ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5677
ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: Dzisiaj 3:32   Temat: Pobudka dla forum
Witam w piątek 20 października, do końca roku 72 dni. Dziś mają imieniny: Felicjan i Irena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pochmurnie, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 7:14, zachód 17:36, dzień będzie trwał 10:22, 6:20 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jak już - to już

Jak już grzeszyć, to ordynkiem:
Myślą, mową i uczynkiem.


KALENDARIUM:
1595 – Wyprawa Jana Zamoyskiego do Mołdawii: zwycięstwem wojsk polskich nad tureckimi i tatarskimi zakończyła się bitwa pod Cecorą.
1918 – Rada Miejska Lwowa przyjęła rezolucję o przyłączeniu miasta do Polski.
1943 - W Charzewicach (dziś dzielnica Stalowej Woli) żołdacy niemieccy zamordowali 25 Polaków.

Obelisk w Charzewicach - znajduje się w Stalowej Woli, w miejscu zamordowania 25 Polaków dnia 20 października 1943 roku.
Była to odpowiedź Niemców na zabójstwo Martina Fuldnera przez dwóch Polaków, którzy wykonali na nim i jego rodzinie wyrok w imieniu Sądu Podziemnego Rzeczypospolitej Polskiej. Niemcy zareagowali wydając obwieszczenie o rozstrzelaniu 25 zakładników, w przypadku nieschwytania morderców przez mieszkańców Rozwadowa i okolic.
Quote-alpha.png Na liście znaleźli się: Tomasz Bednarz, Zdzisław Bzowe, Stefan Chuchro, Marian Dyduch, Jan Gaweł, Adam Hillenbrandt, Julian Kalandyk, Władysław Kalandyk, Paweł Kilian, Julian Kluz, Adam Kochański, Tadeusz Kąkol, Tadeusz Kowalczyk, Józef Krucha, Tadeusz Mikoła, Mieczysław Niedziocha, Ignacy Lubera, Jan Otyl, Roman Popiołek, Michał Paczek, Stanisław Rusek, Jadwiga Latasiewicz, Zuzanna Latasiewicz, Antonina Łysak, Jan Lubera.
Polaków zamordowano w pobliżu dworu w Charzewicach, przy parkanie parku na tzw. Maźnicy. Źródła mówią o tym, że w godzinie śmierci warunkowe rozgrzeszenie dawał mordowanym ofiarom ojciec Kosma z miejscowego klasztoru, ukryty w pobliskim domu. Ciała zamordowanych zostały zawleczone do dołu na skraju pól i zakopane, a ślady zbrodni zatarte.
W 1974 r. w miejscu ludobójstwa postawiono krzyż i pomnik. Na podstawie leży głaz, a na nim orzeł bez korony oraz napis „Za Polskę, Wolność i Lud”.
25 października 1947 r. ekshumowano ofiary egzekucji. Piętnaście z nich zabrano w rodzinne strony, natomiast pozostałe, po które nikt nie zgłosił się, przeniesiono do zbiorowej mogiły obok cmentarza w Rozwadowie.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Zwrot kamienicy, której właściciel nie żył od 50 lat. Kuratorem córka byłego ministra

"Fakt" donosi o podejrzanej transakcji z udziałem Bogumiły Górnikowskiej, adwokat, a prywatnie córki Zbigniewa Ćwiąkalskiego. W czasie, gdy jej ojciec był ministrem sprawiedliwości, kobieta miała przejąć w Warszawie kamienicę jako kurator osoby, której miejsce zamieszkania było nieznane. Dziennik podaje, że adwokat występowała w imieniu nieżyjącego od 50 wówczas lat Aleksandra Piekarskiego.
od admina:Tak to poprzedni "władcy POLSKI" kradli, NA RYMPAŁ, nasz wspólny majątek.

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Idzie jesień, a tu pusta kieszeń.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: ukwap dwupienny [Antennaria dioica], roślina lecznicza.

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: Wczoraj 5:41   Temat: Pobudka dla forum
Witam w czwartek 19 października, do końca roku 73 dni. Dziś mają imieniny: Ferdynand i Laura, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 7:12, zachód 17:38, dzień będzie trwał 10:26, 6:16 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jeśli w ogóle
Jeśli w ogóle jestem poetą,
To dzięki kwiatom, grzybom i kobietom.


KALENDARIUM:
1926 – Lwowski okręgowy kurator szkolny Stanisław Sobiński został zamordowany przez ukraińskich nacjonalistów.
1984 – W pobliżu Górska pod Toruniem został uprowadzony i zamordowany ksiądz Jerzy Popiełuszko.
2010 – W okręgowym biurze poselskim PiS w Łodzi 62-letni Ryszard Cyba zastrzelił Marka Rosiaka, asystenta deputowanego do PE Janusza Wojciechowskiego i ciężko zranił nożem Pawła Kowalskiego, asystenta posła na Sejm RP Jarosława Jagiełły.

Stanisław Sobiński (ur. 12 czerwca 1872 w Złoczowie, zamordowany 19 października 1926 we Lwowie) – polski pedagog, społecznik, kurator okręgu szkolnego lwowskiego w latach 1921-1926. Zginął wskutek zamachu 19 października 1926 ok. godz. 18:15 na ulicy Królewskiej we Lwowie, zastrzelony przez zamachowców z Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UWO) Bohdana Pidhajnego i Romana Szuchewycza w obecności żony. Według Ryszarda Torzeckiego organizatorem tego zamachu był komendant krajowy UWO Julijan Hołowinskyj.
22 października 1926 został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, po uroczystym pogrzebie gromadzącym ok. 10 tys. osób, w którym rząd polski reprezentował minister spraw wewnętrznych Felicjan Sławoj Składkowski.
W dniach 21 stycznia – 13 marca 1928 odbył się we Lwowie proces 17 członków UWO oskarżonych o zamach na Stanisława Sobińskiego, zdradę państwa i szpiegostwo. O zabójstwo zostali oskarżeni Wasyl Atamańczuk i Iwan Werbyćki, którzy zostali skazani na karę śmierci. 19 października 1928 Sąd Najwyższy uchylił wyrok odnośnie oskarżenia o zabójstwo i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi przysięgłych we Lwowie. W ponownym procesie o zabójstwo Stanisława Sobińskiego, który odbył się w dniach 28 stycznia - 15 lutego 1929 Werbyćki został skazany na karę śmierci, Atamańczuk na 10 lat ciężkiego więzienia. 27 lipca 1929 Sąd Najwyższy zatwierdził wyrok skazujący Wasyla Atamańczuka na 10 lat więzienia, Iwanowi Werbyćkiemu zamieniono karę śmierci na 15 lat ciężkiego więzienia.Stanisław SobińskiWIADOMOŚĆ DNIA:
Charków. Samochód wjechał w przechodniów. Pięć osób nie żyje

Do zdarzenia doszło w środę 18 października w godzinach wieczornych w Charkowie w północno-wschodniej Ukrainie. W tłum ludzi stojących na przejściu dla pieszych w pobliżu ulicy Sumskaja wjechał nagle samochód terenowy Lexus SUV. Pojazdem kierowała kobieta, która została już zatrzymana przez ukraińską policję. Jak podaje agencja TASS, za kierownicą Lexusa siedziała 20-latka. Służby wykluczają, że był to atak terrorystyczny.
/od admina: brak danych co do tożsamości kierowcy, uniemożliwia ustosunkowanie sie do w/w informacji/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Październik ciepły, będzie luty skrzepły.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: przymiotno gałęziste [Erigeron ramosus].


  Temat: KŁOPOTY PRZY WCHODZENIU NA TĄ STRONĘ
adsenior

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 52672

PostForum: Administracja   Wysłany: 18 Październik 2017, 22:33   Temat: KŁOPOTY PRZY WCHODZENIU NA TĄ STRONĘ
Dziękujemy miłej, sympatycznej Sprzątaczce - kwiatkiem.

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 18 Październik 2017, 06:19   Temat: Pobudka dla forum
Witam w środę 18 października, do końca roku 74 dni. Dziś mają imieniny: Julian i Łukasz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie mgła, temperatura 9 stopni. Wschód słońca 7:10, zachód 17:40, dzień będzie trwał 10:30, 6:12 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Gorycz fiaska
Opłakiwałem gorycz fiaska,
Zanim spostrzegłem, ze to łaska.


KALENDARIUM:
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: wszedł w życie rozejm z Rygi zawarty 12 października.
1943 – W nocy z 17 na 18 października miała miejsce jedna z największych egzekucji w historii Pawiaka. Około 600 nagich więźniów wyprowadzono grupami z więzienia i rozstrzelano z broni maszynowej na odcinku ulicy Pawiej 36-42 i Dzielnej 37-42.
1998 – Powszechny Bank Gospodarczy z siedzibą w Łodzi po raz pierwszy zaoferował dostęp do rachunku bankowego przez Internet, rozpoczynając historię polskiej bankowości internetowej.

Egzekucje w ruinach getta warszawskiego (1943-1944) – masowe egzekucje polskich więźniów politycznych dokonywane potajemnie przez okupantów niemieckich w ruinach getta warszawskiego.
Więźniów przywożonych spoza getta Niemcy rozstrzeliwali na terenie "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej w Warszawie" już latem 1942. Tego typu egzekucje nabrały jednak masowego charakteru dopiero od połowy maja 1943 – a więc po stłumieniu powstania w getcie warszawskim i rozpoczęciu systematycznego wyburzania dzielnicy. Akcja eksterminacyjna w ruinach getta prowadzona była odtąd nieprzerwanie aż do wybuchu powstania warszawskiego w sierpniu 1944. Łącznie funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali tam kilkanaście tysięcy osób – polskich zakładników (przede wszystkim więźniów Pawiaka oraz zwykłych mieszkańców miasta zatrzymywanych w czasie masowych łapanek). W tym okresie egzekucje w ruinach getta odbywały się już nie tylko prawie codziennie, lecz nierzadko nawet kilka razy w ciągu jednego dnia[8]. Wielokrotnie w pojedynczych egzekucjach ginęły dziesiątki, a nawet setki więźniów Pawiaka bądź zwykłych Warszawiaków zatrzymanych w czasie łapanek. Między innymi, w nocy z 17 na 18 października 1943 miała miejsce jedna z największych egzekucji w historii Pawiaka, która trwała kilka godzin – aż do 4:00 rano. Nagich więźniów wyprowadzano grupami z więzienia i rozstrzeliwano ogniem broni maszynowej na odcinku ulicy Pawiej 36–42 i Dzielnej 37–42. Zginęło wówczas ok. 600 osób. Niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby ofiar egzekucji przeprowadzanych w ruinach getta warszawskiego. Krzysztof Dunin-Wąsowicz obliczył, że między 1 stycznia 1943 a 31 lipca 1944 w tajnych bądź jawnych egzekucjach przeprowadzonych na terenie Warszawy niemieccy okupanci zamordowali ok. 20 500 osób[55], z czego większa część została wedle wszelkiego prawdopodobieństwa rozstrzelana na terenie dawnej "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej".


WIADOMOŚĆ DNIA:
Sąd: Gronkiewicz-Waltz musi płacić grzywny za niestawiennictwo przed Komisją Weryfikacyjną

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania nakładania grzywien na Hannę Gronkiewicz-Waltz przez Komisję Weryfikacyjną.
/od admina: Uważała hajka, ksywa bufetowa hgw, że jako żydówka, stoi ponad prawem, które obowiązuje tylko gojów-POLAKÓW/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Październik chodzi po kraju, wygania ptactwo z gaju.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: aster gawędka [Aster amellus].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 17 Październik 2017, 06:16   Temat: Pobudka dla forum
Witam we wtorek 17 października, do końca roku 75 dni. Dziś mają imieniny: Ignacy i Małgorzata, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie mgła, temperatura 9 stopni. Wschód słońca 7:08, zachód 17:42, dzień będzie trwał 10:34, 6:08 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jedni rodzą się za późno
Jedni rodzą się za późno, a drudzy za wcześnie,
To wielka sztuka zrodzić się współcześnie!


KALENDARIUM:
1863 – Romuald Traugutt został dyktatorem powstania styczniowego.
1944 – Obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, który w czasie II wojny światowej ukryty był w podlubelskiej wsi, został przekazany kierownikowi resortu kultury i sztuki przy PKWN.
1984 – 4 osoby zginęły, a 60 zostało rannych w katastrofie kolejowej w Bąkowie (powiat kluczborski).

Romuald Traugutt ps. „Michał Czarnecki” (ur. 16 stycznia 1826 w Szostakowie, zm. 5 sierpnia 1864 w Warszawie) – polski generał, dyktator powstania styczniowego, naczelnik wojenny powiatu kobryńskiego. Urodził się 16 stycznia 1826 w Szostakowie. Miejscowość ta leżała wówczas w granicach Imperium Rosyjskiego, wchodząc w skład guberni grodzieńskiej. Był synem Ludwika i Alojzy z Błockich. Jego rodzina od strony ojca, niemieckiego pochodzenia, przybyła do Polski w XVIII w. w czasach saskich. W grudniu 1844 zdał egzamin na junkra do saperów, a w styczniu 1845 rozpoczął wojskowy staż w Żelechowie. Tam uczył się w szkole oficerskiej, pod kierownictwem pułkownika Franciszka Justa. Zakończeniem trzyletniego kursu był egzamin oficerski w Petersburgu, na który został wysłany wraz z sześcioma towarzyszami. Traugutt zdał na stopień celujący, a w lutym 1848 roku już jako chorąży, powrócił do Żelechowa. Do czasu proklamowania powstania na Litwie (marzec 1863), Traugutt nie wyrażał chęci brania udziału w życiu politycznym. W poglądach zbliżony był jednak do stronnictwa białych, choć działania przez niego podejmowane odzwierciedlały raczej program czerwonych. Gdy powstanie wybuchło, sąsiedzi z Ostrowia namawiali go do objęcia komendy nad lokalnymi oddziałami. Traugutt nie był pośród nich szczególnie popularną osobą, ale większość znała jego dawne zasługi wojenne. Przez długi czas odmawiał przystąpienia do powstania styczniowego. Wszedł do walki w kwietniu 1863 roku. Objął dowództwo nad oddziałem kobryńskim, z którym m.in. urządził 17 maja udaną zasadzkę na oddział rosyjski pod Horkami. Stoczył jeszcze kilka potyczek. Ostatnia miała miejsce 13 lipca pod Kołodnem i zakończyła się porażką. W lipcu 1863 przebywał w majątku Elizy Orzeszkowej pod Kobryniem. Później Traugutt postanowił udać się do Warszawy. Traugutt został aresztowany przez rosyjską policję w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 o 2 nad ranem w swojej warszawskiej kwaterze (wydany przez żyda Artura Goldmana). Początkowo przetrzymywany był na Pawiaku, a później więziono go w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Próbowano wydobyć z niego informacje dotyczące dowództwa powstania, jednak Traugutt nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań miał wypowiedzieć słynne zdanie:
Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona.
19 lipca Audytoriat Polowy wydał wyrok. Traugutt został zdegradowany i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie w okolicy Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 w obecnym Parku Traugutta koło Fortu Legionów o 10 rano. Ostatnim gestem przed śmiercią było ucałowanie krzyża, podczas gdy zebrany trzydziestotysięczny tłum śpiewał pieśń Święty Boże.Romuald Traugutt, w rosyjskim mundurze.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Jerzy Owsiak zdradził, jaki będzie cel najbliższej zbiórki WOŚP

16 października Jerzy Owsiak w imieniu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ogłosił termin i cel 26. Finału WOŚP. – Podczas najbliższego finału skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych.
/od admina: co jest zwykła ściemą, mającą ukryć, że ta hucpa,jest po to, by ta kanalia, zgarnął, dla siebie, ogromną kasę, na kolejny "DIAMENTOWY MELON"!!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima.Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: stokrotka pospolita [Bellis perennis], roślina lecznicza.

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 16 Październik 2017, 06:01   Temat: Pobudka dla forum
Witam w poniedziałek 16 października, do końca roku 76 dni. Dziś mają imieniny: Gaweł i Iga, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielka mgła, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 7:07, zachód 17:44, dzień będzie trwał 10:37, 6:05 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Fortuna

Fortuna toczy się kołem,
Pod kołem to pojąłem.


KALENDARIUM:
1384 – Jadwiga Andegaweńska została koronowana w katedrze wawelskiej na króla Polski.
1939 – W Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim żołdacy niemieccy zamordowali 47 polskich księży.
1942 – W pierwszych pięciu publicznych egzekucjach w okupowanej Warszawie mordercy z wermachtu niemieckiego, zamordowali 50 więźniów Pawiaka.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim – seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w Lesie Szpęgawskim w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Oblicza się, iż między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.
16 października 1939 r. zamordowano w Lesie Szpęgawskim 30 księży przywiezionych z więzienia w Starogardzie oraz 17 księży z powiatu tczewskiego;
20 października 1939 r. zamordowano w Lesie Szpęgawskim 54 nauczycieli z powiatu starogardzkiego oraz 44 mieszkańców Peplina;
Podczas dwóch egzekucji w październiku i listopadzie 1939 r. niemiecka policja bezpieczeństwa zamordowała w Lesie Szpęgawskim 25 rolników i działaczy polonijnych z Janowa pod Gniewem, którzy podczas plebiscytu w 1920 r. opowiedzieli się za Polską;
4 listopada zamordowano w Lesie Szpęgawskim około 25 Polaków z Tczewa oraz 12 innych więźniów pochodzących ze Starogardu i okolicznych wsi;
10 listopada zamordowano 22 osoby aresztowane w październiku w Starogardzie Gdańskim i na terenie powiatu starogardzkiego – m.in. inspektora szkolnego oraz miejscowego przewodniczącego Polskiego Związku Zachodniego;
20 listopada zamordowano w Lesie Szpęgawskim kolejnych 20 więźniów, pochodzących z powiatu starogardzkiego;
23 listopada zamordowano transport około 50 internowanych z aresztu w Ryjewie (ofiary pochodziły głównie z Opalenia).

WIADOMOŚĆ DNIA:
Wybrane zostało miejsce przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Najważniejsza inwestycja otwierająca strategię dotyczącą rozbudowy polskich portów, zostanie ogłoszona w najbliższy poniedziałek w rocznicę 95-lecia Gdyni – poinformował w programie „Gość Wiadomości” Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej zdradził też, że konsorcjum projektowe powołane do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w zasadzie zakończyło już podstawowe prace i wybrało miejsce przekopu. Szczegóły tego projektu mają zostać ogłoszone w czwartek.
/ od admina: dawno winno sie tego dokonać, ruskie co i rusz, nie respektują "Prawa Wolnego Morza"./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy w święty Gaweł słota, będzie w lecie dużo błota.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: nawłoć pospolita [Solidago virgaurea], roślina lecznicza.

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 15 Październik 2017, 04:16   Temat: Pobudka dla forum
Witam w niedzielę 15 października, do końca roku 77 dni. Dziś mają imieniny: Filip i Jadwiga, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 15 stopni. Wschód słońca 7:05, zachód 17:46, dzień będzie trwał 10:41, 6:01 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jeden sakrament
Jeden sakrament potrzebuje świadka,
Bo to nie tylko sakrament, lecz wpadka.


KALENDARIUM:
1939 - Niemieccy bandyci z Selbstschutz dokonali w lesie bratiańskim masowego mordu blisko 150 przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i politycznej z ziemi lubawskiej.
1941 – W Generalnym Gubernatorstwie wprowadzono karę śmierci dla Polaków udzielających Żydom schronienia.
1942 - Na wydmach Łuże w Puszczy Kampinoskiej żołdacy z niemieckiego wermachtu zamordowali 39 więźniów z Pawiaka.

Mord w lesie bratiańskim – masowy mord dokonany przez niemieckich bandytów z Selbstschutz 15 października 1939 r., którego ofiarą padło blisko 150 przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i politycznej z ziemi lubawskiej. Zbiorowy mord, ci bandyci przeprowadzili w lesie koło wsi Bratian, położonej w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego. Nowe Miasto Lubawskie zostało zajęte przez oddziały Wehrmachtu już 3 września 1939 r. W mieście i jego okolicach, podobnie zresztą jak w wielu innych miejscach na polskich ziemiach zachodnich, niemal natychmiast uaktywnili się członkowie Selbstschutzu – paramilitarnej formacji złożonej z przedstawicieli niemieckiej mniejszości narodowej, zamieszkującej przedwojenne terytorium Rzeczypospolitej, którzy tworzyli tzw. V kolumnę. W Nowym Mieście Lubawskim krwawą rozprawę z Polakami zainicjowało zamordowanie małżeństwa Kuligowskich. Małżonkowie, Edward – naczelnik urzędu pocztowego i jego żona Genowefa – nauczycielka, zostali aresztowani przez Selbstschutz 8 września 1939 r. i po całonocnych torturach rozstrzelani nad Drwęcą. 9 października z lubawskiego więzienia wywieziono sześciu Polaków, których zamordowano w miejscowości Bagno. Do największej niemieckiej zbrodni na mieszkańcach ziemi lubawskiej doszło jednak w Bratianie. Selbstschutzmani na miejsce egzekucji i pochówku wybrali tam las, położony kilometr na północny wschód od wsi, przy szosie wiodącej w kierunku Ostródy. 15 października 1939 r. przywieziono w to miejsce około 150 Polaków, więzionych wcześniej w aresztach Selbstschutzu w Nowym Mieście Lubawskim, których rozstrzelano i pochowano w czterech zbiorowych mogiłach. Wśród zamordowanych były dwie kobiety.Pominik upamiętniający pamięć zamordowanych Polaków.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Para młoda symulowała seks oralny przed kościołem. Zdecydowana reakcja biskupa

Zagraniczne pary nie będą mogły wziąć ślubu na Rodos. Biskup malowniczej greckiej wyspy wydał taką decyzję po tym, jak media obiegło zdjęcie brytyjskiej pary symulującej seks oralny przed kaplicą, która często gościła nowożeńców z innych krajów.
/od admina: słuszna decyzja biskupa, a pary które przez zachowanie tych zboczeńców, nie mogą zrealizować ślubu na Rodos, winny podać tych angielskich bydlaków do sadu, z zadaniem odszkodowań./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kto sieje na świętą Jadwigę, ten zbiera figę.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: sadziec konopiasty [Eupatorium cannabinum]/429112

  Temat: KŁOPOTY PRZY WCHODZENIU NA TĄ STRONĘ
adsenior

Odpowiedzi: 36
Wyświetleń: 52672

PostForum: Administracja   Wysłany: 14 Październik 2017, 21:33   Temat: KŁOPOTY PRZY WCHODZENIU NA TĄ STRONĘ
Znów zboczeniec zagościł na forum.
  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 14 Październik 2017, 05:53   Temat: Pobudka dla forum
Witam w sobotę 14 października, do końca roku 78 dni. Dziś mają imieniny: Dominik i Gaja, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 7:03, zachód 17:49, dzień będzie trwał 10:46, 5:56 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Droga cnoty
Śliska jest droga cnoty,
Chodzić nią nie mam ochoty.


KALENDARIUM:
1942 - 21 osób zostało zamordowanych przez Niemców w czasie napaści na wieś Otrocz na Lubelszczyźnie.
1942 - Na terenie Fabryki Broni w Radomiu Niemcy zamordowali 26 jej pracowników.
1966 - W Gorzowie Wielkopolskim odnotowano krajowe październikowe maksimum temperatury (+28,7 °C).

Otrocz – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Chrzanów. W 1921 r. Otrocz liczył 157 domów i 940 mieszkańców, z czego 299 katolików, 613 prawosławnych i 28 mozaistów. Za Polaków uważały się 343 osoby, za Rusinów (Ukraińców) 309, 17 za Żydów, zaś 271 osób podało narodowość białoruską. Miejscowa ludność posługiwała się lokalną gwarą, mieszkanką języka polskiego, ukraińskiego i rosyjskiego, określaną przez nich samych jako język ruski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego powstało kółko rolnicze i Koło Młodzieży Wiejskiej Siew.
Po wybuchu II wojny światowej Niemcy, początkowo sprzyjający Ukraińcom, oddali we władanie prawosławnych kościół. Za pomoc jeńcom rosyjskim okupanci napadli na wieś 14 października 1942 r, zabijając 21 osób (w tym ks. A. Padzińskiego). W okresie całej wojny śmierć z ręki niemieckich okupantów i sowieckiego NKWD poniosło 58 osób. W latach 1945-1946 prawosławnych mieszkańców Otrocza przesiedlono na Ukrainę.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Polska dostaje gorszą jakościowo żywność niż kraje Zachodu? Premier Szydło zabrała głos

Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że „obywatele ze wszystkich państw Unii Europejskiej mają jednakowe prawo do dostępu do produktów oferowanych na wspólnym rynku, a różnicowanie jakości określonych produktów, zależnie od kraju ich sprzedaży, jest niedopuszczalne”.
/ od admina: nie tylko w różnicowaniu oferowanych produktów, "stara unia" traktuje kraje byłych ludów, jako pariasów!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: jasieniec piaskowy [Jasione montana].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 13 Październik 2017, 06:04   Temat: Pobudka dla forum
Witam w piątek 13 października, do końca roku 79 dni. Dziś mają imieniny: Edward i Magdalena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 10 stopni. Wschód słońca 7:01, zachód 17:51, 10:50 dzień będzie trwał , 5:52 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jaskółka

Kreski kreślące kółka
To jaskółka.


KALENDARIUM:
1805 – Otwarto Liceum Krzemienieckie.
1923 – W wyniku zamachu terrorystycznego w Cytadeli Warszawskiej zginęło 28 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
1952 – Założono reprezentacyjny zespół artystyczny ZHP „Gawęda”.

Liceum Krzemienieckie (także Liceum Wołyńskie, pierwotnie Gimnazjum Wołyńskie) – polska szkoła w Krzemieńcu na Wołyniu, istniejąca w latach 1805–1831, reaktywowana w latach 1922–1939, zwana także Atenami Wołyńskimi. Odegrała znaczącą rolę w rozwoju poziomu kultury polskiej na Wołyniu. Szkołę założył Tadeusz Czacki, ówczesny wizytator placówek oświatowych guberni wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej, przy udziale Hugona Kołłątaja. Mieściła się w siedzibie dawnego Kolegium Jezuickiego w zespole architektonicznym pałacu Wiśniowieckich, który po kasacie zakonu przejęła Komisja Edukacji Narodowej. Szkoła miała pełnić funkcję ośrodka edukacyjnego i kulturalnego dla południowo-wschodnich Kresów byłej Rzeczypospolitej, oferując wykształcenie od elementarnego poprzez średnie, zawodowe, aż do półwyższego. Jej otwarcie nastąpiło 1 października?/13 października 1805 roku, a pierwszym dyrektorem placówki (do początku grudnia 1810 roku) został Józef Czech. Pierwotna nazwa szkoły, Gimnazjum Wołyńskie, obowiązywała do 1819 roku, potem ranga placówki wzrosła, a jej nazwę zmieniono na Liceum Krzemienieckie. Już jako liceum szkoła mogła nadawać niższe tytuły naukowe. Po upadku powstania listopadowego Liceum Krzemienieckie zostało zamknięte przez władze carskie. Część kadry oraz większość majątku szkoły wchłonął tworzący się właśnie Uniwersytet Kijowski, natomiast biblioteka krzemieniecka (jedna z najcenniejszych i najbogatszych w ówczesnej Polsce) oraz bezcenna galeria Stanisława Augusta Poniatowskiego zostały zrabowane i umieszczone w Kijowie. Biblioteka ta stała się początkiem dla utworzenia Narodowej Biblioteki Ukraińskiej w Kijowie[a]. W 1836 roku w budynku odebranym Liceum rozlokowano prawosławne seminarium duchowne w Krzemieńcu. Na mocy dekretu marszałka Józefa Piłsudskiego z 1920 roku dawne Liceum Krzemienieckie wznowiło działalność w 1922 roku, jako zespół szkół. Była ona kontynuowana do 1939 roku.
28 lipca 1941 roku, wkrótce po zajęciu Krzemieńca przez wojska niemieckie, Niemcy, na podstawie listy ułożonej przez nacjonalistów ukraińskich, aresztowali przedstawicieli inteligencji polskiej, głównie nauczycieli Liceum Krzemienieckiego. Aresztowanych uwięziono w Domu Społecznym, gdzie byli torturowani przez Sonderkommando i milicję ukraińską. W dniach 28–30 lipca 1941 roku 30 osób z tej grupy zostało przez Niemców rozstrzelanych pod Górą Krzyżową.Budynki Liceum Krzemienieckiego


WIADOMOŚĆ DNIA:
Oświęcim: Wielbłąd biegał po ruchliwej drodze. Jego opiekun ukarany mandatem

Policjanci ukarali mandatem przedstawiciela cyrku, któremu uciekł wielbłąd. Zwierzę biegało między samochodami na zatłoczonej drodze krajowej 44, łączącej Zator z Oświęcimiem – podała w czwartek małopolska policja.
Policjanci zawiadomieni o niecodziennej sytuacji zareagowali natychmiast. Odszukanie właściciela okazało się dość łatwe, bo do Zatora akurat przyjechał cyrk. Jego przedstawiciele przyznali, że zwierzę im uciekło, ale wolnością cieszyło się zaledwie kilkanaście minut. Zostało schwytane i wróciło do siebie
/ od admina: a nie miał założonego pasa samobójców??/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W Edwarda jesień twarda.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: zerwa kłosowa [Phyteuma spicatum].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 12 Październik 2017, 06:49   Temat: Pobudka dla forum
Witam w czwartek 12 października, do końca roku 80 dni. Dziś mają imieniny: Feliks i Witold, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 12 stopni. Wschód słońca 7:00, zachód 17:53, dzień będzie trwał 10:53, 5:49 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolaków.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Doświadczenie

Doświadczenie - to dar nieba
Masz, gdy ci już nie trzeba.


KALENDARIUM:
1920 - Gen. Lucjan Żeligowski proklamował Litwę Środkową.
1921 – Liga Narodów podjęła decyzję o podziale Górnego Śląska. Polska otrzymała 29% spornego terytorium, na którym znajdowało 50% hut i 76% górnośląskich kopalń węgla.
2010 – 18 osób zginęło w zderzeniu przepełnionego busa z ciężarówką pod Nowym Miastem nad Pilicą.

Litwa Środkowa – formalnie niezależny organizm państwowy ze stolicą w Wilnie, którego powstanie zostało ogłoszone przez gen. Lucjana Żeligowskiego 12 października 1920 po zainscenizowanym tzw. buncie Żeligowskiego. 18 kwietnia 1922 roku przyłączona do Polski. Litwa Środkowa powstała po zaaranżowanym przez Józefa Piłsudskiego tzw. „buncie” 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej pod dowództwem generała Lucjana Żeligowskiego, złożonej z Polaków pochodzących z Wileńszczyzny. „Zbuntowane” oddziały zajęły te tereny 9 października 1920. Doprowadzono w ten sposób do zerwania zawartej dwa dni wcześniej w Suwałkach polsko-litewskiej umowy wojskowej o demarkacji, która wytyczała tymczasową granicę polsko-litewską (była ona wyznaczona tylko do miejscowości Bastuny).
Po zajęciu Wileńszczyzny miała miejsce nieudana próba zajęcia Kowna. Ostatecznie jednak podpisano traktat w Kownie pomiędzy Litwą Kowieńską i Litwą Środkową, który został wymuszony przez Ligę Narodów. Po zawarciu rozejmu Liga kontynuowała prace mające doprowadzić do plebiscytu na Wileńszczyźnie, ale wszelkie próby dalszego porozumienia zakończyły się porażką z powodu braku dobrej woli obu stron.
12 października 1920 gen. Lucjan Żeligowski wydał dekret, w którym ogłosił, że będzie sprawować władzę zwierzchnią na terenie Litwy Środkowej jako naczelny dowódca wojska, a funkcje rządu obejmie powołana przez niego Tymczasowa Komisja Rządząca[1].
7 stycznia 1921 ogłoszono wytyczne dotyczące nadawania obywatelstwa. Obywatelami Litwy Środkowej mieli być wszyscy ludzie urodzeni na ówczesnym terenie państwa lub mieszkający na jej terenie przez co najmniej 5 lat przed 1914.
Skład narodowościowy
Większość mieszkańców na tym terenie stanowili Polacy (70,6% według oficjalnych danych polskich). Litwini stanowili 12,84%, Białorusini 6,02%, Żydzi 4,04% i inni 6,5% ludności.WIADOMOŚĆ DNIA:
Przebiegła 3 kilometry, by śmiertelnie dźgnąć nożem gwałciciela córki. „Lion Mama” nie stanie przed sądem

Pod wpływem masowych protestów prokuratura w RPA postanowiła wycofać zarzuty postawione matce ofiary zbiorowego gwałtu. Kobieta nazwana przez tamtejsze media „Lion Mama” zabiła jednego z napastników, a dwóch pozostałych raniła.
/od admina: Podziw i szacunek dla tej "mamy lwicy", sama dała radę trzem zboczeńcom./


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy październik ostro trzyma, zwykle potem ostra zima.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: zwrotnica zwierciadło Wenery [Legousia spectrum-veneris].

  Temat: Małżeństwo
adsenior

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 118

PostForum: Zdrowie i rodzina   Wysłany: 12 Październik 2017, 06:16   Temat: Małżeństwo
Patrząc wstecz, wydaje się, że to była chwila.
  Temat: Małżeństwo
adsenior

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 118

PostForum: Zdrowie i rodzina   Wysłany: 11 Październik 2017, 11:22   Temat: Małżeństwo
W kwietniu, świętowaliśmy, z moją Bogusią Złote Gody. W zeszłym tygodniu, dostaliśmy pismo gratulacyjne od Dudy.
  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 11 Październik 2017, 02:12   Temat: Pobudka dla forum
Witam w środę 11 października, do końca roku 81 dni. Dziś mają imieniny: Brunon i Dobromiła, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 6:58, zachód 17:55, dzień będzie trwał 10:57, 5:45 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jam zdolny
Jam zdolny do poważnych rzeczy:
Do zdmuchiwania puchu z mleczy.


KALENDARIUM:
1938 – Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał dekret o ponownym zjednoczeniu Zaolzia z Polską.
1939 - Niemcy dokonali pierwszych masowych mordów w Forcie Krzesławice pod Krakowem.
1976 – W Częstochowie oficjalnie otwarto drogę szybkiego ruchu Warszawa-Katowice (tzw. gierkówkę).

Zaolzie - termin powstał w okresie międzywojennym w wyniku polsko-czechosłowackiego konfliktu zbrojnego w 1919 i w konsekwencji arbitralnego podziału w 1920 dawnego habsburskiego Księstwa Cieszyńskiego, zamieszkanego w dużej mierze przez ludność polską. Wtedy to pojęcie „Zaolzie” oznaczało tereny Śląska Cieszyńskiego położone „za Olzą”, na których według wcześniejszych austriackich spisów ludności znacząco przeważała ludność polskojęzyczna. Latem 1920 podczas ofensywy Tuchaczewskiego na Warszawę, czeski minister spraw zagranicznych Edvard Beneš wykorzystał sytuację Polski i przeforsował na konferencji w Spa, by o podziale Śląska Cieszyńskiego zadecydowały mocarstwa bez przeprowadzania plebiscytu, na co zgodził się premier Władysław Grabski, licząc na pomoc mocarstw w obliczu inwazji bolszewickiej na Polskę. Polski rząd uznał decyzję Rady Ambasadorów ze względu na pogarszającą się sytuację na froncie wojny polsko-bolszewickiej, pod warunkiem przepuszczania przez Czechosłowację transportów z bronią dla Wojska Polskiego. Czechosłowacja mimo deklaracji Edvarda Beneša w Spa aż do Bitwy Warszawskiej żadnych transportów do Polski nie przepuściła. Zaolzie zostało przyłączone do Rzeczypospolitej 2 października 1938, gdy korzystając z dogodnej sytuacji międzynarodowej (brak sprzeciwu mocarstw zachodnich wobec zmian granicznych wymuszanych przez III Rzeszę, faszystowskie Włochy i militarystyczną Japonię) Polska wykorzystała okazję i w czasie nacisków Adolfa Hitlera na Czechosłowację (układ monachijski) przekazała Czechom ultimatum, w którym żądała oddania Zaolzia. Rząd czechosłowacki zgodził się spełnić polskie warunki i Czechosłowacja przekazała Polsce sporne tereny. Po uzgodnieniu spraw związanych ze zmianami granicznymi na teren Zaolzia wstąpiły, witane przez polską społeczność, 35-tysięczne oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Bortnowskiego. Podczas zajmowania Zaolzia doszło do konfliktów z Niemcami (Bogumin), którzy także chcieli uzyskać niektóre tereny na Zaolziu, lecz Polacy wyprzedzili żołnierzy niemieckich. Celem przejęcia i zorganizowania lasów zaolziańskich oraz zespolenia ich z obszarem II RP działał w osobie nadzwyczajnego delegata na województwo śląskie, dyrektor Lasów Państwowych we Lwowie, inż. Konrad Szubert (delegowany przez dyrektora naczelnego Lasów Państwowych Adama Loreta), który pełniąc tę funkcję zginął wskutek wypadku samochodowego 19 listopada 1938.
Administracyjnie kraina znalazła się, podobnie jak reszta Śląska Cieszyńskiego, w granicach województwa śląskiego, w powiatach cieszyńskim (początkowo cieszyńskim zachodnim) i nowo powstałym frysztackim.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Nowa duża ustawa reprywatyzacyjna - co w niej będzie

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, projekt obejmie całą Polskę, a nie tylko stolicę. Nie będzie już zwrotu ziemi i budynków w naturze. Osoba, która wystąpi z roszczeniem, będzie mogła liczyć na odszkodowanie w wysokości 20 proc. wartości utraconej nieruchomości. By nie narażać budżetu państwa na zbyt wysokie wydatki, odszkodowania zostaną prawdopodobnie wypłacone w bonach reprywatyzacyjnych i obligacjach.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Październik spoczynku nie chce dać, każe orać, każe siać.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek brzoskwiniolistny [Campanula periscifolia].

  Temat: Pobudka dla forum
adsenior

Odpowiedzi: 3452
Wyświetleń: 431053

PostForum: Gadu Gadu   Wysłany: 10 Październik 2017, 06:04   Temat: Pobudka dla forum
Witam we wtorek 10 października, do końca roku 82 dni. Dziś mają imieniny: Franciszek i Maria, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słabe przelotne deszcze, temperatura 7 stopni. Wschód słońca 6:56, zachód 17:57, dzień będzie trwał 11:01, 5:41 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dobrane małżeństwo

Wybornie z sobą byliśmy dobrani,
Ty do innego pana, ja do innej pani.


KALENDARIUM:
1794 – Insurekcja kościuszkowska: klęska powstańców w bitwie pod Maciejowicami w czasie której został ciężko ranny i wzięty do niewoli Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej Tadeusz Kościuszko.
1906 – Z wyroku sądu polowego stracono 5 robotników, uczestników antyrosyjskiego powstania łódzkiego.
1979 – 34 górników zginęło w wyniku wybuchu pyłu węglowego w KWK „Dymitrow" w Bytomiu.

Powstanie łódzkie, zwane również „czerwcowym” – pierwsze w Imperium Rosyjskim powstanie zbrojne robotników (22-24 czerwca) w trakcie rewolucji 1905 roku. Obok charakteru społecznego miało zarazem charakter niepodległościowy.
22 czerwca wieczorem wybuchło powstanie zbrojne. Na ul. Wschodniej powstańcy zaatakowali kompanię piechoty i pół sotni kozaków;
nocą z 22 na 23 czerwca na ulicach Łodzi wzniesiono ponad 100 barykad. Do pacyfikacji skierowano sześć pułków piechoty, dwa pułki kawalerii oraz pułk kozaków. Najbardziej krwawe walki miały miejsce na barykadach wzniesionych na rogu ulic Wschodniej i Południowej, ul. Północnej, w okolicach szosy rokicińskiej oraz w parku Źródliska. Źródła podają, iż tego dnia na pewno zginęło 160 osób;
w dniu 24 czerwca padły ostatnie barykady (na ul. Wschodniej oraz w parku na Źródliskach).
Epilog
25 czerwca w Łodzi i powiecie łódzkim władze ogłosiły stan wojenny. Akcje strajkowe wybuchały aż do 1907;
1 grudnia 1905 papież Pius X w liście do biskupów ziem polskich potępił wystąpienia robotników przeciwko carowi;
10 października 1906 z wyroku sądu polowego w Łodzi stracono 5 robotników. Na znak protestu zastrajkowały wszystkie fabryki łódzkie. Strajkowało 67 tys. robotników;
29 grudnia 1906 zaczęto zamykać łódzkie fabryki, a robotników wysiedlać z miasta;
jednym z pozytywnych efektów łódzkiej rewolucji było umożliwienie powstania pierwszej prywatnej polskiej męskiej szkoły średniej – obecnego II LO im. Gabriela Narutowicza w Łodzi, otwartego 17 października 1906 pod nazwą Prywatne Progimnazjum Męskie J.Radwańskiego. Szkoła jako pierwsza placówka oświatowa w Łodzi uzyskała zezwolenie na wprowadzenie polskiego języka wykładowego, i dlatego była powszechnie znana jako Progimnazjum Polskie Radwańskiego.Pomnik w Parku na Zdrowiu, upamiętniający tamte wydarzenia

WIADOMOŚĆ DNIA:
Eksplozja w warszawskim bloku. Trwa ewakuacja dwóch budynków

W jednym z bloków przy ulicy Rakuszanki w warszawskim Ursusie doszło do wybuchu. Policja ewakuowała blok, w którym miała miejsce eksplozja, a także sąsiedni budynek. Polsat News informuje, że w skutek wybuchu ciężko ranny został mężczyzna, który najprawdopodobniej stracił ręce. Przyczyna wybuchu wciąż nie jest znana.
/od admina: za wcześnie mówić co było przyczyną/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na świętego Franciszka chłop już w polu nic nie zyska.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek szerokolistny [Campanula latifolia].

 
Strona 1 z 379
Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,612 sekundy. Zapytań do SQL: 15