ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: KASIA
15 Lipiec 2009, 10:34
Pobudka dla forum
Autor Wiadomość
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 5 Październik 2017, 05:25    [Cytuj]

Witam w czwartek 5 października, do końca roku 87 dni. Dziś mają imieniny: Bartłomiej i Faustyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 6:48, zachód 18:09, dzień będzie trwał 11:21, 5:21 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jak as
Jak atutowy as
Zabija wszystko czas.


KALENDARIUM:
1938 – Z Eksperymentalnej Stacji Telewizyjnej w warszawskim wieżowcu Prudential wyemitowano pierwszy w Polsce program telewizyjny, który był oglądany na 4 odbiornikach.
1939 - Pod Kockiem Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie pod dowództwem gen. bryg. Franciszka Kleeberga stoczyła ostatnią bitwę z Niemcami, a następnie złożyła broń.
1957 – W Warszawie zdławiono zamieszki wywołane zamknięciem czasopisma „Po prostu” (tzw. Warszawski Październik '57).

Bitwa pod Kockiem – bitwa kampanii wrześniowej, stoczona od 2 do 6 października 1939 pomiędzy oddziałami polskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga a niemieckimi oddziałami XIV Korpusu Zmotoryzowanego gen. von Wietersheima. Taktycznie bitwa była zwycięska dla Polaków, jednak strategicznie wygrali Niemcy. Była to ostatnia bitwa kampanii wrześniowej stoczona przez regularne wojsko. 2 października rano w rejonie miejscowości Hordzież[3] i Serokomla zajęła stanowiska obronne Brygada Kawalerii Plis, wchodząca w skład Dywizji Kawalerii "Zaza". Niemieckie rozpoznanie pancerne na kierunku wsi Poznań zostało odparte przez artylerię brygady. Około 10:00 ruszyło natarcie 13 DZmot wzdłuż drogi Kock – Serokomla, które zostało odparte kontratakiem dywizjonu pod dowództwem mjr. Korpalskiego z 5 Pułku Ułanów. W kolejnym ataku Niemcy uderzyli na lewe skrzydło pod Serokomlą. Z rejonu Józefowa kontratakuje 2 Pułk Ułanów Grochowskich i wraz z 5 i 10 pułkiem odnosi zwycięstwo, biorąc do niewoli ponad 200 jeńców. 6 października do godziny 1.00 w nocy trwała wymiana ognia między wojskami polskimi a niemieckimi, ok. 2.00 parlamentariusze polscy przekazują uzgodniony tekst aktu kapitulacji. Ze względu na krótki termin pełnomocnictw akt kapitulacji musiał podpisać osobiście gen. Kleeberg w kwaterze dowódcy 13. DPZMot. gen. Otto. Rano gen. Kleeberg odebrał ostatnią defiladę. Przed udaniem się na punkty zbiórki żołnierze niszczyli i zakopywali broń oraz sprzęt wojskowy. O godz. 10.00 we wsi Czarna rozpoczęło się składanie broni. Przed złożeniem broni żołnierzom odczytano pożegnalny rozkaz gen. Franciszka Kleeberga z dnia poprzedniego.
Po południu ruszyły kolumny rozbrojonego wojska polskiego na punkty przejścia, które należało przekroczyć o godz. 16.00. Jednak część żołnierzy przebrana w ubrania cywilne nie poszła do niewoli, a ci żołnierze którzy odmówili złożenia broni zostali schwytani przez Niemców w lasach. Część żołnierzy z SGO "Polesie" uciekła z niewoli także z obozu przejściowego w Radomiu.
WIADOMOŚĆ DNIA:
Przez cztery lata mieszkała ze zwłokami znajomego. Bała się kosztów pogrzebu

Ze wstępnych ustaleń wynika, że denatem jest mężczyzna, który od kilku lat mieszkał z 75-latką. Kobieta przekazała policjantom, że mężczyzna zmarł w listopadzie 2013 roku leżąc na wersalce. Kobieta wyjaśniała, że nie zgłaszała śmierci znajomego, ponieważ bała się organizacji pogrzebu na który nie było ją stać, ponieważ nie miała na to pieniędzy.
/ od admina: brak słów!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek rozpierzchły [Campanula patula].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 6 Październik 2017, 05:30    [Cytuj]

Witam w piątek 6 października, do końca roku 86 dni. Dziś mają imieniny: Izydor i Monika, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 9 stopni. Wschód słońca 6:50, zachód 18:06, dzień będzie trwał 11:16, 5:26 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Czas
Gdyś się z jej cnotą już uporał,
Najwyższy czas wygłosić morał.


KALENDARIUM:
1923 – W katastrofie łodzi latającej Nieuport Macchi M 9 na Zatoce Puckiej zginęła dwuosobowa załoga.
1942 – Żołdacy niemieccy zamordowali 20 mieszkańców wsi Zieluń w powiecie powiecie żuromińskim.
2014 – W wyniku wybuchu metanu w KWK „Mysłowice-Wesoła” zginął górnik, a 31 zostało rannych, z czego 4 zmarli później w szpitalu.

Zieluń – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim w powiecie żuromińskim w gminie Lubowidz, nad rzeką Wkrą. Dawniej Zieluń był miejscowością nadgraniczną. Odbywały się tu targi. Tędy szły wojska Władysława Jagiełły na bitwę pod Grunwaldem. Mieszkańcy brali czynny udział w powstaniach narodowych, m.in. w powstaniu styczniowym i listopadowym. Pod Zieluniem rozegrała się jedna z bitew powstania styczniowego. Świadczą o tym zbiorowe mogiły, pomniki na miejscowym cmentarzu ufundowane przez lokalną społeczność.
Również podczas II wojny światowej istniał w Zieluniu ruch oporu i partyzantka. 6 października 1942 r. żołdacy niemieccy spędzili okoliczną ludność i w akcie odwetu za odbicie z miejscowego aresztu działacza ruchu oporu Anastazego Kołodziejskiego pseudonim „Gromek” zamordowali 20 mieszkańców.
Zieluń ma także swoje legendy. Jedna z nich mówi o tunelu, który rzekomo biegnie pod miejscowością od remizy strażackiej i kościoła aż do cmentarza.
Nazwę Zieluń przez krótki czas po wojnie nosiła też miejscowość Siechnice.WIADOMOŚĆ DNIA:
Orkan Ksawery nad Polską. Nie żyją dwie osoby. Ponad sześć tysięcy strażackich interwencji

Dwie osoby nie żyją, a dwanaście zostało rannych. To tragiczny bilans orkanu Ksawery, który szalał nad Polską. W województwie wielkopolskim kobietę przygniótł konar drzewa. Zmarła w szpitalu. Z kolei w Ośnie Lubuskim 67-latek prawdopodobnie naprawiał uszkodzony dach. Został zdmuchnięty przez wichurę. Do wczoraj do godziny 23 strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy trzysta razy. To dane Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z godziny 4.00. W całym kraju prądu nie ma ponad 840 tysięcy gospodarstw. Z powodu braku prądu, albo zablokowanych torów, unieruchomionych zostało sto pociągów pasażerskich na terenie sześciu województw.
/ od admina: jakiś wielki niepokój panuje w tym roku w przyrodzie oraz pośród ludzi, nie tylko w Polsce/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W październiku kawek gromada, słotne dni nam zapowiada.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek rapunkuł [Campanula rapunculus], roślina kulinarna.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 6 Październik 2017, 05:46    [Cytuj]

W pobudce powiedzonko: W październiku kawek gromada, słotne dni nam zapowiada.

Czy może ktoś wie, co w nim oznacza "KAWAŁEK GROMADA"???
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 6 Październik 2017, 14:47    [Cytuj]

Och, chodzi o ptaszki KAWKI, a ja błędnie odczytałem "KAWAŁEK GROMADA"!! Mea culpa!
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 7 Październik 2017, 05:55    [Cytuj]

Witam w sobotę 7 października, do końca roku 85 dni. Dziś mają imieniny: Justyna i Sergiusz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie zamglenia, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 6:51, zachód 18:04, dzień będzie trwał 11:13, 5:29 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jak już - to już
Jak już grzeszyć, to ordynkiem:
Myślą, mową i uczynkiem.


KALENDARIUM:
1620 – II wojna polsko-turecka: podczas chaotycznego odwrotu spod Cecory zginął hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski.
1656 – Potop szwedzki: wojska polskie pod wodzą króla Jana II Kazimierza odbiły Łęczycę.
1942 – W nocy z 7 na 8 października Armia Krajowa przeprowadziła akcję „Wieniec”, polegającą na wysadzeniu w powietrze linii kolejowych wokół Warszawy.

Akcja "Wieniec" – pierwsza akcja Armii Krajowej przeciwko niemieckiemu transportowi kolejowemu przeprowadzona w nocy z 7 na 8 października 1942 r. 5 sierpnia 1942 r. w odpowiedzi na depeszę dowódcy Armii Krajowej gen. bryg. Stefana Roweckiego "Grota" – Naczelny Wódz gen. broni Władysław Sikorski wyraził zgodę na rozwinięcie działań dywersyjnych w Polsce.
Dowódca AK zlecił więc przeprowadzenie jednoczesnego wysadzenia torów kolejowych w warszawskim węźle kolejowym. Dowódca Okręgu Warszawskiego AK płk Antoni Chruściel "Monter" zlecił przeprowadzenie tej akcji oddziałom saperskim okręgu będących również członem warszawskiego Związku Odwetu dowodzonego przez kpt. Jerzego Lewińskiego "Chuchro".
Na dowódcę akcji oznaczonej kryptonimem "Wieniec" wyznaczono por. Zbigniewa Lewandowskiego "Zbyszka", który wspólnie z por. Józefem Pszennym "Chwackim", por. Leonem Tarajkiewiczem "Leonem" i Zofią Franio "Doktór" przeprowadził rozpoznanie i przygotował całą akcję, która według założeń miała sparaliżować ruch kolejowy w węźle warszawskim, przez zniszczenie torów kolejowych na wszystkich trasach prowadzących do Warszawy. Według założeń akcja miała być wykonana przez osiem patroli obejmujących łącznie około 40 ludzi. Akcję miano przeprowadzić w czasie bombardowania Warszawy lub jej okolic przez lotnictwo radzieckie, aby zasugerować że akcja została wykonana przez spadochroniarzy radzieckich. Plan akcji był gotowy na początku września 1942 r. Ponieważ lotnictwo radzieckie zaprzestało nalotów na Warszawę, na rozkaz gen. Roweckiego dowódca warszawskiego Związku Odwetu – kpt. Jerzy Lewiński "Chuchro" wydał rozkaz aby akcję "Wieniec" przeprowadzić w nocy z 7 na 8 października 1942 roku. W wyniku akcji "Wieniec" 8 października 1942 r. od północy do godziny 11:30 był zablokowany warszawski węzeł kolejowy, a ruch na poszczególnych trasach był przywracany dopiero pomiędzy 7:00 a 11:30. Wykolejono: 2 parowozy, 2 wagony towarowe i 1 osobowy.
Patrole biorące udział w akcji nie poniosły żadnych strat. Była to pierwsza tak duża akcja Armii Krajowej na terenie okupowanej Polski skierowana przeciwko transportowi niemieckiemu.
Obawiając się, że okupant niemiecki może zemścić się na ludności cywilnej, Armia Krajowa nie przyznała się do zorganizowania dywersji. Podjęto także działania maskujące, które miały przekonać okupantów, że atak na warszawski węzeł kolejowy był dziełem sowieckiej grupy dywersyjnej (przerzuconej do Polski drogą lotniczą). Powyższe starania zakończyły się jednak niepowodzeniem, gdyż władze okupacyjne postanowiły wykorzystać akty dywersji jako pretekst do wzmożenia terroru wobec ludności Warszawy. 15 października 1942 w odwecie za przeprowadzoną akcję Niemcy zamordowali na Wydmach Łuże 39 więźniów Pawiaka. O świcie następnego dnia w pięciu punktach na peryferiach Warszawy publicznie powieszono kolejnych 50 Polaków.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Zaatakował siekierą 14-latkę. Dziewczynka szła po ulicy ze swoją mamą

W Karlinie w woj. zachodniopomorskim 34-letni mężczyzna z nieznanych przyczyn zaatakował siekierą 14- letnią dziewczynę, która szła po ulicy ze swoją matką. Ranna została natychmiast przewieziona do szpitala, jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Napastnik był pijany. Prokuratura postawi mu zarzut usiłowania zabójstwa.
/od admina: najwyższa pora przywrócić karę śmierci, nie może być tak, by to bandyci i psychopaci, mogli bez groźby utraty życia mordowali innych./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy październik śnieżny i chłodny, to styczeń zwykle łagodny.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek jednostronny [Campanula rapunculoides].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Październik 2017, 04:43    [Cytuj]

Witam w niedzielę 8 października, do końca roku 84 dni. Dziś mają imieniny: Brygida i Ludwik, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 9 stopni. Wschód słońca 6:53, zachód 18:02, dzień będzie trwał 11:09, 5:33 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Do wyboru
Albo wianek,
Albo Janek.


KALENDARIUM:
1939 – Adolf Hitler podpisał w Berlinie dekret o włączeniu do III Rzeszy polskich ziem zachodnich i północnych.
1943 – Członkowie złożonego z Żydów „Sonderkommando 1005”, sformowanego w celu zatarcia śladów zbrodni niemieckich, wydobyli zwłoki zamordowanych 2 lata wcześniej profesorów lwowskich i zawieźli je na stos, gdzie następnego dnia zostały spalone.
1943 - oddział 993/W z Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddziału II Komendy Głównej AK przeprowadził akcję w barze "Za kotarą" przy ul. Mazowieckiej 4 w Warszawie likwidując m.in. Józefa Staszauera vel Daldera "Astona".
1944 – W nocy z 7 na 8 października oddział AK przeprowadził nieudaną akcję rozbicia więzienia NKWD na rzeszowskim zamku w celu uwolnienia 400 AK-owców.

Akcja 1005 (Aktion 1005, Sonderkommando 1005) – nazwa akcji przeprowadzonej przez Niemcy podczas II wojny światowej, w celu zatarcia zbrodni popełnionych przez niemieckich zbrodniarz we wschodniej i środkowo-wschodniej Europie. Została ona przeprowadzona przez ekshumację i spalenie tysięcy ciał ofiar polityki eksterminacyjnej III Rzeszy. Akcją kierował Paul Blobel (bezpośrednio podlegał on Müllerowi). Między 1942 a 1943 przeprowadzał on liczne eksperymenty związane z zacieraniem śladów zbrodni w obozach zagłady. Wśród sposobów stosowanych przez Blobela znalazły się m.in. wielkie stosy złożone z układanych na przemian ciał i drewna, niszczenie ciał materiałami wybuchowymi oraz palenie ich na podkładach kolejowych. Następnie od czerwca 1943 do połowy 1944 oddziały Sonderkommando 1005 zacierały ślady zbrodni w Polsce, krajach bałtyckich i na okupowanym terytorium ZSRR. Lokalne Sonderkommanda tworzono na obszarze od Estonii do Jugosławii.
W skład każdego Sonderkommando wchodzili członkowie SD, Policji Bezpieczeństwa (Sipo) lub Policji Porządkowej (Ordnungspolizei, w skrócie Orpo) oraz ponad 100 więźniów zazwyczaj żydów, którzy byli zmuszani do otwierania grobów, wydobywania ciał, poszukiwania wszelkich kosztowności, a następnie do palenia ciał. Po zakończeniu akcji 1005, jej członkowie służyli w Karyntii, walcząc przeciw partyzantom jako Einsatzgruppe Iltis do końca wojny.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Znany dziennikarz potrącił kobietę na pasach. Nie miał prawa jazdy ani OC

Piotr Najsztub potrącił samochodem 77-letnią kobietę. Poszkodowana trafiła do szpitala. Kierowca nie miał prawa jazdy ani polisy OC.
/od admina: wszak to nie tylko żyd, ale dziennikarz goowna wymiotnego, takich przepisy prawa, nie obowiązują, mają zastosowanie tylko do gojów - POLAKÓW!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Po świętej Brygidzie babie lato przyjdzie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek pokrzywolistny [Campanula trachelium], roślina lecznicza./ 427180/

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Październik 2017, 05:18    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 9 października, do końca roku 83 dni. Dziś mają imieniny: Dionizy i Sara, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 5 stopni. Wschód słońca 6:55, zachód 18:00, dzień będzie trwał 11:05, 5:37 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jak pobijać
W tym jest mądrość polityka -
Jak pobijać bez patyka...


KALENDARIUM:
1633 – Uruchomiono Fontannę Neptuna w Gdańsku.
1920 – Konflikt polsko-litewski: gen. Lucjan Żeligowski, pozorując niesubordynację wobec Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, zajął Wilno i okolice.
1962 - W trakcie defilady wojsk Układu Warszawskiego w Szczecinie polski czołg rozjechał 7 dzieci, a 21 osób ciężko zranił. Kolejne 22 osoby zostały poturbowane w wyniku paniki, jaka wybuchła po wypadku.

Fontanna Neptuna - zabytkowa fontanna w Gdańsku, która powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. W 1549 przed Dworem Artusa istniała bliżej nieznana studnia, być może już z metalowymi dekoracjami. Znajdowała się ona nieco bliżej Motławy.
Gdańscy rajcy postanowili wznieść bardziej reprezentacyjny obiekt. W latach 1606-1615 trwały prace projektowe, rzeźbiarskie i odlewnicze. Projekt figury przedstawiającej Neptuna stworzył architekt i rzeźbiarz Abraham van den Blocke (ur. 1572, zm. 1628). Model figury został wykonany przez Flamanda Piotra Husena, ponieważ van dem Blocke nie poradził sobie z przygotowaniem modelu do odlewu. Rzeźba została odlana w brązie ok. 1615 r., w miejskiej odlewni w Gdańsku, z użyciem formy ludwisarza Gerdta Benninga. Masa figury wynosi 650 kg. Zbiorniki zostały umieszczone na poddaszu Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa. Początkowo fontanna była czynna tylko w niektóre dni lata. Wynikało to z konieczności każdorazowego napełniania zbiornika na poddaszu, co miało miejsce do drugiej połowy XIX wieku, gdy po założeniu w Gdańsku nowoczesnego wodociągu i kanalizacji podłączono do nich fontannę. W 1927 fontannę poddano renowacji. Uszkodzona w czasie II wojny światowej i następnie zdemontowana dla ochrony (wywieziona do Parchowa k. Bytowa), czaszę i podstawę zamurowano cegłami, została odrestaurowana i ponownie uruchomiona 22 lipca 1954. W 1954 odkuto z piaskowca rekonstrukcje rzygaczy i przykryto ołowianą blachą wewnętrzną powierzchnię czaszy. Na stałe uruchomiono fontannę 22 lipca 1957.
W kwietniu 1988 r., przy okazji dorocznej konserwacji, na polecenie władz miejskich Gdańska, zakryto posągowi przyrodzenie listkiem figowym.
Ostatni remont fontanny, obejmujący kompletną rozbiórkę postumentu i rzeźby Neptuna, ich renowację oraz montaż nowoczesnego systemu uzdatniania wody i atrakcji wodnych z oświetleniem, odbył się od września 2011 do kwietnia 2012.
WIADOMOŚĆ DNIA:
Piękny gest Roberta Lewandowskiego. Piłkarz spełnił marzenie niepełnosprawnego chłopca

Franek cierpi na przeponowo-rdzeniowy zanik mięśni. Chłopiec jeździ na wózku inwalidzkim, ma również ogromne problemy z samodzielnym oddychaniem. Franek jest fanem piłki nożnej i marzył o spotkaniu z Robertem Lewandowskim. Dlatego też postanowił napisać list do piłkarza, w którym prosił o możliwość rozmowy. Nasz reprezentant postanowił spełnić marzenie chłopca. Tuż przed meczem młody kibic spotkał się z Adamem Nawałką, Robertem Lewandowskim oraz innymi polskimi piłkarzami. Ponadto, Franek znalazł się wśród dziecięcej eskorty, która towarzyszy zawodnikom, gdy przed rozpoczęciem meczy wychodzą na boisko. Dzieci słuchają także wraz ze sportowacami hymnów narodowych.
/od admina: Robercie - BÓG ZAPŁAĆ!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy październik z wodami, grudzień z wiatrami.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek skupiony [Campanula glomerata].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 10 Październik 2017, 06:04    [Cytuj]

Witam we wtorek 10 października, do końca roku 82 dni. Dziś mają imieniny: Franciszek i Maria, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słabe przelotne deszcze, temperatura 7 stopni. Wschód słońca 6:56, zachód 17:57, dzień będzie trwał 11:01, 5:41 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Dobrane małżeństwo

Wybornie z sobą byliśmy dobrani,
Ty do innego pana, ja do innej pani.


KALENDARIUM:
1794 – Insurekcja kościuszkowska: klęska powstańców w bitwie pod Maciejowicami w czasie której został ciężko ranny i wzięty do niewoli Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej Tadeusz Kościuszko.
1906 – Z wyroku sądu polowego stracono 5 robotników, uczestników antyrosyjskiego powstania łódzkiego.
1979 – 34 górników zginęło w wyniku wybuchu pyłu węglowego w KWK „Dymitrow" w Bytomiu.

Powstanie łódzkie, zwane również „czerwcowym” – pierwsze w Imperium Rosyjskim powstanie zbrojne robotników (22-24 czerwca) w trakcie rewolucji 1905 roku. Obok charakteru społecznego miało zarazem charakter niepodległościowy.
22 czerwca wieczorem wybuchło powstanie zbrojne. Na ul. Wschodniej powstańcy zaatakowali kompanię piechoty i pół sotni kozaków;
nocą z 22 na 23 czerwca na ulicach Łodzi wzniesiono ponad 100 barykad. Do pacyfikacji skierowano sześć pułków piechoty, dwa pułki kawalerii oraz pułk kozaków. Najbardziej krwawe walki miały miejsce na barykadach wzniesionych na rogu ulic Wschodniej i Południowej, ul. Północnej, w okolicach szosy rokicińskiej oraz w parku Źródliska. Źródła podają, iż tego dnia na pewno zginęło 160 osób;
w dniu 24 czerwca padły ostatnie barykady (na ul. Wschodniej oraz w parku na Źródliskach).
Epilog
25 czerwca w Łodzi i powiecie łódzkim władze ogłosiły stan wojenny. Akcje strajkowe wybuchały aż do 1907;
1 grudnia 1905 papież Pius X w liście do biskupów ziem polskich potępił wystąpienia robotników przeciwko carowi;
10 października 1906 z wyroku sądu polowego w Łodzi stracono 5 robotników. Na znak protestu zastrajkowały wszystkie fabryki łódzkie. Strajkowało 67 tys. robotników;
29 grudnia 1906 zaczęto zamykać łódzkie fabryki, a robotników wysiedlać z miasta;
jednym z pozytywnych efektów łódzkiej rewolucji było umożliwienie powstania pierwszej prywatnej polskiej męskiej szkoły średniej – obecnego II LO im. Gabriela Narutowicza w Łodzi, otwartego 17 października 1906 pod nazwą Prywatne Progimnazjum Męskie J.Radwańskiego. Szkoła jako pierwsza placówka oświatowa w Łodzi uzyskała zezwolenie na wprowadzenie polskiego języka wykładowego, i dlatego była powszechnie znana jako Progimnazjum Polskie Radwańskiego.Pomnik w Parku na Zdrowiu, upamiętniający tamte wydarzenia

WIADOMOŚĆ DNIA:
Eksplozja w warszawskim bloku. Trwa ewakuacja dwóch budynków

W jednym z bloków przy ulicy Rakuszanki w warszawskim Ursusie doszło do wybuchu. Policja ewakuowała blok, w którym miała miejsce eksplozja, a także sąsiedni budynek. Polsat News informuje, że w skutek wybuchu ciężko ranny został mężczyzna, który najprawdopodobniej stracił ręce. Przyczyna wybuchu wciąż nie jest znana.
/od admina: za wcześnie mówić co było przyczyną/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na świętego Franciszka chłop już w polu nic nie zyska.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek szerokolistny [Campanula latifolia].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 11 Październik 2017, 02:12    [Cytuj]

Witam w środę 11 października, do końca roku 81 dni. Dziś mają imieniny: Brunon i Dobromiła, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 6:58, zachód 17:55, dzień będzie trwał 10:57, 5:45 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jam zdolny
Jam zdolny do poważnych rzeczy:
Do zdmuchiwania puchu z mleczy.


KALENDARIUM:
1938 – Prezydent RP Ignacy Mościcki wydał dekret o ponownym zjednoczeniu Zaolzia z Polską.
1939 - Niemcy dokonali pierwszych masowych mordów w Forcie Krzesławice pod Krakowem.
1976 – W Częstochowie oficjalnie otwarto drogę szybkiego ruchu Warszawa-Katowice (tzw. gierkówkę).

Zaolzie - termin powstał w okresie międzywojennym w wyniku polsko-czechosłowackiego konfliktu zbrojnego w 1919 i w konsekwencji arbitralnego podziału w 1920 dawnego habsburskiego Księstwa Cieszyńskiego, zamieszkanego w dużej mierze przez ludność polską. Wtedy to pojęcie „Zaolzie” oznaczało tereny Śląska Cieszyńskiego położone „za Olzą”, na których według wcześniejszych austriackich spisów ludności znacząco przeważała ludność polskojęzyczna. Latem 1920 podczas ofensywy Tuchaczewskiego na Warszawę, czeski minister spraw zagranicznych Edvard Beneš wykorzystał sytuację Polski i przeforsował na konferencji w Spa, by o podziale Śląska Cieszyńskiego zadecydowały mocarstwa bez przeprowadzania plebiscytu, na co zgodził się premier Władysław Grabski, licząc na pomoc mocarstw w obliczu inwazji bolszewickiej na Polskę. Polski rząd uznał decyzję Rady Ambasadorów ze względu na pogarszającą się sytuację na froncie wojny polsko-bolszewickiej, pod warunkiem przepuszczania przez Czechosłowację transportów z bronią dla Wojska Polskiego. Czechosłowacja mimo deklaracji Edvarda Beneša w Spa aż do Bitwy Warszawskiej żadnych transportów do Polski nie przepuściła. Zaolzie zostało przyłączone do Rzeczypospolitej 2 października 1938, gdy korzystając z dogodnej sytuacji międzynarodowej (brak sprzeciwu mocarstw zachodnich wobec zmian granicznych wymuszanych przez III Rzeszę, faszystowskie Włochy i militarystyczną Japonię) Polska wykorzystała okazję i w czasie nacisków Adolfa Hitlera na Czechosłowację (układ monachijski) przekazała Czechom ultimatum, w którym żądała oddania Zaolzia. Rząd czechosłowacki zgodził się spełnić polskie warunki i Czechosłowacja przekazała Polsce sporne tereny. Po uzgodnieniu spraw związanych ze zmianami granicznymi na teren Zaolzia wstąpiły, witane przez polską społeczność, 35-tysięczne oddziały Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Bortnowskiego. Podczas zajmowania Zaolzia doszło do konfliktów z Niemcami (Bogumin), którzy także chcieli uzyskać niektóre tereny na Zaolziu, lecz Polacy wyprzedzili żołnierzy niemieckich. Celem przejęcia i zorganizowania lasów zaolziańskich oraz zespolenia ich z obszarem II RP działał w osobie nadzwyczajnego delegata na województwo śląskie, dyrektor Lasów Państwowych we Lwowie, inż. Konrad Szubert (delegowany przez dyrektora naczelnego Lasów Państwowych Adama Loreta), który pełniąc tę funkcję zginął wskutek wypadku samochodowego 19 listopada 1938.
Administracyjnie kraina znalazła się, podobnie jak reszta Śląska Cieszyńskiego, w granicach województwa śląskiego, w powiatach cieszyńskim (początkowo cieszyńskim zachodnim) i nowo powstałym frysztackim.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Nowa duża ustawa reprywatyzacyjna - co w niej będzie

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, projekt obejmie całą Polskę, a nie tylko stolicę. Nie będzie już zwrotu ziemi i budynków w naturze. Osoba, która wystąpi z roszczeniem, będzie mogła liczyć na odszkodowanie w wysokości 20 proc. wartości utraconej nieruchomości. By nie narażać budżetu państwa na zbyt wysokie wydatki, odszkodowania zostaną prawdopodobnie wypłacone w bonach reprywatyzacyjnych i obligacjach.


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Październik spoczynku nie chce dać, każe orać, każe siać.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: dzwonek brzoskwiniolistny [Campanula periscifolia].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 12 Październik 2017, 06:49    [Cytuj]

Witam w czwartek 12 października, do końca roku 80 dni. Dziś mają imieniny: Feliks i Witold, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 12 stopni. Wschód słońca 7:00, zachód 17:53, dzień będzie trwał 10:53, 5:49 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolaków.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Doświadczenie

Doświadczenie - to dar nieba
Masz, gdy ci już nie trzeba.


KALENDARIUM:
1920 - Gen. Lucjan Żeligowski proklamował Litwę Środkową.
1921 – Liga Narodów podjęła decyzję o podziale Górnego Śląska. Polska otrzymała 29% spornego terytorium, na którym znajdowało 50% hut i 76% górnośląskich kopalń węgla.
2010 – 18 osób zginęło w zderzeniu przepełnionego busa z ciężarówką pod Nowym Miastem nad Pilicą.

Litwa Środkowa – formalnie niezależny organizm państwowy ze stolicą w Wilnie, którego powstanie zostało ogłoszone przez gen. Lucjana Żeligowskiego 12 października 1920 po zainscenizowanym tzw. buncie Żeligowskiego. 18 kwietnia 1922 roku przyłączona do Polski. Litwa Środkowa powstała po zaaranżowanym przez Józefa Piłsudskiego tzw. „buncie” 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej pod dowództwem generała Lucjana Żeligowskiego, złożonej z Polaków pochodzących z Wileńszczyzny. „Zbuntowane” oddziały zajęły te tereny 9 października 1920. Doprowadzono w ten sposób do zerwania zawartej dwa dni wcześniej w Suwałkach polsko-litewskiej umowy wojskowej o demarkacji, która wytyczała tymczasową granicę polsko-litewską (była ona wyznaczona tylko do miejscowości Bastuny).
Po zajęciu Wileńszczyzny miała miejsce nieudana próba zajęcia Kowna. Ostatecznie jednak podpisano traktat w Kownie pomiędzy Litwą Kowieńską i Litwą Środkową, który został wymuszony przez Ligę Narodów. Po zawarciu rozejmu Liga kontynuowała prace mające doprowadzić do plebiscytu na Wileńszczyźnie, ale wszelkie próby dalszego porozumienia zakończyły się porażką z powodu braku dobrej woli obu stron.
12 października 1920 gen. Lucjan Żeligowski wydał dekret, w którym ogłosił, że będzie sprawować władzę zwierzchnią na terenie Litwy Środkowej jako naczelny dowódca wojska, a funkcje rządu obejmie powołana przez niego Tymczasowa Komisja Rządząca[1].
7 stycznia 1921 ogłoszono wytyczne dotyczące nadawania obywatelstwa. Obywatelami Litwy Środkowej mieli być wszyscy ludzie urodzeni na ówczesnym terenie państwa lub mieszkający na jej terenie przez co najmniej 5 lat przed 1914.
Skład narodowościowy
Większość mieszkańców na tym terenie stanowili Polacy (70,6% według oficjalnych danych polskich). Litwini stanowili 12,84%, Białorusini 6,02%, Żydzi 4,04% i inni 6,5% ludności.WIADOMOŚĆ DNIA:
Przebiegła 3 kilometry, by śmiertelnie dźgnąć nożem gwałciciela córki. „Lion Mama” nie stanie przed sądem

Pod wpływem masowych protestów prokuratura w RPA postanowiła wycofać zarzuty postawione matce ofiary zbiorowego gwałtu. Kobieta nazwana przez tamtejsze media „Lion Mama” zabiła jednego z napastników, a dwóch pozostałych raniła.
/od admina: Podziw i szacunek dla tej "mamy lwicy", sama dała radę trzem zboczeńcom./


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy październik ostro trzyma, zwykle potem ostra zima.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: zwrotnica zwierciadło Wenery [Legousia spectrum-veneris].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 13 Październik 2017, 06:04    [Cytuj]

Witam w piątek 13 października, do końca roku 79 dni. Dziś mają imieniny: Edward i Magdalena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 10 stopni. Wschód słońca 7:01, zachód 17:51, 10:50 dzień będzie trwał , 5:52 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jaskółka

Kreski kreślące kółka
To jaskółka.


KALENDARIUM:
1805 – Otwarto Liceum Krzemienieckie.
1923 – W wyniku zamachu terrorystycznego w Cytadeli Warszawskiej zginęło 28 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
1952 – Założono reprezentacyjny zespół artystyczny ZHP „Gawęda”.

Liceum Krzemienieckie (także Liceum Wołyńskie, pierwotnie Gimnazjum Wołyńskie) – polska szkoła w Krzemieńcu na Wołyniu, istniejąca w latach 1805–1831, reaktywowana w latach 1922–1939, zwana także Atenami Wołyńskimi. Odegrała znaczącą rolę w rozwoju poziomu kultury polskiej na Wołyniu. Szkołę założył Tadeusz Czacki, ówczesny wizytator placówek oświatowych guberni wołyńskiej, podolskiej i kijowskiej, przy udziale Hugona Kołłątaja. Mieściła się w siedzibie dawnego Kolegium Jezuickiego w zespole architektonicznym pałacu Wiśniowieckich, który po kasacie zakonu przejęła Komisja Edukacji Narodowej. Szkoła miała pełnić funkcję ośrodka edukacyjnego i kulturalnego dla południowo-wschodnich Kresów byłej Rzeczypospolitej, oferując wykształcenie od elementarnego poprzez średnie, zawodowe, aż do półwyższego. Jej otwarcie nastąpiło 1 października?/13 października 1805 roku, a pierwszym dyrektorem placówki (do początku grudnia 1810 roku) został Józef Czech. Pierwotna nazwa szkoły, Gimnazjum Wołyńskie, obowiązywała do 1819 roku, potem ranga placówki wzrosła, a jej nazwę zmieniono na Liceum Krzemienieckie. Już jako liceum szkoła mogła nadawać niższe tytuły naukowe. Po upadku powstania listopadowego Liceum Krzemienieckie zostało zamknięte przez władze carskie. Część kadry oraz większość majątku szkoły wchłonął tworzący się właśnie Uniwersytet Kijowski, natomiast biblioteka krzemieniecka (jedna z najcenniejszych i najbogatszych w ówczesnej Polsce) oraz bezcenna galeria Stanisława Augusta Poniatowskiego zostały zrabowane i umieszczone w Kijowie. Biblioteka ta stała się początkiem dla utworzenia Narodowej Biblioteki Ukraińskiej w Kijowie[a]. W 1836 roku w budynku odebranym Liceum rozlokowano prawosławne seminarium duchowne w Krzemieńcu. Na mocy dekretu marszałka Józefa Piłsudskiego z 1920 roku dawne Liceum Krzemienieckie wznowiło działalność w 1922 roku, jako zespół szkół. Była ona kontynuowana do 1939 roku.
28 lipca 1941 roku, wkrótce po zajęciu Krzemieńca przez wojska niemieckie, Niemcy, na podstawie listy ułożonej przez nacjonalistów ukraińskich, aresztowali przedstawicieli inteligencji polskiej, głównie nauczycieli Liceum Krzemienieckiego. Aresztowanych uwięziono w Domu Społecznym, gdzie byli torturowani przez Sonderkommando i milicję ukraińską. W dniach 28–30 lipca 1941 roku 30 osób z tej grupy zostało przez Niemców rozstrzelanych pod Górą Krzyżową.Budynki Liceum Krzemienieckiego


WIADOMOŚĆ DNIA:
Oświęcim: Wielbłąd biegał po ruchliwej drodze. Jego opiekun ukarany mandatem

Policjanci ukarali mandatem przedstawiciela cyrku, któremu uciekł wielbłąd. Zwierzę biegało między samochodami na zatłoczonej drodze krajowej 44, łączącej Zator z Oświęcimiem – podała w czwartek małopolska policja.
Policjanci zawiadomieni o niecodziennej sytuacji zareagowali natychmiast. Odszukanie właściciela okazało się dość łatwe, bo do Zatora akurat przyjechał cyrk. Jego przedstawiciele przyznali, że zwierzę im uciekło, ale wolnością cieszyło się zaledwie kilkanaście minut. Zostało schwytane i wróciło do siebie
/ od admina: a nie miał założonego pasa samobójców??/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W Edwarda jesień twarda.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: zerwa kłosowa [Phyteuma spicatum].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 14 Październik 2017, 05:53    [Cytuj]

Witam w sobotę 14 października, do końca roku 78 dni. Dziś mają imieniny: Dominik i Gaja, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 7:03, zachód 17:49, dzień będzie trwał 10:46, 5:56 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Droga cnoty
Śliska jest droga cnoty,
Chodzić nią nie mam ochoty.


KALENDARIUM:
1942 - 21 osób zostało zamordowanych przez Niemców w czasie napaści na wieś Otrocz na Lubelszczyźnie.
1942 - Na terenie Fabryki Broni w Radomiu Niemcy zamordowali 26 jej pracowników.
1966 - W Gorzowie Wielkopolskim odnotowano krajowe październikowe maksimum temperatury (+28,7 °C).

Otrocz – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Chrzanów. W 1921 r. Otrocz liczył 157 domów i 940 mieszkańców, z czego 299 katolików, 613 prawosławnych i 28 mozaistów. Za Polaków uważały się 343 osoby, za Rusinów (Ukraińców) 309, 17 za Żydów, zaś 271 osób podało narodowość białoruską. Miejscowa ludność posługiwała się lokalną gwarą, mieszkanką języka polskiego, ukraińskiego i rosyjskiego, określaną przez nich samych jako język ruski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego powstało kółko rolnicze i Koło Młodzieży Wiejskiej Siew.
Po wybuchu II wojny światowej Niemcy, początkowo sprzyjający Ukraińcom, oddali we władanie prawosławnych kościół. Za pomoc jeńcom rosyjskim okupanci napadli na wieś 14 października 1942 r, zabijając 21 osób (w tym ks. A. Padzińskiego). W okresie całej wojny śmierć z ręki niemieckich okupantów i sowieckiego NKWD poniosło 58 osób. W latach 1945-1946 prawosławnych mieszkańców Otrocza przesiedlono na Ukrainę.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Polska dostaje gorszą jakościowo żywność niż kraje Zachodu? Premier Szydło zabrała głos

Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że „obywatele ze wszystkich państw Unii Europejskiej mają jednakowe prawo do dostępu do produktów oferowanych na wspólnym rynku, a różnicowanie jakości określonych produktów, zależnie od kraju ich sprzedaży, jest niedopuszczalne”.
/ od admina: nie tylko w różnicowaniu oferowanych produktów, "stara unia" traktuje kraje byłych ludów, jako pariasów!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: jasieniec piaskowy [Jasione montana].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 15 Październik 2017, 04:16    [Cytuj]

Witam w niedzielę 15 października, do końca roku 77 dni. Dziś mają imieniny: Filip i Jadwiga, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 15 stopni. Wschód słońca 7:05, zachód 17:46, dzień będzie trwał 10:41, 6:01 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jeden sakrament
Jeden sakrament potrzebuje świadka,
Bo to nie tylko sakrament, lecz wpadka.


KALENDARIUM:
1939 - Niemieccy bandyci z Selbstschutz dokonali w lesie bratiańskim masowego mordu blisko 150 przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i politycznej z ziemi lubawskiej.
1941 – W Generalnym Gubernatorstwie wprowadzono karę śmierci dla Polaków udzielających Żydom schronienia.
1942 - Na wydmach Łuże w Puszczy Kampinoskiej żołdacy z niemieckiego wermachtu zamordowali 39 więźniów z Pawiaka.

Mord w lesie bratiańskim – masowy mord dokonany przez niemieckich bandytów z Selbstschutz 15 października 1939 r., którego ofiarą padło blisko 150 przedstawicieli polskiej elity intelektualnej i politycznej z ziemi lubawskiej. Zbiorowy mord, ci bandyci przeprowadzili w lesie koło wsi Bratian, położonej w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego. Nowe Miasto Lubawskie zostało zajęte przez oddziały Wehrmachtu już 3 września 1939 r. W mieście i jego okolicach, podobnie zresztą jak w wielu innych miejscach na polskich ziemiach zachodnich, niemal natychmiast uaktywnili się członkowie Selbstschutzu – paramilitarnej formacji złożonej z przedstawicieli niemieckiej mniejszości narodowej, zamieszkującej przedwojenne terytorium Rzeczypospolitej, którzy tworzyli tzw. V kolumnę. W Nowym Mieście Lubawskim krwawą rozprawę z Polakami zainicjowało zamordowanie małżeństwa Kuligowskich. Małżonkowie, Edward – naczelnik urzędu pocztowego i jego żona Genowefa – nauczycielka, zostali aresztowani przez Selbstschutz 8 września 1939 r. i po całonocnych torturach rozstrzelani nad Drwęcą. 9 października z lubawskiego więzienia wywieziono sześciu Polaków, których zamordowano w miejscowości Bagno. Do największej niemieckiej zbrodni na mieszkańcach ziemi lubawskiej doszło jednak w Bratianie. Selbstschutzmani na miejsce egzekucji i pochówku wybrali tam las, położony kilometr na północny wschód od wsi, przy szosie wiodącej w kierunku Ostródy. 15 października 1939 r. przywieziono w to miejsce około 150 Polaków, więzionych wcześniej w aresztach Selbstschutzu w Nowym Mieście Lubawskim, których rozstrzelano i pochowano w czterech zbiorowych mogiłach. Wśród zamordowanych były dwie kobiety.Pominik upamiętniający pamięć zamordowanych Polaków.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Para młoda symulowała seks oralny przed kościołem. Zdecydowana reakcja biskupa

Zagraniczne pary nie będą mogły wziąć ślubu na Rodos. Biskup malowniczej greckiej wyspy wydał taką decyzję po tym, jak media obiegło zdjęcie brytyjskiej pary symulującej seks oralny przed kaplicą, która często gościła nowożeńców z innych krajów.
/od admina: słuszna decyzja biskupa, a pary które przez zachowanie tych zboczeńców, nie mogą zrealizować ślubu na Rodos, winny podać tych angielskich bydlaków do sadu, z zadaniem odszkodowań./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kto sieje na świętą Jadwigę, ten zbiera figę.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: sadziec konopiasty [Eupatorium cannabinum]/429112

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 16 Październik 2017, 06:01    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 16 października, do końca roku 76 dni. Dziś mają imieniny: Gaweł i Iga, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielka mgła, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 7:07, zachód 17:44, dzień będzie trwał 10:37, 6:05 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Fortuna

Fortuna toczy się kołem,
Pod kołem to pojąłem.


KALENDARIUM:
1384 – Jadwiga Andegaweńska została koronowana w katedrze wawelskiej na króla Polski.
1939 – W Lesie Szpęgawskim pod Starogardem Gdańskim żołdacy niemieccy zamordowali 47 polskich księży.
1942 – W pierwszych pięciu publicznych egzekucjach w okupowanej Warszawie mordercy z wermachtu niemieckiego, zamordowali 50 więźniów Pawiaka.

Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim – seria zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w Lesie Szpęgawskim w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Oblicza się, iż między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. zamordowano tam od 5000 do 7000 osób – przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji z Kociewia, Kaszub i innych regionów Pomorza oraz pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.
16 października 1939 r. zamordowano w Lesie Szpęgawskim 30 księży przywiezionych z więzienia w Starogardzie oraz 17 księży z powiatu tczewskiego;
20 października 1939 r. zamordowano w Lesie Szpęgawskim 54 nauczycieli z powiatu starogardzkiego oraz 44 mieszkańców Peplina;
Podczas dwóch egzekucji w październiku i listopadzie 1939 r. niemiecka policja bezpieczeństwa zamordowała w Lesie Szpęgawskim 25 rolników i działaczy polonijnych z Janowa pod Gniewem, którzy podczas plebiscytu w 1920 r. opowiedzieli się za Polską;
4 listopada zamordowano w Lesie Szpęgawskim około 25 Polaków z Tczewa oraz 12 innych więźniów pochodzących ze Starogardu i okolicznych wsi;
10 listopada zamordowano 22 osoby aresztowane w październiku w Starogardzie Gdańskim i na terenie powiatu starogardzkiego – m.in. inspektora szkolnego oraz miejscowego przewodniczącego Polskiego Związku Zachodniego;
20 listopada zamordowano w Lesie Szpęgawskim kolejnych 20 więźniów, pochodzących z powiatu starogardzkiego;
23 listopada zamordowano transport około 50 internowanych z aresztu w Ryjewie (ofiary pochodziły głównie z Opalenia).

WIADOMOŚĆ DNIA:
Wybrane zostało miejsce przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Najważniejsza inwestycja otwierająca strategię dotyczącą rozbudowy polskich portów, zostanie ogłoszona w najbliższy poniedziałek w rocznicę 95-lecia Gdyni – poinformował w programie „Gość Wiadomości” Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej zdradził też, że konsorcjum projektowe powołane do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w zasadzie zakończyło już podstawowe prace i wybrało miejsce przekopu. Szczegóły tego projektu mają zostać ogłoszone w czwartek.
/ od admina: dawno winno sie tego dokonać, ruskie co i rusz, nie respektują "Prawa Wolnego Morza"./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy w święty Gaweł słota, będzie w lecie dużo błota.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: nawłoć pospolita [Solidago virgaurea], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6168
Skąd: Łódź
Wysłany: 17 Październik 2017, 06:16    [Cytuj]

Witam we wtorek 17 października, do końca roku 75 dni. Dziś mają imieniny: Ignacy i Małgorzata, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie mgła, temperatura 9 stopni. Wschód słońca 7:08, zachód 17:42, dzień będzie trwał 10:34, 6:08 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Jedni rodzą się za późno
Jedni rodzą się za późno, a drudzy za wcześnie,
To wielka sztuka zrodzić się współcześnie!


KALENDARIUM:
1863 – Romuald Traugutt został dyktatorem powstania styczniowego.
1944 – Obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem, który w czasie II wojny światowej ukryty był w podlubelskiej wsi, został przekazany kierownikowi resortu kultury i sztuki przy PKWN.
1984 – 4 osoby zginęły, a 60 zostało rannych w katastrofie kolejowej w Bąkowie (powiat kluczborski).

Romuald Traugutt ps. „Michał Czarnecki” (ur. 16 stycznia 1826 w Szostakowie, zm. 5 sierpnia 1864 w Warszawie) – polski generał, dyktator powstania styczniowego, naczelnik wojenny powiatu kobryńskiego. Urodził się 16 stycznia 1826 w Szostakowie. Miejscowość ta leżała wówczas w granicach Imperium Rosyjskiego, wchodząc w skład guberni grodzieńskiej. Był synem Ludwika i Alojzy z Błockich. Jego rodzina od strony ojca, niemieckiego pochodzenia, przybyła do Polski w XVIII w. w czasach saskich. W grudniu 1844 zdał egzamin na junkra do saperów, a w styczniu 1845 rozpoczął wojskowy staż w Żelechowie. Tam uczył się w szkole oficerskiej, pod kierownictwem pułkownika Franciszka Justa. Zakończeniem trzyletniego kursu był egzamin oficerski w Petersburgu, na który został wysłany wraz z sześcioma towarzyszami. Traugutt zdał na stopień celujący, a w lutym 1848 roku już jako chorąży, powrócił do Żelechowa. Do czasu proklamowania powstania na Litwie (marzec 1863), Traugutt nie wyrażał chęci brania udziału w życiu politycznym. W poglądach zbliżony był jednak do stronnictwa białych, choć działania przez niego podejmowane odzwierciedlały raczej program czerwonych. Gdy powstanie wybuchło, sąsiedzi z Ostrowia namawiali go do objęcia komendy nad lokalnymi oddziałami. Traugutt nie był pośród nich szczególnie popularną osobą, ale większość znała jego dawne zasługi wojenne. Przez długi czas odmawiał przystąpienia do powstania styczniowego. Wszedł do walki w kwietniu 1863 roku. Objął dowództwo nad oddziałem kobryńskim, z którym m.in. urządził 17 maja udaną zasadzkę na oddział rosyjski pod Horkami. Stoczył jeszcze kilka potyczek. Ostatnia miała miejsce 13 lipca pod Kołodnem i zakończyła się porażką. W lipcu 1863 przebywał w majątku Elizy Orzeszkowej pod Kobryniem. Później Traugutt postanowił udać się do Warszawy. Traugutt został aresztowany przez rosyjską policję w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 o 2 nad ranem w swojej warszawskiej kwaterze (wydany przez żyda Artura Goldmana). Początkowo przetrzymywany był na Pawiaku, a później więziono go w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Próbowano wydobyć z niego informacje dotyczące dowództwa powstania, jednak Traugutt nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań miał wypowiedzieć słynne zdanie:
Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona.
19 lipca Audytoriat Polowy wydał wyrok. Traugutt został zdegradowany i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie w okolicy Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 w obecnym Parku Traugutta koło Fortu Legionów o 10 rano. Ostatnim gestem przed śmiercią było ucałowanie krzyża, podczas gdy zebrany trzydziestotysięczny tłum śpiewał pieśń Święty Boże.Romuald Traugutt, w rosyjskim mundurze.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Jerzy Owsiak zdradził, jaki będzie cel najbliższej zbiórki WOŚP

16 października Jerzy Owsiak w imieniu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ogłosił termin i cel 26. Finału WOŚP. – Podczas najbliższego finału skupimy się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych.
/od admina: co jest zwykła ściemą, mającą ukryć, że ta hucpa,jest po to, by ta kanalia, zgarnął, dla siebie, ogromną kasę, na kolejny "DIAMENTOWY MELON"!!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima.Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: stokrotka pospolita [Bellis perennis], roślina lecznicza.

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,335 sekundy. Zapytań do SQL: 10