ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: KASIA
15 Lipiec 2009, 10:34
Pobudka dla forum
Autor Wiadomość
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 5 Luty 2017, 04:31    [Cytuj]

Witam w niedzielę 5 lutego, do końca roku 329 dni. Dziś mają imieniny: Agata i Jakub, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie zamglenia, temperatura -4 stopnie. Wschód słońca 7:14, zachód 16:38, dzień będzie trwał 9:24, 1:37 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Apel

Myjcie się, dziewczyny,
Nie znacie dnia ani godziny.


KALENDARIUM:
1752 – Marszałek wielki koronny Franciszek Bieliński powołał w Ostrowie Wielkopolskim pierwszą w Polsce zawodową straż pożarną.
1943 - Około 30 osób zostało zamordowanych przez żołdaków niemieckich, podczas napadu tych bandziorów na wieś Lendo Wielkie na Lubelszczyźnie.
1945 - W Baryszu koło Tarnopola ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali masakry 135 Polaków.

W II Rzeczypospolitej Barysz był miastem w województwie tarnopolskim, w powiecie buczackim. W 1921 roku mieszkało w nim 3003 Polaków, 1562 Ukraińców i 330 Żydów. W 1929 liczba mieszkańców wzrosła do 4795, a w 1939 roku do 7000. Zbrodnie w Baryszu – zbrodnie popełnione na Polakach w miejscowości Barysz położonej w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego przez nacjonalistów ukraińskich, w tym zbrodnia dokonana w nocy z 5 na 6 lutego 1945 przez ukraińskich morderców z bandy (UPA) hersztem był Petr Chamczuk. W 1944, po zajęciu tych ziem przez Armię Czerwoną, polskich mężczyzn zaczęto powoływać do Wojska Polskiego, pozbawiając wsie samoobrony. W ich miejsce powoływano Istriebitielne bataliony. Posterunek IB w Baryszu liczył ponad 100 żołnierzy, z czego około 50 należało wcześniej do AK. Dowódcą jednostki był Ukrainiec zza Zbrucza Iwanienko, jego zastępcą Polak Józef Krowicki. IB z Barysza aktywnie zwalczał ukraińskie podziemie nacjonalistyczne. W nocy z 5 na 6 lutego 1945 około godz. 22 osiedle Mazury w Baryszu napadła banda UPA mordując napotkaną ludność bez względu na płeć i wiek oraz paląc zabudowania. Bandyci otrzymali wsparcie ukraińskiej ludności cywilnej, która rabowała mienie Polaków. Miejscowości broniła tylko część żołnierzy IB (według niektórych świadków tylko 10), ponieważ większość z nich dzień przed zbrodnią wezwano do Buczacza. Na ulicy Plebańskiej napastnicy napotkali zacięty opór IB i mieszkańców. Część ludności schroniła się w murowanych budynkach szkoły i kościoła. Rzeź ludności oraz walki trwały około 5 godzin, po czym banda UPA wycofał się.
Henryk Komański i Szczepan Siekierka podają liczbę 135 Polaków zabitych podczas napadu z 5 na 6 lutego 1945. W pierwszych polskich meldunkach straty Ukraińców oceniono na kilkudziesięciu zabitych i rannych, co Grzegorz Motyka uznaje za liczbę zawyżoną. Osiedle Mazury zostało całkowicie spalone. W ciągu kilku dni ocaleni Polacy dokonali pochówku zabitych i przenieśli się do Buczacza, skąd byli wypędzeni na Ziemie Odzyskane.WIADOMOŚĆ DNIA:
Ostrowiec Wlkp: W „oknie życia” znaleziono niemowlę. Było wychłodzone, miało jeszcze pępowinę

Przy Klasztorze Sióstr św. Elżbiety w Ostrowie Wielkopolskim działa od kilkudziesięciu miesięcy „okno życia”. Jak podaje portal se.pl ubiegłej nocy pozostawiono w nim urodzone kilka godzin wcześniej niemowlę. Okno życia działa w Ostrowcu Wielkopolskim działa od 8 grudnia 2015 roku.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Po świętej Agacie widzimy muchy w chacie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: pyleniec pospolity [Berteroa incana]./366595

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 6 Luty 2017, 02:01    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 6 lutego, do końca roku 328 dni. Dziś mają imieniny: Bogdana i Dorota, wszystkiego najlepszego dla solenizantek! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -4 stopnie. Wschód słońca 7:13, zachód 16:40, dzień będzie trwał 9:27, 1:40 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Mój pech

Na tym polega mój pech,
Że cnota mi śmierdzi, a pachnie grzech.


KALENDARIUM:
1863 – Rozpoczęła się największa podczas powstania styczniowego bitwa pod Siemiatyczami, w której następnego dnia zwycięstwo odniosły wojska rosyjskie.
1940 – Został przedstawiony tzw. plan Pabsta, przewidujący 10-krotne zmniejszenie i przebudowę Warszawy.
1943 – W oficynie kamienicy przy ul. Długiej 44/46 Niemcy odkryli skład broni i tajną drukarnię należące do Narodowych Sił Zbrojnych. W wyniku strzelaniny zginęło kilku żołnierzy NSZ i kilku niemieckich policjantów. 80 konspiratorów i mieszkańców kamienicy zostało aresztowanych, a następnie kobiety deportowano do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a mężczyzn rozstrzelano 12 lutego w Lasach Chojnowskich pod Warszawą.

Plan Pabsta – hitlerowski plan urbanistyczny dla miasta Warszawy z czasów II wojny światowej, będący obok innych projektów elementem polityki niemieckiej w stosunku do stolicy Polski w latach 1939–1945.
Zwykle nazwą plan Pabsta określa się plan autorstwa niemieckich architektów Huberta Grossa i Ottona Nurnbergera z 1940, dedykowany Hansowi Frankowi, wykonany pod kierunkiem Friedricha Pabsta (od 1939 naczelnego architekta miasta Warszawy, projektującego modelowe osiedla dla Niemców rozmieszczone wokół centrum miasta). Przewidywał on zburzenie większości zabudowy Warszawy i zamienienia jej w prowincjonalne miasto, służące Niemcom w charakterze ogromnego węzła komunikacyjnego i ośrodka w którym zamieszkiwałaby niemiecka elita i grupa polityczna (niem. Ortsgruppe), licząca ok. 40 000 ludzi, zarządzająca podbitymi przez III Rzeszę terenami na wschodzie.
Nazwa plan Pabsta odnosi się również do projektu autorstwa Friedricha Pabsta z 1942, przewidującego zburzenie Starego Miasta w Warszawie, przebudowę placu Zamkowego – m.in. wybudowania Hali Ludowej (niem. Parteivolkshalle) w miejscu Zamku Królewskiego w Warszawie, który miał zostać zburzony z polecenia Adolfa Hitlera oraz Pomnika Germanii w miejscu rozebranej Kolumny Zygmunta.
Obecnie ustalenie rzeczywistego zasięgu tzw. planu Pabsta, w wielu źródłach historycznych odnoszącego się umownie do całości zamierzeń nniemieckiej urbanistyki w Warszawie w latach 1939–1945 (niektóre opinie sugerują, iż nazwę plan Pabsta należy odnosić tylko do projektu z 1942), jest problematyczne – projekty niemieckie odnośnie Warszawy były wielokrotnie korygowane i przekształcane w latach okupacji, co uniemożliwia precyzyjną ocenę zasięgu tych zamierzeń.WIADOMOŚĆ DNIA:
Trump o Putinie: "Szanuję go", a na pytanie: "Putin to przecież zabójca", Trump odpowiada...

Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z dziennikarzem telewizji FOX powiedział, że szanuje Władimira Putina. Wtedy dziennikarz zapytał: przecież Putina jest „zabójcą”, a Trump odparł, że w USA również jest ich wielu.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Święta Dorotka wypuszcza skowronka za wrotka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: ubiorek gorzki [Iberis amara].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 7 Luty 2017, 02:20    [Cytuj]

Witam we wtorek 7 lutego, do końca roku 327 dni. Dziś mają imieniny: Idzi i Rozalia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, -4 temperatura stopnie. Wschód słońca 7:11, zachód 16:42, dzień będzie trwał 9:31, 1:44 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Apetyt rośnie
Dopiero syty
Ma apetyty.


KALENDARIUM:
1422 – Król Władysław II Jagiełło poślubił swą czwartą i ostatnią żonę Zofię Holszańską.
1915 – I wojna światowa: rozpoczęła się bitwa nad jeziorami mazurskimi.
1919 - Wydano dekret o powszechnym obowiązku służby wojskowej i o obowiązku szkolnym.

Zofia (Sonka) Holszańska herbu Hippocentaurus (brus. Соф'я Гальшанская; lit. Zofija Alšėniškė) (ur. ok. 1405, zm. 21 września 1461 w Krakowie) – księżniczka litewska, królowa Polski, od 1422 roku czwarta i ostatnia żona Władysława II Jagiełły.
Sonka przed ślubem z polskim królem musiała przejść z prawosławia na katolicyzm, przyjmując jednocześnie imię Zofia. Koronowana w 1424 roku. Wraz z mężem starała się zapewnić polski tron synowi Władysławowi III Warneńczykowi, co zakończyło się połowicznym sukcesem, bo w 1434 roku – po śmierci Jagiełły – Władysław został królem, ale Zofia nie została regentką. Po śmierci starszego syna w 1444 roku zabiegała o polską koronę dla młodszego Kazimierza IV Jagiellończyka, który został koronowany w 1447 roku.
Inicjatorka pierwszego tłumaczenia Biblii na język polski (tzw. Biblia królowej Zofii).

WIADOMOŚĆ DNIA:
PiS chce odwołać opozycyjnych wicemarszałków Sejmu

Politycy PiS planują na najbliższym posiedzeniu Sejmu złozyć wniosek o odwołanie wicemarszałków Sejmu - Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z PO i Barbary Dolniak z Nowoczesnej. Kuchciński: posłowie okupujący mównicę złamali Regulamin Sejmu


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Luty bywa w lód okuty.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: pleszczotka górska [Biscutella laevigata].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Luty 2017, 04:56    [Cytuj]

Witam w środę 8 lutego, do końca roku 326 dni. Dziś mają imieniny: Gabriela i Hieronim, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, temperatura -9 stopni. Wschód słońca 7:09, zachód 16:44, dzień będzie trwał 9:35, 1:48 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Na Dzień Kobiet
Dniem czcić kobiety - po co?
Ja czczę kobiety - nocą!


KALENDARIUM:
1945 - W dniach 8-9 lutego 1945 roku ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali zbrodni na co najmniej 56 polskich mieszkańcach wsi Hleszczawa oraz chutoru Stadnica, położonych w dawnym powiecie trembowelskim województwa tarnopolskiego.
1951 – W więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie został zamordowany mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, oficer Wojska Polskiego, dowódca 5. Brygady Wileńskiej AK, dwukrotny kawaler orderu Virtuti Militari.
1955 – 47-letnia nauczycielka Ludwika Wawrzyńska uratowała czworo dzieci wynosząc je z płonącego baraku hotelowego „Metrobudowy” przy ul. Włościańskiej 52 w Warszawie. Z powodu doznanych poparzeń zmarła 18 lutego w szpitalu.

Ludwika Antonina Wawrzyńska (ur. 22 kwietnia 1908 w Warszawie, zm. 18 lutego 1955 tamże) – pedagog, z narażeniem życia uratowała z pożaru czworo dzieci z sąsiedztwa, stając się jego ofiarą. Urodziła się jako Ludwika Koralewska[1]. Wychowywała się na Kujawach. Maturę uzyskała w Toruniu. 8 lutego 1955 w zamieszkiwanym przez nią baraku hotelowym „Metrobudowy” przy ul. Włościańskiej 52 w Warszawie wybuchł pożar. Szykując się do pracy usłyszała alarm i wiadomość, że w jednym z mieszkań w płonącym baraku, w pomieszczeniu zamkniętym na kłódkę, znajduje się czworo dzieci. Ludwika Wawrzyńska rozbiła zamknięte drzwi siekierą i wyniosła z pomieszczenia dwoje dzieci: sześciomiesięczną Annę Sowul i jej dwuletniego brata Ryszarda. Następnie wróciła i ocaliła ich trzyletnią siostrę Elżbietę. W trakcie trzeciego wejścia do płonącego pomieszczenia uratowała jeszcze trzyletniego Marka Kaźmierczaka. Po tym powróciła w to miejsce w celu ratowania mienia i w tym momencie zawalił się strop. Matka uratowanych dzieci, nie wiedząc, co zaszło podczas jej nieobecności, rzuciła się w kierunku swego mieszkania i spaliła się żywcem.
W trakcie ratowania dzieci Ludwika Wawrzyńska doznała tak dotkliwych poparzeń, że mimo wysiłków lekarzy i zastosowania najnowocześniejszych na owe czasy metod leczenia nie zdołano uratować jej życia. Zmarła w szpitalu Instytutu Hematologii przy ul. Chocimskiej 5 w Warszawie. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Na jej nagrobku widnieje napis: „Ludwika Antonina z Koralewskich Wawrzyńska ur. 1908 zm. 1955. Nauczycielka Szkoły T.P.D. nr 10. Wzór szlachetności, bohaterstwa i patriotyzmu, oddała życie ratując dzieci z pożaru, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Wrocław: śledztwo ws. kradzieży w markecie, którego sprawcą miał być sędzia

Prokuratura Rejonowa Krzyki-Zachód we Wrocławiu wszczęła we wtorek śledztwo ws. kradzieży w markecie, której sprawcą miał być sędzia wrocławskiego sądu. Sędzia miał według pracownika ochrony sklepu ukraść nośniki pamięci elektronicznej.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Czasem luty się zlituje, że człek niby wiosnę czuje, ale czasem tak się zżyma, że człek prawie nie wytrzyma.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: rzodkiew świrzepa [Raphanus raphanistrum].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Luty 2017, 05:35    [Cytuj]

Witam w czwartek 9 lutego, do końca roku 325 dni. Dziś mają imieniny: Jakub i Pelagia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -8 stopni. Wschód słońca 7:07, zachód 16:46, dzień będzie trwał 9:39, 1:52 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Astronomom i kochankom
Niebo i miłą
Bierze się siłą.


KALENDARIUM:
1905 – Rewolucja w Królestwie Polskim: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.
1943 – Mordercy ukraińscy z bandy UPA dokonali masakry 149-173 Polaków we wsi Parośla I. Zbrodnia ta jest uważana za początek rzezi wołyńskiej.
1953 – Wydano dekret dający organom państwowym prawo do odmowy zgody na wszelkie nominacje kościelne.

Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez ukraińskich morderców z bandy UPA hersztem był Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem bandytów z UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej. Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery banda bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Mordercy ukraińscy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo watahy, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Bandyci otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom, w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć.
WIADOMOŚĆ DNIA:
Wiceszef MSZ: Kandydatura Tuska na kadencję szefa RE na marginesie rozmów z Merkel

Temat kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej był na marginesie rozmów premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański. W tej sprawie możliwe są różne scenariusze - dodał.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Cnota skarb wieczny, cnota klejnot drogi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: wronóg grzebieniasty Coronopus squamatus].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Luty 2017, 05:36    [Cytuj]

Witam w czwartek 9 lutego, do końca roku 325 dni. Dziś mają imieniny: Jakub i Pelagia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -8 stopni. Wschód słońca 7:07, zachód 16:46, dzień będzie trwał 9:39, 1:52 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Astronomom i kochankom
Niebo i miłą
Bierze się siłą.


KALENDARIUM:
1905 – Rewolucja w Królestwie Polskim: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.
1943 – Mordercy ukraińscy z bandy UPA dokonali masakry 149-173 Polaków we wsi Parośla I. Zbrodnia ta jest uważana za początek rzezi wołyńskiej.
1953 – Wydano dekret dający organom państwowym prawo do odmowy zgody na wszelkie nominacje kościelne.

Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez ukraińskich morderców z bandy UPA hersztem był Hryhorija Perehijniaka "Dowbeszki-Korobki" w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem bandytów z UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej. Parośla I była polską osadą złożoną z 26 zagród, które zamieszkiwały ok. 130 osób. Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery banda bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Mordercy ukraińscy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo watahy, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Bandyci otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom, w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach.
Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć.
WIADOMOŚĆ DNIA:
Wiceszef MSZ: Kandydatura Tuska na kadencję szefa RE na marginesie rozmów z Merkel

Temat kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej był na marginesie rozmów premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański. W tej sprawie możliwe są różne scenariusze - dodał.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Cnota skarb wieczny, cnota klejnot drogi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: wronóg grzebieniasty Coronopus squamatus].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 10 Luty 2017, 06:03    [Cytuj]

Witam w piątek 10 lutego, do końca roku 324 dni. Dziś mają imieniny: Elwira i Michał, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -8 stopni. Wschód słońca 7:06, zachód 16:47, dzień będzie trwał 9:41, 1:54 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Na niejedną
Na tym polega wstyd dziewiczy
Że upadków swych nie liczy.


KALENDARIUM:
1940 – Sowieci rozpoczęli masowe deportacje ludności polskiej z terenów zajętych po 17 września 1939 przez Armię Czerwoną. Ponad 200 tys. osób wywieziono do obozów (łagrów), położonych w Starobielsku na Ukrainie, na Syberii i w Kazachstanie. Deportacja objęła głównie urzędników państwowych, właścicieli ziemskich i osadników wojskowych. Działalność ta etapami trwała do najazdu Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 roku.
1944 – W odwecie za udany zamach na Franza Kutscherę żołdacy niemieccy zamordowali 140 osób w ulicznej egzekucji na ul. Barskiej w Warszawie.
1945 - Ewakuujący niemiecką ludność cywilną i rannych żołnierzy z terenu Prus Wschodnich do Świnoujścia niemiecki transportowiec MS Steuben został zatopiony na północ od Ławicy Słupskiej przez radziecki okręt podwodny S-13. Zginęło 3600 osób, uratowano 300.

Po zbrojnej anapaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. okupacji wojskowej wschodnich terenów II Rzeczypospolitej przez Armię Czerwoną i ustaleniu w dniu 28 września 1939 r. przez III Rzeszę i ZSRR w zawartym w Moskwie pakcie o granicach i przyjaźni niemiecko-sowieckiej linii granicznej na okupowanych wojskowo przez Wehrmacht i Armię Czerwoną terenach Polski mieszkańcy obu okupowanych części państwa polskiego poddani zostali represjom przez okupantów.
Na terenach okupowanych i anektowanych przez ZSRR obywatele Rzeczypospolitej, zarówno Polacy , jak i obywatele polscy innych narodowości poddani zostali przez stalinowski aparat przemocy ZSRR brutalnym represjom, obliczonym na załamanie społecznego morale i zniszczenie w zarodku rodzącej się konspiracji. Długofalowym celem polityki ZSRR była depolonizacja Kresów Wschodnich oraz sowietyzacja ludności przyłączonych do ZSRR terenów Rzeczypospolitej. Zajęcie blisko połowy terytorium II RP przez współpracujący z III Rzeszą ZSRR spowodowało zastosowanie wobec wszystkich zamieszkujących te obszary narodów zasady zbiorowej odpowiedzialności. Pierwszych obywateli polskich, blisko 55 000 uchodźców z centralnej i zachodniej Polski, wysiedlono już w październiku 1939 r. Przesiedlono ich do wschodnich obwodów Białoruskiej i Ukraińskiej SRR, w ramach tzw. rozładowywania miast kresowych. Pierwsza deportacja miała miejsce 10 lutego, kolejne 13-14 kwietnia oraz w okresie maj-lipiec 1940 roku. Ostatnia odbyła się w maju i czerwcu 1941, tuż przed atakiem Niemiec na ZSRR. Pierwsze trzy dzielił przedział dwóch miesięcy niezbędny na dojazd przygotowanych wcześniej składów z zesłańcami do miejsc przymusowego ich osiedlenia i powrót po nową grupę. W tym czasie przygotowywano wszystkie niezbędne rozkazy i plany odnośnie przebiegu akcji i miejsc rozlokowania kolejnych kontyngentów. Przeciętny skład składać się miał z 55 wagonów towarowych do przewozu ludności, 1 osobowego dla konwoju, 4 towarowych do przewozu cięższego bagażu oraz 1 sanitarnego. W jednym wagonie (dwuosiowym) teoretycznie powinno jechać nie więcej niż 25-30 osób. Tak więc typowy transport obejmować winien ok. 1200-1500 osób. Z każdym transportem winien też jechać poza konwojem felczer i dwie pielęgniarki, zaś podczas drogi codziennie konwój winien wydać deportowanym jeden gorący posiłek i 800g chleba na osobę. Jednak wszystkie te zarządzenia pozostały jedynie na papierze, a warunki jazdy zależały wyłącznie od dobrej woli wojsk konwojujących.
W historiografii polskiej przyjmowano dotąd następujące szacunkowe liczby deportowanych, jednak polscy historycy pracujący w IPN twierdzą, że całkowita liczba deportowanych nie przekroczyła 800 tysięcy:
luty 1940 roku: 200-250 tysięcy
kwiecień 1940 roku: 240-320 tysięcy
czerwiec 1940 roku: 220-400 tysięcy
czerwiec 1941 roku: 200-300 tysięcy

WIADOMOŚĆ DNIA:
Francja postawi mur wokół Wieży Eiffla

W Paryżu powstanie kuloodporny mur wokół Wieży Eiffla. W ten sposób władze stolicy Francji chcą zapewnić bezpieczeństwo w przypadku ataku terrorystycznego.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Widziały gały, co brały.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: dwurząd wąskolistny [Diplotaxis tenufolia].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 11 Luty 2017, 03:36    [Cytuj]

Witam w sobotę 11 lutego, do końca roku 323 dni. Dziś mają imieniny: Bernardeta i Grzegorz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -9 stopni. Wschód słońca 7:04, zachód 16:49, dzień będzie trwał 9:45, 1:58 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Atak i obrona
Atakował ją młodzieniec,
A bronił jej rumieniec.


KALENDARIUM:
1863 – Powstanie styczniowe: oddział gen. Mariana Langiewicza pokonał Rosjan w bitwie pod Słupią.
1944 – W odwecie za zamach na Franza Kutscherę żołdacy niemieccy zamordowali więźniów Pawiaka, wieszając 27 osób na balkonach spalonego domu przy ulicy Leszno (naprzeciwko gmachu Sądów).
1985 – 5 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego w KWK „Niwka-Modrzejów” w Sosnowcu.

Generał Marian Langiewicz, będący dowódcą województwa sandomierskiego, przeprowadził w Górach Świętokrzyskich udaną koncentrację sił mających iść na Warszawę. W klasztorze w Wąchocku zgromadził 1400 ludzi, formując z nich oddziały jazdy, piechoty i służb. Założył tam kancelarię sztabową, ambulans, drukarnię i fabryczkę broni.
Rosjanie rozpoczęli za nim pościg, uderzając w kilku miejscach jednocześnie. 11 lutego pobił Rosjan w bitwie pod Słupią, zdobywając 1000 karabinów i 8 dział. Jego siły stale rosły. W Małogoszczu Langiewicz połączył swoje siły z idącym z Mazowsza oddziałem Antoniego Jeziorańskiego. Miał już teraz 2600 żołnierzy[1].
Dowódcy rosyjscy postanowili 24 lutego zaatakować Langiewicza z kilku stron naraz. Ksawery Czengiery miał uderzyć na Polaków od północy, Włodzimierz Dobrowolski od południowego wschodu, a Gołubow od południa. Pierwszy około godziny 10 zaatakował siły Langiewicza Dobrowolski, który prowadził oddział w sile 3 kompanii piechoty, szwadronu dragonów i 6 dział o dalekim zasięgu. Langiewicz skierował przeciw siłom Dobrowolskiego batalion Grudzińskiego i jednocześnie skierował batalion Czachowskiego[2], by ten oskrzydlił Rosjan. Jednak w tym momencie około godziny 11 uderzyła na Małogoszcz grupa Gołubowa i po zażartej, dwugodzinnej walce, zdobyła miasto. W tej sytuacji Langiewicz nakazał odwrót, który osłaniał kontratakami jazdy. Gdy w końcu przybyła grupa Czangierego, jej atak wywołał panikę w polskich wojskach, opanowaną jednak przez Langiewicza. Wojska polskie zdołały wycofać się do Bolmina, poniosły jednak ciężkie straty – 300 zabitych, 500 rannych, cały tabor i 2 działa. Do tak dużych strat wśród sił Langiewicza doszło w znacznej mierze z powodu ognia 6-u ciężkich dział rosyjskich. Tylko przytomność umysłu Langiewicza i kontrataki kawalerii zapobiegły masakrze polskiej grupy.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Pilna narada w MSWiA po wypadku Beaty Szydło

Pilna narada w MSWiA po wypadku Beaty Szydło 10 lut 2017, 22:15 — Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zwołał pilną naradę z kierownictwem BOR w związku z wypadkiem kolumny samochodów, którą podróżowała premier


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: rzepa właściwa [Brassica rapa].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 12 Luty 2017, 06:35    [Cytuj]

Witam w niedzielę 12 lutego, do końca roku 322 dni. Dziś mają imieniny: Benedykt i Maryna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -8 stopni. Wschód słońca 7:02, zachód 16:51, dzień będzie trwał 9:49, 2:02 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Na pewnego krytyka
Gryzł mnie , lecz tylko w pięty,
Bo jako krytyk był niewyrośnięty,
A ja się bałem noga moją ruszyć,
By go jak muszli ślimaka nie skruszyć.


KALENDARIUM:
1863 – Powstanie styczniowe: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Świętym Krzyżem.
1945 - W nocy z 12 na 13 lutego ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonał zamordowali co najmniej 50 Polaków w miejscowości Puźniki położonej w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego.
1958 – W klinice Akademii Medycznej we Wrocławiu prof. Wiktor Bross wykonał pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu.

Puźniki, Pużniki – nieistniejąca obecnie wieś na Ukrainie w rejonie monasterzyskim obwodu tarnopolskiego. Dawniej wieś sołecka na obszarze dzisiejszej Ukrainy, w dawnej gminie Koropiec (powiat buczacki) w województwie tarnopolskim, położona na północ od Koropca.
Współcześnie (2008 rok) wieś jest całkowicie wyludniona i porośnięta lasem. Zniszczeniu uległa zabudowa Puźnik, rozebrano kościół i dawną plebanię. Zachowały się niektóre nagrobki na cmentarzu i kapliczka, widoczne pozostałości studzien. Zbrodnia w Puźnikach – zbrodnia na Polakach dokonana w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku przez morderców ukraińskich z watahy UPA gdzie hersztem był Petr Chamczuk „Bystry” w miejscowości Puźniki położonej w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego. Mordercy ukraińscy zamordowali według różnych źródeł od 50 do 120 Polaków. Przed wojną Puźniki były wsią niemal czysto polską liczącą około 800 mieszkańców, rodzin ukraińskich i mieszanych było tylko kilka. W nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku (według wspomnień świadków – około północy, według danych sowieckich – około godz. 4) w momencie zmiany wart Puźniki zostały otoczone i zaatakowane z kilku stron przez bandę UPA Petra Chamczuka „Bystrego”. Napastnicy przystąpili do zabijania napotkanych Polaków przy pomocy broni palnej, siekier, bagnetów i noży oraz palenia zabudowań. Uzbrojeni członkowie samoobrony, zaskoczonej skalą ataku, oraz obecni we wsi żołnierze IB podjęli nieskoordynowaną obronę. Zaalarmowana przez nich ludność cywilna chroniła się w bronionych budynkach, gdzie były przygotowane schrony (kościół i plebania, domy Malinowskiego, Borkowskiego, Rolowej, Jarzyckiego, Łaciny). Niektórzy, jak Rozalia Dancewicz uciekli do lasu. Honorata Dancewicz ukryła się w kapliczce za figurą Matki Boskiej.
Najwięcej ofiar zginęło w „rowie Borkowskiego” biegnącym przez wieś, w którym znajdowały się jamy mogące służyć za kryjówki. Upowcy zmasakrowali tam kilkadziesiąt kobiet i dzieci, przeważnie przy pomocy siekier i bagnetów; strzelano tylko do próbujących uciekać.
Nad ranem bandyci z UPA wycofali się z Puźnik.
Najczęściej podaje się, że w Puźnikach zginęło około lub co najmniej 70 Polaków . Raport bandycki UPA mówi jedynie o zniszczeniu „kilkunastu bolszewickich sługusów”, raport Berii do Stalina o 50 zabitych Polakach. Notatka MGB z 1951 roku wspomina o 82 ofiarach.
Według danych sowieckich spalono 172-200 domów, w zagrodach spaliły się 63 sztuki bydła.
Oddział IB z Koropca przybył do Puźnik dopiero 13 lutego około południa. Zdaniem polskich żołnierzy batalionu i Puźniczan sowieccy dowódcy zwlekali z wyruszeniem wsi na odsiecz, a potem skierowali pościg w niewłaściwą stronę. Ofiary zbrodni, w większości kobiety, dzieci i starcy, zostały pochowane na cmentarzu w dwóch zbiorowych grobach.
Po zbrodni ocaleni Polacy przebywali w Puźnikach jeszcze kilka–kilkanaście dni w niezniszczonych domach oraz na plebanii, sukcesywnie przenosząc się do Koropca i Buczacza. Stamtąd w czerwcu i lipcu 1945 przesiedlono ich na tzw. Ziemie Odzyskane.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Banknot 500 zł trafił do obiegu

Nowy banknot o nominale 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego trafił w piątek do obiegu. Ma zapewnić niezakłócony obieg gotówki i zmniejszyć koszty emisji znaków pieniężnych, poinformował Narodowy Bank Polski. Banknot 500 zł trafił w piątek do obiegu.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Ożenił się z gołą rzycią.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: rukwiślad francuski [Erucastrum gallicum]. /368018

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 13 Luty 2017, 05:32    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 13 lutego, do końca roku 321 dni. Dziś mają imieniny: Beatrycze i Julian, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -7 stopni. Wschód słońca 7:00, zachód 16:53, dzień będzie trwał 9:53, 2:06 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Atrapa
Nie taki diabeł ogoniasty,
Jak by tego chciały niewiasty.


KALENDARIUM:
1241 – I najazd mongolski na Polskę.
1834 – Adam Mickiewicz zakończył pracę nad Panem Tadeuszem.
1944 – Mordercy ukraińscy z bandy UPA dokonali masakry polskich mieszkańców wsi Łanowce na Podolu.

Zbrodnia w Łanowcach – zbrodnia dokonana w nocy z 12 na 13 lutego 1944 przez ukraińskich morderców z bandy UPA na ludności narodowości polskiej. Miejscem zbrodni były Łanowce w powiecie borszczowskim na Podolu.
Zdaniem świadków polskie osiedle Szlachta, będące częścią Łanowiec, zostało otoczone przez bandytów z UPA. Drogi ucieczki na pola zostały obstawione przez bandziorów z bronią palną, natomiast od strony ukraińskiej części wsi do osiedla weszły bojówki dokonujące mordów i rabunku mienia Polaków. Zabijano głównie siekierami i bagnetami, do uciekających strzelano. Po zakończonej akcji większość domów została spalona.
W dzień po zbrodni do wsi przyjechała niemiecka policja i wykonała zdjęcia ofiarom. Następnie pochowano je w zbiorowej mogile na cmentarzu. Po zbrodni część ocalałych Polaków przeniosła się do Borszczowa.

WIADOMOŚĆ DNIA:
CBOS: Gigantyczna przewaga PiS nad konkurentami. W Sejmie pięć ugrupowań. Ludowcy - pod progiem

Aż 40 proc. Polaków zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, gdyby wybory odbyły się w pierwszej dekadzie lutego - wynika z sondażu CBOS. Druga Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na poparcie 17 proc. badanych. Do Sejmu weszłoby pięć partii.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Skromność i cnota lepsza od złota.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: rezeda żółta [Reseda lutea], roślina barwierska.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 14 Luty 2017, 05:29    [Cytuj]

Witam we wtorek 14 lutego, do końca roku 320 dni. Dziś mają imieniny: Teodozja i Walenty, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -8 stopni. Wschód słońca 6;58, zachód 16:55, dzień będzie trwał 9:57, 2:10 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Na raty
Na miłości zęby zjadłem,
Każdy z innym czupiradłem.


KALENDARIUM:
1831 – Powstanie listopadowe: w bitwie pod Stoczkiem samodzielny korpus gen. Józefa Dwernickiego odniósł zwycięstwo nad dywizją strzelców konnych gen. Fiodora Geismara.
1945 - Mordercyi ukraińscy z bandy UPA dokonali zbrodni na ok. 100 polskich mieszkańcach wsi Byczkowce, położonej w byłym powiecie czortkowskim województwa tarnopolskiego.
1977 – Oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny na największym opolskim osiedlu im. ZWM (obecnie Armii Krajowej).

Zbrodnia w Byczkowcach – zbrodnia dokonana przez ukraińskich morderców z bandy UPA 14 lutego 1945 roku na około 100 polskich mieszkańcach wsi Byczkowce, położonej w byłym powiecie czortkowskim województwa tarnopolskiego. Byczkowce były wsią w większości zamieszkaną przez Polaków[3]. 14 lutego 1945 roku miejscowość została zaatakowana przez ukraińskich bandytów z bandy UPA, której liczebność oceniono na 600 osób. Pomimo stawienia zaciekłego oporu przez napadniętych, zostało zamordowanych około 100 Polaków a większość zabudowań spłonęła. Według sprawozdania Komitetu Ziem Wschodnich w napadzie brały udział ukraińskie dziewczęta, "które sierpami męczyły mordowanych, wybierając im oczy, obcinając uszy i nosy". Po zbrodni część ludności wsi ewakuowała się do Czortkowa, Białobożnicy i Słobódki Dżuryńskiej
W raporcie Berii do Stalina, Mołotowa i Malenkowa podano liczbę 39 ofiar tego napadu, "przede wszystkim kobiet i dzieci". H. Komański i Sz. Siekierka przytaczają liczbę 111 Polaków z Byczkowiec, którzy stracili życie z rąk ukraińskich bandytóww latach 1941-1946, wszystkich znanych z nazwiska. Listę zabitych opracował komitet organizacyjny budowy pomnika upamiętniającego mord w Byczkowcach z Siemianowa.
Ofiary zbrodni w Byczkowcach upamiętniła drewniana tablica umieszczona w kościele parafialnym w Nadolicach Wielkich odsłonięta 12 września 1993 roku staraniem byłych mieszkańców Byczkowiec i Potoku Białego. 10 września 2006 zastąpiono ją dwiema kamiennymi tablicami.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Dziś 75 rocznica powstania Armii Krajowej

Mija 75 lat od przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Uroczystości pod honorowym patronatem prezydenta rozpoczną się przed tablicą upamiętniającą Akcję pod Arsenałem od inauguracji akcji "Światełko dla żołnierzy AK".


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na Świętego Walentego mróz, chowaj sanie szykuj wóz.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: rosiczka okrągłolistna [Drosera rotundifolia], roślina „drapieżna”.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 15 Luty 2017, 05:31    [Cytuj]

Witam w środę 15 lutego, do końca roku 319 dni. Dziś mają imieniny: Klaudiusz i Wirginia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie zamglenia, temperatura -6 stopni. Wschód słońca 6:56, zachód 16:57, dzień będzie trwał 10:01, 2:14 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Awans

Po jednej, drugiej, trzeciej wódce
Każdy ma się za dowódcę.


KALENDARIUM:
1941 – II wojna światowa: dokonano pierwszego zrzutu cichociemnych.
1945 - W trakcie walk o Poznań, w wyniku ostrzału radzieckiej artylerii spłonęła katedra św. Apostołów Piotra i Pawła.
1979 – W wyniku wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie PKO zginęło 49 osób, a około 100 zostało rannych. Budynek uległ zniszczeniu w 70%.

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Obecna gotycka katedra powstała w XIV – XV w., częściowo odbudowana i regotyzowana po zniszczeniach II wojny światowej.

Archikatedra Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu o gotyckich kształtach to jeden z najstarszych polskich kościołów, a przy tym najstarsza polska katedra! Jest ona jednym z prawdopodobnych miejsc chrztu Mieszka I.

Pierwszy kościół wczesnoromański powstał tu już w X wieku, a w 968 roku ustanowiono katedrę i patrona Św. Piotra. Było to wówczas pierwsze polskie biskupstwo.
Wnętrze katedry

Wchodząc do tego potężnego kościoła odczuwa się przeszywający chłód wielu wieków historii. W tych murach spoczywają pierwsi władcy polscy - książę Mieszko I, król Bolesław I Chrobry, król Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel, Władysław Odonic, Przemysł I, Bolesław Pobożny i król Przemysł II.

Nawa główna ma 72 m długości i 36 m szerokości. W prezbiterium widnieje poliptyk z przełomu XIV i XV wieku wykonany we Wrocławiu. W części środkowej znajdują się postaci Najświętszej Marii Panny, Św. Barbary i Św. Katarzyny. Po złożeniu skrzydeł wewnętrznych pojawiają się sceny pasyjne, eksponowane w czasie Wielkiego Postu.

Nawę główną otacza wieniec pięknych kaplic, m.in. kaplica Św. Jana Kantego z gotycką chrzcielnicą z XV wieku czy Złota Kaplica, przeznaczona na mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Z północnej wieży katedry prowadzi wejście do podziemi, gdzie można zobaczyć m.in. fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej oraz relikty grobowców. Obiekt leży na Szlaku Romańskim.WIADOMOŚĆ DNIA:
Bialik: KRS nie ma kompetencji, by komentować legalne działania prokuratury

Krajowa Rada Sądownictwa nie posiada kompetencji do komentowania legalnych działań prokuratury - oświadczyła we wtorek rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik po posiedzeniu Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Podlejsze srebro od złota, nad złoto zaś droższa cnota.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: rozchodnik purpurowy [Sedum telephium], roslina lecznicza i kulinarna.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 16 Luty 2017, 04:50    [Cytuj]

Witam w czwartek 16 lutego, do końca roku 318 dni. Dziś mają imieniny: Daniel i Julianna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie zamglenia, temperatura -6 stopni. Wschód słońca 6:54, zachód 16:59, dzień będzie trwał 10:05, 2:18 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Najmilsza lektura
Najmilsza chyba taka lektura:
Wyczytać z oczu, że cię pragnie która.


KALENDARIUM:
1358 – W Sieradzu przywódca konfederacji wielkopolskiej Maciej Borkowic złożył przysięgę wierności królowi Kazimierzowi III Wielkiemu. W tekście przysięgi po raz pierwszy pojawiło się słowo Rzeczpospolita na określenie Korony Królestwa Polskiego.
1816 – Z inicjatywy Stanisława Staszica powstała Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach.
1922 – Górny Śląsk został przyłączony do Polski.

Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach powstała w 1816 roku z inicjatywy Stanisława Staszica. Uchodzi za pierwszą polską wyższą uczelnię techniczną. Mieściła się w północnym skrzydle pałacu Biskupów Krakowskich.
Nauka w szkole była bezpłatna, uczniowie zamiejscowi mogli otrzymać bezpłatne mieszkanie. Zajęcia były prowadzone w języku polskim i niemieckim. W 1819 r. w szkole górniczej uczyło się 9 uczniów, w roku 1820 18 uczniów, w 1823 r. 41 uczniów, a w 1825 r. 36 uczniów.
W roku 1826 szkoła została przeniesiona do Warszawy, nie wznowiła jednak tam działalności i przestała istnieć.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Narodowcy przejdą przez Hajnówkę? "To prowokacja"

Pod koniec lutego przez podlaskie miasteczko Hajnówka przejdzie prawdopodobnie II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Impreza ma upamiętnić m.in. kontrowersyjnego Romualda Rajsa „Burego".

od admina: Prezentowanie poglądów patriotycznych, upamiętnianie naszych BOHATERÓW, to dla łże mediów "PROWOKACJA"!!!

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Co się źle złącza, dobrze się rozwodzi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: rozchodnik ostry [Sedum reflexum], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 17 Luty 2017, 05:22    [Cytuj]

Witam w piątek 17 lutego, do końca roku 317 dni. Dziś mają imieniny: Aleksy i Elżbieta, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie zamglenia, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 6:52, zachód 17:00, dzień będzie trwał 10:08, 2:21 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:


Pytacie, co ze mną? Pytacie, jak żyłem?
Wciąż sobie dogadzałem. Aż sobie dogodziłem!


KALENDARIUM:
1940 – Okupanci niemieccy zniszczyli pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu.
1944 - Podwójny agent (niemiecki i radziecki) Bogusław Hrynkiewicz, dwóch żołnierzy Gwardii Ludowej i przydzielony Hrynkiewiczowi funkcjonariusz Gestapo dokonali przejęcia archiwum Armii Krajowej i Delegatury Rządu na Kraj przy ul. Poznańskiej 37 w Warszawie. Podczas akcji uprowadzono 7 osób, które zaginęły bez wieści.
1956 – W pożarze w KWK „Rokitnica” w Zabrzu zginęło 15 górników.

Pomnik Tadeusza Kościuszki – pomnik konny w Krakowie na Wawelu poświęcony bohaterowi narodowemu Tadeuszowi Kościuszce. Jest wspólnym dziełem lwowskiego rzeźbiarza Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela. Został wykonany z brązu w 1900 z inicjatywy Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszki.
Z powodu braku zgody co do miejsca ustawienia, pomnik przechowywany był w magazynie w Podgórzu, a następnie kilka lat przestał na dziedzińcu budynku straży pożarnej przy obecnej ulicy Westerplatte. Ostatecznie w 1921 ustawiono go na Wawelu, na bastionie króla Władysława IV Wazy. W czasie wojny, 17 lutego 1940, pomnik został zniszczony przez Niemców. W 1960, jako jedyny pomnik w Polsce został zrekonstruowany przez stronę niemiecką i jako dar mieszkańców Drezna dla Krakowa powrócił na swoje dawne miejsce.WIADOMOŚĆ DNIA:
Portret Bandery na parkanie ambasady RP. „Nasz kraj - nasi bohaterowie”

W czwartek na parkanie ambasady RP w Kijowie zawisł portret Stepana Bandery. Za akcję odpowiedzialni są nacjonaliści z mało znanej organizacji „Czarny Komitet”. Nagranie z akcji zmieszczone zostało w serwisie YouTube.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Cnota w czerwieni chodzi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: skalnica ziarenkowata [Saxifraga granulata].w/g admina, naprzeciw ambasady UPAdliny w Warszawie, wypadałoby postawić taki pomnik UPAdlińskiego gieroja z napisem, NASZ KRAJ NASZA OCENA:

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6044
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Luty 2017, 02:05    [Cytuj]

Witam w sobotę 18 lutego, do końca roku 316 dni. Dziś mają imieniny: Gertruda i Klaudiusz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 2 stopnie. Wschód słońca 6:50, zachód 17:02, dzień będzie trwał 10:12, 2:25 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Najmilsza z zaliczek
Najmilsza z zaliczek -
Dziewczęcy policzek.


KALENDARIUM:
1386 – W katedrze wawelskiej odbył się ślub Jadwigi Andegaweńskiej z Władysławem II Jagiełłą.
1932 – Początek strajku górników Zagłębia Dąbrowskiego i Chrzanowskiego. W starciach z policją zginęły 4 osoby.
1944 – W Ludwikówce w powiecie rohatyńskim województwa stanisławowskiego ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali masakry około 200 Polaków.

Zbrodnia w Ludwikówce - zbrodnia dokonana w nocy z 17 na 18 lutego 1944 r. na polskich mieszkańcach wsi Ludwikówka, położonej w powiecie rohatyńskim województwa stanisławowskiego, popełniona przez ukraińskich morderców z bandy"Siromancy", hersztem był Dmytr Karpenko "Jastrub". W nocy z 17 na 18 lutego 1944 r. Ludwikówka została otoczona i napadnieta przez ukraińskich morderców z bandy UPA. W wyniku ostrzału pociskami zapalającymi we wsi wybuchły pożary; spłonęło 180 gospodarstw. Polaków zabijano bez względu na płeć i wiek przy użyciu siekier i noży, do uciekających strzelano. Część zabitych zginęła w płonących budynkach, część zamarzła ukrywając się w bieliźnie na polach. Ustalono 127 nazwisk ofiar. Zdaniem Sz. Siekierki, H. Komańskiego i E. Różańskiego w wyniku napadu zginęło około 200 Polaków, 27 osób zostało rannych. Według raportu bandytów z UPA zabito 330 ludzi, w tym 295 mężczyzn, 30 kobiet i 5 dzieci; strat własnych nie odnotowano.
Dzień po zbrodni do wsi przyjechali Niemcy i zabrali ocalałych mieszkańców do Rohatyna.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Szczecin: Mercedes wjechał w przystanek. Pięć osób w szpitalu

• Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak w przystanek wjechał mercedes • Kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad samochodem • 56-letni mężczyzna był trzeźwy, sprawę wyjaśniają policja i prokuratura.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Dwie wiary pod jedno pierzyno nigdy się nie zgodzo.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie kwiaty........: śledziennica skrętolistna [Chrysosplenium alternifolium].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,364 sekundy. Zapytań do SQL: 9