Schetyna mĂłwi o szybszych wyborach

Prezydenckie, do Sejmu i Senatu, samorządowe..
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AnnaE
Posty: 2197
Rejestracja: 2 lutego 2007, 22:09
Lokalizacja: Śląsk

Schetyna mówi o szybszych wyborach

Post autor: AnnaE » 23 maja 2013, 13:33

Grzegorz Schetyna zadeklarował, że jeśli dojdzie do przyspieszenia kalendarza wyborczego w PO, to on szybciej zdecyduje o ewentualnym starcie w wyborach na szefa partii. Jego zdaniem wybory powinny odbyć się szybciej niż w lutym.

Zarząd PO - zaplanowany na czwartek po południu - ma rozmawiać m.in. o zmianach w statucie związanych z bezpośrednimi wyborami szefa partii. Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, że zaproponuje scenariusz "szybkich działań", które doprowadzą do finału emocje wyborcze wewnątrz partii. Jak podkreślił, musi uporządkować sytuację w partii.

Schetyna był pytany przez dziennikarzy w czwartek w Sejmie, co premier miał na myśli, mówiąc o "szybkich działaniach"; wiceszef PO wskazał na przyspieszenie kalendarza wyborów władz PO i szybszy zjazd statutowy. Mówił o "mapie drogowej szybszej niż ta, którą przyjęliśmy na ostatniej radzie krajowej - wybory nie w lutym, ale wcześniej".

Schetyna powiedział też, że "trzeba ustalić relacje między zarządem krajowym a zarządami regionalnymi partii", by zarząd krajowy musiał angażować się np. w wybory uzupełniające do Senatu czy wybory na poziomie samorządowym (w ostatnim czasie PO przegrała uzupełniające wybory do Senatu w Rybniku oraz referendum ws. odwołania władz Elbląga czy ostatnio przedterminowe wybory samorządowe w Żaganiu). "To są drobne sprawy, ale tworzą skazę na wizerunku PO. Przyzwyczailiśmy opinię publiczną do wygranych kampanii wyborczych, więc jeśli coś złego się dzieje, jest pytanie o kondycję Platformy" - podkreślił wiceprzewodniczący Platformy. "Mówię o roli sekretarza generalnego, o zarządzaniu partią w sposób intensywny. Potrzebujemy mocnego, dobrze skoordynowanego zarządzania partią. Nie chodzi o rozdzielenie (by inna osoba była szefem rządu, a inna szefem partii), ale wzmocnienie roli sekretarza generalnego, osoby, która zarządza partią na co dzień" - kontynuował Schetyna.

Do kwestii zarządzania partią nawiązał też szef klubu Platformy Rafał Grupiński. Wyraził opinię, że zawsze jest dobrze, kiedy duża partia ma kolegialne przywództwo. "To jest trudne do wprowadzania na co dzień, kiedy szef partii jest jednocześnie premierem, ale jest możliwe" – ocenił.

Grupiński zauważył też, że PO nie powinna za bardzo zajmować się sobą, ale pamiętać, że najważniejsze jest rozwiązywanie problemów Polaków, a nie wewnętrzne problemy partii. "One są kompletnie nieistotne z punktu widzenia państwa" - mówił Grupiński.

Bardziej radykalny był szef małopolskiej PO Ireneusz Raś. Podkreślił, że "nigdy w życiu" nie można dopuścić do rozdzielenia funkcji szefa partii i rządu.

"Jeżeli Grzegorz Schetyna uważa, że powinien być premierem, bo pewnie o to mu chodzi, to musi zostać szefem partii. Od wielu miesięcy mówię: Grzegorz, stań do walki" - powiedział Raś.

W jego ocenie bezpośrednią przyczyną spadku notowań PO jest wewnętrzny konflikt o przywództwo w partii. "Nie może być anarchii. Chodzi nam o to, aby uzyskać większą jedność, a nie podział, i o tę jedność przede wszystkim chodzi dziś w Platformie. (...) Rzeczywiście interesy polityczne jednostek nie mogą dzisiaj wygrywać z interesem całego ugrupowania, bo to ugrupowanie jest cały czas odpowiedzialne za losy Polski i nie ma dla niego lepszej alternatywy" - podkreślił Raś.

Także według szefa łódzkich struktur PO Andrzeja Biernata rozdzielenie funkcji szefa partii i rządu do niczego dobrego nie doprowadzi. "Jest to pomysł bez sensu" - ocenił w rozmowie z PAP. Jak podkreślił, premier słusznie zdecydował, że kampania wewnętrzna w PO trwa już za długo i czas ją zakończyć.

Z kolei minister transportu i szef pomorskiej PO Sławomir Nowak, podobnie jak Grupiński, podkreślił w środę rano w radiowej Trójce, że w czasach trudnych dla Polski PO powinna zajmować się nowymi miejscami pracy czy inwestycjami, a nie sobą.

Dodał jednak, że tego oczekuje m.in. od Jarosława Gowina i Grzegorza Schetyny, którzy – według niego - kwestionują działania Tuska. Jego zdaniem jeśli ktoś w PO nie zgadza się z Tuskiem, to powinien stanąć z nim do rywalizacji w bezpośrednich wyborach.

Nowak zaapelował też do kolegów partyjnych o lojalność i pełne wsparcie dla premiera. "W tym trudnym czasie partia powinna być zdyscyplinowana i wspierać Donalda Tuska" - mówił. W ocenie Nowaka alternatywą dla rządów PO jest bowiem "oddanie władzy w ręce ludzi szalonych", czyli PiS, który określił jako "nieodpowiedzialną partię, której nie wolno powierzyć władzy w żadnym wariancie".

PAP, lz

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Re: Schetyna mówi o szybszych wyborach

Post autor: Coltrane » 23 maja 2013, 15:33

AnnaE pisze:Grzegorz Schetyna zadeklarował, że jeśli dojdzie do przyspieszenia kalendarza wyborczego w PO, to on szybciej zdecyduje o ewentualnym starcie w wyborach na szefa partii. Jego zdaniem wybory powinny odbyć się szybciej niż w lutym.
Ja to widzę tak : Tusk pójdzie na szefa KE (czyli zwieje za granicę). Będzie to nagroda za skrajnie antypolskie działania w Polsce, w czasie gdy był szefem rządu polskiego. Będzie go chronić immunitet, i nikt nie będzie mógł oskarżyć go o cokolwiek. Zwieje za granicę jak szczur, i tyle go zobaczymy.

A reszta niech się męczy w doprowadzonej do zapaści gospodarczej i na skraj nędzy Polsce. Tusk pomyśli sobie w tym momencie : ja swoje zrobiłem, doprowadziłem Polskę do ruiny, sprawiłem że Polska ma kosmiczne długi, i teraz w nagrodę dostanę posadkę w KE, jako szef KE. I mam to wszystko w nosie co zrobią z kryzysem. Jeszcze tylko złożę jeszcze raz podziękowania wyborcom PO, że głosowali na PO, i że dzięki temu zostałem szefem rządu na prawie 2 kadencje (żeby dobrze mnie pamiętali :mrgreen: ). I róbta sobie co chceta. Wybierajta sobie nawet takiego Owsiaka na prezydenta, bo mnie to wszystko będzie już guzik obchodziło.

Odbędą się nowe wybory, a ogłupieni i otumanieni Polacy znowu wybiorą antypolską ekipę do rządzenia. PO chce być może przyśpieszyć wybory, dopóki ma jeszcze nie najgorsze notowania sondażowe. Bo potem to może być już tylko gorzej dla nich.

Awatar użytkownika
AnnaE
Posty: 2197
Rejestracja: 2 lutego 2007, 22:09
Lokalizacja: Śląsk

Schetyna chce być szefem PO

Post autor: AnnaE » 1 lipca 2013, 21:07

Owszem, postawienie wszystkiego na jedną kartę jest ryzykowne, a czy przyniesie jakieś korzyści? To będziemy obserwować już niebawem – mówi portalowi Stefczyk.info dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Nauk Politycznych UW.
Stefczyk.info: Grzegorz Schetyna nie będzie kandydował na szefa PO. Zadowala go status quo czy raczej czeka na dogodny moment, aby uderzyć?


Dr Bartłomiej Biskup: Myślę, że raczej druga opcja. Schetyna zdaje sobie sprawę, że Donald Tusk będzie ostro walczył o przywództwo w Platformie Obywatelskiej, tym bardziej, że na horyzoncie pojawił się Jarosław Gowin. Premier teraz na nim skupi swoją uwagę. Później przyjdzie czas kolejnych porządków w Platformie, które warto obserwować, podobnie jak sondaże. Grzegorz Schetyna będzie to wszystko miał na oku i czekał na moment, w którym pozycja Tuska jako szefa rządu będzie jeszcze słabsza.

Czyli ambicje Schetyny sięgają znacznie wyżej niż bycie wiecznym sekretarzem generalnym?

Musimy pamiętać, że Schetyna nie jest obecnie politykiem, który kieruje partią z tylnego siedzenia i rozdaje karty. W ostatnim czasie stracił wiele wpływów, co „zawdzięcza” Donaldowi Tuskowi. Dlatego w grę wchodzą tu ambicje. A te – w przypadku Grzegorza Schetyny – sięgają znacznie wyżej. Moim zdaniem Schetyna chce być przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Mówi pan, że Tusk idzie na konfrontację wewnątrzpartyjną, ale ostatnio zaostrza swoją retorykę również w starciu z opozycją. Gdy PiS krytykuje działania rządu ws. pakietu klimatyczno-energetycznego, Donald Tusk mówi stanowczo: „Dość przekłamywania rzeczywistości!”.

Podobną tendencję można zauważyć zarówno u Kaczyńskiego, jak i Tuska. To gra na twardy elektorat. To clue uprawiania przez nich strategii politycznej. Dostrzegam w tym raczej kontynuację ich dotychczasowych działań. Donald Tusk zdaje sobie sprawę, że tylko ten żelazny uścisk może okazać się decydujący.


Czy nie jest to gra na jedną kartę?

W polityce zawsze się ryzykuje. Gdy notowania spadają, należy postawić pytanie czy dotychczasowy elektorat wróci. Jeśli wyborcy odchodzą, a wzrastają notowania PiS-u, trzeba zaprezentować im mocniejszy przekaz. Czy nie jest na to za późno? Trudno powiedzieć. Decyzjom politycznym zawsze towarzyszą takie pytania. Owszem, postawienie wszystkiego na jedną kartę jest ryzykowne, a czy przyniesie mu to jakieś korzyści? To będziemy obserwować już niebawem.


Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Majewski
http://www.stefczyk.info/publicystyka/o ... 7884448932

sonia
Posty: 6384
Rejestracja: 7 grudnia 2008, 15:50
Lokalizacja: z Polski

Schetyna to sprytny człowiek i nie wiem,czy nie gorszy od

Post autor: sonia » 3 lipca 2013, 15:45

Tuska...
będzie grał o wszystko..ale teraz się przyczai i wystawi tych,którzy mu przeszkadzają...
pamiętam jego internetowe bojówki ,pamiętam również i stare jego sprawy z lat dawno minionych...czyli lat Solidarności...i ciut pożniejszych

Awatar użytkownika
AnnaE
Posty: 2197
Rejestracja: 2 lutego 2007, 22:09
Lokalizacja: Śląsk

Re: Schetyna to sprytny człowiek i nie wiem,czy nie gorszy o

Post autor: AnnaE » 3 lipca 2013, 16:38

sonia pisze:Tuska...
będzie grał o wszystko..ale teraz się przyczai i wystawi tych,którzy mu przeszkadzają...
pamiętam jego internetowe bojówki ,pamiętam również i stare jego sprawy z lat dawno minionych...czyli lat Solidarności...i ciut pożniejszych
Ano właśnie.
Grzegorz Braun mówił o tym w RM.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Re: Schetyna to sprytny człowiek i nie wiem,czy nie gorszy o

Post autor: Coltrane » 3 lipca 2013, 19:10

AnnaE pisze:
sonia pisze:Tuska...
będzie grał o wszystko..ale teraz się przyczai i wystawi tych,którzy mu przeszkadzają...
pamiętam jego internetowe bojówki ,pamiętam również i stare jego sprawy z lat dawno minionych...czyli lat Solidarności...i ciut pożniejszych
Ano właśnie.
Grzegorz Braun mówił o tym w RM.
Wszędzie czają się szczwane, zakłamane lisy. Polska na skraju bankructwa, a oni w durnia grają.... Po prostu ręce opadają ...

To mają być Polacy ??? :?: :?: :?:

ODPOWIEDZ