ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: KASIA
15 Lipiec 2009, 10:34
Pobudka dla forum
Autor Wiadomość
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 29 Lipiec 2017, 06:13    [Cytuj]

Witam w sobotę 29 lipca, do końca roku 155 dni. Dziś mają imieniny: Feliks i Marta, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie mgła, temperatura 13 stopni. Wschód słońca 4:58, zachód 20:24, dzień będzie trwał 15:36, 1:06 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Droga miłości

Od komplementów do alimentów
Droga niełatwa, pełna zakrętów.


KALENDARIUM:
1423 – W Przedborzu nad Pilicą król Władysław II Jagiełło nadał prawa miejskie Łodzi, w tym prawo odbywania targów w środy i dwóch jarmarków rocznie.
1921 - W Prószkowie koło Opola zanotowano najwyższą temperaturę w historii na terenie obecnej Polski (+40,2 °C).
1941 – Podczas apelu w niemieckim obozie zagłady Auschwitz o. Maksymilian Maria Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę jednego z więźniów.

Łódź początkowo była małą wsią leżącą w granicach historycznej ziemi łęczyckiej władanej przez książąt łęczyckich. Pierwsza wzmianka znajduje się w dokumencie sygnowanym przez księcia ziemi łęczyckiej i dobrzyńskiej Władysława Garbatego z 1332 r., który związany był z nadaniem kilku wsi, w tym również wsi o nazwie Lodza („Łodzia”), w wieczyste posiadanie biskupom kujawskim. Prawa miejskie nadane zostały miejscowości w Przedborzu nad Pilicą 29 lipca 1423 r., a wraz z nimi pozwolenie na organizowanie targów.
Do końca XVII w. Łódź rozwijała się jako małe miasteczko rolnicze, będące własnością biskupstwa włocławskiego. Stała się ona wtedy lokalnym ośrodkiem handlowym oraz rzemieślniczym. Mieściło się tu osiem młynów oraz warsztaty kołodziejów, bednarzy, szewców, cieśli i rzeźników. W 1424 r. biskup włocławski Jan Pella określił obowiązki i przywileje mieszkańców Łodzi, a od 1471 r. rozpoczęto prowadzenie ksiąg miejskich. W 1496 r. król Jan I Olbracht potwierdził przywileje królewskie na odbywanie dwóch jarmarków rocznie i cotygodniowego targu w mieście Lodzya. W szczytowym okresie rozwoju „Łodzi rolniczej”, na początku XVI wieku, miasto liczyło 70 rodzin mieszczańskich i około 30 domostw (1534 r. – pierwszy spis ludności).
Okres najazdów szwedzkich w połowie XVII w. doprowadził do upadku i częściowego wyludnienia. W 1739 r. w Łodzi mieszkało 97 rodzin. W 1777 r. Łódź liczyła 265 mieszkańców, a w mieście stało 66 domów. Do II rozbioru Polski Łódź znajdowała się w województwie łęczyckim.
Po II rozbiorze Polski w 1793 r. Łódź trafia do zaboru pruskiego. W tym czasie liczyła jedynie 250 mieszkańców, a obszar zabudowany obejmował obecne Stare Miasto. Ze względu na niewielkie rozmiary pruskie władze w 1794 roku rozważały odebranie miejscowości praw miejskich i przekształcenie jej ponownie w wieś. W 1798 roku, wskutek sekularyzacji dóbr kościelnych, stała się miastem rządowym. Od 1807 roku należała do Księstwa Warszawskiego, a od 1815 roku do Królestwa Polskiego.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Magdalena Ogórek krytykowana na Twitterze. "Niżej nie można spaść"

Senator Marek Borowski skrytykował Jarosława Gowina, który najpierw poparł ustawę Prawa i Sprawiedliwości o Sądzie Najwyższym, a później z zadowoleniem przyjął prezydenckie weto w tej sprawie.
Komentarz w tej sprawie na Twitterze zamieściła Magdalena Ogórek. "Panie Borowski,nawiązując do wypowiedzi o kręgosłupie Gowina-czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?" - napisała była kandydatka SLD w wyborach prezydenckich.
/od admina: BRAWO MAGDA, przypomnijmy Jakub Berman, stryjek Borowskiego, żyd, był naczelnym katem PATRIOTÓW POLSKICH, w katowniach UB/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Około dnia świętej Marty, ze żniwami już nie żarty.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: czyściec leśny [Stachys silvatica].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 30 Lipiec 2017, 05:23    [Cytuj]

Witam w niedzielę 30 lipca, do końca roku 154 dni. Dziś mają imieniny: Julita i Rościsław, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 14 stopni. Wschód słońca 5:00, zachód 20:33, dzień będzie trwał 15:33, 1:09 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

MĘDRZEC
Nawet o tym nie wiedział,
Że ma na dupie przedział.


KALENDARIUM:
1943 – Rzeź wołyńska: ukraińscy mordercy z bandy UPA zamordowali 33 Polaków w Antonówce nad Horyniem i okolicach.
1944 - Mińsk Mazowiecki został wyzwolony przez AK, a krótko po tym zajęty przez Armię Czerwoną.
1944 - Ukraińscy mordercy z bandy UPA zamordowali w lesie pod Baligrodem 11 mieszkańców Średniej Wsi.

Antonówka nad Horyniem wieś na Ukrainie w rejonie włodzimierzeckim obwodu rówieńskiego. Liczy 1394 mieszkańców. Przez wieś przepływa rzeka Horyń. Obrona Antonówki – walki obronne polskiego ośrodka samoobrony w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego skupionego wokół kolonii Antonówka z ukraińskimi bandami UPA i SKW, podczas rzezi wołyńskiej w 1943 roku. Istnienie samoobrony pozwoliło ocalić życie większości Polaków zgromadzonych w ośrodku, pomimo zniszczenia samego ośrodka przez bandytów z UPA 30 lipca 1943 roku. Wieczorem 30 lipca 1943 roku ukraińscy mordercy z bandy UPA przeprowadziły skoncentrowany napad na polskie miejscowości w gminach Antonówka i Włodzimierzec położone na północ od linii kolejowej Sarny-Kowel. Dokonano napadów m.in. Kopaczówkę, Kruszewo, Paroślę I, Perespę, Trebunie, Kowbań i Krasną Górkę. Oddziały polskiej samoobrony stawiły opór. Jedną z pierwszych zaatakowanych miejscowości była Perespa. Napastnicy uzbrojeni w widły, piki, siekiery i niekiedy w broń palną, podpalali budynki i zamordowali około 15-20 Polaków, którzy nie schronili się w bunkrach. Samoobrona ze środka wsi ostrzeliwała napastników. Obrońcy zastosowali fortel podpalając zabudowania w centrum wsi, wobec czego napastnicy uznali, że ta część miejscowości została zaatakowana przez inny oddział UPA i w rezultacie zrezygnowali z dostania się w miejsce, gdzie przebywali polscy cywile. Walki w Perespie trwały do rana.
Część Polaków z zaatakowanych miejscowości rzuciła się do ucieczki w stronę stacji kolejowej w Antonówce. Na uciekinierów z Perespy ukraińscy bandyci zastawili zasadzkę w lesie niedaleko od stacji, nad rzeczką Czakwa. Zamordowano 28 osób, głównie kobiety i dzieci. Ochrona stacji otworzyła ogień ostrzeliwując zarówno ukraińskich bandytów, jak i uciekinierów. Następnie bandyci ukraińscy zaatakowali zabudowania kolonii Antonówka, w której cywile i samoobrona widząc łuny pożarów i słysząc strzelaninę, byli już w większości przygotowani na napad i znajdowali się w bunkrach. Bandyci przeszli tyralierą przez kolonię całkowicie ją paląc (98 zagród) i mordując napotkane osoby (szacunkowo 5 osób). Samoobrona ostrzeliwała napastników z „bunkrów”, ci jednak nie podjęli walki i skierowali się w stronę Piłsudów i Terebuni, gdzie spalili wszystkie zabudowania i zabili tylko kilka osób, ponieważ większość Polaków zdążyła opuścić wsie tuż przed atakiem. Podobnie postąpili mieszkańcy Parośli II i Suni.
Samoobrona Wydymeru przez całą noc skutecznie odpierała ataki band UPA, zadając jej w wielogodzinnej walce straty w wysokości 10 zabitych. Nad ranem 31 lipca 1943 r. ukraińscy bandyci wycofali się, wieś została jednak całkowicie spalona.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Król konferencji jest tylko jeden. Juncker pomylił żonę z Angelą Merkel

Sytuacja miała miejsce w czasie konferencji prasowej, w której brali udział premier Słowacji Robert Fico, Szef KE Jean-Claude Juncker oraz wiceszef KE Maros Sefcović. W pewnym momencie Juncker sięgnął do kieszeni, ponieważ zadzwonił jego telefon. – To moja żona – stwierdził z uśmiechem. Po chwili, gdy zerknął na ekran zapadła cisza. – Nie, to jednak była Angela Merkel – poinformował unijny polityk, po czym na sali usłyszeć można było głośny śmiech.
/ od admina:ciekawe, jak mocno był w czasie tej konferencji narabany alkoholik Juncker?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: czyściec błotny [Stachys palustris]./411310

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 31 Lipiec 2017, 05:42    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 31 lipca, do końca roku 153 dni. Dziś mają imieniny: Helena i Ignacy, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 19 stopni. Wschód słońca 5:01, zachód 20:31, dzień będzie trwał 15:30, 1:12 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Drożyzna
Mówię zawsze: Drogie panie -
Wtenczas, gdy mnie nie stać na nie.


KALENDARIUM:
1569 – Zaprzysiężono unię polsko-litewską, powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Polska i Litwa stały się jednym państwem ze wspólnym Sejmem i Senatem.
1940 – W byłej fabryce włókienniczej Samuela Abbego, położonej u zbiegu obecnych ulic Zgierskiej i gen. Józefa Sowińskiego w Łodzi, Niemcy utworzyli więzienie policyjne Radogoszcz.
1945 - W związku z bezprawnym, przejmowaniem władzy w Polsce przez zawiązane pod patronatem ZSRR władze komunistyczne, Rada Jedności Narodowej ogłosiła Testament Polski Walczącej i podjęła decyzję o samorozwiązaniu. Autorem tekstu był ostatni Delegat Rządu na Kraj, poeta Jerzy Braun.

Unia polsko-litewska – związek Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zapoczątkowany unią w Krewie w 1385 roku, potwierdzany w kolejnych aktach unii i wspólną osobą władcy, wzmocniony aktem unii lubelskiej 1569 roku, tworzącym wspólne państwo Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Realnie istniał do 1795. Główną przyczyną utworzenia unii było zagrożenie ze strony krzyżackiej oraz fakt, że Ludwik Węgierski nie pozostawił męskiego potomka. Ludwik chciał pozostawić polski tron swojej córce, ale w tradycji Polski kobieta nie mogła zasiadać na tronie. Nadał więc w 1374 roku polskiej szlachcie przywilej koszycki, stanowiący, że król nie mógł nakładać na nią nowych podatków bez jej zgody. W zamian szlachta zgodziła się na objęcie tronu przez jedną z jego córek (Katarzynę, Marię albo Jadwigę). Ostatecznie koronacja Jadwigi odbyła się w 1384 roku, głównie z powodu jej matki, Elżbiety Bośniaczki, która długo zwlekała z wysłaniem jej do Polski z uwagi na jej młody wiek. Tak długie bezkrólewie wywołało oburzenie magnatów małopolskich, którzy nieustannie grozili, że odmówią Jadwidze prawa do tronu jeśli nie stawi się na koronację. Były to jednak czcze groźby, których ostatecznie nie spełniono.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Władimir Putin wyrzuca z Rosji 755 amerykańskich dyplomatów

Personel misji dyplomatycznych USA w Rosji zostanie obcięty o 755 osoby i teraz będzie równy liczbie rosyjskiego personelu w Stanach Zjednoczonych, czyli 455 osób po każdej stronie - powiedział rosyjski prezydent w rozmowie z kanałem vesti.ru.
/od admina: Strasznie długo Putin czekał z kontruderzeniem, za pomiatanie dyplomatami i majątkiem ruskim w USraelu! Wszak to Obama, w styczniu br. wyrzucił ruskich i zamknął dostęp do do ich ośrodków w USraelu! Brawo Putin, niech ten bandycki kraj, USrael, nie czuje się władcą całego świata./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jeśli upały w sianokosy i żniwa, to zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota, to w zimie dużo błota.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: szałwia łąkowa [Sylvia pratesis], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 1 Sierpień 2017, 03:24    [Cytuj]

Witam we wtorek 1 sierpnia, do końca roku 152 dni. Dziś mają imieniny: Justyna i Polikop, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 22 stopnie. Wschód słońca 5:03, zachód 20:29, dzień będzie trwał 15:26, 1:16 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dwa tempa
Pomału się zakochiwałem,
Odkochiwałem
Cwałem!


KALENDARIUM:
1944 - O 17:00 (Godzina „W”) wybuchło powstanie warszawskie.
1951 – Część załogi trałowca ORP Żuraw sterroryzowała dowództwo i uprowadziła okręt do Ystad w Szwecji. 12 członków załogi wystąpiło o azyl polityczny, a okręt z resztą załogi powrócił do kraju 3 sierpnia.
1975 – 18 osób zginęło w katastrofie promu na Motławie w Gdańsku.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Niepokojąca prognoza pogody. Gwałtowne burze nadciągają nad Polskę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami dla 14 województw. Oprócz upałów czekają nas gwałtowne burze.
Najgoręcej będzie na południu Polski, gdzie temperatura może sięgać nawet 36-37 stopni. Urlopowicze się cieszą, ale szczególnie w dużych miastach upał może być nie tylko trudny do wytrzymania, ale także niebezpieczny.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na świętego Polikopy grom popali kopy.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: czyścica drobnokwiatowa [Acinos arvensis].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 2 Sierpień 2017, 05:38    [Cytuj]

Witam w środę 2 sierpnia, do końca roku 151 dni. Dziś mają imieniny: Gustaw i Joanna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 22 stopnie. Wschód słońca 5:04, zachód 20:28, dzień będzie trwał 15:24, 1:18 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Z MOTYWÓW STAROPOLSKICH
Przed Amorem nie skryjesz się z cnotą,
Bo on skrzydlaty, ty zmykasz piechotą.


KALENDARIUM:
1943 - Rzeź wołyńska: około 150 Polaków zostało zamordowanych przez ukraińskich morderców z bandy UPA w Leonówce (gmina Tuczyn).
1944 - 2. dzień powstania warszawskiego: Stare Miasto zostało całkowicie opanowane przez oddziały powstańcze. Powstańcy wycofujący się ze stolicy stoczyli bój pod Pęcicami.
1958 – Podczas meczu lekkoatletycznego Polska-USA na Stadionie Dziesięciolecia (zakończonego wynikami 97:115 wśród mężczyzn i 54:52 wśród kobiet) został ustanowiony aktualny do dzisiaj światowy rekord frekwencji na zawodach lekkoatletycznych (ok. 100 000 osób)

Zbrodnie w Leonówce – zbrodnie dokonane przez ukraińskich morderców z bandy UPA w kolonii Leonówka, położonej w gminie Tuczyn w powiecie rówieńskim województwa wołyńskiego, podczas tzw. rzezi wołyńskiej. Na początku sierpnia 1943 roku w różnych okolicznościach zamordowano w Leonówce około 190 Polaków. W nocy z 1 na 2 sierpnia 1943 roku Leonówka, w której mieszkało około 300 Polaków i kilka rodzin ukraińskich, została otoczona przez 100-band ukraińskich morderców z UPA. Ukraińscy mordercy wrzucali do izb granaty, wchodzili do domów i mordowali ich mieszkańców. Do uciekających strzelano; wszystkie zabudowania zostały podpalone. Szacuje się, że zabito około 150 osób. Około godziny 2 w nocy ukraińscy bandyci opuscili spaloną miejscowość.
2 lub 3 sierpnia 1943 roku ukraińscy bandyci na koniach zatrzymała przejeżdżących przez Leonówkę polskich uchodźców ze wsi Kudranka. Polakom odebrano przewożone mienie, doprowadzono do pobliskiego lasu i tam wymordowano. Zginęły 42 osoby.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Kownacki o Niemcach: Dzieci i wnuki zwyrodnialców pouczają nas, co to jest demokracja

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podczas swojego przemówienia z okazji koncertu pieśni powstańczej i wojskowej, który odbył się w poniedziałek w amfiteatrze przy bydgoskiej operze, obraził współczesnych Niemców, nazywając ich „dziećmi i wnukami zwyrodnialców”.
/od admina: od kiedy to mówienie prawdy jest obraźliwe?/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na święty Gustaw kopy w polu ustaw.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: lebiodka pospolita [Origanum vulgare], roślina lecznicza i kulinarna.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 3 Sierpień 2017, 03:14    [Cytuj]

Witam w czwartek 3 sierpnia, do końca roku 150 dni. Dziś mają imieniny: Lidia i Nikodem, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 19 stopni. Wschód słońca 5:06, zachód 20:26, dzień będzie trwał 15:20, 1:22 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dwaj
Jeden przysięga,
A drugi sięga.


KALENDARIUM:
1569 – Inflanty, jako własność wspólna, zostały przyłączone do Korony i Litwy.
1944 - 3. dzień powstania warszawskiego: Niemcy wprowadzili do walk z powstańcami sztukasy. Biuro Informacji i Propagandy uruchomiło w Śródmieściu 6 patroli megafonowych. W pacyfikacji Wawrzyszewa zamordowano 30 osób.
1946 – Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na karę śmierci Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, sanitariuszkę 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, a w 1946 roku w 1. szwadronie Brygady działającym na Pomorzu.

Inflanty – nazwa krainy historycznej nad Dźwiną i Zatoką Ryską powstałej w średniowieczu w obrębie posiadłości zakonu kawalerów mieczowych, a zamieszkanej przez plemiona bałtyckie (przodków obecnych Łotyszów) i ugrofińskie (przodków obecnych Estończyków), na których kulturę na przestrzeni wieków wpływała głównie kultura niemiecka, a także skandynawska i polska (szczególnie w Inflantach Polskich/Łatgalii). Dawne Inflanty obejmują terytoria dzisiejszej Estonii i Łotwy.
Od XII wieku były terenem ekspansji Niemców i Duńczyków, od XIII wieku zostały podbite przez niemiecki zakon rycerski kawalerów mieczowych. W roku 1561 wielki mistrz zakonu Gotthard Kettler poddał ziemie Inflant królowi polskiemu Zygmuntowi Augustowi (zobacz: wojny inflanckie). Inflanty stały się trzecią obok Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego częścią składową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, będąc wspólną własnością Polski i Litwy.

WIADOMOŚĆ DNIA:
„Gazeta Polska” twierdzi, że Niemcy finansowali protesty w Polsce. Fundacja ujawnia swoje raporty

Na łamach „Gazety Polskiej” ukazał się felieton, którego autor Grzegorz Wierzchołowski twierdzi, że fundacja jest wspierana przez zagranicznych inwestorów. Dziennikarz wymienia m.in. Europejską Fundację Klimatyczną. Szefem rady nadzorczej EFK jest Caio Koch-Weser, wiceminister finansów Niemiec w latach 1999-2005, a obecnie wiceprezes Deutsche Banku. „Gazeta Polska” sugeruje, że protesty przeciwko zmianom w sądownictwie proponowanym przez PiS, które zostały określone mianem „puczu” były inspirowane z zagranicy.
/od admina: co robi ABW, dlaczego agenci antynarodowych zamieszek, finansowani z zzagranicy, nie zostali jeszcze aresztowani?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Pogoda na Nikodema - cały miesiąc deszczu nie ma.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: macierzanka piaskowa [Thymus serpyllum], roślina lecznicza i kulinarna.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 4 Sierpień 2017, 07:32    [Cytuj]

Witam w piątek 4 sierpnia, do końca roku 149 dni. Dziś mają imieniny: Dominik i Maria, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 21 stopni. Wschód słońca 5:08, zachód 20:24, dzień będzie trwał 15:16, 1:26 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

I.Gałczyński lub A.Mickiewicz
Trudno się dzisiaj przed miłością schronić
Bo jak nie ma lotny pieszego dogonić.


KALENDARIUM:
1260 – Papież Aleksander IV wydał bullę przyznającą prawo organizowania w Gdańsku dorocznych jarmarków św. Dominika.
1924 – Uzbrojony oddział sowiecki napadł w nocy z 3 na 4 sierpnia na Stołpce w województwie nowogródzkim.
1944 - 4. dzień powstania warszawskiego: dowodzenie siłami niemieckimi zwalczającymi powstanie przejął SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach-Zelewski.

Atak na Stołpce stanowił apogeum sowieckiej dywersji zbrojnej we wschodniej części II Rzeczypospolitej prowadzonej od zakończenia wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Do napadu doszło w nocy z 3 na 4 sierpnia 1924 r. Dokonał go oddział terrorystyczny pod dowództwem Stanisława Waupszasowa, oficera wojska bolszewickiego i kadrowego czekisty litewskiego pochodzenia. Dywersantów było ponad 50 (według innych źródeł ok. 150); do Polski przedostali się nielegalnie przez granicę z Rosją Sowiecką. Następnie połączyli się z mniejszymi grupami. Byli podzieleni na cztery plutony wyposażone w karabiny ręczne i granaty. Każdy pluton dysponował również 3 karabinami maszynowymi. W wyniku ataku została zniszczona komenda Policji Państwowej, podpalony dworzec kolejowy i budynek starostwa oraz zdewastowane i ograbione wszystkie sklepy i magazyny handlowe. Głównym celem było jednak wtargnięcie do więzienia i oswobodzenie ok. 150 więźniów, a przede wszystkim przywódców Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi, Josifa K. Loginowicza i Stanisława Mertensa. Straty polskiej strony wyniosły 7 policjantów zabitych i 3 rannych. Podczas strzelaniny zginął też urzędnik starostwa. Za wycofującymi się w kierunku granicy dywersantami został wysłany pościg w postaci pododdziału ułanów, ale zostali oni powstrzymani ogniem karabinów maszynowych. Oddział rozproszyła Straż Graniczna, biorąc do niewoli 2 Sowietów. Podczas obławy schwytano kilku innych. Zeznali oni, że przeszli szkolenie dywersyjne w Mińsku prowadzone przez oficerów bolszewickich. Skutkiem napadu na Stołpce była decyzja władz polskich o utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza.


WIADOMOŚĆ DNIA:
„DGP”: Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. W grę wchodzą dwie lokalizacje

Powołując się na swoje źródła gazeta twierdzi, że pod uwagę jako miejsce do zrealizowania inwestycji brane są dwie lokalizacje w woj. pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. W całej sprawie jest jedna nadal sporo niewiadomych, nie postanowiono bowiem jeszcze m.in. z czyich pieniędzy, i gdzie zostanie zrealizowana inwestycja.
/od admina: przypomnijmy, kolesie poprzedniej władzy, w tym niejaki były minister grad, wyszarpali z naszej wspólnej kasy CIĘŻKIE MILIONY, nie ustalając nawet lokalizacji!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: mięta wodna [Mentha aquatica], roślina lecznicza i kulinarna.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 5 Sierpień 2017, 06:58    [Cytuj]

Witam w sobotę 5 sierpnia, do końca roku 148 dni. Dziś mają imieniny: Parys i Wirginia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 18 stopni. Wschód słońca 5:09, zachód 20:23, dzień będzie trwał 15:14, 1:28 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dwulicowy
Pod figurą się modli
Chrystusową
Przed figurą się podli
Urzędową.


KALENDARIUM:
1943 – Armia Krajowa przeprowadziła w nocy z 5/6 sierpnia akcję „Pensjonat”, w wyniku której z więzienia w Jaśle uwolniono 66 więźniów politycznych i 67 pospolitych.
1944 – 5. dzień powstania warszawskiego - Rozpoczęła się rzeź Woli.
1945 – W Kielcach zgrupowanie oddziałów poakowskich pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps. „Szary” uwolniło kilkuset więźniów z więzienia MBP przy ul. Zamkowej.

Rzeź Woli – eksterminacja mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola dokonana przez morderców niemieckich SS i policji niemieckiej, wspomabanych przez współpracujacycj z niemcami zołdaków ukraińskich, w pierwszych dniach powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku. Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem prawdopodobnie największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Min. Środowiska: Wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej spowoduje szkody o wartości 3,2 mld złotych

Z informacji Min. Środowiska: Wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej spowoduje szkody o wartości 3,2 mld złotych.
/od admina: Rodacy, jak długo jeszcze zagraniczni kacykowie będą dyktowali nam, co nam wolno a co nie wolno robic w POLSCE??/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W pierwszym tygodniu sierpnia pogoda stała, będzie zima długo biała.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: mięta polna [Mentha arvensis], roślina lecznicza i kulinarna.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 6 Sierpień 2017, 05:29    [Cytuj]

Witam w niedzielę 6 sierpnia, PRZEMIENIENIE PAŃSKIE, do końca roku 147 dni. Dziś mają imieniny: Jakub i Wincenty, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 5:11, zachód 20:21, dzień będzie trwał 15:10, 1:32 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

WERSAL
Jeśli dzieci wyrabiamy,
To ze względu na ich mamy.


KALENDARIUM:
1910 – Podczas akcji ratunkowej w Tatrach zginął przewodnik i ratownik Klemens (Klimek) Bachleda.
1944 - 42 Polaków zostało zamordowanych w czasie napadu ukraińskich morderców z bandy UPA na Baligród.
1944 - 6. dzień powstania warszawskiego: drugi dzień rzezi Woli; w Śródmieściu zaczęła działać Harcerska Poczta Polowa.

Zbrodnia w Baligrodzie – zbrodnia dokonana w niedzielę, 6 sierpnia 1944 roku na polskich mieszkańcach z Baligrodu, w powiecie leskim, przez ukraińskich morderców z bandy UPA „Burłaki” hersztem watahy był Wołodymyr Szczygielski ps. Burłaka. Mord dokonany był w ramach planowej eksterminacji polskiej ludności w Małopolsce Wschodniej. 30 lipca 1944 r. ukraińscy bandyci uprowadzili 11 Polaków, mieszkańców Średniej Wsi, powieszono ich koło Baligrodu. Pod wpływem tych wiadomości część Polaków uciekła z Baligrodu do Leska, pozostali szukali porozumienia ze społecznością ukraińską. 3 sierpnia delegacja polskich mieszkańców została zapewniona przez jednego z lokalnych dowódców UPA, że nic im nie grozi. 3 lub 4 sierpnia został uprowadzony i zamordowany przez UPA mieszkaniec Baligrodu Jan Szpot. 4 sierpnia sowieccy partyzanci zabili kilku Ukraińców w pobliskiej Stężnicy. Doszło do potyczki z upowcami, którzy ostrzelali Sowietów, zginęło kilku upowców. 5 sierpnia zdaniem historyka IPN Artura Brożyniaka referent wojskowy OUN-B Wasyl Cebeniak „Bohdan” wyznaczył „Burłace” zadanie rozstrzelania w Baligrodzie około 40 osób, których nazwiska znajdowały się na liście proskrypcyjnej.
Banda UPA przybyła od strony Stężnicy i Huczwic, otoczyła ludność polską zgromadzoną w kościele. Kiedy część osób wyszła z kościoła, upowcy wyselekcjonowali część mężczyzn, odprowadzili na miejsce egzekucji (zbiegły 2 osoby) i rozstrzelali. Część mężczyzn, która została w kościele uratowała interwencja księdza greckokatolickiego Olenki. W tym samym czasie podzieleni na małe grupy napastnicy, posługując się listą zabrali z domów wybranych mężczyzn na rozstrzelanie, kilku zabito w domach. Zabrano również pod nadzorem Burłaki lekarstwa z apteki. Po otrzymaniu informacji o pojawieniu się okolicy partyzantów sowieckich, ukraińscy bandyci wycofali się ze wsi.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Niemiecka sieć sklepów całkowicie wycofuje jajka ze sprzedaży. Mogły być skażone szkodliwą dla zdrowia substancją

W związku ze skandalem, sieć sklepów Aldi podjęła decyzję o całkowitym wycofaniu ze sprzedaży jaj we wszystkich 4000 sklepów na terenie całych Niemiec. Jajka wycofano również w sklepach w Szwajcarii.
/od admina: By nie ponieś większych strat, tak "wzbogacone" jajka, szkopi wprowadzą do swoich sklepów, w krajach byłych demoludów, w tym do POLSKI!! /

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W Przemienienie Pańskie są burze szatańskie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: mięta długolistna [Mentha longifolia], roślina lecznicza i kulinarna.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 7 Sierpień 2017, 04:48    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 7 sierpnia, do końca roku 146 dni. Dziś mają imieniny: Kajetan i Klaudia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 14 stopni. Wschód słońca 5:12, zachód 20:19, dzień będzie trwał 15:07, 1:35 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dylemat
Wielu moich kolegów w atramencie tonie -
Czy mam ich zepchnąć, czy podać im dłonie?


KALENDARIUM:
1905 – Austriacy przekazali Zamek Wawelski władzom cywilnym.
1944 - 7. dzień powstania warszawskiego: zakończyła się rzeź Woli (5-7 sierpnia); rozpoczął się zmasowany atak niemieckiej artylerii na Stare Miasto.
1944 - W odwecie za zabicie 4 żołnierzy niemieckich została spacyfikowana wieś Poręba Dzierżna koło Olkusza.

Poręba Dzierżna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Wolbrom. W dniu 7 sierpnia 1944 roku około godziny 9 na drodze z Poręby Dzierżnej do Udorza partyzanci Armii Ludowej urządzili zasadzkę na okupantów niemieckich. W potyczce zginęło czterech (niektóre źródła mówią o dwóch) niemieckich żołdaków. W odwecie około godziny 13 oddziały niemieckie otoczyły wieś, przeszukały gospodarstwa, wyprowadzając z nich 40 mężczyzn, których ustawiono pod ścianą jednej ze stodół i zamordowano, podpalając następnie stodołę. Zamordowano 39 Polaków, jednemu udało się zbiec z miejsca egzekucji. Bandyci niemieccy spalili też 2/3 zabudowań we wsi. W miejscu tragedii ustawiono pamiątkowy obelisk. Ofiary spoczywają w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu parafialnym.


[b]WIADOMOŚĆ DNIA:
„Sunday Times”: Rząd PiS szykuje się na wojnę totalną z Komisją Europejską
[/b]
Na łamach brytyjskiego „Sunday Times” ukazał się artykuł dotyczy Polski. Według autora tekstu PiS szykuje się o bezprecedensowej walki totalnej z Komisją Europejską. KE tylko wzmocniły notowania partii rządzącej w Polsce, a wszczęcie procedury przeciwko naszemu państwu może się obrócić przeciwko KE. „Czy naprawdę po Wielkiej Brytanii chcecie teraz stracić Polskę?” – zastanawia się Pancevski.
/od admina. urzędasy z Brukseli, europejsy, chcą postępować z Polską i innymi krajami byłych demoludów, jak swego czasu, postępowali sovietpejsy w Moskwie./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Święty Kajetanie, strzeż od deszczu sprzątanie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: lulek czarny [Hyoscyamus niger], roślina lecznicza, trująca.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Sierpień 2017, 03:34    [Cytuj]

Witam we wtorek 8 sierpnia, do końca roku 145 dni. Dziś mają imieniny: Dominik i Joanna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 5:13, zachód 20:17, dzień będzie trwał 15:03, 1:39 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

WZDYCHAM
Wzdycham do własnej żony.
Taki już jestem zboczony.


KALENDARIUM:
1655 – IV wojna polsko-rosyjska: wojska rosyjskie zajeły Wilno, które po raz pierwszy w historii dostało się pod obce panowanie. Rzeź mieszkańców trwała 3, a pożar miasta przez 17 dni.
1944 – 8. dzień powstania warszawskiego: z radiostacji Armii Krajowej Błyskawica nadana została pierwsza audycja.
1991 – Runął maszt radiowy I programu Polskiego Radia w Konstantynowie.

Bitwa o Wilno miała miejsce w dniach 7-9 sierpnia 1655 w pobliżu Wilna. Była to jedna z bitew w czasie wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667. Wojska litewskie pod dowództwem hetmanów Janusza Radziwiłła i Wincentego Korwina Gosiewskiego zostały pokonane przez wojska rosyjskie cara Aleksego, wspomagane przez Kozaków Iwana Złotareńki. Po wygranej bitwie z regularnymi siłami litewskimi (7-8 sierpnia), wojska rosyjskie szybko złamały opór mieszkańców i 10 sierpnia car Aleksy tryumfalnie wjechał do Wilna.
Był to pierwszy raz, gdy obce wojska opanowały całe miasto, w tym zespół zamkowy. Na skutek pożarów, grabieży i rzezi mieszkańców (a także okolicznej ludności, która schroniła się w mieście), do której doszło na skutek rozpasania wojsk rosyjskich (głównie Kozaków), miasto zostało znacząco zniszczone; według szacunków zginęło ponad 20 tys. mieszkańców. Rzeź mieszkańców trwała 3 dni, a miasto płonęło przez 17 dni. Zniszczeniu uległo wiele cennych budowli, nigdy już nieodbudowanych. Wilno przez długi czas nie odzyskało swojej dawnej świetności (według szacunków historyków, ok. 1650 Wilno miało 45 tys. mieszkańców, a 50 lat później - tylko 40 tys., dopiero ok. 1850 populacja Wilna przekroczyła 45 tys.).
Podczaszy nowogródzki i pamiętnikarz Jan Cedrowski (1617-1688) tak pisał o okresie okupacji rosyjskiej: "Głód straszny tak nastąpił, że trwał aż do żniw 1657 r., tak że kotki wszystkie, psy zdechliny ludzie jadali, a na dodatek rżnęli ludzi i ciała ludzkie jedli i umarłym trupom ludzkim wyleżeć się w grobie nie dali".
Miasto zostało odbite przez wojska Rzeczypospolitej pod dowództwem Michała Kazimierza Paca dopiero w sierpniu 1660

WIADOMOŚĆ DNIA:
Oburzająca oferta niemieckiego sklepu. „Do Polski latam tylko sztukasami”

„Nach Polen fliege ich nur mit dem Stuka” – taki napis widnieje na koszulce, którą oferuje sklep internetowy alfashirt.de. Po polsku oznacza to dosłownie: „Do Polski latam tylko sztukasami”. Koszulkę można kupić za niecałe 20 euro.
/od admina: jak widać, szkopom śni się kolejna napaść na Polskę, która przestał być ich kolonia, jaką z Polski uczyniło rude bydle z Gdańska./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy z początku sierpień częste grzmoty miewa, tedy też do końca takąż nutkę śpiewa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: psianka czarna [Solanum nigrum].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Sierpień 2017, 06:33    [Cytuj]

Witam w środę 9 sierpnia, do końca roku 144 dni. Dziś mają imieniny: Edyta i Julian, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:15, zachód 20:15, dzień będzie trwał 15:00, 1:42 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Działanie wstydu

Tak mocno we mnie działa wstyd,
Że słyszę wprost hamulców zgrzyt.


KALENDARIUM:
1382 – Książę Władysław Opolczyk ufundował klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.
1944 - 9. dzień powstania warszawskiego: ewakuacja tzw. dzielnicy rządowej wraz z gubernatorem Ludwigiem Fischerem.
1944 - Rozpoczęła się bitwa pancerna pod Studziankami (9-16 sierpnia).

Jasna Góra (łac. Clarus Mons) – sanktuarium, zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, położony na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce ze znajdującym się cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. 16 września 1994 obiekt uznany został za pomnik historii. Początki istnienia klasztoru sięgają dnia 22 czerwca 1382, kiedy to do Polski zostali sprowadzeni paulini z macierzystego klasztoru św. Wawrzyńca pod Budą na Węgrzech przez księcia Władysława Opolczyka i osadzeni mocą dekretu z 9 sierpnia tegoż roku na wzgórzu w pobliżu wsi Stara Częstochowa, którego proboszczem był Henryk Biel herbu Ostoja z Błeszna. Oddany im został wówczas drewniany kościół parafialny pw. Najświętszej Panny Marii Dziewicy i Rodzicielki. Parafię przeniesiono natomiast do filialnego kościoła św. Zygmunta w Częstochowie. W czasie potopu szwedzkiego wojska nieprzyjaciela podjęły próbę opanowania klasztoru i sanktuarium pod dowództwem gen. Burcharda Müllera o liczebności około 4000 żołnierzy oraz artylerią w postaci 36 dział. Po stronie obrońców twierdzy dowodzonej przez przeora o. Augustyna Kordeckiego OSPPE znajdowało się około 160 żołnierzy załogi, niespełna 100 zakonników oraz kilka osób spośród szlachty[7]. 8 listopada 1655 Szwedzi zażądali poddania klasztoru, lecz po odmowie zakonników wycofali się następnego dnia do Wielunia. Ponowne niewpuszczenie ich do jasnogórskiej twierdzy było przyczyną rozpoczęcia oblężenia, trwającego od 18 listopada 1655 do nocy z 26 na 27 grudnia. Pod koniec listopada Szwedzi otrzymali posiłki w postaci dodatkowych 600 ludzi i 3 armat. Jednak o. Kordecki odrzucił ponowne żądanie kapitulacji po informacjach o niezadowoleniu wojsk polskich w służbie szwedzkiej. Twierdza znajdowała się pod ostrzałem, lecz szwedzkie wojska dopiero 10 grudnia sprowadziły artylerię oblężniczą, która mogła się przyczynić do zdobycia klasztoru. W dniu 24 grudnia o. Kordecki odrzucił kolejne żądanie poddania twierdzy. 27 grudnia Szwedzi zaprzestali oblężenia, jednakże próbowali później jeszcze czterokrotnie zdobyć klasztor. Sanktuarium na Jasnej Górze odwiedziło dotychczas trzech papieży: św. Jan Paweł II (sześciokrotnie), Benedykt XVI i Franciszek, m.in. ofiarując swoje dary. Warto dodać, że poza pielgrzymkami, św. Jan Paweł II ofiarował jeszcze inne dary, w tym m.in. Złote serce (22 czerwca 1982) i Korony do Obrazu jasnogórskiego (poświęcone 1 kwietnia 2005, a ofiarowane 3 maja 2005).
WIADOMOŚĆ DNIA:
Premier krytycznie o Komisji Europejskiej. „Szkoda, że nie stosuje równej miary”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje odpowiedź, aby uzasadnić, że „przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet oraz dla mężczyzn są prawidłowe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi”.
Resort wskazuje m.in., że pomimo zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w innych państwach Unii Europejskiej, różny wiek obowiązuje w: Austrii, Polsce, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, na Litwie, w Rumunii, w Wielkiej Brytanii.
/od admina: na jakiej podstawie władza twierdzi, że Polacy chcą zróżnicowanego wieku emerytalnego, dalszej dyskryminacji mężczyzn w tym zakresie?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy sierpień w upały zbywa lato długie zwykle bywa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: psianka kosmata [Solanum luteum].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 10 Sierpień 2017, 05:54    [Cytuj]

Witam w czwartek 10 sierpnia, do końca roku 145 dni. Dziś mają imieniny: Bernard i Wawrzyniec, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura 21 stopni. Wschód słońca 5:17, zachód 20:13, dzień będzie trwał 14:56, 1:46 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

ŻONA DO MĘŻA
Jeśli nie chcesz mojej zguby,
Daj mi banknot, ale gruby.


KALENDARIUM:
1681 – Poświęcono kaplicę św. Wawrzyńca na Śnieżce.
1944 – 10. dzień powstania warszawskiego: radio BBC nadało ostrzeżenie we wszystkich językach europejskich pod adresem żołnierzy niemieckich i osób pracujących w aparacie III Rzeszy, zapowiadające ukaranie po wojnie osób dopuszczających się zbrodni w trakcie powstania.
1992 – Spłonęło 5770 ha Puszczy Noteckiej w Wielkopolsce.

Puszcza Notecka – wielki kompleks leśny w Kotlinie Gorzowskiej zajmujący około 135 tys. ha (ok. 1350 km2), porastający wydmowy obszar międzyrzecza warciańsko-noteckiego, ciągnący się na długości ponad 100 km od Santoka i Skwierzyny na zachodzie po Oborniki i Rogoźno na wschodzie przy średniej szerokości 20 km. Krajobraz puszczy urozmaicają potężne wały wydm, które tworzą labirynt dolin i pagórków.
Wysokość wydm wynosi średnio ok. 20 m, często jednak przekracza 30 m, a największą osiąga na Wielkiej Sowie – 42 m wysokości względnej i 93 m n.p.m. Pożar Puszczy Noteckiej – drugi co do wielkości pożar lasu w Polsce po II wojnie światowej (po pożarze w Kuźni Raciborskiej).
Las zapalił się o godz. 16:27 10 sierpnia 1992 roku pomiędzy Miałami a Drawskim Młynem od iskier sypiących się z zablokowanych hamulców pociągu relacji Poznań – Krzyż. Mimo natychmiastowo podjętej akcji gaśniczej, ogień szybko się rozprzestrzenił m.in. wskutek niskiej wilgotności ściółki. Pożar trwał do godz. 0:30 następnego dnia i zakończył się dzięki gwałtownej burzy, która w ciągu zaledwie 15 minut ugasiła ogień, ratując tym samym pozostałą część Puszczy Noteckiej. W ciągu dziewięciu godzin spłonęło prawie 6 tys. hektarów lasów, 19 budynków gospodarczych i trzy gospodarstwa. Nie było ofiar w ludziach.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Prezydent blokuje nominacje generalskie Macierewicza. Szef MON: Bez nowych kadr, nie nastąpi realna zmiana

Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia br. nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich w Siłach Zbrojnych RP” – poinformowało w komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W krótkim oświadczeniu BBN podało, że „w ocenie prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich”.
/od admina: Słuszna decyzja PREZYDENTA, kolejna ekipa chce traktować PREZYDENTA, jako notariusza, wszelkie tego typu decyzje, wymagające ostatecznej aprobaty Głowy Państwa, winny być wcześniej uzgadniane!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na świętego Wawrzyna już śpieszą do młyna.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: bieluń dziędzierzawa [Datura stramonium], roślina lecznicza, trująca.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 11 Sierpień 2017, 05:31    [Cytuj]

Witam w piątek, 11 sierpnia, do końca roku 144 dni. Dziś mają imieniny: Aleksander i Zuzanna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura 21 stopni. Wschód słońca 5:19, zachód 20:11, dzień będzie trwał 14:52, 1:50 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dzieje meteora
Nie należał do żadnej z klik,
A więc zabłysnął i... znikł!


KALENDARIUM:
1733 – Z Warszawy na Wawel wyruszył transport z ekshumowanymi zwłokami Jana III Sobieskiego, jego małżonki Marii Kazimiery d’Arquien i Augusta II Mocneg
1920 – Rada Obrony Państwa ustanowiła Krzyż Walecznych.
1944 – 11. dzień powstania warszawskiego: Niemcy opanowali Wolę i Ochotę.

Krzyż Walecznych został ustanowiony rozporządzeniem Rady Obrony Państwa z dnia 11 sierpnia 1920 roku ...celem nagrodzenia czynów męstwa i odwagi, wykazanych w boju... przez oficerów, podoficerów i szeregowców. W wyjątkowych przypadkach mógł być nadany osobom cywilnym współdziałającym z armią czynną. Początkowo miał być nadawany za czyny dokonane po wskrzeszeniu niepodległego państwa, tj. po 11 listopada 1918 roku, lecz później nagradzano także za czyny wcześniejsze. Wyłączne prawo do nadawania krzyża przyznano Naczelnemu Wodzowi, ale ten rozkazem z 20 września 1920 roku nakazał jedynie konieczność zatwierdzania nadań. Dowódcy armii mogli warunkowo przyznawać krzyż oficerom, a podoficerom i szeregowym dowódcy dywizji. Ostatecznie odznaczeniem tym mogły być nagradzane osoby za czyny bojowe dokonane w okresie wojny 1918-1920, za walki w Legionach Polskich, w korpusach i formacjach tworzonych w Rosji i Francji oraz za walki w powstaniach wielkopolskim, śląskich i za działalność w Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) na obszarach okupowanych. Wyjątkowo wyróżniono tym odznaczeniem także wszystkich żyjących w chwili nadania weteranów powstania styczniowego. Wielu uznaje za datę rozpoczęcia nadań Krzyża dzień 8 października 1920 roku. Podczas wojny polsko-sowieckiej zgodnie z rozkazem z 20 września 1920 roku Krzyż Walecznych mieli prawo nadawać warunkowo dowódcy poszczególnych armii i dywizji. Prawo zatwierdzania warunkowych nadań krzyża przekazał Józef Piłsudski w styczniu 1921 roku ministrowi spraw wojskowych. Pod koniec roku zlikwidowano nadania warunkowe, aby zachować konieczny obiektywizm oraz uporządkować system nadań i od tej pory wnioski na krzyż nadsyłano do Referatu Orderów i Odznaczeń Gabinetu Ministra.
Krzyż Walecznych był jedynym nadawanym polskim odznaczeniem wojskowym w latach 1921-1923 cudzoziemcom. ..


WIADOMOŚĆ DNIA:
Gminy żydowskie piszą do Kaczyńskiego

Przedstawiciele gmin żydowskich napisali list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego. Piszą w nim o nasileniu antysemickich postaw w Polsce i proszą prezesa PiS o ich potępienie.
/od admina: no bo jak, goje, POLACY, maja pisać i mówić o swoich panach z szacunkiem, to zydzi moga obrażać z znieważać POLAKÓW, jak np. niejaki żyd hartman, co to napsał o nas: MILIONY WAS, CHAMY, MILIONY.... , jak im źle w Polsce, to niech, tak jak w 1968 roku spiexalają do Izraela/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: pokrzyk wilcza jagoda [Atropa belladonna], roślina lecznicza, trująca.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6104
Skąd: Łódź
Wysłany: 12 Sierpień 2017, 04:21    [Cytuj]

Witam w sobotę 12 sierpnia, do końca roku 143 dni. Dziś mają imieniny: Julian i Klara, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 21 stopni. Wschód słońca 5:20, zachód 20:09, dzień będzie trwał 14:49, 1:53 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Poeta
Gdy sterczące widzę cycki
Wpadam w nastrój poetycki.


KALENDARIUM:
1907 – Organizacja Bojowa PPS dokonała napadu na pociąg i stację kolejową w Sławkowie.
1944 – 12. dzień powstania warszawskiego: Winston Churchill po raz kolejny depeszował do Józefa Stalina, pytając o pomoc dla powstańców.
2011 – Na stacji kolejowej Baby koło wsi Kiełczówka w powiecie piotrkowskim, w wyniku wykolejenia pociągu pasażerskiego TLK relacji Warszawa Wschodnia-Katowice zginął 52-letni mężczyzna, a 81 osób zostało rannych, spośród których w szpitalu zmarła 63-letnia kobieta.

Sławków – miasto w województwie śląskim, w powiecie będzińskim. Sławków położony jest w Zagłębiu Dąbrowskim, na wschodzie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Akcja w Sławkowie – przeprowadzony na stacji kolejowej w Sławkowie w dniu 12 sierpnia 1907 r. przez Organizację Bojową PPS napad na pociąg służbowy, przewożący kasjera i pieniądze na wypłaty dla urzędników kolejowych. Akcję zaplanował i dowodził nią Tomasz Arciszewski, a wykonała ją "szóstka" z Niemców. Pod stojący na stacji pociąg podłożona została bomba. Po starciu z konwojującymi pociąg żołnierzami 192 Pułku Piechoty bojowcy zrabowali 14 tys. rubli. Następnie odczepili parowóz, wsiedli do niego i wywiesiwszy czerwony sztandar odjechali w stronę Strzemieszyc.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Wielka obława na nożownika. Mężczyzna zabił kobietę na ulicy

Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że 35-letnia mieszkanka powiatu mieleckiego została poraniona nożem prawdopodobnie przez swojego męża. Te informacje przekazywali świadkowie zdarzenia. Sprawca po tym, jak zaatakował kobietę zbiegł z miejsca. Policjanci przeprowadzili obławę, podali m.in. rysopis mężczyzny. Policja poinformowała, że 39-latek został zatrzymany około godz. 14.30, gdy zgłosił się do komendy w Stalowej Woli.
/od admina: najwyższa pora, przywrócić karę śmierci/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Od świętej Klary są już ładne dary.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dziewanna pospolita [Verbascum nigrum].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,405 sekundy. Zapytań do SQL: 9