Za chlebem i nie tylko...

sztuka, muzyka, sport...
ODPOWIEDZ
AnnaE

Za chlebem i nie tylko...

Post autor: AnnaE » 1 lutego 2007, 13:58

Coraz więcej młodych Polaków wyjeżdża do pracy z Polski za granicę. Zbliżają się wakacje. Wygląda na to, że ten ruch jeszcze bardziej się nasili.

Mam propozycję.

Pomóżmy sobie informacjami. Czego się wystrzegać? Kto się spotkał już z jakimiś nieprzewidywalnymi historiami, jak sobie poradzić w sytuacjach kryzysowych?

Czasem nam się wydaje, że to drobiazg, nam jakoś się udało. Ale drugiemu taka informacja może się przydać niezmiernie, gdy chłodno, głodno i do domu daleko.

O czym na pewno poza głową, językiem, pieniędzmi i dokumentem tożsamości zapomnieć nie można?

Szczególnie wartościowe byłyby opowieści "bywalców" za granicą., obieżyświatów. Takie praktyczne porady mogą okazać się wręcz bezcenne.

ja zostaje

Post autor: ja zostaje » 1 lutego 2007, 13:58

Najlepiej poszukać pracy w Polsce, czemu nie mamy normalnego kraju, gdzie za pracę jest godna zapłata? Kto nam taki kraj zafundował... nigdy nie dogonimy zachodu, USA? Czy większość ludzi młodych na stałe opuści ojczyznę? Wiem jak to wygląda na przykładzie znajomych. Najpierw podróże ze szkoły, jakieś wymiany, wolontariat, praktyki, staże następnie kontrakt na rok, dwa i po kilku latach jest decyzja - żegnaj Polsko być może na zawsze, a na pewno na wiele, wiele lat. Czemu nie wróciła opozycja solidarnościowa? To samo. Wrośli w nowe ojczyzny, boją się wracać, nie chcą tracić dostatniego życia na rzecz nieznanej przyszłości. Myślę że jest masa serwisów gdzie ludzie znajdą takie wiadomości. Od Naszego Dziennika ludzie oczekują treści, dyskusji których nie ma w innych miejscach.Jak sprawić żeby ludzie NIE wyjeżdżali, żeby tutaj rozwijać nasz kraj. Oto jest pytanie. Może nowi kandydaci do samorządów mają na to odpowiedzi? Czemu w gminach, tam gdzie mieszkamy, kilometr, 10 od domu tak mało miejsc pracy powstało w 20 lat, a tak wiele znikło? Czy samorządowcy dobrze się sprawują? Kogo wybieramy do władz gmin, powiatów... może to oni powinni wyjechać zagranicę... mam wrażenie że musimy obalić ten układ, ten beton samorządowców i wymienić na zupełnie nowych ludzi z pomysłami, marzeniami, którzy wykorzystają środki UE 2007-13 i krajowe granty, fundusze.

AnnaE

Post autor: AnnaE » 1 lutego 2007, 13:59

Zgadzam się z Tobą.

Ale Polska, to nie "stoliczku nakryj się...".

Klaśniesz w dłonie i już zrobione tak, jak zaplanowałeś.

Wiesz o tym doskonale. Wszystko potrzebuje czasu.

A Polacy muszą z czegoś żyć. Zapewniam Cię, że większość z Polaków wyjeżdżających obecnie do pracy za granicą, po pewnym czasie do Polski powróci. Z zarobionymi pieniędzmi. To dobrze, że zamiast czekać na "mannę z nieba" sami kierują swoim losem. Szkoda czasu, a żyć trzeba.

Musimy realnie na ten trend spojrzeć i pomagać sobie nawzajem. A Ojczyzna czeka na powroty z utęsknieniem :)

W tym czasie na pewno coś się zmieni, jeszcze tylko wybory samorządowe...

A ci, co zostaną na obczyźnie, zawsze byli i będą najlepszymi ambasadorami naszej Ojczyzny. I to bez mianowania.

"Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy..."

AnnaE

Post autor: AnnaE » 1 lutego 2007, 13:59

Gazeta Prawna numer 112/2006 z piątku (9 czerwca 2006r.) w dziale Prawo i Życie umieściła wkładkę tematyczną: Poradnik dla każdego" .

Jest to ABC wyjazdów do pracy w UE.

Polecam ją każdemu. Kochani, zapoznajcie się z informacjami przekazanymi Wam przez znawców prawa.

Omówiono :

-Możliwości zatrudnienia,

-Polacy najliczniejsi,

-Jak szukać ofert,

-Europejskie pośrednictwo,-Prawa i obowiązki obcokrajowców,

-Zabezpieczenie społeczne,

-Opodatkowanie dochodów,-Podejmowanie pracy,

-Otwarte rynki pracy,

-Zamknięte rynki pracy,

-Stopniowe ułatwienia,-Wyjazd z ubezpieczeniem,

-Polisa w legitymacji,

-Ochrona prawna.Polecam , wkładka dostępna jest na stronie gazetaprawna.pl .

Jest już w archiwum. Wystarczy wybrać nr 112, piątek 9.06.2006 r. i czytać.

Każdy, kto podejmie decyzję o wyjeździe, niech nie potyka się o niewiedzę, wraca szybko do nas bez zbędnych frustracji. Czekamy :) :) :)

AnnaE

AnnaE

Post autor: AnnaE » 1 lutego 2007, 14:00

DOCHODY ZAGRANICZNE UNIKANIE PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA

Nowa umowa z AngliąJeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana nowa umowa z Wielką Brytanią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania – zapowiedziała minister Zyta Gilowska.Nowa umowa z Anglią, jako sposób unikania podwójnego opodatkowania, będzie przewidywała metodę wyłączenia z progresją. Dziś jest to metoda proporcjonalnego odliczenia. To nie wszystkie zmiany. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przygotowanym przez Ministerstwo Finansów wszystkie osoby, które czasowo przebywają za granicą i uzyskują tam dochody, będą mogły korzystać z większych zwolnień podatkowych. Zyskają możliwość odliczania większych diet. Po zmianie odliczenie wynosiłoby maksymalnie 30 proc. diety przysługującej za każdy dzień, w którym pracownik pracował. Dziś maksymalnie można odliczyć 30 diet rocznie. Dzięki temu pracujący w Zjednoczonym Królestwie będą mogli odliczyć nieco ponad 200 funtów miesięcznie. Rocznie będzie to już 2300-2500 funtów. Dziś odliczenie maksymalne to 960 funtów.Umowy renegocjowaneZ zapowiedzi minister finansów Zyty Gilowskiej wynika, że do dochodów za 2006 rok miałaby zastosowanie nie tylko nowa umowa z Anglią, ale także większe diety. Ponadto wicepremier obiecała, że będą renegocjowane wszystkie niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jakie Polska podpisała z innymi krajami. Niekorzystne umowy to te, które jako sposób unikania podwójnego opodatkowania przewiduję metodę proporcjonalnego odliczenia. Zawierają ją m.in. umowy zawarte z Belgią, Danią, Finlandią, Holandią, Kazachstanem, Rosją, Stanami Zjednoczonymi.Niekorzystnie nie tylko z AngliąMetoda odliczenia proporcjonalnego, jaką przewiduje dzisiejsza umowa z Wielką Brytanią, powoduje, że Polacy pracujący tam po przeliczeniu zarobionych pieniędzy na złote muszą polskiemu fiskusowi dopłacić do 30 proc. podatku. W podobnej sytuacji są nasi rodacy w innych krajach. Metodę odliczenia proporcjonalnego przewidują umowy, jakie Polska zawarła m.in. z: Belgią, Danią, Finlandią czy Holandią. Sytuacja Polaków pracujących poza krajem może się zmienić, gdy obietnice minister finansów zostaną spełnione.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

(Gazeta Prawna, nr 115/2006)

petros

Post autor: petros » 1 lutego 2007, 14:00

Oby zapowiedzi Pani Minister sie spełniły. Po co płacić podwójny podatek. Dobrze by było gdyby Polacy byli zwolnieni z placenia podatków w UK tak jak to sie robi w USA, a przy tym zasilali Polski budżet. Takie rozwiązanie byłoby dla naszego kraju zdecydowanie lepsze.

cyborg

Post autor: cyborg » 1 lutego 2007, 14:01

Pewnie, ze tak.....jak pisze "administrator"...bo bardzo sprytnie i typowo "po polsku" .....

Czyli nie dosyc , ze korzystajac z gosciny danego kraju zabierac prace jego obywatelom ... to jeszcze okradac ten kraj nie placac od zarobionych pieniedzy podatku... bravo... dla mentalnosci Kalego... u "administratora".....bo gdy Kali ukrasc krowe - to jest dobry uczynek... ale gdy ktos Kalemu ukradnie krowe.... ooo ..to zdecydowanie zly uczynek....

AnnaE

Post autor: AnnaE » 1 lutego 2007, 14:01

Ale o czym ty mówisz!

Przecież jak się zatrudnisz np. w Anglii, to od zarobionych pieniędzy już w Anglii pracodawca odprowadza właśnie dla Anglii podatek.

Chodzi w tym przypadku o unikanie podwójnego opodatkowania tych samych zarobionych już pieniędzy.

W końcu jeśli ktoś mieszka, pracuje i zarabia w Anglii, czemu ma płacić podatek w Polsce?

A tak teraz jest.

cyborg

Post autor: cyborg » 1 lutego 2007, 14:02

...."W końcu jeśli ktoś mieszka, pracuje i zarabia w Anglii, czemu ma płacić podatek w Polsce?

A tak teraz jest. "..dlatego nalezy zrobic wszystko aby to "lakomstwo" (wiadomo czyje) wyplenic......bo to nic innego jak zlodziejstwo w zgodzie z prawem...

AnnaE

Post autor: AnnaE » 1 lutego 2007, 14:02

I jeszcze nieco strawy dla ducha:

W trosce o rodaków"Drodzy Rodacy!

Pamiętajcie, że za migrujących za granicę i tam przebywających modli się nieustannie Kościół w Polsce, byście zachowali swoją narodową i religijną tożsamość oraz byli świadkami wiary w Jezusa Chrystusa, jedynego Odkupiciela Człowieka".Te słowa ks. bp. Wiktora Skworca, ordynariusza tarnowskiego, znalazły się we wstępie do serii książeczek powstałych z myślą o duszpasterstwie Polonii w kilku krajach Europy Zachodniej. Zawierają one modlitwy i informacje o Mszach Świętych w języku polskim.Nie ulega wątpliwości, że dziś Kościół polski stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest duszpasterska troska o tych, którzy opuścili Ojczyznę. Zwracał na to uwagę Ojciec Święty Benedykt XVI, przemawiając do kapłanów w czasie majowej pielgrzymki do Polski. Podkreślił wówczas, że plaga bezrobocia zmusza wiele osób do wyjazdu za granicę i że jest to zjawisko na wielką skalę.- Gdy rodziny są przez to rozdzielone, gdy rwą się więzi społeczne, Kościół nie może być obojętny. Trzeba, aby wyjeżdżającym towarzyszyli kapłani, którzy w łączności z lokalnymi Kościołami podejmą pracę duszpasterską wśród emigracji - mówił Papież.Jednym z wyrazów duszpasterskiej troski o emigrantów jest opracowany przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie modlitewnik przeznaczony dla tych, którzy na dłuższy czas wyjeżdżają do określonych krajów.

Wydane zostały książeczki:

- "Duszpasterstwo Polonii w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii"

-"Duszpasterstwo Polonii we Francji".

Jak nas poinformował ks. Wiesław Piotrowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, został również przygotowany modlitewnik i informator dla osób wyjeżdżających do Austrii i Niemiec, a w przyszłości jest planowane wydanie analogicznego opracowania dla duszpasterstwa polskiego we Włoszech i Hiszpanii.Co zawierają książeczki?

Można w nich znaleźć zbiór modlitw na różne okazje, obrzędy Mszy św. w języku polskim, a także w językach krajów, na teren których kierowane jest konkretne opracowanie. Niezwykle cenne są też informacje o miejscach i czasie odprawiania Mszy św. w różnych miejscach w poszczególnych państwach.

Liczące ponad 100 stron publikacje rzeczywiście mogą stanowić wielką pomoc w duszpasterstwie Polonii.

"Wyrażam nadzieję, że modlitewnik, który oddajemy do rąk Rodaków udających się za granicę, ułatwi im dochowanie wierności Bogu poprzez udział w niedzielnej Eucharystii, a zarazem odnalezienie się we wspólnocie Kościoła w nowym miejscu przebywania, pracy czy nauki" - stwierdził ks. bp Wiktor Skworc.Zachęcam, aby ci, którzy już przebywają na emigracji czy planują wyjazd, ich rodziny, przyjaciele, zainteresowali się tymi publikacjami. Wszystko po to, aby ze sprawdzianu autentyczności wiary, jaki często stanowi dla emigranta obczyzna, wyjść umocnionym, a swą postawą świadczyć o Bogu, honorze i swej Ojczyźnie.

Sławomir Jagodziński(Nasz Dziennik, Nr 197/2006)

ODPOWIEDZ