Monitoring obywatelski Konwencji o prawach osób z niepeł

Ważne wydarzenia
ODPOWIEDZ
pier1987
Posty: 1457
Rejestracja: 29 października 2011, 08:22
Lokalizacja: Warszawa

Monitoring obywatelski Konwencji o prawach osób z niepeł

Post autor: pier1987 » 16 listopada 2014, 17:03

Doświadczyłeś łamania praw osób z niepełnosprawnościami lub byłeś świadkiem ich naruszania? Nie bądź obojętny i weź sprawy w swoje ręce! We wrześniu został uruchomiony MONITORING OBYWATELSKI Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami. System stworzony przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego pozwala na zgłaszanie indywidualnych spraw przez Internet. Fundacja Aktywizacja jest partnerem projektu.

Na stronie http://monitoringobywatelski.firr.org.pl od 1 września przyjmowane są zgłoszenia o naruszeniach praw osób niepełnosprawnych w obszarach takich jak: praca, zabezpieczenie społeczne, dostępność informacji, wybory, ubezwłasnowolnienie i psy przewodniki. Informacje te trafiają do ekspertów, którzy bezpłatnie pomagają w ich rozwiązaniu. Odpowiedzi na pytania dotyczące rynku pracy będzie udzielał ekspert Fundacji Aktywizacja.

Oprócz doradztwa, projekt przewiduje prowadzenie interwencji na podstawie zgłoszeń oraz informowanie organów nadzorczych o naruszeniach. Na stronie dostępne będą również wzory pism, które pomogą w walce o przestrzeganie prawa. Dodatkowo użytkownicy strony mogą również zgłaszać w witrynie dobre praktyki działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- Każda informacja o przekroczeniu prawa będzie traktowana poważnie i przejdzie przez tą samą procedurę rozpoznawczą, nawet jeśli będzie pochodzić od osoby anonimowej – mówi Anna Rdest, koordynatorka projektu.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z: Fundacją Pies Przewodnik, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Fundacją Aktywizacja, Polskim Bankiem Spółdzielczym, Polskim Forum Osób Niepełnosprawnych, Politechniką Gdańską, Polskim Związkiem Głuchych i Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym. Eksperci, reprezentujący te organizacje, będą konsultować zgłoszenia, zgodnie ze swoją specjalizacją.

Projekt jest finansowany z dotacji w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

ODPOWIEDZ