Podprogowe przekazy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Podprogowe przekazy

Post autor: Coltrane » 22 sierpnia 2012, 10:59

Percepcja podprogowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Percepcja podprogowa (subliminalna) - oddziaływanie na mózg informacji bez jego świadomości ich spostrzegania.

Dotyczy bodźców wzrokowych lub słuchowych, które trwają zbyt krótko, by mogły zostać świadomie zarejestrowane (w przypadku percepcji wzrokowej oznacza to bodźce trwające krócej niż 0,04 sekundy) albo są zamaskowane innymi bodźcami.

Bodźce podprogowe mają wpływać na przetwarzanie innych bodźców. Podobnie niektórzy uczeni uważają, że bodźce odbierane podczas snu są przetwarzane w podobny sposób. Niekiedy uważa się, że takie słabe bodźce nie powodując świadomej refleksji, czynią nas bezbronnymi, gdyż nie możemy się obronić przed zawartą w przekazie sugestią. W efekcie sugestia ta mogłaby być traktowana jako własna myśl lub zalążek pomysłu bądź pragnienia, podobnie jak w przypadku sugestii hipnotycznej.


Przekaz podprogowy w mediach i reklamach :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MB2QzNkbeho[/youtube]

Nieustannie i konsekwentnie robi się nam wodę z mózgu, dzieje się to nawet bez naszej wiedzy i zgody. To wideo ujawnia podprogowe przekazy jakie możemy zobaczyć w reklamach, filmach dla dzieci, i w mediach jako takich.

Na razie tyle. Pozdr.
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2012, 12:31 przez Coltrane, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Przekazy podprogowe w muzyce

Post autor: Coltrane » 22 sierpnia 2012, 11:28

Diabeł mówi do nas na wspak

O tym, że każdy komunikat, który wysyłamy za pomocą słów, może mieć ukryte, podprogowe znaczenie, możemy przekonać się słuchając puszczonego wspak nagrania piosenki grupy Led Zeppelin „Stairway to Heaven”. Kiedy wsłuchamy się w pozornie bezładną kakofonię dźwięków, usłyszymy słowa „It's my sweet Satan”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy przekaz niesie ze sobą jakąś ukrytą treść.

Wielbiciele i fani rocka

Piosenka Led Zeppelin i zawarty w niej podprogowy przekaz skłoniły zagorzałych wielbicieli muzyki rockowej i psychodelicznej do poszukiwania innych ukrytych treści w utworach takich legend sceny jak The Doors czy Pink Floyd. Histerie wokół przekazów podprogowych podgrzała jeszcze informacja, że lider Led Zeppelin, Jimmy Page miał w domu największa na świecie kolekcję pamiątek po Aleisterze Crowleyu, propagatorze czarnej magii i satanizmu zwanym „wielką bestią”. Tak się bowiem składało, że odnajdywane w piosenkach odtwarzanych na wspak w zwolnionym tempie treści prawie zawsze dotyczyły księcia ciemności i jego władzy nad ludźmi. Słowa o opiewające szatana znajdowały się na płycie The Doors i doprawdy niewiele dobrej woli trzeba było, by uwierzyć w ich autentyczność patrząc na to, co po koncertach wyprawiali muzycy z tej grupy.

Podświadomy przekaz płynący z naszego mózgu i ukryty w słowach piosenek nie był, jak się okazało wymysłem epoki dzieci kwiatów, spreparowanym przez producentów płyt w celu podniesienia ich sprzedaży. W piosenkach znanego dziś zespołu Kaliber 44 puszczanych od tylu można usłyszeć zapowiedź śmierci lidera grupy o ksywce Magik, który zakaził się wirusem HIV i dlatego się zabił. Sami posłuchajcie:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kt4_vDTV ... r_embedded[/youtube]

Pomijając zresztą same treści zawarte w nagraniach puszczanych od tyłu, już samo brzmienie słów słuchanych na wspak, nawet jeśli nie zawierają żadnego przekazu, a jedynie mają jakieś tło muzyczne, może postawić człowiekowi włosy na głowie. To jest niesamowite i ukryć się tego nie da. Być może właśnie ów walor nadnaturalnego i groźnego brzmienia sprawił, że ludzie zaczęli baczniej przysłuchiwać się temu co znajduje się na kasetach odtwarzanych w odwrotną stronę.

Znakomicie wykorzystał ów fenomen David Lynch w wyreżyserowanym przez siebie serialu Twin Peaks, który przed laty bił rekordy oglądalności. W ostatnich odcinkach, kiedy słudzy szatana ujawniają swoje oblicza i wpuszczają głównego bohatera agenta Coopera do przedsionka piekieł, wyraźnie słyszymy, jak porozumiewają się między sobą używając słów wypowiadanych na wspak. To przerażająca i kultowa scena.

Teoria mowy odwrotnej ma oczywiście swoich przeciwników, którzy drwią bezlitośnie z ukrytych w nagraniach treści. Nie będziemy spierać się o to, czy przekaz podprogowy istnieje czy nie. Wierzymy, że tak, bo zbyt wiele zdań odtworzonych wspak daje zrozumiałe i zaskakujące komunikaty. To nie może być przecież przypadek.

http://www.makbet.pl/artykul/2918/diabe ... s-na-wspak[/youtube]

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Re: Podprogowe przekazy

Post autor: Coltrane » 22 sierpnia 2012, 11:41

I jeszcze jeden ciekawy tekst o przekazach podprogowych.

Przekazy podprogowe - jak to możliwe ?

- Przekaz do podświadomości jest niesłyszalny dla ucha. Może być on też wizualny i wtedy się go nie spostrzega. Treść jednak jest odbierana przez nasz mózg, a ponieważ jest on niewidoczny nie kontrolujemy tego która część mózgu go zapamięta. Inne rejony są bowiem odpowiedzialne za informacje ideowe, będące naszym credo życiowym, a inne rejony zapamiętują informacje o czymś dla nas złym. W momencie gdy jesteśmy świadomi bodźca decydujemy czy jest on zły czy dobry i nasz mózg umieszcza go w odpowiedniej części. Jednak, gdy nie kontrolujemy przekazu, a w jego czasie np. słuchamy muzyki która nam się podoba, treść, która może nam się nie podobać zostaje zakodowana przez obszary odpowiedzialne za rzeczy dobre. W rezultacie nie zauważając coś złego staje się naszym pragnieniem. Należy dodać, że o ile ze świadomych pragnień jesteśmy w stanie zrezygnować o tyle z nieświadomych nie możemy ponieważ po prostu o nich nie wiemy. W rezultacie nasza podświadomość generuje ogromną masę argumentów dlaczego nie powinniśmy pójść inną droga, dlaczego powinniśmy wybrać to, mówi też, że wcale nie chcemy nic złego, udowadniamy sobie wszystko po to tylko, aby uchronić swe podświadome dążenie. Odkrył to już Freud i choć mylił się co do dziedziny to miał rację co do sposobu. Fenomenem naszej podświadomości jest to, że umie ona odcyfrować i przyswoić tekst czytany od tyłu, w innym języku, w paśmie niesłyszalnym dla ucha, albo tak cichy, ze pośród muzyki go nie słyszymy.


- Podczas gdy prawa półkula postrzega zjawiska i notuje, lewa odbiera bodźce pozostałe (np. widziane kontem oka). W pewnym stopniu są one zapamiętywane potem przez prawą półkulę. Jednak o ile informacja bezpośrednia jest przez nas zauważana (wiemy że coś pamiętamy), o tyle przekaz z drugiej półkuli nie jest uświadomiony (nie wiemy, że coś pamiętamy). Gdy bodziec się powtarza obrazy, teksty zostają utrwalone. Mózg myśli i wyciąga wnioski, stawia decyzje opierająca się na całej wiedzy. W ten sposób informacje podświadome mają wpływ na nasze decyzje. [na podstawie pracy badawczej z zakresu neuropsychologii -

źródło: Internet; William Yarrol przew. The Appolied Potentials Research Institute w Aurora, Colorado]

- Techniki uzywane przy przekazach podświadomych
częstotliwość modulowana
częstotliwość bardzo niska (14-20 Hz)
częstotliwość wysoka (17.000 - 20.000 Hz)
szybkość zmienna
tekst od tyłu
nagranie tekstu od tyłu
nagranie ciche (niesłyszalne)
palindromy (nazywane błędnie na zachodzie backward masking)

- Najbardziej znanymi przekazami są błędnie nazywane "backward masking". Jest to nazwa odnosząca się nakłania dwóch warstw melodycznych w określonym następnie czasowym (jedno wcześniej drugie później - w odróżnieniu od forward masking).

Zasadny jest natomiast termin palindrom - odczytywanie słowa od tyłu. W j. angielskim opiera się to na tabelach fonemów. W ten sposób w mowie potocznej rzekomo można znaleźć tzw. "słowa prawdy" czyli teksty powiedziane od tyłu. np. w zdaniu "powiedz to zanim odjadę" część "...im-odjad..." brzmi jak "im ot jad" czyli od tyłu powiedziane "daj to mi". Takie poszukiwania są godne Daenikena ale nie naukowców. Jednak są miejsca gdzie twórcy świadomie wykorzystują tą technikę.

Jak np. w "Schodach do nieba" (Led Zeppelin) gdzie na przestrzeni 1 min. znaleziono 6 tekstów o podobnej treści - satanistycznej.
Taki przypadek jest niemożliwy i dowodzi świadomego wykorzystania tej techniki.

- W parze z przekazami do podświadomości idą metody obniżania barier moralnych i hamulców. Osoba będąca pod wpływem tych technik łatwiej słucha głosu reklamy, jest bardziej podatna na perswazję. hipnozę, trans.

- Głośne, niskie, rytmiczne uderzenia stopy powodują przyspieszenie pracy serca, wzrost poziomu adrenaliny, ekscytację seksualną łącznie z orgazmem Sygnały wysokotonowe, na wysokich częstotliwościach są znane medycynie i używane jako endorfizm - naturalna morfina. Powoduje to odczucie błogości i zwiększenie percepcji podświadomości.

- Szybko migające światło laserowe powoduje osłabienie sensu orientacyjnego i osądu refleksów. Dodatkowo w zależności od częstotliwości cyklu zmian błysku i ciemności wyróżnia się:
6-8 cykli na sekundę - utrata percepcji głębi
25 cykli - impulsy nakładają się na fale alfa w mózgu, które kontrolują zdolność koncentracji
dalsze przyspieszanie powoduje utratę jakiejkolwiek kontroli

- Kilku naukowców udowodniło że bodźce podprogowe nie mają wpływu na wolny wybór. Po słynnym doświadczeniu że zdjęciami kurczaka które było pokazywane co siedemnastą klatkę filmu wielu naukowców zainteresowało się problemem sugestii podświadomej. Okazało się, że wyniki tego doświadczenia były naciągane a rzeczywisty rezultat mieścił się w granicy błędu. Jednak te badania, jakkolwiek stwierdzają, że kilka zdjęć, czy sekund przekazu nie jest w stanie zmienić wolnej woli człowieka nie odnoszą się do działań długotrwałych bodźca, który doświadczany wielokroć w czasie słuchania tej samej piosenki zaczyna być co raz bardziej przyswajalny. Efekt "fali morskiej" która pojedynczo omywa plażę a po latach niszczy wybrzeże, został stwierdzony w innych badaniach.

- "Czy osoba nie znająca angielskiego może zrozumieć przekaz w tym języku ?". Zważywszy na to że ilość informacji docierających np. przez oczy do mózgu jest wielokrotnie większa niż to zauważamy należy stwierdzić, że mamy wiele danych, z których mózg się uczy. Nasza podświadomość, można powiedzieć, mówi kilkoma językami - rozumie znaczenia częstych słów, zwrotów. W ten sposób przekaz jest rozumiany. Oczywiście trudniej było by nam zrozumieć przekaz np. po chińsku, ale angielski dla większości jest przyswajalny. Do tego dochodzą słowa podobne w innych językach - ten sam krąg znaczeniowy itp. Autor podczas pobytu w USA, gdzie mówił tylko po angielsku zrobił doświadczenie. Co tydzień sprawdzał ze słownikiem statystycznie ile słów rozumie. Notował też wszystkie słowa które zauważył, że się nauczył. O ile słów zauważonych było 2-3/dzień o tyle według badania średnia wychodziła ok. 24/dzień - 10 x więcej !!!! Ile razy mamy coś na końcu języka. Nie pamiętamy czegoś - ale przecież gdzieś w mózgu jest to zapisane.

- Postrzeganie pozaświadome W ostatnich badaniach dotyczących postrzegania wykonywano eksperyment rzucając na siatkówkę oka promień lasera którego świadomość nie rejestrowała. Znane jest zjawisko zmęczenia neuronów wzrokowych w reakcji na ten sam bodziec wizualny. Jeśli więc obraz ten nie byłby dostrzegany, neurony nie męczyły by się bo nie przekazywały by do mózgu informacji. Po serii wysłanych cienkich linii następnie wysyłano grube, widoczne już linie. Okazuje się że neurony nie postrzegały również owych linii wykazując efekt zmęczenia. Wniosek jest tylko jeden. Mózg notował obrazy pomimo tego że świadomość nie zauważała tego procesu. (wiadomość podał prof. Sheng He z Uniwersytetu w Minnesota w USA. 2002r)


Przykłady przekazów
"Schody do nieba "(Lead Zeppelin)

Przekazy są zawarte jako palindromy. Tekst słyszany od tyłu ma ukryte znaczenie. Fakt nagromadzenia 6 przekazów o podobnej tematyce na krótkim odcinku dowodzi celowości przekazu.
"Trzeba abyś żył dla szatana" - tekst nagrany od tyłu pod słowami trzeciej zwrotki: "Drżę z emocji gdy patrzę na zachód (symbol Lucyfera). W moich myślach widzę wstęgi dymu poprzez drzewa i głosy tych, którzy wpatrują się."

fragment "jest jeszcze czas byś zmienił drogę" ma zawarty od tylu tekst "Tędy do mojego słodkiego szatana"
w przeciągu minuty występują tu jeszcze cztery inne teksty o tematyce satanistycznej np. "Siła jest w szatanie".

http://katolik.d500.pl/index.php?option ... Itemid=121

Na podstawie powyższego śmiało można powiedzieć że muzyka metalowa to muzyka satanistyczna (nie mylić chrześcijańskiego rocka z metalem. Rock chrześcijański w tekstach odwołuje się do Boga, i nie ma tam przekazów podprogowych, zaś metal odwrotnie - odwołuje się do demona, i wykorzystuje przekazy podprogowe).
Znane są przypadki samobójstw osób słuchających satanistycznej muzyki metalowej.

ODPOWIEDZ