Pobudka dla forum

Luźne pogaduchy
Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 27 listopada 2017, 04:33

Witam w poniedziałek 27 listopada, do końca roku 34 dni. Dziś mają imieniny: Franciszek i Żaneta, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -2 stopnie. Wschód słońca 7:19, zachód 15:36, dzień będzie trwał 8:17, 8:25 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Koryto
Postaw świnię przy korycie,
A rozpłynie się w zachwycie.


KALENDARIUM:
1620 – W Warszawie został publicznie stracony niezrównoważony psychicznie szlachcic Michał Piekarski, który 15 listopada usiłował zamordować czekanem króla Zygmunta III Wazę.
1923 – Założono Podlaską Wytwórnię Samolotów w Białej Podlaskiej.
1926 – Odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie – secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. W 1908 rozpisano konkurs na projekt monumentu, rozstrzygnięty w maju 1909. Spośród osób kultury i sztuki w jury konkursowym zasiadali m.in. Antoine Bourdelle, Józef Pius Dziekoński i Leopold Méyet. Wskazaną lokalizacją monumentu był plac Warecki (obecnie plac Powstańców Warszawy), a w konkursie mogli brać udział wyłącznie artyści polscy. Spośród 66 prac wybrano projekt Wacława Szymanowskiego (rzeźba) i Franciszka Mączyńskiego (opracowanie architektoniczne). Monument przedstawiał postać siedzącego Fryderyka Chopina zasłuchanego w szum wierzby. Zwycięski projekt był jednak niezgodny z lokalizacją pomnika na placu Wareckim. Po tym jak rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło – powołując się na opinię Akademii – wydania zgody na budowę monumentu, Oskar Sosnowski opracował na nowo otoczenie pomnika zmieniając kształt cokołu i sadzawki z pierwotnego projektu. Usunął on także wielkie rzeźby żab siedzących po obu jej stronach, które już wcześniej budziły wątpliwości natury estetycznej. Z kolei Szymanowski wprowadził poprawki do kształtu wierzby. Projekt ponownie przedstawiono do zatwierdzenia. Zniecierpliwiony przedłużającą się wymianą pism pomiędzy Akademią, Ministerstwem a Komitetem rzeźbiarz udał się także osobiście do Petersburga, gdzie uzyskał audiencję u wielkiej księżnej Marii Pawłownej, ciotki cara Mikołaja II, która obiecała poparcie projektu przez Akademię. Ostatecznie zgodę na wzniesienie pomnika Chopina w Warszawie – po bezpośredniej interwencji księżnej – podpisał sam Mikołaj II. Wacław Szymanowski pracował nad pięciometrowym posągiem Chopina i siedmiometrową wierzbą w swojej pracowni w Krakowie. Prace zakończył we wrześniu 1912. W maju 1914 zawarto umowę na wykonanie monumentu z francuską firmą Ancciennes Fonderies Thiebaut Fréres należącą do Renè Fulda. Wysłany z Krakowa model dotarł do Francji na krótko przed wybuchem I wojny światowej, a wkrótce potem odlewnia Fulda zbankrutowała.
Do projektu budowy pomnika Chopina powrócono po odzyskaniu niepodległości. Odlew wykonała francuska spółka Barbedienne w Paryżu, po czym, po przewiezieniu do Polski, ustawiono go w warszawskich Łazienkach.
Pomnik został odsłonięty 14 listopada 1926. Jego otoczenie – cokół oraz basen – zaprojektował Oskar Sosnowski, a prace kamieniarskie wykonała firma łódzkiego przedsiębiorcy Antoniego Urbanowskiego. W czasie okupacji 31 maja 1940 na polecenie gubernatora Hansa Franka pomnik Chopina został przez Niemców wysadzony w powietrze i pocięty palnikami na mniejsze części. Pozyskany w ten sposób złom został użyty jako surowiec do produkcji przemysłowej. Kompletną kopię całego pomnika udało się znaleźć dopiero podczas odgruzowywania zniszczonego domu Szymanowskiego na Mokotowie. Na podstawie tej kopii podjęto próbę wykonania wiernej repliki oryginału. W 1946 grupa rzeźbiarzy pod kierunkiem Władysława Wasiewicza wykonała w Pracowni Sztuk Plastycznych model odlewu pomnika wykorzystując: model autorski (w skali 1:10), drewnianą rzeźbę głowy kompozytora dłuta Władysława Szymanowskiego, analizę fotogrametryczną wykonaną przez Leona Suzina oraz przedwojenne fotografie. Pomnik odlano w spółdzielni „Brąz Dekoracyjny” (dawniej Bracia Łopieńscy).
Zrekonstruowany monument został odsłonięty ponownie 11 maja 1958.

Obrazek

Uroczystość odsłonięcia monumentu 14 listopada 1926

WIADOMOŚĆ DNIA:
Interpelacja radnego PiS. Chodzi o „homoseksualną prostytucję” w parku

Społeczny radny PiS Marek Borkowski zapowiedział złożenie interpelacji do burmistrza dzielnicy Praga-Północ. Powód? Samorządowiec chce wyjaśnień w sprawie homoseksualnej prostytucji w Parku Skaryszewskim. Sprawa wywołała ożywioną dyskusję na forum mieszkańców Saskiej Kępy. „Temat przykry, ale sytuacja nie jest nowa. Cieszę się, że Pan Marek Borkowski oficjalnie zwrócił się do burmistrza w tej sprawie. Czekam z niecierpliwością na mądre decyzje rozwiązujące ten wstydliwy problem naszej dzielnicy” - napisał jeden z mieszkańców.
/od admina: skoro symbol pedalstwa, "TĘCZA", na Pl. Zbawiciela, była przez władze bufetowej chroniona, to i spotkanie zboczeńców, miało również zapewnioną opiekę, ze strony hejki gurndbaum, ksywa HGW?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy listopad z deszczami, grudzień zwykle z wiatrami.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: chaber bławatek [Centaurea cyanus], roślina lecznicza i barwierska.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 28 listopada 2017, 06:28

Witam we wtorek 28 listopada, do końca roku 33 dni. Dziś mają imieniny: Berta i Zdzisław, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 7:21, zachód 15:36, dzień będzie trwał 8:15, 8:27 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:


Nitka i labirynty

Rwie się wątła nitka cnoty
W labiryntach ochoty...


KALENDARIUM:
1942 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił obóz pracy przymusowej w Zakrzówku koło Iłży i uwolnił ponad 100 więźniów.
1942 - W nocy z 27 na 28 listopada Niemcy rozpoczęli masowe wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny.
1967 – W FSO w Warszawie zjechał z linii montażowej pierwszy Fiat 125p.

Polski Fiat 125p – samochód osobowy klasy średniej produkowany w Polsce w FSO w Warszawie od 1967 do 1991 roku na podstawie licencji włoskiej firmy FIAT. Po wygaśnięciu licencji w 1983 roku nazwę zmieniono na FSO 125p. Spotykane są też oznaczenia FSO 1300/1500. Potocznie nazywany Dużym Fiatem.
Samochód został wprowadzony jako następca dla przestarzałej Warszawy 223/224. Konstrukcyjnie był połączeniem włoskich modeli Fiat 125 i starszego 1300/1500. Produkcję rozpoczęto 28 listopada 1967. Napęd stanowiły benzynowe silniki R4 OHV o pojemności 1,3 i 1,5 litra, w późniejszym czasie dodatkowo przejęto gamę jednostek napędowych z Poloneza. Powstały także krótkie serie z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi DOHC. Moment obrotowy przenoszony był przez: suche jednotarczowe sprzęgło, 4-biegową manualną (od 1985 5-biegową) skrzynię biegów, dwuczęściowy wał napędowy i tylny most na koła tylne. Samochód dostępny był początkowo jako 4-drzwiowy sedan, w 1972 roku do oferty dołączyła wersja kombi, trzy lata później pick-up. Przez cały okres polskiej produkcji przeprowadzane były liczne modernizacje modelu, najbardziej widoczna z nich przygotowana została dla rocznika 1975, zmieniono wówczas znacznie wygląd nadwozia i kabiny pasażerskiej. W roku 1978 pojawił się jego następca – Polonez, oba modele produkowane były jednak równocześnie aż do zakończenia produkcji modelu 125p 29 czerwca 1991 roku. Łącznie powstało 1 445 699 egzemplarzy modelu, z czego 874 966 trafiło na eksport.

Obrazek

Polski Fiat 125p

WIADOMOŚĆ DNIA:
Kopalnia węgla w miejsce starożytnego lasu? Sąd zezwolił na wycinkę i odrzucił wniosek ekologów

Sąd administracyjny w Kolonii rozstrzygnął w piątek 24 listopada spór rozpoczęty przez grupę ekologów BUND, którzy chcieli wstrzymać wycinkę znacznej części lasu w miejscowości Hambach, gdzie zaplanowano budowę kopalni węgla brunatnego. Zdaniem sądu, protesty ekologów nie mają podstaw, więc drzewa pod nową inwestycję mogą być usuwane.
/od admina: klasyczny przykład jak to szkopi sa ponad prawo w UE, to tylko POLSCE, można zakazywać wycinki lasu, nawet gdy chodzi o usunięcie porazonych drzew/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy Zdzisiek rano szroni zima jest w zasięgu dłoni.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: chaber łąkowy [Centaurea jacea].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 29 listopada 2017, 05:40

Witam w środę 29 listopada, do końca roku 32 dni. Dziś mają imieniny: Błażej i Franciszek, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura 2 stopnie. Wschód słońca 7:22, zachód 15:35, dzień będzie trwał 8:13, 8:29 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Kraina łez i mogił
Mogił i łez kraina
W sercu się kończy i zaczyna.


KALENDARIUM:
1830 – W nocy młodzi słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wraz z cywilnymi spiskowcami rozpoczęli powstanie listopadowe.
1945 – II atak ukraińskich morderców z bandy UPA na Birczę.
2016 – 8 górników zginęło w wyniku wstrząsu w kopalni rudy miedzi „Rudna” w Polkowicach.

II atak UPA na Birczę - atak na miasteczko Bircza, dokonany przez ukraińskich morderców z band UPA 29 listopada 1945. Drugi atak na Birczę UPA rozpoczęła 29 listopada o godz. 22, w jasną, księżycową noc, przy wsparciu ognia moździerzowego. Wielkości sił ukraińskich nie udało się ustalić. Garnizon birczański tworzył wówczas batalion zbiorczy 17 DP, podporządkowany operacyjnie dowódcy 9 DP. Ponadto w Birczy znajdowała się kompania MO oraz kompania KBW.
Birczę ostrzelano ogniem moździerzy i broni maszynowej. Po pięciogodzinnej walce, około godziny 3, ukraińscy bandzyci wycofali się. Atak był pozorowany, bandytom z UPA chodziło o spalenie wsi w okolicach Birczy: Starej Birczy, Rudawki, Boguszówki, Korzeńca, Łomnej i Huty Brzuski, które to bestialstow, ukraińscy mordercy dokonali.
Aby uniemożliwić odsiecz z Przemyśla, drogę zablokowano ściętymi słupami telefonicznymi i drzewami. Powiadomiony drogą radiową o ataku dowódca 9 DP wysłał natychmiast z Przemyśla na pomoc pododdział alarmowy w sile jednej kompanii piechoty (około 100 żołnierzy) na 4 samochodach ciężarowych, jednak wskutek zablokowania drogi oddział nie dojechał na miejsce.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Lewicowi publicyści oskarżani o molestowanie, przemoc i gwałt. Szef portalu Wyborcza.pl zawieszony

W artykule zatytułowanym „Papierowi feminiści. O hipokryzji na lewicy i nowych twarzach polskiego #metoo” przeczytać możemy o nagannych praktykach, przypisywanych dwóm ważnym dziennikarzom lewej strony polskiego sporu politycznego. Pierwszym z nich jest szef portalu Wyborcza.pl Michał Wybieralski. Drugi to wschodząca gwiazda polskiego dziennikarstwa Jakub Dymek, który swoje teksty pisze m.in. dla „Krytyki politycznej”.
/od admina: dlaczego mnie to nie dziwi? No bo to jest stała praktyka żydostwa, molestowanie kobiet i dzieci, te kanalie, są później bronione przez ich ziomali, o takich samych skłonnościach - casus polańskiego./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W listopadzie mróz, szykuj w marcu wóz.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: chaber driakiewnik [Centaurea scabiosa].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 30 listopada 2017, 06:58

Witam w czwartek 30 listopada, do końca roku 31 dni. Dziś mają imieniny: Andrzej i Justyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 7:24, zachód 15:34, dzień będzie trwał 8:10, 8:32 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Nocleg
Cnota z okazją razem noc przespały,
Cnoty nie było, kiedy rano wstały.


KALENDARIUM:
1738 – Został uruchomiony carillon na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.
1938 – W Zakopanem podpisano umowę graniczną ze Słowacją na mocy której do Polski przyłączono wsie Jaworzyna Tatrzańska i Leśnica Pienińska.
1939 – Niemcy wypędzili ponad 1000 polskich rodzin z Inowrocławia.

Inowrocław – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu inowrocławskiego i gminy wiejskiej Inowrocław. Inowrocław położony jest nad rzeką Noteć, na Równinie Inowrocławskiej, w północno-wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego. Jest 49. miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Według danych z 31 grudnia 2015 roku miasto miało 74 258 mieszkańców. Miasto uznawane jest za stolicę Kujaw Zachodnich. W Inowrocławiu funkcjonują sanatoria, domy uzdrowiskowe i tężnia solankowa, przez co jest on uważany za miejscowość uzdrowiskową. Posiada bogate złoża soli kamiennej, które wydobywane są tutaj od czasów starożytnych, stąd określenie "miasto na soli". Jednak od zamknięcia i zalania kopalni "Solino" sól nie jest już wydobywana. Miasto jest garnizonem wojskowym. Jest tam też rozlewnia wysoko zmineralizowanej wody "Inowrocławianki", która jest podobno najbardziej słoną sprzedawaną wodą pitną w Polsce. Są również tężnie (a właściwie tężnia) w parku solankowym. Na początku wojny Niemcy przeprowadzili masowe wysiedlenia ludności polskiej. W nocy 30 listopada 1939 r. Niemcy wypędzili z miasta ponad 1000 polskich rodzin. W latach 1940–1945 istniał tutaj obóz przesiedleńczy, przez który przeszło ok. 10 000 Polaków, kilkuset z nich zamordowano.

Obrazek

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w InowrocławiuWIADOMOŚĆ DNIA:
Kijowski wylicza: Musiałbym zarabiać 8347 zł brutto

5945 zł netto czyli 8437 zł brutto - tyle, jak wynika z wyliczeń byłego lidera KOD Mateusza Kijowskiego, musiałby on zarabiać, aby zarobić na swoje utrzymanie, płacenie alimentów i spłacenie zadłużenia alimentacyjnego.
/od admina: a że nie mam tak wielkich kwalifikacji, np. na programistę, za mniej nie pracuję, wole kraść fundusze z puszek i udawać bezrobotnego, byle tylko nie płacić alimentów, na moje dzieci!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży sto dni śnieg w polu leży .


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: łoczyga pospolita [Lapsana communis]. /440596

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 30 listopada 2017, 06:59

Witam w czwartek 30 listopada, do końca roku 31 dni. Dziś mają imieniny: Andrzej i Justyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 7:24, zachód 15:34, dzień będzie trwał 8:10, 8:32 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Nocleg
Cnota z okazją razem noc przespały,
Cnoty nie było, kiedy rano wstały.


KALENDARIUM:
1738 – Został uruchomiony carillon na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku.
1938 – W Zakopanem podpisano umowę graniczną ze Słowacją na mocy której do Polski przyłączono wsie Jaworzyna Tatrzańska i Leśnica Pienińska.
1939 – Niemcy wypędzili ponad 1000 polskich rodzin z Inowrocławia.

Inowrocław – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu inowrocławskiego i gminy wiejskiej Inowrocław. Inowrocław położony jest nad rzeką Noteć, na Równinie Inowrocławskiej, w północno-wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego. Jest 49. miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Według danych z 31 grudnia 2015 roku miasto miało 74 258 mieszkańców. Miasto uznawane jest za stolicę Kujaw Zachodnich. W Inowrocławiu funkcjonują sanatoria, domy uzdrowiskowe i tężnia solankowa, przez co jest on uważany za miejscowość uzdrowiskową. Posiada bogate złoża soli kamiennej, które wydobywane są tutaj od czasów starożytnych, stąd określenie "miasto na soli". Jednak od zamknięcia i zalania kopalni "Solino" sól nie jest już wydobywana. Miasto jest garnizonem wojskowym. Jest tam też rozlewnia wysoko zmineralizowanej wody "Inowrocławianki", która jest podobno najbardziej słoną sprzedawaną wodą pitną w Polsce. Są również tężnie (a właściwie tężnia) w parku solankowym. Na początku wojny Niemcy przeprowadzili masowe wysiedlenia ludności polskiej. W nocy 30 listopada 1939 r. Niemcy wypędzili z miasta ponad 1000 polskich rodzin. W latach 1940–1945 istniał tutaj obóz przesiedleńczy, przez który przeszło ok. 10 000 Polaków, kilkuset z nich zamordowano.

Obrazek

Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w InowrocławiuWIADOMOŚĆ DNIA:
Kijowski wylicza: Musiałbym zarabiać 8347 zł brutto

5945 zł netto czyli 8437 zł brutto - tyle, jak wynika z wyliczeń byłego lidera KOD Mateusza Kijowskiego, musiałby on zarabiać, aby zarobić na swoje utrzymanie, płacenie alimentów i spłacenie zadłużenia alimentacyjnego.
/od admina: a że nie mam tak wielkich kwalifikacji, np. na programistę, za mniej nie pracuję, wole kraść fundusze z puszek i udawać bezrobotnego, byle tylko nie płacić alimentów, na moje dzieci!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży sto dni śnieg w polu leży .


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: łoczyga pospolita [Lapsana communis]. /440596

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 1 grudnia 2017, 05:40

Witam w piątek 1 grudnia, do końca roku 30 dni. Dziś mają imieniny: Aleksander i Natalia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 7:25, zachód 15:33, dzień będzie trwał 8:08, 8:34 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Krakowskie zarobki

Gołębiami brukowany Kraków,
Gówno ma z tych ptaków.


KALENDARIUM:
1962 – Warszawski kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w związku z budową trasy W-Z i poszerzaniem ulicy Leszno (w tym czasie al. gen. Karola Świerczewskiego), został w nocy z 30 listopada na 1 grudnia przesunięty o 21 metrów do tyłu.
1963 – W zakładach mechanicznych Ursus wyprodukowano 100-tysięczny ciągnik.
1970 – Kazimierz Górski został selekcjonerem reprezentacji Polski piłce nożnej.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – kościół znajdujący się przy al. „Solidarności” 80 (dawniej ul. Leszno 32) w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Kościół zbudowany w latach 1682–1732 jako kościół przylegający do klasztoru karmelitów trzewiczkowych.
Prowincjał polsko-litewski zakonu karmelitów trzewiczkowych ks. Marcin Charzewicz, za pośrednictwem ks. dr teologii Marcina Behma rejenta generalnego prowincji, nabył od ppłk Jana Weretyckiego i jego żony posiadłość w miasteczku Leszno pod Warszawą za kwotę 2000 ówczesnych złotych. Biskup poznański Stefan Wierzbowski 2 września 1682 w liście do prowincjała zakonu zezwolił karmelitom podnieść krzyż i odprawiać nabożeństwa, co było równoznaczne z pozwoleniem na budowę kościoła i klasztoru. Zgodę na budowę wyrazili również bracia Leszczyńscy, właściciele Leszna, Bogusław – opat czerwiński i proboszcz płocki oraz Rafał – ojciec późniejszego króla Stanisława Leszczyńskiego.
Pierwsze nabożeństwo odbyło się 8 września 1682 w kaplicy urządzonej w nabytej posiadłości, „przed cudownym obrazem w srebrnych ramach, nieznanego autora a przedstawiającym Matkę Boską”. Obraz ten został potem umieszczony w ołtarzu głównym kościoła. W związku z budową trasy W-Z i poszerzaniem ulicy Leszno (w tym czasie al. gen. K. Świerczewskiego), w nocy z 30 listopada na 1 grudnia 1962 kościół został przesunięty o 21 metrów na północ. Było to pierwsze w Europie i trzecie na świecie przesunięcie obiektu sakralnego. Miejsce dawnej lokalizacji kościoła jest zaznaczone na chodniku i jezdni al. „Solidarności” granitową kostką.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Kaczyński kontra Szydło. Wynik jest miażdżący.

Zdecydowana większość Polaków nie chce, by Jarosław Kaczyński przejął od Beaty Szydło tekę premiera - wynika z najnowszego sondażu. Sceptyczni wobec takiej możliwości są nawet wyborcy PiS.
/od admina: Jarek, dobry jesteś w charakterze woźnicy, dalej z tylnego siedzenia kieruj Polską./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy zamarznie pierwszego grudnia wyschnie niejedna studnia ,gdy pierwszego pogoda służy to wczesną wiosnę i pogodną wróży.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: cykoria podróżnik [Cichorium intybus], roślina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 2 grudnia 2017, 07:27

Witam w sobotę 2 grudnia, do końca roku 29 dni. Dziś mają imieniny: Balbina i Walenty, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 7:27, zachód 15:33, dzień będzie trwał 8:06, 8:36 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

O jednej

Każda jej pozycja
To już propozycja


KALENDARIUM:
1789 – W trakcie trwania obrad Sejmu Czteroletniego odbyła się tzw. czarna procesja.
1914 – I wojna światowa: rozpoczęła się bitwa pod Limanową.
1938 – Wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił 15-letni plan gospodarczy.

Eugeniusz Felicjan Kwiatkowski (ur. 30 grudnia 1888 w Krakowie, zm. 22 sierpnia 1974 tamże) – polski wicepremier, minister przemysłu i handlu (1926–1930), minister skarbu (1935–1939) II Rzeczypospolitej.
Kierował opracowaniem 4-letniego planu inwestycyjnego przewidującego rozbudowę infrastruktury, zwiększenie potencjału obronnego kraju, przygotowanie fundamentów dla przyszłej rozbudowy przemysłu, łącznie z aktywizacją Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Zainicjował budowę portu i miasta w Gdyni. Znacznie przyczynił się do powstania Stalowej Woli – miasta leżącego w woj. podkarpackim.
Wniósł wielki wkład w rozwój polskiego przemysłu chemicznego: zakładów azotowych w Chorzowie i Tarnowie. Syn Jana (1841–1902) i Wincentyny (1864–1951). Ojciec – prawnik – był urzędnikiem kolei krakowskiej. Po odziedziczeniu majątku po bracie przeniósł się z rodziną do miejscowości Czernichowce pod Zbarażem, w której Eugeniusz spędził dzieciństwo wraz z rodzeństwem. W czasie I wojny światowej walczył w Legionie Wschodnim, następnie w Legionach Polskich oraz zajmował się pracą konspiracyjną w Polskiej Organizacji Wojskowej. W okresie wojny polsko-bolszewickiej pracował w sekcji chemicznej Głównego Urzędu Zaopatrzenia Armii przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. W 1921 wystąpił z wojska w stopniu porucznika. Jeszcze w trakcie I wojny światowej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Gazowni Lubelskiej. Następnie, jako docent, wykładał chemię węgla kamiennego i gazu na Politechnice Warszawskiej. Jako inżynier chemik, podjął w 1921 pracę na stanowisku dyrektora technicznego w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Chorzowie, której dyrektorem naczelnym zakładu był wówczas Ignacy Mościcki. W ciągu czterech lat doprowadził do rozkwitu fabryki, uprzednio pozbawionej przez Niemców dokumentacji i personelu technicznego. Po przewrocie majowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki zarekomendował go na stanowisko ministra przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla, które to stanowisko piastował w latach 1926–1930. Od października 1935 do 30 września 1939 Eugeniusz Kwiatkowski pełnił funkcję wicepremiera i ministra skarbu w rządach: Mariana Zyndram-Kościałkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego. Jego politycznym protektorem był prezydent Mościcki. Eugeniusz Kwiatkowski w Gdyni jest traktowany jako jedna z bardziej zasłużonych postaci dla rozwoju miasta. Dzięki niemu budowa gdyńskiego portu, która początkowo prowadzona była dość ospale, w roku 1926 ruszyła w błyskawicznym tempie, a Gdynia stała się dla międzywojennej Polski oknem na świat. Poza budową portu przyczynił się do powstania polskiej floty handlowej, uwalniając Polskę od opłacania obcych armatorów. Jednocześnie z jego inicjatywy powstała Dalekomorska Flota Rybacka. W obliczu klęski wrześniowej wraz z rządem opuścił Polskę 17 września 1939. W latach 1939–1945 internowany w Rumunii. Premier Władysław Sikorski odrzucił jego prośbę o przyjęcie w skład armii polskiej we Francji motywując to jego osobistą odpowiedzialnością jako członka władz przedwrześniowych za klęskę 1939 roku. 8 lipca 1945 roku wrócił do kraju i w latach 1945–1948 był Delegatem Rządu dla Spraw Wybrzeża. Krytykowany przez emigrację polityczna i opozycję w kraju. W 1948 roku został odsunięty od działalności publicznej i przeniesiony na przymusową emeryturę z administracyjnym zakazem pobytu na Wybrzeżu i w Warszawie. Zamieszkał w Krakowie. Po 1956 roku wrócił do aktywności i zajął się głównie pracą naukową z dziedziny chemii, ekonomii i historii. Zmarł 22 sierpnia 1974 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim obok swojego syna (zginął w 1939 roku zastrzelony przez pomyłkę przez współtowarzyszy z wojska).

Obrazek

Eugeniusz Kwiatkowski

WIADOMOŚĆ DNIA:
Merkel zastąpi Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej?

Włoska „Corriere della Sera” twierdzi, że w przypadku braku porozumienia w Niemczech i możliwości utworzenia rządu koalicyjnego, Angela Merkel mogłaby po zakończeniu kadencji Donalda Tuska zastąpić go na stanowisku szefa Rady Europejskiej.
/od admina: pożyjemy, zobaczymy./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Im więcej zimą wody, tym więcej wiosną pogody.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: chłodek drobny [Arnoseris minima]

[/img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ma_kz3.jpg[/img]

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 2 grudnia 2017, 07:29

Witam w sobotę 2 grudnia, do końca roku 29 dni. Dziś mają imieniny: Balbina i Walenty, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 7:27, zachód 15:33, dzień będzie trwał 8:06, 8:36 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

O jednej

Każda jej pozycja
To już propozycja


KALENDARIUM:
1789 – W trakcie trwania obrad Sejmu Czteroletniego odbyła się tzw. czarna procesja.
1914 – I wojna światowa: rozpoczęła się bitwa pod Limanową.
1938 – Wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił 15-letni plan gospodarczy.

Eugeniusz Felicjan Kwiatkowski (ur. 30 grudnia 1888 w Krakowie, zm. 22 sierpnia 1974 tamże) – polski wicepremier, minister przemysłu i handlu (1926–1930), minister skarbu (1935–1939) II Rzeczypospolitej.
Kierował opracowaniem 4-letniego planu inwestycyjnego przewidującego rozbudowę infrastruktury, zwiększenie potencjału obronnego kraju, przygotowanie fundamentów dla przyszłej rozbudowy przemysłu, łącznie z aktywizacją Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Zainicjował budowę portu i miasta w Gdyni. Znacznie przyczynił się do powstania Stalowej Woli – miasta leżącego w woj. podkarpackim.
Wniósł wielki wkład w rozwój polskiego przemysłu chemicznego: zakładów azotowych w Chorzowie i Tarnowie. Syn Jana (1841–1902) i Wincentyny (1864–1951). Ojciec – prawnik – był urzędnikiem kolei krakowskiej. Po odziedziczeniu majątku po bracie przeniósł się z rodziną do miejscowości Czernichowce pod Zbarażem, w której Eugeniusz spędził dzieciństwo wraz z rodzeństwem. W czasie I wojny światowej walczył w Legionie Wschodnim, następnie w Legionach Polskich oraz zajmował się pracą konspiracyjną w Polskiej Organizacji Wojskowej. W okresie wojny polsko-bolszewickiej pracował w sekcji chemicznej Głównego Urzędu Zaopatrzenia Armii przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. W 1921 wystąpił z wojska w stopniu porucznika. Jeszcze w trakcie I wojny światowej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Gazowni Lubelskiej. Następnie, jako docent, wykładał chemię węgla kamiennego i gazu na Politechnice Warszawskiej. Jako inżynier chemik, podjął w 1921 pracę na stanowisku dyrektora technicznego w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Chorzowie, której dyrektorem naczelnym zakładu był wówczas Ignacy Mościcki. W ciągu czterech lat doprowadził do rozkwitu fabryki, uprzednio pozbawionej przez Niemców dokumentacji i personelu technicznego. Po przewrocie majowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki zarekomendował go na stanowisko ministra przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla, które to stanowisko piastował w latach 1926–1930. Od października 1935 do 30 września 1939 Eugeniusz Kwiatkowski pełnił funkcję wicepremiera i ministra skarbu w rządach: Mariana Zyndram-Kościałkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego. Jego politycznym protektorem był prezydent Mościcki. Eugeniusz Kwiatkowski w Gdyni jest traktowany jako jedna z bardziej zasłużonych postaci dla rozwoju miasta. Dzięki niemu budowa gdyńskiego portu, która początkowo prowadzona była dość ospale, w roku 1926 ruszyła w błyskawicznym tempie, a Gdynia stała się dla międzywojennej Polski oknem na świat. Poza budową portu przyczynił się do powstania polskiej floty handlowej, uwalniając Polskę od opłacania obcych armatorów. Jednocześnie z jego inicjatywy powstała Dalekomorska Flota Rybacka. W obliczu klęski wrześniowej wraz z rządem opuścił Polskę 17 września 1939. W latach 1939–1945 internowany w Rumunii. Premier Władysław Sikorski odrzucił jego prośbę o przyjęcie w skład armii polskiej we Francji motywując to jego osobistą odpowiedzialnością jako członka władz przedwrześniowych za klęskę 1939 roku. 8 lipca 1945 roku wrócił do kraju i w latach 1945–1948 był Delegatem Rządu dla Spraw Wybrzeża. Krytykowany przez emigrację polityczna i opozycję w kraju. W 1948 roku został odsunięty od działalności publicznej i przeniesiony na przymusową emeryturę z administracyjnym zakazem pobytu na Wybrzeżu i w Warszawie. Zamieszkał w Krakowie. Po 1956 roku wrócił do aktywności i zajął się głównie pracą naukową z dziedziny chemii, ekonomii i historii. Zmarł 22 sierpnia 1974 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim obok swojego syna (zginął w 1939 roku zastrzelony przez pomyłkę przez współtowarzyszy z wojska).

Obrazek

Eugeniusz Kwiatkowski

WIADOMOŚĆ DNIA:
Merkel zastąpi Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej?

Włoska „Corriere della Sera” twierdzi, że w przypadku braku porozumienia w Niemczech i możliwości utworzenia rządu koalicyjnego, Angela Merkel mogłaby po zakończeniu kadencji Donalda Tuska zastąpić go na stanowisku szefa Rady Europejskiej.
/od admina: pożyjemy, zobaczymy./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Im więcej zimą wody, tym więcej wiosną pogody.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: chłodek drobny [Arnoseris minima]

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 3 grudnia 2017, 06:17

Witam w niedzielę 3 grudnia, do końca roku 28 dni. Dziś mają imieniny: Emma i Franciszek, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 7:28, zachód 15:32, dzień będzie trwał 8:04, 8:38 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Kręgosłup
Ma się ten kręgosłup,
Co rzuca nas kobietom do stóp.


KALENDARIUM:
1943 – Na podwórzu spalonego domu przy ul. Puławskiej 21/23 oraz obok nieistniejącej już zajezdni tramwajowej przy ul. Puławskiej 13 w Warszawie Niemcy zamordowali 112 więźniów Pawiaka.
1961 – Elektryk Stanisław Jaros usiłował dokonać drugiego zamachu bombowego na przebywającego w Sosnowcu Władysława Gomułkę. Zbyt późno odpalona bomba zabiła mężczyznę i ciężko zraniła dziecko.
1964 – 8 członków załogi zginęło w pożarze okrętu podwodnego ORP Sęp.

Stanisław Jaros (ur. 19 stycznia 1932, zm. 5 stycznia 1963) – polski elektryk, dwukrotny sprawca zamachu bombowego na Władysława Gomułkę i jednej próby zamachu na Nikitę Chruszczowa.
Pierwszego zamachu dokonał 15 lipca 1959 w czasie wizyty delegacji rządowej w mieście Zagórze (w delegacji byli m.in.: Nikita Chruszczow, Władysław Gomułka i I sekretarz KW PZPR w Katowicach Edward Gierek. Materiały wybuchowe wykradł z fabryki kotłów, w której pracował. Bomba umieszczona na drzewie wybuchła, ale nie wyrządziła nikomu krzywdy (był to jego pierwszy zamach na Gomułkę i jednocześnie na Chruszczowa). Kolejnego zamachu dokonał w Zagórzu 3 grudnia 1961, podczas wizyty Władysława Gomułki. Tym razem bombę odpalono zbyt późno, już po przejeździe konwoju rządowego. W wyniku wybuchu ciężko ranny został mężczyzna, który zmarł w szpitalu. Ranne w zamachu dziecko zostało częściowo sparaliżowane.
Milicja badająca resztki bomby zabezpieczone na miejscu zdarzenia ustaliła, że bombę przygotowała osoba, posiadająca wiedzę z zakresu elektromechaniki, zamieszkała w pobliżu miejsca zdarzenia. W ten sposób wytypowano 50 osób i przeszukano ich mieszkania. W domu Jarosa znaleziono sprzęt i materiały, które użył do przygotowania bomby. Na rozprawie sądowej w dniach 9-25 maja 1962 został skazany na śmierć, a 5 stycznia 1963 powieszony.
Jak ustalono, Stanisław Jaros dokonał w latach 1949–1953 kilku mniej spektakularnych sabotaży: wysadził koparkę, skrzynię połączeń semaforowych, słup wysokiego napięcia, transformator w jednej z kopalni, a także należącą do sieci CPN lokalną stację benzynową.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Major kazał żołnierzom mierzyć penisy. Na właściciela najdłuższego czekała nagroda

Dowódca jednostki wojskowej, stacjonującej w miejscowości Rikasikha w pobliżu Archangielska, w północnej części europejskiej Rosji, trafi na cztery lata do kolonii karnej. Wojskowy został ukarany za to, że kazał żołnierzom… mierzyć sobie penisy.
/od admina: w iluż to armiach świata. ta się zabawiają z poborowymi?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy grzmi na lód, będzie głód.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: prosienicznik szorstki [Hypochoeris radicata]. /441274

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 4 grudnia 2017, 05:36

Witam w poniedziałek 4 grudnia, do końca roku 27 dni. Dziś mają imieniny: Barbara i Filip, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, temperatura -1 stopień. Wschód słońca 7:29, zachód 15:32, dzień będzie trwał 8:03, 8:39 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Krótka pamięć
W końcu historia zapomina,
Czy Kain Abla, czy Abel Kaina?


KALENDARIUM:
1942 - We wsiach Pantalowice i Hadle Szklarskie żołdacy niemieccy zamordowali dziewięciu Polaków pomagających Żydom.
1944 – NŻołdacy niemieccy napadli dokonując masakry 15 mieszkańców Zawadki (powiat myślenicki).
2003 – Śmigłowiec Mi-8 z premierem Leszkiem Millerem rozbił się pod Piasecznem, w wyniku czego rannych zostało 14 spośród 15 osób na pokładzie.

Zawadka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Tokarnia. Podczas okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej ludność wsi udzielała pomocy polskim i radzieckim oddziałom partyzanckim. 29 listopada 1944 doszło do walki Niemców z oddziałem partyzanckim, który zatrzymał się we wsi, zakończonej wycofaniem się partyzantów do lasów i zabiciem przez Niemców kilku mieszkańców. 4 grudnia 1944 żołdacy niemieccy napadli na wieś, paląc domy i zabijając dalszych mieszkańców (15 zabitych, według tablicy na pomniku). Uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z 6 września 1946 Gromada Zawadka została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy za okazywaną pomoc oddziałom partyzanckim w okresie okupacji.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Skandal w bydgoskim autobusie. Kontrolerzy bezpardonowo potraktowali obywatelkę USA

Wsiadłam przy rondzie Grunwaldzkim. Od razu zauważyłam, że dwóch mężczyzn wykręca ręce dziewczynie, a ona próbuje się bronić i wyrwać. Panowie nie przestawali nawet wtedy, gdy ludzie w autobusie prosili, by dać jej spokój.
/od admina: 1. co z informacją o bilecie, miała skasowany czy nie? 2.Rozumiem skandalem jest, że tak potraktowali Amerykankę, gdyby Polkę, nie byłoby problemu??/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy w Barbarę pada - zima ostra się zapowiada.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: brodawnik zwyczajny [Leontodon hispidus], roślina kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 5 grudnia 2017, 03:58

Witam we wtorek 5 grudnia, do końca roku 26 dni. Dziś mają imieniny: Juliusz i Krystyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 7:31, zachód 15:31, dzień będzie trwał 8:00, 8:42 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Kryształowa kobieta
Przeszłość pani kryształowa,
Kryształ cięty wciąż od nowa.


KALENDARIUM:
1906 – Założycielka mariawityzmu siostra Feliksa Kozłowska została imiennie ekskomunikowana jako pierwsza kobieta w historii chrześcijaństwa.
1914 – I wojna światowa: po porażce w bitwie pod Łodzią Rosjanie rozpoczęli ewakuację z miasta.
1975 - Oddano do użytku Dworzec Centralny w Warszawie.

Feliksa Magdalena Maria Franciszka Kozłowska (ur. 27 maja 1862 w Wielicznej koło Węgrowa, zm. 23 sierpnia 1921 w Płocku) − założycielka i duchowa opiekunka mariawityzmu, przez wyznawców nazywana Mateczką i uznana za świętą w Kościołach mariawickich.
Początkowo zakonnica rzymskokatolicka, założycielka ukrytego Zgromadzenia Sióstr Ubogich św. Klary, które później przybrało nazwę Zgromadzenia Sióstr Mariawitek Nieustającej Adoracji Ubłagania, 5 grudnia 1906 została imiennie ekskomunikowana jako pierwsza kobieta w historii chrześcijaństwa w Kościele rzymskokatolickim. Założycielka Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, mistyczka, w opinii mariawitów przekazała Kościołowi objawienie zawarte w Dziele Wielkiego Miłosierdzia, nieuznanym przez Kościół rzymskokatolicki. Urodziła się w rodzinie rzymskokatolickiej. Jej rodzicami byli Jakub Kozłowski herbu Nałęcz oraz Anna z Olszewskich, wywodzący się ze zubożałej szlachty polskiej. Jakub Kozłowski był pełnomocnikiem właścicieli majątku w Stoczku Węgrowskim i pracował jednocześnie jako nadleśniczy w ich dobrach w Wielicznej. Została ochrzczona 19 czerwca 1862 w kościele parafialnym w Stoczku. Edukację rozpoczęła dość wcześnie. Od lat dziecinnych matka uczyła ją pisać i czytać w języku polskim, a także kształtowała w niej zamiłowanie do polskości i religii. Od czasu zamieszkania w Warszawie naukę pobierała w domu nauczycielki, a następnie na pensji hrabiny Skarbek i w IV Gimnazjum Żeńskim w Warszawie przy ul. Miodowej. Kończąc naukę, władała biegle językiem rosyjskim, angielskim i francuskim. Powołanie do stanu zakonnego Feliksa odczuwała w dość młodym wieku. Plan wstąpienia do klasztoru warszawskich wizytek, na skutek rozporządzeń carskich w stosunku do zakonów, okazał się niemożliwy do realizacji. Dzięki o. Łukaszowi Zaczyńskiemu, pod którego kierunkiem odprawiała w Zakroczymiu rekolekcje, w 1883 wstąpiła do Zgromadzenia Franciszkanek od Cierpiących. Przy końcu szóstego roku istnienia Zgromadzenia Matki Marii Franciszki, 2 sierpnia 1893 nastąpiło jej wielkie przeżycie mistyczne, znane pod nazwą Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia. Miało to miejsce w płockim kościele seminaryjnym św. Jana Chrzciciela w święto Matki Bożej Anielskiej. Treścią Objawienia była sprawa duchowego stanu świata, pogrążonego w upadku, oraz konieczność ratunku, który Bóg daje w Miłosierdziu we czci Przenajświętszej Eucharystii i Pomocy Maryi, a w przypadku odrzucenia Miłosierdzia - odnowienie ziemi i Kościoła poprzez karę i sprawiedliwość. Wydarzenie to zapoczątkowało cykl podobnych doświadczeń, trwających do 1918. Głoszeniem związanego z nimi orędzia miało zająć się Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów, opartych na pierwszej regule św. Franciszka z Asyżu. Nazwą "mariawitek" objęte zostaje także założone wcześniej Zgromadzenie Sióstr Ubogich, nazwane w Objawieniu "kolebką" mariawityzmu. W 1903 Maria Franciszka wraz ze związanymi z nią kapłanami rozpoczęła starania o zatwierdzenie przez władze kościelne Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów. W styczniu przesłała spisane przez siebie objawienia trzem biskupom: warszawskiemu, płockiemu i lubelskiemu. 31 sierpnia 1904 Kongregacja Inkwizycji podjęła uchwałę, nakazującą delegalizację całego Związku Nieustającej Adoracji Ubłagania Przenajświętszego Sakramentu oraz zerwanie wszelkich kontaktów kapłanów i sióstr z Marią Franciszką. Mimo podporządkowania się dekretowi przez Marię Franciszkę i kapłanów władze kościelne nadal stosowały utrudnienia prowadzące aż do usuwania kapłanów mariawitów z ich urzędów w Kościele.
Na skutek tego w lutym 1906 kapłani mariawici zrywają łączność z biskupami i zwracają się o pomoc do najwyższej instancji w Rzymie. Ponieważ obiecane załatwienie sprawy mariawickiej przez Rzym przedłużało się, a w kraju coraz bardziej wzmagały się prześladowania mariawitów, ojciec Maria Michał Kowalski, przełożony Zgromadzenia Kapłanów, wizytując parafię po raz pierwszy zapoznał wiernych z objawieniami Mateczki i jej posłannictwem. 31 grudnia 1906 ogłoszono imienną klątwę na Marię Franciszkę i przełożonego Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, ojca Marię Michała Kowalskiego, która po 20 dniach miała objąć także tych, którzy pozostaną wierni jej oraz jej objawieniom. Najprawdopodobniej około 1906 roku ks. J.M.M. Kowalski namalował portret Feliksy Kozłowskiej, który powiesił w kościele mariawickim w Sobótce Nowej. Mariawici modlili się za jego pośrednictwem do, żyjącej wówczas, Feliksy Kozłowskiej. W późniejszym czasie wizerunek został przewieszony, zaś w 1918 roku spalony na polecenie Kozłowskiej[15]. Po jej śmierci, 23 sierpnia 1921 została uznana przez mariawitów za świętą, a arcybiskup Jan Maria Michał Kowalski rozwinął silnie kult założycielki mariawityzmu.

Obrazek

Obraz Marii Franciszki Kozłowskiej w kaplicy Katolickiego Kościoła Mariawitów w Grzmiącej

WIADOMOŚĆ DNIA:
Łódź: Niemcy pobici za rozmowę po niemiecku

W niedzielę nad ranem na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi grupa mężczyzn pobiła trzech Niemców. Za to, że rozmawiali po niemiecku.
/od admina: kto mieczem wojuje, ileż było przypadków pobicia POLAKÓW W SZKOPI? Ciekawe, czy ci szkopi w Łodzi, popiwszy zaczęli zachowywać się ze swoją zwykłą szkopska butą i wyśpiewywać "Deutschland, Deutschland über alles"??/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Piąty grudzień stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień o marcu gada.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: goryczel jastrzębcowaty [Piciris hieracioides].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 5 grudnia 2017, 04:00

Witam we wtorek 5 grudnia, do końca roku 26 dni. Dziś mają imieniny: Juliusz i Krystyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 7:31, zachód 15:31, dzień będzie trwał 8:00, 8:42 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Kryształowa kobieta
Przeszłość pani kryształowa,
Kryształ cięty wciąż od nowa.


KALENDARIUM:
1906 – Założycielka mariawityzmu siostra Feliksa Kozłowska została imiennie ekskomunikowana jako pierwsza kobieta w historii chrześcijaństwa.
1914 – I wojna światowa: po porażce w bitwie pod Łodzią Rosjanie rozpoczęli ewakuację z miasta.
1975 - Oddano do użytku Dworzec Centralny w Warszawie.

Feliksa Magdalena Maria Franciszka Kozłowska (ur. 27 maja 1862 w Wielicznej koło Węgrowa, zm. 23 sierpnia 1921 w Płocku) − założycielka i duchowa opiekunka mariawityzmu, przez wyznawców nazywana Mateczką i uznana za świętą w Kościołach mariawickich.
Początkowo zakonnica rzymskokatolicka, założycielka ukrytego Zgromadzenia Sióstr Ubogich św. Klary, które później przybrało nazwę Zgromadzenia Sióstr Mariawitek Nieustającej Adoracji Ubłagania, 5 grudnia 1906 została imiennie ekskomunikowana jako pierwsza kobieta w historii chrześcijaństwa w Kościele rzymskokatolickim. Założycielka Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, mistyczka, w opinii mariawitów przekazała Kościołowi objawienie zawarte w Dziele Wielkiego Miłosierdzia, nieuznanym przez Kościół rzymskokatolicki. Urodziła się w rodzinie rzymskokatolickiej. Jej rodzicami byli Jakub Kozłowski herbu Nałęcz oraz Anna z Olszewskich, wywodzący się ze zubożałej szlachty polskiej. Jakub Kozłowski był pełnomocnikiem właścicieli majątku w Stoczku Węgrowskim i pracował jednocześnie jako nadleśniczy w ich dobrach w Wielicznej. Została ochrzczona 19 czerwca 1862 w kościele parafialnym w Stoczku. Edukację rozpoczęła dość wcześnie. Od lat dziecinnych matka uczyła ją pisać i czytać w języku polskim, a także kształtowała w niej zamiłowanie do polskości i religii. Od czasu zamieszkania w Warszawie naukę pobierała w domu nauczycielki, a następnie na pensji hrabiny Skarbek i w IV Gimnazjum Żeńskim w Warszawie przy ul. Miodowej. Kończąc naukę, władała biegle językiem rosyjskim, angielskim i francuskim. Powołanie do stanu zakonnego Feliksa odczuwała w dość młodym wieku. Plan wstąpienia do klasztoru warszawskich wizytek, na skutek rozporządzeń carskich w stosunku do zakonów, okazał się niemożliwy do realizacji. Dzięki o. Łukaszowi Zaczyńskiemu, pod którego kierunkiem odprawiała w Zakroczymiu rekolekcje, w 1883 wstąpiła do Zgromadzenia Franciszkanek od Cierpiących. Przy końcu szóstego roku istnienia Zgromadzenia Matki Marii Franciszki, 2 sierpnia 1893 nastąpiło jej wielkie przeżycie mistyczne, znane pod nazwą Objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia. Miało to miejsce w płockim kościele seminaryjnym św. Jana Chrzciciela w święto Matki Bożej Anielskiej. Treścią Objawienia była sprawa duchowego stanu świata, pogrążonego w upadku, oraz konieczność ratunku, który Bóg daje w Miłosierdziu we czci Przenajświętszej Eucharystii i Pomocy Maryi, a w przypadku odrzucenia Miłosierdzia - odnowienie ziemi i Kościoła poprzez karę i sprawiedliwość. Wydarzenie to zapoczątkowało cykl podobnych doświadczeń, trwających do 1918. Głoszeniem związanego z nimi orędzia miało zająć się Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów, opartych na pierwszej regule św. Franciszka z Asyżu. Nazwą "mariawitek" objęte zostaje także założone wcześniej Zgromadzenie Sióstr Ubogich, nazwane w Objawieniu "kolebką" mariawityzmu. W 1903 Maria Franciszka wraz ze związanymi z nią kapłanami rozpoczęła starania o zatwierdzenie przez władze kościelne Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów. W styczniu przesłała spisane przez siebie objawienia trzem biskupom: warszawskiemu, płockiemu i lubelskiemu. 31 sierpnia 1904 Kongregacja Inkwizycji podjęła uchwałę, nakazującą delegalizację całego Związku Nieustającej Adoracji Ubłagania Przenajświętszego Sakramentu oraz zerwanie wszelkich kontaktów kapłanów i sióstr z Marią Franciszką. Mimo podporządkowania się dekretowi przez Marię Franciszkę i kapłanów władze kościelne nadal stosowały utrudnienia prowadzące aż do usuwania kapłanów mariawitów z ich urzędów w Kościele.
Na skutek tego w lutym 1906 kapłani mariawici zrywają łączność z biskupami i zwracają się o pomoc do najwyższej instancji w Rzymie. Ponieważ obiecane załatwienie sprawy mariawickiej przez Rzym przedłużało się, a w kraju coraz bardziej wzmagały się prześladowania mariawitów, ojciec Maria Michał Kowalski, przełożony Zgromadzenia Kapłanów, wizytując parafię po raz pierwszy zapoznał wiernych z objawieniami Mateczki i jej posłannictwem. 31 grudnia 1906 ogłoszono imienną klątwę na Marię Franciszkę i przełożonego Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, ojca Marię Michała Kowalskiego, która po 20 dniach miała objąć także tych, którzy pozostaną wierni jej oraz jej objawieniom. Najprawdopodobniej około 1906 roku ks. J.M.M. Kowalski namalował portret Feliksy Kozłowskiej, który powiesił w kościele mariawickim w Sobótce Nowej. Mariawici modlili się za jego pośrednictwem do, żyjącej wówczas, Feliksy Kozłowskiej. W późniejszym czasie wizerunek został przewieszony, zaś w 1918 roku spalony na polecenie Kozłowskiej[15]. Po jej śmierci, 23 sierpnia 1921 została uznana przez mariawitów za świętą, a arcybiskup Jan Maria Michał Kowalski rozwinął silnie kult założycielki mariawityzmu.

Obrazek

Obraz Marii Franciszki Kozłowskiej w kaplicy Katolickiego Kościoła Mariawitów w Grzmiącej

WIADOMOŚĆ DNIA:
Łódź: Niemcy pobici za rozmowę po niemiecku

W niedzielę nad ranem na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi grupa mężczyzn pobiła trzech Niemców. Za to, że rozmawiali po niemiecku.
/od admina: kto mieczem wojuje, ileż było przypadków pobicia POLAKÓW W SZKOPI? Ciekawe, czy ci szkopi w Łodzi, popiwszy zaczęli zachowywać się ze swoją zwykłą szkopska butą i wyśpiewywać "Deutschland, Deutschland über alles"??/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Piąty grudzień stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień o marcu gada.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: goryczel jastrzębcowaty [Piciris hieracioides].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 6 grudnia 2017, 05:24

Witam w środę 6 grudnia, do końca roku 25 dni. Dziś mają imieniny: Angelika i Mikołaj, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 6 stopni. Wschód słońca 7:32, zachód 15:31, dzień będzie trwał 7:59, 8:43 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Obwieszczenie
Na buzi - plakat,
Że w sercu - vacat.


KALENDARIUM:
1764 – Wprowadzono zunifikowany system miar.
1794 – Hugo Kołłątaj został aresztowany w Radymnie przez Austriaków.
1914 – I wojna światowa:Wojska niemieckie zajęły Łódź.

Hugo Stumberg Kołłątaj herbu Kotwica, inna forma nazwiska: Kołłontay, ps. i krypt.: Anonim; Jeden Obywatel; H. K.; X. H. K.(?) (ur. 1 kwietnia 1750 w Dederkałach Wielkich na Wołyniu, zm. 28 lutego 1812 w Warszawie) – polski polityk, publicysta oświeceniowy, pisarz polityczny, katolicki prezbiter, kanonik, satyryk, poeta, geograf, historyk. W latach 1783–1786 rektor Szkoły Głównej Koronnej, referendarz wielki litewski od 1786, podkanclerzy koronny od 1791, radca wydziału skarbu Rady Najwyższej Narodowej w 1794 roku. Jeden z twórców Konstytucji 3 maja. Urodzony w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej Antoniego herbu Kotwica i Marianny z Mierzeńskich; chrzest 3 maja 1750 w kościele oo. reformatów w Dederkałach Wielkich. W 1756 nastąpiła przeprowadzka rodziny Kołłątajów do Nieciesławic w dawnym powiecie stopnickim w województwie sandomierskim[1]. Początkową edukację odebrał w szkołach w Pińczowie, a następnie kształcił się na Akademii Krakowskiej, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii (1768). W latach 1770–1774 studiował w Wiedniu, a później w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa i teologii oraz przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie do Polski został kanonikiem krakowskim. Przygotowywał i uczestniczył w insurekcji kościuszkowskiej, wchodząc w skład Rady Najwyższej Narodowej, obejmując w niej Wydział Skarbu i prezentując bardziej radykalne poglądy niż w okresie Konstytucji 3 Maja. Pod koniec powstania kościuszkowskiego po szturmie Pragi 4 listopada 1794 Hugo Kołłątaj potajemnie opuścił Warszawę. 6 grudnia 1794 został aresztowany z rozkazu cesarskiego przez starostę przemyskiego Luegera na rogatkach Przemyśla, w drodze przez Galicję i Węgry do Wenecji. Osadzony w areszcie, po sześciu dniach został przewieziony do więzienia w Ołomuńcu[7], a następnie do twierdzy Josephstadt, gdzie przebywał od 10 lutego 1795. Po licznych zabiegach rodziny, władze austriackie zgodziły się na jego uwolnienie w grudniu 1802, pod warunkiem opuszczenia granic Cesarstwa. Kołłątaj udał się na Wołyń, gdzie był współtwórcą Liceum Krzemienieckiego. W latach 1807–1808 podejrzany o kontakty z Napoleonem, został wywieziony i przetrzymywany w Moskwie przez Rosjan. W latach 1809–1812 był członkiem rzeczywistym Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk[8].
Ostatnie lata życia przebywał w Księstwie Warszawskim. Zmarł w samotności po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany na warszawskich Powązkach, ale urna z jego sercem została złożona w kościele w Wiśniowej, gdzie mieszkał jego brat Rafał Kołłątaj.

Obrazek

Hugo Kołłątaj
WIADOMOŚĆ DNIA:
Jak wypadł Duda podczas orędzia? Odpowiadają internauci

Andrzej Duda został przywitany w Sejmie z mniejszym entuzjazmem niż Beata Szydło. Podczas jego orędzia słychać było z kolei zarówno brawa, jak i buczenie. Nie tylko posłowie i senatorowie ocenili wystąpienie głowy państwa. Uaktywnili się też internauci, z czego prezydent niekoniecznie może się cieszyć.
/od admina: mam wrażenie, iż żona PAD-a, przejęła cugle rządów nad nim./


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kozibród łąkowy [Tragopagon pratensis].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 7 grudnia 2017, 03:50

Witam w czwartek 7 grudnia, do końca roku 24 dni. Dziś mają imieniny: Ambroży i Marcin, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 5 stopni. Wschód słońca 7:33, zachód 15:31, dzień będzie trwał 7:58, 8:44 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Krzew
Ptaki lecą na południe,
Ja się pogodziłem z grudniem
I zostaję jak te drzewa,
Aż znów wiosna się rozśpiewa.


KALENDARIUM:
1944 – W nocy z 6 na 7 grudnia oddział AK pod dowództwem por. Jana Borysewicza odbił po raz drugi, tym razem z rąk sowieckich, miasto Ejszyszki (obecnie na Litwie). Z rozbitego aresztu NKWD uwolniono 34 więźniów, zniszczono dokumentację NKWD i miejscowej placówki prosowieckiego Związku Patriotów Polskich.
1977 – 7 osób zginęło, a 56 zostało rannych w katastrofie kolejowej w Kraskach koło Łęczycy.
1983 – 8 osób zginęło w wybuchu gazu w bloku mieszkalnym na osiedlu Retkinia w Łodzi.

Kraski – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Świnice Warckie. Katastrofa kolejowa w Kraskach wydarzyła się 7 grudnia 1977 ok. godz. 3:40 na odcinku Zduńska Wola – Inowrocław. W jej wyniku poniosło śmierć 7 osób, 56 zostało rannych. Przyczyną katastrofy było najechanie pociągu relacji Katowice – Gdynia Główna na pociąg stojący na rozjeździe. Lokomotywa wraz z kolejnymi wagonami (1‒3) przewróciła się, a dwa kolejne wagony ustawiły się w poprzek toru, na którym odbywała się jazda pociągu pospiesznego.


WIADOMOŚĆ DNIA:
„Różaniec wynagradzający Bogu za sodomię.” Nietypowe modły na ulicach Słupska

Publiczny Różaniec w Słupsku to ekspiacja (pokuta – red.) za grzech sodomii oraz w intencji nawrócenia prezydenta R. Biedronia” – wyjaśniali organizatorzy akcji. – Zadeklarowany homoseksualista jest prezydentem miasta. Świadomie, czy nie może on wpływać na ludzi, pokazując, że homoseksualizm jest czymś normalnym. A tak nie jest, bo jest to grzech – dodawał w rozmowie z Onetem jeden z organizatorów akcji Maciej Maleszyk.
/od admina: w sposób symboliczny przyłączam się do tej modlitwy: OJCZE NASZ...../

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Święty Ambroży zimy przysporzy.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: mniszek pospolity [Taraxacum 0fficinale], roślina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 8 grudnia 2017, 05:35

Witam w piątek 8 grudnia, do końca roku 23 dni. Dziś mają imieniny: Edyta i Makary, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 3 stopnie. Wschód słońca 7:34, zachód 15:30, dzień będzie trwał 7:56, 8:46 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Odkrywca

Kolumb, jak wiemy, odkrył Amerykę,
Historia wspomina go czule.
Jam odkrył więcej, odkrywszy Ludwikę,
Bo naraz obydwie półkule.


KALENDARIUM:
1506 – Zygmunt I Stary został wybrany na Sejmie w Piotrkowie na króla Polski.
1918 – Odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
1941 – Niemcy utworzyli obóz zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Ośrodek zagłady Chełmno nad Nerem (niem. SS-Sonderkommando Kulmhof) – niemiecki ośrodek zagłady Żydów założony przez Niemców we wsi Chełmno nad Nerem (niem. Kulmhof am Nehr). Funkcjonował od jesieni 1941 roku do kwietnia 1943 oraz krótko w 1944 roku. Główne miejsce masowej zagłady ludności żydowskiej z Kraju Warty oraz więźniów łódzkiego getta. Podobnie do obozów zagłady w Bełżcu lub Treblince o lokalizacji zdecydowało położenie: infrastruktura transportowa oraz oddalenie zalesionych terenów od skupisk ludzkich. Obóz utworzono wyjątkowo szybko. Zagospodarowano istniejący pałac otoczony parkiem, wysiedlono okoliczną ludność i przejęto budynki mogące służyć celom obozowym (plebanię, remizę itp.).
Transporty przybywały już od grudnia 1941, ofiary mordowano przez zagazowanie spalinami w ciężarówkach. Początkowo ciała grzebano masowo w fosach, które rozkopano latem 1942 roku, aby następnie spalić zwłoki. Utworzono wówczas krematoria do spalania ofiar z kolejnych transportów. 7 kwietnia 1943 zaniechano dalszych mordów w tym miejscu, wysadzono zabudowania (w tym adaptowany dawny pałac) i krematoria. W okresie od kwietnia 1943 do czerwca 1944 obóz był nieczynny. Po przerwie zaczęły znów przybywać transporty z Łodzi. Obóz – uruchomiony ponownie w 1944 roku, w ramach przyspieszenia akcji zagłady przed przybyciem Armii Czerwonej – przestał ostatecznie istnieć 17 stycznia 1945 roku, w przeddzień wkroczenia wojsk radzieckich.
Komendantami obozu byli: Herbert Lange (1940 – marzec 1942) i Hans Johann Bothmann (marzec 1942 – marzec 1943), zastępcą m.in. Walter Piller. W obozie pracowało stale około 120-130 SS-manów. Po wojnie udało się ustalić personalia 70 członków załogi SS z Kulmhof. Wśród nich 14 zostało osądzonych i w większości skazanych na niewielkie kary w zawieszeniu.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Beata Szydło podała się do dymisji

Decyzja Komitetu Politycznego PiS. Przyjmujemy rezygnację Premier Beaty Szydło z funkcji Prezesa Rady Ministrów.Podkreślamy Jej dalszą potrzebę służenia Polsce na eksponowanym stanowisku rządowym.Równocześnie wysuwamy Mateusza Morawieckiego na stanowiska Prezesa Rady Ministrów — napisała Mazurek w Twitterze
/od admina: Rodzi się pytanie, kto właściwie stanowi rząd w POLSCE? Kolejny żyd, zastępuje na stanowisku PREMIERA, POLKĘ, KATOLICZKĘ, cieszącą się ogromnym poparciem POLAKÓW!! /

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Po suchym grudniu sucha wiosna bywa i pogoda we żniwa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: wężymord niski [Scorzonera humilis], roślina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

ODPOWIEDZ