Ciśnienie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Ciśnienie

Post autor: Coltrane » 4 sierpnia 2013, 16:33

Dlaczego ciśnienie rośnie?

Faktyczna liczba osób z nadciśnieniem może być znacznie wyższa niż szacowane 5 milionów osób. Wynika to z faktu, że nie wszyscy chorzy wiedzą o swojej chorobie i w związku z tym się nie leczą.

Ciśnienie krwi

Mianem ciśnienia krwi określa się siłę, z jaką przepływająca przez naczynia krwionośne krew napiera na ściany tych naczyń. Najwyższe powstaje w dużych tętnicach, w okolicach serca. Im dalej od niego, tym jest niższe, w prawym zaś przedsionku wynosi około zera.

Pożądane prawidłowe

Ciśnienie krwi w tętnicach nie jest stałe. Zauważono, że pozostaje wyższe u mężczyzn niż u kobiet. Po menopauzie wartości ciśnienia u kobiet są jednak wyższe lub zbliżone do tych, występujących u mężczyzn w podobnym wieku.
Ciśnienie zmienia się zasadniczo w zależności od skurczu i rozkurczu serca. Podczas skurczu lewej komory, kiedy krew wtłaczana jest do aorty i dużych tętnic, jest najwyższe. Określa się je mianem ciśnienia skurczowego lub nazywa potocznie „górnym”. Najniższą wartość ciśnienie krwi osiąga podczas rozkurczu lewej komory serca, kiedy przez moment „odpoczywa” przed kolejnym skurczem i ten rodzaj nazywany jest ciśnieniem rozkurczowym (dolnym).
Ciśnienie mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Prawidłowe powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80 a 135 na 85 mm Hg. Za graniczną wartość przyjmuje się ciśnienie
wynoszące 140 na 90. Przyjęto ją na podstawie badań dużych grup pacjentów. Podczas ich wykonywania stwierdzono, że ciśnienie powyżej tej granicy zwiększa ryzyko zawałów serca
i udarów mózgu.

Gdy krew szaleje

U wielu osób ciśnienie krwi jest podwyższone, równe lub przekraczające wartości 140/90 mm Hg. Mówi się wtedy o nadciśnieniu tętniczym. To ono w ciągu ostatnich dziesięcioleci jest kwalifikowane jako choroba cywilizacyjna i osiągnęło niechlubną pozycję nr 1 w tym zakresie. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nie około 5 milionów osób, a dane te są jedynie przybliżone. Faktyczna liczba osób z nadciśnieniem może być znacznie wyższa. Wynika to z faktu, że nie wszyscy chorzy wiedzą o swojej chorobie i w związku z tym się nie leczą.
By stwierdzić, czy pacjent cierpi na nadciśnienie, nie wystarczy jeden pomiar, należy wykonać ich kilkanaście i o różnych porach. Chorobę rozpoznaje się, jeśli wartość zmierzonego ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego krwi przekroczy górną granicę normy podczas kilkakrotnych pomiarów.

Dlaczego groźne?

Naczynia krwionośne normalnie przyjmują spokojny strumień krwi. Przy nadciśnieniu strumień ten z dużą siłą atakuje naczynia. Następstwem tego zjawiska jest uruchomienie systemu obrony – ścianki naczyń stają się grubsze, masywniejsze, tracą elastyczność i ulegają degeneracji. Do szorstkich ścianek tętnic z kolei łatwiej przylepiają się płytki cholesterolu i tłuszczów, zmniejsza się w nich wolna przestrzeń, a krew z trudem przeciska się przez zwężenia.
W skrajnych przypadkach tętnice mogą zatkać się całkowicie. Pod naporem krwi mogą też oderwać się od ścianek tętnic płytki miażdżycowe i spowodować zawał serca, udar mózgu lub zator. Konsekwencją nadciśnienia może być przerost mięśnia sercowego, bo musi ono bić mocniej, częściej i pompować krew, pokonując silny opór.
Nadciśnienie to choroba bardzo podstępna, rozwija się powoli i skrycie, długo nie dając objawów. Doprowadza natomiast do poważnego uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych. Jest przyczyną takich stanów chorobowych jak: udar mózgu, zawał serca, choroba wieńcowa, niewydolność serca, niewydolność nerek oraz cukrzyca.

Plan naprawczy

Po stwierdzeniu nadciśnienia lekarz przepisuje odpowiednie leki. Ich wybór zależy od wieku pacjenta oraz przebytych, jak i współistniejących, chorób.
Znalezienie najlepszego leku lub ich kombinacji wymaga niekiedy wielu prób. Jednak dzięki skutecznemu leczeniu można uniknąć wszelkich powikłań.
Pamiętać jednak należy, że leczenie takie trwa całe życie. Dlatego pacjenci ze stwierdzonym nadciśnieniem tętniczym powinni pozostawać pod stałą opieką lekarza, systematycznie kontrolować ciśnienie i przyjmować leki.
Ważna jest też zmiana stylu życia – rzucenie palenia, unikanie nadmiaru alko holu, pozbycie się nadwagi, stosowanie diety z ograniczeniem tłuszczów, węglowodanów oraz ilości spożywanej soli, zwiększenie aktywności fizycznej itp.

Mniejsze zło

Zbyt niskie ciśnienie (nazywane hipotonią, podciśnieniem), w przeciwieństwie do nadciśnienia, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia. Cierpi na nie ok. 3 % społeczeństwa. Za zbyt niskie uważa się ciśnienie u kobiet poniżej 100/60 mmHg, a u mężczyzn poniżej 110/70 mmHg.
Osoby z niskim ciśnieniem mogą uskarżać się na zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, zmęczenie, przedłużenie czasu reakcji. Niskie ciśnienie mają najczęściej młode, szczupłe kobiety, pojawia się też dość często u osób w podeszłym wieku z uwagi na stwardnienia tętnic.
Może jednak ono być następstwem poważnych schorzeń, takich jak niedoczynność tarczycy, nadczynność nadnerczy (choroba Addisona), niedoczynność przysadki mózgowej, niektórych schorzeń serca.
Niedobór płynów lub soli w organizmie, a także długie leżenie w łóżku wskutek choroby mogą także powodować niskie ciśnienie krwi. Przyczyną niedociśnienia może być także nadużycie leków, np. moczopędnych, przeciwdepresyjnych, rozszerzających naczynia krwionośne czy barbituranów.
Nawet jeśli nie mamy kłopotów z ciśnieniem krwi, powinniśmy je kontrolować przynajmniej raz w roku, by w porę uchwycić wszelkie nieprawidłowości i rozpocząć leczenie.

Barbara Bogusz

http://rytmyzycia.rytmyzdrowia.pl/2012/ ... ie-rosnie/#

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Re: Ciśnienie

Post autor: Coltrane » 6 sierpnia 2013, 07:40

Dlaczego ciśnienie rośnie?

Ciśnienie tętnicze określa siłę, z jaką mięsień sercowy pompuje krew poprzez naczynia krwionośne, do wszystkich komórek naszego ciała. Ciśnienie umożliwia utrzymanie ciągłego przepływu krwi w układzie krążenia. Ciśnienie zależy od tego, jak mocno napiera na ścianki naczyń tętniczych krążąca w nich krew.

Ciśnienie skurczowe to wartość, jaką osiąga ciśnienie w momencie, gdy komora serca wyrzuca na zewnątrz krew. Natomiast ciśnienie rozkurczowe to najniższa wartość ciśnienia w chwili, gdy serce nie tłoczy krwi do naczyń. Prawidłowy zapis ciśnienia tętniczego to np. 140/90 mmHg (milimetra słupka rtęci), przy czym pierwsza liczba określa ciśnienie skurczowe, a druga - ciśnienie rozkurczowe. Idealne powinno wynosić 120/75 mmHg, takie ciśnienie miewają głównie ludzie młodzi i zdrowi, ponieważ ciśnienie z wiekiem podnosi się. Za górną prawidłową wartość, niezależnie od wieku, przyjmuje się 140 mmHg dla skurczowego i 90 mmHg dla rozkurczowego.

A dlaczego ciśnienie rośnie? Winny jest zazwyczaj pogarszający się stan naczyń krwionośnych (osłabione ścianki, zniszczone przez złogi cholesterolu), zaś głównym winowajcą jest niezdrowy tryb życia.
Jak zatem dbać o siebie, żeby uniknąć problemu ze zbyt wysokim ciśnieniem? Zapytaliśmy dr Joannę Witas z MSP Zakładu Opieki Zdrowotnej nr 2 w Wołominie.

- Co robić, żeby nie mieć nadciśnienia? Przede wszystkim nie wolno tyć. Im więcej dźwigamy zbędnych kilogramów, tym bardziej cierpi na tym nasze serce, a dokładniej jego lewa komora, która wraz ze wzrostem ciśnienia musi wypchnąć coraz większą ilość krwi. Z czasem grozi to nadciśnieniem, chorobą wieńcową i niewydolnością serca, dlatego lepiej mieć swoją wagę pod kontrolą. Jednak nie wolno stosować drastycznych diet ani odchudzać się bez porady lekarza i dietetyka. Nieumiejętne odchudzanie się, nastawione na jak najszybszy efekt, może u osób z niskim ciśnieniem grozić gwałtownym i niebezpiecznym dla zdrowia spadkiem ciśnienia. Dobrze jest co godzinę, dwie pić szklankę wody. Suchość w ustach i ból głowy oraz towarzyszące im skurcze mięśni mogą świadczyć o tym, że organizmowi brakuje wody. To poważna sprawa, bo odwodnienie obniża ciśnienie krwi. Możemy je utrzymać na prawidłowym poziomie, jeśli będziemy często popijać wodę, nawet wówczas, gdy nie odczuwamy pragnienia.
Trzeba też używać mniej soli, ponieważ obecny w niej sód zatrzymuje wodę w organizmie i tym samym podnosi ciśnienie krwi. Warto też mieć świadomość, że zdenerwowanie powoduje nagłe skoki ciśnienia, dlatego starajmy się na bieżąco rozładowywać stres. I lepiej nie sięgać wówczas po słodycze czy papierosy, bo one tylko pogłębią wahania ciśnienia. Równie dobrze można wyciszyć emocje, słuchając spokojnej muzyki lub spacerując. W ogóle warto spacerować, ruszać się, bo siedzący tryb życia sprzyja podnoszeniu się ciśnienia tętniczego. Dlatego trzeba poprawić swoją wytrzymałość, jak najwięcej spacerować, pływać, jeździć na rowerze, najlepiej codziennie przez kilkadziesiąt minut. Nie wolno zapomnieć o spożywaniu owoców i warzyw, zwłaszcza tych bogatych w potas, magnez i błonnik, jak np. pomidory, szparagi czy banany, bo pomagają utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.
I na koniec dobra rada - trzeba rzucić palenie i to jak najszybciej. Po wypaleniu papierosa ciśnienie tętnicze i tętno gwałtownie rosną. Towarzyszące paleniu nieustanne skoki ciśnienia stopniowo rujnują nie tylko naczynia krwionośne, ale i serce.

Jakie obawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
- Kiedy ciśnienie nagle wzrośnie, wtedy pogarsza się jakość widzenia, zaczyna dudnić w uszach, mogą występować mdłości, w takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Jeśli lekarz zaleci tabletki obniżające ciśnienie, trzeba je regularnie zażywać. Wprawdzie nie likwidują one przyczyn nadciśnienia, ale obniżają je i chronią organizm przed groźnymi konsekwencjami nieleczonego nadciśnienia. Lekarstwo trzeba przyjmować systematycznie, w przeciwnym przypadku ciśnienie ponownie wzrośnie i cała kuracja będzie bezskuteczna. Obecnie coraz więcej osób ma problemy z nadciśnieniem, jest coraz więcej zachorowań. Czynniki sprzyjające już wymieniliśmy, to głównie otyłość i brak ruchu, tylko około 5% to nadciśnienie wtórne. Warto mieć tego świadomość, zwłaszcza mając 40-50 lat, bo w tym wieku nadciśnienie dokucza najczęściej.

Jak często należy kontrolować swoje ciśnienie?
- Po skończeniu 30 lat warto mierzyć ciśnienie raz w roku, a po czterdziestce co pół roku, ponieważ wraz z upływem czasu jesteśmy bardziej zagrożeni nadciśnieniem. Jeśli pomiar przekroczy 140/90 mmHg, trzeba to zgłosić swojemu lekarzowi. Ciśnienie z powodzeniem można mierzyć w domu, nawet dwa - trzy razy w ciągu dnia, wtedy wyniki będą miarodajne. Pierwszy pomiar należy zrobić rano, przed wstaniem z łóżka, następne po kilkunastominutowym wypoczynku. Mierzenie ciśnienia nie jest sprawą skomplikowaną, a dobry ciśnieniomierz można kupić w aptece bądź w sklepie medycznym.

Agata Bochenek

http://www.gazetadobryznak.pl/index.php?art=1943

ODPOWIEDZ