ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Powszechnie wiadomo, że nasz kraj nie jest wietrzny
Autor Wiadomość
pier1987

Dołączył: 29 Paź 2011
Posty: 1457
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Lipiec 2012, 18:07   Powszechnie wiadomo, że nasz kraj nie jest wietrzny [Cytuj]

Prawo i Sprawiedliwość pisze do premiera. Chodzi o elektrownie wiatrowe, które według polityków PiS są często budowane za blisko domów. "Nikt nie chroni ludzi przed hałasem" - argumentuje posłanka Anna Zalewska.
Posłanka Józefa Hrynkiewicz zapowiedziała, że PiS złoży w Sejmie projekt ustawy wprowadzający m.in. zapis, że elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane nie bliżej niż w odległości 3 km od zabudowań.

PiS oczekuje wsparcia przez premiera tego projektu - powiedziała Zalewska na konferencji prasowej w Sejmie.

Według niej obecnie elektrownie wiatrowe lokalizuje się w odległości od 100 do 500 m od domów i mieszkań. Czy wyobraża pan sobie wypoczynek i życie na Mazurach, gdzie właśnie próbuje się zlokalizować kilkaset elektrowni wiatrowych? - pytała Zalewska szefa rządu.

Posłanka odczytała na konferencji list do Tuska. W piśmie napisano m.in., że "realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego przez Polskę stała się polem do wielu kontrowersji, tym bardziej, że brakuje w krajowym prawie właściwych przepisów gwarantujących harmonijne i efektywne wprowadzenie nowych rozwiązań".

Szczególne emocje budzi strategia dotycząca wywiązania się z deklaracji 15 proc. energii odnawialnej. Z niewyjaśnionych powodów, wbrew interesom Polski, badaniom naukowym, podstawowym źródłem energii czystej jest wiatr, choć powszechnie wiadomo, że nasz kraj nie jest wietrzny - powiedziała.

Unia Europejska zakłada, że w 2020 r. 20 proc. energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, w naszym kraju ten udział ma być niższy i wynosić będzie 15 proc.

Według autorów listu, ponieważ rząd hojną ręką rozdaje przywileje i dopłaty (...), lobbyści, firmy chcące instalować farmy wiatrowe, agresywnie funkcjonują w całym kraju. W piśmie podkreślono też, że przy wybieraniu lokalizacji elektrowni "dochodzi powszechnie do patologicznych zjawisk, kupowania sołtysów, radnych, po szantaże obywateli protestujących, a raporty oddziaływania na środowisko niezbędne w tej procedurze podpisują bliżej nieokreśleni fachowcy bez badań i analiz".

Niestety z obserwacji wynika, że wielu wysokich rangą urzędników ministerialnych ma związek z lobbystami wiatrowymi lub wprost osoby z nimi związane zarabiają na tych inwestycjach ogromne pieniądze. To pan i podległe panu służby mają narzędzia i możliwości sprawdzenia podejrzeń - napisano w liście do szefa rządu.

Autorzy pisma obawiają się, że brak reakcji rządu w tej sprawie doprowadzi do zagrożenia komfortu życia setek tysięcy mieszkańców, obniżenia wartości nieruchomości, wyłączenia tysięcy hektarów najżyźniejszej ziemi, zdegradowania krajobrazu i wzrostu cen energii.

Obecnie w kraju istnieje 590 farm wiatrowych i wiatraków; w Polsce pierwsze turbiny wiatrowe powstały na początku lat 90. Za najlepsze tereny do budowy takich elektrowni uznawane są wybrzeże morza Bałtyckiego, Suwalszczyzna, Beskid Śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podgórze Dynowskie, Mazowsze oraz środkowa część Wielkopolski.

Energię odnawialną promują przepisy prawa; sprzedawcy mają obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł. Środki na dofinansowanie budowy elektrowni wiatrowych przyznaje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Budowie przemysłowych farm wiatrowych sprzeciwia się część organizacji ekologicznych, które opowiadają się za małymi, przydomowymi elektrowniami.
Źródło: PAP
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
pier1987

Dołączył: 29 Paź 2011
Posty: 1457
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26 Lipiec 2012, 18:58    [Cytuj]

KTO STRACI NA BUDOWIE FARMY WIATROWEJ Z PUNKTU WIDZENIA MIESZKAŃCÓW DOBKOWA?

1. STRACĄ WSZYSCY MIESZKAŃCY DOBKOWA poprzez pogorszenie warunków i jakości naszego życia:

a) hałas - inwestorzy twierdzą, że hałas turbin oraz przecinających powietrze z prędkością 150km/h skrzydeł wiatraka jest mitem jednocześnie przyznając że w odległości 350m od turbiny natężenie dźwięku wynosi 40dB (źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ) Według innych źródeł jest to 500m.

Hałas 40dB to hałas porównywalny do hałasu rwanego papieru (źródło: www.wikipedia.pl)

Proponuję mieszkańcom Dobkowa zrobienie testu. Niech 3 osoby rwą kartki papieru w zamkniętym pomieszczeniu przez kilka minut z częstotliwością co 2 sekundy. Teraz wyobraźcie sobie Państwo życie przez następne 25 - 30 lat z kartkami rwanymi co 2 sekundy przez 24 godziny na dobę!!
Nawet jeżeli turbiny zainstalowane będą w odległości 1000m od naszych domów będzie to znaczne pogorszenie jakości naszego życia!!


Według Polskiej Normy Budowlanej dopuszczalny hałas w pomieszczeniach to 25 dB. Jednak rozporządzenie Ministra Środowiska z 29 lipca 2004 r. mówi o dopuszczalnym hałasie 40 dB dla terenów mieszkalnych (a więc dopuszcza do znacznie większego hałasu, bo ściany nie dają osłabienia o 15 dB).
W załączniku (.doc 90kB) proszę zwrócić uwagę jakie organizacje wpływały (lobbowały) na rzecz ustalenia dopuszczalnego hałasu. Proszę również zwrócić uwagę na notatkę dr Strupczewskiego z komentarzem o poziomie hałasu i o części ludności odczuwającej ten hałas jako przykry lub nieznośny.

W Bawarii w Niemczech farmy wiatrowe mogą stać nie bliżej niż 2000m od wiosek.
W Danii (znanej z wielkiej ilości wiatraków) turbiny mogą stać nie bliżej niż 1000m od zabudowań.
We Francji podobnie jak w Danii.

Więcej informacji o przepisach dotyczących odległości farm wiatrowych od zabudowań w krajach zachodnich w załączniku (.doc 210kB)

Artykuł na temat wpływu hałasu farm wiatrowych na mieszkańców wg badań naukowców z USA: czytaj(.doc 80kB)

Dlaczego znowu w Polsce przepisy (za sprawą mocnego lobbingu "organizacji ekologicznych") pomagają garstce inwestorów, NIE LICZĄC SIĘ Z TYSIĄCAMI ZWYKŁYCH MIESZKAŃCÓW!!

b) infradźwięki - są to dźwięki niskich częstotliwości niesłyszalnych ludzkim uchem, nad którymi prowadzone były badania wojskowe celem użycia ich jako broni masowego rażenia. Sąsiedztwo wiatraków dużej mocy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Infradźwięki powodują bezsenność, depresje i zakłócenia rytmu serca.
O szkodliwości infradźwięków napisane było w zeszłotygodniowej Gazecie Wrocławskiej. Szkodliwy wpływ tych fal na zdrowie ludzi wyjaśnia profesor Andrzej Dobrucki z Politechniki Wrocławskiej. czytajWięcej o wpływie wiatraków na nasze zdrowie: PLIK .doc 107 kB

c) efekt "migającego cienia" powoduje rozedrganie światła poprzez ciągłe miganie cienia z łopat wirników. Uciążliwość tego zjawiska potwierdza mieszkanka Dobkowa Agnieszka Podwórna, która jakiś czas mieszkała na terenie Niemiec w niedalekiej odległości (600m) od trochę mniejszej farmy wiatraków.
Zjawisko to jest na tyle uciążliwe, że w Europie Zachodniej konieczne było wprowadzenie uregulowań prawnych. W Niemczech wiatrak może migać cieniem max. przez 1h/dobę. Gdy czas migania jest dłuższy następuje zatrzymanie turbiny. Kto w Polsce zagwarantuje nam takie prawo i egzekwowanie tego prawa??

d) nocne migania przeciwlotniczych czerwonych świateł (będziemy mieli nad głowami migające cały rok czerwone reflektory w ilości 25szt. w promieniu 180stopni?)

DOBKÓW STANIE SIĘ FABRYKĄ!!

2. STRACĄ WSZYSCY MIESZKAŃCY DOBKOWA poprzez spadek cen nieruchomości. Oprócz spadku cen, niemożliwy będzie wzrost cen w perspektywie kilkudziesięciu lat!! Ceny ustala popyt na działki budowlane i domy, a nikt nie będzie chciał mieszkać w wiosce otoczonej fabrykami. JEST TO STRATA EKONOMICZNA NIEPORÓWNYWALNIE WIĘKSZA ANIŻELI ZYSKI.3. STARCĄ WSZYSCY MIESZKAŃCY DOBKOWA, którzy nie maja zainstalowanych anten satelitarnych oraz wszyscy mieszkańcy, którzy cenią sobie audycje Telewizji Regionalnej Wrocław. Turbiny wiatrowe powodują zakłócenia fal telewizyjnych. Inwestorzy twierdzą, że to mit. Jednak w artykule z 8 sierpnia 2008r. (a więc farma wiatrowa nowo wybudowana) w jednej z regionalnych gazet z powiatu Mogilno w woj. kujawsko-pomorskim czytamy.
Mieszkańcy Dobkowa wiedzą jak trudno jest złapać anteną analogową dobry obraz z przekaźników naziemnych. A wiatraki mogą stanąć zarówno na drodze przekaźnika ze Świerzawy jak i ze Ślęży.
Wiatraki, o których mowa w artykule są to wiatraki używane sprowadzone z Austrii. Być może nowe turbiny mają jakieś urządzenia, które zapobiegną tej uciążliwości. Być może.

Podobny problem może wystąpić w przypadku sygnału telefoni komórkowej. A jaki jest zasięg fal w Dobkowie wszyscy wiemy.

4. STRACĄ WSZYSCY MIESZKAŃCY NIE TYLKO DOBKOWA, KTÓRZY CENIĄ SOBIE NIEPOWTARZALNĄ WARTOŚĆ PRZYRODY I KRAJOBRAZU GÓR I POGÓRZA KACZAWSKIEGO - KRAINY WYGASŁYCH WULKANÓW.
http://www.farma-wiatrowa...-wiatrowych.htm
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,037 sekundy. Zapytań do SQL: 9