ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6011
ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 26 Sierpień 2018, 00:50   Temat: Pobudka dla forum
Witam w niedzielę 26 sierpnia, do końca roku 127 dni. Dziś mają imieniny: Aleksandra i Marii, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:42, zachód 19:41, dzień będzie trwał 13:59, 2:43 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS

Tęcza...

Tęcza
Wszystko bieli zawdzięcza.


KALENDARIUM:
1939 - Eksperymentalna stacja telewizyjna w Warszawie wyemitowała pierwszy film (Barbara Radziwiłłówna w reżyserii Józefa Lejtesa).
1943 – Żołdacy niemieccy dokonali masakry 58 mieszkańców wsi Jasionowo na Podlasiu.
1944 – 26. dzień powstania warszawskiego: Stare Miasto było nadal celem najsilniejszych ataków niemieckich z ziemi i powietrza. W ostrzelanejKamienicy Łyszkiewicza na Nowym Mieście podczas odprawy zginęło pięciu członków sztabu Armii Ludowej.

Napaść na wieś Jasionowo – masowy mord na ludności cywilnej oraz towarzyszące mu grabieże i dewastacja zabudowań, dokonane przez okupantów niemieckich 26 sierpnia 1943 roku we wsi Jasionowo w gminie Lipsk. W trakcie napadu zamordowano 58 Polaków, w tym wiele kobiet i dzieci. Jasionowo leży na skraju Puszczy Augustowskiej. Przed wojną liczyło 18 gospodarstw i około 90 mieszkańców. Antoni Kulmaczewski z Jasionowa, który swoją furmanką wiózł dwóch żołnierzy Armii Krajowej oraz żywność dla polskiego oddziału kwaterującego w okolicy Studzienicznej. Gdy Niemcy usiłowali zatrzymać wóz, doszło do wymiany strzałów, w której wyniku zginął jeden z partyzantów, a jeden z żandarmów został ranny. Drugi polski żołnierz zdołał mimo odniesionych ran uciec do lasu.
Po tych wydarzeniach część mieszkańców Jasionowa uciekła ze wsi w obawie przed niemieckimi represjami. Przez kilka tygodni okupanci nie podejmowali jednak żadnych działań odwetowych. W rezultacie czujność mieszkańców osłabła, a uciekinierzy powrócili do swych domów. W nocy z 25 na 26 sierpnia w rejon Jasionowa przybyła niemiecka ekspedycja karna, w której skład wchodzili żandarmi z posterunku w Lipsku, funkcjonariuszeGestapo z Grodna i żołnierze specjalnej jednostki operacyjnej (Jagdzug) z Krasnego. Akcją dowodził SS-Oberscharführer Kurt Wiese z grodzieńskiego Gestapo. W pacyfikacji uczestniczył też niemiecki Amtskommissar (pol. kierownik gminy) z Lipska.
Pozostawiwszy samochody w pewnej odległości od wsi, Niemcy rozwinęli się w tyralierę, po czym otoczyli zabudowania. Mieszkańców wypędzono z domów, a następnie zgromadzono w zabudowaniach należących do Franciszka Sztukowskiego. W międzyczasie kilkunastu mężczyzn sprowadzonych pod przymusem z sąsiednich wsi (Skieblewo, Kurianka, Krasne) wykopało masowy grób w pobliżu gospodarstwa. Gdy zakończyli pracę, Niemcy zaczęli wyprowadzać ofiary z zagrody i mordować strzałem w potylicę nad krawędzią mogiły. Rannych dobijano. Kilkoro małych dzieci wrzucono żywcem do masowego grobu. Po wojnie Jasionowo częściowo odbudowano. Wieś straciła jednak zabudowę zwartą, gdyż w miejscu gdzie uprzednio była położona, odbudowano tylko jedną zagrodę.
Zbiorowa mogiła ofiar pacyfikacji położona jest w polu przy polnej drodze z Jasionowa do Krasnego, w pobliżu kaplicy i zabudowań Jasionowa. Jest otoczona metalowymi przęsłami z bramką, na betonowym fundamencie. Wewnątrz znajduje się kamienny pomnik z krzyżem i wykutym napisem na stronie czołowej: Tu spoczywają zwłoki 58 mieszkańców wsi Jasionowo zamordowanych 26 sierpnia 1943 r.
/lista nazwisk/
Boże przyjm Ich do Królestwa Twojego.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Jaki: Pieniądze trafiały do mafii. PO na to pozwalała

Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej w prowadzonej kampanii prezentuje billboardy z wizerunkiem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na banerach oprócz zdjęcia prezesa PiS zamieszczono również hasło "PiS wziął miliony", które dopełniają podtytuły m.in: "a wszystko drożeje", "i chce być bezkarny", "a tanich mieszkań nie ma". Poręba zaprezentował na sobotniej konferencji prasowej billboard przedstawiający twarz dziecka z napisem "PiS odebrał złodziejom miliony i dał je dzieciom", który odpowiada na akcję billboardową PO i Nowoczesnej.
/od admina: mafie ukryte pod szyldami PO i PiS, dają spektakl, dla gawiedzi, w który tylko mikrocefale uwierzą!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy w sierpniu spieka wszędzie, zima długo białą będzie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: łyszczec polny [Gypsophilia muralis.Wczoraj, nie mogłem zmieścić pobudki:DLACZEGO??
  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 24 Sierpień 2018, 03:37   Temat: Pobudka dla forum
Witam w piątek 24 sierpnia, do końca roku 129 dni. Dziś mają imieniny: Bartłomiej i Malina, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 5:39, zachód 19:45, dzień będzie trwał 14:06, 2:36 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Tak wszyscy...
Tak wszyscy ganią porubstwo i ruję,
Nazwa okropna - ale jak smakuje...


KALENDARIUM:
1675 – Król Jan III Sobieski pokonał Tatarów w bitwie pod Lesienicami.
1939 – Ogłoszono powszechną mobilizację.
1944 - 24. dzień powstania warszawskiego: walki o Stare Miasto.

Bitwa pod Lesienicami (zwana też bitwą pod Lwowem[1] - Lesienice położone są 7 km od Lwowa - lub bitwą na trakcie gliniańskim) została stoczona 24 sierpnia 1675 podczas wojny polsko-tureckiej 1672-1676.
W końcu czerwca armia turecka pod wodzą Ibrahima Szyszmana (Tłuściocha) (20-30 tys. żołnierzy) przeprawiła się przez Dniestr pod Tehinią i opanowała Bar. W lipcu pod Manaczynem dołączyła do nich armia tatarska (ok. 30 tys. ordyńców).
Gdy król Polski Jan III Sobieski dowiedział się o tym, obsadził zamki podolskie częścią swych skromnych sił w celu opóźnienia marszu armii Ibrahima Szyszmana. Resztę swych sił skoncentrował w okolicach Lwowa. Dnia 27 lipca Turcy zajęli zamek w Zbarażu i zdobyli zamek w Podhajcach. Po Podolu i Wołyniu rozlały się zagony tatarskie. Na wieść o koncentrujących się pod Lwowem wojskach polskich, 22 sierpnia Ibrahim Szyszman wysłał ok. 10 tys. Tatarów pod Lwów w celu ich zlikwidowania.
Sobieski miał do dyspozycji 6 tys. żołnierzy, w tym połowę jazdy. Gdy dowiedział się o idących na niego Tatarach, rozstawił część swych sił (głównie dragonia i lekka jazda) na czterech kierunkach, skąd mógł przybyć nieprzyjaciel, natomiast husaria została w odwodzie (ok. 1,2-1,5 tys. żołnierzy). Piechota stanęła w ufortyfikowanym obozie pod miastem. Na trakcie gliniańskim 24 sierpnia pojawili się Tatarzy, idąc wzdłuż rzeki Pełtwi. Była to zwężająca się równina umieszczona między wzgórzami a bagnami rzeki. Dwa jedyne wyjścia z tej doliny zostały obsadzone przez dragonię i lekką jazdę. Ponadto Sobieski za wzgórzami ustawił pachołków z kopiami, mających udawać, że stoi tam potężna masa kawalerii. Tatarzy, chcąc wyjść z obozu, zaatakowali pilnującą wyjścia grupę Bidzińskiego i Lubomirskiego (400 żołnierzy). Gdy zostali odparci, uderzył na nich Sobieski z dwoma tysiącami jazdy (głównie husaria oraz 300 jeźdźców litewskich, których przywiódł hetman polny litewski Michał Radziwiłł).
Stłoczeni Tatarzy nie mogli wykorzystać swej przewagi liczebnej. Do tego paraliżowała ich myśl o gotowej do natarcia kawalerii za wzgórzami. Walka była zatem krótka i Tatarzy zostali rozbici.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Tragedia w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Pociąg wjechał w auto z uwięzioną wewnątrz kursantką W Szaflarach na Podhalu w czwartek pociąg wjechał w samochód, w którym odbywał się egzamin na prawo jazdy.
Zdająca egzamin kobieta nie zdążyła uciec z pojazdu. Z ciężkimi obrażeniami została przewieziona do szpitala i tam zmarła.
/od admina: jakie czynności podjął egzaminator, by uchronić kursantke? Wieczny odpoczynek, racz jej dać Panie, wyrazy współczucia dla rodziny/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Po Bartłomieju, jedz kluski na oleju.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: kościenica wodna [Myosoton aqaticum].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 23 Sierpień 2018, 01:06   Temat: Pobudka dla forum
Witam w czwartek 23 sierpnia, do końca roku 130 dni. Dziś mają imieniny: Apolinary i Róża, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:38, zachód 19:47, dzień będzie trwał 14:09, 2:33 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Odkrywca
Kolumb, jak wiemy, odkrył Amerykę,
Historia wspomina go czule.
Jam odkrył więcej, odkrywszy Ludwikę,
Bo naraz obydwie półkule.


KALENDARIUM:
1794 – Insurekcja kościuszkowska: powołano Sąd Kryminalny Wojskowy.
1944 - 23. dzień powstania warszawskiego: sukcesy powstańców w Śródmieściu: zdobyto Stację Telefonów przy ul. Piusa XI, kościół św. Krzyża, gmach Komendy Głównej Policji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jednocześnie odbito zakładników z rąk niemieckich.
1944 - 250 polskich oficerów więzionych przez soviecki NKWD na Majdanku zostało wywiezionych do łagrów w ZSRR.

Sąd Kryminalny Wojskowy – sąd wojskowy insurekcji kościuszkowskiej powołany 23 sierpnia 1794 przez Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej gen. Tadeusza Kościuszkę.
Opieszałość rozpatrywania spraw o zdradę narodu przywódców konfederacji targowickiej przez Sąd Kryminalny Księstwa Mazowieckiego oraz uleganie członków sądu wpływom kół zachowawczych doprowadziły 28 czerwca 1794 do niekontrolowanego wystąpienia ludności warszawskiej, która powywieszała podejrzanych. Kościuszko chcąc spacyfikować nastroje, uległ jakobinom polskim i zawiesił formalnie Sąd Kryminalny Księstwa Mazowieckiego, wprowadzając w jego miejsce Sąd Kryminalny Wojskowy. Posunięcie to sterroryzowało najbliższe otoczenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, które widziało w tym sądzie odpowiednik Trybunału Rewolucyjnego we Francji. Przejął wszystkie kompetencje Sądu Kryminalnego Księstwa Mazowieckiego. Orzekał jednak według artykułów wojskowych, tylko w wyjątkowych przypadkach odnosił się do zaleceń cywilnych Rady Najwyższej Narodowej. Skład sędziowski składał się z 3. sędziów, którzy mogli sobie dobrać audytora wojskowego i oskarżyciela publicznego. Swoje wyroki i czynności miał komunikować Wydziałowi Sprawiedliwości RNN. Otrzymywał od Wydziału Bezpieczeństwa RNN listy osób podejrzanych o zdradę narodu i powstania. /od admina: najwyższa pora powołać taki sąd w aktualnej Polsce, sąd który dokona również ocenę postępków kryminalnych, specjalnej kasty./

WIADOMOŚĆ DNIA:
Brak słów! Misiło: "Gdyby Jezus Chrystus zszedł dziś nie ziemię to nie miałby nic przeciwko koszulce z napisem 'Konstytucja' na krzyżu"

– powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Nowoczesnej Piotr Misiło. Jak widać, obsesje polityków totalnej opozycji znów dały o sobie znać. Trudno nawet komentować wypowiedzi posła Misiły, który dla doraźnego interesu politycznego jest gotów powoływać się na… Boga.
/od admina: takie ludzkie szmaty powołujemy na posłów???/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy księżyc w Pannie przynosi grzmoty, pięćdziesiąt dni pluszczą słoty.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: gwiazdnica trawiasta [Stellaria graminea], roślina trująca.

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 22 Sierpień 2018, 03:03   Temat: Pobudka dla forum
Witam w środę 22 sierpnia, do końca roku 131 dni. Dziś mają imieniny: Filip i Magdalena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:36, zachód 19:50, dzień będzie trwał 14:14, 2:28 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Są ludzie
Sa ludzie z duszą zrzedną
Przy takich, kwiaty więdną.


KALENDARIUM:
1157 – Wojna polsko-niemiecka: cesarz Fryderyk I Barbarossa przekroczył Odrę i wkroczył na ziemie polskie na czele silnej armii wspomaganej przez posiłki z Czech i Moraw. Powodem wyprawy była interwencja na rzecz wygnanego księcia senioralnego Władysława II Wygnańca.
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie białostockiej.
1944 – 22. dzień powstania warszawskiego: utrata przez polskie oddziały Arsenału przy Placu Bankowym.

Bitwa białostocka – bitwa stoczona 22 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami rosyjskiej 16 Armii oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii. Przeprowadzona na terenie Białegostoku zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich. Rozpoczęte 16 sierpnia kontruderzenie znad Wieprza już po dobie walk zagroziło tyłom 16 Armii (2, 8, 10, 17, 27 Dywizja Strzelców). Od 19 do 20 sierpnia jednostki polskie opanowały przeprawy na Bugu w Drohiczynie i Frankopolu. 16 Armia, zmuszona do zmiany kierunku odwrotu, ruszyła na Białystok. Cofające się wojska bolszewickie ogarniał chaos, mnożyły się dezercje, wiele dywizji i brygad traciło zwartość organizacyjną. W kierunku miasta zdążała też forsownymi marszami 1 Dywizja Piechoty Legionów. Jej dowódca, pułkownik Stefan Dąb-Biernacki, po przeanalizowaniu sytuacji wydał wieczorem 20 sierpnia rozkaz uderzenia na Białystok, aby opanować węzeł komunikacyjny i odciąć przeciwnikowi drogę odwrotu. 22 sierpnia o godzinie 2:00 zgrupowanie polskie ruszyło na Białystok z 2 batalionem 1 Pułku Piechoty Legionów w straży przedniej.
Podczas krótkiego postoju w Kurianach dowódca Pułku, kapitan Zygmunt Wenda (zastępujący czasowo podpułkownika Jana Kruszewskiego), wydał rozkazy do natarcia na Białystok. Miasta broniła 164 Brygada Strzelców z 55 Dywizji Strzeleckiej z dywizjonem artylerii, dywizjonem kawalerii baszkirskiej i pociągiem pancernym numer 22 (około 2400 żołnierzy, 13 dział i 35 ckm-ów). Na stacji stały transporty wojskowe gotowe do ewakuacji. Mimo że załogę postawiono w stan alarmu, 3 batalion 1 Pułku Piechoty Legionów, dowodzony przez kapitana Józefa Marjańskiego, o świcie 22 sierpnia brawurowym atakiem przerwał linię obrony 492 Pułku Strzelców i wdarł się do miasta od strony przedmieścia Skorupy, torując drogę innym pododdziałom pułku.
Podczas walk ulicznych żołnierzy wsparła ludność cywilna. Do godziny 7:00 miasto opanowano. Rozbito doszczętnie 164 Brygadę Strzelców, biorąc ponad 2 tysiące jeńców, 13 dział, około 30 ckm-ów oraz 3 pociągi z zapasami i sprzętem wojskowym. Bitwa o Białystok zakończyła się pogromem resztek 16 Armii i towarzyszących im oddziałów 3 Armii. Na wschód w stanie zorganizowanym wycofały się tylko: 79 Brygada Strzelców, część 80 Brygady Strzelców, 27 Pułk Kawalerii, artyleria 27 Dywizji Strzelców (ocalałe pułki liczyły po 100–200 żołnierzy). Straty polskie to 209 poległych i rannych a sowieckie to przeszło 600 poległych i rannych, 8200 jeńców, 22 działa, 147 ckm-ów, 1 samolot, 3 pociągi wyładowane bronią, zapasami i sprzętem. Setki żołnierzy sowieckich rozproszyło się po lasach. Polacy wyłapywali ich kilka dni po bitwie. Żołnierzy polskich pochowano w różnych mogiłach z czasem przenosząc ich prochy na Cmentarz Ofiar Wojny 1920 roku przy ulicy Zwierzynieckiej. Żołnierzy sowieckich pochowano na cmentarzu żołnierzy niemieckich z I wojny światowej przy ulicy Świerkowej.Pomnik „Chwała Bohaterom” poświęcony żołnierzom 1 Pułku Piechoty Legionów poległym w obronie Białegostoku


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zadymiarze sprzed Sejmu uniewinnieni! Sąd zdecydował, że uczestników "puczu" z grudnia 2016 nie spotka żadna kara.
/od admina: nie żaden "sąd". lecz kolejna ludzka szmata, kanalia ze specjalnej kasty, dalej szarogęsi się, w naszym, POLAKÓW imieniu. Kolejny dowód, by rozpędzić, na cztery wiatry ta mafię sędziowską/POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kto w lecie nie orze, nie sieje, w zimie z frasunku niszczeje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: gwiazdnica wielkokwiatowa [Stellaria holostea].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 21 Sierpień 2018, 04:34   Temat: Pobudka dla forum
Witam we wtorek 21 sierpnia, do końca roku 132 dni. Dziś mają imieniny: Franciszek i Joanna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 17 stopni. Wschód słońca 5:34, zachód 19:52, dzień będzie trwał 14:18, 2:24 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Odkrycie przez rozbicie

Czasem, gdy runie piedestał,
Widać, że nikt na nim nie stał.


KALENDARIUM:
1941 – W Biegonicach (obecnie część Nowego Sącza) Niemcy rozstrzelali z karabinów maszynowych 32 zakładników, w odwecie za uwolnienie rok wcześniej z sądeckiego szpitala przez grupę Związku Walki Zbrojnej tajnego kuriera Jana Karskiego.
1944 - 21. dzień powstania warszawskiego: natarcie oddziałów żoliborskich i siedmiuset żołnierzy Grupy Kampinos w celu nawiązania połączenia Żoliborza ze Starym Miastem.
1944 - Pod Surkontami doszło do pierwszej po 1939 roku regularnej bitwy pomiędzy oddziałami Armii Krajowej i Armii Czerwonej.

Surkonty – wieś na Białorusi, w rejonie werenowskim obwodu grodzieńskiego, leżąca na skraju Puszczy Ruskiej, 20 km na północny zachód od Lidy.
Zaścianek szlachecki (okolica) położony był w końcu XVIII wieku w powiecie lidzkim województwa wileńskiego. 21 sierpnia 1944 roku rozegrała się w tym miejscu pierwsza po 1939 roku regularna bitwa między oddziałami polskimi (Armia Krajowa) i Armii Czerwonej. W jej trakcie zginął m.in. ppłk Maciej Kalenkiewicz. Poległych pochowano, wobec sprzeciwu miejscowego proboszcza (narodowości litewskiej), obawiającego się represji, nie na parafialnym cmentarzu, ale w pobliżu mogiły powstańców styczniowych. Ksiądz poświęcił jednak przeznaczone na pochówek miejsce oraz wziął udział w pogrzebie. Za ten gest również był wzywany na przesłuchania. Prowizoryczna mogiła żołnierzy zachowała się dzięki uporowi miejscowej ludności, która nie dopuściła do jej zaorania na potrzeby kołchozu. Dopiero u schyłku istnienia ZSRR nadszedł klimat na godne upamiętnienie poległych Polaków. Wybudowano cmentarz, odsłonięty 8 września 1991 roku. Na pamiątkowym krzyżu umieszczono napis po polsku, ale władze nie zgodziły się na dopisania, przeciw komu walczyli polegli.Cmentarz żołnierzy AK na polu kołchozowym w Surkontach


WIADOMOŚĆ DNIA:
Brutalny atak na dwie Polki w Londynie. Napastnik użył młotka

Do zdarzenia doszło w niedzielę w New Eltham – południowo-wschodniej dzielnicy Londynu. 27-letni Joe Xuereb zaatakował młotkiem 30-letnią Annę G. i jej matkę, która do córki przyjechała z Polski w odwiedziny.
Obie kobiety nie znały napastnika i przebywają obecnie w stanie ciężkim w szpitalu w południowym Londynie, gdzie walczą o życie. Sprawca jest prawdopodobnie niepoczytalny – informuje "Polish Express".
Według brytyjskiej policji młotek, którym zostały pobite dwie Polki, znaleziono na miejscu ataku. Z kolei Joe Xuereb, którego tożsamość ujawniono w poniedziałek, został aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa.
/od admina: co zmienił "gość" imię, z Mohamed na Joe??/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: gwiazdnica gajowa [Stellaria nemorum].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 19 Sierpień 2018, 23:34   Temat: Pobudka dla forum
Witam w poniedziałek 20 sierpnia, do końca roku 133 dni. Dziś mają imieniny: Bernard i Małgorzata, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 18 stopni. Wschód słońca 5:33, zachód 19:54, dzień będzie trwał 14:21, 2:21 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Rzekła lilia...
Rzekła lilia do motyla :
- Nikt nie patrzy, niech pan zapyla!


KALENDARIUM:
1941 – Żołdacy niemieccy zamordowali w Czarnym Lesie pod Stanisławowem 800 Polaków.
1943 - Akcja „Taśma”: w Sieczychach, w trakcie rozbijania niemieckiej strażnicy na granicy Generalnego Gubernatorstwa i terenami wcielonymi do Rzeszy, zginął harcmistrz ppor. AK Tadeusz Zawadzki ps. „Zośka”.
1944 - 20. dzień powstania warszawskiego: oddziały batalionu „Kiliński” wraz z grupami saperskimi i minerskimi zdobyły gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) przy ul. Zielnej. Podczas walk zginęło 25, a do niewoli trafiło 115 niemieckich żołnierzy. Po stronie polskiej zgineło 5, a ciężko rannych zostało 10 powstańców.

Mord w Czarnym Lesie – egzekucja ok. 250 przedstawicieli polskiej inteligencji ze Stanisławowa (głównie nauczycieli), dokonana przez żołdaków z niemieckiego Gestapo na rozkaz SS-Hauptsturmführera Hansa Krügera, w nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 roku w Czarnym Lesie w pobliżu Stanisławowa. Po agresji sowieckiej na Polskę, zaraz po zajęciu Stanisławowa, rozpoczęły się w regionie represje wobec polskiej ludności. Sowieci dali przyzwolenie Ukraińcom na prześladowanie Polaków. Przez 3 dni tzw. komitety rewolucyjne aresztowały polskich działaczy, którzy byli kierowani do więzień. Tam byli bici, głodzeni, zdarzały się przypadki zabójstw bez wyroków sądów. Naprędce zorganizowana milicja ukraińska rozbrajała i mordowała policjantów i żołnierzy polskich. NKWD po zorganizowaniu swojej komórki w Stanisławowie przeprowadziła aresztowania polskich oficerów, działaczy partii politycznych, sędziów, prokuratorów. Duża z nich część zginęła w Katyniu. W latach 1940–1941 część polskich mieszkańców została wywieziona na Syberię. Szefem Gestapo w Stanisławowie został Hauptsturmführer Hans Krüger, który wziął wcześniej udział w mordzie profesorów lwowskich. Na jego polecenie 8 i 9 sierpnia 1941 roku policja ukraińska dokonała aresztowań polskiej inteligencji, głównie nauczycieli. Również tak jak w przypadku mordu na profesorach lwowskich oraz mordu na inteligencji krzemienieckiej imienną listę aresztowanych przygotowali ukraińscy nacjonaliści. Jako autorów listy wymienia się profesorów gimnazjum ukraińskiego w Stanisławowie: dr. Iwana Rybczyna i nauczyciela o nazwisku Danysz[2].
Nauczycieli aresztowano podstępem po zwołaniu ich na naradę w związku ze zbliżaniem się roku szkolnego. Pozostałe osoby były zabierane z domów przez policję ukraińską. Polakom tłumaczono, że są wzywani na krótkie przesłuchanie. Spokojne i uprzejme zachowanie policjantów sprawiło, że aresztowani nie nabierali podejrzeń wobec zamiarów Niemców i poddawali się biegowi wypadków. Zdaniem Tadeusza Olszańskiego ukraińska policja została starannie przygotowana przez Niemców do tej akcji[3]. Ogółem w dniach 8–9 sierpnia 1941 roku aresztowano blisko 300 Polaków.
Aresztowanych przetrzymywano w więzieniu Gestapo i wykorzystywano przy pracach budowlanych w okolicach ogrodów Bracha. Początkowo można było z nimi nawiązać kontakt. Po kilku dniach strażnicy ukraińscy zaczęli strzelać do osób próbujących zbliżać się do pracujących więźniów.
W nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 roku większość aresztowanych Polaków, około 250 osób, przewieziono ciężarówkami do Czarnego Lasu w okolicy wsi Pawełcze, rozstrzelano, ich zwłoki zakopano na miejscu. Z kaźni ocalał Polak, leśniczy z Sołotwiny, który korzystając z deszczu i nieuwagi konwojentów, zsunął się z ciężarówki i uciekł. Tuż przed egzekucją Niemcy zebrali grupę chłopów z Pawełcza i nakazali jej wykopanie dołów w Czarnym Lesie.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Morawiecki: Negocjowałem przystąpienie do UE. Miller: Nic pan nie negocjował

Szanowni państwo, ja sam negocjowałem przystąpienie (Polski) do Unii Europejskiej 20 lat temu i doskonale wiem, jak w UE negocjuje się najlepsze transakcje - powiedział w czasie spotkania wyborczego PiS w Sandomierzu premier Mateusz Morawiecki. I wywołał burzę w internecie. Słowa premiera o "negocjowaniu przystąpienia do Unii" wywołały krytykę w internecie. Skomentował je m.in. były premier Leszek Miller, za którego kadencji Polska weszła do Unii Europejskiej.
- Nic pan nie negocjował. Proszę choć poczekać do czasu, kiedy umrę - stwierdził Miller na Twitterze.
/od admina: konia kują, żaba łapę nastawia!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jeśli na Bernarda ziemia twarda, to będzie zima harda, a jak miękka to lekka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: możylinek trójnerwowy [Moehringia trinervia].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 19 Sierpień 2018, 02:16   Temat: Pobudka dla forum
Witam w niedzielę 19 sierpnia, do końca roku 134 dni. Dziś mają imieniny: Alfred i Luiza, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:31, zachód 19:56, dzień będzie trwał 14:25, 2:17 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Oda do młodości
Młodość jest wyborną rzeczą,
Tylko młodzi temu przeczą.


KALENDARIUM:
1937 - Policja otworzyła ogień do chłopów blokujących drogę w Harcie na Podkarpaciu, zabijając 2 z nich.
1944 – 19. dzień powstania warszawskiego: generalne natarcie grupy Reinefartha na Stare Miasto, w którym wzięło udział 10 batalionów piechoty i 2 bataliony saperów wspieranych 9 czołgami Tygrys, 20 działami szturmowymi, moździerzem kalibru 60 mm i 50 Goliatami, pluton wspierany przez ogień z pociągu pancernego znajdującego się w okolicy Dworca Gdańskiego.
1980 – Między Otłoczynem a Brzozą na linii Kutno-Toruń doszło do czołowego zderzenia pociągów osobowego i towarowego, w wyniku czego zginęło 67 osób, a 64 zostały ranne.

Katastrofa kolejowa pod Otłoczynem – czołowe zderzenie pociągu osobowego relacji Toruń Główny – Łódź Kaliska z pociągiem towarowym relacji Otłoczyn – Wrocki, na odstępie Otłoczyn – Brzoza Toruńska, do którego doszło 19 sierpnia 1980 około godziny 4:30. W wypadku śmierć poniosło 67 osób, ranne zostały 64 osoby.
Pod względem liczby osób, które poniosły śmierć, była to największa katastrofa w powojennej historii polskiej kolei. Pociągi biorące udział w wypadku[edytuj kod]
Pociąg osobowy nr 5130 jadący z Torunia do Łodzi. Skład pociągu osobowego: lokomotywa spalinowa SP45-160 z lokomotywowni Toruń Główny i siedem wagonów osobowych (pięć wagonów z miejscami do siedzenia i dwa wagony z miejscami do leżenia w transporcie bezpośrednim z Kołobrzegu do Łodzi). Masa pociągu osobowego wynosiła około 452 tony, długość natomiast około 190 m. Drużyna trakcyjna tego pociągu: maszynista Gerard Przyjemski, lat 39, drugi maszynista Józef Głowiński, lat 28. Drużyna konduktorska w tym pociągu: kierownik pociągu Henryk Różański, lat 54, konduktor rewizyjny Kazimierz Szymański.
Pociąg towarowy nr 11599 jadący z Otłoczyna do Wrocek. Skład pociągu: lokomotywa spalinowa ST44-607 z lokomotywowni Chojnice i 16 pustych wagonów towarowych serii Ea. Masa pociągu towarowego wynosiła około 436 ton, a długość około 247 m. Drużyna trakcyjna w pociągu towarowym: maszynista Mieczysław Roschek, lat 43, drugi maszynista Andrzej Bogusz, lat 23. Około godziny 4:30 w kilometrze 99,312 linii kolejowej nr 18 nastąpiło czołowe zderzenie pociągu osobowego nr 5130 z pociągiem towarowym nr 11599. Prędkość pociągu osobowego w momencie zderzenia wynosiła około 85 km/h, a towarowego około 33 km/h. W wyniku zderzenia obie lokomotywy, trzy wagony pociągu osobowego i trzy wagony pociągu towarowego zostały zniszczone w stopniu kwalifikującym je do kasacji.
Maszynista pociągu towarowego poniósł śmierć na miejscu, a pomocnik maszynisty zmarł w szpitalu, zaś w pociągu osobowym maszynista odniósł ciężkie obrażenia, ale przeżył, natomiast pomocnik maszynisty zmarł. W wypadku poniósł także śmierć kierownik pociągu osobowego.Pomnik na miejscu katastrofy kolejowej pod Otłoczynem. Tabliczki z nazwiskami ofiar przymocowane do podkładów zostały skradzione

WIADOMOŚĆ DNIA:
Kraj: Nazwał Marsz Równości "paradą sodomitów". Co na to Polacy?

Ponad połowa Polaków uważa, że szef MON Mariusz Błaszczak powinien odejść ze stanowiska – wynika z sondażu SW Research dla serwisu rp.pl. Powód? Jego wypowiedź na temat Parady Równości. Chodzi o słowa Mariusza Błaszczaka dotyczące sobotniej Parady Równości w Poznaniu, które padły w Telewizji Trwam. Minister mówił o tym, że niektórzy włodarze miast próbują narzucić mieszkańcom pewną ideologię. – Jak na przykład w Poznaniu mieliśmy teraz do czynienia ze zdarzeniem, że przeszła kolejna parada sodomitów, którzy próbują narzucić swoją interpretację praw i obowiązków obywatelskich innym – oceni.
/od admina: BRAWO BŁASZCZAK, a sodomici i łże media, oraz sondażownie, dostają amoku, od określenia dewiantów, w sposób prawidłowy!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jeżeli w sierpniu gorąco będzie, to zima w śniegi długo zasiędzie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: piaskowiec macierzankowy [Arenaria serpyllifolia]/522640

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 18 Sierpień 2018, 01:10   Temat: Pobudka dla forum
Witam w sobotę 18 sierpnia, do końca roku 135 dni. Dziś mają imieniny: Bronisław i Helena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 5:29, zachód 19:58, dzień będzie trwał 14:29, 2:13 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Rozbierz się...
Rozbierz się, blago,
Prawda jest nagą.


KALENDARIUM:
1655 – Potop szwedzki: Janusz i Bogusław Radziwiłłowie poddali Wielkie Księstwo Litewskie królowi Karolowi X Gustawowi.
1944 - 18. dzień powstania warszawskiego: walki wokół terenu Politechniki, nadal będącej w rękach powstańców.
1946 – Józef Kuraś ps. Ogień wraz ze swym oddziałem zorganizował i przeprowadził akcję rozbicia i opanowania więzienia św. Michała w Krakowie, w rezultacie czego uwolniono kilkudziesięciu więźniów – żołnierzy Armii Krajowej, organizacji Wolność i Niezawisłość i Narodowych Sił Zbrojnych.

Józef Kuraś, pseud. „Orzeł”, „Ogień” (ur. 23 października 1915 w Waksmundzie, zm. 22 lutego 1947 w Nowym Targu) – żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej, oficer Batalionów Chłopskich i Urzędu Bezpieczeństwa, partyzant na Podhalu w czasie II wojny światowej, pod koniec życia jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego. Urodził się w rodzinie góralskiej (jego trzej bracia brali udział w walkach o Lwów i w wojnie polsko-bolszewickiej). Ukończył szkołę powszechną, następnie kontynuował naukę w gimnazjum, którą przerwał w 1933 po trzech latach nauki. W latach 1936–1938 pełnił służbę wojskową – początkowo w 2 pułku strzelców podhalańskich, a następnie w Korpusie Ochrony Pogranicza.
Był absolwentem szkoły podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza. 13 lutego 1939 ożenił się z Elżbietą Chorąży, z którą miał syna Zbigniewa. Postać Józefa Kurasia i działalność jego oddziału budzi kontrowersje. Według organizacji żydowskich działających w Polsce oddział „Ognia”, oprócz ataków na urzędy UB i posterunki MO, mordował Żydów ocalałych z Holocaustu i dokonywał rozbojów. Oddział zamordował m.in. kilkunastu Żydów w okolicy Krościenka (nie był to jednak rozkaz „Ognia”). Fakty mordowania Żydów przez oddział „Ognia” potwierdza Żydowski Instytut Historyczny, zaś według zastępcy „Ognia”, Jana Kolasy „Powichra”, jego ludzie mieli walczyć „O Polskę bez komunistów i Żydów tę ideologię wyznających”. Jednak według innych źródeł Kuraś i jego żołnierze nie byli nigdy antysemitami, ponadto za zabijanie Żydów karali śmiercią. Żydzi mieli być zabijani przez oddział „Ognia” nie za swoje pochodzenie, lecz za przynależność do UB. Miało to miejsce np. w kwietniu 1945, gdy po rozbiciu PUBP w Nowym Targu zastrzelono wszystkich funkcjonariuszy UB, z których jeden był Polakiem, drugi Ukraińcem, a dwóch Żydami. Były adiutant Kurasia, o pseudonimie „Herkules”, twierdził wiele lat po wojnie: Nie było wypadku, żeby Żyd za samo pochodzenie został zlikwidowany. Jesienią 1946 organa bezpieczeństwa rozpoczęły ofensywę. 21 lutego 1947 „Ogień” wraz z towarzyszącą mu nieliczną grupą podkomendnych został otoczony przez grupę operacyjną KBW w Ostrowsku koło Nowego Targu. „Ogień” po zaciętej walce i próbie wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł tuż po północy 22 lutego 1947 w szpitalu w Nowym Targu. Nigdy nie odnaleziono miejsca jego pochówku. 12 sierpnia 2012 pod Turbaczem, na prywatnym terenie należącym do rodziny Kurasiów, odsłonięto pomnik upamiętniający majora Józefa Kurasia „Ognia”. Umieszczony na nim napis głosi: Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Armii Krajowej, Ludowej Straży Bezpieczeństwa, Zgrupowania „Błyskawica” Józefa Kurasia – „Ognia”, oddziału „Wiarusy” walczących w Gorcach o niepodległość Polski i wolność człowieka z niemieckim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1942-1949.Józef Kuraś: „Orzeł”, „Ogień”WIADOMOŚĆ DNIA:
Niebywałe! "Die Welt" z dumą opisuje wycinkę drzew w Bawarii w celu walki z kornikiem! Co na to ekolodzy i Komisja Europejska?

KE wystąpiła o nałożenie kar okresowych na Polskę za działania prowadzone w Puszczy Białowieskiej! „Dowód jest jednoznaczny”
Co kilka metrów niewidzialna piła rozcina pień, starannie, na kawałki o długości 5,10 metra. Sześć razy słychać dźwięk odgłosu piły łańcuchowej, po czym żniwiarz rzuca się na następne drzewo
— można przeczytać w „Die Welt”. Po czym gazeta informuje, że walka z kornikiem jest „pilna”. Potwierdza to niemieckie ministerstwo leśnictwa. Dotknięte kornikiem drzewa muszą być natychmiast usunięte, aby chrząszcze nie mogły się rozprzestrzeniać
— napisało „Die Welt”. Trudno uwierzyć w tekst „Die Welt”, biorąc pod uwagę, z jaką krytyką ze strony Komisji Europejskiej spotkała się podoba sytuacja w Puszczy Białowieskiej. Polsce grożono karami za to, że aktywnie walczy z kornikiem drukarzem. Czyżby Niemców obowiązywały inne standardy? Czy o sprawie będą alarmowali ekolodzy i czy działania w tej sprawie podejmie Komisja Europejska?
/od admina: kolejny raz pokazany jest standard obowiazujacy w UE, co dozwolone dla szkopów, DLA POLAKÓW, jest VERBOTEN!!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Co się w lecie zarobi, tym się w zimie żyje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: czerwiec trwały [Scleranthus perennis].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 17 Sierpień 2018, 00:59   Temat: Pobudka dla forum
Witam w piątek 17 sierpnia, do końca roku 136 dni. Dziś mają imieniny: Anity i Jacka, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 18 stopni. Wschód słońca 5:28, zachód 20:00, dzień będzie trwał 14:32, 2:10 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Ocena pewnego działacza
Jednej rzeczy w życiu dokona:
Skona...


KALENDARIUM:
1920 - Wojna polsko-bolszewicka: w bitwie pod Zadwórzem, zwanej „polskimi Termopilami”, batalion złożony z ochotników spośród lwowskiej młodzieży zagrodził drogę na Lwów oddziałom 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. Spośród 330 polskich żołnierzy poległo 318, a nieliczni dostali się do niewoli. Dowódca batalionu kpt Bolesław Zajączkowski, nazywany „polskim Leonidasem”, popełnił wraz z kilkoma żołnierzami samobójstwo.
1944 – 17. dzień powstania warszawskiego: walki w rejonie Śródmieścia.
1998 – W wypadku samochodowym pod Ostromicami w województwie zachodniopomorskim zginęli mistrzowie olimpijscy w lekkoatletyce: kulomiot Władysław Komar i tyczkarz Tadeusz Ślusarski.

Polskie Termopile – nazwa nadawana kilku bitwom w historii Polski na wzór bitwy w wąwozie termopilskim, znanej z bohaterskiej postawy Spartan. Bitwa pod Zadwórzem (17 sierpnia 1920) – bitwa stoczona w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, gdzie batalion polskich wojsk, złożony z ochotników spośród lwowskiej młodzieży, zagrodził drogę na Lwów oddziałom 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego. Z 330 polskich żołnierzy poległo 318, kilkunastu rannych dostało się do niewoli. Dowódca batalionu kpt. Bolesław Zajączkowski, popełnił z kilkoma żołnierzami samobójstwo. Zwłoki pięciu oficerów, które udało się zidentyfikować, pochowano na cmentarzu Orląt we Lwowie; pozostali spoczęli na miejscu swej bohaterskiej śmierci, gdzie został usypany kurhan i umieszczona tablica pamiątkowa z napisem: Orlętom, poległym w dniu 17 sierpnia 1920 r. w walkach o całość ziem kresowych.Bój pod Zadwórzem, obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego z 1929 roku


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zginął potrącony przez awionetkę

Stojący na ziemi 46-letni mężczyzna został uderzony prawdopodobnie przez koło lecącej awionetki, która wykonywała niski przelot. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna poniósł śmierć na miejscu – poinformowała podkarpacka policja.
Do zdarzenia doszło dziś po południu w miejscowości Smerek w pow. leskim (woj. podkarpackie) na łące w pobliżu jednego z hoteli.
/od admina: niespotykany przypadek. Wieczny odpoczynek, racz mu dać Panie./


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jeśli w dniu Jacka nie pada, suchą jesień zapowiada.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: karmnik ościsty [Sagina subulata].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 15 Sierpień 2018, 23:40   Temat: Pobudka dla forum
Witam w czwartek 16 sierpnia, do końca roku 137 dni. Dziś mają imieniny: Roch i Wawrzyniec, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 18 stopni. Wschód słońca 5:26, zachód 20:02, dzień będzie trwał 14:36, 2:06 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Ramiona czasem
Ramiona czasem
Też są nawiasem.


KALENDARIUM:
1264 – Książę wielkopolski Bolesław Pobożny wydał Statut kaliski gwarantujący prawa Żydom.
1944 - 16. dzień powstania warszawskiego: radio berlińskie po raz kolejny nadało fałszywą informację, jakoby powstanie zostało zdławione.
1944 - 74 Polaków zostało zamordowanych w czasie napaści ukraińskich bandytów z UPA na Muczne w Bieszczadach.

Statut kaliski – akt prawny nadany Żydom przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego 16 sierpnia 1264 roku w Kaliszu.
Statut stał się bazą dla położenia Żydów w Polsce, a w późniejszym czasie także dla powstania częściowo autonomicznej wspólnoty żydowskiej w Polsce. Zagwarantował on Żydom istnienie sądów żydowskich i osobnych sądów dla spraw, w których brali udział zarówno żydzi, jak i chrześcijanie. Dodatkowo zapewniał on wolność osobistą i bezpieczeństwo Żydom, włączając w to swobodę wyznania, podróżowania i handlu. Postanowienia statutu zostały potwierdzone przez Kazimierza Wielkiego w 1334 r., Kazimierza Jagiellończyka w 1453 r. i Zygmunta Starego w 1539 r. /od admina: "gości" Konrada Mazowieckiego, pozbyliśmy się, natomiast za nierozwagę Bolesława Pobożnego, pokutujemy do dzisiaj!/


WIADOMOŚĆ DNIA:
Gersdorf w rozmowie z Reuterem wzywa UE do szybszych działań

W opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa. Wyraziła przy tym opinię, że UE jest zapewne zbyt zajęta wzmagającą się falą populizmu w innych miejscach Europy, by w pełni skupić się na Polsce. Ma nadzieję, że PiS ustąpi w kwestii Sądu Najwyższego.
Jak podkreśliła, zrezygnuje ze stanowiska pierwszego prezesa SN, dopiero po powołaniu jej następcy w sposób zgodny z konstytucją.
/od admina: jak długo jeszcze epigoni Targowicy, będą mogli bezkarnie wichrzyć i mącić w Polsce?/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na święty Roch, w stodole groch.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: karmnik kolankowy [Sagina nodosa].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 15 Sierpień 2018, 01:13   Temat: Pobudka dla forum
Witam w środę 15 sierpnia, MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ, do końca roku 138 dni. Dziś mają imieniny: Maria i Stefan, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 18 stopni. Wschód słońca 5:25, zachód 20:04, dzień będzie trwał 14:39, 2:03 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Obwieszczenie

Na buzi - plakat,
Że w sercu - vacat.


KALENDARIUM:
1831 – Powstanie listopadowe: 34 polskich oficerów podejrzanych o zdradę oraz szpiegów i agentów rosyjskich zostało wywleczonych przez tłum z warszawskich więzień, a następnie powieszonych lub zakłutych bagnetami.
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: w czasie Bitwy Warszawskiej polska armia powstrzymała ofensywę bolszewicką.
1944 – 15. dzień powstania warszawskiego: odbyły się uroczystości związane z rocznicą Cudu nad Wisłą, świętem Matki Boskiej Zielnej i Żołnierza Polskiego.

Noc 15 sierpnia 1831 (noc sierpniowa, rebelia sierpniowa) – w historiografii powstania listopadowego termin stosowany w odniesieniu do fali gwałtownych, masowych wystąpień ludu warszawskiego i części wojska, połączonych z samosądami, w nocy z 15 na 16 sierpnia oraz 16 sierpnia 1831. Główną przyczyną rozruchów było powszechne niezadowolenie mieszkańców stolicy z niekorzystnej sytuacji militarnej (wojna polsko-rosyjska) oraz ignorowanie przez władzę żądań szybkiego osądzenia i ukarania osób oskarżanych o szpiegostwo lub zdradę.
W wyniku rebelii śmierć poniosły 34 osoby (lub – według niektórych źródeł – 35 osób), rannych zostało około 14. Większość ofiar została wywleczona z więzień i powieszona na latarniach ulicznych lub zakłuta bagnetami.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Rodzeństwo zniknęło w morzu. Przed wejściem na plażę znak zakazujący kąpieli

Do tragicznego zdarzenia doszło w Darłówku, w morzu bawiła się trójka dzieci, obserwowała je matka. Gdy odwróciła się na chwilę, żeby zająć się najmłodszym dzieckiem, rodzeństwo porwała fala. Nieprzytomnego 14-latka odnaleziono przy falochronie, jego brat i siostra wciąż są poszukiwani.
/od admina: straszna tragedia. Wieczny odpoczynek, racz im dac Panie. Wyrazy współczucia dla rodziców/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: muchotrzew polny [Spergularia rubra].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 14 Sierpień 2018, 04:55   Temat: Pobudka dla forum
Witam we wtorek 14 sierpnia, do końca roku 139 dni. Dziś mają imieniny: Elżbieta i Marceli, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 17 stopni. Wschód słońca 5:23, zachód 20:06, dzień będzie trwał 14:43, 1:59 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Prawda...
Prawda kole
W aureolę.


KALENDARIUM:
1943 – Ukraińscy mordercy z bandy UPA zamordowali ponad 30 Polaków w Stanisławowie w powiecie włodzimierskim.
1944 - 14. dzień powstania warszawskiego: najcięższe walki toczyły się na Starym Mieście. Nad Puszczą Niepołomicką, po dokonaniu zrzutu pomocy dla powstańców, został zaatakowany przez niemieckie myśliwce ciężki bombowiec Consolidated B-24 Liberator z 7-osobową polską załogą, która poniosła śmierć opuszczając płonący samolot na spadochronach ze zbyt niskiej wysokości.
1944 - Rozpoczęła się akcja „Burza” w Okręgu Łódź AK.

Zbrodnie w Stanisławowie – zbrodnie dokonane przez ukraińskich morderców z band UPA orazskich sąsiadów na ponad 200 polskich mieszkańcach kolonii Stanisławów, położonej w powiecie włodzimierskim województwa wołyńskiego, podczas tzw. rzezi wołyńskiej.
Stanisławów był miejscowością z 80-procentową większością Polaków, liczącą co najmniej 84 gospodarstwa.
Do sierpnia 1943 roku we wsi doszło do kilku uprowadzeń polskich mężczyzn przez ukraińskich bandziorów z UPA. W maju 1943 roku (7 lub 11 maja) wataha UPA uprowadziła i zabiła 6 Polaków. W lipcu 1943 roku zabito 4-osobową rodzinę Bronickich. Na początku sierpnia uprowadzono i zabito kolejnych 9 Polaków.
14 sierpnia 1943 roku w wyniku napadu Ukraińców zginęło ponad 30 osób.
Pod wpływem tych ataków część polskich mieszkańców Stanisławowa uciekła do ośrodka samoobrony w Bielinie oraz za Bug. Wielu pozostało na miejscu obawiając się głodu i napadów dokonywanych na uchodźców. Ponadto Ukraińcy zapewniali, że nie grozi im niebezpieczeństwo.
29 sierpnia 1943 roku bandziory z UPA oraz chłopi ukraińscy ze Stanisławowa, Stawek i Kracia wyłapali pozostających w miejscowości Polaków i wymordowali ich nad uprzednio wykopanymi dołami. Pierwsza ofiara, Piotr Bronicki (Branicki), została przecięta piłą. Pozostałych zabijano siekierami. W ten sposób zamordowano około 150 osób. Ucieczką uratował się Franciszek Pogrzebski. Przeżył także kowal Józef Sziler, któremu darowano życie, by wykonywał prace na rzecz UPA (zbiegł w październiku 1943 roku).
Zbrodnia z 29 sierpnia 1943 była częścią większej akcji UPA na zachodzie Wołynia. Tego samego dnia wymordowano inne pobliskie miejscowości polskie.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Komentarze po wypowiedzi Błaszczaka: W krajach bardziej rozwiniętych zostałby natychmiast zdymisjonowany

W krajach bardziej rozwiniętych za homofobiczną wypowiedź - i to nawet nie tak obrzydliwą jak Błaszczaka - minister zostałby natychmiast zdymisjonowany. W Polsce Mariusz Błaszczak cieszy się coraz większą władzą za sianie nienawiści i szczucie. W tej sprawie Kościół powinien zabrać głos - stwierdziła była posłanka Wanda Nowicka, komentując wypowiedź ministra obrony o zorganizowanym w Poznaniu Marszu Równości.
/od admina: te bardziej rozwinięte kraje, to państwa opanowane przez sodomitów i dewiantów. BRAWO BŁASZCZAK!!/POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy z początku sierpnia skwar trzyma, zwykle bywa długa i śnieżna zima.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: goździeniec okółkowy [Illecebrum verticuillatum].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 13 Sierpień 2018, 03:58   Temat: Pobudka dla forum
Witam w poniedziałek 13 sierpnia, do końca roku 140 dni. Dziś mają imieniny: Diana i Hipolit, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 15 stopni. Wschód słońca 5:21, zachód 20:08, dzień będzie trwał 14:47, 1:55 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Oboje

Oboje bardzo do siebie lgnęli:
Ona do miecza, on do kądzieli.


KALENDARIUM:
1940 – W Apolonce koło Częstochowy żołdacy niemieccy zamordowali 91 Polaków.
1944 - 13. dzień powstania warszawskiego: eksplozja „czołgu-pułapki” na ulicy Kilińskiego, która zabiła około 300 cywilów i powstańców.
1944- żołdacy niemieccy napadli na wieś Skorzeszyce.

Egzekucje pod Olsztynem i Apolonką (1940) – zbiorowe egzekucje obywateli polskich przeprowadzane przez okupantów niemieckich latem 1940 roku w okolicach wsi Olsztyn i Apolonka nieopodal Częstochowy.
Między 28 czerwca a 13 sierpnia 1940 roku Niemcy przeprowadzili trzy zbiorowe egzekucje w pobliżu Olsztyna oraz trzy kolejne pod Apolonką. Z rąk funkcjonariuszy 7. batalionu policji niemieckiej zginęło wówczas 87 osób. W gronie ofiar znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity społecznej i intelektualnej z Częstochowy i Radomska, aresztowanych w ramach tzw. Akcji AB. 28 czerwca żona jednego z więźniów, Jadwiga Flakowa, udała się rowerem w ślad za niemieckim konwojem zmierzającym do Olsztyna. Usłyszała dochodzące z parowu wystrzały, a po odjeździe Niemców udała się na miejsce kaźni, gdzie odnalazła ślady egzekucji. W rezultacie już na początku lipca mieszkańcy Częstochowy byli świadomi, iż pod Olsztynem mordowani są polscy więźniowie polityczni przywożeni z więzienia na Zawodziu. Niemcy dążąc do utrzymania egzekucji w tajemnicy postanowili więc znaleźć nowe miejsce straceń.
Wybór okupanta padł na świerkowy las w pobliżu wsi Apolonka pod Janowem. 3 lipca we wczesnych godzinach porannych rozstrzelano tam pierwszą grupę więźniów przywiezionych z Częstochowy, liczącą 15 osób. W gronie zamordowanych znalazł się m.in. dr Stanisław Nowak, mec. Tadeusz Plebanek, Dominik Zbierski, Józef Chwastowski (kierownik szkoły), czterech kupców oraz dwóch urzędników.
Kolejna zbiorowa egzekucja pod Apolonką miała miejsce już następnego dnia. oprawcy niemieccy z 7. batalionu policji zamordowali wówczas 13 osób, w tym pięć kobiet oraz sześciu więźniów kryminalnych. W gronie ofiar znalazły się m.in. trzy siostry Glińskie (Janina, Serafina, Irena), zamordowane z powodu odmowy zdradzenia miejsca pobytu swych braci, poszukiwanych przez bandytów z niemieckiego Gestapo.
Ostatnie mordy pod Apolonką miały miejsce 13 sierpnia 1940. Niemcy rzamordowali wówczas 15 osób, w tym Leona Rzykieckiego (dyrektora Szkoły Handlowej), Mieczysława Izarda (nauczyciela w tej szkole), Ryszarda Schmidta, a także 10 uczniów i maturzystów.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Łódzkie: Pijany potrącił własną córkę i jej koleżankę. Jedna z dziewczynek zmarła

10-letnia dziewczynka zginęła, a jej 9-letnia koleżanka odniosła ciężkie obrażenia w wypadku, do którego doszło w niedzielę w Będzelinie koło Koluszek (Łódzkie). Pijany kierowca zjechał na pobocze i potrącił siedzące tam dziewczynki. Ranna 9-latka to jego córka - podaje "Dziennik Łódzki".
/od admina: brak mi słów, nie wiemco bym z tym bydlakiem zrobił? Wieczny odpoczynek, racz jej dać Panie, wyrazy współczucia dla rodziny, dziewczynki tak uśmierconej./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy z początkiem sierpnia panują upały, to zima długo trzyma kożuch biały.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: szarłat szorstki [Amaranthus retrofleksus].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 12 Sierpień 2018, 02:08   Temat: Pobudka dla forum
Witam w niedzielę 12 sierpnia, do końca roku 141 dni. Dziś mają imieniny: Klara i Lech, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura 14 stopni. Wschód słońca 5:20, zachód 20:10, dzień będzie trwał 14:50, 1:52 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Powiedziało gówno...

Powiedziało gówno śliwie:
- Spadnij, ja cię uszczęśliwię...


KALENDARIUM:
1907 – Organizacja Bojowa PPS dokonała napadu na pociąg i stację kolejową w Sławkowie.
1944 – 12. dzień powstania warszawskiego: Winston Churchill po raz kolejny depeszował do Józefa Stalina, pytając o pomoc dla powstańców.
2011 – Na stacji kolejowej Baby koło wsi Kiełczówka w powiecie piotrkowskim, w wyniku wykolejenia pociągu pasażerskiego TLK relacji Warszawa Wschodnia-Katowice zginął 52-letni mężczyzna, a 81 osób zostało rannych, spośród których w szpitalu zmarła 63-letnia kobieta.

Katastrofa kolejowa w Babach – zdarzenie, do którego doszło 12 sierpnia 2011 roku około godziny 16:15 niedaleko stacji kolejowej Baby przy wsi Kiełczówka (województwo łódzkie). W wyniku wykolejenia pociągu pasażerskiego TLK relacji Warszawa Wschodnia-Katowice zginął 52-letni mężczyzna, a 81 osób zostało rannych, z których w szpitalu zmarła 63-letnia kobieta.
Wykoleiła się lokomotywa EP07-1034, która uderzyła w nasyp. Z czterech wagonów z torów wypadł i przewrócił się wagon, który znajdował się bezpośrednio za lokomotywą. W ciągu kilku minut od zdarzenia zjawiły się karetki pogotowia oraz służby ratunkowe straży pożarnej z pobliskich wsi oraz miast (m.in. z Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi). W akcji wzięły też udział helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Naprawa infrastruktury kolejowej trwała trzy tygodnie, a przez kilka dni odcinek trasy był zablokowany.Katastrofa kolejowa w Babach


WIADOMOŚĆ DNIA:
W tym roku bociany odlatują do Afryki dużo wcześniej. Ornitolog: to wyjątkowa sytuacja

Na polskim niebie trwa wyjątkowy spektakl - odlatują bociany. W tym roku wcześniej o blisko dwa tygodnie. Na łąkach już teraz możemy zobaczyć "bocianie sejmiki".
Zwykle bociany rozpoczynały masową wędrówkę na południe około połowy sierpnia.W tym roku jest jednak inaczej. Pierwsze odleciały już pod koniec lipca, a teraz odlatują już stadami.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Od świętej Klary są już ładne dary.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: komosa biała- lebioda [Chenopodium album], roślina lecznicza i kulinarna./519658

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3784
Wyświetleń: 562372

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 11 Sierpień 2018, 03:33   Temat: Pobudka dla forum
Witam w sobotę 11 sierpnia, do końca roku 142 dni. Dziś mają imieniny: Aleksander i Klara, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie deszcz, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 5:18, zachód 20:12, dzień będzie trwał 14:54, 1:48 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Obłuda
Chwalę niewinną,
Lecz wolę inną.


KALENDARIUM:
1869 – We Lwowie położono kamień węgielny pod Kopiec Unii Lubelskiej.
1944 – 11. dzień powstania warszawskiego: Niemcy opanowali Wolę i Ochotę.
2017 – Miały miejsce katastrofalne w skutkach nawałnice z 11 na 12 sierpnia 2017 w wyniku których zgięło 6 osób a 62 osoby zostały ranne.

Gwałtowne burze występowały na terenie kraju od 10 sierpnia 2017. 11 sierpnia 2017 (ok. godziny 14) wydano ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem obowiązujące do godziny 21 tego samego dnia.
Najgwałtowniejsza burza przeszła w godzinach popołudniowych, wieczornych oraz w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz Warmię. Prędkość wiatru w porywach podczas przejścia tego układu osiągała 120 km/h, a punktowo przekraczała nawet 150 km/h. Tylko na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego w wyniku nawałnicy ucierpiały dwa tysiące domów (na ogólna liczbę 6 tys. uszkodzonych budynków); w samej gminie Sośno zniszczeniu uległo 1450 budynków, w tym 496 mieszkalnych i 954 niemieszkalnych. W pierwszych godzinach po kataklizmie 132 tysiące osób z 1140 miejscowości pozbawionych było energii elektrycznej, przy czym czas wyłączenia w wielu wypadkach wynosił od kilku dni (np. miasto Tuchola) do kilkunastu. Uszkodzonych zostało 3 tys. stacji średniego napięcia, 129 linii przesyłowych. W kulminacyjnym momencie nieczynnych i uszkodzonych zostało około 12 głównych punktów zasilania. Na obozie harcerskim zorganizowanym przez Okręg Łódzki ZHR, położonym w lesie (Nadleśnictwo Rytel w Borach Tucholskich) w okolicach miejscowości Suszek (powiat chojnicki) zginęły dwie harcerki, a 22 innych harcerzy zostało rannych. Liczba rannych w skali kraju wyniosła 62 osoby, w tym 23 strażaków.Skutki nawałnicy nad Kaszubami (Lipusz)


WIADOMOŚĆ DNIA:
89. dzień głodówki Ołeha Scenowa. Ukraina apeluje o naciski na Rosję

​Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin ponownie zaapelował o wzmożenie nacisków na władze Rosji, by uwolniły głodującego od prawie trzech miesięcy w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Jako człowiek i obywatel Ukrainy proszę wszystkich o wsparcie dla Ołeha i domaganie się od Rosji jego uwolnienia. Solidarność nie ma granic, lecz życie człowieka je ma - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

/od admina: jego, Sencowa wybór. Pamiętam, jak za rządów Thatcher zabroniła interwencji, z dożywianiem kroplówkowym bandziorów z IRA, kilu zmarło, pozostali przestali prowadzić głodówki. Słusznie robi Putin, nie interweniując. ps a co tam u głodującej w wiezieniu na UPAdlinie, Szewczenko??/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: komosa wielkolistna [Chenopodium hybridum].

 
Strona 1 z 401
Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,657 sekundy. Zapytań do SQL: 15