Szkoła letnia MW 2008 - porządne prawicowe pranie mózgu

sztuka, muzyka, sport...
Awatar użytkownika
KASIA

Post autor: KASIA » 21 lipca 2008, 15:43

Ciebie Boże, którego słusznie zowią źródłem światłości i mądrości jako też i ostateczną rzeczy przyczyną, proszę, racz spuścić w ciemności umysłu mego promienie światłości Twojej.

Ty, który języki dziecięce czynisz wymownymi, wykształć mowę moją,

i wlej w usta moje łaskę Twego błogosławieństwa. Daj mi przenikliwość rozumu, moc pamięci, możność i łatwość nauki,

subtelność w dociekaniu i obfitą łaskę wymowy".

Św. Tomasz z Akwinu

[shadow=red]-------------------------------------------------------------------------------[/shadow]

Szczęśliwy człowiek, którego prawda uczy nie przez symbole i słowa przemijające, lecz przez siebie samą.

Bardzo to nierozsądne, że zaniedbawszy rzeczy pożyteczne i konieczne, z własnego popędu uganiamy się za rzeczami ciekawymi i niebezpiecznymi.

Mając oczy nie widzimy.

Im kto bardziej w sobie scalony i wewnątrz prosty, tym więcej rzeczy i tym wznioślejszych bez wysiłku zrozumie.

Z góry bowiem otrzyma światło rozumienia rzeczy.

Kto ci bardziej przeszkadza i ciąży jak nie twoje nie umartwione uczucia serca.

Dobry i pobożny człowiek najpierw wewnątrz uporządkuje swoje dzialania, zanim je będzie musiał realizować na zewnątrz.

Kto zmaga się mężniej od tego, który stara się zwyciężyć samego siebie.

I to powinno być naszym zadaniem: przezwyciężać samego siebie i codziennie stawać się mężniejszym i czynić w czymś postępy. Ponieważ zaś wielu stara się wiedzieć niż dobrze żyć, przeto często błądzą, i żadnego nie przynoszą owocu albo tylko znikomy.

Prawdziwie wielki jest ten,kto ma wielką miłość. Prawdziwie wielki jest ten, kto wszelkie ziemskie sprawy uważa za gnój, byleby Chrystusa pozyskać. T

Tomasz a Kempis, O naśladowaniu Chrystusa, s. 17

ODPOWIEDZ