ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: KASIA
15 Lipiec 2009, 10:34
Pobudka dla forum
Autor Wiadomość
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 2 Styczeń 2017, 05:54    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 2 stycznia, do końca roku 363 dni. Dziś mają imieniny: Makary i Stefania, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 2 stopnie. Wschód słońca 7:48, zachód 15:44, dzień będzie trwał 7:56, 0:09 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Do wyboru
Albo wianek,
Albo Janek.


KALENDARIUM:
1657 – Potop szwedzki: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Chojnicami.
1929 – Rozpoczęła się działalność przewozowa PLL LOT na pięciu liniach krajowych oraz linii zagranicznej Katowice-Brno-Wiedeń.
1944 – Ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali masakry od 60 do ponad 100 polskich mieszkańców wsi Bołdury, położonej w dawnym powiecie brodzkim województwa tarnopolskiego.

Zbrodnia w Bołdurach – zbrodnia dokonana przez oddział UPA 2 stycznia 1944 r. na polskich mieszkańcach wsi Bołdury, położonej w powiecie brodzkim województwa tarnopolskiego, podczas niemieckiej okupacji tych ziem. Według wspomnień zgromadzonych przez Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, wieczorem 2 stycznia 1944 roku na Bołdury, wieś liczącą około 1 tys. mieszkańców, po połowie zamieszkaną przez Polaków i Ukraińców, napadła bandaUPA przybyła z Wołynia. Bandyci, których było co najmniej 200, mieli przewodników rekrutowanych z miejscowych Ukraińców, którzy wskazywali im domy Polaków. Intruzi podzielili się na grupy po 8-10 osób, które włamywały się do polskich domów i zabijały napotkanych Polaków głównie używając broni palnej. Według świadków doszło także do zabójstw bronią białą. Według sprawozdania Komitetu Ziem Wschodnich z powodu zaskoczenia oraz trudnego położenia wsi (w pobliżu rzeki oraz bagien) niewielu Polaków zdołało uciec.
Po dokonaniu masakry do wsi wjechały furmanki, na które bandyci oraz okoliczni chłopi ukraińscy ładowali mienie zabitych. Zabierano także inwentarz. Przy okazji dobijano rannych oraz przeszukiwano obejścia w celu wykrycia ukrywających się. Ograbione gospodarstwa podpalano, jeśli nie graniczyły z domami ukraińskimi. W ten sposób spalono około 30 gospodarstw; spaliły się w nich niektóre ofiary.
Według sprawozdania Komitetu Ziem Wschodnich podczas tej napaścvi zamordowano 60 osób, w tym także Ukraińców z mieszanych rodzin polsko-ukraińskich. Według Henryka Komańskiego i Szczepana Siekierki zabito 80 osób a 20 uprowadzono. Grzegorz Hryciuk podaje liczbę ponad 100 zabitych i 40 uprowadzonych. Część zabitych zdołali pochować ocaleni członkowie ich rodzin, reszta ciał została na miejscu zbrodni.
Zbrodnia w Bołdurach nie spotkała się z reakcją okupacyjnych władz niemieckich.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Awantura na sylwestrowej imprezie. 21-latek zginął od ciosów nożem, 4 osoby zatrzymane

Poinformowało, że 21-latek, który został odnaleziony ranny około 23.00 31 grudnia 2016 roku zmarł, mimo prób udzielenia mu pomocy. Miał on zostać pchnięty nożem. Zatrzymani, według wstępnych ustaleń radia, to obcokrajowcy, którzy pochodzą z: Maroka, Tunezji i Algierii.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Makary pogodny, cały styczeń chłodny.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: obrazki plamiste [Arum maculatum], bardzo trująca.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 3 Styczeń 2017, 02:52    [Cytuj]

Witam we wtorek 3 stycznia, do końca roku 362 dni. Dziś mają imieniny: Daniel i Genowefa, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, -2 stopnie. Wschód słońca 7:48, zachód 15:45, dzień będzie trwał 7:57, 0:10 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Powiedziało gówno...
Powiedziało gówno śliwie:
- Spadnij, ja cię uszczęśliwię...


KALENDARIUM:
1619 – (lub 11 grudnia 1618) Zawarto rozejm w Dywilinie, który zakończył II wojnę polsko-rosyjską, będącą następstwem dymitriad.
1665 – Na rynku warszawskim został ścięty wicemarszałek Związku Braterskiego płk Konstanty Kotowski, jeden spośród skazanych na śmierć za porwanie i zamordowanie w 1662 roku hetmana polnego litewskiego Wincentego Gosiewskiego.
1863 – Komitet Centralny Narodowy podjął decyzję o wybuchu powstania styczniowego z chwilą ogłoszenia branki.

Związek Braterski to konfederacja wojskowa wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego zawiązana w latach 1661-1662 przeciwko królowi Janowi Kazimierzowi dążącemu rzekomo do Absolutum Dominium, magnatom i hetmanowi Pawłowi Sapieże. Marszałkiem konfederacji został Kazimierz Żeromski, wicemarszałkiem Konstanty Kotowski.
Konfederacja licząca około 14 tys. żołnierzy i wysuwająca początkowo żądania wypłaty zaległego żołdu, wkrótce ogłosiła szeroki program polityczny w obronie praw i swobód szlacheckich. Ruch nawiązał kontakt ze Związkiem Święconym w Koronie i początkowo uzyskał szerokie poparcie szlachty. Przejściowo, pomimo sporu, konfederaci dołączyli do liczącej 10 tys. żołnierzy dywizji Czarnieckiego i wraz z nim rozbili Rosjan pod dowództwem Chowańskiego w bitwie pod Kuszlikami, jednak odmówili dalszych działań.
W roku 1662 jeden z marszałków Związku, Konstanty Kotowski, doprowadził do podstępnego uprowadzenia, a następnie zamordowania hetmana polnego Wincentego Gosiewskiego, co stronnictwo królewskie wykorzystało propagandowo w celu pozbawienia sympatii mas szlacheckich do konfederatów.
Nie uzyskawszy poparcia obywatelskiego na Sejmie roku 1662 i po obietnicy wypłacenia zaległych pieniędzy rozpadł się wewnętrznie i uległ oficjalnie likwidacji 4 sierpnia 1663 roku w Mostach. Winni mordu dokonanego na hetmanie Gosiewskim zostali schwytani, osądzeni i straceni.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Ryszard Petru zabiera głos ws. lotu do Portugalii: Były ustalone dyżury. Ja byłem w Wigilię

"Były ustalone dyżury. Ja byłem w wigilię" - tak lider Nowoczesnej Ryszard Petru tłumaczy się z faktu, że w szczycie sejmowego protestu opozycji wyjechał do ciepłych krajów. Dziennikarz RMF FM dostał SMS-a od polityka, w którym poinformował on, że do Polski wraca we wtorek.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy w styczniu woda huczy, to na wiosnę mróz dokuczy.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: grzybienie białe, zwane nenufarami [Nymphaea alba].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 4 Styczeń 2017, 05:03    [Cytuj]

Witam w środę 4 stycznia, do końca roku 361 dni. Dziś mają imieniny: Elżbieta i Eugeniusz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 7:48, zachód 15:46, dzień będzie trwał 7:58, 0:11 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dobrane małżeństwo
Wybornie z sobą byliśmy dobrani,
Ty do innego pana, ja do innej pani.


KALENDARIUM:
1927 – Masowiec SS Wilno jako pierwszy polski statek wszedł do portu w Gdyni.
1943 – Żołdacy niemieccy zamordowali 22 mieszkańców wsi Nielisz koło Zamościa. Dokładnie rok później dokonali ponownie tam mordu 59 osób.
1945 – NKWD dokonało masowych aresztowań Polaków we Lwowie.

Nielisz – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Nielisz, której jest siedzibą. W XVI w. Nielisz należał do włości szczebrzeskiej jako wieś szlachecka rodu Nieliskich. Według rejestru poborowego z 1564 r. Olechno posiadał 3 i ¾ łana użytków, 2 zagrodników z ziemią i 1 zagrodnika bez ziemi. Stanisław Dobrzycki miał ¼ łana, Mikołaj Romanowski ½ łana, Anna Nieliska ¾ łana, Tomasz Nieliski ½ łana i 2 zagrodników bez ziemi, a Stanisław Rudnicki posiadał ¾ łana użytków.
Według spisu powszechnego z 1921 r. wieś liczyła 152 domy oraz 1001 mieszkańców, natomiast folwark liczył 5 domów i 81 mieszkańców. 20 czerwca 1942 r. oddziały Batalionów Chłopskich Jerzego Mara-Meyera „Visa” dokonały udanej akcji na posterunek granatowej policji w Nieliszu, zabijając 7 Niemców. 4 stycznia 1943 r. Niemcy w odwecie za wysadzenie mostu kolejowego w Ruskich Piaskach rozstrzelali 22 mieszkańców wsi.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Wokół Sejmu powstanie trwałe ogrodzenie

Jak pisze „Rzeczpospolita”, Kancelaria Sejmu planuje zamontować przy ulicy Wiejskiej trwałe ogrodzenie. W ostatnich tygodniach z uwagi na wybuch kryzysu parlamentarnego, policja ustawiała przez budynkiem kilkakrotnie barierki.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ
Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........:
grążel żółty [Nuphar lutea], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 5 Styczeń 2017, 01:27    [Cytuj]

Witam w czwartek 5 stycznia, do końca roku 360 dni. Dziś mają imieniny: Genowefa i Karol wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 7:48, zachód 15:47, dzień będzie trwał 7:59, 0:12 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Ramiona czasem
Ramiona czasem
Też są nawiasem.


KALENDARIUM:
1580 – Król Stefan Batory wprowadził polski system pieniężny w Wielkim Księstwie Litewskim.
1866 – Władze rosyjskie wprowadziły obowiązek nauki języka rosyjskiego we wszystkich gimnazjach Królestwa Polskiego.
1925 – Otwarto Polski Urząd Pocztowo-Telegraficzny nr 3, późniejszy Urząd Pocztowy nr 1 w Gdańsku, znany z obrony 1 września 1939 roku.

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym. Jest jednym z pięciu języków oficjalnych i jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką - graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
W czasach ZSRR język rosyjski był nauczany obowiązkowo we wszystkich krajach Układu Warszawskiego. Współcześnie stracił tam nieco na znaczeniu ze względu na wyparcie go ze szkół przez języki Europy Zachodniej takie jak angielski, czy też niemiecki, utratę znaczenia obszarów rosyjskojęzycznych pod względem gospodarczym, kulturowym, naukowym i militarnym oraz przez rządowe akcje skierowane przeciw używaniu języka rosyjskiego (kraje bałtyckie, Ukraina, Gruzja). Według badań Eurostatu jest to jednakże wciąż jeden z najpopularniejszych języków obcych znanych Polakom.
Język rosyjski używany jest również w krajach, w których nie ma on statusu oficjalnego. Są to: Ukraina, Stany Zjednoczone, Łotwa, Izrael, Uzbekistan, Brazylia, Mołdawia, Kanada, Estonia, Litwa, Niemcy, Azerbejdżan, Armenia, Turkmenistan, Tadżykistan, Grecja, Australia, Rumunia, Finlandia i Polska.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Zemsta za Ełk? Butelka z benzyną w barze Egipcjanina we Wrocławiu. Wcześniej były Legnica i Ozorków

Zemsta za Ełk? Butelka z benzyną w barze Egipcjanina we Wrocławiu. Wcześniej były Legnica i Ozorków. WydarzeniaKrajŻycie. Zemsta za Ełk? Butelka z benzyną w barze Egipcjanina we Wrocławiu. Wcześniej były Legnica i Ozorków.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Styczeń, styczeń, wszystko studzi - rośliny, zwierzęta i ludzi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: pełnik europejski [Trollius europaeus].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 6 Styczeń 2017, 05:09    [Cytuj]

Witam w piątek 6 stycznia, TRZECH KRÓLI,do końca roku 359 dni. Dziś mają imieniny: Kacper, Melchior i Baltazar, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura -13 stopni. Wschód słońca 7:47, zachód 15:49, dzień będzie trwał 8:02, 0:15 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Doświadczenie
Doświadczenie - to dar nieba
Masz, gdy ci już nie trzeba.


KALENDARIUM:
1233 – Książę kujawski i łęczycki Kazimierz I wyraził zgodę na po przejęcie ziemi chełmińskiej przez zakon krzyżacki.
1573 – Po śmierci króla Zygmunta II Augusta, w Warszawie zebrał się po raz pierwszy poprzedzający wolną elekcję Sejm konwokacyjny.
1940- Żołdacy niemieccy zamordowali 96 osób na tzw. Szwedzkich Górach pod Warszawą (obecnie część dzielnicy Bemowo).

Mord na Szwedzkich Górach – masowy mord na obywatelach polskich dokonany przez żołdaków niemieckich na tzw. Szwedzkich Górach pod Warszawą (obecnie część dzielnicy Bemowo). 6 stycznia 1940 zostało tam zamordowanych 96 osób. Większość szczegółów tej zbrodni nadal pozostaje owiana tajemnicą. Historycy nie zdołali ustalić zbyt wielu informacji na temat przebiegu egzekucji oraz tożsamości ofiar. Podczas prac ekshumacyjnych, które przeprowadzono na Szwedzkich Górach w 1947 roku, odnaleziono zbiorową mogiłę kryjącą 96 ciał (w tym jednej kobiety). Według informacji uzyskanych od miejscowej ludności bandyci niemieccy mieli dokonać mordu w dniu 6 stycznia 1940 (w dzień Święta Trzech Króli) – a więc 10 dni po głośnej zbrodni w Wawrze. Oznaczałoby to, że zbrodnia na Szwedzkich Górach była jedną z najwcześniejszych zbrodni okupanta w okolicach Warszawy.
Do dziś nie wiadomo kim były ofiary ani skąd je przywieziono. Na podstawie dokumentów odnalezionych przy zwłokach udało się ustalić tożsamość zaledwie trzech zamordowanych. Byli to: Władysław Guteszust, Marian Gutowski (Sutowski) oraz Kazimierz Makowski. W dniach 31 marca – 3 kwietnia 1947 pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzili prace ekshumacyjne na Szwedzkich Górach. Odnalezione zwłoki wydobyto ze zbiorowej mogiły i pogrzebano na cmentarzu w Palmirach, gdzie obecnie spoczywają wraz ze szczątkami ponad 2000 ofiar niemieckiego terroru, odnalezionymi po wojnie w pozostałych miejscach kaźni nieopodal Warszawy.

Poczta Polska podnosi ceny niektórych usług. „To konieczne do zapewnienia rentowności”
Od lutego 2017 roku wzrosną ceny niektórych usług oferowanych przez Pocztę Polską. Zmiany obejmą cennik listów krajowych. Cennik przesyłek oraz listów zagranicznych pozostanie na tym samym poziomie. .


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na Trzech Króli słońce świeci, wiosna do nas pędem leci.Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: knieć błotna, kaczeniec [Caltha palustris].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 7 Styczeń 2017, 01:47    [Cytuj]

Witam w sobotę 7 stycznia, do końca roku 358 dni. Dziś mają imieniny: Lucjan i Wirginia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikajace, temperatura -17 stopni. Wschód słońca 7:47, zachód 15:50, dzień będzie trwał 8:03, 0:16 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Rozbierz się...
Rozbierz się, blago,
Prawda jest nagą.


KALENDARIUM:
1520 – Król Zygmunt I Stary wydał przywilej toruński wprowadzający jeden dzień pańszczyzny tygodniowo.
1794 – Pod naciskiem carycy Katarzyny II Rada Nieustająca unieważniła Order Virtuti Militari i zakazała jego noszenia.
1946 – Miał miejsce trzeci atak UPA na Birczę.

Od 1943 na Wołyniu, a od 1944 również w Małopolsce Wschodniej, bandy UPA realizowały akcję depolonizacji terenów uważanych przez organizację za etniczne ziemie ukraińskie. Również na terenie obecnej Polski, ukraińscy mordercy dążąc do zdestabilizowania polskiej władzy atakowała polską ludność cywilną na terenie określanym jako Zakerzonia. W tym samym czasie, tj. w drugiej połowie 1944 Polska na mocy tzw. Układów republikańskich rozpoczęła wysiedlanie ludności ukraińskiej do ZSRR. W odpowiedzi na to hersztowie UPA wydali rozkaz atakowania siedzib komisji wysiedleńczych, konwojów oraz infrastruktury komunikacyjnej, jak również palenia wysiedlonych wiosek w celu zapobieżenia polskiemu osadnictwu. Autorem planu ataku był Mychajło Galo Konyk. Celem ataku było zniszczenie kwaterującego w mieście garnizonu Ludowego Wojska Polskiego, zniszczenie posterunku Milicji Obywatelskiej, biura komisji wysiedleńczej oraz spalenie miasta.
Atak był wyznaczony na Wigilię wschodniego Bożego Narodzenia, na godzinę drugą w nocy. Jednak w następstwie różnych przeszkód rozpoczął się na poszczególnych odcinkach niejednocześnie - około trzeciej. Jeszcze zanim oddział U-4 zajął stanowiska, na prawym skrzydle, na kierunku marszu watahy U-7, rozległy się strzały, które zaalarmowały polską obronę. Polacy zajęli stanowiska w bunkrach koło pałacu, posterunku MO, oraz w murowanym kościele otoczonym kamiennym murem, i pobliskiej murowanej szkole i rozpoczęli oświetlanie przedpola rakietami i reflektorami, oraz zmasowany ostrzał. Około godz. 7 rano wataha ukraińska wycofała się na stanowiska wyjściowe i lewym skrzydłem nawiązywała kontakt z watahą U-4 "Burłaka", działającą na odcinku od mostu, na szosie przemyskiej - zgraja 512, d-ca "Wańka" w stronę Woli Korzenieckiej zgraja 510. Burłak nie zezwolił na zejście bandy "Łastiwki" z pola walki, by nie odsłonić swego prawego skrzydła. Tak obie sotnie wytrwały na stanowiskach do godziny 8, pomimo że po przeciwnej stronie miasteczka nie było słychać już strzałów. Według meldunku ukraińskiego, w walce zginęło 23 żołnierzy UPA (w tym "Konyk" i "Orski", polskie źródła podają, że UPA poniosła straty w wysokości 140 zabitych i 12 wziętych do niewoli, natomiast po stronie polskiej było (według Ginalskiego i Wysokińskiego) tylko 9 rannych.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Turniej Czterech Skoczni: Zwyciężył Kamil Stoch, Piotr Żyła drugi

Kamil Stoch wygrał 65. Turniej Czterech Skoczni. Piotr Żyła zajął drugie miejsce, a na czwartej pozycji uplasował się Maciej Kot. W ostatnim konkursie w Bischofshofen triumfował Stoch przed Austriakiem Michaelem Hayboeckiem i Żyłą. Piąty był Kot.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje.
Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: ciemiernik zielony [Helleborus viridis], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Styczeń 2017, 04:25    [Cytuj]

Witam w niedzielę 8 stycznia, do końca roku 357 dni. Dziś mają imieniny: Apolinary i Wawrzyniec, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie zamglenia, temperatura -18 stopni. Wschód słońca 7:46, zachód 15:51, dzień będzie trwał 8:05, 0:18 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Droga cnoty

Śliska jest droga cnoty,
Chodzić nią nie mam ochoty.


KALENDARIUM:
1760 – Książę kurlandzko-semigalski Karol Krystian Wettyn złożył w Warszawie hołd lenny królowi Augustowi III Sasowi.
1919 – Naczelna Rada Ludowa objęła władzę na terenach odbitych Niemcom podczas powstania wielkopolskiego.
1967 – Na dworcu Wrocław Główny zginął w wypadku Zbigniew Cybulski.

Naczelna Rada Ludowa (NRL) – organizacja polityczna zaboru pruskiego.
Powstała w 1916 roku w Poznaniu jako nielegalny Komitet Międzypartyjny, nazywany też Centralnym Komitetem Obywatelskim. Wśród partii największy wpływ na pracę komitetu miało Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne. NRL popierała ententę, ściśle współpracując z założonym 15 sierpnia 1917 roku w Lozannie i prowadzonym przez Dmowskiego, Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, który uznawała za legalne władze Polski. W dniu podpisania rozejmu przez Niemcy, 11 listopada 1918 roku Komitet ujawnił się zmieniając nazwę na Radę Ludową, a dzień później wyłonił Tymczasowy Komisariat w skład którego weszli: ks. Stanisław Adamski, Wojciech Korfanty i Adam Poszwiński. 14 listopada ponownie zmieniono nazwę, na Naczelną Radę Ludową. Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w Poznaniu, 5 grudnia uznał NRL za legalną władzę państwową, zaś 6 grudnia NRL wyłonił Komisariat, czyli organ wykonawczy, w składzie:
ks. Stanisław Adamski i Władysław Seyda z Wielkopolski
Wojciech Korfanty i Józef Rymer ze Śląska
Stefan Łaszewski z Pomorza Gdańskiego
Adam Poszwiński z Kujaw
Powołano podkomisariaty w Bytomiu i Gdańsku. Początkowo NRL popierała pokojowe przejęcie ziem zaboru pruskiego przez odradzające się państwo polskie, jednak wybuch powstania wielkopolskiego wymusił zmianę stanowiska i przejęcie kontroli cywilnej i wojskowej nad wyzwolonymi ziemiami. Po zakończeniu powstania uzgodniono stopniowe włączanie Wielkopolski w ramy odrodzonego państwa. W tym celu, zgodnie z ustawą Sejmu Ustawodawczego, 12 sierpnia 1919 powołano Ministerstwo byłej Dzielnicy Pruskiej, na czele którego stanął Władysław Seyda. Następnie 19 sierpnia NRL uległa samorozwiązaniu. Komisariat rozwiązał się tego samego dnia. Zakończyło to proces przejmowania władzy w Wielkopolsce przez Rząd RP. NRL nie została rozwiązana na Górnym Śląsku. Po zakończeniu III powstania śląskiego do maja 1922 roku w NRL pracował prawnik Paweł Kempka, który w tym czasie zorganizował struktury następujących wydziałów tworzonego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach: Samorządnego, Robót Publicznych oraz Bezpieczeństwa Publicznego.

WIADOMOŚĆ DNIA:
"Kijowski wziął 10 proc. środków zebranych przez Komitet i zabrał żonę do USA"

Włodzimierz Radwaniecki to działacz Komitetu Obrony Demokracji i szef Straży KOD Pomorskie. Właśnie udzielił wywiadu, którym pogrąża przewodniczącego Mateusza Kijowskiego na dobre. Radwaniecki podliczył Kijowskiego z pieniędzy, które ten brał z kasy stowarzyszenia. Okazuje się, że 90 tys. za usługi informatyczne to nie jedyna kontrowersyjna transakcja. Potrzebował też np. pieniędzy na wyjazd służbowy do USA wraz z... małżonką. Ze względu na "trudną sytuację materialną" przyszedł z prośbą o pieniądze do zarządu KOD i dostał ponoć 10 tys. zł...


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: rannik zimowy [Eranthis hyemalis]./361084

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Styczeń 2017, 04:42    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 9 stycznia, do końca roku 356 dni. Dziś mają imieniny: Adrian i Alicja, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie zamglenia, temperatura -11 stopni. Wschód słońca 7:46, zachód 15:53, dzień będzie trwał 8:07, 0:20 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Rzekła lilia...
]
Rzekła lilia do motyla :
- Nikt nie patrzy, niech pan zapyla!


KALENDARIUM:
1919 – Powstańcy wielkopolscy dokonali nalotu bombowego na lotnisko we Frankfurcie nad Odrą.
1923 – Początek strajku 50 tysięcy robotników przemysłu włókienniczego w Łodzi, Bielsku i Białymstoku.
1966 – Władze PRL odmówiły wydania paszportu prymasowi kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu na wyjazd do Watykanu na obchody milenium chrztu Polski.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. Polacy przejęli większość miasta i okolic, jednak lotniska we wsi Ławica nie udało się im opanować. Na lotnisku nazwanym przez Niemców Die Fliegerstation Posen-Lawitz stacjonował Flieger Ersatz Abteilung Nr 4 (Zapasowy Oddział Lotniczy nr 4) liczący 200 żołnierzy, w tym ok. 40 narodowości polskiej (według innych źródeł 400 osób). 6 stycznia o godz. 6.30 rozpoczęto bitwę. Atak na niemieckie lotnisko polegał na oddaniu przez wielkopolskich powstańców czterech strzałów armatnich, z których jeden trafił w wieżę lotniska. Artyleria polska starała się nie wywołać pożarów i nie zniszczyć samolotów. Równocześnie nastąpił atak piechoty. Po 20 minutach szturmu powstańcy uzyskali pełne powodzenie. Komendant lotniska por. Fischer poddał jednostkę. Zginął jeden powstaniec, a kilku było rannych. Po stronie niemieckiej było dwóch zabitych i kilkunastu rannych. Polacy wzięli do niewoli 110 żołnierzy, zdobyli 26 sprawnych samolotów i 20 karabinów maszynowych. W dniu 9 stycznia 1919 r. z lotniska na Ławicy odbył się pierwszy nalot bombowy w historii polskich skrzydeł, zakończony sukcesem.
Nad Frankfurtem Polacy znaleźli się po półtoragodzinnym locie. Niemcy byli zaskoczeni, obsługa lotniska w ogóle się nie broniła. Bombardowanie trwało godzinę. 6 polskich maszyn LVG zbombardowało niemieckie lotnisko, zrzucając 900 kg bomb. Samoloty wykonały sześć przelotów nad miastem i sześć bombardowań lotniska. Niemcy w mieście byli przerażeni. Frankfurt położony daleko od frontów nie był wcześniej nękany ani przez Rosjan, ani przez Anglików czy Francuzów. Niemcy nie mieli tylko wątpliwości, że atakowali ich Polacy. Każdy samolot miał na pokładzie bomby 25 kg, zrzucane ręcznie. Na lotnisko spadło 36 bomb, które zniszczyły hangar i samolot, wznieciły pożar. Samoloty szczęśliwie wróciły do Poznania.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Policjant podejrzany o zabójstwo

Pod zarzutem zamordowania 36-latka sąd w Kutnie aresztował dziś na trzy miesiące 29-letniego policjanta – poinformowała łódzka Prokuratura Okręgowa. Motywem zbrodni miały być rozliczenia finansowe między ofiarą a funkcjonariuszem.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: czarnuszka polna [Nigella arvensis], roślina lecznicza i kulinarna.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 10 Styczeń 2017, 04:35    [Cytuj]

Witam we wtorek 10 stycznia, do końca roku 355 dni. Dziś mają imieniny: Anna i Grzegorz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -10 stopni. Wschód słońca 7:54, zachód 15:54, dzień będzie trwał 8:09, 0:22 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Fortuna

Fortuna toczy się kołem,
Pod kołem to pojąłem.


KALENDARIUM:
1940 – Niemieccy mordercy z Selbstschutz dokonali ostatniej masowej egzekucji w lesie Barbarka pod Toruniem. Od 28 października 1939 roku zamordowano tam 600-1200 przedstawicieli polskiej inteligencji oraz elit gospodarczych i politycznych z Torunia i okolic.
1982 - Wisła przerwała wały w okolicach Płocka i zatopiła część miasta i okoliczne wsie. Powódź spowodował zator lodowy na Jeziorze Włocławskim.
1998 – W Słupsku został śmiertelnie pobity przez policjanta 13-letni kibic miejscowej drużyny koszykarskiej, co wywołało kilkudniowe zamieszki w mieście.

Zbrodnia w Barbarce – seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich jesienią 1939 roku w lesie Barbarka pod Toruniem.
Masowe egzekucje w Barbarce stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, a ich wykonawcami byli bandyci z SS i mordercy z paramilitarnego Selbstschutzu. Polscy historycy szacują, że w Barbarce zamordowano co najmniej 600 osób. Ofiarami byli więźniowie obozu dla internowanych, który Niemcy urządzili w kazamatach Fortu VII Twierdzy Toruń. Wśród nich znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity społecznej i intelektualnej z Torunia i okolicznych miejscowości. 7 września 1939 roku do Torunia wkroczyły oddziały Wehrmachtu. W ciągu dwóch kolejnych dni wojsko wraz z policją bezpieczeństwa przeprowadziły w Toruniu prewencyjne aresztowania, zatrzymując kilkadziesiąt osób w charakterze zakładników. Terror okupanta dotknął także pozostałych miejscowości powiatu toruńskiego. 14 września w Czarnowie i Rubinkowie Wehrmacht i żandarmeria przy współudziale miejscowych volksdeutschów rozstrzelały odpowiednio sześciu i pięciu Polaków. Indywidualne egzekucje miały także miejsce w trzech innych wsiach. Miejscem kaźni Polaków stał się las Barbarka położony w odległości około 7 kilometrów od Torunia. Pierwsza masowa egzekucja odbyła się tam 28 października, a więc zaledwie dwa dni po przejęciu obozu przez Selbstschutz. Z zeznań dra. Kazimierza Frąckowskiego wynika, że na śmierć wywieziono wówczas kilka grup więźniów liczących łącznie 130 osób. W gronie ofiar znalazło się m.in. sześciu księży z powiatu toruńskiego (ks. Czesław Lisoń, ks. Roman Gdaniec, ks. Stanisław Główczewski, ks. Jan Pronobis, ks. Antoni Januszewski, ks. Mieczysław Mencel), adwokaci Paweł Ossowski i Stanisław Strzyżowski, nauczyciele Leon Filcek i Franciszek Żmich, wójt Ćwikliński z Gostkowa, wójt Jan Monarski z Chełmży, Jan Brzeski (właściciel zakładu koszykarskiego i ławnik Zarządu Miejskiego w Chełmży), a także dwie kobiety.
Kolejne zbiorowe egzekucje miały miejsce w listopadzie i grudniu. Świadkowie zeznawali, że w tym okresie przeprowadzano je raz na tydzień, czasami również dwa razy w tygodniu. Zazwyczaj każdorazowo mordowano co najmniej kilkadziesiąt osób. Ze względu na przeprowadzoną przez Niemców akcję zacierania śladów zbrodni, liczba ofiar może być podawana jedynie szacunkowo. Większość polskich źródeł podaje, że jesienią 1939 roku rozstrzelano w Barbarce około 600 osób. Niektórzy historycy i badacze są jednak skłonni szacować liczbę ofiar na ponad 1000 lub nawet 1200.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Izraelski dyplomata przedstawił listę brytyjskich posłów, których należałoby usunąć

Maria Strizzolo, była pracownica biura posła Partii Konserwatywnej Roberta Halfona została nagrana w czasie rozmowy z przedstawicielem ambasady Izraela Shaiem Masotem. W czasie rozmowy Masot pyta czy może przekazać Strizzolo "listę posłów parlamentu, którzy powinni być usunięci" w związku z ich propalestyńskimi poglądami.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: czerniec polny [Actaea spicata], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 12 Styczeń 2017, 06:02    [Cytuj]

Witam w czwartek 12 stycznia, do końca roku 353 dni. Dziś mają imieniny: Arkadiusz i Greta, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie śnieg, temperatura -4 stopnie. Wschód słońca 7:44, zachód 15:57, dzień będzie trwał 8:13, 0:26 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Gorycz fiaska

Opłakiwałem gorycz fiaska,
Zanim spostrzegłem, ze to łaska.


KALENDARIUM:
1383 – Pierwsza wzmianka o użyciu artylerii ogniowej w Polsce. W czasie oblężenia Pyzdr w Wielkopolsce przez wojska Bartosza z Odlanowa, będącego stronnikiem księcia mazowieckiego Siemowita IV, kula kamienna wystrzelona z działa przebiła miejskie wrota i zabiła Mikołaja, plebana z Biechowa.
1919 – Wojna polsko-bolszewicka: sowieckie Naczelne Dowództwo wydało Armii Czerwonej rozkaz wykonania rozpoznania do rzek Niemen i Szczara, a następnie 12 lutego aż po Bug, rozpoczynając w ten sposób operację „Cel Wisła”.
1940 – Akcja T4: żołdacy niemieccy zamordowali 440 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chełmie.

Akcja T4

Aktion T4, E-Aktion (niem.) – nazwa programu realizowanego w III Rzeszy w latach 1939–1944 polegającego na fizycznej „eliminacji życia niewartego życia” (niem. „Vernichtung von lebensunwertem Leben”). W ramach akcji mordowano chorych na schizofrenię, niektóre postacie padaczki, otępienie, pląsawicę Huntingtona, stany po zapaleniu mózgowia, osoby niepoczytalne, chorych przebywających w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat, oraz ludzi z niektórymi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi. Szacuje się, że w okresie szczytowym tego programu, tj. w latach 1940–1941, zabito w jego ramach 70 273 chorych i niepełnosprawnych, w tym także pensjonariuszy szpitali psychiatrycznych na terenach okupowanych.
Od kwietnia 1941 r. program ten rozszerzono o „akcję 14f13” (niem. „Aktion 14f13”), obejmującą chorych psychicznie i niepełnosprawnych nieniemieckich więźniów obozów koncentracyjnych, w ramach której wymordowano ok. 20 tys. osób.

Aktion T4 była pierwszym masowym mordem ludności dokonywanym przez niemieckie państwo nazistowskie, podczas którego opracowano „technologię” grupowego zabijania, zastosowaną później w niemieckich obozach zagłady.

Akcja ta była także nazywana „eutanazją” osób upośledzonych – stąd skrót E-Aktion, natomiast szerzej znany skrót T4 pochodzi od adresu biura tego przedsięwzięcia mieszczącego się w Berlinie przy Tiergartenstraße 4.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Trwający 16 dni protest głodowy zakończony. Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego spotkają się z Błaszczakiem

W Dobrzeniu Wielkim zakończył się protest głodowy, trwający od 16 dni. W poniedziałek 16 stycznia przeciwnicy powiększenia Opola spotkają się z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Około początku roku mało w drzewach bywa soku, w ten czas ścięte nie próchnieją, ale raczej kamienieją.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: orlik pospolity [Aquilegia vulgaris], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 12 Styczeń 2017, 06:06    [Cytuj]

Witam w czwartek 12 stycznia, do końca roku 353 dni. Dziś mają imieniny: Arkadiusz i Greta, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie śnieg, temperatura -4 stopnie. Wschód słońca 7:44, zachód 15:57, dzień będzie trwał 8:13, 0:26 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Gorycz fiaska

Opłakiwałem gorycz fiaska,
Zanim spostrzegłem, ze to łaska.


KALENDARIUM:
1383 – Pierwsza wzmianka o użyciu artylerii ogniowej w Polsce. W czasie oblężenia Pyzdr w Wielkopolsce przez wojska Bartosza z Odlanowa, będącego stronnikiem księcia mazowieckiego Siemowita IV, kula kamienna wystrzelona z działa przebiła miejskie wrota i zabiła Mikołaja, plebana z Biechowa.
1919 – Wojna polsko-bolszewicka: sowieckie Naczelne Dowództwo wydało Armii Czerwonej rozkaz wykonania rozpoznania do rzek Niemen i Szczara, a następnie 12 lutego aż po Bug, rozpoczynając w ten sposób operację „Cel Wisła”.
1940 – Akcja T4: żołdacy niemieccy zamordowali 440 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Chełmie.

Akcja T4

Aktion T4, E-Aktion (niem.) – nazwa programu realizowanego w III Rzeszy w latach 1939–1944 polegającego na fizycznej „eliminacji życia niewartego życia” (niem. „Vernichtung von lebensunwertem Leben”). W ramach akcji mordowano chorych na schizofrenię, niektóre postacie padaczki, otępienie, pląsawicę Huntingtona, stany po zapaleniu mózgowia, osoby niepoczytalne, chorych przebywających w zakładach opiekuńczych ponad 5 lat, oraz ludzi z niektórymi wrodzonymi zaburzeniami rozwojowymi. Szacuje się, że w okresie szczytowym tego programu, tj. w latach 1940–1941, zabito w jego ramach 70 273 chorych i niepełnosprawnych, w tym także pensjonariuszy szpitali psychiatrycznych na terenach okupowanych.
Od kwietnia 1941 r. program ten rozszerzono o „akcję 14f13” (niem. „Aktion 14f13”), obejmującą chorych psychicznie i niepełnosprawnych nieniemieckich więźniów obozów koncentracyjnych, w ramach której wymordowano ok. 20 tys. osób.

Aktion T4 była pierwszym masowym mordem ludności dokonywanym przez niemieckie państwo nazistowskie, podczas którego opracowano „technologię” grupowego zabijania, zastosowaną później w niemieckich obozach zagłady.

Akcja ta była także nazywana „eutanazją” osób upośledzonych – stąd skrót E-Aktion, natomiast szerzej znany skrót T4 pochodzi od adresu biura tego przedsięwzięcia mieszczącego się w Berlinie przy Tiergartenstraße 4.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Trwający 16 dni protest głodowy zakończony. Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego spotkają się z Błaszczakiem

W Dobrzeniu Wielkim zakończył się protest głodowy, trwający od 16 dni. W poniedziałek 16 stycznia przeciwnicy powiększenia Opola spotkają się z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Około początku roku mało w drzewach bywa soku, w ten czas ścięte nie próchnieją, ale raczej kamienieją.Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: ostróżeczka polna [Consolida regalis]
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 13 Styczeń 2017, 03:53    [Cytuj]

Witam w piątek 13 stycznia, do końca roku 352 dni. Dziś mają imieniny: Bogumił i Weronika, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura -1 stopień. Wschód słońca 7:43, zachód 15:58, dzień będzie trwał 8:15, 0:28 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Tak wszyscy...
Tak wszyscy ganią porubstwo i ruję,
Nazwa okropna - ale jak smakuje...


KALENDARIUM:
1919 - Pod naciskiem mocarstw zachodnich Polska wycofała wojska ze Spiszu i Orawy. W zamian Czechosłowacja zezwoliła na tranzyt broni do Polski przez swe terytorium.
1931 – W Krakowie policja rozpędziła przed magistratem demonstrujących bezrobotnych.
1965 – W kawiarni Nowy Świat w Warszawie odbyła się premiera pierwszego programu Kabaretu Dudek.

Kabaret Dudek – założony i kierowany przez cały czas istnienia przez Edwarda Dziewońskiego. Zainaugurował działalność w styczniu 1965. Przedstawienia kabaretu odbywały się w kawiarni "Nowy Świat" przy ulicy Nowy Świat 61 w Warszawie.
W ciągu 10 lat działalności kabaretu odbyło się około 1000 przedstawień, na które złożyło się blisko 200 skeczy, monologów i piosenek kilkudziesięciu kompozytorów i autorów.
Po oficjalnym zakończeniu działalności w 1975, kabaret odbywał sporadyczne występy np. dla potrzeb telewizji. W 1987 Edward Dziewoński spróbował reanimować działalność Kabaretu w nieco zmienionej formule i z obsadą rozszerzoną o aktorów młodszej generacji. Jednak ta próba nie była dla niego satysfakcjonująca, co było jedną z przyczyn podjęcia decyzji o definitywnym zakończeniu działalności Kabaretu Dudek dwa lata później.
Pięcioro aktorów tworzyło grupę gwiazd, która była filarem kabaretu i najsilniej jest z nim utożsamiana:
Irena Kwiatkowska
Edward Dziewoński
Wiesław Gołas
Jan Kobuszewski
Wiesław Michnikowski
Kawiarnia "Nowy Świat" została zamknięta w 2008. Budynek - własność miasta - jest od listopada 2009 siedzibą Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat [13], a przestrzeń dawnej kawiarni zajmuje bar/pub, otwarty do późnych godzin wieczornych. Memorabilia po Dudku, które wcześniej zdobiły wejście do kawiarni, nie powróciły.
Napis Upupa epops, który wisiał nad sceną w trakcie przedstawień, to łacińska nazwa dudka.
Przedstawienia kabaretu odbywały się kilka razy w tygodniu, np. w środy, soboty i niedziele. Zawsze późnym wieczorem, ponieważ występujący aktorzy docierali do kabaretu po skończeniu spektakli w macierzystych teatrach.
Spotkamy się na Nowym Świecie, piosenka śpiewana przez zespół na zakończenie kabaretu, była wcześniej śpiewana przez Ludwika Sempolińskiego. W ostatnim programie (13 stycznia 1975) słowa refrenu zostały zmienione na Spotkamy się na tamtym świecie.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Nowe faktury Kijowskiego. Płacił mu nie tylko Komitet Społeczny KOD

W czwartek 12 stycznia "Rzeczpospolita" poinformowała o istnieniu kolejnych faktur na kwotę ponad 30 tys. złotych, które wystawiła Komitetowi Obrony Demokracji firma MKM Studio za usługi informatyczne. Portal Onet.pl informuje z kolei, że tym razem firmie Kijowskiego płaciło Stowarzyszenie Komitetu Obrony Demokracji, a nie – jak poprzednio – Komitet Społeczny.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Przyjdzie święta Weronika, zniesie jajka kaczka dzika.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: przylaszczka pospolita [Hepatica nobilis], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 14 Styczeń 2017, 05:24    [Cytuj]

Witam w sobotę 14 stycznia, do końca roku 351 dni. Dziś mają imieniny: Feliks i Ninia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 7:43, zachód 16:00, dzień będzie trwał 8:17, 0:30 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jak już - to już
Jak już grzeszyć, to ordynkiem:
Myślą, mową i uczynkiem.


KALENDARIUM:
1863 – W nocy z 14 na 15 stycznia przeprowadzono w Warszawie brankę, która przyspieszyła wybuch powstania styczniowego.
1940 – Z aresztu Gestapo przy alei Szucha w Warszawie uciekł w brawurowy sposób dowódca Wydziału Bojowego Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej Kazimierz Kott, w odpowiedzi na co Niemcy dokonali w mieście masowych aresztowań.
1993 – Na Bałtyku u wybrzeży Rugii zatonął podczas sztormu polski prom kolejowo-samochodowy MF Jan Heweliusz. Zginęło 55 osób, uratowano 9.

Aleja Jana Chrystiana Szucha – ulica w śródmieściu Warszawy, biegnąca od placu Unii Lubelskiej do placu Na Rozdrożu.
Nazwa upamiętnia Jana Chrystiana Szucha, architekta projektującego warszawskie założenia krajobrazowe i ogrody królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Aleja została przeprowadzona ok. 1773 jako jeden z elementów Osi Stanisławowskiej. Po 1780 u zbiegu z ul. Marszałkowską powstał folwark królewski, który przeszedł następnie na własność Jana Chrystiana Szucha. Obecna nazwa ulicy zaczęła być używana oficjalnie od 1877.
Od połowy XIX wieku północny odcinek ulicy zaczął być zabudowywany budynkami o przeznaczeniu wojskowym. Około 1870 wzniesiono tam drewniane baraki, zastąpione później murowanymi budynkami koszar Litewskiego Pułku Lejbgwardii, od którego wywodzi się nazwa ulica Litewskiej. W 1900 przy zbiegu z Alejami Ujazdowskimi powstał kompleks budynków Korpusu Kadetów im. A. Suworowa. Z kolei południowy odcinek ulicy przy placu Unii Lubelskiej został zabudowany okazałymi domami i pałacykami.
W 1922 ulicy nadano nazwę Batorego, jednak ta nazwa się nie przyjęła. Około 1930 ulicę wyasfaltowano.
Jesienią 1939, po kapitulacji Warszawy, monumentalne gmachy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Najwyższej Izby Kontroli zostały przejęte przez Gestapo, SD i Ordnungspolizei, a ulica znalazła się w centrum niemieckiej dzielnicy policyjnej. 1 grudnia 1941 nazwę ulicy zmieniono na Strasse der Polizei. 6 maja 1944 przy alei Szucha 16 żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” dokonali nieudanego zamachu na kierownika Wydziału IV w urzędzie Komendanta SD i policji bezpieczeństwa na dystrykt warszawski Waltera Stamma.
Od 17 stycznia 1946 do 14 kwietnia 1992 ulica nosiła nazwę alei 1 Armii Wojska Polskiego
W 1968 rozebrano budynek kasyna wojskowego (nr 29), ostatni relikt dawnych koszar piechoty rosyjskiej.
W listopadzie 2012 Rada Warszawy skorygowała nazwę alei z aleja Szucha na aleja Jana Chrystiana Szucha.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Czy „Wiadomości” TVP przesadziły z sondażem z kotem prezesa

Wieczorne wydanie „Wiadomości” w TVP zaskoczyło swoich widzów. W materiale „Konsekwencje okupacji sali plenarnej” pojawiła się nietypowa sonda, w której respondenci decydowali, kto zasługuje na większy szacunek. Wielkim wygranym był... kot prezesa z 98-procentowym poparciem. Pokonał on Grzegorza Schetynę, Mateusza Kijowskiego i Ryszarda Petru. ...


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: sasanka zwyczajna [Pulsatilla vulgaris].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 15 Styczeń 2017, 05:18    [Cytuj]

Witam w niedzielę 15 stycznia, do końca roku 350 dni. Dziś mają imieniny: Dobrawa i Franciszek, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -2 stopnie. Wschód słońca 7:42, zachód 16:01, dzień będzie trwał 8:19, 0:32 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Tęcza...
Tęcza
Wszystko bieli zawdzięcza.


KALENDARIUM:
1928 - Podczas spaceru po linie rozwieszonej pomiędzy budynkami na ul. Akademickiej we Lwowie zginął wspinacz i akrobata Stefan Poliński.
1944 - Ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali masakry 55 mieszkańców Markowej (powiat podhajecki).
1945 - W nocy z 15 na 16 stycznia ukraińscy mordercy z band UPA dokonali mordów na polskich mieszkańcach wsi Błyszczanka i Latacz, położonych w dawnym powiecie zaleszczyckim województwa tarnopolskiego.

Czystka etniczna w Małopolsce Wschodniej – czystki etniczne ludności polskiej i jej eksterminacja o znamionach ludobójstwa, dokonana przez bandytów ukraińskich na terenie województw tarnopolskiego, stanisławowskiego i lwowskiego II Rzeczypospolitej podczas okupacji wojskowej tych ziem przez III Rzeszę Niemiecką i ZSRR w latach 1943–1945. Zbrodni na Polakach dokonywały bandy UPA, politycznie podporządkowane OUN-B, a następnie UHWR, pod naczelnym dowództwem Romana Szuchewycza, a także oddziały SKW, Służby Bezpieczeństwa OUN-B i ukraińska ludność cywilna. W kilku przypadkach doszło do współpracy pomiędzy wymienionymi wyżej formacjami a niemieckimi jednostkami policyjnymi, w których służyli Ukraińcy (Ukraińską Policją Pomocniczą i 4 pułkiem policji SS).
W konsekwencji według ustaleń historyków zostało zamordowanych od 20–25 do 30–40 tys. Polaków, Ewa Siemaszko szacuje liczbę ofiar na 70 tys. Około 300–400 tys. Polaków uciekło z terenów Małopolski Wschodniej wiosną i latem 1944 r. w obawie przed mordami, a także by uchronić się przed powrotem okupacji sowieckiej i terroru NKWD, wobec wkroczenia w styczniu 1944 r. Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczypospolitej i zbliżającego się frontu sowiecko-niemieckiego.
Analogiczne morderstwa zostały przeprowadzone przez bandy UPA pomiędzy kwietniem a grudniem 1943 na terenie województwa wołyńskiego.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Merkel przyjedzie spotkać się z Szydło i Kaczyńskim

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjeżdża z wyciągniętą ręką. Chce rozmawiać. W tym roku wybierany będzie parlament w Holandii, prezydent we Francji i Bundestag w Niemczech. Do tego Trump i Brexit. Merkel nie chce więc mieć problemu w Polsce ...


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na stycznie i lute trzeba mieć konie kute.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: zawilec żółty [Anemone ranunculoides]./362428

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 16 Styczeń 2017, 02:22    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 16 stycznia, do końca roku 349 dni. Dziś mają imieniny: Joanna i Marceli, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przelotny śnieg, temperatura -2 stopnie. Wschód słońca 7:41, zachód 16:03, dzień będzie trwał 8:22, 0:35 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jeden sakrament
Jeden sakrament potrzebuje świadka,
Bo to nie tylko sakrament, lecz wpadka.


KALENDARIUM:
1945 - W Ostrowcu Świętokrzyskim komunista, oficer AL i nowo mianowany wojewoda kielecki Jan Foremniak wraz z kilkoma wspólnikami dokonał napadu rabunkowego na prywatne mieszkanie, podczas którego został zastrzelony przez żołnierza AK Stanisława Kosickiego. Wydarzenie to, po spreparowaniu przez propagandę komunistyczną, stało się kanwą powieści Jerzego Andrzejewskiego Popiół i diament.
1961 – Na Wawel powróciły z Kanady skarby królewskie, wśród których znajdowały się wawelskie arrasy.
1981 – Odsłonięto pomnik Stefana Starzyńskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie (później przeniesiony na Saską Kępę).

Stanisław Kosicki ps. Czarny, Bohun (ur. 1927, zm. w marcu 1997 w Olsztynie) – harcerz Szarych Szeregów i żołnierz Kedywu AK, pierwowzór bohatera powieści Popiół i diament – Maćka Chełmickiego. Był synem oficera saperów Wojska Polskiego Henryka Kosickiego (ur. 1896) i Marty z domu Witt. Rodzina mieszkała przed wojną w Poznaniu, gdzie Stanisław uczęszczał do Gimnazjum Świętej Marii Magdaleny. Pierwszy okres okupacji spędził u dziadków w Toruniu, a następnie rodzina została wysiedlona do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie Stanisław zaangażował się w ruch oporu. Jako partyzant oddziału Armii Krajowej "Potoka" brał udział w bitwie w pobliżu Piotrowego Pola.
16 stycznia 1945 Kosicki został wysłany przez dowództwo na pomoc pewnej napadniętej rodzinie, doszło do wymiany ognia, w której zginął żołnierz Armii Ludowej i jednocześnie świeżo mianowany wojewoda kielecki – Jan Foremniak. Kosicki zmuszony został do ucieczki. Dotarł do Krakowa, gdzie znalazł kryjówkę w klasztorze kapucynów. Po zdradzie miejsca jego ukrycia został aresztowany i przewieziony do kieleckiego więzienia, gdzie skazano go na karę śmierci. Na egzekucję oczekiwał w celi śmierci wiele tygodni, nie znając jej terminu.
W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 oddział partyzancki Antoniego Hedy rozbił kieleckie więzienie i uwolnił kilkuset więźniów, w tym także Stanisława Kosickiego. Wkrótce otrzymał fałszywe dokumenty na nazwisko Jan Szymański i wyjechał na Wybrzeże, gdzie ukończył studia, założył rodzinę i rozpoczął karierę naukową. Dopiero w 1954 roku został zdemaskowany i ponownie aresztowany, ale ponieważ posiadał dokument amnestyjny, został zwolniony z aresztu po 12 godzinach. Rozpoczęły się jednak inne wieloletnie represje polegające m.in. na zwalnianiu z pracy i nieustannym śledzeniu. SB uzyskało nawet tajemny wpływ na jego żonę, doprowadzając do rozwodu, rozbicia rodziny i utraty kontaktu z dziećmi.
Według książki Krzysztofa Kąkolewskiego Diament odnaleziony w popiele powieść Jerzego Andrzejewskiego była propagandową mistyfikacją, a wydarzenia autentyczne bardzo różniły się od fabuły Popiołu i diamentu.

WIADOMOŚĆ DNIA:
"Sunday Times": Donald Trump chce spotkać się z Władimirem ...

Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump planuje wybrać się ze swoją pierwszą zagraniczną wizytą do Europy, aby spotkać się w Reykjaviku z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem - poinformował dzisiaj brytyjski "Sunday Times".


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kto samotny, ten markotny.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: zawilec wielkokwiatowy [Anemone sylvestris].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,339 sekundy. Zapytań do SQL: 10