Europa na skraju bankructwa

ODPOWIEDZ
Syriusz
Posty:4297
Rejestracja:3 października 2008, 14:56
Europa na skraju bankructwa

Post autor: Syriusz » 23 kwietnia 2010, 22:36

Grecja na skraju bankructwa

Z powodu ograniczonego zaufania, wzrosły oczywiście stopy oprocentowania pożyczek proponowanych Atenom. Przy oprocentowaniu wynoszącym teraz ponad 8 i pół procenta rocznie, Grecja nie będzie mogła wyjść z tarapatów.

Bankructwo Grecji byłoby - zdaniem "Le Figaro" - "kataklizmem, który zniszczyłby cały europejski system finansowy".

Francuski komentator pisze, że sytuacja w Grecji nie zachęca opinii publicznej w innych krajach Unii, zwłaszcza w Niemczech, by była solidarna z tym krajem. "A bez tej solidarności Unia Europejska nie będzie mogła istnieć" - przestrzega "Le Figaro".

Grecja wystąpiła już oficjalnie o pomoc od UE i MFW.
Ostatnio zmieniony 13 grudnia 2010, 17:00 przez Syriusz, łącznie zmieniany 1 raz.

sonia
Posty:6384
Rejestracja:7 grudnia 2008, 15:50
Lokalizacja:z Polski

Post autor: sonia » 24 kwietnia 2010, 12:09

stare porzekadło "nie udawaj Greka" spełnia się
oby nam nie przyszło płacic
za ich zycie po nad stan.......
wystarczy nam Naszych "krwiopijcow"
za ktorych placimy PODATKAMI
z własnych KIESZENI.......
pozdr
ps "Unia solidarna? ;-) "

Syriusz
Posty:4297
Rejestracja:3 października 2008, 14:56

Post autor: Syriusz » 1 maja 2010, 21:23

Grecja: protestujący zaatakowali bankiTagi: banki, Grecja, protesty, policja, MFW, UE
Grecka policja starła się z demonstrantami, którzy zaatakowali banki, sklepy i instytucje finansowe w Salonikach. Tymczasem Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy zdecydowały o wsparciu tego kraju pożyczkami w wysokości od 100 do 120 miliardów euro.


Około 250 młodych ludzi użyło stalowych prętów, by zniszczyć dwa bankomaty i rozbić szyby wystawowe w jednym z luksusowych salonów samochodowych i w sklepie elektronicznym. W odpowiedzi policja ostrzelała manifestantów gazem łzawiącym. Sytuacja już została opanowana.

Młodociani chuligani odłączyli się od marszu związków zawodowych. W manifestacji pierwszomajowej w Salonikach wzięło udział około 5 tysięcy osób.

Grecja pogrąża się w kryzysie finansowym. Często na tym tle wybuchają protesty społeczne. Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy mają jutro ogłosić warunki umowy, której celem jest wyciągnięcie Aten z długów. Wspólnota i Międzynarodowy Fundusz Walutowy negocjowały z greckim rządem przyznanie kryzysowych pożyczek. Zdecydowano, że kredyt wart od 100 do 120 miliardów euro zostanie przekazany Atenom w ciągu trzech lat. Grecja musi się jednak zgodzić na bardzo rygorystyczne cięcia wydatków i podniesienie podatków. Oszczędności są niezbędne, by ograniczyć potężny deficyt budżetowy tego kraju. W ubiegłym roku wyniósł on aż 13,6 procent greckiego PKB.

MFW obawia się, że fatalna sytuacja finansowa Grecji negatywnie wpłynie na wszystkie państwa wchodzące do strefy euro.

Syriusz
Posty:4297
Rejestracja:3 października 2008, 14:56

Post autor: Syriusz » 2 maja 2010, 20:01

Juncker: 110 mld euro dla Grecji do roku 2012.

Ministrowie finansów strefy euro zgodzili się w niedzielę na pakiet pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji w wysokości 110 mld euro do 2012 roku - ogłosił w niedzielę szef eurogrupy, premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

"Jednogłośnie postanowiliśmy uruchomić mechanizm pomocy dla Grecji" - powiedział Juncker na konferencji prasowej po nadzwyczajnym spotkaniu eurogrupy w Brukseli. Wyraził nadzieję, że pozwoli to zapewnić stabilność wspólnej waluty oraz przywrócić zaufanie rynków.

Strefa euro ma zapewnić 80 mld euro, z czego 30 mld euro już w br. - zgodnie z wcześniejszymi zobowiązaniami.

W zamian Grecja zobowiązała się do ambitnego, trudnego programu reform i cięć budżetowych, który zakłada ograniczenie deficytu poniżej 3 proc. PKB do roku 2014

Syriusz
Posty:4297
Rejestracja:3 października 2008, 14:56

Post autor: Syriusz » 6 maja 2010, 13:35

Sytuacja w Grecji robi się brutalna, a strach przenosi na inne europejskie kraje6 maja 2010r.

W środę w Grecji wybuchły zamieszki, kiedy dziesiątki tysięcy demonstrantów protestujących przeciwko surowemu programu oszczędnościowemu wyszło na ulicę Aten. Poleciały koktajle Mołotowa, które trafiły w jeden z oddziałów banku. W wyniku pożaru zginęło trzech pracownikó.


Ludziom nie podobają się cięcia wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz emerytur, co przewiduje zawarte w środę porozumienie między Grecją a Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Grecja ma dzięki temu otrzymać 141 mld euro pożyczek, ale tylko jeśli rząd zobowiąże się do odbudowania fatalnych finansów, narzucając programy cięć i podwyżki podatków.

Według relacji mediów, policja użyła gazów łzawiących. Rosnące obawy, że greckie kłopoty i niepokoje społeczne przeniosą się na inne europejskie kraje, wystraszyły inwestorów.

- Demonstracja to jedno, ale morderstwo to zupełnie co innego – grzmiał w parlamencie premier George Papandreou podczas debaty na temat reform gospodarczych.

Chaos w Grecji zwiększa presję na inne kraje w Europie, m.in. Hiszpanię i Portugalię, gdzie dług publiczny jest również niepokojąco wysoki, a gospodarki w relatywnie słabej kondycji.

Mimo, że ulicach Madrytu panuje spokój, a przeciętni ludzie twierdzą, że – przynajmniej na razie – czują się z dala od greckich zamieszek, to europejskie rynki znowu zachowywały się nerwowo. Hiszpański indeks IBEX 35 stracił 2,3 proc. Gwałtownie na wartości traciła europejska waluta. W Portugalii Moody’s Investors Service podało, że poddaje rewizji rating tamtejszych obligacji z możliwością jego obniżenia z powodu sytuacji finansowej, jaka panuje w kraju.

Tymczasem w Niemczech kanclerz Angela Merkel apelowała do ustawodawców, aby zatwierdzili udział Niemiec w międzynarodowym pakiecie ratunkowym dla Grecji. Nie uniknęła dramatycznych ostrzeżeń.

- Na szali jest ni mniej, ni więcej, tylko przyszłość Europy oraz przyszłość Niemiec w Europie. Stoimy na rozdrożu – powiedziała w parlamencie Merkel.

Również amerykańscy oficjele i członkowie Kongresu z uwagą obserwują bieżącą sytuację pod kątem spirali złych informacji, które mogłyby pogrążyć kruche gospodarki niektórych europejskich krajów. Rynki w Stanach Zjednoczonych już drugi dzień z rzędu były zabarwione na czerwono.

Według republikańskiego członka Izby Reprezentantów, Marka Stevena Kirka, Stany Zjednoczone powinny zdecydowanie zapobiegać wybuchu kryzysu fiskalnego w Europie. Kirk jest byłym pracownikiem Banku Światowego oraz członkiem podkomisji, która zajmuje się organizacją funduszy dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Musimy skłonić Portugalię i Hiszpanię do cięć – powiedział.

Jego zdaniem, jeśli grecka „zaraza” przeniesie się na inne kraje, to Stany Zjednoczone mogą zostać wezwane do udzielenia bezpośredniej pomocy, podobnie jak miało to miejsce w 1982 r. w przypadku Meksyku.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Post autor: Coltrane » 6 maja 2010, 13:52

Grecja poznała smak "euro". A u nas ciemniaki mają jeszcze czelność mówić że Polska wprowadzi euro. I że to nieuniknione. Obłęd.

Dopóki euro nie wprowadzono, to trzeba wyciągnąć wnioski, przyjrzeć się krajom które euro przyjęły. I być mądrym przed szkodą (chociaż raz).

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 6 maja 2010, 14:06

Proszę o głębokie zastanowienie, wszak szkopy, zamiast orężem chcą zawładnąć Europą za pomocą instrumentów finansowych! Wszak głosili i głoszą, że Gracja, by spłacić długi, w jakie ja wpędziła finansjera, winna sprzedawać swoje wyspy!

ZoLdoN
Posty:109
Rejestracja:12 lutego 2010, 23:01
Lokalizacja:Lubelskie

Post autor: ZoLdoN » 6 maja 2010, 17:02

Coltrane pisze:Grecja poznała smak "euro". A u nas ciemniaki mają jeszcze czelność mówić że Polska wprowadzi euro. I że to nieuniknione. Obłęd.

Dopóki euro nie wprowadzono, to trzeba wyciągnąć wnioski, przyjrzeć się krajom które euro przyjęły. I być mądrym przed szkodą (chociaż raz).
Do krachu systemu finansowego Grecji przyczyniły się przede wszystkim karygodne błędy rządu oraz fałszowanie danych dotyczących gospodarki przez oficjalne organy.
Grecja poznała smak papierowych obietnic i kłamstw, które szybko zweryfikowało wprowadzenie euro.

Syriusz
Posty:4297
Rejestracja:3 października 2008, 14:56

Post autor: Syriusz » 6 maja 2010, 17:38

Według profesora, najważniejszy wniosek dla Polski, jaki płynie z "greckiej lekcji", to taki, aby nie tolerować dłużej sytuacji, w której mamy deficyt wynoszący 7 proc. PKB i zwiększający się dług publiczny. Jego zdaniem, sytuacja Polski jest znacznie lepsza niż sytuacja Grecji, bo tam - jak powiedział - deficyt wynosi kilkanaście proc. PKB, a dług publiczny grubo przekroczył 100 proc.

Oto słowa Balcertowicza.

Na dzień dzisiejszy dług pupliczny mamy troszeczkę miejszy od Grecji, ale znając nasz rząd w przyszłym roku na 100% dogonią Grecję.

ZoLdoN
Posty:109
Rejestracja:12 lutego 2010, 23:01
Lokalizacja:Lubelskie

Post autor: ZoLdoN » 6 maja 2010, 17:41

W obliczu kryzysu na świcie obecny rząd proponował cięcia budżetowe, zaś opozycja zwiększenie deficytu. To daje mi podstawę, by nie zgodzić się z pańskim zdaniem i twierdzić, że to właśnie zmiana władzy może sprzyjać "dogonieniu Grecji".
Pan prof. Balcerowicz już od dawna mówi, że należy skończyć z rozdawaniem pieniędzy, gdyż budżet to nie worek św. Mikołaja- ma swoje dno.

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 6 maja 2010, 17:47

Syriusz pisze:Według profesora, najważniejszy wniosek dla Polski, jaki płynie z "greckiej lekcji", to taki, aby nie tolerować dłużej sytuacji, w której mamy deficyt wynoszący 7 proc. PKB i zwiększający się dług publiczny. Jego zdaniem, sytuacja Polski jest znacznie lepsza niż sytuacja Grecji, bo tam - jak powiedział - deficyt wynosi kilkanaście proc. PKB, a dług publiczny grubo przekroczył 100 proc.

Oto słowa Balcertowicza.

Na dzień dzisiejszy dług pupliczny mamy troszeczkę miejszy od Grecji, ale znając nasz rząd w przyszłym roku na 100% dogonią Grecję.
Jakiż to napełniony mądrością zrobił się facio "profesurek" który o wiele więcej zadłużył Polskę, przez niecałe dwa lata niż Gierek przez blisko 10!

ZoLdoN
Posty:109
Rejestracja:12 lutego 2010, 23:01
Lokalizacja:Lubelskie

Post autor: ZoLdoN » 6 maja 2010, 17:50

Prof. Balcerowicz jest niezwykle ceniony w kręgach ekonomistów, a jego reformy uważane są za przykładowe. Nota bene to dzięki niemu nasz kraj wydostał się z rąk hiperinflacji.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Post autor: Coltrane » 6 maja 2010, 17:56

ZoLdoN pisze:Prof. Balcerowicz jest niezwykle ceniony w kręgach ekonomistów, a jego reformy uważane są za przykładowe. Nota bene to dzięki niemu nasz kraj wydostał się z rąk hiperinflacji.
Phi, co Ty powiesz ... :lol:

Balcerowicz doprowadził gospodarkę polską do totalnej ruiny. To jemu Polska zawdzięcza to że nie ma dzisiaj własnej gospodarki. No ale cóż, lemingi każdą bzdurę kupią. Typowe dla lemingów.

ZoLdoN
Posty:109
Rejestracja:12 lutego 2010, 23:01
Lokalizacja:Lubelskie

Post autor: ZoLdoN » 6 maja 2010, 18:00

Widzę, że argumentum ad personam jest jednym ze standardowych metod prowadzenia przez pana rozmowy... dobrze, niech i tak będzie.

Polska gospodarka była słaba na długo przed reformami pana prof. Balcerowicza. Wszelkie słabości wyszły na jaw przy zderzeniu się z gospodarkami krajów zachodnich. Dzięki reformom krach trwał 5 lat, a nie 50.

Syriusz
Posty:4297
Rejestracja:3 października 2008, 14:56

Post autor: Syriusz » 6 maja 2010, 18:02

Balcerowicz: zamiast bać się greckiego kryzysu, należy działaćTagi: Balcerowicz, Grecja.
Były prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że Polska zamiast bać się greckiego kryzysu, powinna wprowadzić reformy ograniczające deficyt budżetowy.


Mamy zbyt szeroko rozbudowaną biurokrację - nie tylko my, to problem całej unji.
Przy takim systemiebiurokratycznym żaden kraj nie jest zdolny do dalszgo prowadzenie rzadów i czy wcześniej, czy trochę pużniej ale mysi nastąpić upadek i Balcerowicz nic w tym nie pomoże.

ODPOWIEDZ