o. prof. Krąpiec

sztuka, muzyka, sport...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AnnaE
Posty:2197
Rejestracja:2 lutego 2007, 22:09
Lokalizacja:Śląsk
o. prof. Krąpiec

Post autor: AnnaE » 8 maja 2013, 11:36

Obrazek

Dziś mija pięć lat od śmierci o. prof. dr. hab. Mieczysława Alberta Krąpca. Jednego z najwybitniejszych profesorów filozofii, wybitnego tomisty oraz współtwórcy Lubelskiej Szkoły Filozoficznej.

Osobę i Dzieło Ojca profesora Mieczysława Krąpca upamiętnią uroczystości w Lublinie. Przed południem rozpocznie się modlitwa przy grobie filozofa.

O godz. 12.30 w Jego intencji sprawowana będzie Msza Św. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. bp Henryk Tomasik – ordynariusz diecezji radomskiej. O godz. 14.00 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpocznie się wykład otwarty.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik katedry metafizyki KUL mówi, że dorobek o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca jest wielowymiarowy. Dotyczy filozofii, katolickiego uniwersytetu, Kościoła i ojczyzny. W tym roku chcemy wydobyć przede wszystkim troskę o. prof. Krąpca o uniwersytet katolicki.
- Ta myśl Jego wielkiej pracy na rzecz uniwersytetu, na rzecz przybliżenia: czym ma być ten uniwersytet katolicki; a więc przede wszystkim w jego centrum ma być troska o człowieka. O tym właśnie dzisiaj chcemy przypomnieć i w tę V rocznicę przywołując postać ojca Krąpca do tego chcemy nawiązać i to dziedzictwo chcemy też na wszelki sposób dalej kontynuować, żeby katolicki uniwersytet był miejscem formacji i inteligencji katolickiej, takiej rzeczywiście zdrowej, czytelnej inteligencji katolickiej, ale i z drugiej strony służył dobru Kościoła i Ojczyzny – powiedział ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Ojciec profesor zmarł 8 maja 2008 roku w Lublinie, mając 87 lat. Opracował spójny system filozoficzny wyjaśniający całą rzeczywistość dostępną ludzkiemu poznaniu. Filozofia o. prof. dr. hab. Mieczysława Alberta Krąpca jest największym dokonaniem w zakresie realistycznej i mądrościowej filozofii klasycznej w Polsce i na świecie.

Jak wspomina ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, pasterz diecezji drohiczyńskiej – o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec cieszył się bardzo dobrą opinią jako profesor. Zawsze potrafił klarownie przedstawić dane kwestie filozoficzne, korzystając przy tym z różnorodnych skojarzeń.

- Ojciec Krąpiec cieszył się opinią profesora, który najtrudniejsze kwestie filozoficzne potrafił wyjaśnić przy pomocy prostych ilustracji. Nie było więc większego kłopotu ani z bytem, ani z jego istotą czy też z istnieniem, nie mówiąc o przypadłościach. Krowa machająca ogonem w zrozumieniu wielu rzeczy była w stanie dopomóc. Zawsze wszakże pod warunkiem, że korzystał z takich skojarzeń sam profesor Krąpiec – wspomina ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Ojciec prof. był inicjatorem powstania Powszechnej Encyklopedii Filozofii – „pierwszej w dziejach kultury polskiej prawdziwej encyklopedii filozoficznej”. Był też w trudnych czasach ustroju komunistycznego wieloletnim rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – co jak zaznacza ks. bp. Antoni Pacyfik Dydycz – stało się wielkim darem zarówno dla tej uczelni, jak i dla całego Kościoła i naszej Ojczyzny.

- Jego posługa rektorska, mimo że trwała trzynaście lat, wbrew różnym przesądom, stała się wielkim darem dla uczelni, Kościoła i Polski. A rektor KUL robił wrażenie na nas wszystkich swoistego giganta organizacyjnego. Mówią o tym prace podjęte i dokonane. Taką pochwałę głoszą projekty i cała wizja przyszłości uczelni, wciąż skazywanej na zanik – powiedział pasterz diecezji drohiczyńskiej.

Za swoje osiągnięcia naukowe o. prof. Krąpiec trzykrotnie otrzymał tytuł „doctora honoris causa”.

- Nawet przejście na emeryturę nie osłabiło siły woli, nie pomniejszyło mocy ducha. Świadczą o tym często pojawiające się publikacje. Kierunek filozoficzny, który o. Albert reprezentował, na trwałe wpisał się w dzieje współczesnej myśli, przynajmniej w ludzkich umysłach – podkreślił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

O. prof. dr hab. Mieczysław Albert Krąpiec był wieloletnim członkiem Rady Programowej Radia Maryja. W ramach cyklu „Myśląc Ojczyzna” oraz „Rozmów Niedokończonych” dzielił się przez wiele lat swoimi przemyśleniami ze słuchaczami tej rozgłośni. Cykl jego rozmów był również emitowany w TV Trwam. Swoje rozważania publikował także na łamach „Naszego Dziennika”.
Uczestniczył także w sympozjach organizowanych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

RIRM

Bardzo lubiłam wykłady o. Krąpca.
Warto przypomnieć, że sporo z nich do dziś można znaleźć na YT.
Jak powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, są bardzo przystępne.

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/vQNokgaoHz8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/NMupntQVeTU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/cWQlRxOrph8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ewolucjonizm, ale jaki? - o. Mieczysław A. Krąpiec<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/sEJO5P1jRGQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Ostatnio zmieniony 8 maja 2013, 14:43 przez AnnaE, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AnnaE
Posty:2197
Rejestracja:2 lutego 2007, 22:09
Lokalizacja:Śląsk

Wspomnienie

Post autor: AnnaE » 8 maja 2013, 11:52

Obrazek

ODPOWIEDZ