ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5850
ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: Dzisiaj 6:43   Temat: Pobudka dla forum
Witam w sobotę 17 marca, do końca roku 289 dni. Dziś mają imieniny: Gertrudy i Zbigniewa, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, temperatura -6 stopni. Wschód słońca 5:50, zachód 17:48, dzień będzie trwał 11:58, 4:11 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Mistrzowie
Wielu mistrzami się stało,
Jak mówić prawdę, niecałą.


KALENDARIUM:
1809 – Król Prus Fryderyk Wilhelm III nakazał przetopić polskie insygnia koronacyjne.
1932 - Obniżono o 38% zasiłki dla bezrobotnych oraz skrócono okres ich wypłacania.
1932 - Podczas strajku w Pabianicach w starciach z policją zginęło 5 osób.

Polskie insygnia koronacyjne, regalia królów polskich – oznaki władzy, godności i stanu królewskiego królów polskich używane podczas ceremonii koronacyjnych. Były nimi: korona, jabłko, berło, miecz. Najdawniejsze polskie insygnia koronacyjne (1025) przechowywane były wraz z naczyniami liturgicznymi i relikwiarzami w skarbcu przy romańskiej katedrze w Gnieźnie. Po wywiezieniu przez królową Rychezę polskich regaliów jej syn Kazimierz I Odnowiciel po powrocie z wygnania z zachowanych skarbów zdołał odzyskać tylko Włócznię św. Maurycego, którą ofiarował katedrze w Krakowie. Po koronacji Bolesława II Śmiałego (1076) wykonane dla niego insygnia koronacyjne również przeniesiono na Wawel. Przeleżały one w skarbcu katedry do 1290 roku. Później zabrał je ze sobą do Gniezna i umieścił w tamtejszej katedrze Przemysł II. Po wstąpieniu na tron polski Wacława II regalia polskie znalazły się w skarbcu katedry św. Wita w Pradze. Po 1310 roku ślad po nich zaginął. Podczas podwójnej elekcji w 1733 roku regalia ponownie wywieziono. Dokonał tego stronnik Stanisława Leszczyńskiego, podskarbi Franciszek Maksymilian Ossoliński. Początkowo schowano je w kościele św. Krzyża w Warszawie. W 1734 roku wydobyto je jednak z kryjówki i jako depozyt oddano paulinom z Jasnej Góry. W Częstochowie znajdowały się do 1736 roku. W 1764 roku po raz ostatni za zgodą Sejmu insygnia koronacyjne przewieziono z Krakowa do Warszawy na koronację Stanisława Augusta Poniatowskiego. Później powróciły na zamek królewski na Wawelu, gdzie przechowywano je do III rozbioru Polski w 1795 roku. 15 czerwca 1794 roku żołnierze pruscy nie napotykając większego oporu weszli do Krakowa. Tego samego dnia obsadzili Wawel i zamienili zamek w twierdzę, do której nikogo postronnego nie wpuszczali. Rozkazem króla Fryderyka Wilhelma II miał w największej tajemnicy przekazać Skarbiec Koronny tajnemu radcy Ludwikowi Antoniemu von Hoymowi, który z kolei miał zabezpieczyć jego transport przez Śląsk do Berlina. Sprowadzony przez Prusaków ślusarz wyłamał zamki w drzwiach komnat skarbca, a następnie otworzył wszystkie skrzynie i puzdra. Skradziono drogocenne precjoza i klejnoty koronne pozostawiając tylko to co nie miało wartości kruszcowej. Polskie insygnia koronacyjne przewieziono do Berlina, gdzie stały się częścią skarbca Hohenzollernów. Kilka lat później, po przegranej wojnie z cesarzem Napoleonem I, zbankrutowany król pruski Fryderyk Wilhelm III kazał zarządzeniem z 17 marca 1809 roku rozbić i przetopić polskie regalia królewskie. W 1811 roku przeprowadzono w Królewcu ich komisyjne zniszczenie. Z pozyskanego złota i srebra wybito monety. Kamienie szlachetne i inne przedmioty niewykonane z drogocennych kruszców sprzedano.Repliki polskich insygniów koronacyjnych wykonane w latach 2001-2003 roku w Nowym Sączu przez zespół złotników pod kierownictwem antykwariusza Adama Orzechowskiego

WIADOMOŚĆ DNIA:
MSWiA wycofuje się z prac nad nowelą ustawy o zbiórkach publicznych

Biuro prasowe MSWiA poinformowało, że po przeprowadzonych konsultacjach projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych oraz po analizie uwag zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, resort podjął decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją tych przepisów.
/od admina: najgorsze z możliwych zachowanie władz, szumne ogłaszanie wprowadzanie przepisów, a następnie, w obliczu protestów opozycji, wycofywanie się z nich!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy na Gertrudy zjawią się bociany, to wiosna już rychło nastanie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: gnieźnik leśny [Neottia nidus-avis].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: Wczoraj 1:36   Temat: Pobudka dla forum
Witam w piątek 16 marca, do końca roku 290 dni. Dziś mają imieniny: Gabriel i Izabela, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pochmurno, temperatura -1 stopień. Wschód słońca 5:53, zachód 17:46, dzień będzie trwał 11:53, 4:06 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

PODZIAŁ
Tak się dzielą białki:
Do lat szesnastu: srałki,
Do lat trzydziestu: dałki,
Do lat czterdziestu: grzałki,
Od lat czterdziestu do stu... ulęgałki.


KALENDARIUM:
1330 – Król Czech Jan Luksemburski odsprzedał zakonowi krzyżackiemu ziemię dobrzyńską, którą z pomocą krzyżacką zdobył na Polsce rok wcześniej.
1569 – Król Zygmunt II August wydał dekret inkorporujący Prusy Królewskie do Korony.
1933 – Wydłużono czas pracy z 46 do 48 godzin tygodniowo.

Ziemia dobrzyńska – jednostka terytorialna w dawnej Polsce, obejmująca tereny dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego, na północny wschód od Włocławka, między rzekami: Wisłą, Drwęcą, Rypienicą, Pisiakiem, Pissą, Brynicą i Skrwą. Pierwotnie głównym miastem ziemi dobrzyńskiej był Dobrzyń (obecnie Dobrzyń nad Wisłą). Najważniejszymi miastami, oprócz Dobrzynia nad Wisłą były: Rypin, Lipno, Górzno, Bobrowniki, Skępe. We wczesnym średniowieczu należała do Mazowsza. Konrad Mazowiecki w 1222 roku nadał Dobrzyń nad Wisłą i jego okolice zakonowi Rycerzy Chrystusowych (Braci Dobrzyńskich), a w 1228 roku nadał im w całości kasztelanię dobrzyńską. Natomiast w 1226 roku zostali sprowadzeni Krzyżacy, którzy w dwa lata później otrzymali ziemię chełmińską. Gdy Bracia Dobrzyńscy połączyli się z Krzyżakami, Konrad nalegał na zwrot kasztelanii dobrzyńskiej. W 1235 odzyskał ją, ale musiał się zrzec ziemi chełmińskiej na rzecz Krzyżaków. Ziemią dobrzyńską władali potem potomkowie Konrada.
W 1329 roku Krzyżacy najechali na Polskę i zajęli ziemię dobrzyńską; później zdobyli także Kujawy (1332). W 1339 roku sąd papieski nakazał Zakonowi zwrot ziemi dobrzyńskiej Polsce. W 1343 roku król Kazimierz Wielki zawarł z Zakonem krzyżackim pokój w Kaliszu w wyniku czego ziemia dobrzyńska wróciła do Polski. W sierpniu 1409 po wypowiedzeniu wojny Polsce wojska krzyżackie opanowały Dobrzyń, Rypin, Lipno, Bobrowniki, a 2 września Krzyżacy po 8 dniowym oblężeniu zdobyli zamek w Złotorii wycinając przy tym polską załogę przy dźwiękach muzyki. W 1411 roku na mocy I Pokoju toruńskiego ziemia dobrzyńska wróciła do Polski.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Ataki na dyrektora Muzeum Auschwitz Birkenau Piotra Cywińskiego. "Polska tego nie potrzebuje"

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wydała komunikat w sprawie narastających ataków na dyrektora Muzeum Auschwitz Birkenau, Piotra Cywińskiego.
Współprzewodniczący rady Stanisław Krajewski i Zbigniew Nosowski napisali, że wyrażają uznanie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra Cywińskiego.
/od admina: jak było do przewidzenia, żydzi i szabesgoje, i łże media, opanowane w ogromnej większości, przez żydokapitał, stanęli w obronie innego szabesgoja, jawnie działającego na szkodę POLSKI I POLAKÓW, który był marionetką żydów, zawłaszczających były niemiecki obóz zagłady. /

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gabrielu, przyjacielu, nie mroź nas, łysych jest wielu.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: listera sercowata [Listera cordata].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 15 Marzec 2018, 01:17   Temat: Pobudka dla forum
Witam w czwartek 15 marca, do końca roku 291 dni. Dziś mają imieniny: Klemens i Ludwika, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 5:55, zachód 17:45, dzień będzie trwał 11:50, 4:03 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość przyrody
Chociaż piękne buzie cenię,
Ale wolę przyrodzenie.


KALENDARIUM:
1000 – Zakończył się zjazd gnieźnieński – spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III.
1595 – W założonym przez siebie Zamościu kanclerz Jan Zamoyski otworzył Akademię Zamojską.
1961 – 12 górników zginęło w wyniku pożaru w KWK „Makoszowy” w Zabrzu.

Akademia Zamojska (Akademia Zamoyska) – świecka uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego w Zamościu a organizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działająca do likwidacji w 1784 roku przeprowadzonej przez Austriaków. Oficjalne otwarcie uczelni odbyło się 15 marca 1595 roku. Akademia była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578) – uczelnią w Rzeczypospolitej. Uczelnie w Krakowie i Wilnie zostały ufundowane ze skarbca królewskiego, natomiast Akademia Zamojska była w całości opłacana przez wielkiego kanclerza, będąc symbolem potęgi i ambicji fundatora. W tym samym roku papież Klemens VIII zatwierdził powołanie Akademii w formie stosownej bulli, przy tej okazji dodając swój herb rodowy Aldobrandinich do godła Akademii. Statut Akademii zatwierdził w imieniu papieża biskup chełmski Stanisław Gomoliński.
To właśnie w akcie fundacyjnym uczelni z 1600 r. zawarte zostały powszechnie znane słowa kanclerza Zamoyskiego: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. W planach kanclerza Akademia miała być prężnym ośrodkiem kultury polskiej i katolickiej, który oddziaływałby silnie na ludność prawosławną, przeważającą w województwach południowo-wschodnich. W pierwszej dekadzie swojego istnienia (do śmierci hetmana), Akademia zdobyła sobie znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce. Godność kanclerza Akademii Zamojskiej przysługiwała biskupowi chełmskiemu.
Jej okres świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. Później stopniowo podupadała. Ostatecznie zlikwidowana w roku 1784, kiedy zamieniono ją w liceum.Gmach dawnej Akademii Zamojskiej (widok od strony ul. Akademickiej)


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zabójstwo Jaroszewiczów. Ziobro chwali prokuraturę. Sekielski: Znalazłem dowody

Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o zabójstwo PRL-owskiego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz w 1992 roku. Zostały im postawione zarzuty, dwóch aresztowanych przyznało się do popełnienia zbrodni.
/od admina: ciekawe będzie poznanie szczegółów i inspiratorów, tej zbrodni./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W marcu słońce grzeje, czasem śnieżek sieje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kruszczyk siny [Epipactis purpurata].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 15 Marzec 2018, 01:16   Temat: Pobudka dla forum
Witam w czwartek 15 marca, do końca roku 291 dni. Dziś mają imieniny: Klemens i Ludwika, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 5:55, zachód 17:45, dzień będzie trwał 11:50, 4:03 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość przyrody
Chociaż piękne buzie cenię,
Ale wolę przyrodzenie.


KALENDARIUM:
1000 – Zakończył się zjazd gnieźnieński – spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III.
1595 – W założonym przez siebie Zamościu kanclerz Jan Zamoyski otworzył Akademię Zamojską.
1961 – 12 górników zginęło w wyniku pożaru w KWK „Makoszowy” w Zabrzu.

Akademia Zamojska (Akademia Zamoyska) – świecka uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego w Zamościu a organizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działająca do likwidacji w 1784 roku przeprowadzonej przez Austriaków. Oficjalne otwarcie uczelni odbyło się 15 marca 1595 roku. Akademia była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578) – uczelnią w Rzeczypospolitej. Uczelnie w Krakowie i Wilnie zostały ufundowane ze skarbca królewskiego, natomiast Akademia Zamojska była w całości opłacana przez wielkiego kanclerza, będąc symbolem potęgi i ambicji fundatora. W tym samym roku papież Klemens VIII zatwierdził powołanie Akademii w formie stosownej bulli, przy tej okazji dodając swój herb rodowy Aldobrandinich do godła Akademii. Statut Akademii zatwierdził w imieniu papieża biskup chełmski Stanisław Gomoliński.
To właśnie w akcie fundacyjnym uczelni z 1600 r. zawarte zostały powszechnie znane słowa kanclerza Zamoyskiego: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. W planach kanclerza Akademia miała być prężnym ośrodkiem kultury polskiej i katolickiej, który oddziaływałby silnie na ludność prawosławną, przeważającą w województwach południowo-wschodnich. W pierwszej dekadzie swojego istnienia (do śmierci hetmana), Akademia zdobyła sobie znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce. Godność kanclerza Akademii Zamojskiej przysługiwała biskupowi chełmskiemu.
Jej okres świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. Później stopniowo podupadała. Ostatecznie zlikwidowana w roku 1784, kiedy zamieniono ją w liceum.Gmach dawnej Akademii Zamojskiej (widok od strony ul. Akademickiej)


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zabójstwo Jaroszewiczów. Ziobro chwali prokuraturę. Sekielski: Znalazłem dowody

Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o zabójstwo PRL-owskiego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz w 1992 roku. Zostały im postawione zarzuty, dwóch aresztowanych przyznało się do popełnienia zbrodni.
/od admina: ciekawe będzie poznanie szczegółów i inspiratorów, tej zbrodni./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W marcu słońce grzeje, czasem śnieżek sieje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kruszczyk siny [Epipactis purpurata].

http://upload.wikimedia.o...ata_flowers.jpg
  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 14 Marzec 2018, 03:12   Temat: Pobudka dla forum
Witam w środę 14 marca, do końca roku 292 dni. Dziś mają imieniny: Jakuba i Matyldy, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 5:57, zachód 17:43, dzień będzie trwał 11:46, 3:59 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

NA NAIWNĄ
Gdy doktor jej przepisał Jana,
Spłonęła zasromana.
Lecz gdy wyjaśnił, że to tylko woda,
Ochłodła, zbladła i szepnęła: "Szkoda!"


KALENDARIUM:
1924 – Rada Ligi Narodów przyznała Polsce teren na półwyspie Westerplatte u ujścia kanału portowego do morza, naprzeciw przedmieścia Nowy Port.
1970 - W Sosnowcu domniemany „wampir z Zagłębia” Piotr Olszowy zamordował żonę i dzieci po czym podpalił dom i dokonał samospalenia.
1980 – W pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie doszło do katastrofy lecącego z Nowego Jorku samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”, w wyniku czego zginęło 87 osób (77 pasażerów i 10 członków załogi), m.in. piosenkarka Anna Jantar, amerykański etnomuzykolog Alan Merriam, 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA oraz 6 delegatów z warszawskich uczelni, wracających z obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC.

Westerplatte – uformowany w latach 1845-47 półwysep (wcześniej wyspa) w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej.
W latach 1926-1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września 2003 roku na listę Pomników historii. Nazwa Westerplatte (d. West Platte) pochodzi z języka niemieckiego. Wester to „zachodni”, a platte – „płyta” (w znaczeniu: „wyspa”). Westerplatte oznacza więc „zachodnią wyspę”.
Zgodnie z nazwą Westerplatte w XIX wieku było jeszcze wyspą, natomiast określenie „zachodnia” służyło do odróżnienia wyspy od istniejącej wtedy również Ost Platte („wyspy wschodniej”), która z czasem połączyła się z lądem.
Westerplatte to jedyna nazwa o niemieckojęzycznym brzmieniu zachowana na terenie Gdańska. Nazwę zachowano, gdyż stała się symbolem walki o wolność. 14 marca 1924 roku Rada Ligi Narodów przyznała Polsce teren na półwyspie Westerplatte, u ujścia kanału portowego do morza, naprzeciw przedmieścia Nowy Port.
31 października 1925 roku obszar na terenie Wolnego Miasta Gdańska na półwyspie Westerplatte został oficjalnie przekazany w bezterminowe i bezpłatne użytkowanie Polsce.
7 grudnia 1925 roku Liga Narodów przyznała Polsce prawo do utrzymania straży wojskowej na Westerplatte. Już dnia 18 stycznia 1926 roku o godz. 14.00 przybył na trałowcu ORP Mewa pierwszy oddział i rozpoczął pełnienie służby wartowniczej. W latach 1926-39 na terenie półwyspu funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa.
25 sierpnia 1939 roku przybył do Gdańska z rzekomo kurtuazyjną wizytą (pod pretekstem awarii zapowiedzianego wcześniej innego, mniejszego okrętu) niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein (mimo przestarzałej konstrukcji był to bardzo silnie uzbrojony okręt przygotowany do ataku na Westerplatte, pod pokładem przewożący kompanię szturmową Kriegsmarine). W dniach 1-7 września 1939 roku miała miejsce obrona półwyspu pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego (1-2 września) i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego (2-7 września). W trakcie tych walk garnizon walczył samotnie i w okrążeniu wobec przeważających sił wroga. Po kapitulacji już 10 października 1939 roku hitlerowcy przewieźli na Westerplatte polskich więźniów w celu uporządkowania terenu po walkach.Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

WIADOMOŚĆ DNIA:
Rosyjski deputowany o Radosławie Sikorskim: Polska prostytutka

Radosław Sikorski był gościem porannego programu w BBC Radio 4. Drugi gość audycji, rosyjski deputowany Witalij Milonow. Tematem rozmowy było otrucie byłego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii. Rosyjskiemu deputowanemu z ramienia Jednej Rosji Witalijowi Milonowowi nie spodobała się opinia Radosława Sikorskiego na temat stanu demokracji w jego kraju.
Były szef MSZ powiedział, że w Rosji nie ma demokratycznych wyborów, dlatego Milonow nie jest prawdziwym posłem. Na początek chciałbym pozdrowić byłego polskiego ministra i powiedzieć, że komentowanie rosyjskich wyborów to nie jest sprawa żadnej polskiej prostytutki. Nie potrzebujemy żadnych komentarzy Polski, ani innych małych krajów zależnych od Stanów Zjednoczonych, na temat naszych wyborów - powiedział rosyjski polityk.
/od admina: nie cierpię ruskich, ale nie mogę temu tutaj nie przyznać racji, za słuszną ocenę ludzkiej kanalii, gdyż za takiego uważam RadSika./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jak nie ma śniegu w marcu, deszczu w maju, to nie ma urodzaju.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kruszczyk rdzawoczerwony [Epipactis atrorubens].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 13 Marzec 2018, 06:45   Temat: Pobudka dla forum
Witam we wtorek 13 marca, do końca roku 293 dni. Dziś mają imieniny: Bożeny i Krystyny, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 9 stopni. Wschód słońca 6:00, zachód 17:41, dzień będzie trwał 11:41, 3:54 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość od pierwszego spojrzenia

Czasem, ot tak, mimochodem,
Coś czegoś staje się powodem.


KALENDARIUM:
1515 – Nieudany nocny atak Tatarów na Trembowlę.
1931 – Sejm RP przyjął ustawę znoszącą wszystkie przywileje lub ograniczenia związane z pochodzeniem, narodowością, językiem, rasą lub religią sprzed 1918 roku.
1940 – Akcja T4: w dniach 13-15 marca zostało zamordowanych przez żołdaków niemieckich około 500 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Łodzi.

Szpital, pierwotnie nazwany Szpitalem dla Psychicznie i Nerwowo Chorych „Kochanówka”, otwarto 17 września 1902 roku dzięki staraniom grupy lekarzy, przemysłowców i inteligencji łódzkiej, pod kierownictwem dr. med. Karola Jonschera. W czasie II wojny światowej szpital w „Kochanówce” stał się miejscem zbrodni na chorych w ramach hitlerowskiego programu zabijania niepełnosprawnych i chorych psychicznie – akcji T4. W lutym 1940 roku zakazano zwalniania chorych ze szpitala, grożąc surowymi represjami w stosunku do tych osób, które by ułatwiały im ucieczkę, nie zabraniając przy tym przyjmować nowych chorych. Wojskowa komisja kierowana przez lekarza SS Herberta Grohmanna (specjalisty od spraw rasowych) wydała rozporządzenie o tzw. „ewakuacji” chorych innej niż narodowości niemieckiej (tj. Polaków i Żydów). Pierwsza „ewakuacja” odbyła się 13-15 marca 1940 roku. Przeprowadziły ją specjalne ekipy SS, wywożąc chorych trzema samochodami ciężarowymi na miejsce zbrodni, którym stały się lasy zgierski i lućmierskie. Chorych uśmiercano spalinami z jednego samochodu (ruchomej komorze gazowej zaaranżowanej jak wóz meblowy). W ciągu trzech dni zgładzono około 500 osób. Druga „ewakuacja” odbyła się 27-28 marca 1940 roku. Wywieziono resztę chorych. Ślad po nich zaginął. Szpital chwilowo opustoszał. W lipcu i sierpniu 1941 roku nastąpiła trzecia likwidacja chorych pochodzenia polskiego. Ofiarą mordu padło 150 ówczesnych pacjentów i około 100 osób będących kiedyś pacjentami „Kochanówki”. Byli to przeważnie ludzie zdrowi, którzy od dawna pracowali, mieli rodziny i nie zdradzali żadnych objawów psychotycznych. Osobom tym polecono zgłosić się do szpitala, skąd zabrali ich esesmani do lasów zgierskich. Ogólna liczba zamordowanych podczas okupacji w „Kochanówce” wynosiła 692 osoby, ale można ją szacować na nieco wyższą, gdyż część pacjentów wywieziona była do innych szpitali i ślad po nich zaginął.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Magdalena Ogórek grozi pozwem Muzeum POLIN. Jej wpis na Twitterze podano jako przykład antysemityzmu

Muzeum Polin zorganizowało wystawę „Obcy w domu” z okazji 50. rocznicy Marca 1968 roku. Oprócz historycznych pamiątek prezentujących wydarzenia sprzed połowy wieku postanowiono pokazać przykłady współczesnego antysemityzmu, które zdaniem placówki są bardzo podobne do treści, które padały w PRL w latach 60-tych. Wśród takich materiałów muzeum pokazało wpisy na Twitterze, które opublikowała Magdalena Ogórek oraz publicysta „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz.
„Panie Marku Borowski, nawiązując do wypowiedzi o kręgosłupie Jarosława Gowina, czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?” – napisała Ogórek.
/od admina: czy za nasze pieniądze, mogą na nas żydzi pluć i moga nas znieważać? Jak długo pozwolimy by nas tak traktowano? Czy ich celem, jest sprowadzenie POLAKÓW, do roli PALESTYŃCZYKÓW, na terenie byłej PALESTYNY????/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy w marcu niebo od południa ryknie, rok wszego dobra z tego wyniknie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kruszczyk błotny [Epipactis palustris].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 12 Marzec 2018, 06:22   Temat: Pobudka dla forum
Witam w poniedziałek 12 marca, do końca roku 294 dni. Dziś mają imieniny: Grzegorz i Justyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 6 stopni. Wschód słońca 6:02, zachód 17:39, dzień będzie trwał 11:37, 3:50 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

SIELANKA
Był las, wrzos i miech,
Powiedziała: "Niech..."


KALENDARIUM:
1600 – Król Zygmunt III Waza ogłosił przyłączenie Estonii do Rzeczypospolitej.
1943 – Oddział partyzancki „Jędrusie” i miejscowa placówka AK rozbiły więzienie w Opatowie i uwolniły około 80 więźniów.
1944 – 365 Polaków zostało zamordowanych w Palikrowach w dawnym województwie tarnopolskim przez ukraińskich morderców, tworzących SS Galizien.

Zbrodnia w Palikrowach – zbrodnia dokonana 12 marca 1944 w Palikrowach przez ukraińskich morderców z 4 Pułku Policji SS Galizien oraz miejscowe bojówki UPA i SKW. 365 Polaków zostało rozstrzelanych.
W 1944 Palikrowy liczyły 1884 mieszkańców (360 zagród). 70% ludności stanowili Polacy, we wsi znajdowało się także kilkanaście rodzin uciekinierów z rzezi wołyńskiej.
12 marca w okolice Podkamienia przybył pododdział 4 pułku policyjnego SS wraz z bojówkami UPA i SKW. Część sił wzięła udział w szturmie na klasztor w Podkamieniu i wymordowaniu ukrywających się tam osób (w tym części mieszkańców Palikrów). Pozostała grupa napastników otoczyła Palikrowy. Po ostrzelaniu, wieś została zajęta przez Ukraińców. Na łące zebrano mieszkańców. Po oddzieleniu i wypuszczeniu Ukraińców, wszyscy Polacy zostali rozstrzelani z ciężkich karabinów maszynowych. Ocalało zaledwie kilka rannych osób.
Po egzekucji polskie domy zostały spalone wraz z dobytkiem, którego część została wywieziona przez napastników. Odnalezieni w kryjówkach Polacy zostali zamordowani. Ustalono 265 nazwisk ofiar z łącznej liczby 365 zabitych.
Na miejscu zbiorowej mogiły postawiono pomnik z liczbą ofiar.Palikrowy, miejsce rozstrzelania Polaków

WIADOMOŚĆ DNIA:
Ujawniono nieznane fakty z życia Putina. Prezydent wydał rozkaz zestrzelenia samolotu pasażerskiego

Putin tuż przed ceremonią otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku otrzymał informację od oficera FSB, że samolot lecący z Charkowa do Stambułu został porwany, a jeden z porywaczy grozi wysadzeniem maszyny w powietrze i domaga się lądowania w Soczi. Na pokładzie znajdowało się wówczas 110 pasażerów.
Poproszeni o radę eksperci ds. bezpieczeństwa przekazali, że procedura postępowania w podobnych sytuacjach przewiduje zestrzelenie samolotu. Putin polecił ekspertom aby działali zgodnie z procedurami i zestrzelili maszynę. Chwilę później prezydent udał się na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich. W trakcie uroczystości otrzymał telefon od oficera, który powiedział, że informacja o bombie była fałszywa, a pasażer, który groził, że wysadzi maszynę w powietrze był pijany. Cała operacja została więc odwołana.
/od admina: podjął słuszna decyzję, to brak takich zdecydowanych działań, spowodował ogromną tragedię w USraelu, 11.09,2001 roku/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Groch święty Grzegorz zasiewa, soczewicę Jakub miewa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: buławnik mieczolistny [Cephalanthera longifolia].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 11 Marzec 2018, 01:50   Temat: Pobudka dla forum
Witam w niedzielę 11 marca, do końca roku 295 dni. Dziś mają imieniny: Balbina i Benedykt, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 6 stopni. Wschód słońca 6:04, zachód 17:38, dzień będzie trwał 11:34, 3:47 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość lubi
Miłość lubi półmroki,
Półśrodki i półkroki.


KALENDARIUM:
1928 - Otwarto Ogród Zoologiczny w Warszawie.
1941 – W odwecie za zlikwidowanie przez żołnierzy ZWZ kolaboranta aktora Igo Syma Niemcy rozstrzelali w Palmirach 21 więźniów Pawiaka.
1947 – Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie rozpoczął się proces Rudolfa Hoessa, komendanta byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie – ogród zoologiczny znajdujący się przy ulicy Ratuszowej 1/3 w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie.
Został otwarty w 1928. Początkowo zajmował powierzchnię 12 ha i posiadał ok. 500 okazów zwierząt. Obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 39 ha. Teren obecnego ogrodu zoologicznego znajduje się na obszarze dawnego majątku Pelcowizna. Uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 przyjęto decyzję o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze. Jego otwarcie dla publiczności nastąpiło 11 marca 1928 roku. Prowadzenie ogrodu powierzono Wenantemu Burdzińskiemu, byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Kijowie. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu stały się zwierzęta z upadłego zwierzyńca Pągowskiego oraz mniejszych menażerii.
Po śmierci Wenantego Burdzińskiego dyrektorem ogrodu został Jan Żabiński, człowiek wielkiej wiedzy, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody. Wybuch II wojny światowej zakończył okres świetności warszawskiego zoo. Gdy zaczęły się bombardowania, personel, ze względów bezpieczeństwa, musiał odstrzelić zwierzęta drapieżne i słonia Jasia. Słonica Kasia zginęła wskutek wybuchu bomby. Dzieła zniszczenia dokonało wywiezienie do Niemiec najcenniejszych okazów, w tym ukochanej przez warszawiaków Tuzinki. Wywózkę zwierząt zarządził dawny znajomy Żabińskich, profesor Lutz Heck, dyrektor Berlińskiego Ogrodu Zoologicznego. Decyzja o odbudowie zoo podjęta została w 1946 roku i od razu przystąpiono do odbudowy i remontu budynków oraz gromadzenia zwierząt. W lipcu 1948 zoo zostało ponownie otwarte – ze 150 okazami, pochodzącymi głównie z darów od osób prywatnych.Niedźwiedź brunatny na wybiegu w alei „Solidarności”


WIADOMOŚĆ DNIA:
Kierowca miał 3,5 promila. Dokupił więcej alkoholu i chciał jechać dalej

3,5 promila alkoholu miał w organizmie 36-letni obywatel Ukrainy, który kierował samochodem ciężarowym. Kierowca próbował dokupić alkohol i kontynuować jazdę. Zatrzymał go pracownik jednej ze stacji benzynowej w województwie lubuskim.
/od admina: ciekawe, czy nie był on pracownikiem polskiej firmy, którego właściciel uważał, ze może zaoszczędzić kasy, zatrudniając UPAdlińca, zamiast Polaka?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Ruszaj w marcu w pole, by po trochu rzucić w ziemię owsa, grochu.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: buławnik czerwony [Cephalanthera rubra]./472195

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 10 Marzec 2018, 02:01   Temat: Pobudka dla forum
Witam w sobotę 10 marca, Czterdziestu Męczenników z Sebasty, do końca roku 296 dni. Dziś mają imieniny: Aleksander i Eugenia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 2 stopnie. Wschód słońca 6:06, zachód 17:36, dzień będzie trwał 11:30, 3:43 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

BRAK WYMAGAŃ
Nic od kobiety człek nie wymaga -
Może być naga...


KALENDARIUM:
1296 – Książę kujawski Władysław Łokietek i książę głogowski Henryk III zawarli układ w Krzywiniu o podziale Wielkopolski.
1646 – Król Władysław IV Waza ożenił się z księżniczką francuską Marią Ludwiką Gonzagą de Nevers.
1863 – Marian Langiewicz został dyktatorem powstania styczniowego.

Marian Melchior Antoni Langiewicz (ur. 5 sierpnia 1827 w Krotoszynie, zm. 10 maja 1887 w Konstantynopolu) – generał i dyktator powstania styczniowego (marzec 1863). Uczył się w gimnazjum w Trzemesznie. Studiował prawo we Wrocławiu i Berlinie. Oficer artylerii armii pruskiej[2]. W 1860 brał udział w wyprawie Garibaldiego na Sycylię, gdzie odznaczył się męstwem i nieustępliwością. Był wykładowcą Polskiej Szkoły Wojskowej w Cuneo, gdzie stał się zajadłym przeciwnikiem Ludwika Mierosławskiego. Działał w organizacjach niepodległościowych we Włoszech. Był związany z politycznym ugrupowaniem „białych”. Przed wybuchem powstania z ramienia Komitetu Centralnego Narodowego sprowadzał do Polski karabiny z Niemiec i Belgii. Od 1862 przygotowywał w ramach Komitetu Centralnego powstanie w Polsce. 9 stycznia 1863 mianowany przez Komitet Centralny pułkownikiem województwa sandomierskiego. Miał przeprowadzić koncentrację sił powstańczych w Górach Świętokrzyskich i na ich czele uderzyć na Warszawę. W styczniu 1863 przybył do obozu koło Wąchocka. 22 stycznia jego zgrupowanie przypuściło trzy zwycięskie ataki na siły rosyjskie w Jedlni, Bodzentynie i w Szydłowcu (gdzie uczestniczył osobiście), rozpoczynając kampanię, zwaną przez historyków kampanią Langiewicza. Niechętny Ludwikowi Mierosławskiemu, co wykorzystali poznańscy i galicyjscy działacze stronnictwa „białych” i w marcu 1863 powołali go na dyktatora powstania, nadając mu stopień generała. 11 marca 1863 roku w dworku w Goszczy ogłosił się[5] dyktatorem powstania. Tydzień później po bitwach pod Chrobrzem i Grochowiskami załamał się, opuścił teren walk i przeszedł 19 marca do Galicji. Aresztowany tegoż dnia przez Austriaków, przez dwa lata był więziony w twierdzy Josephstadt. W 1865 uwolniony, przebywał na emigracji w Anglii i Szwajcarii. Później wyjechał do Turcji, gdzie był przedstawicielem fabryk Kruppa. Od 1867 służył w armii tureckiej jako Langie Bey. Sukcesów w służbie w armii tureckiej nie odniósł; żył w niedostatku i zapomnieniu. Zmarł w Konstantynopolu 10 maja 1887 i pochowany został na cmentarzu Haidar Pasza w Stambule, wraz ze swoją żoną angielskiego pochodzenia Suzanne.Marian Langiewicz


WIADOMOŚĆ DNIA:
Miłoszyce. Spędził 18 lat w więzieniu za gwałt i morderstwo. Teraz prokuratura przyznaje, że jest niewinny

Tomasz K miał 23 lata, gdy trafił do aresztu śledczego. Trzy lata później mężczyzna został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za gwałt oraz morderstwo na 15-latce. Po 18 latach okazuje się, że mężczyzna jest niewinny.
/od admina: nie pierwszy i nie ostatni, któremu "ślepa Temida" zrujnowała życie!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Męczennicy jeśli psocą, będzie dżdżysto Wielką Nocą, a gdy kropla dżdżu nie spadnie, przez sześć niedziel będzie ładnie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: obuwik pospolity [Cypripedium caleceolus].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 9 Marzec 2018, 06:12   Temat: Pobudka dla forum
Witam w piątek 9 marca, do końca roku 297 dni. Dziś mają imieniny: Dominik i Franciszka, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 6:09, zachód 17:34, dzień będzie trwał 11:25, 3:38 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość bliźniego

Kocham bliźnich jak braci -
Gdy szczodrzy i bogaci.


KALENDARIUM:
1943 – Adolf Hitler zalegalizował aborcję na okupowanych ziemiach polskich.
1944 – Co najmniej 58 Polaków zostało zamordowanych przez ukraińskich morderców z bandy UPA we wsi Szerokie Pole w byłym województwie stanisławowskim.
1990 – W obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce zmierzono rekordową w Polsce prędkość porywu wiatru (346 km/h).

Zbrodnia w Szerokim Polu – zbrodnia dokonana 9 marca 1944 r. na polskich mieszkańcach wsi Szerokie Pole, położonej w powiecie dolińskim województwa stanisławowskiego, popełniona przez ukraińskich morderców z bandy UPA. Według wspomnień zgromadzonych przez Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, 9 marca 1944 r. w nocy Szerokie Pole z trzech stron zaatakowały bandy UPA. Ukraińscy bandyci podpalali domostwa i zabijali napotkane osoby bez względu na płeć i wiek. Niebroniona ludność (według wspomnień we wsi nie było samoobrony) rzuciła się do ucieczki w kierunku pobliskiego lasu, bądź szukała schronienia w przygotowanych kryjówkach. Około godziny 3 w nocy bandyci uciekli. W czasie tego napadu, bandyci ukraińscy zamordowali około 100 Polaków. Dzień po zbrodni do Szerokiego Pola przybyła niemiecka żandarmeria i żołnierze węgierscy. Zmusili Ukraińców z okolicznych wsi do pogrzebania zabitych oraz ewakuowali ocalałych Polaków do Doliny.


WIADOMOŚĆ DNIA:
List otwarty 12 organizacji i Lecha Wałęsy. „Do wszystkich, którzy patrzą na Polskę z niedowierzaniem”

My czyli Polki i Polacy, którzy nie godzą się z tym, jak bieżąca polityka kładzie się cieniem na budowanych przez lata relacjach polsko-żydowskich. Do Was, czyli do wszystkich tych, którzy patrzą dziś na Polskę - z niedowierzaniem, smutkiem czy złością. Piszemy, bo zależy nam, żebyście wiedzieli, że niezależnie od tego, jak radykalne i niewłaściwe są stanowiska polskich władz czy niektórych środowisk, nie są to stanowiska i poglądy nas wszystkich.
/od admina: ogromną większość podpisanych pod tą deklaracja, w stylu TARGOWICY, stanowią ludzkie szmaty, agenci żyda sorosa, ludzkie szmaty, "polacy-jerozolimscy"!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy Franciszka z wichrem po polu hasa, może sypnąć śniegiem powyżej pasa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: mieczyk błotny [Gladiolus palustris].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 8 Marzec 2018, 06:28   Temat: Pobudka dla forum
Witam w czwartek 8 marca, do końca roku 298 dni. Dziś mają imieniny: Beata i Stefan, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 2 stopnie. Wschód słońca 6:11, zachód 17:32, dzień będzie trwał 11:21, 3:34 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

MĄDRY
Mądry nawet tej nie wierzy,
Z którą aktualnie leży.


KALENDARIUM:
1944 - Żołdacy niemieccy napadli na wieś Jamy pod Ostrowem Lubelskim, mordując 152 mieszkańców.
1944 - W Bednarowie koło Stanisławowa ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali w nocy z 7 na 8 marca masakry 250 Polaków.
1948 – W Łodzi założono Wyższą Szkołę Filmową – „Filmówkę”.

Zbrodnia w Bednarowie - zbrodnia dokonana w nocy z 7 na 8 marca 1944 r. (podawana jest też data 13/14 marca 1944) na polskich mieszkańcach wsi Bednarów położonej w powiecie stanisławowskim, popełniona przez ukraińskich morderców z bandy UPA. Według wspomnień zgromadzonych przez Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, banda UPA napadła na polskie domy we wsi, ograbił je i spalił. Spalono także kościół parafialny i plebanię. Polaków zabijano bez względu na płeć i wiek. Ustalono 56 nazwisk zamordowanych. Zdaniem Sz. Siekierki, H. Komańskiego i E. Różańskiego w czasie napadu zamordowano około 250 Polaków.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Morawiecki: Marzec '68 powinien być powodem do dumy dla Polaków, którzy walczyli o wolność
/od admina: żydowska propaganda, wydarzeniami związanymi z "Dziadami", przykrywa sedno sprawy, jakim była walka frakcji żydowskiej , tzw. puławskiej, z frakcją POLSKĄ, tzw partyzancką. Żydzi w tej walce wtedy przegrali, pamiętając, jak to oni katowali i mordowali swoich przeciwników, oczekiwali tego samego, dlatego, w popłochu, uciekali z Polski/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
A po marcu, co mgłą raczy, tyleż lato się napłacze.

Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kosaciec syberyjski [Iris sibirica].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 7 Marzec 2018, 01:39   Temat: Pobudka dla forum
Witam w środę 7 marca, do końca roku 299 dni. Dziś mają imieniny: Felicyta i Józef, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 6:13, zachód 17:31, dzień będzie trwał 11:18, 3:31 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość (IV)
Ach, czy cię kochałem?
Koloryzowałem...


KALENDARIUM:
1943 – Około 130 osób zostało zamordowane w czasie napaści na wieś Kaszyce na Podkarpaciu dokonanej przez żołdaków niemieckich i ukraińskiech
1945 - NKWD aresztowało gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”.
1953 - Katowice i województwo katowickie zostały przemianowane na Stalinogród i województwo stalinogrodzkie. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie otrzymał imię Józefa Stalina.

Kaszyce – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Orły. Kaszyce położone są na skraju Kotliny Sandomierskiej i Podgórza Rzeszowskiego, na terenie falistym i bezleśnym. Usytuowane około 17 km na północ od Przemyśla, 7 km na południowy zachód od Radymna i 15 km na południowy wschód od Jarosławia. 7 marca 1943 r. wydarzyła się największa tragedia w historii wioski. Niemcy, prawdopodobnie wraz z Ukraińcami (na co wskazują ustalenia śledztwa IPN z 2005 o osobach przeprowadzających pacyfikację posługujących się m.in. językiem ukraińskim) dokonali napadu na wioskę. Hersztem bandyckiego napadu, podczas którego zamordowano około 130 mieszkańców Kaszyc był Franz Schmidt, uznawany za największego zbrodniarza niemieckiego Polski południowo-wschodniej.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Sejm przyjął uchwałę na 50. rocznicę Marca 1968 roku. „Potępiamy antysemickie prześladowania”

/od admina: Kolejne fałszowanie historii. Dziady to ściema, płachta przykrywająca istotę tamtych zdarzeń. Chodziło o walkę o władzę w PZPR, a tym samym w Polsce, między żydami, całkowicie panujący w PZPR, tzw. frakcja Puławska, a Polakami-partyzantami Moczara. Żydzi walkę przegrali, pamiętając jak to oni rozprawiali się ze swoimi przeciwnikami, zaczęli w popłochu uciekać z Polski. Propaganda Dziadów, jako tło zamieszek, to celowo wywołana ściema, przez żydów./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy w marcu deszczu wiele, nieurodzaj zboża ściele.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kosaciec żółty [Iris pseudacorus].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 6 Marzec 2018, 03:57   Temat: Pobudka dla forum
Witam we wtorek 6 marca, do końca roku 300 dni. Dziś mają imieniny: Róża i Wiktor, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 6:15, zachód 17:29, dzień będzie trwał 11:14, 3:27 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

SPOKÓJ SUMIENIA
Kiedy kobietę w własne łoże złożę,
Spokojny jestem, że nie cudzołożę.


KALENDARIUM:
1942 – Żołnierz AK Józef Mierzyński zastrzelił w Zgierzu w obronie własnej dwóch gestapowców. W odwecie 20 marca Niemcy rozstrzelali w mieście 100 Polaków przywiezionych z łódzkich więzień.
1982 – Zwodowano żaglowiec szkoleniowy Marynarki Wojennej ORP Iskra II.
2003 – 2 antyterrorystów i 2 przestępców zginęło, a 18 funkcjonariuszy zostało rannych w strzelaninie w Magdalence pod Warszawą.

Strzelanina w Magdalence – akcja policyjna w Magdalence (województwo mazowieckie), w wyniku której zginęło dwóch antyterrorystów i dwóch przestępców, a siedemnastu policjantów zostało rannych. Akcja została przeprowadzona w nocy z 5 na 6 marca 2003. Jej celem było zatrzymanie zaliczanych do najgroźniejszych przestępców w Polsce – Roberta Cieślaka i Białorusina Igora Pikusa, członków tzw. gangu „Mutantów” z podwarszawskiego Piastowa. Białorusin Igor Pikus vel Aleksander Wołodin i Robert Cieślak używający pseudonimu „Cieluś” za pomocą fugasów, min, granatów i innych ładunków wybuchowych zaminowali ogród przy domu w Magdalence przy ulicy Środkowej, w którym się ukrywali. Podczas próby zatrzymania w nocy z 5 na 6 marca 2003, gdy funkcjonariusze o godzinie 00:44:24 weszli do domu. Ładunki wybuchowe eksplodowały, zabijając jednego z antyterrorystów policji na miejscu. Przestępcy cały czas prowadzili ostrzał z 29 jednostek broni, pistoletów samopowtarzalnych (Glock 17, pw wz. 33, CZ-75 Full Auto), pistoletów maszynowych (Sa vz. 61, Uzi Mk.3, PM-98 i PM-84P), karabinków automatycznych (AKMS i AKS-74U), sztucera, strzelby (Franchi SPAS-12). W wyniku odniesionych obrażeń zmarło dwóch funkcjonariuszy: podkomisarz Dariusz Marciniak (na miejscu) oraz dowodzący akcją komisarz Marian Szczucki (w szpitalu). 17 innych funkcjonariuszy zostało rannych. W wyniku zdarzenia Policja stworzyła Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP, przeprowadziła rozmaite szkolenia policjantów przeznaczonych do zatrzymań celowych i do zwalczania terroru. Uzbrojono policjantów i wyposażono w środki adekwatne do przeprowadzania takich realizacji. Przeszkolenie i doposażenie objęło także Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. Przyjęto system planowania operacji.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Pawłowicz ostro o działaniach Lubnauer. „Podła”

Wyjazd Katarzyny Lubnauer do Brukseli i jej spotkania z politykami z frakcji ALDE, do której należy m.in. Nowoczesna, nie umknęły uwadze Krystyny Pawłowicz. Posłanka PiS ostro podsumowała zachowanie polityk. Katarzyna Lubnauer poinformowała na Twitterze o swoich spotkaniach m.in. z przewodniczącym Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) Hansen van Baalenem i Guyem Verhofstadtem, przewodniczącym frakcji ALDE. Przewodnicząca Nowoczesnej zdradziła m.in., że politycy oczekują, że przedstawiciele jej ugrupowania znajdą się w przyszłości w europarlamencie. Unijna wyprawa polityk Nowoczesnej nie umnkęła uwadze Krystyny Pawłowicz. „Kobiety Wyklęte oddawały życie za suwerenną Polskę. A ty, żałosna Lubnauer żebrałaś dziś u Verhofstadta o »powiązanie budżetu UE z kwestią praworządności w Polsce«. Wczoraj w Izraelu, dziś w Brukseli, a jutro będziesz w Moskwie donosić na naszą Ojczyznę? Podła” – skwitowała aktywność przewodniczącej Nowoczesnej.
/od admina: kanalie i ludzkie szmaty, to ludziki tworzące "totalną opozycję", ludziki dla których demokracja jest dobra wtedy, gdy to oni maja władzę/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Śnieg marcowy, owocom niezdrowy.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: pochrzyn [Tamus communis], roślina trująca.

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 5 Marzec 2018, 02:33   Temat: Pobudka dla forum
Witam w poniedziałek 5 marca, do końca roku 301 dni. Dziś mają imieniny: Hadrian i Oliwia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -9 stopni. Wschód słońca 6:18, zachód 17:27, dzień będzie trwał 11:09, 3:22 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS

Miłość (III)
Wdzięczność bez granic
Za wszystko i za nic.


KALENDARIUM:
1569 – Król Zygmunt II August ogłosił przyłączenie województwa podlaskiego do Korony Królestwa Polskiego.
1863 – Powstanie styczniowe: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Skałą.
1953 – Ppor. Franciszek Jarecki uprowadził odrzutowy samolot myśliwski MiG-15bis i wylądował nim na duńskiej wyspie Bornholm.

Bitwa pod Skałą − starcie zbrojne, które miało miejsce 5 marca 1863 pomiędzy polskimi powstańcami a Rosjanami w czasie powstania styczniowego. Po pobiciu wojsk rosyjskich w bitwie pod Pieskową Skałą, oddział powstańczy pod dowództwem Mariana Langiewicza i Antoniego Jeziorańskiego (około 1500 żołnierzy) uderzył na Skałę, gdzie na miejscowym cmentarzu obozowało zgrupowanie rosyjskie mjra Stolzenwalda (około 400 żołnierzy).
Po trzygodzinnej walce Polacy wyparli Rosjan przy stratach własnych 23 zabitych i 24 rannych. Rosjanie wycofali się do Miechowa, porzucając na miejscu tabor. Bitwa została wspomniana we fragmencie "Popamiętają Moskale Jak dostali w skórę w Skale" znajdującym się w pieśni żołnierskiej z 1863 roku napisanej przez hrabiego Władysława Tarnowskiego pt. Jak to na wojence ładnie.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Piebiak: bojkot nowej KRS się nie udał

Przed rozpoczęciem procedury zgłaszania kandydatów do nowej KRS stowarzyszenia sędziowskie nawoływały do bojkotu wyborów. Bojkot się udał?
Nie. Kandydatów jest przecież więcej niż miejsc. Można ubolewać, że nie ma ich więcej, ale wobec nagonki wielu wpływowych środowisk oraz mediów na kandydatów taką liczbę z reguły bardzo dobrych kandydatów należy uznać za sukces.
/od admina: wreszcie doczekałem, że to gniazdo szerszeni, ta mafia sędziowska, zaczyna być rozbijana-BRAWO!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopada obraz żywy.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: narcyz trąbkowy [Narcissus pseudonarcissus].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3622
Wyświetleń: 474358

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 4 Marzec 2018, 05:47   Temat: Pobudka dla forum
Witam w niedzielę 4 marca, do końca roku 302 dni. Dziś mają imieniny: Arkadia i Kazimierz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -14 stopni. Wschód słońca 6:20, zachód 17:25, dzień będzie trwał 11:05, 3:18 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

ZAWAŁ
Gdy widzę baby kawał,
Zaraz mam jakiś zawał.


KALENDARIUM:
1386 – Władysław II Jagiełło został koronowany w katedrze wawelskiej na króla Polski.
1943 – Oddział Kedywu AK dokonał udanego zamachu na dowódcę posterunku Bahnschutzpolizei na dworcu Warszawa Zachodnia Karla Schmalza (akcja „Panienka”).
1952 – 9 górników zginęło w wybuchu i pożarze w KWK „Pstrowski” w Zabrzu.

Akcja Panienka – zamach przeprowadzony 4 marca 1943 roku przez oddział Kedywu Armii Krajowej na dowódcę posterunku Bahnschutzpolizei na dworcu Warszawa-Zachodnia Karla Schmalza. Karl Schmalz przez warszawiaków był przezywany "Panienką" stąd kryptonim akcji. Na śmierć skazał go podziemny sąd za torturowanie i zamordowanie wielu Polaków zatrzymanych w rejonie przydworcowym, których liczbę szacowano na 100-200 osób.
Zamachu dokonał 17. osobowy oddział Kedywu w tym 10 osobowy oddział wykonawczy, z którego dwóch AKowców przebranych było w mundury Wehrmachtu, a trzeci udawał złapanego złodzieja kolejowego. Weszli oni na posterunek dworcowy odwracając uwagę Niemców aby na posterunek mógł wtargnąć większy 7. osobowy oddział AK. W kancelarii posterunku zastrzelono Schmalza oraz dwóch stawiających opór Bahnschutzów. Zamachowcy oszczędzili jednego z Niemców i bez strat własnych oddalili się rabując całą znalezioną na posterunku broń.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Wnuk Lecha Wałęsy wyszedł z aresztu za kaucją. To dziadek sięgnął do kieszeni

Dominik W. ma za co dziękować dziadkowi. To dzięki Lechowi Wałęsie może bowiem cieszyć się wolnością. Były prezydent wpłacił za niego aż 10 tys. zł kaucji.
/od admina: gen świństwa i szachrajstwa, ujawnił się, w patologicznej rodzinie bolka, w trzecim pokoleniu. Rodzi się pytanie, czy to bolek jest źródłem tego genu?/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Dzień świętego Kazimierza resztki zimy uśmierza.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: śnieżyca wiosenna [Leucojum vernum].

 
Strona 1 z 390
Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 1,237 sekundy. Zapytań do SQL: 15