Adam Michnik

Luźne pogaduchy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska
Adam Michnik

Post autor: Coltrane » 5 sierpnia 2013, 07:59

Demiurg III RP

Adam Michnik

Obrazek

przyrodni brat Stefana, syn Ozjasza Szechtera i Heleny Michnik, ur. 17 października 1946 w Warszawie, historyk, eseista i publicysta polityczny, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Michnik pochodzi, jak to sam określił, z „liberalnej żydokomuny”. Matka Helena była przed wojną działaczką socjalistycznej organizacji „Życie”. Ojciec, Ozjasz Szechter – wysokiej rangi działaczem Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. Ma dwóch braci. Po ojcu – Jerzego (w 1957 roku wyjechał z Polski), a po matce – Stefana (wyjechał z Polski w 1969 roku). Stefan, mając niewiele ponad 20 lat, robił karierę w bierutowskim sądownictwie wojskowym. Ma na sumieniu kilka wydanych wyroków śmierci.

Kluczem do poglądów i środowiska Michnika były znajomości wyniesione z Alei Przyjaciół (z rodzicami zajmował 100 m mieszkanie) w dzielnicy prominentów komunistycznych, (według niego była to -resztówka Komunistycznej Partii Polski, a wszystko wskazuje, że formacja czysto enkawudowska), skąd pochodzili rodzice wielu obecnych czołowych działaczy liberalnych i Gazety Wyborczej oraz znanych dziennikarzy prasy i telewizji.

Gdy w 1964 roku Michnik zdał maturę, w nagrodę rodzice wysłali go w podróż po Europie.
Pod Paryżem odwiedził Jerzego Giedroycia, szefa Kultury, z którym toczył długie rozmowy. W Monachium zawitał do Radia Wolna Europa. Po powrocie Michnik zaczął studia na wydziale historii, wkrótce wybił się na czoło grupy dyskusyjno-towarzyskiej, zwanej komandosami, w której byli także między innymi: Seweryn Blumsztajn, Jan Gross, Jan Lityński, Robert Mroziewicz i Barbara Toruńczyk. W 1968 roku komandosi wraz z Michnikiem protestowali przeciwko zdjęciu teatralnego spektaklu „Dziadów”, który władze uznały za antysowiecki. Michnika i jego przyjaciela Henryka Szlajfera wyrzucono z uczelni.

Wywołało to zamieszki na Uniwersytecie Warszawskim.
Gdy zaczęła się antysemicka nagonka i masowa emigracja ludzi pochodzenia żydowskiego, ojciec Michnika namawiał go na wyjazd z kraju. Jednak młody Adam postanowił zostać, gdyż – jak twierdził – nie mógł wyjechać, skoro w jego obronie studenci protestowali. Został skazany na trzy lata więzienia. Głównym punktem aktu oskarżenia był wywiad o marcowych zamieszkach dla francuskiego korespondenta.
Twierdził, że w więzieniu utracił wiarę w komunizm, bo okazało się, że w wydaniu polskim jest antysemicki. Po wyjściu z więzienia, pracował w zakładach imienia swej idolki z wczesnej młodości – Róży Luksemburg. W 1973 roku pozwolono, mu jako eksternowi, dokończyć studia na uniwersytecie w Poznaniu. Został sekretarzem Antoniego Słonimskiego. W 1976 roku, po protestach w Radomiu i Ursusie, Michnik znalazł się w gronie ludzi, którzy powołali Komitet Obrony Robotników. Gdy w 1980 roku powstała Solidarność, Michnik został doradcą Regionu Mazowsze. Wspominał później: „Byłem w obrębie frakcji anty-Wałęsowskiej”. Uważał, że Wałęsa zmierzał w Solidarności do „modelu sułtańskiego, dyktatorskiego”.

13 grudnia 1981 roku Michnik został internowany. Więziono go w Białołęce i Mokotowie. Gdy rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu, Michnik oświadczył pryncypialnie: – Zgoda na prezydenta w osobie generała Jaruzelskiego oznaczałaby uznanie, że 13 grudnia był potrzebny. Dla Solidarności jest to nie do przyjęcia. W kilkanaście dni później miał już inne zdanie o Jaruzelskim, uważał, że tylko on ze swoim autorytetem mógł być rozjemcą.

Po obradach Michnik otrzymał od Wałęsy stanowisko redaktora naczelnego Gazety Wyborczej. Opublikował artykuł „Wasz prezydent, nasz premier”. Jaruzelski został prezydentem.

W 2001 roku GW opublikowała na 16 stronach rozmowę z generałem Kiszczakiem.
- Generałowie odkupili swe grzechy? – padło pytanie.
- Sto tysięcy razy – odpowiedział Michnik.
- Żadnych rozliczeń nie powinno być? Żadnych sądów?
- Z nimi nie. Z nimi zamykamy rachunek, wojna skończona.
Kiszczak stwierdził, że układ zawarty przy Okrągłym Stole został przez „stronę rządową” dotrzymany.
- To dlatego ja pana, generale, bronię jak niepodległości. Bo pan był uczciwy – podsumował Michnik.

Adam Michnik używa prasy jako narzędzia wpływu na świadomość publiczną a kontakty z ludźmi kolekcjonuje jako narzędzia wpływu. Antylustracyjny fanatyzm Michnika był dla dawnych esbeków i aparatczyków polisą na zachowanie przez nich władzy i własności. Dawał im gwarancję, że pozostaną elitą III RP.

Morderczą ocenę Adama Michnika dał, słynący pod koniec życia z jednoznacznych wypowiedzi, Zbigniew Herbert w filmie „Obywatel poeta” (obaj kiedyś się wzajemnie cenili): - Michnik jest manipulatorem. To człowiek złej woli, kłamca, oszust intelektualny.

Andrzej Drzycimski, były rzecznik Lecha Wałęsy, dziennikarz, specjalista PR, jest zszokowany metodami dziennikarskimi Michnika.- Tej klasy dziennikarz nie powinien używać metod służb specjalnych – uważa Drzycimski. – W tej sprawie nie mamy do czynienia z dziennikarstwem, ale z czymś innym, być może próbą odwrócenia uwagi.

Był posłem na Sejm X kadencji. Jest laureatem licznych wyróżnień, kawalerem Orderu Orła Białego, przyznanym przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jesienią 2004 z powodów zdrowotnych zrezygnował z czynnego udziału w redagowaniu „Gazety Wyborczej”, przekazując swój głos w kolegium redakcyjnym Helenie Łuczywo.

Od śmierci rodziców mieszka samotnie w 100-metrowym mieszkaniu po nich, w Alei Przyjaciół. Michnik nigdy nie założył rodziny. Nawet z matką swojego dziecka nie związał się formalnym małżeństwem. Syna urodziła mu Barbara Szwedowska z Sopotu, prawniczka, nazywana kiedyś „prokuratorem Solidarności”.

http://hej-kto-polak.pl/wp/?p=2400

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Re: Adam Michnik

Post autor: Coltrane » 4 sierpnia 2014, 22:43

Michnik gęga z playbecku

Przyznam, że w ubiegłą sobotę zaparło mi dech w piersiach z wrażenia. Pewnie taki był cel publikacji Gazety Wyborczej zatytułowanej, „Michnik przypomina Europie...”. Oczywiście nie śmiałbym jak jakiś pozbawiony kontaktu z rzeczywistością megaloman twierdzić, że to tylko o zaparcie mojego tchu chodziło Czerskim. Tate redaktor jest mędrcem wagi ciężkiej i uwłaczałoby mu pouczać jednego redaktorzynę z Warszawskiej Gazety. Michnik, jeżeli już użyje swoich szarych komórek, a efekt ich pracy szybko przełoży na lekko zacinający się aparat mowy lub przeleje na papier to drżyjcie wszyscy filozofowie na planecie Ziemia. Tate Redaktor poucza od razu całą Europę, w następnej kolejności świat i pewnie już niedługo cały niezmierzony wszechświat.

Zaczyna pompatycznie: Smutnym wspomnieniem XX w. na zawsze pozostanie zakłamanie, głupota, hipokryzja i milczenie elity intelektualnej, ludzi kultury, nauki i mediów wobec postępujących sukcesów reżimów totalitarnych - nazistowskiego i stalinowskiego. Zamykanie oczu na aneksję Austrii, Czechosłowacji czy państw bałtyckich pozostanie wstydem Europy. Nikt nie mówił tak pięknie o pokoju i prawie narodu jak Hitler i Stalin; nikt nie spowodował tylu zbrodni co ci dyktatorzy.
Ja dodałbym jeszcze, że nikt tak pięknie nie mówi o dzieciach, jak pedofile, a o demokracji, wolności słowa i tolerancji jak Michnik i jego lewacka drużyna.

Dalej hamulce tate redaktorowi puszczają już na dobre i czytamy: Dlatego my, ludzie kultury, nauki, mediów, mamy obowiązek być czujni i jak gęsi kapitolińskie ostrzegać nasze kraje. Nie wolno nam odtwarzać dawnych iluzji; nie wolno ulegać dawnym konformizmom. Powinniśmy wzywać przywódców państw Unii, by stawili czoła agresywnej polityce Putina (…) Doświadczenie uczy, że dialog z Putinem niepoparty jednością i stanowczością jest stratą czasu. On nie liczy się ze słabymi i z bezwolnymi, a tak postrzega dziś kraje Unii Europejskiej, które rzucają słowa na wiatr i próbują Kremlowi pokazać kolejne czerwone linie. Putin wciąż dostarcza broń i najemników, koncentruje swe wojska wzdłuż granicy, ale Ukraińcy mają prawo wyboru europejskiej drogi demokratycznych standardów, mają prawo do życia w uczciwym państwie. Być może dziś na wschodzie Ukrainy ważą się przyszłe losy Unii.

Towarzyszu Michnik, tu Ziemia!
Podobnie jak wasz idol Bauman, którego portret trzymacie na honorowym miejscu w swoim gabinecie, popełniliście zwykły prymitywny plagiat. Te przestrogi, które kierujecie towarzyszu w kierunku Europy polska opozycja sformułowała już dawno temu, a konkretnie po 10 kwietnia 2010 roku, kiedy to dokonano zamachu na polski samolot z prezydentem na pokładzie. Identyczne obawy oraz charakterystykę mentalności azjatyckiego bandyty zasiadającego na Kremlu nie raz publikowała na swoich łamach Warszawska Gazeta. Można dzisiaj powiedzieć, ze stado kapitolińskich gęsi już dawno temu przeleciało, głośnym gęganiem ostrzegając Polaków i Europejczyków. I oto nagle po czterech latach z czerskiej wyfrunął gąsior maruder, który udaje, że jest przewodnikiem tego stada, do którego nie tylko wówczas nie dołączył, ale strzelał w jego kierunku z medialnej dwururki.

Przypomnijmy zatem, jak Michnik wówczas reagował. Oto jego wypowiedz dla Komsomolskiej Prawdy: Niewątpliwie, część naszego społeczeństwa jest chora na rusofobię i ksenofobię. Wolność jest dla wszystkich, dla mądrych i głupców i dla swołoczy. Są idioci, którzy twierdzą, że nie ma niepodległej Polski, natomiast istnieje projekt niemiecko-rosyjski. To są ludzie z ogrodu zoologicznego z bezmyślnym kompleksem antyrosyjskim. (…) U nas także są ludzie, którzy napisali list do Polaków: nie dowierzajcie Putinowi! Znam wszystkie detale tej katastrofy. Nie ma żadnego dowodu, że tam była ręka FSB! To jest po prostu manipulacja strachem i kompleksem przeszłości. Kompleks ofiary jest charakterystyczny dla krajów, gdzie przez wiele lat nie było wolności (…) U was też są ludzie, którzy nawet napisali do Polaków list: nie wierzcie Putinowi!

A teraz fragment tekstu Adama Michnika zatytułowanego „Coś drgnęło w naszych sercach”:Katastrofa w Smoleńsku sprawiła, że coś w naszych sercach polskich i rosyjskich pękło. W sercach przywódców i zwykłych ludzi. Było to jak otwarcie gigantycznej tamy, spiętrzającej niewypowiedziane dotąd słowa i gesty. Nie tylko cały świat dowiedział się w ostatnich dniach o zbrodni katyńskiej, ale też w obliczu nowej tragedii politycy rosyjscy zdecydowali się na uczynki bez precedensu, które przejdą do historii.

Jak rozumieć tę dzisiejszą voltę Michnika i jego rezygnacje z pojednania z „Przyjaciółmi Moskalami”?
Wbrew pozorom zadziałał tu bardzo prosty mechanizm psychologiczny. Piroman i podpalacz dla odwrócenia od siebie uwagi zawsze wykazuje się brawurą i bohaterstwem podczas akcji gaszenia pożaru. Pedofil i morderca dniem i nocą pomaga policji w akcji poszukiwawczej dziecka, które sam najpierw zgwałcił, a później udusił.

Michnik miał tylko dwa wyjścia. Zaszyć się ze wstydu w jakiejś głuszy i milczeć albo spróbować udawać tego gęgającego z playbacku kapitolińskiego farbowanego gąsiora. On chce zakrzyczeć prawdę o tym, że wspólnie z Leszkiem Millerem i Andrzejem Rozenkiem bywał na prywatnej daczy u Putina w Soczi, a po smoleńskiej tragedii on i jego lewackie przydupasy okryli się na wieki wielką hańbą, której nie zmyją dzisiejsze aktorskie popisy i błazeńskie fikołki.

Michnik, a niech cię kapitolińska gęś kopnie w tyłek. Takiego szczytu zakłamania i obłudy świat dawno nie widział.

http://kokos.salon24.pl/599278,michnik-gega-z-playbecku

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Re: Adam Michnik

Post autor: Coltrane » 23 października 2015, 12:28

List gówniarza do Adama Michnika
Posted by Marucha w dniu 2015-10-21 (środa)

Obrazek

Ciężko jest pisać list do osoby, która każdy przejaw krytyki uzna za język nienawiści, dzielenie Polaków i sianie faszystowskich poglądów. Jeszcze trudniej jest rozmawiać z kimś, kto swoich rywali uznaje za podludzi – za obywateli gorszej kategorii.
Jednak za wiele pokoleń i za dużo grup społecznych milczało, gdy cynicy pluli im w twarz. Bierność cechowała mnóstwo osób, które widząc obłudę III RP stwierdzały, że z jej przedstawicielami nie warto nawet rozmawiać.
Jednak sprawami społecznymi i politycznymi coraz bardziej zaczynają interesować się osoby, które urodziły w tej „wolnej od komuny” Polsce. Pokolenie, do którego należę nie ma kompleksów i nie zachłysnęło się ochłapami wolności, które rzucono naszym rodzicom na pocieszenie. Dla nas wolność nie oznacza pełnych półek w sklepach i możliwości oglądania zagranicznych seriali.
Dla nas wolność to stan ducha i poczucie dumy z bycia Polakami. Dumy, której Pan – Panie Adamie nie odczuwa. Polskość po prostu Pana boli. Bo Pan jest przecież Europejczykiem [Chazarem! – admin]. Pan jest obywatelem świata. A my – młodzi, którzy myślimy i mówimy po polsku jesteśmy niewdzięcznikami niedoceniającymi tego, co wy nam daliście.
Tak często mówicie, że młodzież jest przyszłością narodu. Przekonujecie o ogromnej roli jaką mamy do odegrania. Tylko szkoda, że chcecie nas wykorzystywać do legitymizowania swoich działań. Młodzi są wam potrzebni, by pokazać nowoczesność i pasję w waszych programach – żeby lepiej wyglądać na zdjęciach.
Ale jeśli młodzi chcą iść własną drogą, jeśli młodzi chcą myśleć i czuć po polsku – to ci sami młodzi nagle stają się gówniarzami, którym nie możecie oddać Polski. No i Panie Adamie… kto tu dzieli? Kto tu komu ubliża? Kto kim pogardza? Kto tu używa mowy nienawiści?
Polska nie jest i nie była wasza. Polska należy do tych, którzy widząc Orła Białego mają łzy wzruszenia w oczach. Do tych, którzy rozmawiając z obcokrajowcem, rozmawiają jak równy z równym. Nie wiem, może wy lubicie klęczeć. Może ta uległość wobec innych rodzi w was czasami złość i na polskim gruncie musicie sobie poużywać? Pokazać, że wcale nie jesteście paniami na telefon, tylko elitą. Elitą, którą trzeba szanować, tylko dlatego, że miała czelność elitą się nazwać.
Ale symbolem Polski dla was jest czekoladowy orzeł, więc o czym my mówimy? Wy potraficie zrównać sprzątanie po psie z patriotyzmem i dodacie do niego przymiotnik „nowoczesny”. Robicie farsę ze wszystkiego, co wielkie i wzniosłe. I jeszcze jesteście tak bezczelni, że uznaliście, że macie monopol na prawdę. I jedyne co was odróżnia od komunistów, to inteligencja. Bo oni byli łajdakami, ale inteligentnymi. A wy swój kontakt z inteligencją macie tylko wtedy, gdy ją zwalczacie.
Młodość ma to do siebie, że nie pozwala zamknąć się w szufladzie. I naprawdę – możecie nas wyzywać od najgorszych, ale to już na nikim nie robi wrażenia. Polska za niedługo zapomni o myśli politycznej Adama Michnika i jego kolegów. Wasze kompleksy i wydumany faszyzm odejdą na śmietnik historii, bo tam jest miejsce maluczkich, którym zachciało się budować pomniki innym maluczkim. Mydlenie oczu ludziom opanowaliście do perfekcji. Walkę z zagrożeniami, które sami stworzyliście również prowadzicie doskonale. Naprawdę – doceniam wasz kunszt, bo nie każdy potrafi być takim manipulatorem.
Panie Adamie. Dla mnie zawsze będzie Pan symbolem medialnego zakłamania. Jest Pan dla mnie osobą, która bezpośrednio odpowiada za tak silne podziały polskiego społeczeństwa.
Nie będę naiwny i nie będę oczekiwał przeprosin, ale niech ma Pan świadomość, że ja i moi rówieśnicy – odrzucamy Pana jako nauczyciela i mentora. Nigdy nie będzie Pan autorytetem dla ludzi, dla których Ojczyzna to słowo najświętsze.
Chciał Pan upodlić wszystko to, co ma w sobie pierwiastek polskości, ale najbardziej upodlił Pan honor. Bo człowiek honorowy, to człowiek, który umie powiedzieć dość i potrafi przyznać się do błędów. A Pan jest w amoku. Krew Pana zalewa, że młodzi zrobią wszystko, by o Michniku świat nie powiedział dobrego słowa. Bo po prostu – Pan na to nie zasługuje.
Dzień, w którym wyemigruje Pan do Izraela, będzie początkiem nowej ery. Tylko niech Pan zabierze ze sobą swoich uczniów, bo będą mogli czuć się nieswojo, gdy zostaną opuszczeni przez wodza.

Panie Adamie. Już czas. להתראות

Michał Patyk – gówniarz, bo po co pisać więcej?

http://mysl24.pl/polityka/2633-list-gow ... hnika.html

Naszym zdaniem zwracanie się do tej parszywej kreatury per „Pan” to zbytek uprzejmości.
Admin


https://marucha.wordpress.com/2015/10/2 ... -michnika/

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Re: Adam Michnik

Post autor: Coltrane » 26 października 2015, 09:12

Michnik przerażony wynikami wyborów. „Absolutna kompromitacja państwa, społeczeństwa i narodu”

Obrazek

Naczelny polski demokrata, Adam Michnik, wydaje się być doprawdy wstrząśnięty zwycięstwem w wyborach partii innej niż ta przez niego popierana. Emocjonalną opinię przedstawił tuż po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników, dających PiS samodzielną większość w Sejmie. Uznał także, że ruch Kukiza może być polskim odpowiednikiem węgierskiego Jobbiku.

– Zmiana, która na pewno będzie na gorsze, to wyraźny eurosceptycyzm, dosyć wyraźna germanofobia tego towarzystwa i dosyć wyraźna stawka na emocje ksenofobiczne, co widzieliśmy w kontekście uchodźców – mówił roztrzęsiony Michnik.

– Rozumiem, że skoro jest tak silny potencjał ksenofobii, to każda władza musi się z tym liczyć. Z ksenofobią jest jak z seksem. To się robi, ale o tym się nie opowiada. A jeżeli lider formacji, która wygrywa wybory, mówi, że uchodźcy są nosicielami pasożytów, nie wiadomo czego, to to jest horror – stwierdził Adam Michnik. –To absolutna kompromitacja państwa, społeczeństwa i narodu – dodał, gdyby któryś z jego sympatyków (demokratów rzecz jasna) zamierzał uznać zmianę władzy w demokracji za coś normalnego.

Adam Michnik zawsze był "myślicielem" oryginalnym, dlatego także podczas zorganizowanego przez „Gazetę Wyborczą” wieczoru wyborczego postanowił zaskoczyć. Stwierdził, że Jarosław Kaczyński może wkrótce stać się największym przyjacielem… Putina. - Drugą sprawą jest to, że dotychczas ta formacja, a zwłaszcza jej lider, znani są z dość agresywnej, bezrefleksyjnej rusofobii – mówi Adam Michnik. – Ale tak samo było z Orbanem. Był najbardziej znanym rusofobem na Węgrzech. A dzisiaj jest największym przyjacielem Władimira Putia w Unii Europejskiej – wyznał redaktor „GW”.

Ten sam Adam Michnik, który jeszcze kilka lat temu nawoływał do bratania się z Kremlem, wyjawił jeszcze jedną wizję: – Pytanie, czy na przykład Jarosław Kaczyński nie wpadnie na pomysł, żeby w zamian za zwrot wraku, co ogłosi jako swój historyczny sukces, nie opowiedzieć się za likwidacją sankcji. I czy nagle nie dopuści do głosu tej części swojego elektoratu, która jest nacechowana ukrainofobią?

– Nasze społeczeństwo strzeliło sobie w stopę. Ale na demokrację nie można się obrażać, demokrację trzeba szanować i z tego punktu widzenia nie wolno mówić, że wybory zostały sfałszowane, że to jest dzieło służb. Nie, Polacy tak zagłosowali i naszą rzeczą jest patrzeć tej władzy na palce, ale w sumie życzyć jej sukcesu. Nie w tej rewolucji ustrojowo-instytucjonalnej, tylko żeby nam nie zmarnowali Polski. Bo ja się boję, że ich rządy mogą być po prostu dla Polski szkodliwe – podsumował Michnik.

Michnik przedstawił też swą analizę sukcesu ruchu Pawła Kukiza. - Albo mamy do czynienia z błazenadą, którą w Polsce już parę razy oglądaliśmy (Tymiński, Partia Przyjaciół Piwa, Lepper), i to wtedy będzie efemeryda. To zginie. W każdym kraju w Europie jest tego typu folklor. Albo jest drugi scenariusz. Że mamy tu zarodek polskiego odpowiednika partii Jobbik. Oni się ukonstytuują jako "narodowa" opozycja w stosunku do PiS-u, który będąc odpowiedzialny za wszystko, nie będzie mógł być tak narodowy, jak ci narodowcy od marszu. I to jest bardzo niepokojące – podkreśla wystraszony redaktor „Gazety Wyborczej”.

Źródło: gazeta.pl

kra

http://www.pch24.pl/michnik-przerazony- ... z3pewqu4fK

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Re: Adam Michnik

Post autor: Coltrane » 29 czerwca 2016, 10:01

[center]Obrazek [/center]

ODPOWIEDZ