Miesiąc Serca Jezusowego

Wiara Ojców naszych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AnnaE
Posty:2197
Rejestracja:2 lutego 2007, 22:09
Lokalizacja:Śląsk
Miesiąc Serca Jezusowego

Post autor: AnnaE » 1 czerwca 2013, 22:48

ObrazekPrzed nami czerwiec, w Kościele katolickim miesiąc szczególnej czci Najświętszego Serca Jezusa. Codzienne Nabożeństwa czerwcowe oraz uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa to jedne z najważniejszych form kultu Serca Jezusowego. Za tydzień w Krakowie odbędzie się sympozjum wpisujące się w przygotowania do 250. rocznicy ustanowienia tej uroczystości na ziemiach polskich.

Nabożeństwa czerwcowe jako formę kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce zaczęły propagować Siostry Wizytki z Lublina. Pierwsze nabożeństwo tego typu zostało odprawione 1 czerwca 1857 roku. Składa się na nie wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Litania ukazuje Najświętsze Serce przede wszystkim w relacji do człowieka, a następnie zachęca wierzących do nawiązania więzi z Sercem Pana Jezusa. Rozważania, które zazwyczaj towarzyszą śpiewaniu tej litanii, ukazują pobożność i życie chrześcijańskie w świetle, w szkole Najświętszego Serca. Litania inspiruje pobożność, a przez medytację ma prowadzić do duchowego kształtowania ludzkiego serca – zaznacza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Kult Serca Jezusowego winien przekładać się na życie osobiste, rodzinne, społeczne. W jaki sposób? – Serce Jezusa czcimy jako pełne prawdy i miłości, a więc znajdujemy w Nim wskazanie, by prawda i miłość stawały się konstytucją życia społecznego – wyjaśnia ks. prof. Janusz Królikowski. Jak zaznacza, to jest kluczowe przesłanie społeczne kultu Najświętszego Serca, które może stać się źródłem „cywilizacji miłości i prawdy”.

Nabożeństwa czerwcowe są jedną z form kultu Serca Jezusowego, ale jego centrum stanowi uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, obchodzona w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Jesteśmy coraz bliżej doniosłego jubileuszu, gdyż w 2015 roku celebrować będziemy 250. rocznicę ustanowienia tej uroczystości na ziemiach polskich. Pierwszym ważnym wydarzeniem w ramach przygotowań do rocznicowych obchodów będzie sympozjum „Odnowić pamięć o miłości Bożej”. Odbędzie się ono 8 czerwca br. w Krakowie w Domus Mater (przy ul. Saskiej 2C), przy klasztorze Księży Sercanów. Spotkanie, które organizuje Ośrodek Krzewienia Kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, będzie poświęcone aktualności kultu Najświętszego Serca. W obchody jubileuszu zaangażowane są zakony żyjące na co dzień duchowością związaną z czcią dla Serca Pana Jezusa. W Polsce działa ich ponad 20.

– Chcemy wykorzystać rocznicę do tego, aby kult Najświętszego Serca ożywić – wyjaśnia ks. prof. Janusz Królikowski. Sympozjum dotyczyć będzie zagadnień teologicznych, ale ma mieć także wymiar praktyczny. Jego celem jest wypracowanie założeń pastoralnych, które przełożą się na konkretne propozycje odnośnie do propagowania kultu Serca Jezusowego. Trzeba podkreślić, że inicjatywa ustanowienia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa dla Kościoła powszechnego wyszła z Polski. Dekret ustanawiający je na ziemiach polskich podpisał Klemens XIII w 1765 r., w ten sposób zaaprobował prośbę biskupów polskich skierowaną do Stolicy Apostolskiej. Uroczystość rozszerzył na cały Kościół Pius IX w 1856 roku.

Małgorzata Bochenek
ND

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Re: Miesiąc Serca Jezusowego

Post autor: Coltrane » 7 czerwca 2013, 08:13

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Aby dobrze zrozumieć sens tego święta, należałoby sięgnąć do źródeł jego ustanowienia. W piątek po oktawie Bożego Ciała, 10 czerwca 1675 roku, Pan Jezus ukazał się zakonnicy, wizytce, św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690) w klasztorze w Paray-le-Monial.

Kiedy Małgorzata klęczała przed tabernakulum w czasie nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, stanął przed nią Chrystus, odsłonił swoje Serce i powiedział: "Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję”.

Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznaje wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwala na obchodzenie tego święta.

Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 roku. Na dzień uroczystości wyznaczono — zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Małgorzacie Marii — piątek po oktawie Bożego Ciała.

Pius IX w 1856 r. rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Pius XII opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę „Haurietis aquas”, poświęconą czci Jezusowego Serca.

Kościół widzi w nabożeństwie do Serca Jezusowego znak miłości Boga ku ludziom. Chce także rozbudzić w sercach ludzkich wzajemną miłość ku Bogu poprzez to nabożeństwo. Sam Chrystus nadał temu nabożeństwu wybitnie kierunek ekspiacyjny: ma nas ono uwrażliwiać na grzech, mobilizować w imię miłości Chrystusa do walki z nim oraz do wynagradzania za tych, którzy najwięcej ranią Boże Serce. Uosobieniem miłości Bożej jest Serce Jezusa, które ciągle doświadcza niewdzięczności ze strony ludzi.

Najbardziej rani Chrystusa obojętność i oziębłość ze strony człowieka. Jest więc Uroczystość Serca Jezusowego okazją, by jeszcze raz otworzyć się na ogrom miłości Jezusa, rozważać tę miłość i odpowiedzieć na nią naszą wzajemnością.

Pan Jezus dał także św. Marii Małgorzacie obietnicę, że kto przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków przystąpi do Komunii świętej i ofiaruje ją jako wynagrodzenie za grzechy własne i rodzaju ludzkiego, temu Boże Serce zapewni miłosierdzie w chwili zgonu, że nie umrze bez Jego łaski. Stąd narodziła się godna pochwały tradycja odprawiania pierwszych piątków miesiąca.

Jak powinniśmy przeżywać tę Uroczystość? Przede wszystkim zachęca nas Kościół do zadośćuczynienia Jezusowi poprzez spowiedź i komunię świętą. Cóż to za miłość do Jezusa, która nie czyni tego, o co Jezus prosi. Ożywienie miłości do Serca Jezusowego dokonuje się w nas przez rozważanie okazanej nam przez Jezusa miłości, zwłaszcza w Jego męce i konaniu na krzyżu. Trzeba też w tym dniu gorąco modlić się o nawrócenie grzeszników i ludzi oziębłych, zwłaszcza Bogu poświęconych.

Wprawdzie Pan Jezus związał z kultem swego Serca wiele obietnic, ale chrześcijan czci Serce Boże nie ze względu na obietnice, ale bezinteresownie. Taką miłość okazał nam Jezus i taka miłość najbardziej się Bogu podoba.

Z racji uroczystości, w tym dniu nie obowiązuje piątkowy post od pokarmów mięsnych.

O. dr Piotr Andrukiewicz CSsR

http://www.naszdziennik.pl/wiara-koscio ... ezusa.html

Amid
Posty:1365
Rejestracja:7 lipca 2009, 17:00
Lokalizacja:Polska

Post autor: Amid » 19 czerwca 2013, 14:05

Nabożeństwo do NSPJ - środek zaradczy na wszelkie zło
(...)
http://apologetyka.piusx.org.pl/forum/v ... =15&t=5407


Codzienne ofiarowanie się Boskiemu Sercu Jezusa
(...)
http://apologetyka.piusx.org.pl/forum/v ... =15&t=5408


Za: http://apologetyka.piusx.org.pl/forum/v ... 158d569a07

Awatar użytkownika
AnnaE
Posty:2197
Rejestracja:2 lutego 2007, 22:09
Lokalizacja:Śląsk

2018 r.

Post autor: AnnaE » 1 czerwca 2018, 20:54

<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/tVUx-3hCGzs" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

ODPOWIEDZ