RozwaĹźania o Polsce

Polityka, gospodarka, ekonomia...
ODPOWIEDZ
sonia

Post autor: sonia » 22 grudnia 2010, 22:40

Coltrane,Przyjacielu,wszak Nasławniejszym Goralem,był Nasz Ojciec Sw......
Prawdziwy GORAL-Polak
a ci MŁODZI...? słuchałam ICH i serce rosło z dumy..............
re Gorali........CI umieja kochac Matkę Polske,oj umieją ...........reszta Polski rowniez zachowując swoje stroje,tradycję.........i MILOSC doMatki Polski...........
Krakowiacy i Gorale.....a WY tam ,na gorze Polski,rowniez piękne dajecie świadectwa..........

Awatar użytkownika
Krzysztof

Post autor: Krzysztof » 22 grudnia 2010, 23:38

Coltrane pisze:A to już prosta droga do oderwania Śląska od Polski.
Najłatwiej znaleźć głównego winowajcę ewentualnego rozpadu Polski na dzielnice, ja się tutaj nie zgadzam z zagrożeniem płynącym ze Śląska. Owszem, grupy separatystyczne korzystają z okazji, aby ugrać swoje, ale najważniejszym elementem sceny politycznej w Polsce jest wspomniana przeze mnie obsesyjnie banda czworga, która popierając unię pejską staje się przyczyną rozkładu Państwa Polskiego, bo nie jest żadną tajemnicą, że głównym celem brukselki jest likwidacja państw narodowych. Pisałem juz m.inn w jaki sposób się to dokonuje nawet na szczeblu gminy, ale tu przeszło jak grochem o ścianę. Ta likwidacja nie jest zagrożeniem, ale trwa w najlepsze. Jeżeli ktoś chce więcej się dowiedzieć, to zapraszam do czytania moich wcześniejszych postów. Nie płaczmy więc nad rozlanym mlekiem na Śląsku. :-/
My się nie boimy żadnych zarzutów. Niech nam mówią, że jesteśmy lewicowi, może i trochę jesteśmy. Ja już będę od dziś używał tego słowa, nie będę używał słowa "postkomunizm", którego używałem. (Jarosław Kaczyński)

ignac

Post autor: ignac » 23 grudnia 2010, 16:39

Coltrane pisze:Co to znaczy "dąży do dania mu autonomii" ?
Słownik j.polskiego :
AUTONOMIA
1. «prawo jakiejś zbiorowości do samodzielnego rozstrzygania swoich spraw wewnętrznych»
2. «samodzielność i niezależność w decydowaniu o sobie»

Przecież to nic innego jak tworzenie państwa w państwie.
Ani Górale ani Kaszubi o czymś takim nawet nie myślą.
Zgadza się, autonomia to prawo do decydowania o pewnych sprawach wewnętrznych. I nie jest to nic złego. Czy chciałbyś żeby urzędnicy w Warszawie decydowali o każdorazowym sprzątaniu psich kup w Pcimiu? Oczywiście dzisiaj, na szczęście, takie błahe sprawy pozostawia się już samorządowi gminnemu. Chcę jednak pokazać, że nie można, jak Ty to robisz, na ślepo odrzucać chęci samorządnego decydowania mieszkańców o sobie. Trzeba to wszystko rozsądnie wyważyć. Tyle a tyle władzy - dla szczebla centralnego, tyle - dla województw, powiatów, gmin. A RAŚ po prostu mówi, że szczebel centralny wciąż ma tej władzy za dużo.
Coltrane pisze:Im nawet do głowy nie przyszło, aby odrywać się od Polski. I nikt nie wyrzuca ich góralskiego dialektu na śmietnik. Jest to piękna gwara, piękna kultura, wręcz niepowtarzalna. Trudno nie kochać Górali.
No widzisz, a na Śląsku przez kilkadziesiąt lat szydzono ze śląskości. Śląską "godkę" traktowano jakby była to więzienna grypsera. Nawet dzisiaj próby jej kodyfikacji wzniecają wśród części ludzi nienawiść. A wielu ludzi, jak np. tutejszy Endek, wciąż uważa, że Ślązacy nie mają większej odrębności niż Kujawiacy czy Mazowszanie.

A wiedzcie, że RAŚ pewnie wziął się właśniej z takiej kilkudziesięcioletniej dyskryminacji Ślązaków. I próby jej kontynuowania tylko wzmocnią tę organizację. Mówi się, że nikt bardziej nie spolonizował Ślązaków niż Bismarck, a nikt ich bardziej nie zgermanizował niż komuniści. I nikt ich nie uczyni bardziej zwolennikami RASiu niż ludzie, którzy zohydzają tę organizację.

Awatar użytkownika
Coltrane

Post autor: Coltrane » 23 grudnia 2010, 17:33

ignac pisze:
Zgadza się, autonomia to prawo do decydowania o pewnych sprawach wewnętrznych. I nie jest to nic złego.
W innym wątku http://forum.dlapolski.pl/viewtopic.php?t=1891#39235 napisałem słowa które wypowiedział założyciel RAŚ, Jerzego Gorzelika. A brzmią one tak :
Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Nic Polsce nie przyrzekałem.
Słowa te nie pozostawiają żadnych złudzeń !

Co Ty na to szanowny Ślązaku :mrgreen:
Czy nadal uważasz, że RAŚ to nic złego ?

Awatar użytkownika
Krzysztof

Post autor: Krzysztof » 23 grudnia 2010, 21:40

ignac pisze:No widzisz, a na Śląsku przez kilkadziesiąt lat szydzono ze śląskości. Śląską "godkę" traktowano jakby była to więzienna grypsera. Nawet dzisiaj próby jej kodyfikacji wzniecają wśród części ludzi nienawiść.
Ignac, ja do tych wymienionych nie należę. W moim domu uczyłem się śląskiej godki w czasie rozmów żony z jej babcią, która doskonale posługiwala się tym językiem.
Aby rozładować napiętą atmosferę, i wprowadzić adwersarzy w świąteczny nastrój dedykuję Ci rymowankę z motywem śląskim znalezioną w internecie ;-)

Świąteczna świerku gałązka
pozdrawia mieszkańców Śląska,
Duża moc zdrowia radości
niech w waszych sercach zagości.

Niech nie zabraknie w wieczerzy,
krzeseł, nakryć, talerzy
Niech się Wędrowiec posili.
Bądźmy dla Niego tu mili.

Na stole nakrytym obrusem
łamiąc opłatek z całusem,
składajmy sobie życzenia.
Niech się na lepsze Świat zmienia.

Na stole jadła otoczka
barszcz, karpie i śląska moczka.
W każdym z tych domów wszędy
słychać świąteczne kolendy.

W świątyniach pasterka w nocy
wszystkich w modłach jednoczy,
by potem gdy wyjdą stąd
śpiewali: WESOŁYCH ŚWIĄT.

Przy tej okazji życzę wszystkim uczestnikom i gościom forum, aby Narodzony Chrystus przyniósl nam Pokój na każdy nowy dzień, a łaski płynące z narodzin Pana stały się Was i Waszych Najbliższych udziałem.
Szczęść Boże.
My się nie boimy żadnych zarzutów. Niech nam mówią, że jesteśmy lewicowi, może i trochę jesteśmy. Ja już będę od dziś używał tego słowa, nie będę używał słowa "postkomunizm", którego używałem. (Jarosław Kaczyński)

ignac

Post autor: ignac » 24 grudnia 2010, 11:11

W innym wątku http://forum.dlapolski.pl...hp?t=1891#39235 napisałem słowa które wypowiedział założyciel RAŚ, Jerzego Gorzelika. A brzmią one tak :
Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Nic Polsce nie przyrzekałem.
Słowa te nie pozostawiają żadnych złudzeń !

Co Ty na to szanowny Ślązaku
Czy nadal uważasz, że RAŚ to nic złego ?
Gorzelik czuje się Ślązakiem, a nie Polakiem w sensie etnicznym. I co jest niby złego w przynależności do mniejszości narodowej? Odróżniajmy pojęcia: Naród Polski (definiowany przez konstytucję jako wspólnota wszystkich obywateli, do której należy też Gorzelik) a naród polski (jako wspólnota etniczna, do której przynależności Gorzelik nie czuje). Oczywiście czasem, z szacunku, pisze się z dużych liter na wspólnotę etniczną, co w połączeniu z nieznajomością konstytucji prowadzi czasami do błędnego rozumienia. Pamiętajcie, że w kwestii lojalności do danego państwa liczy się posiadane obywatelstwo, a nie deklarowana narodowość. Niemiec-obywatel polski powinien być lojalny Polsce, a Polak-obywatel niemiecki - Niemcom.

A co do drugiego zdania to też uważam, że nie ma się co obruszać. Powiedzmy uczciwie: niedużo osób ma okazję do przyrzekania czegoś Polsce. Najczęściej robi się to przy obejmowaniu ważnych stanowisk, w harcerstwie, albo w wojsku czy innych służbach, ale te już są zawodowe, więc służy w nich mała część społeczeństwa. Gorzelik widocznie nie służył w wojsku. Ale obecnie już by chyba nie mógł powiedzieć, że nic Polsce nie przyrzekał - w końcu składał jakąś tam przysięgę w sejmiku (i pewnie coś w niej było o Narodzie - ale jako wspólnocie obywateli, a nie etnicznej; dokładnie nie znam roty tej przysięgi).
Krzysztof pisze:Przy tej okazji życzę wszystkim uczestnikom i gościom forum, aby Narodzony Chrystus przyniósl nam Pokój na każdy nowy dzień, a łaski płynące z narodzin Pana stały się Was i Waszych Najbliższych udziałem.
Szczęść Boże.
Przyłączam się do życzeń ;-) Od siebie dodam jeszcze, że życzę każdemu aby potrafił po chrześcijańsku uszanować odmienność innych. Żeby Polak potrafił uszanować śląskość, a Ślązak nieczujący się Polakiem - polskość.

Awatar użytkownika
longinus9

Post autor: longinus9 » 24 grudnia 2010, 22:06

Posłuchaj ty przebiegły mądralo. Gorzelik ma służyć jak pies Polsce a jak mu się nie podoba to może wyemigrować. Każdy kto będzie postępował jak Gorzelik traktowany będzie jak pies - batem. Dotyczy to bez wyjątku prezydenta i premiera też. Jak się szwabą chce mącić to będą pić to co naważą..

Awatar użytkownika
Coltrane

Post autor: Coltrane » 25 grudnia 2010, 17:09

Tylko Szwab udający Ślązaka może mówić, że nie jest Polakiem.

ignac

Post autor: ignac » 26 grudnia 2010, 13:31

Co za bzdury. Jak ktoś się nie czuje Polakiem, to nie czuje - jego sprawa. I nie znaczy to, że można go od Szwabów wyzywać. Pokażcie mi wypowiedź, w której Gorzelik poczuwa się do narodowości niemieckiej.

Dlaczego Wy wciąż nie potraficie zrozumieć, że o przynależności do danego narodu decyduje subiektywne poczucie, a nie przypisywanie do niego przez innych? Kto jak kto, ale Polacy po latach zaborów wyjątkowo dobrze powinni to rozumieć. Tak jak hakatyści próbowali wmawiać polskim dzieciom, że są Niemcami, tak Wy próbujecie Ślązakom, którzy nie czują się Polakami, wmawiać, że są Polakami. Czy tak trudno jest pojąć, że Śląsk jest jedynym regionem w Polsce z autochtoniczną ludnością (+ ewentualnie Mazury, ale tam to już garstka autochtonów), który przez 600 lat nie miał łączności z Polską, przez co ludność ma pewne poczucie odrębności? Że poczucie przynależności do narodu polskiego pojawiło się tu dopiero w XIX wieku i nie objęło wszystkich lub część ludności objęło słabo? Że po zetknięciu z polskością innych regionów ludzie poczuli, że przecież mają pewną odrębność?

Awatar użytkownika
Coltrane

Post autor: Coltrane » 26 grudnia 2010, 13:53

ignac pisze:Co za bzdury. Jak ktoś się nie czuje Polakiem, to nie czuje - jego sprawa.
Tu jest Polska, i albo jest się Polakiem, albo nie. Żaden Góral, Kaszub, Wielkopolanin, czy Mazur nie powie że nie jest Polakiem. To tylko tacy jak Gorzelik bredzą nie od rzeczy, siejąc zamieszanie. To co wyprawia Gorzelik, ociera wręcz o anarchię. Jeśli ktoś taki zakłada RAŚ, i głosi wszem i wobec że nie jest Polakiem, to Prezydent powinien taki RAŚ po prostu zdelegalizować, jako organizację jawnie antypolską.

A Ty Ignac najwyraźniej stajesz po stronie RAŚ i Gorzelika, i świadomie czy nieświadomie dążysz do oddzielenia Śląska od Macierzy, czyli od Polski. Niczym się nie różnisz od Kutza i innych wywrotowców.

Awatar użytkownika
Endek

Post autor: Endek » 26 grudnia 2010, 15:36

Coltrane pisze:
ignac pisze:Co za bzdury. Jak ktoś się nie czuje Polakiem, to nie czuje - jego sprawa.
Tu jest Polska, i albo jest się Polakiem, albo nie. Żaden Góral, Kaszub, Wielkopolanin, czy Mazur nie powie że nie jest Polakiem. .
Dzięki Coltrane za te słowa.Polska jest okupiona zbyt wielką ilością drogiej krwi Polaków, aby byle szmata mogła prawić judaszowe frazesy o niepolskości jej obszarów.Istnieje coś takiego jak przymus państwowy względem obojętnych czy nawet wrogo nastawionych wobec Polski krnąbrnych obywateli naszej Ojczyzny. Śląsk w okresie odbudowy Polski po wojennej zawierusze rzeczywiście wiele dobrego dla niej uczynił.Polska obszarowi Ślaska zrewanżowała się w okresie ostatnich 20 lat sowicie za ten okres. Niestety, lwią cześć przejęła mafia śląska drenująca kieszenie górników i klientów kupujących węgiel z Polski. Za ten surowiec energetyczny Polacy płacą niemal trzykrotnie więcej niż inni mieszkańcy Europy. Tona węgla w amsterdamskim porcie kosztuje ok 300 zł, a na polskich składach węgla ok 850zł.
http://gornictwo.wnp.pl/notowania/ceny_wegla/
Liberał to fanatyk na rzecz niezależności, który wychwala ją w każdej dziedzinie, aż do granic absurdu(abp, Marceli Lefebvre)

Awatar użytkownika
adsenior

Post autor: adsenior » 26 grudnia 2010, 16:05

"Tona węgla w amsterdamskim porcie kosztuje ok 300 zł, a na polskich składach węgla ok 850zł. " - podał Pan Józef.

Ciekawym, czy Polak zapłaci tyle za węgiel, gdy nastąpiła by secesja Ślaska! Transport Rotterdam - Polska, ok. 100 zł za tonę!

Awatar użytkownika
Coltrane

Post autor: Coltrane » 26 grudnia 2010, 16:32

Endek pisze:Polska jest okupiona zbyt wielką ilością drogiej krwi Polaków, aby byle szmata mogła prawić judaszowe frazesy o niepolskości jej obszarów.Istnieje coś takiego jak przymus państwowy względem obojętnych czy nawet wrogo nastawionych wobec Polski krnąbrnych obywateli naszej Ojczyzny.
Jeden bredzi iż "polskość do nienormalność", drugi mówi : "Jestem Ślązakiem, nie Polakiem. Nic Polsce nie przyrzekałem". I tacy ludzie mają w Polsce najwięcej do powiedzenia. Trzeba z tym raz na zawsze skończyć. Tak być nie może, że byle śmieć będzie decydował o tym, jaka ta nasza Polska ma być, i w jakim kierunku ma zmierzać, a tym bardziej decydować o tym, czy Polska ma być katolicka czy też świecka.

"Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem,
Polska jest Polską, a Polak Polakiem".

ignac

Post autor: ignac » 27 grudnia 2010, 15:50

Coltrane pisze:Tu jest Polska, i albo jest się Polakiem, albo nie. Żaden Góral, Kaszub, Wielkopolanin, czy Mazur nie powie że nie jest Polakiem. To tylko tacy jak Gorzelik bredzą nie od rzeczy, siejąc zamieszanie. To co wyprawia Gorzelik, ociera wręcz o anarchię. Jeśli ktoś taki zakłada RAŚ, i głosi wszem i wobec że nie jest Polakiem, to Prezydent powinien taki RAŚ po prostu zdelegalizować, jako organizację jawnie antypolską.
A 100 lat temu były tu Rosja, Niemcy i Austria. I jak rozumiem wtedy czułbyś się Rosjaninem albo Niemcem oraz stał po stronie rusyfikatorów i germanizatorów? Bo oni wyznawali dokładnie tą samą zasadę co Ty: jedno państwo - jeden naród. A obecnie też na Litwie próbuje się ją wprowadzać w życie, wynaradawiając Polaków. Nacjonaliści litewscy tak samo oburzają się na Polaków mówiących, że nie są Litwinami, jak Wy na Gorzelika. Bo tak samo jak Wy nie rozumieją, że narodowość a obywatelstwo to dwie różne kwestie i że jedno nie musi pokrywać się z drugim. W takiej np. II RP aż 1/3 mieszkańców Polski mówiła to samo co Gorzelik - że nie są Polakami. I generalnie potrafiono to uszanować. Ale niestety zdarzały się też podobne do Was osoby, którym się ubzdurało, że obywatel polski to musi być koniecznie Polakiem. Zdarzały się więc likwidacje szkół mniejszości narodowych, burzenie cerkwi, dyskryminacja, pacyfikacje...
Coltrane pisze:A Ty Ignac najwyraźniej stajesz po stronie RAŚ i Gorzelika, i świadomie czy nieświadomie dążysz do oddzielenia Śląska od Macierzy, czyli od Polski. Niczym się nie różnisz od Kutza i innych wywrotowców.
Do autonomii, a nie żadnego oddzielenia.
Endek pisze:Śląsk w okresie odbudowy Polski po wojennej zawierusze rzeczywiście wiele dobrego dla niej uczynił.Polska obszarowi Ślaska zrewanżowała się w okresie ostatnich 20 lat sowicie za ten okres. Niestety, lwią cześć przejęła mafia śląska drenująca kieszenie górników i klientów kupujących węgiel z Polski.
Mógłbyś wyjaśnić w jaki to niby sposób Polska zrewanżowała się Śląskowi? Owszem, skończyło się kolonizowanie Śląska i jego nadmierna eksploatacja a zaczęło się zamykanie kopalń, ale czy to ma być ten "sowity rewanż"?

Awatar użytkownika
Endek

Post autor: Endek » 27 grudnia 2010, 16:41

ignac pisze:
Dlaczego Wy wciąż nie potraficie zrozumieć, że o przynależności do danego narodu decyduje subiektywne poczucie, a nie przypisywanie do niego przez innych?
Niepodległość musi być okupiona krwią, wiec wszelkie próby oderwania Ślaska od Polski mogą wcześniej czy później skończyć się ofiarami.Tego nie trzeba rozumieć, bo takie jest wilcze prawo samostanowienia.

ignac pisze:
Endek pisze:Śląsk w okresie odbudowy Polski po wojennej zawierusze rzeczywiście wiele dobrego dla niej uczynił.Polska obszarowi Ślaska zrewanżowała się w okresie ostatnich 20 lat sowicie za ten okres. Niestety, lwią cześć przejęła mafia śląska drenująca kieszenie górników i klientów kupujących węgiel z Polski.
Mógłbyś wyjaśnić w jaki to niby sposób Polska zrewanżowała się Śląskowi? Owszem, skończyło się kolonizowanie Śląska i jego nadmierna eksploatacja a zaczęło się zamykanie kopalń, ale czy to ma być ten "sowity rewanż"?
Polacy już od wielu lat przepłacają w Polsce za węgiel,a pozyskane środki szły do kieszeni śląskiej mafii węglowej i dla obniżenia ceny węgla dla zagranicy.Dzisiaj węgiel ze śląska kupują jedynie Polacy, gdyż eksport zamarł.To, że część Polski znalazło się na Śląsku, daje jakąś gwarancję, że Śląsk zostanie przy Polsce.Za zamykanie kopalń są odpowiedzialni miejscowi hochsztaplerzy rodzimego czyli śląskiego chowu. Co ja mam wspólnego z zamknięciem jakiejkolwiek kopalni? To znaczy będę miał jak przerobię ogrzewanie na ruski gaz .Ogrzewanie węglem śląskim wychodzi już drożej.Za tow. Gierka( Ślązaka) górnikom żyło się bardzo dobrze.
Liberał to fanatyk na rzecz niezależności, który wychwala ją w każdej dziedzinie, aż do granic absurdu(abp, Marceli Lefebvre)

ODPOWIEDZ