ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: KASIA
15 Lipiec 2009, 09:34
Pobudka dla forum
Autor Wiadomość
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 11 Marzec 2018, 01:50    [Cytuj]

Witam w niedzielę 11 marca, do końca roku 295 dni. Dziś mają imieniny: Balbina i Benedykt, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 6 stopni. Wschód słońca 6:04, zachód 17:38, dzień będzie trwał 11:34, 3:47 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość lubi
Miłość lubi półmroki,
Półśrodki i półkroki.


KALENDARIUM:
1928 - Otwarto Ogród Zoologiczny w Warszawie.
1941 – W odwecie za zlikwidowanie przez żołnierzy ZWZ kolaboranta aktora Igo Syma Niemcy rozstrzelali w Palmirach 21 więźniów Pawiaka.
1947 – Przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie rozpoczął się proces Rudolfa Hoessa, komendanta byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie – ogród zoologiczny znajdujący się przy ulicy Ratuszowej 1/3 w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie.
Został otwarty w 1928. Początkowo zajmował powierzchnię 12 ha i posiadał ok. 500 okazów zwierząt. Obecnie jego powierzchnia wynosi ponad 39 ha. Teren obecnego ogrodu zoologicznego znajduje się na obszarze dawnego majątku Pelcowizna. Uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 przyjęto decyzję o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze. Jego otwarcie dla publiczności nastąpiło 11 marca 1928 roku. Prowadzenie ogrodu powierzono Wenantemu Burdzińskiemu, byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Kijowie. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu stały się zwierzęta z upadłego zwierzyńca Pągowskiego oraz mniejszych menażerii.
Po śmierci Wenantego Burdzińskiego dyrektorem ogrodu został Jan Żabiński, człowiek wielkiej wiedzy, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody. Wybuch II wojny światowej zakończył okres świetności warszawskiego zoo. Gdy zaczęły się bombardowania, personel, ze względów bezpieczeństwa, musiał odstrzelić zwierzęta drapieżne i słonia Jasia. Słonica Kasia zginęła wskutek wybuchu bomby. Dzieła zniszczenia dokonało wywiezienie do Niemiec najcenniejszych okazów, w tym ukochanej przez warszawiaków Tuzinki. Wywózkę zwierząt zarządził dawny znajomy Żabińskich, profesor Lutz Heck, dyrektor Berlińskiego Ogrodu Zoologicznego. Decyzja o odbudowie zoo podjęta została w 1946 roku i od razu przystąpiono do odbudowy i remontu budynków oraz gromadzenia zwierząt. W lipcu 1948 zoo zostało ponownie otwarte – ze 150 okazami, pochodzącymi głównie z darów od osób prywatnych.Niedźwiedź brunatny na wybiegu w alei „Solidarności”


WIADOMOŚĆ DNIA:
Kierowca miał 3,5 promila. Dokupił więcej alkoholu i chciał jechać dalej

3,5 promila alkoholu miał w organizmie 36-letni obywatel Ukrainy, który kierował samochodem ciężarowym. Kierowca próbował dokupić alkohol i kontynuować jazdę. Zatrzymał go pracownik jednej ze stacji benzynowej w województwie lubuskim.
/od admina: ciekawe, czy nie był on pracownikiem polskiej firmy, którego właściciel uważał, ze może zaoszczędzić kasy, zatrudniając UPAdlińca, zamiast Polaka?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Ruszaj w marcu w pole, by po trochu rzucić w ziemię owsa, grochu.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: buławnik czerwony [Cephalanthera rubra]./472195

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 12 Marzec 2018, 06:22    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 12 marca, do końca roku 294 dni. Dziś mają imieniny: Grzegorz i Justyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 6 stopni. Wschód słońca 6:02, zachód 17:39, dzień będzie trwał 11:37, 3:50 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

SIELANKA
Był las, wrzos i miech,
Powiedziała: "Niech..."


KALENDARIUM:
1600 – Król Zygmunt III Waza ogłosił przyłączenie Estonii do Rzeczypospolitej.
1943 – Oddział partyzancki „Jędrusie” i miejscowa placówka AK rozbiły więzienie w Opatowie i uwolniły około 80 więźniów.
1944 – 365 Polaków zostało zamordowanych w Palikrowach w dawnym województwie tarnopolskim przez ukraińskich morderców, tworzących SS Galizien.

Zbrodnia w Palikrowach – zbrodnia dokonana 12 marca 1944 w Palikrowach przez ukraińskich morderców z 4 Pułku Policji SS Galizien oraz miejscowe bojówki UPA i SKW. 365 Polaków zostało rozstrzelanych.
W 1944 Palikrowy liczyły 1884 mieszkańców (360 zagród). 70% ludności stanowili Polacy, we wsi znajdowało się także kilkanaście rodzin uciekinierów z rzezi wołyńskiej.
12 marca w okolice Podkamienia przybył pododdział 4 pułku policyjnego SS wraz z bojówkami UPA i SKW. Część sił wzięła udział w szturmie na klasztor w Podkamieniu i wymordowaniu ukrywających się tam osób (w tym części mieszkańców Palikrów). Pozostała grupa napastników otoczyła Palikrowy. Po ostrzelaniu, wieś została zajęta przez Ukraińców. Na łące zebrano mieszkańców. Po oddzieleniu i wypuszczeniu Ukraińców, wszyscy Polacy zostali rozstrzelani z ciężkich karabinów maszynowych. Ocalało zaledwie kilka rannych osób.
Po egzekucji polskie domy zostały spalone wraz z dobytkiem, którego część została wywieziona przez napastników. Odnalezieni w kryjówkach Polacy zostali zamordowani. Ustalono 265 nazwisk ofiar z łącznej liczby 365 zabitych.
Na miejscu zbiorowej mogiły postawiono pomnik z liczbą ofiar.Palikrowy, miejsce rozstrzelania Polaków

WIADOMOŚĆ DNIA:
Ujawniono nieznane fakty z życia Putina. Prezydent wydał rozkaz zestrzelenia samolotu pasażerskiego

Putin tuż przed ceremonią otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku otrzymał informację od oficera FSB, że samolot lecący z Charkowa do Stambułu został porwany, a jeden z porywaczy grozi wysadzeniem maszyny w powietrze i domaga się lądowania w Soczi. Na pokładzie znajdowało się wówczas 110 pasażerów.
Poproszeni o radę eksperci ds. bezpieczeństwa przekazali, że procedura postępowania w podobnych sytuacjach przewiduje zestrzelenie samolotu. Putin polecił ekspertom aby działali zgodnie z procedurami i zestrzelili maszynę. Chwilę później prezydent udał się na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich. W trakcie uroczystości otrzymał telefon od oficera, który powiedział, że informacja o bombie była fałszywa, a pasażer, który groził, że wysadzi maszynę w powietrze był pijany. Cała operacja została więc odwołana.
/od admina: podjął słuszna decyzję, to brak takich zdecydowanych działań, spowodował ogromną tragedię w USraelu, 11.09,2001 roku/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Groch święty Grzegorz zasiewa, soczewicę Jakub miewa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: buławnik mieczolistny [Cephalanthera longifolia].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 13 Marzec 2018, 06:45    [Cytuj]

Witam we wtorek 13 marca, do końca roku 293 dni. Dziś mają imieniny: Bożeny i Krystyny, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 9 stopni. Wschód słońca 6:00, zachód 17:41, dzień będzie trwał 11:41, 3:54 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość od pierwszego spojrzenia

Czasem, ot tak, mimochodem,
Coś czegoś staje się powodem.


KALENDARIUM:
1515 – Nieudany nocny atak Tatarów na Trembowlę.
1931 – Sejm RP przyjął ustawę znoszącą wszystkie przywileje lub ograniczenia związane z pochodzeniem, narodowością, językiem, rasą lub religią sprzed 1918 roku.
1940 – Akcja T4: w dniach 13-15 marca zostało zamordowanych przez żołdaków niemieckich około 500 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Łodzi.

Szpital, pierwotnie nazwany Szpitalem dla Psychicznie i Nerwowo Chorych „Kochanówka”, otwarto 17 września 1902 roku dzięki staraniom grupy lekarzy, przemysłowców i inteligencji łódzkiej, pod kierownictwem dr. med. Karola Jonschera. W czasie II wojny światowej szpital w „Kochanówce” stał się miejscem zbrodni na chorych w ramach hitlerowskiego programu zabijania niepełnosprawnych i chorych psychicznie – akcji T4. W lutym 1940 roku zakazano zwalniania chorych ze szpitala, grożąc surowymi represjami w stosunku do tych osób, które by ułatwiały im ucieczkę, nie zabraniając przy tym przyjmować nowych chorych. Wojskowa komisja kierowana przez lekarza SS Herberta Grohmanna (specjalisty od spraw rasowych) wydała rozporządzenie o tzw. „ewakuacji” chorych innej niż narodowości niemieckiej (tj. Polaków i Żydów). Pierwsza „ewakuacja” odbyła się 13-15 marca 1940 roku. Przeprowadziły ją specjalne ekipy SS, wywożąc chorych trzema samochodami ciężarowymi na miejsce zbrodni, którym stały się lasy zgierski i lućmierskie. Chorych uśmiercano spalinami z jednego samochodu (ruchomej komorze gazowej zaaranżowanej jak wóz meblowy). W ciągu trzech dni zgładzono około 500 osób. Druga „ewakuacja” odbyła się 27-28 marca 1940 roku. Wywieziono resztę chorych. Ślad po nich zaginął. Szpital chwilowo opustoszał. W lipcu i sierpniu 1941 roku nastąpiła trzecia likwidacja chorych pochodzenia polskiego. Ofiarą mordu padło 150 ówczesnych pacjentów i około 100 osób będących kiedyś pacjentami „Kochanówki”. Byli to przeważnie ludzie zdrowi, którzy od dawna pracowali, mieli rodziny i nie zdradzali żadnych objawów psychotycznych. Osobom tym polecono zgłosić się do szpitala, skąd zabrali ich esesmani do lasów zgierskich. Ogólna liczba zamordowanych podczas okupacji w „Kochanówce” wynosiła 692 osoby, ale można ją szacować na nieco wyższą, gdyż część pacjentów wywieziona była do innych szpitali i ślad po nich zaginął.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Magdalena Ogórek grozi pozwem Muzeum POLIN. Jej wpis na Twitterze podano jako przykład antysemityzmu

Muzeum Polin zorganizowało wystawę „Obcy w domu” z okazji 50. rocznicy Marca 1968 roku. Oprócz historycznych pamiątek prezentujących wydarzenia sprzed połowy wieku postanowiono pokazać przykłady współczesnego antysemityzmu, które zdaniem placówki są bardzo podobne do treści, które padały w PRL w latach 60-tych. Wśród takich materiałów muzeum pokazało wpisy na Twitterze, które opublikowała Magdalena Ogórek oraz publicysta „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz.
„Panie Marku Borowski, nawiązując do wypowiedzi o kręgosłupie Jarosława Gowina, czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?” – napisała Ogórek.
/od admina: czy za nasze pieniądze, mogą na nas żydzi pluć i moga nas znieważać? Jak długo pozwolimy by nas tak traktowano? Czy ich celem, jest sprowadzenie POLAKÓW, do roli PALESTYŃCZYKÓW, na terenie byłej PALESTYNY????/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy w marcu niebo od południa ryknie, rok wszego dobra z tego wyniknie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kruszczyk błotny [Epipactis palustris].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 14 Marzec 2018, 03:12    [Cytuj]

Witam w środę 14 marca, do końca roku 292 dni. Dziś mają imieniny: Jakuba i Matyldy, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 5:57, zachód 17:43, dzień będzie trwał 11:46, 3:59 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

NA NAIWNĄ
Gdy doktor jej przepisał Jana,
Spłonęła zasromana.
Lecz gdy wyjaśnił, że to tylko woda,
Ochłodła, zbladła i szepnęła: "Szkoda!"


KALENDARIUM:
1924 – Rada Ligi Narodów przyznała Polsce teren na półwyspie Westerplatte u ujścia kanału portowego do morza, naprzeciw przedmieścia Nowy Port.
1970 - W Sosnowcu domniemany „wampir z Zagłębia” Piotr Olszowy zamordował żonę i dzieci po czym podpalił dom i dokonał samospalenia.
1980 – W pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie doszło do katastrofy lecącego z Nowego Jorku samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”, w wyniku czego zginęło 87 osób (77 pasażerów i 10 członków załogi), m.in. piosenkarka Anna Jantar, amerykański etnomuzykolog Alan Merriam, 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA oraz 6 delegatów z warszawskich uczelni, wracających z obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC.

Westerplatte – uformowany w latach 1845-47 półwysep (wcześniej wyspa) w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej.
W latach 1926-1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej. W okresie tym na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Miejsca związane z polem bitwy o Westerplatte zostały wpisane 1 września 2003 roku na listę Pomników historii. Nazwa Westerplatte (d. West Platte) pochodzi z języka niemieckiego. Wester to „zachodni”, a platte – „płyta” (w znaczeniu: „wyspa”). Westerplatte oznacza więc „zachodnią wyspę”.
Zgodnie z nazwą Westerplatte w XIX wieku było jeszcze wyspą, natomiast określenie „zachodnia” służyło do odróżnienia wyspy od istniejącej wtedy również Ost Platte („wyspy wschodniej”), która z czasem połączyła się z lądem.
Westerplatte to jedyna nazwa o niemieckojęzycznym brzmieniu zachowana na terenie Gdańska. Nazwę zachowano, gdyż stała się symbolem walki o wolność. 14 marca 1924 roku Rada Ligi Narodów przyznała Polsce teren na półwyspie Westerplatte, u ujścia kanału portowego do morza, naprzeciw przedmieścia Nowy Port.
31 października 1925 roku obszar na terenie Wolnego Miasta Gdańska na półwyspie Westerplatte został oficjalnie przekazany w bezterminowe i bezpłatne użytkowanie Polsce.
7 grudnia 1925 roku Liga Narodów przyznała Polsce prawo do utrzymania straży wojskowej na Westerplatte. Już dnia 18 stycznia 1926 roku o godz. 14.00 przybył na trałowcu ORP Mewa pierwszy oddział i rozpoczął pełnienie służby wartowniczej. W latach 1926-39 na terenie półwyspu funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa.
25 sierpnia 1939 roku przybył do Gdańska z rzekomo kurtuazyjną wizytą (pod pretekstem awarii zapowiedzianego wcześniej innego, mniejszego okrętu) niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein (mimo przestarzałej konstrukcji był to bardzo silnie uzbrojony okręt przygotowany do ataku na Westerplatte, pod pokładem przewożący kompanię szturmową Kriegsmarine). W dniach 1-7 września 1939 roku miała miejsce obrona półwyspu pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego (1-2 września) i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego (2-7 września). W trakcie tych walk garnizon walczył samotnie i w okrążeniu wobec przeważających sił wroga. Po kapitulacji już 10 października 1939 roku hitlerowcy przewieźli na Westerplatte polskich więźniów w celu uporządkowania terenu po walkach.Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

WIADOMOŚĆ DNIA:
Rosyjski deputowany o Radosławie Sikorskim: Polska prostytutka

Radosław Sikorski był gościem porannego programu w BBC Radio 4. Drugi gość audycji, rosyjski deputowany Witalij Milonow. Tematem rozmowy było otrucie byłego agenta Siergieja Skripala i jego córki Julii. Rosyjskiemu deputowanemu z ramienia Jednej Rosji Witalijowi Milonowowi nie spodobała się opinia Radosława Sikorskiego na temat stanu demokracji w jego kraju.
Były szef MSZ powiedział, że w Rosji nie ma demokratycznych wyborów, dlatego Milonow nie jest prawdziwym posłem. Na początek chciałbym pozdrowić byłego polskiego ministra i powiedzieć, że komentowanie rosyjskich wyborów to nie jest sprawa żadnej polskiej prostytutki. Nie potrzebujemy żadnych komentarzy Polski, ani innych małych krajów zależnych od Stanów Zjednoczonych, na temat naszych wyborów - powiedział rosyjski polityk.
/od admina: nie cierpię ruskich, ale nie mogę temu tutaj nie przyznać racji, za słuszną ocenę ludzkiej kanalii, gdyż za takiego uważam RadSika./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jak nie ma śniegu w marcu, deszczu w maju, to nie ma urodzaju.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kruszczyk rdzawoczerwony [Epipactis atrorubens].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 15 Marzec 2018, 01:16    [Cytuj]

Witam w czwartek 15 marca, do końca roku 291 dni. Dziś mają imieniny: Klemens i Ludwika, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 5:55, zachód 17:45, dzień będzie trwał 11:50, 4:03 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość przyrody
Chociaż piękne buzie cenię,
Ale wolę przyrodzenie.


KALENDARIUM:
1000 – Zakończył się zjazd gnieźnieński – spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III.
1595 – W założonym przez siebie Zamościu kanclerz Jan Zamoyski otworzył Akademię Zamojską.
1961 – 12 górników zginęło w wyniku pożaru w KWK „Makoszowy” w Zabrzu.

Akademia Zamojska (Akademia Zamoyska) – świecka uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego w Zamościu a organizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działająca do likwidacji w 1784 roku przeprowadzonej przez Austriaków. Oficjalne otwarcie uczelni odbyło się 15 marca 1595 roku. Akademia była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578) – uczelnią w Rzeczypospolitej. Uczelnie w Krakowie i Wilnie zostały ufundowane ze skarbca królewskiego, natomiast Akademia Zamojska była w całości opłacana przez wielkiego kanclerza, będąc symbolem potęgi i ambicji fundatora. W tym samym roku papież Klemens VIII zatwierdził powołanie Akademii w formie stosownej bulli, przy tej okazji dodając swój herb rodowy Aldobrandinich do godła Akademii. Statut Akademii zatwierdził w imieniu papieża biskup chełmski Stanisław Gomoliński.
To właśnie w akcie fundacyjnym uczelni z 1600 r. zawarte zostały powszechnie znane słowa kanclerza Zamoyskiego: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. W planach kanclerza Akademia miała być prężnym ośrodkiem kultury polskiej i katolickiej, który oddziaływałby silnie na ludność prawosławną, przeważającą w województwach południowo-wschodnich. W pierwszej dekadzie swojego istnienia (do śmierci hetmana), Akademia zdobyła sobie znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce. Godność kanclerza Akademii Zamojskiej przysługiwała biskupowi chełmskiemu.
Jej okres świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. Później stopniowo podupadała. Ostatecznie zlikwidowana w roku 1784, kiedy zamieniono ją w liceum.Gmach dawnej Akademii Zamojskiej (widok od strony ul. Akademickiej)


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zabójstwo Jaroszewiczów. Ziobro chwali prokuraturę. Sekielski: Znalazłem dowody

Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o zabójstwo PRL-owskiego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz w 1992 roku. Zostały im postawione zarzuty, dwóch aresztowanych przyznało się do popełnienia zbrodni.
/od admina: ciekawe będzie poznanie szczegółów i inspiratorów, tej zbrodni./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W marcu słońce grzeje, czasem śnieżek sieje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kruszczyk siny [Epipactis purpurata].

http://upload.wikimedia.o...ata_flowers.jpg
[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 15 Marzec 2018, 01:17    [Cytuj]

Witam w czwartek 15 marca, do końca roku 291 dni. Dziś mają imieniny: Klemens i Ludwika, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przewaga chmur, temperatura 1 stopień. Wschód słońca 5:55, zachód 17:45, dzień będzie trwał 11:50, 4:03 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miłość przyrody
Chociaż piękne buzie cenię,
Ale wolę przyrodzenie.


KALENDARIUM:
1000 – Zakończył się zjazd gnieźnieński – spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III.
1595 – W założonym przez siebie Zamościu kanclerz Jan Zamoyski otworzył Akademię Zamojską.
1961 – 12 górników zginęło w wyniku pożaru w KWK „Makoszowy” w Zabrzu.

Akademia Zamojska (Akademia Zamoyska) – świecka uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego w Zamościu a organizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działająca do likwidacji w 1784 roku przeprowadzonej przez Austriaków. Oficjalne otwarcie uczelni odbyło się 15 marca 1595 roku. Akademia była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578) – uczelnią w Rzeczypospolitej. Uczelnie w Krakowie i Wilnie zostały ufundowane ze skarbca królewskiego, natomiast Akademia Zamojska była w całości opłacana przez wielkiego kanclerza, będąc symbolem potęgi i ambicji fundatora. W tym samym roku papież Klemens VIII zatwierdził powołanie Akademii w formie stosownej bulli, przy tej okazji dodając swój herb rodowy Aldobrandinich do godła Akademii. Statut Akademii zatwierdził w imieniu papieża biskup chełmski Stanisław Gomoliński.
To właśnie w akcie fundacyjnym uczelni z 1600 r. zawarte zostały powszechnie znane słowa kanclerza Zamoyskiego: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. W planach kanclerza Akademia miała być prężnym ośrodkiem kultury polskiej i katolickiej, który oddziaływałby silnie na ludność prawosławną, przeważającą w województwach południowo-wschodnich. W pierwszej dekadzie swojego istnienia (do śmierci hetmana), Akademia zdobyła sobie znaczny rozgłos nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki niej Zamość na przełomie XVI i XVII wieku był jednym z głównych ośrodków myśli naukowej w Polsce. Godność kanclerza Akademii Zamojskiej przysługiwała biskupowi chełmskiemu.
Jej okres świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku. Później stopniowo podupadała. Ostatecznie zlikwidowana w roku 1784, kiedy zamieniono ją w liceum.Gmach dawnej Akademii Zamojskiej (widok od strony ul. Akademickiej)


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zabójstwo Jaroszewiczów. Ziobro chwali prokuraturę. Sekielski: Znalazłem dowody

Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o zabójstwo PRL-owskiego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej-Jaroszewicz w 1992 roku. Zostały im postawione zarzuty, dwóch aresztowanych przyznało się do popełnienia zbrodni.
/od admina: ciekawe będzie poznanie szczegółów i inspiratorów, tej zbrodni./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W marcu słońce grzeje, czasem śnieżek sieje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kruszczyk siny [Epipactis purpurata].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 16 Marzec 2018, 01:36    [Cytuj]

Witam w piątek 16 marca, do końca roku 290 dni. Dziś mają imieniny: Gabriel i Izabela, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pochmurno, temperatura -1 stopień. Wschód słońca 5:53, zachód 17:46, dzień będzie trwał 11:53, 4:06 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

PODZIAŁ
Tak się dzielą białki:
Do lat szesnastu: srałki,
Do lat trzydziestu: dałki,
Do lat czterdziestu: grzałki,
Od lat czterdziestu do stu... ulęgałki.


KALENDARIUM:
1330 – Król Czech Jan Luksemburski odsprzedał zakonowi krzyżackiemu ziemię dobrzyńską, którą z pomocą krzyżacką zdobył na Polsce rok wcześniej.
1569 – Król Zygmunt II August wydał dekret inkorporujący Prusy Królewskie do Korony.
1933 – Wydłużono czas pracy z 46 do 48 godzin tygodniowo.

Ziemia dobrzyńska – jednostka terytorialna w dawnej Polsce, obejmująca tereny dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego, na północny wschód od Włocławka, między rzekami: Wisłą, Drwęcą, Rypienicą, Pisiakiem, Pissą, Brynicą i Skrwą. Pierwotnie głównym miastem ziemi dobrzyńskiej był Dobrzyń (obecnie Dobrzyń nad Wisłą). Najważniejszymi miastami, oprócz Dobrzynia nad Wisłą były: Rypin, Lipno, Górzno, Bobrowniki, Skępe. We wczesnym średniowieczu należała do Mazowsza. Konrad Mazowiecki w 1222 roku nadał Dobrzyń nad Wisłą i jego okolice zakonowi Rycerzy Chrystusowych (Braci Dobrzyńskich), a w 1228 roku nadał im w całości kasztelanię dobrzyńską. Natomiast w 1226 roku zostali sprowadzeni Krzyżacy, którzy w dwa lata później otrzymali ziemię chełmińską. Gdy Bracia Dobrzyńscy połączyli się z Krzyżakami, Konrad nalegał na zwrot kasztelanii dobrzyńskiej. W 1235 odzyskał ją, ale musiał się zrzec ziemi chełmińskiej na rzecz Krzyżaków. Ziemią dobrzyńską władali potem potomkowie Konrada.
W 1329 roku Krzyżacy najechali na Polskę i zajęli ziemię dobrzyńską; później zdobyli także Kujawy (1332). W 1339 roku sąd papieski nakazał Zakonowi zwrot ziemi dobrzyńskiej Polsce. W 1343 roku król Kazimierz Wielki zawarł z Zakonem krzyżackim pokój w Kaliszu w wyniku czego ziemia dobrzyńska wróciła do Polski. W sierpniu 1409 po wypowiedzeniu wojny Polsce wojska krzyżackie opanowały Dobrzyń, Rypin, Lipno, Bobrowniki, a 2 września Krzyżacy po 8 dniowym oblężeniu zdobyli zamek w Złotorii wycinając przy tym polską załogę przy dźwiękach muzyki. W 1411 roku na mocy I Pokoju toruńskiego ziemia dobrzyńska wróciła do Polski.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Ataki na dyrektora Muzeum Auschwitz Birkenau Piotra Cywińskiego. "Polska tego nie potrzebuje"

Polska Rada Chrześcijan i Żydów wydała komunikat w sprawie narastających ataków na dyrektora Muzeum Auschwitz Birkenau, Piotra Cywińskiego.
Współprzewodniczący rady Stanisław Krajewski i Zbigniew Nosowski napisali, że wyrażają uznanie dla dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra Cywińskiego.
/od admina: jak było do przewidzenia, żydzi i szabesgoje, i łże media, opanowane w ogromnej większości, przez żydokapitał, stanęli w obronie innego szabesgoja, jawnie działającego na szkodę POLSKI I POLAKÓW, który był marionetką żydów, zawłaszczających były niemiecki obóz zagłady. /

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gabrielu, przyjacielu, nie mroź nas, łysych jest wielu.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: listera sercowata [Listera cordata].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 17 Marzec 2018, 06:43    [Cytuj]

Witam w sobotę 17 marca, do końca roku 289 dni. Dziś mają imieniny: Gertrudy i Zbigniewa, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie lekki śnieżek, temperatura -6 stopni. Wschód słońca 5:50, zachód 17:48, dzień będzie trwał 11:58, 4:11 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Mistrzowie
Wielu mistrzami się stało,
Jak mówić prawdę, niecałą.


KALENDARIUM:
1809 – Król Prus Fryderyk Wilhelm III nakazał przetopić polskie insygnia koronacyjne.
1932 - Obniżono o 38% zasiłki dla bezrobotnych oraz skrócono okres ich wypłacania.
1932 - Podczas strajku w Pabianicach w starciach z policją zginęło 5 osób.

Polskie insygnia koronacyjne, regalia królów polskich – oznaki władzy, godności i stanu królewskiego królów polskich używane podczas ceremonii koronacyjnych. Były nimi: korona, jabłko, berło, miecz. Najdawniejsze polskie insygnia koronacyjne (1025) przechowywane były wraz z naczyniami liturgicznymi i relikwiarzami w skarbcu przy romańskiej katedrze w Gnieźnie. Po wywiezieniu przez królową Rychezę polskich regaliów jej syn Kazimierz I Odnowiciel po powrocie z wygnania z zachowanych skarbów zdołał odzyskać tylko Włócznię św. Maurycego, którą ofiarował katedrze w Krakowie. Po koronacji Bolesława II Śmiałego (1076) wykonane dla niego insygnia koronacyjne również przeniesiono na Wawel. Przeleżały one w skarbcu katedry do 1290 roku. Później zabrał je ze sobą do Gniezna i umieścił w tamtejszej katedrze Przemysł II. Po wstąpieniu na tron polski Wacława II regalia polskie znalazły się w skarbcu katedry św. Wita w Pradze. Po 1310 roku ślad po nich zaginął. Podczas podwójnej elekcji w 1733 roku regalia ponownie wywieziono. Dokonał tego stronnik Stanisława Leszczyńskiego, podskarbi Franciszek Maksymilian Ossoliński. Początkowo schowano je w kościele św. Krzyża w Warszawie. W 1734 roku wydobyto je jednak z kryjówki i jako depozyt oddano paulinom z Jasnej Góry. W Częstochowie znajdowały się do 1736 roku. W 1764 roku po raz ostatni za zgodą Sejmu insygnia koronacyjne przewieziono z Krakowa do Warszawy na koronację Stanisława Augusta Poniatowskiego. Później powróciły na zamek królewski na Wawelu, gdzie przechowywano je do III rozbioru Polski w 1795 roku. 15 czerwca 1794 roku żołnierze pruscy nie napotykając większego oporu weszli do Krakowa. Tego samego dnia obsadzili Wawel i zamienili zamek w twierdzę, do której nikogo postronnego nie wpuszczali. Rozkazem króla Fryderyka Wilhelma II miał w największej tajemnicy przekazać Skarbiec Koronny tajnemu radcy Ludwikowi Antoniemu von Hoymowi, który z kolei miał zabezpieczyć jego transport przez Śląsk do Berlina. Sprowadzony przez Prusaków ślusarz wyłamał zamki w drzwiach komnat skarbca, a następnie otworzył wszystkie skrzynie i puzdra. Skradziono drogocenne precjoza i klejnoty koronne pozostawiając tylko to co nie miało wartości kruszcowej. Polskie insygnia koronacyjne przewieziono do Berlina, gdzie stały się częścią skarbca Hohenzollernów. Kilka lat później, po przegranej wojnie z cesarzem Napoleonem I, zbankrutowany król pruski Fryderyk Wilhelm III kazał zarządzeniem z 17 marca 1809 roku rozbić i przetopić polskie regalia królewskie. W 1811 roku przeprowadzono w Królewcu ich komisyjne zniszczenie. Z pozyskanego złota i srebra wybito monety. Kamienie szlachetne i inne przedmioty niewykonane z drogocennych kruszców sprzedano.Repliki polskich insygniów koronacyjnych wykonane w latach 2001-2003 roku w Nowym Sączu przez zespół złotników pod kierownictwem antykwariusza Adama Orzechowskiego

WIADOMOŚĆ DNIA:
MSWiA wycofuje się z prac nad nowelą ustawy o zbiórkach publicznych

Biuro prasowe MSWiA poinformowało, że po przeprowadzonych konsultacjach projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych oraz po analizie uwag zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, resort podjął decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją tych przepisów.
/od admina: najgorsze z możliwych zachowanie władz, szumne ogłaszanie wprowadzanie przepisów, a następnie, w obliczu protestów opozycji, wycofywanie się z nich!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy na Gertrudy zjawią się bociany, to wiosna już rychło nastanie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: gnieźnik leśny [Neottia nidus-avis].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Marzec 2018, 05:36    [Cytuj]

Witam w niedzielę 18 marca, do końca roku 288 dni. Dziś mają imieniny: Edward i Marta, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -7 stopni. Wschód słońca 5:48, zachód 17:50, dzień będzie trwał 12:02, 4:15 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

I TO ŹLE, I TO NIEDOBRZE
Któż powierza futra molom,
A młode damy ramolom?
Pierwsze - całe futro potną,
Drugie - nawet się nie dotkną!


KALENDARIUM:
1241 – I najazd mongolski na Polskę: porażka wojsk polskich w bitwie pod Chmielnikiem.
1596 – Król Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy.
1681 – Erygowano klasztor franciszkanów w Łagiewnikach.

Klasztor Franciszkanów w Łodzi (Łagiewniki) – franciszkański klasztor katolicki w Łodzi, należący do warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Franciszkański klasztor w łódzkich Łagiewnikach został erygowany 18 marca 1681 roku w wyniku wieloletnich starań braci i rodziny Żeleskich. 29 sierpnia 1683 roku odbyła się uroczystość konsekrowania nowo wybudowanego drewnianego kościoła pw. św. Antoniego i przylegającego do niego klasztoru. Aktu tego dokonał sekretarz króla Jana III biskup Piotr Paweł Mieszkowski herbu Odrowąż.
W 1701 roku ojciec Adrian Pędzikowski rozpoczął budowę istniejącego do dziś murowanego kościoła. Dzięki wsparciu finansowemu olbrzymiej liczby fundatorów oraz działalności egzorcysty, błogosławionego o. Rafała Chylińskiego, ukończono budowę kościoła. 16 maja 1726 roku świątynia została uroczyście konsekrowana przez prymasa Teodora Potockiego. Budowę klasztoru ukończono ostatecznie w 1746 roku.
Po powstaniu styczniowym klasztor uległ likwidacji (8 listopada 1864), a na zakonników spadły carskie represje. W budynku klasztornym umieszczono m.in. szkołę i dom dla biedoty. Zakonnicy odzyskali go dopiero po 54 latach.
W okresie okupacji niemieckiej znajdowały się tam wojskowe warsztaty samochodowe i szkoła niemiecka. W 1941 roku rozebrano pobliskie kapliczki: św. Walentego, Matki Boskiej Anielskiej, oraz oryginalny Domek O. Rafała. Dwa lata później ten sam los podzieliła największa z łagiewnickich kapliczek, pw. Przemienienia Pańskiego. Pod koniec wojny kościół i klasztor sprofanowano.Klasztor Franciszkanów w Łodzi (Łagiewniki)


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zmarł 7-latek przygnieciony w Białce Tatrzańskiej

Na dziecko oraz 70-letnią kobietę w poniedziałek przewróciła się drewniana brama stojącą na początku deptaka pomiędzy ośrodkiem narciarskim Kotelnica Białczańska, a pobliską Termą Bania w Białce Tatrzańskiej.
Babcia chłopca mimo prób reanimacji zmarła na miejscu, a dziecko śmigłowcem przetransportowano do szpitala w Krakowie. Jego stan od początku lekarze określali jako ciężki. W piątek wieczorem chłopiec zmarł. Miał wielonarządowe urazy klatki piersiowej.
/od admina: wieczny odpoczynek, racz im dać Panie. Wyrazy współczucia dla rodziny tragicznie zmarłych./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na św. Edwarda zimy pogarda.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: tajęża jednostronna [Goodyera repens]./474460

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 18 Marzec 2018, 05:38    [Cytuj]

Witam w niedzielę 18 marca, do końca roku 288 dni. Dziś mają imieniny: Edward i Marta, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -7 stopni. Wschód słońca 5:48, zachód 17:50, dzień będzie trwał 12:02, 4:15 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

I TO ŹLE, I TO NIEDOBRZE
Któż powierza futra molom,
A młode damy ramolom?
Pierwsze - całe futro potną,
Drugie - nawet się nie dotkną!


KALENDARIUM:
1241 – I najazd mongolski na Polskę: porażka wojsk polskich w bitwie pod Chmielnikiem.
1596 – Król Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy.
1681 – Erygowano klasztor franciszkanów w Łagiewnikach.

Klasztor Franciszkanów w Łodzi (Łagiewniki) – franciszkański klasztor katolicki w Łodzi, należący do warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Franciszkański klasztor w łódzkich Łagiewnikach został erygowany 18 marca 1681 roku w wyniku wieloletnich starań braci i rodziny Żeleskich. 29 sierpnia 1683 roku odbyła się uroczystość konsekrowania nowo wybudowanego drewnianego kościoła pw. św. Antoniego i przylegającego do niego klasztoru. Aktu tego dokonał sekretarz króla Jana III biskup Piotr Paweł Mieszkowski herbu Odrowąż.
W 1701 roku ojciec Adrian Pędzikowski rozpoczął budowę istniejącego do dziś murowanego kościoła. Dzięki wsparciu finansowemu olbrzymiej liczby fundatorów oraz działalności egzorcysty, błogosławionego o. Rafała Chylińskiego, ukończono budowę kościoła. 16 maja 1726 roku świątynia została uroczyście konsekrowana przez prymasa Teodora Potockiego. Budowę klasztoru ukończono ostatecznie w 1746 roku.
Po powstaniu styczniowym klasztor uległ likwidacji (8 listopada 1864), a na zakonników spadły carskie represje. W budynku klasztornym umieszczono m.in. szkołę i dom dla biedoty. Zakonnicy odzyskali go dopiero po 54 latach.
W okresie okupacji niemieckiej znajdowały się tam wojskowe warsztaty samochodowe i szkoła niemiecka. W 1941 roku rozebrano pobliskie kapliczki: św. Walentego, Matki Boskiej Anielskiej, oraz oryginalny Domek O. Rafała. Dwa lata później ten sam los podzieliła największa z łagiewnickich kapliczek, pw. Przemienienia Pańskiego. Pod koniec wojny kościół i klasztor sprofanowano.Klasztor Franciszkanów w Łodzi (Łagiewniki)


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zmarł 7-latek przygnieciony w Białce Tatrzańskiej

Na dziecko oraz 70-letnią kobietę w poniedziałek przewróciła się drewniana brama stojącą na początku deptaka pomiędzy ośrodkiem narciarskim Kotelnica Białczańska, a pobliską Termą Bania w Białce Tatrzańskiej.
Babcia chłopca mimo prób reanimacji zmarła na miejscu, a dziecko śmigłowcem przetransportowano do szpitala w Krakowie. Jego stan od początku lekarze określali jako ciężki. W piątek wieczorem chłopiec zmarł. Miał wielonarządowe urazy klatki piersiowej.
/od admina: wieczny odpoczynek, racz im dać Panie. Wyrazy współczucia dla rodziny tragicznie zmarłych./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na św. Edwarda zimy pogarda.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: tajęża jednostronna [Goodyera repens]./474460

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 19 Marzec 2018, 02:55    [Cytuj]

Witam w poniedziałek 19 marca, do końca roku 287 dni. Dziś mają imieniny: Bogdan i Józef, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -9 stopni. Wschód słońca 5:46, zachód 17:52, dzień będzie trwał 12:06, 4:19 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Modlitwa Polaka

Przed twe ołtarze zanosim błaganie,
Niech każda dycha patykiem się stanie!


KALENDARIUM:
1919 - Bolszewicy zdławili 5-dniowe zbrojne wystąpienie polskiej ludności Nieświeża.
1943 – Oddział BCh pod dowództwem Jana Kędry ps. „Błyskawica” urządził zasadzkę na kolumnę niemieckiej żandarmerii w lesie pod Tomaszowem Lubelskim, zabijając 17 żandarmów i oficera SS.
1946 - Ogłoszono 7 wyroków śmierci w procesie działaczy lubelskiego Pogotowia Akcji Specjalnej.

Powstanie nieświeskie – zbrojne wystąpienie polskiej ludności Nieświeża przeciwko bolszewikom w dniach 14–19 marca 1919 roku; z powodu złej oceny ze strony powstańców co do postępów ofensywy Wojska Polskiego powstanie zostało stłumione, a organizatorzy rozstrzelani. Na początku 1919 roku Nieśwież został zajęty bez walki przez bolszewików, którzy wkraczali na terytoria opuszczane przez okupacyjne wojska niemieckie. W lutym rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka i Wojsko Polskie zaczęło wypierać Armię Czerwoną na wschód. Na wieść o tym część mieszkańców Nieświeża, przede wszystkim Polacy, podjęli decyzję o organizacji powstania i wyzwoleniu miasta z rąk bolszewików jeszcze przed nadejściem wojsk polskich. Na czele komitetu organizacyjnego powstania stanął dyrektor miejscowej szkoły, Mieczysław Wolnisty.
W nocy z 14 na 15 marca 1919 roku powstańcy zajęli najważniejsze budynki miasta i zlikwidowali miejscowy sowiet. Kilku bolszewickich działaczy zostało zabitych, m.in. naczelnik Czeka Tartu i komisarze Rozenblum i Grynblat. Bolszewicy opuścili miasto, udali się do linii kolejowych prowadzących do Mińska i tam zwrócili się o posiłki. 19 marca Armia Czerwona ponownie zajęła miasto. Powstańcy nie postawili im prawie żadnego oporu, ponieważ ofensywa polska nie postępowała tak szybko, jak tego oczekiwali.
Zaraz po zajęciu miasta Czeka aresztowała przywódców powstania – Mieczysława Wolnistego, Polikarpa Kolendę, Józefa Januszkiewicza, Konstantego Szydłowskiego i Stanisława Iwanowskiego. Zostali oni przetransportowani do dawnego klasztoru benedyktynów, który bolszewicy wykorzystywali jako więzienie, a następnie, 24 marca 1919 roku, rozstrzelani w lesie za miastem. Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, gdy Nieśwież wszedł w skład II Rzeczypospolitej, w mieście zbudowano dwa pomniki ku czci polskich ofiar powstania. Jeden z nich znajdował się w centrum miasta i został zburzony w czasie II wojny światowej. Drugi to nagrobek na cmentarzu katolickim w Nieświeżu, wzniesiony 24 marca 1926 roku na mogile organizatorów powstania. Był on ufundowany przez uczniów i nauczycieli miejscowego gimnazjum. Po 1990 roku został wyremontowany i istnieje do czasów obecnych. Ma formę dużego, czteroramiennego krzyża z czerwonego granitu, na którym znajdują się nazwiska rozstrzelanych, data śmierci i cytat z Jana Kochanowskiego: A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie. Po 1944 roku z nagrobka został usunięty napis pomordowani przez bolszewików.Pomnik na cmentarzu w Nieświeżu.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Wybory w Rosji: Putin zwycięski, ale osłabiony frekwencją

Kolejna, już czwarta kadencja wygrana przez prezydenta.
W niedzielnym głosowaniu w Rosji najważniejsza była frekwencja. Oficjalnie w wyborach wzięło udział prawie 60 proc. wyborców.
Według cząstkowych wyników, podanych przez Centralną Komisję Wyborczą po przeliczeniu połowy protokołów z obwodowych komisji, na Władimira Putina zagłosowało 75,08 proc. Rosjan.
/od admina: Gratulacje dla prezydenta Putina, jaki to przywódca na zachodzie uzyskuje takie poparcie społeczeństwa? Czy udział wyborców w wyborach, jest zdecydowanie wyższy?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na święty Józek czasem śniegu, a czasem trawy wózek.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: storzan bezlistny [Epipogium aphyllum].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 20 Marzec 2018, 02:55    [Cytuj]

Witam we wtorek 20 marca, do końca roku 286 dni. Dziś mają imieniny: Anatol i Klaudia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -4 stopnie. Wschód słońca 5:43, zachód 17:53, dzień będzie trwał 12:10, 4:23 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

NA DZIEŃ KOBIET
Dniem czcić kobiety - po co?
Ja czczę kobiety nocą.


KALENDARIUM:
1942 - W Zgierzu żołdacy niemieccy zamordowali podczas publicznej egzekucji 100 Polaków, a 300 wywieźli do obozów koncentracyjnych.
1957 – Rozpoczęto seryjną produkcję Syreny, pierwszego samochodu osobowego całkowicie polskiej konstrukcji.
1968 – Lawina w Białym Jarze pod Śnieżką zabiła 19 osób.

Zbrodnia Zgierska – publiczna egzekucja 100 Polaków (96 mężczyzn i 4 kobiet) przeprowadzona przez żołdaków niemieckich 20 marca 1942 roku na Placu Stodół w Zgierzu, największa na obszarze „Kraju Warty”. Mord był odwetem za zastrzelenie 6 marca 1942 r. dwóch gestapowców przez sierżanta WP Józefa Mierzyńskiego ze Zgierza w trakcie ujawniania przez niego miejsca ukrycia broni. Pomimo, że Niemcy znali sprawcę, celem sterroryzowania narodu polskiego zastosowali zbiorową odpowiedzialność.
Była to największa publiczna egzekucja nie tylko na terenie Kraju Warty, ale i na terenie całego okupowanego przez Niemców obszaru Polski. Bandyci niemieccy spędzili na nią około 6 tysięcy mieszkańców Zgierza i okolicy, spośród których wybrano losowo 100 mężczyzn jako zakładników odpowiadających życiem za niezakłócony jej przebieg.
Ofiary przewieziono przede wszystkim z więzienia policyjnego – ale nieoficjalnie było to również więzienie do dyspozycji pobliskiego Gestapo (przy al. K. Anstadta) – przy ul. Sterlinga 16 w Łodzi oraz z więzienia na Radogoszczu w Łodzi. Kobiety przywieziono z więzienia kobiecego przy ul. Gdańskiej 13 w Łodzi, w tym żonę Józefa Mierzyńskiego – Joannę.
Na egzekucję szli w siedmiu grupach (sześć grup po piętnaście osób), ostatnia liczyła dziewięć osób, setnym był inwalida zzamordowany w miejscu pochowania. Ciała ofiar zostały zakopane na terenie lasu lućmierskiego w masowej mogile, którą dzień wcześniej wykopali więźniowie Radogoszcza w Łodzi. Oni też zostali użyci do zakopania zwłok.
Niedługo po wojnie została przeprowadzona ekshumacja ciał ofiar, o której zachowały się szczątkowe informacje, w wyniku której okazało się, że w nieustalonym czasie zostały one spalone. Odkryte szczątki pochowano w miejscu, gdzie obecnie znajduje się krzyż i pomnik.Pomnik Stu Straconych


WIADOMOŚĆ DNIA:
Władze Radomska odwołały uroczystości z Żydami. Prezydent miasta wydał oświadczenie

Po raz pierwszy od wielu lat władze Radomska nie wzięły udziału w uroczystościach upamiętniających radomszczańskich Żydów, którzy zostali zesłani do obozu w Treblince.
Prezydent Radomska Jarosław Ferenc odwołał udział w uroczystościach po tym, jak zapoznał się z treścią przemówienia burmistrza izraelskiego miasta i uznał, że wydźwięk jednego z fragmentów jest niezgodny z prawdą historyczną. Chodzi o przemówienie, które chciał wygłosić burmistrz miasta Kirjat Bialik Eli Dokorsky. Miał w nim mówić o zbrodniach na Żydach, jakich w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu mieli dokonywać polscy obywatele.
/ od admina: nareszcie, polskie władze, wstają z kolan, w stosunku do tych potomków bestialskich psychopatów z katowni UB!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Od dnia dwudziestego marca zagrzewa słońce nawet starca.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: podkolan zielonawy [Platanthera chloratha].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 21 Marzec 2018, 02:13    [Cytuj]

Witam w środę 21 marca, do końca roku 285 dni. PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Dziś mają imieniny: Benedykt i Marzanna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -2 stopnie. Wschód słońca 5:41, zachód 17:55, dzień będzie trwał 12:14,4:27 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Modlitwa zbójnika
Boże, bądź ślepy i głuchy,
Idę do ładnej dziewuchy !


KALENDARIUM:
1809 – Książę Józef Poniatowski naczelnym wodzem wojsk polskich Księstwa Warszawskiego.
1945 - W Gdyni Niemcy wysadzili w powietrze pancernik Schleswig-Holstein.
1980 – Na krakowskim Rynku Głównym emerytowany piekarz Walenty Badylak dokonał aktu samospalenia w proteście przeciw przemilczaniu zbrodni katyńskiej.

Walenty Badylak (ur. 1904, zm. 21 marca 1980) – żołnierz AK, emerytowany krakowski piekarz, który przykuł się łańcuchem do historycznej studzienki na krakowskim rynku, oblał się benzyną i dokonał aktu samospalenia. Jego czyn był protestem przeciwko przemilczeniu przez władzę zbrodni katyńskiej.
Informacje o jego śmierci ukazały się wyłącznie w prasie lokalnej, w bardzo lakonicznej formie, donoszono o śmierci psychicznie chorego emeryta. Bez względu na to, krakowianie stawiali w miejscu zdarzenia znicze i kwiaty (które w nocy nieznani sprawcy zabierali) oraz śpiewali pieśni religijne.
Jeszcze przed Sierpniem 1980 zorganizowane działania mające na celu upamiętnienie ofiary Walentego Badylaka podejmowali działacze środowisk opozycyjnych Krakowa, m.in. z Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy, z Konfederacji Polski Niepodległej oraz ze Studenckiego Komitetu Solidarności.
Jego czyn został upamiętniony w 1990 roku tablicą pamiątkową, którą odsłonił wnuk Walentego, ksiądz Wojciech Badylak. W 2004 roku studzienka została odrestaurowana.Studzienka na Rynku Głównym w Krakowie przy której W. Badylak dokonał samospalenia.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zmarł Józef Żurek. Był najstarszym Polakiem

O śmierci Józefa Żurka poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna w Toporzysku, z którą Żurek był bezpośrednio związany. Mężczyzna, który do momentu swojej śmierci był najstarszym Polakiem, zmarł w wieku 108 lat. Żurek mieszkał we wsi Czarnowo w województwie kujawsko-pomorskim.
/od admina: Wieczny odpoczynek, racz mu dać Panie/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Benedykt groch w polu sieje, Wojciech (23.04) do owsa się śmieje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: gółka wonna [Gymnadenia odoratissima].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 22 Marzec 2018, 06:13    [Cytuj]

Witam w czwartek 22 marca, do końca roku 284 dni. Dziś mają imieniny: Bogusław i Katarzyna, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura -2 stopni. Wschód słońca 5:39, zachód 17:57, dzień będzie trwał 12:18, 4:31 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

SUKCESY
Nigdy mi nie odmówiły
Te, które mi się śniły.


KALENDARIUM:
1925 - Odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza w Łodzi.
1966 – 10 robotników zginęło w katastrofie na budowie Wydziału Melioracji Wyższej Szkoły Rolniczej (dziś Uniwersytet Przyrodniczy) we Wrocławiu.
1987 - Trener kolarski Andrzej Imosa, podczas przejazdu treningowego wraz z grupą podopiecznych przez miejscowość Rudka Bałtowska koło Ostrowca Świętokrzyskiego, został zaatakowany przez pijanego napastnika, wskutek czego przewrócił się z rowerem i odniósł śmiertelne obrażenia głowy (zmarł 6 kwietnia).

Płyta Nieznanego Żołnierza w Łodzi – symboliczny pomnik zaprojektowany przez Stanisława Kazimierza Ostrowskiego, odsłonięty 22 marca 1925 r. jako pierwszy tego rodzaju pomnik w Polsce, poświęcony poległym na polach bitew bezimiennym żołnierzom. Decyzja o powstaniu pierwszego w Polsce symbolicznego pomnika poległych anonimowo żołnierzy została podjęta uchwałą Rady Miejskiej 18 grudnia 1924 r., z inicjatywy jednego z jej członków, znanego podówczas działacza społeczno-politycznego – dr Bolesława Fichny.
Prawdopodobnie już w okresie międzywojennym, ale na większą skalę dopiero po II wojnie światowej, zaczęto nieprawidłowo nazywać pomnik „grobem” niezgodnie z uchwałą rady Miejskiej w Łodzi. W kwietniu 2005, łódzki działacz opozycji niepodległościowej po II wojnie światowej i senator RP – Andrzej Ostoja-Owsiany, ogłosił ideę przekształcenia pomnika w rzeczywisty grób nieznanego żołnierza poprzez złożenie w nim szczątków NN żołnierza z łódzkiego 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, poległego w trakcie walk pod Radzyminem, podczas wojny polsko-radzieckiej w 1920 roku. Zamysł ten nie został jednak zrealizowany.
Na miejsce lokalizacji pomnika wybrano plac przed łódzką katedrą. Ustawiono go krótszym bokiem, pod małym kątem w kierunku południowym w stosunku do ulicy Piotrkowskiej. Na samym początku okupacji niemieckiej w Łodzi podczas II wojny światowej, około 11 listopada 1939 roku, Niemcy zniszczyli wszystkie polskie pomniki w Łodzi, w tym pomnik Nieznanego Żołnierza. Pomnik odbudowano i ponownie odsłonięto już w rok po zakończeniu okupacji (1 listopada 1946). Nowy pomnik nawiązuje do przedwojennego projektu, ale w nowej realizacji zmieniono nieco położenie grobu względem ulicy Piotrkowskiej. Teraz jest usytuowany prostopadle do ulicy. Jest nieco wyższy od pierwotnego, wykonany w dwóch warstwach bazowych w układzie schodkowym z czerwonego polerowanego marmuru na których złożono czarną płytę z polerowanego marmuru.Płyta Nieznanego Żołnierza w Łodzi, według stanu po odbudowie w 1946.


WIADOMOŚĆ DNIA:
PAP: Skandal na terenie Auschwitz. Obywatel Izraela miał oddać mocz na schody pomnika

Według medialnych doniesień nastolatek miał oddać mocz na schody pomnika na terenie obozu. Świadkiem całego zdarzenia była jedna z przewodniczek, która zawiadomiła o incydencie policję. Jak ustalił reporter radia RMF FM, 19-latek został już przesłuchany przez policję i przyznał się do winy. Wyraził również gotowość do dobrowolnego poddania się karze.
/ od admina: standardowy, klasyczny przykład stosunku i zachowań żydów, w stosunku do POLSKI I POLAKÓW! Już widzę te aj, aj, całych światowych, żydowskich łże mediów, gdyby tak postąpił Polak!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jeżeli w pierwszy dzień po przesileniu marcowym burza się zdarzy, zima już nie przydarzy.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: storczyk krwisty, zwany też kukułką krwistą [Dactylorhiza incarnata].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
adsenior


Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 6187
Skąd: Łódź
Wysłany: 23 Marzec 2018, 06:31    [Cytuj]

Witam w piątek 23 marca, do końca roku 283 dni. Dziś mają imieniny: Józef i Rebeka, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pochmurnie, temperatura 0 stopni. Wschód słońca 5:37, zachód 17:58, dzień będzie trwał 12:21, 4:24 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Modyfikacja przykazań

Dla tej pani bliźni -
To tylko mężczyźni.


KALENDARIUM:
1609 – Wojna o Inflanty: zwycięstwo floty polskiej nad szwedzką w stoczonej w nocy z 23 na 24 marca bitwie pod Salis.
1936 – W Krakowie doszło do rozruchów antysanacyjnych. Policja otworzyła ogień do manifestujących, zabijając 10 osób i raniąc 45
1971 – 18 górników zginęło w katastrofie w KWK „Rokitnica” w Zabrzu.

Bitwa pod Salis (Salacgrīva staropol. Szalc) – bitwa morska stoczona pomiędzy flotą Rzeczypospolitej i flotą szwedzką nocą 23/24 marca 1609, podczas wojny polsko-szwedzkiej 1600–1611. Po zdobyciu Parnawy hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz ruszył w kierunku zagrożonej przez Joachima Mansfelda Rygi. Po drodze zauważył możliwość zniszczenia bazującej w porcie Salis eskadry szwedzkiej, która blokowała Rygę od strony morza. Całkowicie panujący na Bałtyku Szwedzi nie czuli się zagrożeni, dlatego ich straż w używanym w charakterze dodatkowej bazy porcie pełniła swe obowiązki niedbale i łatwo dała się zaskoczyć. Zresztą zaskoczenie było jedyną szansą hetmana, w otwartej bitwie słabe siły polsko-litewskie na morzu nie miałyby szans wobec przewagi przeciwnika.
Zdobyte w Parnawie dwa statki obsadzono piechotą i uzbrojono w działa sprowadzone z parnawskiego zamku. Do kierowania ruchem statków Chodkiewicz zaciągnął kilku marynarzy, głównie inflanckich. Tak zaimprowizowana eskadra wzmocniona została dodatkowo przez kilka naprędce uzbrojonych statków handlowych (prawdopodobnie pięć), zakupionych od Anglików i Holendrów, również obsadzonych piechotą oraz kilka łodzi i batów, niektóre wypełnione prochem, smołą i innymi materiałami łatwopalnymi.
W nocy z 23 na 24 marca flota Chodkiewicza niespodziewanie zaatakowała flotę szwedzką. Prawdopodobnie hetmanowi udało się też przekupić niektórych członków załóg szwedzkich. Wynajęci Inflantczycy, wykorzystując korzystny wiatr wiejący w kierunku lądu, wprowadzili do portu kilka branderów (najprawdopodobniej 4 i było to pierwsze użycie branderów na Bałtyku w czasach nowożytnych), podpalili je i pchnęli w stronę stojących w szyku zakotwiczonych okrętów szwedzkich.
Wśród zaskoczonych okrętów szwedzkich powstał popłoch, załogi odcinały liny kotwiczne i próbowały ratować się ucieczką. Mimo to, dwa okręty szwedzkie spaliły się i wkrótce zatonęły. Wycofujące się z portu jednostki szwedzkie dostały się pod ogień oczekujących na redzie okrętów polsko-litewskich. Zaskoczona niespodziewanym atakiem Chodkiewicza eskadra szwedzka nawet nie spróbowała podjąć walki artyleryjskiej, czym prędzej uciekła na wody Zatoki Ryskiej. Jednostki Rzeczypospolitej, wolniejsze od okrętów szwedzkich, nie podjęły pościgu. Cały port miasta Salis wraz z zapasami broni, amunicji i żywności dostał się w ręce Litwinów.
Zdobycie Parnawy i przepędzenie eskadry szwedzkiej z Salis wywarło bezpośredni wpływ na dalszy przebieg działań wojennych i przyczyniło się do powstrzymania naporu wojsk szwedzkich na Rygę.WIADOMOŚĆ DNIA:
Ziobro za rezygnacją ze ścigania karnego za granicą na mocy ustawy o IPN

/od admina: czyli wyjdzie jak zwykle, szumne zapowiedzi i wycofanie się chyłkiem, bo zagranica tupnęła nogą!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na Świętego Szymana nie wdziewaj już kaftana.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: storczyk plamisty, zwany też kukułką plamistą [Dactylorhiza maculata].

[Profil] [PM] [E-mail]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
[ ODPOWIEDZ ]
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Informacje | TV Trwam | Radio Maryja na żywo |
Polecamy:informacje ktorych potrzebujesz Fundacja Skierniewice i Szkola Skierniewice
Korzystanie z forum oznacza pełną akceptację otrzymywania plików cookies.

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,225 sekundy. Zapytań do SQL: 9