ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: KASIA
15 Lipiec 2009, 10:34
Pobudka dla forum
Autor Wiadomość
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 16 Czerwiec 2017, 04:32    [Cytuj]

Witam w piątek 16 czerwca, do końca roku 198 dni. Dziś mają imieniny: Aneta i Justyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantek! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 12 stopni. Wschód słońca 4:21, zachód 21:02, dzień będzie trwał 16:41, 8:54 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

RAJSKA DEPESZA
Jabłek nie jadam,
Zmądrzałem
Adam.


KALENDARIUM:
1942 – W odwecie za ostrzelanie przez partyzantkę sowiecką niemieckiego samochodu osobowego, żołdacy niemieccy napadli na wieś Rajsk w gminie Bielsk Podlaski, mordując 149 osób.
1944 - Napad bandy UPA na pociąg osobowy na trasie Bełżec-Rawa Ruska, w trakcie którego zamordowano 41-75 Polaków.
1944- W walce z Niemcami pod wsią Jewłasze na Nowogródczyźnie zginął mjr Jan Piwnik ps. „Ponury”.

Jewłasze – wieś obecnie na Białorusi, położona w obwodzie grodzieńskim, w rejonie szczuczyńskim, przy drodze z Dziembrowa do Szczuczyna, 12 km na zachód od Szczuczyna.
16 czerwca 1944 roku w walce z Niemcami pod Jewłaszami zginął Jan Piwnik "Ponury", którego zwłoki pochowano 18 czerwca na cmentarzu w Wiewórce i dopiero w 1988 sprowadzono do Polski. Przy lesie w Jewłaszach, w przysiółku Bogdany stanął pomnik z napisem "Polskim żołnierzom i oficerom poległym w walce z niemiecko-faszystowskimi zaborcami w latach II wojny światowej na terenie rejonu szczuczyńskiego".

WIADOMOŚĆ DNIA:
Burza po przemówieniu premier w Auschwitz. Reakcja zagranicznych mediów

Te słowa polskiej premier wywołały burzę! Nie tylko w Polsce, ale też za granicą. – Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli – powiedziała Beata Szydło (54 l.) podczas środowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. To wywołało falę komentarzy i publikacji w polskich i zagranicznych mediach.
/od admina: A kogo by rząd polski miał by chronić? Krytyczny jazgot podniosły kręgi wrogów i szkodników Polski i Narodu POLSKIEGO, w tym ogromna rzeszę "polaków jerozolimskich" ps. z uwagi na wyjątkową nagonkę na POLSKĘ I POLAKÓW, powtarzam istotę tego zdarzenia/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Nie trzeba w czerwcu o deszcz prosić, przyjdzie jak zaczniemy kosić.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: goryczka orzęsiona [Gentiana ciliata]

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 17 Czerwiec 2017, 03:37    [Cytuj]

Witam w sobotę 17 czerwca, do końca roku 197 dni. Dziś mają imieniny: Adolf i Laura, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 13 stopni. Wschód słońca 4:21, zachód 21:02, dzień będzie trwał 16:41, 8:54 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Do praojca Adama
Mimo różnicy wieków jesteśmy ci sami,
Zdradzamy żony z różnymi małpamiKALENDARIUM:
1330 – Wojna polsko-krzyżacka: wojska krzyżackie zdobyły i spaliły Nakło nad Notecią, zabijając 66 osób.
1834 – W Paryżu ukazał się pierwodruk Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
1934 – Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej.

Nakło nad Notecią – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu nakielskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nakło nad Notecią. Miasto położone jest na prawobrzeżnej ziemi nadnoteckiej, w południowo-wschodniej części Krajny, w pasie Pojezierza Południowopomorskiego (w tym Pojezierza Krajeńskiego), przy drodze krajowej nr 10, w odległości 31 km na zachód od Bydgoszczy. Kluczowy gród obronny Pomorzan przy granicy z Polską w 1090 roku został zdobyty w wyniku oblężenia przez wojska polskie pod dowództwem palatyna Sieciecha przy jednoczesnym odparciu odsieczy Pomorzan z głębi kraju. W 1091 Władysław Herman z pomocą czeską bezskutecznie oblegał Nakło (czyli wcześniej Pomorzanie musieli jakoś odzyskać ten gród). To nieudane oblężenie oznaczało, że Pomorze na pewien czas usamodzielniło się od Polski. Ostatecznie gród został opanowany przez Bolesława Krzywoustego w 1113 roku i włączony w obręb państwa Piastów co odnotował Gall Anonim w księdze III Kroniki polskiej w 26 rozdziale zatytułowanym "Pomorani tradiderunt castrum Nakel Polonis" czyli po polsku "Pomorzanie oddali Polakom gród Nakieł". W 1299 roku Władysław Łokietek nadał miastu prawa miejskie. Po utworzeniu osobnego powiatu nakielskiego, stało się ono siedzibą dwóch sądów szlacheckich: ziemskiego i grodzkiego, które funkcjonowały do rozbiorów. Nakło następnie wchodziło w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po rozbiorach znajdowało się w zaborze Pruskim. Budowa kanału bydgoskiego oraz ukończenie w 1851 roku jednej z pierwszych linii kolejowych na ziemiach polskich przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miasta. 20 stycznia w 1920 roku wypełniając postanowienia traktatu wersalskiego, do Nakła wjechały oddziały 5 pułku strzelców wielkopolskich pod dowództwem płk. Wrzalińskiego.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Ukrainka zatrzymana na polskiej granicy. W walizce chowała ... 8-letniego chłopca

Ukrainka próbowała przedostać się do Przemyśla z Kijowa. Jej nerwowe zachowanie na granicy zaniepokoiło strażników. Kiedy kazali kobiecie otworzyć torbę, okazało się, że w środku znajduje się ...8-letni chłopak. Kobieta została złapana w czasie rutynowej kontroli pociągu relacji Kijów - Przemyśl.
/od admina: a mówiono: POLAK POTRAFI!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Grzmoty czerwca rozweselają rolnikom serca.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: goryczka wąskolistna [Gentiana pneumonanthe].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Czerwiec 2017, 05:42    [Cytuj]

Witam w niedzielę 18 czerwca, do końca roku 196 dni. Dziś mają imieniny: Elzbieta i Marek, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 12 stopni. Wschód słońca 4:21, zachód 21:02, dzień będzie trwał 16:41, 8:54 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

KALENDARIUM:
1792 – Wojna polsko-rosyjska: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Zieleńcami, po której król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe.WIADOMOŚĆ DNIA:
POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: goryczka wiosenna [Gentiana verna].
http://upload.wikimedia.o...na_verna_a2.jpg
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Czerwiec 2017, 05:52    [Cytuj]

Witam w niedzielę 18 czerwca, do końca roku 196 dni. Dziś mają imieniny: Elzbieta i Marek, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 12 stopni. Wschód słońca 4:21, zachód 21:02, dzień będzie trwał 16:41, 8:54 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

KALENDARIUM:
1574 – Król Henryk III Walezy uciekł do Francji.
1792 – Wojna polsko-rosyjska: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie pod Zieleńcami, po której król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari, najwyższe polskie odznaczenie wojskowe.
1980 – W wyniku eksplozji oparów benzyny na statku rybackim budowanym dla ZSRR w gdańskiej Stoczni Północnej zginęło 8 osób, a 20 zostało rannych, z czego 10 zmarło później w szpitalach.

Eksplozja na statku w Stoczni Północnej – miała miejsce 18 czerwca 1980 na rybackim statku (tuńczykowcu) B-406/6 budowanym dla ZSRR. Podczas oczyszczania w ramach przygotowywania do malowania zęz maszynowni, zamiast bezpiecznej i używanej w tym celu benzyny lakowej zastosowano wybuchową benzynę ekstrakcyjną — przyczyną było to, że zabrakło benzyny lakowej, a oczekiwanie na jej sprowadzenie opóźniłoby prace, więc użyto benzyny ekstrakcyjnej, której zapas był na miejscu. W wyniku rozpylania benzyny agregatem malarskim doszło do eksplozji zgromadzonych gazów (prawdopodobnie od iskry w instalacji elektrycznej lub silniku elektrycznym). Śmierć poniosło 18 pracowników stoczni i przedsiębiorstwa „Malmor”, 10 odniosło poważne obrażenia.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zamieszki w Berlinie. Policja obrzucona kamieniami

Do zamieszek doszło w sobotę nad ranem w dzielnicy Friedrichshain. Czterech policjantów zostało rannych. W stronę funkcjonariuszy poleciały butelki, petardy i kamienie.
/od admina: kolejne ubogacenie i rozrywki, dostarczane szkopom, przez gości kanclerzycy anieli!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Upał w sianokosy, żniwa - zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota - w zimie dużo błota.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: goryczka wiosenna [Gentiana verna].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 19 Czerwiec 2017, 03:58    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 19 czerwca, do końca roku 195 dni. Dziś mają imieniny: Gerwazy i Romuald, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 4:21, zachód 21:03, dzień będzie trwał 16:42, 8:55 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Do ptaszka
Tak ptaszku śpiewaj swoje kuranty,
By jedni mieli za pro, a drudzy za anty.


KALENDARIUM:
1669 – Michał Korybut Wiśniowiecki został wybrany na króla Polski.
1943 - Polski Oddział Partyzancki z Ośrodka AK Stołpce zdobył miasteczko Iwieniec w powiecie wołożyńskim i rozbił tamtejszy garnizon niemiecki. Wydarzenia te przeszły do historii jako powstanie iwienieckie.
1967 – Podczas przemówienia na kongresie związków zawodowych w Warszawie Władysław Gomułka nazwał Żydów mieszkających w Polsce „piątą kolumną”.

Michał Tomasz Wiśniowiecki herbu Korybut, znany we współczesnej historiografii jako Michał Korybut Wiśniowiecki (ur. 31 maja 1640 w Białym Kamieniu, zm. 10 listopada 1673 roku we Lwowie) – król Polski i wielki książę litewski w latach 1669–1673.
Syn wojewody ruskiego, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego i Gryzeldy Zamoyskiej. Mąż Eleonory Habsburżanki, córki cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Czech i Węgier Ferdynanda III Habsburga. Rodzice Michała poznali się prawdopodobnie podczas uroczystości koronacyjnych, we wrześniu 1637 r., Cecyli Renaty, żony króla Władysława IV Wazy. Zaręczyny odbyły się bez rozgłosu w dniu 13 lutego 1638 r. (ponad miesiąc wcześniej, bo 7 stycznia zmarł ojciec Gryzeldy – Tomasz Zamoyski). Zaślubiny odbyły się w Zamościu 27 lutego 1639 r. Kilkutygodniowe niemowlę przewieziono do Zamościa, gdzie do 1642 wychowywał się w domu jego babki Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej. Później przebywał wraz z matką, czyli musiał przebywać w Łubnie i Przyłuce, a od 1646 r. w Białym Kamieniu i Wiśniowcu na Wołyniu. W 1648 r. opuścił wspomniane miejscowości i wraz z rodzicami pędził los egzulantów, czyli wygnańców z Kresów. W maju tego roku wraz z rodzicami wyjechał do Brahinina. W następnych tygodniach przebywał w Turowie na Wołyniu, a od jesieni 1648 r. w twierdzy zamojskiej.
W 1651 roku zmarł jego ojciec. Większość majątku pozostawała w obcych rękach, zaś majątki w Rusi i Wołyniu zniszczone przez wojnę i zadłużone. W czasie potopu szwedzkiego wraz z parą królewską schronił się do Głogówka na Śląsku. W dniu 18 listopada 1655 na polecenie króla Jana Kazimierza wyjechał do Nysy, gdzie pobierał nauki w Kolegium Jezuickim Carolinum, gdzie przebywał co najmniej do marca 1656 roku.
W 1656 roku dzięki wsparciu królowej Ludwiki Marii rozpoczął studia na uniwersytecie w Pradze. Kandydaturę Michała Korybuta do polskiego tronu wysunął biskup chełmiński i podkanclerzy koronny Andrzej Olszowski. Był kandydatem rzesz szlacheckich, dla których niebogaty i niedoświadczony książę nie mógł stanowić zagrożenia dla złotej wolności. Zaraz po jego wyborze profrancuskie stronnictwo magnackie (tzw. malkontenci) z prymasem Mikołajem Prażmowskim i hetmanem wielkim koronnym Janem Sobieskim przeszło do opozycji, planując unieważnienie elekcji, a później nawet detronizację Michała.
Został wybrany na króla na sejmie elekcyjnym 19 czerwca 1669 roku. Oprócz niego było czterech kandydatów innych narodowości, lecz po złych doświadczeniach z obcymi monarchami szlachta gremialnie głosowała na "Piasta", wbrew zamiarom magnatów. Uzyskał on 11 271 głosów elektorskich szlachty. Król Michał Korybut Wiśniowiecki zmarł w pałacu arcybiskupim we Lwowie 10 listopada 1673 – śmierć nastąpiła z powodu zatrucia żołądkowego. Nowym królem obrany został 19 maja 1674 Jan III Sobieski. Po nabożeństwie serce króla pochowano w klasztorze kamedułów na Bielanach w Warszawie. Wnętrzności pochowano w Katedrze Łacińskiej we Lwowie (zostały wmurowane w jedną ze ścian katedry), ciało zaś 20 listopada odwieziono do Warszawy. Doczesne szczątki króla Michała pochowano równocześnie z prochami Jana II Kazimierza Wazy w podziemiach katedry wawelskiej, w dzień koronacji następcy, Jana III Sobieskiego 31 stycznia 1676. Pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Pierwsza taka sytuacja od początku wojny w Syrii. Amerykanie zestrzelili samolot reżimu Asada

Pomimo prób mediacji za pośrednictwem Rosji amerykanie zestrzelili syryjski samolot myśliwsko-bombowy SU-22, który atakował wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne. Złożona głównie z oddziałów kurdyjskich, a także arabskich i zagranicznych żołnierzy koalicja Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) od miesięcy wypiera tzw. Państwo Islamskie na północy Syrii. W tym miesiącu rozpoczął się szturm na nieformalną stolice islamistów. ar-Rakkę.
/ od admina: kiedy armia syryjska zacznie zestrzeliwać samoloty nieproszonych "gości" w tym samoloty USraela, latające nad jej terytorium?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na świętego Gerwazego jest w ogrodzie coś pięknego.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: goryczka polna [Gentiana campestris].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 20 Czerwiec 2017, 04:17    [Cytuj]

Witam we wtorek 20 czerwca, do końca roku 194 dni. Dziś mają imieniny: Bogna i Bożena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 17 stopni. Wschód słońca 4:21, zachód 21:03, dzień będzie trwał 16:42, 8:55 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

STABILIZACJA MOTYLKA
Stabilizacja motylka
To szpilka.


KALENDARIUM:
1815 – W Warszawie proklamowano Królestwo Polskie (tzw. Królestwo Kongresowe).
1944 - Litewski oddział pomocniczy policji niemieckiej, w odwecie za śmierć 4 litewskich policjantów w starciu z 5. Wileńską Brygadą AK, dokonał masakry 38 Polaków w Glinciszkach na Wileńszczyźnie.
1944 - Na mocy wyroku Polskiego Państwa Podziemnego za zdradę został powieszony w Warszawie Eugeniusz Świerczewski, agent Gestapo wewnątrz Armii Krajowej, sprawca aresztowania gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Glinciszki – wieś na Litwie, na Wileńszczyźnie, w okręgu wileńskim, w rejonie wileńskim, w gminie Podbrzezie, 4 km na północ od Podbrzezia, do 1945 w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie wileńsko-trockim, w gminie Podbrzezie; 586 mieszk. Zbrodnia w Glinciszkach – wydarzenia, do których doszło 20 czerwca 1944 roku, kiedy to litewski oddział pomocniczy policji niemieckiej zastrzelił 38[1] mieszkańców Glinciszek. Był to odwet za śmierć czterech litewskich policjantów w starciu z 5 Wileńską Brygadą AK, dowodzoną przez Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, oddziałem AK niedługo przedtem przebywającym w majątku Glinciszki.
Znaczną część ofiar stanowiły kobiety i dzieci (większość mężczyzn wyszła w tym czasie do pracy). Pracownicy majątku, będącego wówczas w niemieckim zarządzie Landbewirtschaftungsgesellschaft Ostland, już zamknięci przez litewskich policjantów w dawnej kaplicy glinciskiego pałacu i mający prawdopodobnie być następnie rozstrzelani, zostali uratowani dzięki przyjazdowi Niemców, reprezentantów niemieckiego zarządu, którzy spłoszyli napastników. Przybyły wraz z nimi bezpośredni administrator majątku, Władysław Komar, został zabity w drodze powrotnej, niedaleko Podbrzezia.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Wybuch we Francji. Na Polach Elizejskich eksplodował samochód

W radiowóz żandarmerii na Polach Elizejskich w Paryżu uderzył samochód. W chwili uderzenia pojazd eksplodował. Prawdopodobne, że nie był to wypadek, a sprawca najpewniej nie żyje - podają źródła policyjne.
/od admina: "imigranci" uwazaja. ze dzień bez ubogacenia kulturowego, to dzień stracony?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na początku lata ranne grzmoty są zapowiedzią rychłej słoty.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........:
barwinek pospolity [Vinca minor], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 21 Czerwiec 2017, 05:13    [Cytuj]

Witam w środę 21 czerwca, do końca roku 193 dni. Dziś mają imieniny: Alicja i Alojzy, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 4:21, zachód 21:03, dzień będzie trwał 16:42, 8:55 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Do róży
Nie klnij motyla, posłannictwo spełni,
Gdy innej róży da także smak pełni.


KALENDARIUM:
1410 – Wielka wojna z zakonem krzyżackim: realizując zobowiązania sojusznicze wobec krzyżaków król Węgier Zygmunt Luksemburski wypowiedział wojnę Polsce.
1749 – W wyniku wybuchu tysięcy beczek prochu w baszcie mieszczącej się przy dzisiejszej ul. Pawła Włodkowica we Wrocławiu zginęło około 60 osób.
1768 – Koliszczyzna: zbuntowani Kozacy i ruskie chłopstwo zdobyli Humań, gdzie dokonali rzezi około 20 tys. Polaków.

Rzeź humańska lub Rzeź w Humaniu – wymordowanie 20 lub 21 czerwca 1768 roku przeważnie Polaków, którzy schronili się w Humaniu podczas buntu Kozaków i ruskiego chłopstwa (tzw. koliszczyzny). Wśród ofiar znalazło się wiele kobiet i dzieci. Rzeź humańska miała miejsce podczas koliszczyzny. Rebelia ta, według różnych źródeł, została wywołana przez prowokację władz Imperium Rosyjskiego, które wykorzystując antyszlacheckie i antypolskie nastroje hajdamaków i miejscowego chłopstwa cierpiącego z powodu ucisku pańszczyźnianego, posłużyły się nimi do walki z konfederacją barską i szlachtą polską wspierającą konfederację. Wśród innych przyczyn wystąpienia wymienia się zaostrzenie pańszczyzny, narzucanie obrządku unickiego w miejsce prawosławia, czy też podsycanie nienawiści do polskiej ludności przez Cerkiew prawosławną. Zarządcą i obrońcą Humania, który należał do wojewody kijowskiego Franciszka Salezego Potockiego, był Rafał Mładanowicz, który przewodził 2 500 zbrojnym żołnierzom. Wśród nich znajdował się Iwan Gonta - setnik kozacki (dowódca dworskiej milicji Potockiego), który został wysłany jako mediator naprzeciw nadciągającemu na miasto chłopstwu. Gonta zdradził Potockiego i połączył się z rebeliantami, którzy po kilkunastogodzinnym zaciekłym szturmie na miasto zdobyli je 20 czerwca. Gdy powstanie zaczęło być groźne także dla Imperium Rosyjskiego, rosyjskie oddziały przystąpiły do tłumienia go, w czym pomagały im wojska koronne. W nocy z 6 na 7 lipca przywódcy koliszczyzny zostali pojmani podstępem przez przybyłych do obozu Kozaków dońskich będących na służbie rosyjskiej, podczas pozornej fraternizacji. Gontę i innych zamieszkujących Prawobrzeże (poddanych polskich) wydano Branickiemu; Gonta po torturach został stracony. Żeleźniaka i głównie Kozaków zaporoskich z Lewobrzeża (poddanych rosyjskich) Rosjanie pozostawili własnemu sądownictwu; Żeleźniak (po złagodzeniu kary) został zesłany na Syberię. Wojsko koronne i wojsko rosyjskie przystąpiły do kilkumiesięcznej pacyfikacji koliszczyzny.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Eksplozje na dworcu w Brukseli. Prokuratura: to był atak terrorystyczny

Prokuratura w Belgii uznała zdarzenie na dworcu kolejowym w centrum Brukseli za atak terrorystyczny. Żołnierze unieszkodliwili tam mężczyznę, który miał przymocowane do ciała ładunki wybuchowe. Nieznana jest tożsamość napastnika.
/ od admina: dzień bez ubogacenia kulturowego mieszkańców zachodu, jest dniem stracony. Nieznana tożsamość, a co tam, po co społeczeństwu informacja, ze terrorysta pochodził z Syrii, czy Maroka?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Dzień świętego Alojzego przyczynia wina dobrego.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: barwinek pospolity [Vinca minor], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 22 Czerwiec 2017, 05:17    [Cytuj]

Witam w czwartek 22 czerwca, do końca roku 192 dni. Dziś mają imieniny: Tomasz i Paulina, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 4:21, zachód 21:03, dzień będzie trwał 16:42, 8:55 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

KSENOFOBIA
Kraków Krakowem nazwali,
Gdy pierwszego zakrakali.


KALENDARIUM:
1905 – Wybuchło powstanie łódzkie.
1937 - Rozpoczął się tzw. konflikt wawelski, wywołany decyzją arcybiskupa krakowskiego Adama Stefana Sapiehy o przeniesieniu, wbrew woli władz państwowych, trumny ze zwłokami Marszałka Józefa Piłsudskiego z krypty św. Leonarda do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
1941 – W areszcie w Augustowie żołnierze wojsk ochrony pogranicza NKWD zamordowali około 30–34 więźniów.

Masakra w areszcie w Augustowie – mord na więźniach przetrzymywanych w areszcie w Augustowie dokonany przez żołnierzy wojsk ochrony pogranicza NKWD 22 czerwca 1941 roku, w pierwszym dniu wojny niemiecko-sowieckiej. Ofiarą zbrodni padło około 30–34 osób. Była to jedna z wielu tzw. masakr więziennych, dokonanych przez sowiecki aparat bezpieczeństwa w lecie 1941 roku. W latach 1939–1941 Augustów znajdował się pod sowiecką okupacją. Miasto leżało w bezpośrednim sąsiedztwie linii Ribbentrop-Mołotow, stąd w jego okolicach rozlokowano około 9 tys. żołnierzy 86. Oddziału Białoruskiego Okręgu Wojsk Ochrony Pogranicza NKWD. Kwaterę dowództwa oddziału ulokowano w budynku Zarządu Wodnego, który znajdował się na cyplu półwyspu przy rzece Netcie. Nieopodal pałacyku Sowieci wybudowali areszt, zwany potocznie „barakiem”. Był to parterowy budynek, do którego budowy posłużyło drewno z rozebranych gajówek i leśniczówek z Puszczy Augustowskiej.
22 czerwca 1941 roku nazistowskie Niemcy dokonały inwazji na Związek Radziecki. Pierwsze tygodnie wojny miały bardzo pomyślny przebieg dla strony niemieckiej. Dywizjom Wehrmachtu udało się bowiem rozbić wojska nadgranicznych okręgów wojskowych ZSRR, a następnie wedrzeć się w głąb terytorium przeciwnika. Wobec szybkich postępów niemieckiego natarcia NKWD przystąpiło do likwidacji więźniów politycznych przetrzymywanych w strefie działań wojennych. Latem 1941 roku w więzieniach i aresztach na Kresach Wschodnich zamordowano od 20 tys. do 30 tys. osób. Przygraniczny Augustów został objęty walkami już w pierwszym dniu wojny. Początkowo ciężar niemieckiego natarcia przyjęły na siebie strażnice 86. oddziału wojsk ochrony pogranicza. Wkrótce po rozpoczęciu działań wojennych dowódca oddziału, mjr G. K. Zdornoj, wydał rozkaz wymordowania wszystkich więźniów przetrzymywanych na posesji Zarządu Wodnego.
W tym czasie w celach aresztu przebywało 39 więźniów. Początkowo oprawcy planowali rozstrzelać ich pojedynczo przed budynkiem aresztu. W ten sposób zginęła pierwsza ofiara, Bronisław Guzik. Po jego zamordowaniu „pogranicznicy” postanowili jednak przyspieszyć likwidację więźniów. Idąc od celi do celi, otwierali drzwi i strzelali do bezbronnych ofiar. Nie oszczędzili nawet więźnia uważanego powszechnie za konfidenta. Po zakończeniu masakry żołnierze zamknęli areszt i wycofali się z posesji. Z powodu pośpiechu uszło jednak ich uwadze, że w celach pozostało kilku żywych więźniów (niektórzy byli ranni).
Naoczni świadkowie oceniali liczbę zamordowanych na około 30 osób. Prokurator Waldemar Monkiewicz z Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu w Białymstoku twierdził natomiast, że ofiarą masakry padło około 34 więźniów. W gronie ofiar znalazł się dziesięcioletni Marian Jurewicz, którego zatrzymano pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy. Zabito także co najmniej dwie kobiety. Wszystkie ofiary były narodowości polskiej.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Płatne leczenie w publicznych szpitalach? Premier wstrzymuje projekt, oczekuje wyjaśnień

Premier Beata Szydło oczekuje, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyjaśni w swoim resorcie, skąd wziął się pomysł, by umożliwić publicznym placówkom służby zdrowia pobieranie pieniędzy za leczenie - powiedziała w środę w TVN24 minister Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier. My głośno mówiliśmy, pani premier również, że publiczna służba zdrowia ma być za darmo, a nie za pieniądze, w związku z tym poprosiła pana ministra do siebie na rozmowę - powiedziała Witek.
/od admina: każdej władzy najlepiej wychodzi szlamowanie kieszeni obywateli./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy słońce w Raka z grzmotem wschodzi, to posuchę zwykle przynosi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: powój [Convolvulus arvensis ], roślina trująca.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 23 Czerwiec 2017, 05:29    [Cytuj]

Witam w piątek 23 czerwca, DZIEŃ OJCA, do końca roku 191 dni. Dziś mają imieniny: Wanda i Zenon, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przelotne deszcze, temperatura 18 stopni. Wschód słońca 4:22,21:03 zachód , dzień będzie trwał 16:41, 0:01 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Do ucha szepcze mi
Do ucha szepcze mi Amor skrzydlaty:
-Powiedz, co wolisz, dziewczyny czy kwiaty ?


KALENDARIUM:
1941 - W więzieniu w Łucku sovieccy bandyci z NKWD, w 90% żydzi, zamordowali blisko 2 tys. Ukraińców i Polaków.
1941 - W nocy z 23 na 24 czerwca sovieccy bandyci z NKWD, w 90% żydzi, przystępuje do mordowania więźniów przetrzymywanych w więzieniach w Dubnie i Oszmianie oraz w areszcie w Sądowej Wiszni.
1944 - Premier RP na Uchodźtwie Stanisław Mikołajczyk ostatecznie odrzucił ultimatum Józefa Stalina dotyczące „reorganizacji” władz polskich w Londynie, jako naruszające suwerenność państwa polskiego. Ultimatum przewidywało ustąpienie prezydenta RP Władysława Raczkiewicza, Naczelnego Wodza gen. Kazimierza Sosnkowskiego, ministra obrony gen. Mariana Kukiela i ministra informacji Stanisława Kota i publiczne zdystansowanie się rządu RP od obarczenia ZSRR zarzutem dokonania zbrodni katyńskiej.

Masakra w więzieniu w Łucku – masowy mord na więźniach przetrzymywanych w więzieniu w Łucku dokonany przez funkcjonariuszy sowieckich NKWD i NKGB, w 90% składajacy się z żydów , 23 czerwca 1941 roku, w drugim dniu niemieckiej inwazji na ZSRR. Ofiarą zbrodni padło około 2 tys. osób, w zdecydowanej większości Polaków. Była to jedna z wielu tzw. masakr więziennych, dokonanych przez sowieckie organy bezpieczeństwa w lecie 1941 roku. Łuck – historyczna stolica Wołynia, przed wojną polskie miasto wojewódzkie – od września 1939 roku znajdował się pod sowiecką okupacją. Osoby aresztowane przez NKWD były osadzane w celach przedwojennego polskiego więzienia. Mieściło się ono w gmachu dawnego klasztoru ss. brygidek przy ul. Brygidek (ob. ul. Katedralna 16)[a]. Posesja, na której znajdowało się więzienie, była stosunkowo rozległa; przylegała z jednej strony do brzegów rzeki Styr, a z drugiej do placu Katedralnego. 22 czerwca 1941 roku szkopi dokonali napaści na swojego sojusznika w rozpętaniu II WŚ, na Związek Radziecki. Pierwsze tygodnie wojny miały bardzo pomyślny przebieg dla strony niemieckiej. Dywizjom Wehrmachtu udało się bowiem rozbić wojska nadgranicznych okręgów wojskowych ZSRR, a następnie wedrzeć się głęboko w głąb sowieckiego terytorium. Sukcesem uwieńczone zostało między innymi niemieckie uderzenie na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej, gdzie broniło się największe i najlepiej uzbrojone zgrupowanie Armii Czerwonej – Front Południowo-Zachodni. W pierwszych dwudziestu dniach wojny jego jednostki poniosły ogromne straty w ludziach i sprzęcie, a także były zmuszone wycofać się na odległość blisko 250 kilometrów na wschód od granicy niemiecko-sowieckiej.
Wobec szybkich postępów niemieckiego natarcia NKWD przystąpiło do likwidacji więźniów politycznych przetrzymywanych w strefie działań wojennych. Latem 1941 roku w więzieniach i aresztach na Kresach Wschodnich zamordowano od 20 tys. do 30 tys. osób.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Oświadczenie włoskich sił powietrznych ws. wypadku z udziałem polskiego śmigłowca

Polski wojskowy śmigłowiec rozbił się niedaleko Padwy na północy Włoch. Oświadczenie włoskich sił powietrznych ws. wypadku z udziałem polskiego śmigłowca
Polski wojskowy śmigłowiec rozbił się niedaleko Padwy na północy Włoch. Włoskie siły powietrzne wydały oświadczenie. Do wypadku doszło w trakcie ćwiczeń w rejonie Massanzago w Wenecji Euganejskiej. Na pokładzie było 5 polskich żołnierzy i jeden Francuz. Według agencji informacyjnej ANSA, nie ma ofiar śmiertelnych. Włoskie siły powietrzne informują, że "wojskowy śmigłowiec W-3 Sokół Polskich Sił Zbrojnych lądował awaryjnie na otwartym polu, z dala od zabudowań, około 20 km od Padwy". Po wylądowaniu załoga biorąca udział w międzynarodowych ćwiczeniach, koordynowanych przez włoskie Siły Powietrzne, bezpiecznie opuściła śmigłowiec zanim maszyna stanęła w płomieniach - czytamy w oświadczeniu.
/od admina: w żadnych łże mediach, nie podają jakiej produkcji była ta maszyna?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Wanda z Janem (24.06) wianki puszczają po wodzie i wspólnie radzą o żniwnej pogodzie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kielisznik zaroślowy [Calystegia sepium], roślina trująca.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 24 Czerwiec 2017, 04:44    [Cytuj]

Witam w sobotę 24 czerwca, do końca roku 190 dni. Dziś mają imieniny: Danuta i Jan, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 17 stopni. Wschód słońca 4:22, zachód 21:04, dzień będzie trwał 16:42, 0:00 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

KRAKOWSKA ŻYCZLIWOŚĆ
Tu się jeży
Nawet wieża przeciw wieży.


KALENDARIUM:
972 – Mieszko I pokonał w bitwie pod Cedynią wojska margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.
1941 - Masakry więzienne NKWD: rozpoczęły się ewakuacje więzień NKWD w Berezweczu i Wilejce, których konsekwencjami były tzw. „marsze śmierci”: Berezwecz-Taklinowa, w trakcie którego zginęło ok. 1-2 tys. więźniów i Wilejka-Borysów, w którego trakcie zginęło od 500 do 800 więźniów.
1943 - W nocy z 23 na 24 czerwca rozpoczęła się operacja „Werwolf”, akcja pacyfikacyjno-wysiedleńcza przeprowadzona przez Niemców na Zamojszczyźnie w czerwcu i sierpniu 1943 roku, podczas której wysiedlono od 30 do 60 tys. Polaków ze 171 wsi.

Akcja Werwolf (niem. Aktion Werwolf, pol. Akcja Wilkołak) – akcja pacyfikacyjno-wysiedleńcza przeprowadzona przez Niemców na Zamojszczyźnie w czerwcu i sierpniu 1943 roku, podczas której wysiedlono od 30 do 60 tys. Polaków ze 171 wsi. Przesiedlenia w ramach akcji Werwolf były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na tym terenie i miały na celu całkowite „oczyszczenie terenu” z Polaków pod niemiecką i ukraińską kolonizację. Akcja była praktyczną realizacją nazistowskiego planu Generalplan Ost, zakładającego zdobycie „przestrzeni życiowej” dla Niemców. Jej celem było całkowite wysiedlenie ludności polskiej z terenu Zamojszczyzny i zasiedlenie go Niemcami. Akcja była trzecią z kolei próbą niemieckiej kolonizacji tych terenów dokonaną w czasie okupacji. Zasiedlane przez Niemców wioski miały być dodatkowo otaczane pasem miejscowości zamieszkiwanych przez Ukraińców (akcja Ukraineraktion) i volksdeutschów. Miały one stanowić strefę ochronną, odgradzając „rasę panów” od ewentualnych ataków polskich partyzantów. Docelowo Niemcy zamierzali wysiedlić ok. 30 000 osób w czasie zakrojonych na szeroką skalę działań przeciwpartyzanckich i pacyfikacji. Ze względu na akcje odwetowe partyzantki oraz trudną sytuację Niemców na froncie wschodnim przesiedlenia w połowie lipca 1943 roku zostały zawieszone. W wyniku szeregu akcji partyzanckich dokończenie tej akcji Niemcy przesunęli na okres powojenny.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Cisowianka wspiera działania pro life. Partia Razem zachęca do bojkotu popularnej wody mineralnej

Partia Razem reklamuje Cisowiankę! Kawiorowa lewica poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że firma produkująca popularną wodę mineralną wspiera działania pro life. Kto jeszcze kilka dni temu wiedział o tym, że Cisowianka wspiera ruch działania pro life. Po odkryciu tego i podania do publicznej wiadomości, lewacy wezwali do bojkotu Cisowianki.
/od admina: ta akcja lewackiego zboczenia odniosła odwrotny skutek!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy Jan z deszczem przybywa, to słota bywa także i we żniwa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kanianka pospolita [Cuscuta europaea]

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 25 Czerwiec 2017, 06:02    [Cytuj]

Witam w niedzielę 25 czerwca, do końca roku 189 dni. Dziś mają imieniny: Łucja i Wilhelm, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 17 stopni. Wschód słońca 4:22, zachód 21:04, dzień będzie trwał 16:42, o:00 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Do wnuczki

Mijają lata. Nie wierzy mi,
Bo jej mijają dopiero dni.


KALENDARIUM:
1941- Sovietcy bandyci z NKWD rozpoczęli likwidację więźniów osadzonych w więzieniu w Stryju. W ciągu kilku dni zamordowano od 100 do kilkuset osób.
1941 - We Lwowie sovietcy bandyci NKWD rozpoczęło systematyczną eksterminację więźniów osadzonych w tamtejszych więzieniach. W ciągu czterech dni zamordowano od 3,5 do 7 tys. osób.
1976 - Czerwiec 1976: dzień po zapowiedzi podwyżek cen, m.in. mięsa o 69% i cukru o 100%, w Radomiu, Ursusie i Płocku rozpoczęły się strajki robotnicze. Strajki na mniejszą skalę miały miejsce w Łodzi, Starachowicach, Grudziądzu i Nowym Targu.

Masakry więzienne NKWD we Lwowie – masowy mord na więźniach lwowskich więzień i aresztów dokonany przez funkcjonariuszy sowieckich NKWD i NKGB, 90% tych bandytów, to byli żydzi, w ostatnich dniach czerwca 1941 roku, i.
Po rozpoczęciu niemieckiej inwazji na Związek Radziecki ludowy komisarz spraw wewnętrznych żyd, Ławrientij Beria wydał rozkaz rozstrzelania wszystkich więźniów politycznych przetrzymywanych w zachodnich obwodach ZSRR, których ewakuacja w głąb kraju była niemożliwa. W ślad za tym rozkazem we lwowskich więzieniach – „Brygidkach”, więzieniu przy ul. Łąckiego, więzieniu na Zamarstynowie, a także w ich filiach – żydowscy funkcjonariusze sowieckich organów bezpieczeństwa zamordowali od 3,5 do 7 tysięcy osób. W gronie ofiar znaleźli się w 90% POLACY, w tym pewna liczba kobiet i małoletnich. Była to największa i najbardziej znana zbrodnia popełniona podczas tak zwanych masakr więziennych bandytów z sovieckiego NKWD w lecie 1941 roku.
Po wkroczeniu do Lwowa oddziałów niemieckiego Wehrmachtu mieszkańcy urządzili z niemieckiej inspiracji kilkudniowy pogrom ludności żydowskiej, którą zgodnie ze utożsamiano z systemem sowieckim i jego „żydokomuną"

WIADOMOŚĆ DNIA:
Sędzia złapana za rękę w supermarkecie, w Szczecinie. Połaszczyła się na 30 zł?!

Kobietę zatrzymano tuż po odejściu od kas, ochroniarze sklepu poinformowali o tej sytuacji policję. Według nieoficjalnych informacji, sędzia Wiesława B.-M. przekleiła ceny na sprzedawanych w promocji przewodnikach z 14,99 na 4,99 zł. Trzy takie egzemplarze ze zmienionymi cenami włożyła do swojego koszyka i poszła do kasy.
/od admina:Może ponieważ zarabiała tylko 10 tysięcy, a Szczecin to nie prowincja, nie mogła za nie wyżyć, i musiała szukać sposobu na obniżenie kosztów utrzymania? /

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jak w czerwcu pogoda służy, rolnik tylko oczy mruży.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: wielosił błekitny [Polemonium coeruleum], roslina lecznicza./405370

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 26 Czerwiec 2017, 04:55    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 26 czerwca, do końca roku 188 dni. Dziś mają imieniny: Pawła i Jana, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 17 stopni. Wschód słońca 4:23, zachód 21:03, dzień będzie trwał 16:40, 0:02 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

KRAKOWIACZEK CI JA
Krakowiaczek ci ja,
Krakowiaczek żwawy,
Tylko przemyśliwam,
Jak zwiać do Warszawy.


KALENDARIUM:
1295 – Przemysł II został koronowany w Gnieźnie na króla Polski. Od tego dnia orzeł biały jest symbolem Polski.
1941 – Masakry więzienne NKWD: rozpoczęła się likwidacja więźniów przetrzymywanych w więzieniu w Brzeżanach w dawnym województwie tarnopolskim i w Dobromilu w dawnym województwie lwowskim, których zamordowano zarówno na terenie dobromilskiego aresztu, jak i kopalni soli w Salinie. W lesie tarasowskim nieopodal Mińska rozstrzelano około 100 więźniów wyprowadzonych z Wołożyna. Moasakry dokonywali bandyci z sovieckiego NKWD, w 90% składające się z żydów.
1971 – O godz. 19:50 piorun uderzył w magazyn ropy naftowej rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Po godz 1:00 nastąpił wyrzut płonącej ropy, w wyniku którego zginęło 37 strażaków i osób biorących udział w akcji. Pożar ugaszono po ponad 70 godzinach.

Masakra w więzieniu w Brzeżanach – masowy mord na więźniach przetrzymywanych w więzieniu w Brzeżanach dokonany przez żydów, funkcjonariuszy NKWD w ostatnich dniach czerwca 1941 roku. Ofiarą zbrodni padło co najmniej 174 więźniów. Była to jedna z wielu tzw. masakr więziennych, dokonanych przez żydów z NKWD po rozpoczęciu niemieckiej inwazji na ZSRR. Brzeżany, przed wojną miasto powiatowe w województwie tarnopolskim, od września 1939 roku znajdowały się pod sowiecką okupacją. Osoby aresztowane przez NKWD były osadzane w budynku przedwojennego więzienia grodzkiego. Było ono jednym z czterech sowieckich więzień funkcjonujących na terenie obwodu tarnopolskiego; w oficjalnych dokumentach określano je mianem „więzienia nr 3”. Stanowisko naczelnika piastował funkcjonariusz żyd Krasan. W chwili wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w więzieniach i aresztach na Kresach Wschodnich przetrzymywano około 40–50 tys. więźniów[6]. Władze sowieckie były zdecydowane nie dopuścić, aby zostali oni uwolnieni przez Niemców. 24 czerwca 1941 roku ludowy komisarz spraw wewnętrznych żyd Ławrientij Beria wydał obwodowym urzędom NKGB rozkaz rozstrzelania wszystkich więźniów politycznych przetrzymywanych w zachodnich obwodach ZSRR, których ewakuacja w głąb kraju była niemożliwa. W myśl rozkazu Berii stracone miały zostać osoby skazane za „działalność kontrrewolucyjną”, „działalność antysowiecką”, sabotaż i dywersję, a także więźniowie polityczni znajdujący się w śledztwie. Eksterminację więźniów rozpoczęto 26 czerwca 1941 roku i kontynuowano mniej więcej do 30 czerwca. Ofiary pojedynczo wyprowadzano z cel na dziedziniec, gdzie były rozstrzeliwane. Zwłoki więźniów odnajdywano także w piwnicach gmachu. Na czas egzekucji uruchamiano silnik traktora, chcąc w ten sposób zagłuszyć odgłosy strzałów i krzyki mordowanych. Niemieccy żołnierze, którzy po zajęciu Brzeżan obejrzeli miejsce masakry, twierdzili, że niektóre ofiary zostały zakatowane na śmierć. Ukraińscy świadkowie także utrzymywali, że zwłoki więźniów nosiły ślady okrutnych tortur. Masakrę przerwała dopiero ucieczka strażników, spowodowana nalotem niemieckiego lotnictwa. Według wspomnianego świadka ocalało dzięki temu około 80 więźniów.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Schulz krytykuje Merkel: Jest zbyt łagodna wobec Polski i Węgier

Kandydat na kanclerza Niemiec martin Schulz zarzucił Angeli Merkel niewłaściwą postawę wobec unijnych „rozłamowców” - Polski i Węgier. W ostatnich tygodniach w Europie coraz głośniej mówi się o braku solidarności ze strony części państw Europy. Największa krytyka spada na Węgry i Polskę, których rządy najgłośniej wyrażają swój eurosceptycyzm.
/od admina: Szulce, szkopie, zbliża się 1 wrześnie, czy wyślesz czołgi i samoloty, by uczyć NIEMIECKICH PORZĄDKÓW???/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Czerwiec mokry po zimnym maju, chłopom w jesieni będzie jak w raju.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: nawrot czerwonobłękitny [ Lithosperum purpureo-coreulemum].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 27 Czerwiec 2017, 06:15    [Cytuj]

Witam we wtorek 27 czerwca, do końca roku 187 dni. Dziś mają imieniny: Maria i Władysław, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 4:23, zachód 21:03, dzień będzie trwał 16:40, 0:02 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Do wyboru
Albo wianek,
Albo Janek.


KALENDARIUM:
1581 – I wojna polsko-rosyjska: 30-tysięczna armia moskiewsko-tatarska spaliła kilkaset domów na przedmieściach Mohylewa, jednak 200 husarzy z roty Marcina Kazanowskiego zaatakowało oblegających i powstrzymywało dalszy atak, a następnie, po przybyciu odsieczy w postaci roty Temruka Szymkowicza i roty porucznika Halibeka, wyparła spod miasta.
1863 - W Wilnie został powieszony przez Rosjan gen. Zygmunt Sierakowski.
1940 – Akcja AB: w lesie koło wsi Lubzina pod Ropczycami żołdacy niemieccy zamordowali dużą grupę więźniów politycznych przywiezionych z więzienia na zamku w Rzeszowie (źródła podają liczbę 83 lub 104 osób). Wśród ofiar było m.in. 42 członków podziemnych organizacji młodzieżowych.

Gen. Zygmunt Sierakowski (ur. 19 maja 1827 w Lisowie koło Maniewicz na Wołyniu, zm. 27 czerwca 1863 w Wilnie) – polski generał, działacz niepodległościowy, dowódca powstania styczniowego na Żmudzi. Używał pseudonimu Dołęga. W 1863, po wybuchu powstania wziął dymisję z wojska rosyjskiego i z ramienia Rządu Narodowego został naczelnikiem wojennym województwa kowieńskiego. Dowodził 2500-osobowym oddziałem, operującym na Żmudzi, który zorganizował się w lasach pod Rogowem i tamże 6 kwietnia 1863 stoczył pierwszą potyczkę[1].
21 kwietnia pobił Rosjan w pod Ginietyniami. 3 maja wyruszył ze swoim źle uzbrojonym oddziałem w kierunku Kurlandii, gdzie zamierzał przejąć transport broni dostarczony z Wielkiej Brytanii[2]. W dniach 7 maja – 9 maja stoczył trzydniową bitwę pod Birżami, zakończoną rozbiciem jego oddziału przez fiński pułk lejbgwardii gen. Jana Ganeckiego. Dostał się do rosyjskiej niewoli. Przed sądem wojennym okazał niezłomny hart ducha. Wbrew zabiegom międzynarodowej opinii publicznej, 27 czerwca 1863 został powieszony w Wilnie.
W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się jego szabla wzorowana na XVII-wiecznej karabeli.

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Czerwiec się czerwieni - będzie dość w kieszeni.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: nawrot lekarski [ Lithospermum officinale], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 28 Czerwiec 2017, 02:16    [Cytuj]

Witam w środę 28 czerwca, do końca roku 186 dni. Dziś mają imieniny: Leon i Ireneusz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przelotne deszcze, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 4:24, zachód 21:03, dzień będzie trwał 16:39, 0:03 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

GDYBY ADAM BYŁ Z KRAKOWA
Gdyby Adam był z Krakowa,
Węża by w kieszeni schował.


KALENDARIUM:
1794 - Insurekcja kościuszkowska: mieszkańcy Warszawy wtargnęli do więzień skąd wywlekli i dokonali samosądów na pozostałych przy życiu przywódcach konfederacji targowickiej i osobach posądzanych o zdradę: biskupie wileńskim Ignacym Jakubie Massalskim, kasztelanie przemyskim Antonim Czetwertyńskim, pośle do Turcji Karolu Boscamp-Lasopolskim, szambelanie Stefanie Grabowskim, instygatorze koronnym Mateuszu Roguskim, szpiegu rosyjskim Marcelim Piętce, adwokacie Michale Wulfersie i instygatorze sądów kryminalnych Józefie Majewskim.
1943 - W odwecie za pomoc udzielaną Żydom niemiecka żandarmeria napadła na wieś Cisie (powiat miński), w czasie której zamordowano 25 Polaków.
1956 – W Poznaniu doszło do protestów robotniczych znanych jako „Poznański Czerwiec”, krwawo stłumionych przez wojsko i milicję.

Niemieckie represje wobec Polaków pomagających Żydom – represje zastosowane przez niemieckie władze okupacyjne wobec obywateli polskich pochodzenia nieżydowskiego, którzy udzielali pomocy Żydom prześladowanym i eksterminowanym przez III Rzeszę w latach 1939–1945.
Zarządzenia władz okupacyjnych, a w szczególności rozporządzenie generalnego gubernatora Hansa Franka z 15 października 1941 roku, przewidywały karę śmierci dla każdego Polaka, który udzieli schronienia Żydowi lub pomoże mu w inny sposób. W praktyce wachlarz kar stosowanych wobec osób pomagających Żydom był szeroki, obejmował grzywnę, konfiskatę mienia, pobicie, uwięzienie, zesłanie do obozu koncentracyjnego i karę śmierci. W związku ze stosowaną przez okupantów zasadą odpowiedzialności zbiorowej ofiarą represji padały rodziny opiekunów, a niekiedy także całe lokalne społeczności.
Liczba Polaków straconych przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom nie została dotąd precyzyjnie ustalona. Najbardziej ostrożne szacunki mówią o kilkuset zamordowanych.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Żart strażaków zakończył się tragedią, burmistrz Krosna Odrzańskiego w szpitalu. „Jego twarz zalała się krwią”

Strażacy chcieli zażartować podczas festynu, a skończyło się tragedią. Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula trafił do szpitala, lekarze walczą o to, by zachował wzrok. Do zdarzenia doszło w sobotę 24 czerwca w Radnicy w województwie lubuskim. doszło w sobotę 24 czerwca w Radnicy w województwie lubuskim. Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula pojawił się tam na festynie i zagrał w meczu piłki siatkowej „dwójek”. Cebula przebywał tam służbowo. Po meczu do burmistrza podbiegli strażacy ochotnicy, którzy chwycili go za ręce i przytrzymali. W ramach żartu chcieli oblać go wodą. Nie wiedzieli jednak, że Cebula nosi soczewki kontaktowe, a na jego twarz skierowali wodę wystrzeloną pod ogromnym ciśnieniem z działka z wozu strażackiego.
Jak opisują świadkowie wydarzeń cytowani przez „Fakt”, „twarz burmistrza zalała się krwią”. – Wiem, że woda wybiła mu z oczu szkła kontaktowe – opowiadał jeden z nich. Cebula został zabrany z festynu do szpitala, na oddział okulistyczny. Polityk nie widzi na jedno oko, na powiece drugiego ma założone cztery szwy. Trwa walka o to, by burmistrz Krosna Odrzańskiego zachował wzrok, Cebulę czeka nawet półtora roku rekonwalescencji.
/od admina: brak słów, na te bezmyślne żarty./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Czerwiec grudniową pogodę głosi, lipiec dla stycznia wróżbę przynosi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: niezapominajka polna [Myosotis arvense].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6108
Skąd: Łódź
Wysłany: 29 Czerwiec 2017, 04:33    [Cytuj]

Witam w czwartek 29 czerwca, do końca roku 185 dni. Dziś mają imieniny: Paweł i Piotr, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura 19 stopni. Wschód słońca 4:25, zachód 21:03, dzień będzie trwał 16:38, 0:04 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dobra rada

- Módl się i pracuj -
Radzą przyjacioły,
To inni się obłowią,
A ty będziesz goły.


KALENDARIUM:
1940 – Akcja AB - Żołdacy niemieccy zamordowali w lesie Brzask 760 więźniów POLAKÓW ze Skarżyska-Kamiennej.
1956 – Po krwawym stłumieniu przez wojsko protestu poznańskich robotników premier PRL Józef Cyrankiewicz w wieczornym przemówieniu radiowym powiedział m.in.: Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie!
1991 – Warszawska FSO zakończyła produkcję Fiata 125p.

Egzekucja w lesie Brzask – masowa egzekucja obywateli polskich przeprowadzona przez okupantów niemieckich w dniu 29 czerwca 1940 roku w lesie Brzask nieopodal Skarżyska-Kamiennej.
Podczas trwającej cały dzień masakry bandyci z SS i policji niemieckiej rozstrzelali ok. 760 osób. W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB. Zbrodnia na Brzasku była największym mordem przeprowadzonym na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej. Począwszy od czerwca 1940 do Skarżyska-Kamiennej przybyła specjalna jednostka bandytów niemieckich z SS, która ulokowała się w budynku szkoły powszechnej nr 1 przy ul. Stanisława Konarskiego. Szkolne pomieszczenia zamieniono na kwatery i więzienne cele. W mieście rozpoczęły się wkrótce masowe aresztowania, których ofiarą padło prawdopodobnie ok. 200 osób. Ponadto do szkoły przy ul. Konarskiego zaczęto zwozić Polaków zatrzymanych w innych miejscowościach dystryktu radomskiego – Kielcach, Starachowicach, Sandomierzu, Busku-Zdroju, Iłży, Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim oraz mniejszych miejscowościach powiatów iłżeckiego, kieleckiego i opatowskiego. Po pewnym czasie więźniów zaczęto także umieszczać w pomieszczeniach szkoły na Bzinie, którą Niemcy wykorzystywali jako prowizoryczny areszt już od kwietnia 1940. Aresztowani Polacy zostali poddani ciężkiemu śledztwu. 28 czerwca 1940 Niemcy przerwali przesłuchania więźniów prowadzone w szkole powszechnej nr 1. Aresztantów zaczęto pojedynczo doprowadzać do jednego ze szkolnych pomieszczeń, gdzie urzędowała komisja złożona z ok. 10 esesmanów. Na miejscu więzień musiał podać swoje nazwisko, po czym bez dalszych indagacji był odprowadzany do celi.
Następnego dnia zaczęto wywozić aresztowanych Polaków na miejsce kaźni w lesie Brzask, położonym ok. pół kilometra na północny wschód od wsi Zagórze. Przez cały dzień niemieckie ciężarówki kursowały pomiędzy Brzaskiem a szkołą przy ul. Konarskiego. Więźniów grupami po 20-30 osób dowożono do lasu i mordowano nad uprzednio wykopanymi dołami. Już w lipcu 1940 roku czterej skarżyscy harcerze (Józef Cichosz, Jan Orzechowski, Władysław Wasilewski, Franciszek Cichosz) oznaczyli granice masowej mogiły na Brzasku, a następnie opiekowali się nią niemal do końca okupacji. Dzięki temu po wojnie było możliwe odnalezienie grobu i uczczenie pogrzebanych w nim ofiar niemieckiego terroru.
Po wojnie na miejscu zbiorowej mogiły w lesie Brzask postawiono pomnik w kształcie obelisku z rzeźbą orła. Na pomniku znajdują się dwie tablice. Napis na pierwszej z nich głosi: „Zbiorowy grób uczestników ogólnonarodowej walki przeciwko faszystom niemieckim: kobiet i mężczyzn, robotników i urzędników, wolnych zawodów i harcerzy, mieszkańców miasta Skarżyska, Końskich, Iłży, Starachowic, Ostrowca Św., Ćmielowa, Opatowa, Buska, Sandomierza, Radomia i Kielc. Spoczywa tu 760 osób zamordowanych w dniach 25-29.06.1940 r. Cześć ich pamięci”. Na drugiej tablicy widnieje natomiast napis o treści: „Przechodniu! Powiedz Polsce, tu leżym, Jej syny: posłuszni i wierni do ostatniej godziny”.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Czerwiec '56: Na placu Mickiewicza były przemówienia i... gwizdy

Główna część obchodów 61. rocznicy wybuchu Powstania Poznańskiego Czerwca '56 odbyła na placu Mickiewicza. Jak rok temu, nie obyło się bez zakłóceń. Były gwizdy i krzyki. Przemówienie prezydenta przerywały gwizdy grupy poznaniaków. Krzykiem „złodzieje” witano też wyczytywanych członków Platformy Obywatelskiej.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
dy święty Piotr z Pawłem płaczą, ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: niezapominajka błotna [Myosotis palustris].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,392 sekundy. Zapytań do SQL: 9