MANIPULACJA

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

MANIPULACJA

Post autor: Coltrane » 10 kwietnia 2009, 22:43

"Żyjemy w wieku środków masowego przekazu, można nawet powiedzieć, że zyjemy w wieku, który charakteryzują próby masowej perswazji i manipulacji.Wskutek ogromnego postępu technologicznego, mamy obecnie do czynienia z zalewem informacji. Na każdym kroku mass media, te bardziej tradycyjne jak: gazeta, książka, nowsze - radio, telewizja, film czy w końcu najnowocześniejsze - internet, starają się wpływać na nasze decyzje, pouczać, nakłaniać. Jednym słowem kształtować nasze postawy. "Wprawdzie postawy reprezentowane przez ludzi są trwałe, jednakże istnieje szereg instrumentów, które mogą doprowadzić do ich zmiany.Wpływ ten może być krzykliwy wręcz nachalny, jak również bardzo subtelny czy wręcz niezauważalny. Wiele instytucji i osób stara się wpływać na nasze postawy w sposób świadomy i przy użyciu nowoczesnych technik perswazji opartych na naukowych podstawach. Choć wpływ ten może być nawet nie zamierzony.""Słowo manipulacja pochodzi od łacińskiego manus pellere co oznacza trzymać dłoń w czyjejś dłoni, mieć kogoś w ręce. Przez manipulację rozumiemy kształtowanie poglądów, postaw, zachowań lub emocji bez wiedzy i woli człowieka, jest to metoda zakamuflowanego oddziaływania na świadomość i zachowania jednostek i grup społecznych dla realizacji określonych przez nadawcę celów. Manipulator posługuje się np. danymi statystycznymi, informacjami, faktami, aby ukryć przed odbiorcą rzeczywiste cele. W polityce manipulacja kojarzona jest z makiawelizmem.Według innej definicji manipulacja to "sterowanie ludźmi wbrew ich interesom, jak również wbrew ich woli.To również "sterowanie cudzym postępowaniem w celu osiągnięcia osobistych korzyści, przy czym, co istotne, osoba manipulowana nie zdaje sobie z tego sprawy."A teraz podam jakie techniki, środki, metody manipulacji, obecnych ws srodkach masowego przekazu :1. Kreowanie wroga lub kozła ofiarnego.

Strach jest wygodnym narzędziem każdej władzy. Odwraca uwagę od problemów istotnych. Mieszkańców, Związku Radzieckiego przez wiele lat, utrzymywano w przekonaniu, że cały świat imperialistyczny chce ich napaść. Niedostatki materialne tłumaczono wydatkami na obronę, aby nie powtórzyła się klęska wojenna lat 1941-42. Dotyczyło to również USA - słynne "polowanie na czarownice", czy bliższe nam kreowanie "zgniłego zachodu" przez ortodoksyjnych islamistów.2. Oddziaływanie na emocje.

Przybiera różne formy: budzenie antypatii (w okresie wzmożonych wyjazdów Polaków do pracy na "czarno" do Niemiec czy Austrii, przedstawiani byli oni przez tamtejsze media jako złodzieje alkoholicy wręcz degeneraci. Łzy i cierpienie jednego człowieka podważyć mogą wszelką racjonalną dyskusję i argumentację np. wzrost wydatków na cele socjalne, po obejrzeniu drastycznego obrazu nędzy zaaprobować są w stanie prawie wszyscy mimo, iż odbędzie się to ich kosztem.3. Inscenizacja.

Spotykamy ją zazwyczaj w cieszących się wielomilionową widownią programach dyskusyjnych, które toczą się przy udziale zaproszonej publiczności. Porusza się tam kontrowersyjne i drażliwe tematy społeczne." Ujawniono, że goście i dyskutanci są podstawieni. Dwie siostry, nader interesująco wypowiadające się o konfliktach między rodzeństwem, wcale siostrami nie były i nigdy wcześniej nie widziały się. Innym razem maltretowana przez męża żona okazała się być początkującą i niezamężną aktorką"[8]4. Powtarzalność.

Wielokrotne powtarzanie tych samych przekazów wdrukowuje w umysł odbiorcy wypowiadane treści, tak że stają się bezmyślnie powtarzanymi sloganami. Idealnym przykładem są reklamy. W jednym bloku reklamowym następuje nawet kilkukrotne powtórzenie tej samej reklamy. W ciągu jednego filmu pojawiają trzy, cztery bloki. W ciągu całego dnia słyszymy powtarzające się wezwania pierz w proszku x, najbezpieczniej z y itd. Jaki jest tego skutek?, stojąc przed regałem sklepowym z kilkunastoma proszkami do prania, najprawdopodobniej w sposób podświadomy wybierzemy właśnie X5. Dezinformacja.

"To wypuszczanie obok informacji prawdziwej, ale niekorzystnej dla

Dysponentów mediów - kontrinformacji mającej neutralizować wpływ tej pierwszej."[9] Pojawiają się informacje zmyślone, choć prawo prasowe przewiduje obowiązek sprostowania, jednak nie dotrze ono do wszystkich, do których powinno. Po kilku dniach słuchacze czy telewidzowie, raczej zapamiętają treść samego artykułu, niż jego sprostowanie. Metodą dezinformacji może być także samo formułowanie tytułów prasowych. Do dezinformacji często wykorzystywana jest statystyka - sterowanie sondażami przedwyborczymi.6. Opóźnianie przekazu informacji.

Polega na celowym podaniu informacji na dalszej stronie w gazecie czy w końcówce wiadomości TV oraz przesunięciu jej w czasie.

Takie działania pomniejszają znaczenie tak ulokowanych informacji.7. Natychmiastowość przekazu informacji.

Polega na podawaniu wiadomości dlatego, że są najnowsze. Nie podejmuje się ich selekcji merytorycznej. Ich waga ujawni się dopiero z czasem. Najważniejsze, że są atrakcyjne, bo nowe. W ten sposób kreuje się całkiem przypadkową hierarchię wartości.8. Ustawienie informacji w określonej kolejności.

Największą uwagę skupiają zawsze informacje umieszczane jako pierwsze. Istnieje wiele sposobów przywoływania słabnącej uwagi, gdy widz jest już trochę znużony: jednym z nich jest zastosowanie

odpowiedniego przerywnika, takiego jak np. "latający znaczek" w Panoramie.9. Reguła wzajemności.

"Zasada ta wymaga, abyśmy zawsze starali się odwdzięczyć osobie, która wyświadczyła nam dobro. Nagminnie wykorzystują ją politycy zbierający podpisy na listach poparcia lub głosy podczas wyborów. Darmowe długopisy, zapalniczki, czapeczki, podkoszulki, przysłowiowe piwo i kiełbaski." Wprawdzie w mediach w czystej postaci nie występuje, ale... składanie obietnic, obrona interesów, "załatwianie" spraw na oczach milionów - klasyczny Lepper.10. Sonda publiczna.

Ukazuje ona opinie przygodnie spotkanych osób, najczęściej niekompetentnych i nie przygotowanych do odpowiedzi. Poprzez odpowiednio skonstruowane pytania dziennikarz uzyskuje takie odpowiedzi, jakich sobie życzył a niezależnie od tego, może je dowolnie selekcjonować.11. Telefoniczna opinia publiczna.

Nie jest wiarygodna, ponieważ wypowiadają się ludzie anonimowi, którzy nie biorą żadnej odpowiedzialności za serwowane poglądy. Liczba opiniodawców także nie jest miarodajna, chociaż opinia np. stu osób jest dla słuchacza sugestywna. A czy respondenci, których cytowano lub ukazywano, byli bezstronni? Łatwo przecież opłacić kilkanaście osób, którzy zatelefonują i poprą daną alternatywę lub się jej sprzeciwią.12. Mieszanie wiadomości ważnych i nieważnych, a pomijanie najważniejszych, jest kolejną ze stosowanych manipulacji.

Przykładem może być przedstawienie wojny w Zatoce Perskiej: dowiedzieliśmy się szczegółów o trudnym życiu żołnierzy amerykańskich, o ich przeżyciach z powodu rozłąki rodzinnej i - o niedobrej kuchni wojskowej, ale zabrakło istotnych faktów dotyczących samej wojny. Dobór informacji przesądził o zniekształceniu obrazu rzeczywistości.13. Wzbudzanie sensacji.

Niektóre wiadomości konstruowane są w taki sposób, aby wzbudzić sensację - przerost formy nad treścią. Nie jest w końcu interesujące, że pies ugryzł przechodnia, ale to, że przechodzień ugryzł psa.14. Milczenie, czyli pomijanie danego wydarzenia to także potężny środek manipulacji.

O wielu wydarzeniach dowiadujemy się dopiero po latach, a ile z nich w ogóle nie wyjdzie na jaw?

Prezentowane powyżej przykłady nie wyczerpują całego arsenału sposobów perswazji manipulacji, które docierają do nas za pomocą środków masowego przekazu. Przedstawione zostały one w sposób wybiórczy i skrótowy. Do innych zaliczyć można również: tendencyjny komentarz, tendencyjny montaż, stereotypy, mity, kamuflaż, moralizatorstwo, prowokacje, ośmieszanie osób, kreowanie osób oraz zakazana prawnie manipulacja podprogowa.Przyznacie ze jest tego troche :-)http://www.profesor.pl/mat/na8/na8_g_de ... 0920_1.php

scarlo
Posty: 56
Rejestracja: 12 października 2008, 14:06

Post autor: scarlo » 11 kwietnia 2009, 11:10

Manipulacja a RM

1. kreowanie wroga lub kozła ofiarnego- żydzi, masoni, liberałowie, ateiści, homoseksualiści, ue są winni całemu złu na świecie.

2. Budzenie antypatii- wszyscy nie- zwolennicy RM są bezdusznymi, zakłamanymi zdrajcami którzy niszczą Polskę.

3. Inscenizacja- pseudoautorytety RM jeszcze gorsze niż GW.

4. Powtarzalność- Działalność mediów Rydzyka jest strasznie powtarzalna od kilkunastu lat jest gadka o tym samym

5. Dezinformacja. -Słyszałem że miało przyjechać do Polski parę milionów żydów z Argentyny, gdzie oni są i dlaczego Niemcy jeszcze nie zagonili nas do niewolniczej pracy w obozach UE.

6. Opóźnianie przekazu informacji. - linia opóźniająca stosowana w Radio Maryja mająca wykluczyć niepożądanych słuchaczy- rozmówców.

12. Mieszanie wiadomości ważnych i nieważnych, a pomijanie najważniejszych, jest kolejną ze stosowanych manipulacji.- aborcja, eutanazja i homoseksualizm to najw. problemy RP

15. Stereotypowe mity- Polak= katolik=nieskazitelnie dobry, Żyd=mason=komunista=liberał=morderca,

16. Ośmieszanie innych- każdy inaczej niż wy myślący nie jest godny miana prawdziwego człowieka, Polaka prawdopodobnie też jest agentem Michnika i masonem.

17. Kamuflaż- podszywanie się pod dobrotliwych i miłosiernych katolików.

18. Tendencyjny komentarz- występuje zawsze, zero obiektywizmu wszystko rozpatrywane pod kątem ideologii rydzykowiarstwa.WSKSiM- wyższa szkoła kontroli społecznej i manipulacji w Toruniu
scarlo

Awatar użytkownika
KASIA
Posty: 6624
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 09:03
Lokalizacja: Alaska

Post autor: KASIA » 11 kwietnia 2009, 11:52

Scarlo, no to co jeszcze Ciebie do nas tak ciągnie, czyżbyśmy przyciągali jak magnes?

Przychodzisz do nas w gości i nas obrażasz,a mimo to pozostawiamy wpis

na forum,

bo jeżeli trochę jest w nim prawdy to zdrowa krytyka zawsze mobilizuje tych , którzy są poszukiwaczami prawdy, ale jeżeli nieprawdziwe kopiujesz i wklejasz tu teksty wypowiedziane w innych mediach o RM, to znaczy że to Ty jesteś oplątany manipulacją , tylko tego nie wiesz o sobie.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 11 kwietnia 2009, 12:23

po czym głupiego poznac ?

ano po tym ze wszystko na odwrot widzi :-/

u glupiego biale jest czarne, a czarne jest biale

i z takim nie pogadasz, bo i tak jakich argumentów nie uzyjesz, to i tak odbierze to tak jak jemu wygodniej - mozna powiedziec ze to jest wtorny debilizm - taki nowy typ czlowieka, bez moralnosci, bez umiejetnosci odrozniania prawdy od klamstwa, dobra od zła - takim mozemy tylko wspolczuc :-|

reasumujac : glupi juz pozostanie glupim, chyba ze znajda na to jakies lekarstwo :mrgreen:

Pawel33

Post autor: Pawel33 » 11 kwietnia 2009, 12:55

po czym głupiego poznac ?

ano po tym ze wszystko na odwrot widzi

u glupiego biale jest czarne, a czarne jest biale

i z takim nie pogadasz, bo i tak jakich argumentów nie uzyjesz, to i tak odbierze to tak jak jemu wygodniej - mozna powiedziec ze to jest wtorny debilizm
Wrescie ktos przyznal XXXXXCiesze sie ze tak uwazasz. A tu dla przypomnienia zacytuje slowa prezesia - "Nikt nie bedzie nam mowil ze biale jest biale a czarne jest czarne" :-D
Wielokrotne powtarzanie tych samych przekazów wdrukowuje w umysł odbiorcy wypowiadane treści, tak że stają się bezmyślnie powtarzanymi sloganami. Idealnym przykładem są reklamy. W jednym bloku reklamowym następuje nawet kilkukrotne
Wielokrotnie tez RM i TVTRWAM powtarza na okretke te same teksty wiec wg ciebie tez to powinna byc manipulacja. Bojezeli ma dzialac to tylko w jedna strone to bedzie to chypokryzja.

pozdrawiam.

Proszę z szacunkiem o Panu Kaczyńskim, to nie jest piłeczka do odbijania,jeszcze raz i dostaniesz ostrzeżenie.
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 2009, 13:07 przez Pawel33, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 11 kwietnia 2009, 13:38

Ja jeszcze tylko uświadomię scarlo i pawla33, ze tekst na temat "manipulacji" zapodałem dla ludzi myślących ;-)

Pawel33

Post autor: Pawel33 » 11 kwietnia 2009, 13:49

Coltrane pisze:Ja jeszcze tylko uświadomię scarlo i pawla33, ze tekst na temat "manipulacji" zapodałem dla ludzi myślących ;-)
Wiesz oszukiwac moszesz siebie ale mnie. Napisales tak bo miales w tym cel a teraz odwracasz kota ogonem. Jak ja cos pisze to staram sie pisac tak aby przy okazji nie wrocilo to do mnie. A ty miales na mysli PO Wyborcza i inne sily zla, zapominajac o tym ze RM i TVTRWAM tez karmi ludzi tymi samymi od lat tekstami wiec to tez jest manipulacji wg tych punktow co napisales. Wiec prawda jest taka ze PIS,PO Wyborzca, RM, TVTRWAM i iine telewizje i dzienniki wraz z Naszym Dziennikiem manipuluja ludzmi na swoja modle taka jest polska rzeczywistosc i nie mozesz temu zaprzeczyc.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 11 kwietnia 2009, 14:25

Pawel33 - jakbys byl choc troche inteligentny, to bys wiedzial ze manipulacja ma miejsce wtedy gdy wypacza rzeczywistosc, pokazujac zupelnie inną wyimaginowaną rzeczywistosc daleką od prawdy. Otoz musisz sobie uswiadomic ze nie wszyscy tworza rzeczystosc niezgodna z prawda. Jesli dziennikarz sluzy prawdzie to bedzie pokazywal rzeczywistosc taką jaką ona jest. I nie ma tu znaczenia czy napisze o tym raz, czy powtórzy to wiecej razy. Problem pojawia sie wtedy gdy klamstwo jest powtarzane wiele razy - i wlasnie wtedy mamy do czynienia z manipulacją. Dla wielu bowiem klamstwo powtarzane wielokrotnie staje sie prawdą :-)Pozdrowko

Pawel33

Post autor: Pawel33 » 11 kwietnia 2009, 15:23

A ty myslisz ze media rydzykowe mowia prawde? Bo ja w to watpie mowia to co jest im na reke jak wszyscy a jak myslisz inaczej to jestes przez nich zmanipulowany.

Awatar użytkownika
longinus9
Posty: 2190
Rejestracja: 19 lutego 2009, 20:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: longinus9 » 11 kwietnia 2009, 17:04

Otoz musisz sobie uswiadomic ze nie wszyscy tworza rzeczystosc niezgodna z prawda. Jesli dziennikarz sluzy prawdzie to bedzie pokazywal rzeczywistosc taką jaką ona jest. I nie ma tu znaczenia czy napisze o tym raz, czy powtórzy to wiecej razy. Problem pojawia sie wtedy gdy klamstwo jest powtarzane wiele razy - i wlasnie wtedy mamy do czynienia z manipulacją. Dla wielu bowiem klamstwo powtarzane wielokrotnie staje sie prawdą


Zapamiętaj to raz na zawsze Paweł33

A , że masz "ciągotki" libertyna to widać w Twoich wypowiedziach szczególnie ostatnich.

Polska to nie unijny folwark i z chrześcijaństwem jest związana na złe i dobre.

Awatar użytkownika
KASIA
Posty: 6624
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 09:03
Lokalizacja: Alaska

Post autor: KASIA » 11 kwietnia 2009, 17:29

Pawel33, może taki brak zaufania zrodził się przez czytanie GW i podobnych gazet.

Gdybym ja tak długo była karmiona kłamstwem , to też bym nikomu nie wierzyła.

Boli więc wielu to że Rydzykowie media podbijają świat, bo ludzkość jest spragniona właśnie tego co tam jest,

a skoro to by było jeszcze jedno kłamliwe Radio to niczym by się od światowego nie różniło, więc nikt by nie protestował. Skoro jest inne to jak perełka świeci na tym śmietniku i bije po oczach zaślepionych.

scarlo
Posty: 56
Rejestracja: 12 października 2008, 14:06

Post autor: scarlo » 11 kwietnia 2009, 19:18

Coltrane napisał/a:

Ja jeszcze tylko uświadomię scarlo i pawla33, ze tekst na temat "manipulacji" zapodałem dla ludzi myślących
ośmieszasz innych czyli spełniasz jeden z punktów manipulacji.


Zapamiętaj to raz na zawsze Paweł33

A , że masz "ciągotki" libertyna to widać w Twoich wypowiedziach szczególnie ostatnich.
zapisaliście Pawła do osi zła czyli kreowanie wroga i kozła ofiarnego, choć z libertynizmem jego wypowiedzi nie miały nic wspólnego.Rydzykowe media świata nie podbiją świata, nawet w Polsce mają stosunkowo niewielki odbiór, a młodzież w zdecydowanej większości traktuje te media jako rodzaj groteski i nie zasili w przyszłości grona słuchaczy. Raczej myślę że w przyszłości te media czeka marginalizacja, młodzież masowo będzie odchodzić od kościoła, wiary instytucjonalnej m.in. z powodu represyjności w sprawach seksu, mieszania się kleru w politykę i rozwoju społeczeństwa konsumpcyjnego, a starsi słuchacze wymrą. Media Rydzyka mogą w tej sytuacji albo dalej się marginalizować, radykalizować coraz bardziej izolować stać się czymś w rodzaju sekty, albo bardziej wypośrodkować, wyłagodnieć politycznie, skupić się bardziej na ewangelizacji i przez to zyskać umiarkowanych słuchaczy.
scarlo

Awatar użytkownika
KASIA
Posty: 6624
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 09:03
Lokalizacja: Alaska

Post autor: KASIA » 11 kwietnia 2009, 20:25

Raczej myślę że w przyszłości te media czeka marginalizacja, młodzież masowo będzie odchodzić od kościoła


A ja sądzę ,że ta młodzież , która obecnie nie słucha RM, w przyszłości będzie na służbie u bogatych właścicieli obcokrajowych firm i w ich filiach na terenie swojego kraju będą zarabiali tyle co niewolnik,

.a sex będzie tylko pod kontrolą prokreacji, więc to już nie będzie taka sielanka.

scarlo
Posty: 56
Rejestracja: 12 października 2008, 14:06

Post autor: scarlo » 11 kwietnia 2009, 21:15

Światowe rządy korporacji powoli stają się faktem, ale miejmy nadzieję że ludziom dadzą w miarę godnie żyć, aby się nie buntowali. W zach. społ. nawet zarabiając minimum można żyć na znośnym poziomie. Doktryna ekonomicznej i politycznej samowystarczalności i niezależności za którą chyba optujecie, jest raczej skazana na porażkę w globalnej wiosce.Nie jest i nie będzie idealnie, ale lepiej niż za czasów feudalizmu, gdzie brutalną rzeczywistość większości ludu próbowano tłumaczyć przyszłym życiem wiecznym.

Klasy wyższe zawsze żyją kosztem reszty społeczeństwa i o ile kiedyś trzymano społeczeństwo w niewiedzy lub i tłumaczono to prawami boskimi, to dziś masy mają zadowolić i ograniczyć się do konsumpcji i rozrywki(chleba i igrzysk). Seks to ważna gałąź współczesnego businessu i ograniczenie jego do prokreacji nie będzie na rękę.

Oczywiście istnieje opcja przejęcia władzy w świecie np. przez wojowniczy i rozmnażający się w zatrważającym tempie Islam, który wykorzysta naiwny, demograficznie słabnący świat zachodni. Ale mam nadzieje że tak się nie stanie.
scarlo

Awatar użytkownika
KASIA
Posty: 6624
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 09:03
Lokalizacja: Alaska

Post autor: KASIA » 11 kwietnia 2009, 21:28

Światowe rządy korporacji powoli stają się faktem, ale miejmy nadzieję że ludziom dadzą w miarę godnie żyć, aby się nie buntowali. W zach. społ. nawet zarabiając minimum można żyć na znośnym poziomie.


Dlaczego chcesz się zadowolić resztkami z pańskiego stołu?

Mnie właśnie religia inspiruje do dążenia o większą godność życia ludzkiego, a zawłaszcza w pierwszy rzędzie stawiam Polskę.

Oddanie się w opiekę Wyższej sile, nie zwalnia nas z używania rozumu, bierność jest grzechem.
Ostatnio zmieniony 14 kwietnia 2009, 09:36 przez KASIA, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ