JOW

Prezydenckie, do Sejmu i Senatu, samorządowe..
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

JOW

Post autor: Coltrane » 3 września 2015, 09:13

Prof. Nowak przestrzega przed JOW-ami. "Są doskonałym przepisem na rozbicie państwa polskiego"

Obrazek

W czasie Poranka Radia Wnet prof. Andrzej Nowak mówił, że gdyby w Polsce zaistniał system JOW-ów będzie on miał zgubny wpływ.

Zapytany o wygraną Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich podkreślił, że jest to „jest to głębszy oddech, zaczerpnięty do odpowiedzialnej pracy”.

Tym większa odpowiedzialność spada na nas- tzn. na tych obywatelach Rzeczpospolitej, którzy chcieliby, żeby Polska zmieniała się na lepsze. Bo zyskaliśmy pierwsze, ale za to najbardziej symboliczne narzędzie do tej zmiany w postaci znakomitego prezydenta

— przekonywał prof. Nowak.

Andrzej Nowak wypowiedział się na temat JOW-ów. Na pytanie jak będzie głosował w czasie referendum, odpowiedział, że „dwa razy na nie”.

JOW-y są doskonałym przepisem na rozbicie państwa polskiego. Jeżeli spojrzymy na mapę wyborczą, która jest trwała w ostatnich kilkunastu wyborach, to widzimy podział geograficzny, ale to nie jest jakaś potworna wyrwa, żeby różnił o kilkadziesiąt procent

—nakreślał rozmówca w Radiu Wnet.

Ale kiedy będą JOW-y to na przykład w Poznaniu, Wrocławiu Szczecinie zawsze będzie wygrywać wyłącznie kandydat niechętny Polsce tradycyjnej, chrześcijańskiej zaś w Polsce wschodniej będą z kolei wyłącznie przedstawiciele wizji mnie bliższej

—ocenił prof. Nowak.

Dodał, że takie zjawisko, gdy w obwodzie wyborca nie ma przedstawiciela swojego poglądu, będzie oduczać współżycia obywatelskiego. Przez to powstaną w Polsce dwa getta: wschodni- związanego z tradycją i zachodni- wykorzeniony. Taki scenariusz może być bardzo niebezpieczny w skutkach.

Ten scenariusz, który niekiedy był podpowiadany przez socjologów „Gazety Wyborczej”. Pan Markowski mówił „a niech sobie idą ci ciemniacy ze wschodu, niech sobie tworzą swój rezerwat”

i dalej prof. Nowak przekonywał:

Do tego jeszcze dodajmy regionalizm, podsycany z zewnątrz do separatyzmu, np. odnośnie Śląska. Taki scenariusz zaświecił nad Wielką Brytanią Szkoccy nacjonaliści, lewicowcy, praktycznie uzyskali 100 proc. mandatów ze Szkocji. I gdyby w Anglii wygrali socjaliści, to Szkocja odłącza się od Wielkiej Brytanii

—mówił prof. Nowak.

Rozmówca w Poranku Radia Wnet podkreślił jednak, że zjawiska o których mówi Paweł Kukiz są jak najbardziej rzeczywiste, partie faktycznie zgubnie wpływają na Polskę. Jednak rozwiązaniem na pewno nie są JOW-y.

Partiokracja jest uciążliwa, ten system utrzymywania się miernot, zwłaszcza na dole, a które odpychają, tych którzy próbują przyjść z zewnątrz. Na pewno warto próbować ograniczyć skutki tych mechanizmów. Ale nie poprzez JOW-y, które zastąpią partiokrację, miejscowymi sitwami

—uzasadniał.

Prof. Nowak ocenił również ewentualną kandydaturę Beaty Szydło na premiera.

Wspaniały sposób organizacji kampanii wyborczej, czyli pokazanie ogromnych zdolności organizacyjnych i pracowitość, to są dwie cechy kluczowe w funkcji premiera. Bo co do uczciwości nie miałem wątpliwości. Jestem pewien, że Beata Szydło, będzie nieporównanie lepszą premier niż obecna

-– mówił na falach Radia Wnet.

Radio Wnet/es

W kolekcji:„Intelektualna historia III RP. Rozmowy z lat 1990-2012” oraz „Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012”.

autor: Zespół wPolityce.pl

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Re: JOW

Post autor: Coltrane » 6 września 2015, 21:55

Czy było warto wydać te pieniądze na fanaberie polityka, któremu 10 maja zaczął się palić grunt pod nogami? Odpowiedź wydaje się retoryczna. Nic dziwnego, że coraz popularniejsze staje się hasło: "Komorowski, oddawaj moje 100 milionów!"

Referendum Komorowskiego okazało się gigantyczną porażką jego samego, Platformy i Kukiza. Czy trzeba było wydawać z publicznej kasy 100 mln złotych, by się o tym przekonać?

Obrazek

Czy znasz kogoś, kto poszedł na niedzielne referendum? To pytanie wracało dziś wielokrotnie - i wróci po raz kolejny, bez względu na to, ile ostatecznie wyniesie frekwencja w głosowaniu zarządzonym przez Bronisława Komorowskiego. Jedno jest pewne - mamy gigantyczną porażkę, jaką okazało się referendum poświęcone trzem kwestiom, na które w noc wyborczą między pierwszą a drugą turą wyborów wpadł były prezydent.

To klęska głównie trzech podmiotów na polskiej scenie politycznej: wspomnianego Komorowskiego, ale także całej Platformy Obywatelskiej oraz Pawła Kukiza. Klęska za którą zapłaciliśmy jako obywatele ok. 100 milionów złotych. Czy było warto wydać te pieniądze na fanaberie polityka, któremu 10 maja zaczął się palić grunt pod nogami? Odpowiedź wydaje się retoryczna. Można by tu zresztą wypisać długą listę potrzeb, które 100 baniek pomogłoby rozwiązać i nic dziwnego, że coraz popularniejsze staje się hasło wzorowane na piosence skierowanej do Lecha Wałęsy: „Komorowski, oddawaj moje 100 milionów!”.

Do referendalnej katastrofy dojść musiało. Trzy pytania, których zadanie zarządził - przy wsparciu senatorów Platformy - Bronisław Komorowski od początku nie interesowały nikogo, a w dodatku były zadane w idiotyczny sposób. Wokół trzech tematów zaproponowanych przez Komorowskiego nie dało się urządzić ani merytorycznej, ani nawet emocjonalnej dyskusji. Siłą rzeczy zabrakło więc telewizyjnych debat (poza kilkoma chlubnymi wyjątkami), informacji o referendum próżno było szukać nawet w pobliżu komisji wyborczych, a obywatele byli tak skołowani, że nawet jeśli wiedzieli, że jest dziś referendum, to nie mieli pojęcia, czego, po co i w jakim zakresie dotyczy. Ciężko się zresztą dziwić.

Najważniejsze wnioski po wrześniowym referendum będą zatem polityczne. A te wyraźnie poświadczają po raz kolejny, że Platformie sypie się grunt pod nogami. Proszę bowiem pamiętać, że wrześniowe referendum nie obciąża wyłącznie politycznego sumienia Bronisława Komorowskiego. Do kuriozalnego głosowania by nie doszło, gdyby senatorzy PO nie zgodzili się wykorzystywać idei referendum do czysto partyjnych celów. Dziś zbierają tego żniwa - prof. Stanisław Żerko napisał na Twitterze, że Komorowski okazał się pierwszym prezydentem, który przegrał trzecią turę wyborów. Trzecią właśnie dziś.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto referendum wojuje, ten od referendum ginie. Rzucony pomysł wrześniowego głosowania wraca i jak bumerang uderza w Platformę

Nawiasem mówiąc, gdzie w dyskusji nad referendum był i jest obecny Bronisław Komorowski? Czy w ogóle zagłosował? Zdjęć w PAP - jak nigdy w takich przypadkach - nie ma. Były prezydent po przegranych wyborach machnął ręką na to, co stanie się z jego ostatnim pomysłem, ostatnią ważną decyzją. Oczywiście niespodziewana klęska wyborcza musi rodzić frustrację, ale jeśli Komorowski byłby poważnym politykiem, to doprowadziłby do końca swój pomysł i skonfrontował go z oczekiwaniami społecznymi. A ten nie wygłosił nawet małego orędzia w tej kwestii (poza tym 11 maja), nie udzielił choćby jednego wywiadu, w którym namawiałby czytelników i zwolenników do udziału w głosowaniu, nie wziął udziału w ani jednej akcji profrekwencyjnej. Takich akcji w ogóle nie było - poza chochlikami Kukiza - PiS zamilczał pomysł Komorowskiego na śmierć (dobijając go zgłoszonym referendum Andrzeja Dudy), a Platforma podchodziła do tematu jak pies do jeża.

Stało się to, co musiało się stać - zarówno panu prezydentowi, jak i całej Platformie idea referendum stanęła ością w gardle. Granat, który chcieli rzucić w PiS i Andrzeja Dudę wybuchł im w rękach. Odłamki latają do tej pory, a okazanie pogardy wobec inicjatywy referendalnej nowego prezydenta spowoduje, że odłamki wrócą i jesienią przy urnach wyborczych. Szczerze mówiąc - i bardzo dobrze, Platforma Obywatelska przez osiem lat na tyle mocno zepsuła funkcjonujące jako tako mechanizmy demokratyczne, że pociągnięcie odpowiedzialności należy jej się w sposób oczywisty.

iska frekwencja we wrześniowym referendum to również porażka Pawła Kukiza i tych komentatorów i publicystów, którzy wieszczyli, że muzyk wykorzysta wrześniowe głosowanie jako trampolinę do swojej działalności politycznej. Nie potrafił zainteresować ani mediów, ani wyborców tematami JOW i finansowania partii politycznych (trzecie, bzdurne i oczywiste pytanie pomijam). Sztandarowe projekty i pomysły muzyka nie tylko okazały się nieinteresujące dla obywateli, ale obnażyły założenia i chęci wielu stron sceny politycznej.

I Komorowski, i Platforma, i Kukiz zresztą też źle oszacowali społeczne emocje. Ludzie nie chcieli i nie chcą referendów (zwłaszcza tak kuriozalnych i skonstruowanych w tak absurdalny sposób), ale konkretnej i realnej zmiany. Brnąc w podbijanie referendalnego bębenka nie zyskał nikt. Sprawą wzgardziły nawet przyjazne Platformie media, które po chwilowym zamieszaniu i wsparciu w namawianiu widzów do udziału w głosowaniu uznały najwyraźniej, że sprawa jest nie do wygrania. Bo do wygrania po prostu nie była. Przy okazji skompromitowana została idea referendum, a próba przeniesienia ciężaru naszej demokracji na walor bezpośredni zdechła jeszcze w zarodku. Trochę jednak szkoda.

Krótko mówiąc, wrześniowe referendum okazało się gigantyczną porażką Bronisława Komorowskiego, Platformy Obywatelskiej i Pawła Kukiza. W takiej właśnie kolejności. Za 100 milionów złotych - wydanych na życzenie byłego prezydenta - kupiliśmy sobie dający do myślenia sondaż. Czy było warto?

autor: Marcin Fijołek

http://wpolityce.pl/polityka/264485-ref ... -przekonac

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Re: JOW

Post autor: Coltrane » 7 września 2015, 16:09

Wiceszef PKW miażdży decyzję Komorowskiego:
"Referendum okazało się najdroższym sondażem w Europie"


Obrazek

Niedzielne referendum było jednym z najdroższych sondaży w Europie - ocenił zastępca przewodniczącego PKW Wiesław Kozielewicz. Jak podkreślił, „tak niskiej frekwencji w głosowaniu ogólnokrajowym w Polsce nigdy nie było”.

Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 7,80 proc., co oznacza, że referendum nie jest wiążące. :roll:

CZYTAJ WIĘCEJ: PKW ogłosiła oficjalne wyniki referendum Komorowskiego. Frekwencja wyniosła… 7,8%, głosowanie jest niewiążące. Sprawdź wyniki!

To jest pierwszy przypadek w historii polskich głosowań, gdzie jest tak niska frekwencja. Ustanowiliśmy niechlubny rekord. Tak niskiej frekwencji w głosowaniu ogólnokrajowym w Polsce nigdy nie było

— mówił Kozielewicz na poniedziałkowej konferencji prasowej tuż po tym, jak PKW przedstawiła wyniki referendum. Przypomniał o frekwencji z 1996 roku z głosowania w referendum zarządzonym przez prezydenta Lecha Wałęsę.

Frekwencja wyniosła ponad 34 proc. Wszyscy alarmowali, że frekwencja jest niska, ale że będzie poniżej 10 proc., tego w najczarniejszych snach nikt nie mógł przewidzieć

— dodał Kozielewicz.

Okazało się, że to były najdroższe wybory w historii Polski. Każdy wyborca, który zgłosił się i zagłosował kosztował państwo polskie ponad 30 złotych. Koszt referendum wyniósł 84 mln złotych, a było ponad 2 mln głosujących

— powiedział wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Jak ocenił, „to był jeden z najdroższych sondaży przeprowadzonych w Europie”.

CZYTAJ TAKŻE: Pietrzak: Prezydent Komorowski powinien zwrócić te 100 milionów złotych. On i jego koledzy z Kancelarii. NASZ WYWIAD

PAP/mall

autor: Zespół wPolityce.pl

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 7 września 2015, 22:40

Lata zawłaszczania państwa i wywłaszczania obywateli z wpływu na sytuację kraju, dały efekt. Wszystkim opłakującym wydaną kasę, może się zastanowią, jaka to była informacja i kampania przed referendum? Dla przypomnienia, ostatnie wybory do PE, pomimo ogromnej i hałaśliwej propagandy, ściągnęły do urn wyborczych niecałe 24 procent Polaków. ps. gro kosztów, to wynagrodzenie dla członków komisji, które to pieniądze trafią do obiegu, po przez zakupy.

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 7 września 2015, 22:41

ps. Lis, za jeden swój program w TVP otrzymuje 92miliony, taki jest podobno koszt!

ODPOWIEDZ