Elektrownie jądrowe.

Syriusz

Elektrownie jądrowe.

Post autor: Syriusz » 16 marca 2010, 09:50

Wybrano lokalizację dla polskiej elektrowni jądrowej.

W rankingu 28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce pierwsze miejsce zajął Żarnowiec, drugie - Warta-Klempicz, a trzecie - Kopań - powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.
- Wszystkie miejscowości znajdują się na północy Polski, przy czym Żarnowiec i Kopań można uznać za lokalizacje prawie nadmorskie - dodała Trojanowska. Wyjaśniła, że chociaż Żarnowiec nie leży nad samym morzem, tylko nad jeziorem - to istnieje tam możliwość wybudowania kanału do wody morskiej.

Sąsiedztwo zbiornika wody do chłodzenia reaktora było jednym z kryteriów oceny. Ponadto Trojanowska podkreśliła, że o Żarnowcu i Klempiczu od 30 lat mówi się pod kątem lokalizowania elektrowni jądrowej i jest tam wyższy poziom świadomości społecznej w tej kwestii.

Pod koniec ubiegłego roku marszałkowie województw zgłosili resortowi gospodarki 28 propozycji lokalizacji pod elektrownię jądrową, które były potem analizowane przez ekspertów pod kątem 17 grup kryteriów.

Awatar użytkownika
Coltrane

Re: Elektrownie jądrowe.

Post autor: Coltrane » 16 marca 2010, 10:14

Syriusz pisze: Ponadto Trojanowska podkreśliła, że o Żarnowcu i Klempiczu od 30 lat mówi się pod kątem lokalizowania elektrowni jądrowej i jest tam wyższy poziom świadomości społecznej w tej kwestii.
...wyższy poziom świadomości społecznej ... dobre :lol:

Elektrownie jądrowe to jeden z wielu wariantów zdobywania energii. A nie daj Boże dojdzie do jakiegoś wycieku, jak w Czarnobylu.

Komu zależy na tym aby w Polsce były elektrownie jądrowe ?

Awatar użytkownika
longinus9

Post autor: longinus9 » 16 marca 2010, 11:16

Elektrownie jądrowe to dla Polski zbędna rzecz. Już w pierwszej kadencji Sejmu Polska zdecydowała się odstąpić od pozyskiwania energii z elektrowni atomowych. Komu nakręcamy teraz spiralkę aby się bogacił na bezsensownej bardzo drogiej inwestycji. A może pragniemy wstąpić do klubu mocarstw atomowych ? Tam nas nigdy nie wpuszczą. Siłę państwa możemy tylko rozwijać przez mozolną uczciwą pracę, pracę dla Polski. Prawdopodobnie za dwadzieścia lat bronią odstraszającą potencjalnego napastnika będzie broń z wykorzystaniem pól magnetycznych i elektrycznych. Polska już w latach siedemdziesiątych mogła zostać mocarstwem atomowym lecz była torpedowana nie tylko przez sowiety. Wiele prac prowadzono pod kierownictwem gen.Sylwestra Kaliskiego pracownika naukowego WAT.
Dziś trzeba stawiać na geotermie i modernizacje linii przesyłowych energii elektrycznej Właśnie na tych liniach występują bardzo duże straty .
Należy modernizować elektrownie oparte na węglu i nie słuchać głupot Brukselii, której zależy tylko na tym by nas ogłupić i wykorzystać.
Trzeba jednocześnie przypominać jaki mamy sukces wchodząc w bagno unijne. Ano dwieście miliardów długu, przemysł zniszczony i rodzący się analfabetyzm dobrych fachowców, bo dobre zakłady zlikwidowane i są likwidowane.
A Tusk jak zwykle leży sobie patrzy w sufit i dłubie w nosie... A Putin kombinuje jak Go uśpić i upokorzyć Polaków w Katyniu

Syriusz

Post autor: Syriusz » 16 marca 2010, 12:36

Trochę mnie cieszy ze Kopań na trzecim miejcu, przynajmiej dalej od mojego podwórka. Zapewne pan wc. minister środowiska nie jest zadowolony z tego pomysłu.
Jakimś zbiegiem okoliczności planowana elektrownia w Kopań miała być budowana na działkach S. Gawłowskiego.

Awatar użytkownika
adsenior

Post autor: adsenior » 16 marca 2010, 12:45

Ja uważam, że już dawno powinniśmy mieć w Polsce elektrownie jądrowe. Wszak tradycyjne elektrownie węglowe, są nie tylko źródłem zanieczyszczeń ale również w najbardziej bezmyślny sposób zużywamy nasz skarb narodowy, jakim jest węgiel. Uważam, że powinniśmy inwestować w przetwórstwo węgla, w tym np. zamiany na paliwa ciekłe, lub szereg dziedzin węglo-pochodnych od najprostszych wytwarzania karbidu, po różnorakie syntetyki i włókna węglowe.

Awatar użytkownika
Coltrane

Post autor: Coltrane » 16 marca 2010, 12:58

adsenior pisze:Ja uważam, że już dawno powinniśmy mieć w Polsce elektrownie jądrowe. Wszak tradycyjne elektrownie węglowe, są nie tylko źródłem zanieczyszczeń ale również w najbardziej bezmyślny sposób zużywamy nasz skarb narodowy, jakim jest węgiel. Uważam, że powinniśmy inwestować w przetwórstwo węgla, w tym np. zamiany na paliwa ciekłe, lub szereg dziedzin węglo-pochodnych od najprostszych wytwarzania karbidu, po różnorakie syntetyki i włókna węglowe.
No proszę, a więc wśród swoich mamy i przeciwników i zwolenników elektrowni jądrowych.
Jak wszystkim wiadomo zwolennikiem elektrowni jądrowych jest Platforma Obywatelska.

Więc jak to w końcu jest ? ;-)

Awatar użytkownika
adsenior

Post autor: adsenior » 16 marca 2010, 13:11

Coltrane pisze:
adsenior pisze:Ja uważam, że już dawno powinniśmy mieć w Polsce elektrownie jądrowe. Wszak tradycyjne elektrownie węglowe, są nie tylko źródłem zanieczyszczeń ale również w najbardziej bezmyślny sposób zużywamy nasz skarb narodowy, jakim jest węgiel. Uważam, że powinniśmy inwestować w przetwórstwo węgla, w tym np. zamiany na paliwa ciekłe, lub szereg dziedzin węglo-pochodnych od najprostszych wytwarzania karbidu, po różnorakie syntetyki i włókna węglowe.
No proszę, a więc wśród swoich mamy i przeciwników i zwolenników elektrowni jądrowych.
Jak wszystkim wiadomo zwolennikiem elektrowni jądrowych jest Platforma Obywatelska.

Więc jak to w końcu jest ? ;-)
W mojej ocenie spłyca Pan problem i wyciąga zbyt daleko idące wnioski! Od chwili rozpoczęcia jej budowy, w 1982 roku, byłem jej zwolennikiem, powody podałem wyżej. Panie Coltrane, pamięta Pan powiedzenie "słoń a sprawa Polska"? toż samo widać w odniesieniu do niektórych Pana asocjacji!

Awatar użytkownika
Coltrane

Post autor: Coltrane » 16 marca 2010, 13:19

No przecież każde dziecko w Polsce wie, że Platforma chce budować w Polsce elektrownie jądrowe. A Pan wołasz z nimi to samo jednym głosem.
A wybitni specjaliści (o proweniencji polskiej) mówią że Polsce te elektrownie są niepotrzebne.

Proszę looknąć do tego linka : http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=103634 i wyciągnąć wnioski.

Awatar użytkownika
adsenior

Post autor: adsenior » 16 marca 2010, 14:12

Przypuszczam, że Pan z wykształcenia jest humanistą, ja jestem technikiem, uważam, że postępu technicznego nie da się zatrzymać! A mówić nie, tylko dlatego, że POkraki coś popierają? No może dla kogoś jest to argument! Wszelkie nowinki, w tym przypadku, to już "stare nowinki", są szkodliwe, jest nierozłącznie związane z człowieczeństwem. Nie będę przytaczał przykładów, z motoryzacji, gazownictwa, radiotechniki, bo po co? Ja przytaczam tylko swój pogląd na dany temat, a Pan usiłuje, na tej podstawie przypisać mi, Bóg wie co!

Awatar użytkownika
Coltrane

Post autor: Coltrane » 16 marca 2010, 14:19

adsenior pisze:uważam, że postępu technicznego nie da się zatrzymać! A mówić nie, tylko dlatego, że POkraki coś popierają? No może dla kogoś jest to argument! Wszelkie nowinki, w tym przypadku, to już "stare nowinki", są szkodliwe, jest nierozłącznie związane z człowieczeństwem. Nie będę przytaczał przykładów, z motoryzacji, gazownictwa, radiotechniki, bo po co? Ja przytaczam tylko swój pogląd na dany temat, a Pan usiłuje, na tej podstawie przypisać mi, Bóg wie co!
A zajrzałeś Pan do tego linka co dałem ? Co Pan sądzisz o opinii prof. Kozłowskiego na temat elektrowni jądrowych ? Czy prof. nie ma racji i czy jest wstecznikiem w stosunku do postępu technicznego ?

Awatar użytkownika
adsenior

Post autor: adsenior » 16 marca 2010, 14:24

Panie Coltrane, wielokroć pisałem, że na każdy temat dwu "uconych" profesorów przedstawi przeciwne zdania. Ja nie będę Pana metodą nimi się posiłkował, przypomnę tylko kolejny raz, jak to dowcipnie spuentował mój ulubiony fraszkopisarz:

Najbardziej tych głupców się ceni
którzy do tego, są uczeni!

Awatar użytkownika
Coltrane

Post autor: Coltrane » 16 marca 2010, 14:40

Zdaniem prof. Kozłowskiego, energetyka jądrowa ani nie usamodzielni nas energetycznie, ani nie pomoże nam osiągnąć unijnych standardów, ponieważ z czystą energią nie ma nic wspólnego. Ponadto moc planowanych w Polsce elektrowni atomowych ma wynosić 3,6 tys. MW, co będzie stanowić 5-10 proc. bilansu kraju, a tyle właśnie, a nawet więcej, możemy uzyskać z geotermii. Zresztą kraje UE odeszły już od budowy elektrowni jądrowych, a te jeszcze istniejące likwidują. Za likwidację tylko jednej z nich Niemcy, gdzie znajduje się osiemnaście takich obiektów, zapłaciły już ponad 6 mld euro.

I co Pan na to, Panie AD Seniorze ?

Kraje UE odeszły już od budowy elektrowni jądrowych, a te jeszcze istniejące likwidują. Za likwidację tylko jednej z nich Niemcy, gdzie znajduje się osiemnaście takich obiektów, zapłaciły już ponad 6 mld euro. A co u się robi ? Ano, BUDUJE SIĘ elektrownie jądrowe ! :lol:

A wg Pana opinii, trzeba iść z postępem ... ;-)

Syriusz

Post autor: Syriusz » 16 marca 2010, 14:54

Ja myślę że oni nam takie porozbiórkowe elektrownie to policzą trochę taniej, bo przynajmiej za utylizację tego nie musza płacić.

Awatar użytkownika
adsenior

Post autor: adsenior » 16 marca 2010, 15:08

Panie Coltrane, przy podane przykłady z Niemiec nie dotyczą, w większości elektrowni typu "czarnobyl" zbudowanych na terenie byłej DDR? Nie słyszałem, o likwidacji ich we Francji lub Anglii. Ciekawe naświetlenie tematu znajdzie Pan w Wikipedii, łącze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_j%C4%85drowa , no ale może ta informację zamieścił tam entuzjasta POkracznych?

sylq1972

Post autor: sylq1972 » 17 marca 2010, 20:27

Kwestia elektrowni z reaktorem typu "czarnobylskiego" - tej klasy obiekt nam nie grozi, bo nie jesteśmy krajem zmilitaryzowanym, gdzie reaktor w elektrowni jest elementem "w poczekalni" dla morskich jednostek militarnych. To była jedna z przyczyn awarii, o której wiedzą tylko specjaliści - reaktor miał zminimalizowane zabezpieczenia ze względu na przymus łatwego demontażu na wypadek zgłoszenia zapotrzebowania przez wojsko.

Kwestia zagrożenia dla środowiska - elektrownia atomowa oddaje pod postacią zużytego paliwa mniejszą masę metali ciężkich promieniotwórczych na jednostkę mocy niż elektrownia węglowa, tyle, że oddaje je pod postacią silnie skondensowaną, stąd strach i protest społeczny.
Awaria w stylu Three Mile Island czy Czarnobyla są dziś nierealne z powodu zwielokrotnienia systemu zabezpieczeń, z których beton obudowy reaktora to najmniej istotne zabezpieczenie.

Kwestia źródeł odnawialnych - geotermia to raczej ogrzewanie, ten system jako produkcja energii elektrycznej na dużą skalę w warunkach polskich nie jest opłacalny, mimo, że Polska ma warunki oceniane jako dobre. Dodatkowo silne wykorzystywanie geotermii powoduje zanieczyszczenia wód głębinowych, uwalnianie radonu, siarkowodoru i innych gazów. Ogólnie przeliczając na jednostkę uzyskanej mocy geotermia generuje zanieczyszczenia stanowiące kilka procent przeliczeniowych zanieczyszczeń energetyki węglowej - dla porównania energetyka jądrowa mniej niż 0.01%.
W Polsce temperatury wód termalnych sięgają w porywach do 200 stopni, ale na głębokości zdecydowanie poniżej 5km. Wyżej, czyli od 1 do 5 km to temperatury od 30 do 150 stopni, co powoduje nieopłacalność energetyki opartej na tym źródle.
W Polsce istnieję wyłącznie geociepłownie, ekonomia potwierdza fakt nieopłacalności geoelektrowni.

Reasumując - nie widzę przeszkód ani technicznych ani merytorycznych do budowy elektrowni atomowych w Polsce. Sam chętnie przeprowadzę się w rejon działania takiej elektrowni, przynajmniej jest tam czysto.
Co do podtekstów politycznych, to nie rozumiem związku. Ja osobiście i tak politykom nie ufam niezależnie od orientacji i "koloru", więc nie zwracam na nich uwagi, chyba, że zaczynają szkodzić mi osobiście, wtedy walczę o swoje.
Gdzie się pali książki, dojdzie w końcu do palenia ludzi.
Heinrich Heine (1797 - 1856)

ODPOWIEDZ