Pobudka dla forum

Luźne pogaduchy
Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 27 stycznia 2018, 05:15

Witam w sobotę 27 stycznia, do końca roku 339 dni. Dziś mają imieniny: Elwira i Julian, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 7:27, zachód 16:20, dzień będzie trwał 8:53, 1:06 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Łaskawsze
Czasem "nigdy" łaskawsze
Aniżeli "zawsze".


KALENDARIUM:
1945 - Żołdacy radzieccy dokonali zbrodni w Przyszowicach i Miechowicach na Górnym Śląsku.
1989 - Odbyło się rządowo-opozycyjne spotkanie w Magdalence.
2008 – W wyniku przejścia nad Polską orkanu Paula zginęła jedna osoba, a kilka zostało rannych.

Rozmowy w Magdalence – spotkania władz państwowych PRL z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”, odbywające się od 16 września 1988 roku w ośrodku konferencyjnym MSW w Magdalence pod Warszawą. Celem rozmów było przygotowanie obrad Okrągłego Stołu. Jednak nieporozumienia w obozie władzy spowodowały bardzo szybkie przerwanie spotkań.
Dopiero początek 1989 roku przyniósł w PZPR wzrost siły grupy reformatorów i 27 stycznia 1989 roku mikrobusy przywoziły do Magdalenki ekipy gen. Czesława Kiszczaka i Lecha Wałęsy.
Już 6 lutego 1989 w Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Niebawem utknęły w martwym punkcie i 2 marca 1989 rozpoczęła się druga tura rozmów w Magdalence – rozpatrywano tam najbardziej sporne kwestie z obrad Okrągłego Stołu.
W czasie obrad Okrągłego Stołu odbyło się 5 spotkań w Magdalence (spotkania odbywały się też czasem w gmachu URM) – w czasie tych spotkań przygotowywano stanowiska wspólne, które znane były potem jako ustalenia Okrągłego Stołu. W sumie tzw. Grupa Magdalenka spotykała się 13 razy – były to spotkania robocze i spotkania współprzewodniczących grup. /od admina: żydowscy doradcy Solidarności, dogadali z żydowskimi komuchami, podział władzy i łupów!/

WIADOMOŚĆ DNIA:
Pawłowicz zwolniona z uczelni? Posłanka PiS przedstawia własną wersję

Inną wersję zdarzeń zaprezentowała na Facebooku sama Krystyna Pawłowicz, która skomentowała swoje zwolnienie słowami: „Lewactwo w szale radości”. Polityk PiS stwierdziła, że posła nie można zwolnić z pracy. „Sama się wcześniej zwolniłam, by mieć więcej czasu na obronę polskich spraw przed wami”... – zwróciła się do adresatów swojej wiadomości.
/od admina: od lat łże media, takimi kłamstwami, jak to na temat Pawłowicz, że została zwolniona, karmią nas łże media, w 90% opanowane przez niemiecki żydo-kapitał!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy styczeń najostrzejszy tedy roczek najpłodniejszy.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Ziarnopłon wiosenny – ficaria verna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 28 stycznia 2018, 06:12

Witam w niedzielę 28 stycznia, do końca roku 338 dni. Dziś mają imieniny: Karol i Maria, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 2 stopnie. Wschód słońca 7:26, zachód 16:21, dzień będzie trwał 8:55, 1:08 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

DLA RÓWNOWAGI
By równowaga nie była zwichnięta,
Podnosząc suknię - spuszczała oczęta.


KALENDARIUM:
1576 – Szlachta na zjeździe w Jędrzejowie uznała elekcję Stefana Batorego na króla Polski.
1943 – Żołdactwo niemieckie rozpoczęło dwudniową napaść na wieś Dzierążnia na Zamojszczyźnie, w której zamordowali ponad 60 mieszkańców.
2006 – Podczas wystawy gołębi pocztowych, pod ciężarem nieusuniętego śniegu zawalił się dach jednej z hal Międzynarodowych Targów Katowickich, w wyniku czego zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych.

Napaść na wieś Dzierążnia – masowy mord na ludności cywilnej, połączony z grabieżą i niszczeniem mienia, dokonany przez bandytów niemieckich w dniach 28–29 stycznia 1943 roku we wsi Dzierążnia na Zamojszczyźnie.
27 stycznia 1943 roku w Dzierążni rozegrało się starcie pomiędzy niemiecką żandarmerią a partyzantami Batalionów Chłopskich, którzy usiłowali odbić aresztowanych mieszkańców. W odwecie żołdacy niemieccy napadli na wieś, mordując ponad 60 osób i paląc osiem gospodarstw. Następnego dnia Niemcy powrócili większymi siłami do Dzierążni i rozpoczęli pacyfikację, która zakończyła się dopiero 29 stycznia. Najpierw żołdacy niemieccy otoczyli wieś, po czym idąc od domu do domu zabijali każdego napotkanego mieszkańca bez względu na wiek i płeć. Masakrze towarzyszyły grabież mienia oraz palenie zabudowań. Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich informuje, że zamordowano wtedy 66 Polaków. W opracowaniu Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939–1945 wymieniono natomiast nazwiska 62 ofiar, wśród których znajdowało się trzydziestu czterech mężczyzn, dziewiętnaście kobiet i dziewięcioro dzieci. Najmłodsza ofiara liczyła 2 lata, najstarsza 82 lata. Całkowicie spalono osiem gospodarstw wraz z całym inwentarzem.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Kaczyński: Niemcy udzielają porad, a nie rozliczyli się z faszyzmem

Kaczyński skrytykował Niemcy za to, że "udzielają nam porad co jest szczytem bezczelności wziąwszy pod uwagę historię Niemiec i to że się nie rozliczyły z faszyzmem". Prezes PiS wyliczał, że w ubiegłym roku w Niemczech "odbyło się 211 marszów nazistowskich", a w Bundestagu zasiadają partie, które "chwalą działania Wehrmachtu".
/od admina: przez ostatnie lata, warszawka prowadziła głupia i zakłamana politykę zagraniczną, co rozzuchwaliło nie tylko szkopów, ale i inni sąsiedzi, co i rusz obrażali POLSKĘ, oraz POLAKÓW, zamieszkałych na obecnych terytoriach, tych państw!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Urodzaje da rola gdy deszcz leje w Karola.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Kokorycz pusta – corydalis cava./459892

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 29 stycznia 2018, 04:05

Witam w poniedziałek 29 stycznia, do końca roku 337 dni. Dziś mają imieniny: Aniela i Franciszek, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 6 stopni. Wschód słońca 7:24, zachód 16:23, dzień będzie trwał 8:59, 1:12 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Mądrość z wiekiem
Ta mądrość człowiekowi
Przychodzi dopiero z wiekiem:
Nie każdy pies - jest psem,
Nie każdy człowiek - człowiekiem.


KALENDARIUM:
1655 – IV wojna polsko-rosyjska: rozpoczęła się bitwa pod Ochmatowem.
1943 – Niemiecka żandarmeria napadła wsie Budy i Huta Dzierążyńska na Zamojszczyźnie, mordując 71 Polaków .
1944 - W Koniuchach (obecnie Litwa) sowieccy (rosyjscy i litewscy) i żydowscy bandyci dokonali mordu na co najmniej 38 Polakach.

Zbrodnia w Koniuchach – masakra dokonana 29 stycznia 1944 przez bandytów radzieckich (Rosjan i Litwinów) Genrikasa Zimanasa i żydowskich Jaakowa Prennera na co najmniej 38 polskich mieszkańcach (mężczyznach, kobietach i dzieciach; najmłodsze miało 2 lata) we wsi Koniuchy (dziś na terenie Litwy, dawniej w II Rzeczypospolitej w województwie nowogródzkim w powiecie lidzkim).
W czasie pogromu we wsi spalono większość domów, oprócz zamordowanych, co najmniej kilkunastu mieszkańców zostało rannych, a przynajmniej jedna osoba z nich zmarła następnie wskutek otrzymanych ran. Przed atakiem wieś zamieszkana była przez około 300 polskich mieszkańców, istniało w niej około 60 zabudowań. PBandyci radzieccy wcześniej często rekwirowali mieszkańcom wsi żywność, ubrania i bydło, dlatego też tutejsi mieszkańcy powołali niewielki ochotniczy oddział samoobrony. Banda żydowska liczyła 50 ludzi, a watahy rosyjsko-litewskie około 70 osób. Hersztami byli Jakub Penner i Samuel Kaplinsky. Według jednego z napastników Chaima Lazara celem operacji była zagłada całej ludności łącznie z dziećmi jako przykład służący zastraszeniu reszty wiosek. Napaść na Koniuchy i wymordowanie tutejszej ludności cywilnej był największą z szeregu podobnych akcji prowadzonych w 1943 i 1944 przez bandy żydo-radzieckie w Puszczy Rudnickiej i Nalibockiej (np. masakra ludności w miasteczku Naliboki).

WIADOMOŚĆ DNIA:
Jako jedyna oklaskiwała z pierwszego rzędu ambasador Izraela. "Do dymisji!"

Internauci domagają się dymisji wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Powód? Oklaskiwała kontrowersyjne przemówienie ambasador Izraela, która skrytykowała polską ustawę o IPN.
/od admina: oglądając jej facjatę, wcale, a wcale mnie to nie dziwi, wszak to jest "polka-jerozolimska"!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na Świętego Franciszka przylatuje pliszka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Kokorycz pełna – corydalis solida.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 30 stycznia 2018, 01:15

Witam we wtorek 30 stycznia, do końca roku 336 dni. Dziś mają imieniny: Marcina i Martyny, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 7:23, zachód 16:25, dzień będzie trwał 9:02, 1:15 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

TO-TO
Chwalisz się miła, niespożytą cnotą.
Ale czy kiedy dybał kto na to-to?


KALENDARIUM:
1868 – Spadł meteoryt Pułtusk.
1945 - W rejonie Ławicy Słupskiej na Bałtyku, w dniu 50. urodzin swego patrona, został zatopiony przez radziecki okręt podwodny S-13 niemiecki statek MS Wilhelm Gustloff. Zginęło ponad 9 tys. osób, najwięcej w historii katastrof morskich.
1968 – Studenci przeprowadzili demonstrację pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Warszawie przeciwko zdjęciu przez cenzurę spektaklu Dziady w reżyserii Kazimierza Dejmka.

Meteoryt Pułtusk – pozostałości ciała niebieskiego, które po rozpadnięciu się w atmosferze spadło w postaci deszczu meteorytowego na północny wschód od Pułtuska dnia 30 stycznia 1868. Należy do grupy chondrytów zwyczajnych (H5).
Wiadomości ogólne
Obszar spadku – 127 km²
Masa całkowita spadku – 8863 kg
Liczba okazów – 68 780 (przeważnie po kilka gramów)
Największy znaleziony okaz – 9095 g
Spadek widziano w całej ówczesnej Polsce aż po Lwów, a także we Wrocławiu i Królewcu. Okazy z tego spadku należą do najliczniejszych polskich meteorytów i są dostępne we wszystkich większych polskich muzeach geologicznych. Polska jest w posiadaniu ok. 700 fragmentów. Pozostała, zdecydowana większość znajduje się w muzeach i kolekcjach zagranicznych. Największe okazy spadły w okolicach Rzewnia. Spadek tego meteorytu opisywany jest jako najliczniejszy deszcz meteorytów kamiennych na świecie.

Obrazek

Fragment meteorytu Pułtusk (wystawa meteorytów w Muzeum Techniki w Warszawie)


WIADOMOŚĆ DNIA:
Tatrzański Park Narodowy zażądał demontażu kolejki na Kasprowy Wierch

Tatrzański Park Narodowy wezwał Polskie Koleje linowe do zaprzestania korzystania z Kasprowego Wierchu i demontażu kolejki linowej. To efekt przepychanek dot. umowy na korzystanie przez PKL z terenu należącego do skarbu państwa. TPN, który przejął w wieczystym użytkowaniu tereny skarbu państwa, chciał porozumieć się z PKL ws dzierżawy terenów, nad którymi przebiegają liny nośne wagoników kolejki na Kasprowy Wierch (PKL mają wieczystą dzierżawę jedynie terenów bezpośrednio pod podporami kolejki). Nieoficjalnie jednak działania TPN związane są z faktem, że PKL zamierzają w najbliższym czasie wejść na giełdę papierów wartościowych. Na dodatek to spółka, która niemal w 100 procentach należy do zagranicznego właściciela. Tymczasem rządy Prawa i Sprawiedliwości od początku zapowiadał, że będzie robił wszystko, by wykupić spółkę z zagranicznych rąk.
/od admina: kolejny przykład, jak to banda PO&PSL, dokonywał grabieży naszych skarbów narodowych, pytanie za 100 punktów, którzy z decydentów, nałykali się koralików, za wyzbycie się tej kolejki?/POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Św Marcin lody gładzi ,gdy ich nie ma to je sadzi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Miodunka ćma – pulmonaria obscura.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 31 stycznia 2018, 05:34

Witam w środę 31 stycznia, do końca roku 335 dni. Dziś mają imieniny: Emma i Ludwik, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 3 stopnie. Wschód słońca 7:21, zachód 16:27, dzień będzie trwał 9:06, 1:19 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Mądry
Mądry nawet tej nie wierzy,
Z którą aktualnie leży.


KALENDARIUM:
1915 – I wojna światowa: w walce z Rosjanami pod Bolimowem (powiat skierniewicki) armia niemiecka użyła po raz pierwszy broni chemicznej (bromku ksylilu), który z powodu niskiej temperatury okazał się nieskuteczny.
1944 – Bandyci z niemieckiego gestapo zamordowali w Miąsowej około 20 aresztowanych mieszkańców Jędrzejowa w ramach odwetu za wysadzenie przez oddział „Barabasza” odcinka torów na trasie Miąsowa-Sobków.
2008 - Otwarto Aquapark Fala w Łodzi.

Broń chemiczną po raz pierwszy zastosowano na większą skalę w trakcie I wojny światowej. Pierwsze użycie przez Niemców miało miejsce już 17 października 1914 roku na froncie zachodnim, gdzie w okolicach Neuve-Chapelle ostrzelali pozycje aliantów granatami z gazem łzawiącym. Niemcy, w celu wsparcia piechoty, wystrzelili ok. 3000 sztuk artyleryjskich pocisków 105 mm wypełnionych o-dianizyną (oznaczonych jako Nischrapnell). Atak był zupełnie nieudany, zajmujący ten odcinek frontu Anglicy nie zauważyli nawet obecności tego gazu. Na froncie wschodnim na linii rzek Bzura i Rawka 31 stycznia 1915 roku pod Bolimowem w rejonie wsi Borzymów i Humin Niemcy ostrzelali pozycje rosyjskie artyleryjskimi pociskami o symbolu T (tzw. T-Granaten), wypełnionymi mieszaniną bromku ksylilu i ksylenu, substancją chemiczną wywołująca łzawienie. Oprócz pocisków -T, ostrzał prowadzono pociskami o oznaczeniu "Ni" - od niemieckiego Nispulver. Środek ten wywoływał kichanie. Jego rola było rozszerzenie pęcherzyków płucnych co miało ułatwić wnikanie gazu łzawiącego. Do wsparcia ataku piechoty Niemcy przygotowali ok. 18 tys. pocisków wypełnionych gazami. W rejonie natarcia skoncentrowano 100 baterii (ok. 500 dział, w tym ok. 150 ciężkich). W każdym pocisku znajdowało się ok. 4 kg środka łzawiącego, łącznie 72 tony. Przygotowanie artyleryjskie rozpoczęto o godz. 7.00 przy temperaturze –12 °C. Natarcie rozpoczęto o godz. 11.00. Z powodu niskiej temperatury nie doszło jednak do uwolnienia skutecznych ilości gazów.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Tragedia w Czerwionce-Leszczynach: Powiesił się, bo zabił kolegów?

Tragedia w Czerwionce-Leszczynach na Śląsku. Chevrolet, którym czterej kumple wracali z hucznej "osiemnastki", wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Dwóch nastolatków zginęło, pozostali uciekli. Nazajutrz jeden z nich zgłosił się na policję, a drugiego znaleziono martwego w pobliskim lesie. Wszystko wskazuje na to, że to on prowadził auto.
/od admina: co za tragedia, WIECZNY ODPOCZYNEK, RACZ IM DAĆ PANIE. Wyrazy współczucia dla rodzin/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na Świętego Ludwika koń na grudzie utyka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Kopytnik pospolity – asarum europaeum.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 1 lutego 2018, 06:18

Witam w czwartek 1 lutego, do końca roku 334 dni. Dziś mają imieniny: Alojzy i Brygida, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 3 stopnie. Wschód słońca 7:20, zachód 16:29, dzień będzie trwał 9:09, 1:22 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Małżeństwo
Do karuzeli wsiadacie,
A chodzicie w kieracie.


KALENDARIUM:
1925 – Stacja doświadczalna Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego nadała pierwszą oficjalną audycję radiową. To wydarzenie uznaje się za początek publicznej radiofonii w Polsce.
1944 – W Warszawie żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głôwnej AK dokonali udanego zamachu na Franza Kutscherę, szefa SS i policji Dystryktu Warszawskiego.
1976 – 18 osób zginęło w wyniku wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w Gdańsku.

Akcja Kutschera – udany zamach żołnierzy oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz” na dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa Franza Kutscherę, dokonany 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.
Operacja była najważniejszą zakończoną sukcesem akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru, która została przeprowadzona przez Armię Krajową w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Austriak SS-Brigadeführer i Generalmajor policji Franz Kutschera objął stanowisko dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski – zajmowane poprzednio przez Jürgena Stroopa – 25 września 1943. Podczas służby w Czechosłowacji, Jugosławii, Holandii i na terenie Związku Radzieckiego dał się poznać jako inicjator i organizator wielu pacyfikacji i mordów. Do Warszawy został przeniesiony rozkazem Heinricha Himmlera z Mohylewa.
W mieście i na terenie podległego mu dystryktu Kutschera wprowadził niespotykany wcześniej terror, którego celem było zastraszenie ludności cywilnej i sparaliżowanie działalności polskiego ruchu oporu. Na podstawie nowo wydanego rozporządzenia Hansa Franka z 2 października 1943 O zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie, za śmierć każdego Niemca lub akcję ruchu oporu rozstrzeliwano w trybie doraźnym „odpowiednią liczbę Polaków”. Ogółem od 16 października 1943 do 16 lutego 1944 w 35 publicznych egzekucjach na ulicach Warszawy oficjalnie rozstrzelano (była to łączna liczba nazwisk na niemieckich obwieszczeniach) 1763 osoby. Ponieważ jednak w tym samym czasie dokonywano także egzekucji niejawnych, głównie w ruinach warszawskiego getta, w rzeczywistości liczba ofiar sięgnęła ok. 5 tys. 21 stycznia rozkaz wykonania wyroku otrzymał dowódca I pluton „Agatu” („Pegaza”) Bronisław Pietraszewicz „Lot”. Przystąpił on do opracowania szczegółowego planu akcji, który następnie przeanalizowali wszyscy jej uczestnicy, zgłaszając swoje uwagi. „Lot” dobierał wykonawców akcji bardzo starannie. Grupa miała liczyć 11 osób. Większość z nich znała się jeszcze z działalności w organizacji samokształceniowej „Pet”, której członkowie – wśród nich Bronisław Pietraszewicz – w 1943 weszli w skład „Agatu”, tworząc jego I pluton. Jego członkowie wywodzili się z dwóch środowisk: inteligenckiej młodzieży z urzędniczego Żoliborza oraz robotniczego Starego Miasta. 1 lutego zbiórkę, wyznaczono o godz. 7:30 na ul. Mokotowskiej 59[44]. Poranek był pochmurny. O godzinie 8:50 wszyscy uczestnicy akcji znajdowali się już na swoich stanowiskach. Około godz. 9:00 w celu sprawdzenia rozstawienia przez trasę akcji przeszedł Adam Borys „Pług”.
Zespół „Pegaza” składał się z 12 osób, podzielonych na cztery grupy (wykonawców zamachu, ubezpieczenie, kierowców oraz sygnalizację). Wydarzenia potoczyły się zgodnie z planem. O godzinie 9.06 „Kama” zasygnalizowała wyjście Kutschery z kamienicy w al. Róż.
Do niemieckiego auta podbiegł najpierw „Lot”, a za nim „Kruszynka”. Polski dowódca jako pierwszy z odległości jednego metra otworzył ogień do Kutschery oddając serię ze stena w opuszczone szyby boczne. „Kruszynka” przebiegł dookoła niemieckiego samochodu i oddał w Kutscherę serię z automatu. Dołączył do niego „Miś”, który wyskoczył ze swego auta. Widząc, że niemiecki generał jeszcze się poruszał, „Miś” oddał do niego kilka strzałów. Wspólnie wyciągnęli z samochodu ciężko rannego Kutscherę. Zaczęli przetrząsać kieszenie generała w poszukiwaniu jego dokumentów, których dostarczenie dowództwu – co było częstą praktyką w tego rodzaju akcjach – stanowiło wymagane potwierdzenia wykonania zadania. Dokumentów nie udało się jednak odnaleźć, wobec czego żołnierze „Pegaza” zabrali tylko pistolet i teczkę Kutschery.

Obrazek

Miejsce akcji – Aleje Ujazdowskie przy skrzyżowaniu z ul. Chopina, widok w kierunku placu Na Rozdrożu. Po prawej za drzewami widoczny pałacyk Rzyszczewskich i kamienica Maurycego Spokornego

WIADOMOŚĆ DNIA:
Niebezpieczny precedens. Wojewoda z PiS zamknął część miasta, by uniemożliwić protest narodowców pod ambasadą Izraela

Wojewoda mazowiecki wyłączył z ruchu pieszego i kołowego kilka ulic wokół ambasady Izraela. Choć wprost zapowiedzianego protestu narodowców nie zakazał, to go fizycznie uniemożliwił. Użył do tego przepisów, z których nigdy w ten sposób nie korzystano. To poważne zagrożenie dla wolności zgromadzeń. Wszystkich, a nie tylko narodowych.
/od admina: no i mamy nie tylko dobrą ale nawet wspaniałą zmianę, wszak to powrót do czasów PRL-u. Tam musieliśmy kochać ZSRR, i nie protestować przeciw nim, teraz analogicznie mamy podporządkować się żydostwu!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy nie wymrozi zima, sierpień zbierać co nie ma.Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Wawrzynek wilczełyko – daphne mezereum.


Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 2 lutego 2018, 05:44

Witam w piątek 2 lutego, Matki Bożej Gromnicznej, do końca roku 333 dni. Dziś mają imieniny: Franciszek i Maria, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie znikające obłoki, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 7:18, zachód 16:30, dzień będzie trwał 9:12, 1:25 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

RADA
Nie dbaj, panno, o opinię,
Byleś zachowała linię.


KALENDARIUM:
1944 - Kilkutysięczna ekspedycja niemiecka wspierana przez artylerię i ukraińskich kolaborantów przeprowadziła w Lasach Janowskich szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną, wymierzoną w mieszkańców Borowa oraz okolicznych wsi. Zamordowano od 800 do 1300 Polaków.
1944 - Rzeź wołyńska: ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali mordu na 129 polskich uchodźcach podczas ich ewakuacji z Łanowiec do Wiśniowca.
1944- W odwecie za zabicie poprzedniego dnia Franza Kutschery Niemcy rozstrzelali w pobliżu miejsca akcji w Al. Ujazdowskich 100 zakładników. Kolejnych 200 zamordowano tego samego dnia w ruinach getta.

Zbrodnia na uchodźcach z Łanowiec – zbrodnia dokonana 2 lutego 1944 roku przez ukraińskich zbrodniarzy z bandy UPA na 129 polskich uchodźcach podczas ich ewakuacji z Łanowiec do Wiśniowca.
W związku ze zbliżaniem się frontu radzieckiego, niemiecka okupacyjna załoga Łanowiec przystąpiła do ewakuacji. Wraz z nią w drogę wyruszyło około 150 Polaków obawiających się, że na pozbawioną ochrony miejscowość napadną ukraińscy bandyci z UPA, która od roku prowadziła ludobójczą czystkę etniczną ludności polskiej. Na przodzie kolumny, która opuściła Łanowce, jechali Niemcy w liczbie kilkunastu oraz polscy policjanci z Schutzmannschaft. Pozostali Polacy podążali w tylnej części konwoju. Pomiędzy wsiami Kuśkowce Wielkie a Śniegorówka konwój został zaatakowany i podzielony przez ukraińskich bandytów z UPA. Przód kolumny z Niemcami i około 20 Polakami rzucił się do ucieczki; dowodzący konwojem niemiecki starosta nie pozwolił policjantom na pozostanie i podjęcie walki z ukraińskimi bandytami. Odcięci Polacy, wśród których było kilku policjantów z rodzinami, zostali otoczeni i po zdławieniu słabego oporu wymordowani przy pomocy kamieni i drągów. Zginęło 129 osób.


WIADOMOŚĆ DNIA:
W 2017 r. polskie sądy myliły się częściej niż w latach poprzednich

W 2017 r. polskie sądy myliły się częściej niż w latach poprzednich. Z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że wskaźnik stabilności wyniósł 61,5 proc. W 2015 r. – 63,8 proc., w 2014 r. – 63, 4 proc., a w 2013 r. – blisko 65 proc. Co to oznacza? Że w 2017 r. po odwołaniu utrzymało się zaledwie 61, 5 proc. wyroków.
/od admina: kolejny przykład nowomowy łże mediów, to nie sady się myliły, lecz LUDZIKI ZE SPECJALNEJ KASTY!!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Pamiętaj, że Gromnica, to już zimy połowica, ale żadna też nowina, gdy dopiero się zaczyna.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Wierzba purpurowa – salix purpurea.


Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 3 lutego 2018, 06:32

Witam w sobotę 3 lutego, do końca roku 332 dni. Dziś mają imieniny: Błażej i Ofelia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie marznąca mgła, temperatura -2 stopnie. Wschód słońca 7:17, zachód 16:32, dzień będzie trwał 9:15, 1:28 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Małżeństwo

Miłość nieczystą
Zamienia w wieczystą.


KALENDARIUM:
1943 - W Siedlcach odbył się demonstracyjny pogrzeb dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny, które zamarzły podczas transportu.
1947 – Zapadły wyroki w procesie 10 przywódców I Zarządu Głównego WiN.
1959 – Z Kanady wróciła do kraju część skarbów narodowych, m.in. Szczerbiec, Kronika polska Galla Anonima i insygnia koronacyjne.

31 stycznia 1943 roku do Siedlec dotarł pociąg. W bydlęcych wagonach znajdował się wówczas transport blisko tysiąca osób wysiedlonych przez hitlerowców z Zamojszczyzny. Zdecydowaną większość stanowiły dzieci. Transport ten był częścią Aktion Zamość, której celem było przymusowe wysiedlenie tamtejszych mieszkańców i założenie tam nowych osad dla ludności etnicznie niemieckiej z innych krajów Europy. W ciągu kilku miesięcy wysiedlono z tamtych terenów około 110 tys ludzi, w tym 30 tys dzieci. Część z nich przeznaczona do germanizacji trafiła do III Rzeszy, reszta do dystryktu warszawskiego albo obozów koncentracyjnych. Siedlecki transport nie był dla mieszkańców niespodzianką. Zapowiedziano go już w grudniu. W pobliżu stacji zgromadził się milczący tłum z kocami, chlebem, gorącą kawą. Ludzie ze łzami w oczach i nienawiścią patrzyli na podjeżdżający samochód gestapo. Transport dotarł w samo południe. Społeczeństwo siedleckie zareagowało ogromną życzliwością i zaangażowaniem. Wysiedleni dostali chleb, gorące mleko i okrycia. W ciągu pierwszej doby zaopiekowano się wszystkimi dziećmi, stopniowo organizowano też zatrudnienie dla dorosłych. Większość wysiedlonych znalazła schronienie w Siedlcach i najbliższej okolicy. Samotne dzieci umieszczano w rodzinach zastępczych. Organizacją pogrzebów tych, którzy nie przeżyli zajął się burmistrz Stanisław Zdanowski. Udał się on do niemieckiego komisarza miasta. Komisarz Fabisch wydarł z notesu kartkę i napisał na niej: „Zgadzam się na cichy pogrzeb”. W dniu pogrzebu już od rana gromadziły się tłumy. Po mszy kondukt z białymi trumnami niesionymi przez mieszkańców wyruszył na cmentarz, a pogrzeb przemienił się w manifestację o charakterze patriotycznym. Liczbę uczestników pogrzebu różne źródła podają w przedziale od 4 do nawet 10 tysięcy osób. W kwietniu 1943 za niedotrzymanie słowa komisarzowi Fabischowi i przekształcenie cichego pogrzebu w wielką patriotyczną manifestację burmistrz Zdanowski został aresztowany i wywieziony do Oświęcimia. Następne pogrzeby zmarłych wysiedleńców organizowano już w tajemnicy.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Jarosław Kaczyński: Prawda nie obroni się sama

Prezes PiS stwierdził, że w tej sprawie prawda sama się nie obroni. - Wiemy, że jesteśmy na słabszej pozycji, bo nasi przeciwnicy są bardzo mocni, ale też wiemy, jakie mechanizmy tutaj funkcjonują. Kaczyński uważa, że sformułowanie "polskie obozy śmierci" to "skandaliczne kłamstwo i skrajna niemoralność". - To niska próba przerzucenia odpowiedzialności za potworne zbrodnie z silniejszego, bo Niemcy są od nas silniejsi, na słabszych - powiedział prezes PiS.
/od admina: od dawna wiadomo, ZACZEM PRAWDA ZAŁOŻY BUTY, BLAGA OBLECI JUŻ PÓŁ ŚWIATU!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Pogoda na świętego Błażeja, dobra wiosny nadzieja.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Przetacznik trójlistkowy – veronica triphyllos.


Obrazek

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Post autor: Coltrane » 4 lutego 2018, 11:59

adsenior pisze:Małżeństwo
Miłość nieczystą
Zamienia w wieczystą.
Otóż to!

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 5 lutego 2018, 01:44

Coltrane pisze:
adsenior pisze:Małżeństwo
Miłość nieczystą
Zamienia w wieczystą.
Otóż to!
To napisał mój ulubiony poeta JIS!!

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 5 lutego 2018, 01:45

Witam w poniedziałek 5 lutego, do końca roku 330 dni. Dziś mają imieniny: Agata i Jakub, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -1 stopień. Wschód słońca 7:13, zachód 16:36, dzień będzie trwał 9:23, 1:36 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Maruderowi

Skarżysz się na chmurę pyłu -
To dlaczego idziesz z tyłu?


KALENDARIUM:
1937 – Na wniosek wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego Sejm RP przyjął plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego.
1943 - Około 30 osób zostało zamordowanych przez żołdaków niemieckich, w czasie ich napaści na wieś Lendo Wielkie na Lubelszczyźnie.
1945 - W Baryszu koło Tarnopola ukrańscy mordercy z bandy UPA dokonali masakry 135 Polaków.

Zbrodnie w Baryszu – zbrodnie popełnione na Polakach w miejscowości Barysz położonej w dawnym powiecie buczackim województwa tarnopolskiego przez morderców ukraińskich, w tym zbrodnia dokonana w nocy z 5 na 6 lutego 1945 przez watahę bandy (UPA), hersztem był Petr Chamczuk. W nocy z 5 na 6 lutego 1945 około godz. 22 osiedle Mazury w Baryszu zaatakował banda UPA mordując napotkaną ludność bez względu na płeć i wiek oraz paląc zabudowania. Bandyci otrzymali wsparcie ukraińskiej ludności cywilnej, która rabowała mienie Polaków. Miejscowości broniła tylko część żołnierzy IB (według niektórych świadków tylko 10), ponieważ większość z nich dzień przed zbrodnią wezwano do Buczacza. Na ulicy Plebańskiej napastnicy napotkali zacięty opór IB i mieszkańców. Część ludności schroniła się w murowanych budynkach szkoły i kościoła. Rzeź ludności oraz walki trwały około 5 godzin, po czym banda UPA wycofał się. Henryk Komański i Szczepan Siekierka podają liczbę 135 Polaków zabitych podczas napadu z 5 na 6 lutego 1945. Osiedle Mazury zostało całkowicie spalone. W ciągu kilku dni ocaleni Polacy dokonali pochówku zabitych i przenieśli się do Buczacza, skąd zostali wypędzeni na Ziemie Odzyskane.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zdewastowany pomnik upamiętniający spaloną synagogę. Wandale napisali dwa słowa

Kamienny pomnik w Zielonej Górze upamiętniał synagogę spaloną w czasie Kryształowej Nocy. Nieznani sprawcy przekreślili czarnym markerem Gwiazdę Dawida i napisali "Jude Raus"
/od admina: kto sieje wiatr, zbiera burzę!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Śledziennica skrętnolistna – chrysospelenium alternifolium.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 6 lutego 2018, 05:34

Witam we wtorek 6 lutego, do końca roku 329 dni. Dziś mają imieniny: Bogdany i Doroty, wszystkiego najlepszego dla solenizantek! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura -6 stopni. Wschód słońca 7:12, zachód 16:38, dzień będzie trwał 9:26, 1:39 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

NIECHĘTNIE
Niechętniem dzisiaj zasnął,
Bom zasnął z żoną własną.
Niechętnie też się budzę,
Bo śniły mi się cudze.


KALENDARIUM:
1940 – Został przedstawiony tzw. plan Pabsta, przewidujący 10-krotne zmniejszenie i przebudowę Warszawy.
1943 – W oficynie kamienicy przy ul. Długiej 44/46 Niemcy odkryli skład broni i tajną drukarnię należące do Narodowych Sił Zbrojnych. W wyniku strzelaniny zginęło kilku żołnierzy NSZ i kilku niemieckich policjantów. 80 konspiratorów i mieszkańców kamienicy zostało aresztowanych, a następnie kobiety deportowano do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a mężczyzn rozstrzelano 12 lutego w Lasach Chojnowskich pod Warszawą.
2002 – W katastrofie w KWK „Jas-Mos” w Jastrzębiu Zdroju zginęło 10 górników.

Plan Pabsta – plan urbanistyczny dla miasta Warszawy z czasów II wojny światowej, będący obok innych projektów elementem polityki niemieckiej w stosunku do stolicy Polski w latach 1939–1945.
Zwykle nazwą plan Pabsta określa się plan autorstwa niemieckich architektów Huberta Grossa i Ottona Nurnbergera z 1940, dedykowany Hansowi Frankowi, wykonany pod kierunkiem Friedricha Pabsta (od 1939 naczelnego architekta miasta Warszawy, projektującego modelowe osiedla dla Niemców rozmieszczone wokół centrum miasta). Przewidywał on zburzenie większości zabudowy Warszawy i zamienienia jej w prowincjonalne miasto, służące Niemcom w charakterze ogromnego węzła komunikacyjnego i ośrodka w którym zamieszkiwałaby niemiecka elita i grupa polityczna (niem. Ortsgruppe), licząca ok. 40 000 ludzi, zarządzająca podbitymi przez III Rzeszę terenami na wschodzie.
Nazwa plan Pabsta odnosi się również do projektu autorstwa Friedricha Pabsta z 1942, przewidującego zburzenie Starego Miasta w Warszawie, przebudowę placu Zamkowego – m.in. wybudowania Hali Ludowej (niem. Parteivolkshalle) w miejscu Zamku Królewskiego w Warszawie, który miał zostać zburzony z polecenia Adolfa Hitlera oraz Pomnika Germanii w miejscu rozebranej Kolumny Zygmunta.
Obecnie ustalenie rzeczywistego zasięgu tzw. planu Pabsta, w wielu źródłach historycznych odnoszącego się umownie do całości zamierzeń nazistowskiej urbanistyki w Warszawie w latach 1939–1945, jest problematyczne – projekty niemieckie odnośnie do Warszawy były wielokrotnie korygowane i przekształcane w latach okupacji, co uniemożliwia precyzyjną ocenę zasięgu tych zamierzeń. Docelowo realizacja projektu miała na celu dziesięciokrotne zmniejszenie powierzchni zabudowy Warszawy do 6 km² w lewobrzeżnej części i 1 km² na Pradze – planowano wybudowanie nowego Dworca Centralnego i wybudowanie Dworca Towarowego w prawobrzeżnej części miasta, a także Stadionu nad Wisłą, dzielnicy willowej dla elity niemieckiej na południe od miasta oraz przebudowę portu Praskiego.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Silne mrozy wracają do Polski. Ostrzeżenia dla czterech województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niskimi temperaturami, które w nocy z poniedziałku na wtorek wystąpią w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim i dolnośląskim. Miejscami termometry pokażą aż 17 stopni poniżej zera.

/od admina: ot taka sobie sztuczka GLOBCIA /globalnego ocieplenia//POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Św. Dorota zapowiada śnieg i błota.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Lepiężnik wyłysiały – petasites kablikianus.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 7 lutego 2018, 05:31

.

Witam w środę 7 lutego, do końca roku 328 dni. Dziś mają imieniny: Idzi i Rozalia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -10 stopni. Wschód słońca 7:10, zachód 16:40, dzień będzie trwał 9:30, 1:43 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.forum.dlapolski.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Marzenie
Gdy któraś jest w moim guście,
Zaraz marzę o rozpuście.


KALENDARIUM:
1422 – Król Władysław II Jagiełło poślubił swą czwartą i ostatnią żonę Zofię Holszańską.
1807 – IV koalicja antyfrancuska: rozpoczęła się bitwa pod Iławą Pruską.
1919 - Wydano dekret o powszechnym obowiązku służby wojskowej i o obowiązku szkolnym.

Zofia (Sonka) Holszańska herbu Hippocentaurus (ur. ok. 1405, zm. 21 września 1461 w Krakowie) – księżniczka litewska, królowa Polski, od 1422 roku czwarta i ostatnia żona Władysława II Jagiełły.
Sonka przed ślubem z polskim królem musiała przejść z prawosławia na katolicyzm, przyjmując jednocześnie imię Zofia. Koronowana w 1424 roku. Wraz z mężem starała się zapewnić polski tron synowi Władysławowi III Warneńczykowi, co zakończyło się połowicznym sukcesem, bo w 1434 roku – po śmierci Jagiełły – Władysław został królem, ale Zofia nie została regentką. Po śmierci starszego syna w 1444 roku zabiegała o polską koronę dla młodszego Kazimierza IV Jagiellończyka, który został koronowany w 1447 roku.
Inicjatorka pierwszego tłumaczenia Biblii na język polski (tzw. Biblia królowej Zofii).

WIADOMOŚĆ DNIA:
Szułdrzyński: Prezydent nad rozlanym mlekiem

Tłumacząc decyzję dotyczącą nowelizacji ustawy o IPN Andrzej Duda po części przyznał rację jej krytykom.
/od admina: typowe zachowanie LAWIRANTA!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy w lutym rosa pada, nowe mrozy zapowiada.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Gwiazdnica pospolita – stellaria media.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 8 lutego 2018, 01:30

Witam w czwartek 8 lutego, TŁUSTY CZWARTEK, do końca roku 327 dni. Dziś mają imieniny: Gabriela i Hieronim, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, temperatura -2 stopnie. Wschód słońca 7:08, zachód 16:42, dzień będzie trwał 9:34, 1:47 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

UTRACJUSZKA
Mówiło do mnie dziewczątko smarkate
- Jedno cenię w dziewictwie. - Co? - Jej utratę!


KALENDARIUM:
1940- Po międzynarodowych protestach Niemcy zwolnili 101 uczonych aresztowanych podczas Sonderaktion Krakau.
1945 - W dniach 8-9 lutego 1945 roku ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali zbrodni na co najmniej 56 polskich mieszkańcach wsi Hleszczawa oraz chutoru Stadnica, położonych w dawnym powiecie trembowelskim województwa tarnopolskiego.
1951 – W więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie został stracony mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, oficer Wojska Polskiego, dowódca 5. Brygady Wileńskiej AK, dwukrotny kawaler orderu Virtuti Militari.

Zbrodnie w Hleszczawie i Stadnicy – zabójstwa popełnione w latach 1944-1945 przez oddziały UPA na polskich mieszkańcach wsi Hleszczawa oraz chutoru Stadnica, położonych w dawnym powiecie trembowelskim województwa tarnopolskiego, w tym zbrodnia z 8-9 lutego 1945 roku, gdy zabito 56-57 mieszkańców obu miejscowości. 8 lutego 1945 roku około 100-osobowa banda UPA, według danych z sowieckiego śledztwa, uprowadził z Hleszczawy i zabił 36-37 Polaków. Następnie o godzinie drugiej 9 lutego ci sami ukraińscy bandyci przenieśli się do Stadnicy, gdzie byli 12 godzin. W tym czasie w chutorze dokonano przeszukania domów, w wyniku czego ujęto 20 Polaków. Większość z tych osób zostało zarąbanych siekierami a ich ciała wrzucono do studni, które zawalono kamieniami. Naocznym świadkiem zbrodni była Polka, która przebywała w ukryciu na strychu jednego z domów. O godzinie 14. banda odjechał w kierunku wsi Peremiłów porywając kilka osób, które później także zabito.
Łącznie podczas tych dwóch dni ukraińscy mordercy z bandy UPA zamordowali 57 osób z Hleszczawy i Stadnicy.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Ryszard Czarnecki: Odwołany za szmalcowników

W głosowaniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu za odwołaniem polskiego polityka ze stanowiska opowiedziało się 447 europosłów, przeciw było 196, a 30 wstrzymało się od głosu. Osiągnięto zatem potrzebną regulaminową większość 2/3 oddanych głosów, choć nie obyło się bez proceduralnych sporów.
/od admina: powiedzieć prawdę, o "farbowanej polce", ciężkie przestępstwo, obrazić 60000 POLAKÓW, to wolność wypowiedzi. Ot standardy eurokołchozu!/


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Jasnota różowa – lamium amplexicaule.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 9 lutego 2018, 05:34

Witam w piątek 9 lutego, do końca roku 326 dni. Dziś mają imieniny: Bernard i Pelagia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura -4 stopnie. Wschód słońca 7:07, zachód 16:43, dzień będzie trwał 9:36, 1:49 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Maskarada
W skromności szaty liche
Ubieram swoją pychę.


KALENDARIUM:
1929 – W wówczas niemieckim Olecku zanotowano najniższą w historii temperaturę na dzisiejszych ziemiach polskich (–42,2 °C).
1943 – Oddział UPA dokonał masakry 149-173 Polaków we wsi Parośla I. Zbrodnia ta jest uważana za początek rzezi wołyńskiej.
1953 – Wydano dekret dający organom państwowym prawo do odmowy zgody na wszelkie nominacje kościelne.

Zbrodnia w Parośli I – zbrodnia dokonana przez ukraińskich morderców z bandy UPA, hersztem był "Dowbeszko-Korobka" w dniu 9 lutego 1943 na ludności polskiej we wsi Parośla w gminie Antonówka, w powiecie sarneńskim województwa wołyńskiego. Liczba ofiar szacowana jest w granicach od 149 do 173 zamordowanych Polaków.
Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem UPA i uważana jest za początek rzezi wołyńskiej. Mieszkańcy Parośli I nie spodziewali się ataku. Uzbrojona głównie w noże i siekiery sotnia bez problemu weszła do wsi podając się za partyzantkę radziecką, po czym rozstawiła straże w pobliżu polskich gospodarstw. Upowcy weszli do domów i zażądali podania sobie obiadu. W domu rodziny Kołodyńskich, gdzie wkroczyło dowództwo sotni, przesłuchali i zamordowali siekierami sześciu prowadzonych ze sobą jeńców kozackich. Upowcy otoczyli wieś i zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Po zjedzeniu obiadu rzekomi partyzanci radzieccy stwierdzili, że Parośla zostanie niedługo napadnięta przez hitlerowców i w związku z tym muszą zabezpieczyć ludność przed ich zemstą za udzielanie pomocy partyzantom. Zażądali, by wszyscy Polacy położyli się na ziemi i pozwolili się związać. Miało to dowieść, że zostali zmuszeni do wsparcia partyzantki i uratować ich od niemieckich represji. Mieszkańcy wsi zgodzili się lub też zostali do tego zmuszeni - napastnicy posługiwali się językiem ukraińskim, a nie rosyjskim, co wzbudziło podejrzenia niektórych Polaków.
Związanych i bezbronnych mieszkańców wsi napastnicy zamordowali przy użyciu noży i siekier, zabijając od 149 do 173 osób, w tym kobiety, dzieci i niemowlęta. Ze szczególnym okrucieństwem zamordowano komendanta miejscowego Związku Strzeleckiego Walentego Sawickiego. Udało się uratować jedynie 12 Polakom, w większości dzieciom. Część z nich do końca życia pozostała niepełnosprawna. Majątek zabitych został zrabowany i wywieziony na saniach. Zamordowani zostali pochowani we wspólnym grobie, nad którym usypano kurhan. Wieś Parośla przestała istnieć.
Siemaszkowie podają, że w zbrodni brali udział Ukraińcy mieszkający w sąsiednich wsiach, dobrze znający zamordowanych.

Obrazek

Zbiorowa mogiła zabitych w Parośli


WIADOMOŚĆ DNIA:
Protest pod ambasadą Polski w Tel Awiwie. „Polskie prawo pluje w twarz Izraelczykom”

W tel Awiwie odbyła się pod polską ambasadą demonstracja osób, które przeżyły Holokaust. Wystąpili oni przeciwko podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie o IPN, protestujący wdarli się na teren placówki dyplomatycznej.
/ od admina: a w Polsce szabesgoje z nierządu, zamknęli teren wokół żydowskiej ambasady, by demonstrujący Polacy, nie urażali żydowstwa!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy luty pofolguje, marzec zimę zreperuje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: Jasnota purpurowa – lamium purpureum.

Obrazek

ODPOWIEDZ