Gaz łupkowy w Polsce

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 13 stycznia 2012, 20:26

eton pisze:Żadnych konkretów, socjalizm, państwo coś komuś ma dać, dopłacać i opiekować się. To utopia.
Chyba nie ma sensu dyskusja z Tobą. Sam brednie piszesz i zero konkretów.

I w ogóle nie rozumiesz co piszę. Masz zbyt ograniczone pole widzenia.

Pozdr.

eton
Posty: 139
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 13:09
Lokalizacja: Polska

Post autor: eton » 13 stycznia 2012, 21:09

Temat jest prosty; gaz łupkowy. Surowiec energetyczny, który do dnia dzisiejszego nie jest wydobywany w Europie na dużą przemysłową skalę. Wydobycie tego medium w optymistycznym wariancie będzie możliwe dopiero za około 10 lat, gdy rozpozna się pokłady tego gazu w Polsce, opracuje technologie wydobycia adekwatne do specyfiki polskich pokładów i w końcu zapewni się minimum degradacji środowiska naturalnego związanego z eksploatacją złóż. Mamy przed sobą do rozwiązania w tej kwestii wiele problemów, z którymi jeszcze nikt w Europie nie miał do czynienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że koszty wydobycia i ochrony środowiska będą wyższe niż obecne prognozy. Ktoś tu się nie tak dawno zachwycał elektrowniami geotermalnymi, po wielkim bumie medialnym cała para poszła w gwizdek a nie w prąd. Zgodnie zresztą z prawami termodynamiki. Natomiast są rozwiązania, które można wdrożyć (już są wdrażane) i realizować bez obaw – do nich należy siłownia jądrowa. Rozwiązanie znane i ekonomicznie uzasadnione. A w międzyczasie można się bawić i w łupki i w geotermię. Bo zarobimy na produkcji energii elektrycznej w siłowni jądrowej również na prowadzenie eksperymentów. Nie wolno jednak budować przyszłości energetyki kraju na niesprawdzonych i naukowo wątpliwych wizjach. A jeśli chodzi o merytoryczność Twoich wypowiedzi to jej po prostu nie ma, są tylko ataki na rząd, gazety, postkomunę i na wszystko co nie chce tonąć z okrętem politycznych bankrutów.
są na świecie rzeczy, o których nie sniło się filozofom

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 13 stycznia 2012, 22:46

Chłopcze, to że jesteś piewcą genialnego Tuska, to już wiemy. To że jednym głosem z nim bredzisz, to też wiemy. Bredzisz też że to my Polacy będziemy zarabiać na elektrowni atomowej. Zapomnij ! A co gazu łupkowego, to dla nas jest oczywiste, że wydobywanie i zarabianie na gazie łupkowym rząd chce oddać obcym. I zapewne po cichu czyni przygotowania, aby w odpowiednim czasie ogłosić że gaz łupkowy będą wydobywać Amerykanie. Oczywiście nic nie wspomni o tym, że to oni, a nie my Polacy będą na tym gazie zarabiać.

Że masz klapki na oczach, i widzisz tylko wycinek całości, to właściwie udowadniasz w każdym swoim wpisie.

I ta naiwność że Tusk i jego banda chcą naszego dobra. Żenada.
Tusk już tyle "dobrego" dla nas Polaków zrobił, że powinien gnić w mamrze. Ot chociażby za zamach smoleński.

I jeszcze jedno :
Albo naprawdę jesteś naiwny i szczerze wierzysz w dobre intencje antypolskiego rządu, albo jesteś zakłamanym oszustem.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 13 stycznia 2012, 22:56

Naukowcy, łączcie się!

Rosyjscy eksperci od dawna przekonują, że "wydobycie gazu łupkowego zagraża życiu ludzi" i "powoduje wiele innych zagrożeń". Z poparciem dla tez o zagrożeniach dla ludzkości płynących z eksploatacji gazu łupkowego coraz gorliwiej spieszą naukowcy z całej Europy, a nawet z USA. Według nich, wydobycie gazu łupkowego może doprowadzić do katastrofy. - Seria niewielkich trzęsień ziemi w zeszłym roku w stanach Ohio i Arkansas, regionach o małej aktywności sejsmicznej, może być związana z eksploatacją gazu łupkowego - uważają amerykańscy eksperci. Naukowcy wszystkich krajów (podobnie jak kiedyś "proletariusze", a później politycy i finansiści) coraz częściej mówią jednym głosem.

Piotr Tomczyk

http://www.naszdziennik.pl/index.php?ty ... 10&id=main

A wraz z tymi naukowcami, te brednie powtarzają różnej maści lewackie lemingi.
Również na naszym forum.

eton
Posty: 139
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 13:09
Lokalizacja: Polska

Post autor: eton » 14 stycznia 2012, 08:59

Nie tylko rosyjscy. Do wody w procesie kruszenia hydraulicznego dodaje się substancje typu polimery i surfaktanty - substancje powierzchniowo czynne by zwiększyć lepkość wody, a także piasek i inne rodzaje substancji ceramicznych, by przyspieszyć jej spływ, oraz biocydy przeciwko mikrobom, które mogłyby narosnąć na dodawanych substancjach i w przekrojach instalacji. Jeżeli głosi się prawdę to należy ludziom powiedzieć również, że istnieje możliwość w pewnych przypadkach zatrucia wód gruntowych, podziemnych i powierzchniowych na skalę katastrofy ekologicznej. Bez względu na to, kto to mówi jest to prawdą. Właśnie z tych powodów wydobycia gazu metodą szczelinową zakazano np. we Francji, przeciwne tej metodzie są też Niemcy. Zbrodnią jest ukrywanie przed społeczeństwem informacji o zagrożeniach, które niesie wydobycie gazu łupkowego. Dlatego najpierw należy skończyć budowę elektrowni jądrowej a w międzyczasie spokojnie pracować nad bezpiecznymi metodami eksploatacji złóż, o których wiadomo że są ale nie wiadomo jeszcze gdzie. I to nie są bzdury. To prawda.
są na świecie rzeczy, o których nie sniło się filozofom

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 14 stycznia 2012, 09:09

Szanowny Panie, półprawda to jest całe kłamstwo! Z jakiej głębokości pożytkuje się wodę pitną, wliczając nawet studnie artezyjskie, a z jakiej głębokości będzie wydobywany gaz łupkowy!

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 14 stycznia 2012, 09:40

eton pisze:Jeżeli głosi się prawdę to należy ludziom powiedzieć również, że istnieje możliwość w pewnych przypadkach zatrucia wód gruntowych, podziemnych i powierzchniowych na skalę katastrofy ekologicznej.
A dlaczego waść nie mówisz o zagrożeniach związanych z eksploatacją elektrowni atomowej.
Dlaczego rządząca banda zaprzańców spod znaku PO postanowiła zbudować elektrownię atomową bez zgody społeczeństwa polskiego ? Dlaczego nie rozpisano w tj kwestii referendum.
Dlaczego PO wykorzystuje swoją władzę do realizacji swoich niecnych planów ?

Jeżeli już chcemy mówić prawdę, jak to sam sugerujesz, to mówmy tę prawdę do końca, a nie tylko wybiórczo, jak Ty to bezczelnie robisz. Dlaczego nic nie napiszesz o zagrożeniach związanych z eksploatacją atomówki ? Trzeba podawać rzetelne informacje. Np. co będzie z odpadami radioaktywnymi, gdzie będą składowane ? Dalej, woda do chłodzenia. Przecież tę wodę trzeba wymieniać. Gdzie będzie wylewana zużyta woda ? Pytań jest wiele, i społeczeństwo nie zna odpowiedzi na te pytania, bo nic nie wie. Rząd sobie zadecydował, że zbuduje elektrownię atomową, a mamy się nie wtrącać. :roll:

Ukrywanie przed społeczeństwem zagrożeń związanych z eksploatacją elektrowni atomowej jest czymś obrzydliwym. Gdzie np. będą składowane odpady radioaktywne, czy wylewana będzie zużyta woda potrzebna do chłodzenia ? Pytań jest naprawdę wiele. Rząd bezczelnie realizuje swoje niecne plany, nie pytając o nic społeczeństwa. Ma z kimś umówione, że zbuduje atomówkę, ktoś inny będzie czerpał z tego zyski, my będziemy potrzebni jako tania siła robocza, a takie warchoły jak Ty popierają to, pisząc wszędzie na forach o wspaniałych technologiach, o zagrożeniach związanych z wydobywaniem gazu łupkowego, tak jakbyście byli przez kogoś nasłani, aby robić na forach czarną robotę.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 14 stycznia 2012, 10:03

Powiedzcie mi jak to jest, że kraj który ma gazu pod dostatkiem, musi kupować ten gaz od innych, czyli od Rosji, w dodatku płacąc za niego niebotyczną cenę ?

Polska potęgą gazową Europy

100 miliardów metrów sześc., i to przy skromnych założeniach. Tyle mogą wynosić zasoby gazu leżące pod Kutnem. Wystarczyłoby, żeby zaspokoić potrzeby Polski przez kilka lat. Resztki można byłoby nawet sprzedać za granicę.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, w sierpniu PGNiG i FX Energy rozpoczną jeden z najgłębszych w kraju (ok. 6,5 tys. m) odwiertów w poszukiwaniu gazu w rejonie Kutna. – Złoże to ma takie same parametry jak najbogatsze występujące w Holandii i na Morzu Północnym w rejonie Wielkiej Brytanii, czyli w krajach, które po Norwegii są głównymi producentami gazu w Europie Zachodniej – mówi „Rz” dyrektor departamentu poszukiwań PGNiG Piotr Gliniak.

Jak zauważa „Rz”, poszukiwania obarczone są sporym ryzykiem, bo ten rodzaj skał (czerwony spągowiec) nie był dotąd badany na takich głębokościach. Warto jednak je podjąć, bo sukces oznacza podwojenie zasobów gazu ziemnego w kraju – przypominają eksperci.

Odkrycie może podwoić polskie udokumentowane złoża gazu, czyli takie, które są pewne i nadają się do eksploatacji. Dziś szacuje się je na 95,5 mld m sześc. (po przeliczeniu na gaz wysokometanowy).

Obecne krajowe zapotrzebowanie na gaz ziemny wynosi ok. 14 mld m sześc. rocznie, ale tylko 4,2 mld m pochodzi z polskich złóż. Resztę Polska musimy importować, głównie z Rosji – zauważa „Rz”.

eton
Posty: 139
Rejestracja: 31 sierpnia 2011, 13:09
Lokalizacja: Polska

Post autor: eton » 14 stycznia 2012, 10:18

Nie jesteśmy gazową potęgą. Samo posiadanie złóż nie przesądza o posiadaniu gazu w rurociągach i zbiornikach. Wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się z marszu, takie przedsięwzięcie wymaga czasu i nakładów. Sny o potędze można zostawić na później.
są na świecie rzeczy, o których nie sniło się filozofom

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 14 stycznia 2012, 10:29

eton pisze:Nie jesteśmy gazową potęgą. Samo posiadanie złóż nie przesądza o posiadaniu gazu w rurociągach i zbiornikach. Wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się z marszu, takie przedsięwzięcie wymaga czasu i nakładów. Sny o potędze można zostawić na później.
Żeby stać się potęgą, to potrzebny w Polsce prawdziwego Gospodarza, polskiego pochodzenia oczywiście. Jak na razie to Polską rządzą zaprzańcy, wysługujący się sowietom (Komoruski) i Germańcom (Tusk), z premedytacją niszczący Polskę, i oddający wszystko za bezcen obcym. Obawiam się, że wszystkie nasze bogactwa trafią przy takim rządzie w obce ręce, i to całkiem za półdarmo. Sowieci, Germańcy, Amerykanie będą wydobywać, eksploatować i zarabiać na naszych bogactwach naturalnych. Z tego też względu sny o potędze mogą nigdy się nie spełnić. Polska zamiast być potęgą, będzie takim Kopciuszkiem w Europie. Jest to obłęd. Kraj ma olbrzymie bogactwa naturalne, nie może stać się potęgą, bo rządzą nim zdrajcy, judasze, sprzedawczyki. A wszystko to zawdzięczamy lemingom, którzy bezmyślnie zagłosowali w wyborach na tę antypolską formację warchołów.

ODPOWIEDZ