Pobudka dla forum

Luźne pogaduchy
Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 8 kwietnia 2018, 04:21

Witam w niedzielę 8 kwietnia, do końca roku 267 dni. Dziś mają imieniny: Julia i Radosław, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 7 stopni. Wschód słońca 6:00, zachód 19:26, dzień będzie trwał 13:26, 5:39 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

WYBACZ MI
Kiedy już siedzę przy ładnej osobie,
To trzymam ręce przy niej, nie przy stole.


KALENDARIUM:
1794 – Insurekcja kościuszkowska: Tadeusz Kościuszko mianował Bartosza Głowackiego chorążym regimentu grenadierów krakowskich w nagrodę za bohaterstwo wykazane w bitwie pod Racławicami.
1943 – Rzeź wołyńska: 130 Polaków zostało zamordowanych przez ukraińskich bandytów z UPA i ukraińskich sąsiadów w osadzie Brzezina w powiecie sarneńskim.
1959 – 9 górników zginęło w wyniku wybuchu metanu w KWK „Moszczenica” w Jastrzębiu-Zdroju.

Zbrodnia w Brzezinie – zbrodnia w kolonii Brzezina, w powiecie sarneńskim dawnego województwa wołyńskiego, dokonana przez ukraińskich bandziorów z UPAprzy udziale sąsiadów ukraińskich. Ofiarą zbrodni padło około 130 Polaków. O świcie 8 kwietnia 1943 roku (mówi się także o 7 kwietnia), gdy Polacy powychodzili z kryjówek, na kolonię napadła liczna grupa ukraińskich bandziorów z UPA, którzy w nocy otoczyło miejscowość, wsparte przez ludność ukraińską ze wsi Hranie i Tryputnie. Samoobrona nie zdołała stawić oporu. Zabudowania kryte strzechą zapaliły się od ostrzału amunicją zapalającą. Polaków mordowano bez względu na płeć i wiek za pomocą broni białej (siekiery, widły, noże, bagnety), do uciekających strzelano. Niektóre ofiary torturowano przed śmiercią. Zabito około 130 osób, 15 było rannych, 20 osób zdołało zbiec. Zabudowania wsi zostały doszczętnie spalone. Większość ofiar pochowano następnego dnia w zbiorowej mogile obok budynku szkoły. Ocalałych zabrał do Włodzimierca oddział złożony z około 15 uzbrojonych Polaków.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Nowe fakty o tragedii w Muenster. Sprawca leczył się psychiatrycznie?

Trzy osoby zabite i około 30 rannych - to najnowszy bilans tragedii, do której doszło w Muenster w zachodnich Niemczech. Furgonetka wjechała w ludzi siedzących przed restauracją. Kierowca popełnił samobójstwo. Nieoficjalnie ustalono, że sprawcą był 48-letni Niemiec, który leczył się psychiatrycznie.
/od admina: Prawdziwy Niemiec muchamed hassani - gość kanclerzycy anieli?? No i wiadomo, był, jak zawsze w takim przypadku, psycholem! KANCLERZYCO, TO KREW TYCH LUDZI MASZ NA SWOICH ŁAPACH!!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje.

Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: pięciornik kurze ziele [Potentilla erecta], roślina lecznica i barwierska./480133

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 10 kwietnia 2018, 02:19

Witam we wtorek 10 kwietnia, do końca roku 265 dni. Dziś mają imieniny: Magdalena i Makary, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:56, zachód 19:29, dzień będzie trwał 13:33, 5:46 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

ZGODNIE Z REGUŁĄ
Zawsze żona jest mi winną,
Kiedy zdradzam żonę z inną.


KALENDARIUM:
1525 – Książę pruski Albrecht Hohenzollern złożył na Rynku krakowskim hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu.
1580 – Kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski wydał przywilej lokacyjny dla Zamościa, nowo powstającego miasta w swoich dobrach.
1919 – Okupowane przez Niemców od września 1915 roku Grodno zostało przejęte przez polskie władze administracyjne.

Hołd pruski odbył się 10 kwietnia 1525 w Krakowie po wcześniejszym zawarciu traktatu między królem Zygmuntem I Starym a Albrechtem Hohenzollernem w dniu 8 kwietnia 1525 roku. W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone, jako lenno Polski, w Księstwo Pruskie.
Ostatni w Prusach wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (krzyżackiego) sprawujący władzę świecką nad państwem zakonnym Albrecht Hohenzollern, przyjął wyznanie luterańskie i przekształcił państwo zakonu krzyżackiego w świeckie państwo (Prusy Książęce), stając się jego władcą (księciem). Jednocześnie złożył hołd lenny swojemu wujowi Zygmuntowi Staremu, królowi Polski.
W wyniku zawartego traktatu prawo do dziedziczenia Prus Książęcych otrzymali męscy potomkowie Albrechta, a w razie jego bezpotomnej śmierci – jego bracia Jerzy, Kazimierz i Jan z potomstwem męskim. Z dziedziczenia wyłączona była linia elektorów brandenburskich. Traktat krakowski był pierwszą umową o charakterze międzypaństwowym pomiędzy władcą katolickim a protestanckim w Europie.

Obrazek

Hołd pruski Jana Matejki (1882)


WIADOMOŚĆ DNIA:
Skandal w podstawówce na Mazowszu. Uczeń rozerwał koledze odbyt fletem

14-letni uczeń szkoły podstawowej w Piekarach koło Mszczonowa na Mazowszu znęcał się nad swoim kolegą. Z relacji kolegów nastolatka wynika, że Bartek S. traktował Kamila G. jako gorszego od siebie, ponieważ ten wychowywał się w rodzinie zastępczej. Chłopiec miał wielokrotnie zgłaszać nauczycielom swoje problemy, jednak jego skargi zostały zignorowane. Tuż przed świętami wielkanocnymi po lekcji wychowania fizycznego Bartek S. wszedł do toalety, w której przebierał się Kamil G., przyparł go do ściany i wepchnął koledze flet w odbyt. Poszkodowany chłopiec kolejny raz poskarżył się wychowawczyni, jednak nauczycielka tylko upomniała Bartka S.
Kiedy chłopiec powiedział w domu co się stało, rodzice zastępczy zgłosili sprawę na policję. Po przeprowadzeniu badań w szpitalu okazało się, że nastolatek ma trzycentymetrową ranę.
/od admina: bezstresowa szkoła, oraz wszechobecna, nachalna propaganda "RÓBTA CO CHCETA", dokonują spustoszenia moralnego i budzą skrajnie niebezpieczne instynkty w dzieciach!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Dzień na święty Makary pewnie przepowiada, czy we wrześniu pogoda, czy też ciągle pada.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: pięciornik rozłogowy [Potentilla reptans].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 11 kwietnia 2018, 00:46

Witam w środę 11 kwietnia, do końca roku 264 dni. Dziś mają imieniny: Filip i Helena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie przelotne deszcze, temperatura 14 stopni. Wschód słońca 5:53, zachód 19:31, dzień będzie trwał 13:38, 5:51 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Mym skromnym zdaniem
Nie zawsze trzeba mieć za drania
Tego, co jest innego zdania.


KALENDARIUM:
1065 – Książę Polski Bolesław II Szczodry (Śmiały) ufundował klasztor benedyktynów w Mogilnie, przekazując mu część dochodów, m.in. z Grudziądza i Rypina.
1940 - Ostatni etap tzw. pacyfikacji „hubalowskich”. Niemcy doszczętnie spalili wsie: Gałki, Hucisko i Skłoby. Zamordowano ok. 300 Polaków, w tym 265 mężczyzn ze Skłobów.
1956 – Odbywający karę dożywotniego pozbawienia wolności pilot myśliwski Stanisław Skalski został uwolniony i zrehabilitowany.

Pacyfikacje „hubalowskie” – nazwa akcji represyjnej przeprowadzonej przez żołdaków niemieckich w dniach 30 marca – 11 kwietnia 1940 roku, wymierzonej we wsie, w których pobliżu operował oddział majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”.
W akcji pacyfikacyjnej uczestniczyli także niemcy z bandyckiej formacji SS, Ordnungspolizei, Selbstschutzu i NSKK. Różnymi formami represji dotkniętych zostało 31 wsi w powiatach koneckim, kieleckim i opoczyńskim, przy czym cztery wsie zostały doszczętnie spalone, a w piątej zniszczono większą część zabudowy. Zamordowanych zostało 712 POLAKÓW, w tym dwie kobiety i sześcioro dzieci.
Pacyfikacje „hubalowskie” były pierwszą tego typu akcją represyjną przeprowadzoną przez bandytów niemieckich w okupowanej Polsce i Europie. Nieudane próby rozbicia oddziału „Hubala” nadszarpnęły prestiż niemieckich władz policyjnych. Prawdopodobnie był to kluczowy powód, dla którego Wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie (HSSPF „Ost”), SS-Obergruppenführer Friedrich Wilhelm Krüger, podjął decyzję o przeprowadzeniu zakrojonej na szeroką skalę akcji pacyfikacyjnej, wymierzonej we wsie, w których pobliżu operował polski oddział. Odwet na ludności cywilnej miał zatrzeć wrażenie porażki, spowodowane dotychczasowymi niepowodzeniami w walce z „Hubalem”.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Rosja oko w oko z USA

Czy syryjski atak chemiczny w Dumie doprowadzi do rosyjsko-amerykańskiego starcia zbrojnego. Jeśli gdziekolwiek do niego dojdzie, to najpierw bez wątpienia w Syrii, a potem już gdzie się da – powiedział „Rzeczpospolitej" moskiewski analityk wojskowy Aleksandr Chramczichin. Jeśli Amerykanie wybiorą wariant dużej akcji wojskowej, może ona naruszyć rosyjskie interesy. Jeśli w jej trakcie zginą Rosjanie, może to doprowadzić do nieprzewidywalnego, lawinowego rozwoju konfliktu.
/od admina: kto i kiedy zatrzyma agresję pastuchów z USraela?/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Ta urodzajna pszenica bywa, która w kwietniu przepiórkę przykrywa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: poziomka pospolita [Fragaria vesca], roślina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 12 kwietnia 2018, 05:50

Witam w czwartek 12 kwietnia, do końca roku 263 dni. Dziś mają imieniny: Damiana i Saby, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 7 stopni. Wschód słońca 5:51, zachód 19:32, dzień będzie trwał 13:41, 5:54 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

CZAS
Gdyś się z jej cnotą uporał,
Najwyższy czas wygłosić morał.KALENDARIUM:
1944 - Ukraińscy mordercy z band UPA i SKW dokonali masakry ponad 100 Polaków we wsiach Hucisko i Miedziaki w powiecie bóbreckim w byłym województwie lwowskim.
1944 - W obozie pracy przymusowej w Pustkowie na Podkarpaciu żołdacy niemieccy zamordowali 60 Polaków, przywiezionych do prac na poligonie z więzienia na rzeszowskim zamku.
1945 - W nocy z 12 na 13 kwietnia grupa operacyjna powiatowego UB w Siedlcach zamordowała 16 młodych osób, podejrzanych o działalność w AK i NSZ.

Zbrodnia w Hucisku – zbrodnia dokonana 12 kwietnia 1944 roku przez ukraińskich bandytów z UPA i SKW przy udziale cywilnej ludności ukraińskiej na polskich mieszkańcach wsi Hucisko i sąsiadującej z nią wsi Miedziaki, położonych w powiecie bóbreckim województwa lwowskiego. Ofiarą zbrodni padło ponad 100 osób. W Hucisku istniała zorganizowana samoobrona polska, jednak warty wystawiano tylko w porze nocnej, ponieważ wówczas spodziewano się napadu UPA. Tymczasem 12 kwietnia 1944 roku o godzinie 10 rano do wsi wjechał konny zwiad upowski w niemieckich mundurach i bez przeszkód dostał się do centrum wsi, gdzie w budynku szkoły zabarykadowali się polscy mężczyźni organizując w pośpiechu obronę. Jeden z intruzów, posługując się językiem niemieckim, wezwał Polaków do otwarcia budynku. Obrońcy spełnili to żądanie w przekonaniu, że mają do czynienia z Niemcami. Po wkroczeniu do szkoły upowcy aresztowali zgromadzonych tam mężczyzn. W tym samym czasie do wsi weszły grupy cywilów ukraińskich z pobliskich wsi – Siedlisk, Suchodołu i Polany, uzbrojone w broń palną, siekiery a także działko. Napastnicy rozeszli się po wsi, dokonując aresztowań polskich mężczyzn i chłopców. Aresztowanych spędzono do zagrody Piotra Gierusa, związano i tam, stosując tortury, mordowano: rozstrzeliwano, rąbano siekierami, kilka osób przecięto piłą. Po egzekucji zwłoki wrzucono do stodoły i podpalono. Oprócz mordów Ukraińcy dokonali rabunku mienia Polaków. Według Jerzego Węgierskiego zabito 85 osób w Hucisku i 19 w Miedziakach. Szczepan Siekierka, Henryk Bulzacki i Krzysztof Komański twierdzą, że w obu miejscowościach zginęło 118 osób.
Jako organizatorów zbrodni wymienia się braci Antona i Piotra Procoków z Łopusznej, z których jeden był dezerterem z SS-Galizien. Z napastnikami współpracowali miejscowi Ukraińcy – Wasyl Alfawicki i Kostecki.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Anders: Czy ja mam pociągiem lecieć do USA?

Ja uważam, że wyglądam bardzo dobrze na swój wiek, ale mam swój wiek. Także ja nie będę leciała klasą turystyczną, economy class, tam i z powrotem, jak ja mam wracać do Senatu - tak senator Anna Maria Anders w rozmowie z TVN24 odpierała zarzuty o to, że w ciągu dwóch lat na podróże służbowe wydała ponad 600 tysięcy złotych.
/od admina: buta i arogancja 99% politykierów, jest porażająca. Co ci politykierzy zażywają, po obięciu funkcji publicznej, że tak im wali w czachy?/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W kwietniu posucha, niknie rolnikom otucha.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: przywrotnik pospolity [Alchemilla vulgaris], roslina lecznicza.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 13 kwietnia 2018, 05:18

Witam w piątek 13 kwietnia, PIĄTEK!, do końca roku 262 dni. Dziś mają imieniny: Ida i Marcin, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 10 stopni. Wschód słońca 5:49, zachód 19:34, dzień będzie trwał 13:45, 5:58 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Na Dzień Kobiet
Dniem czcić kobiety - po co?
Ja czczę kobiety - nocą!


KALENDARIUM:
1603 – II wojna polsko-szwedzka: hetman polny litewski Jan Karol Chodkiewicz zdobył twierdzę Dorpat w Inflantach (obecnie Tartu w Estonii).
1930 – Założono Muzeum Sztuki w Łodzi.
1943 – W nocy z 13 na 14 kwietnia grupa ukraińskich morderców dokonała zbrodni na 10 polskich mieszkańcach wsi Bilcze w województwie wołyńskim.

Zbrodnia w Bilczach - zbrodnia dokonana na polskich mieszkańcach wsi Bilcze w nocy z 13 na 14 kwietnia 1943.
Bilcze były wsią zamieszkaną w większości przez Ukraińców, z wyjątkiem 12-15 rodzin polskich. Część z nich, na wieść o napadach na Polaków, uciekła na początku kwietnia 1943 do Łucka. Według świadectw zebranych przez Władysława i Ewę Siemaszków w nocy z 13 na 14 kwietnia grupa ukraińskich morderców, prawdopodobnie bandytów z UPA, napadła na pozostałe polskie zagrody, które zostały spalone. Dziesięciu Polaków, w tym jedno dziecko, zostało zabitych bagnetami i wrzuconych do studni. Następnego dnia ocalali z napadu Polacy wydobyli ze studni zwłoki zabitych oraz jedną żywą, ciężko ranną kobietę, po czym opuścili Bilcze.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Trump wycofuje się rakiem z tematu Syrii. „Nigdy nie powiedziałem, kiedy będzie atak!”
/od admina: Pastuch z USraela, zobaczył zdecydowaną odpowiedź Putina, to podwinął ogon pod siebie!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kwiecień wilgotny obiecuje rok stokrotny


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: kuklik zwisły, regionalna nazwa Matki Boskiej pantofelki [Geum rivale], roślina lecznicza.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 14 kwietnia 2018, 04:49

Witam w sobotę 13 kwietnia, do końca roku 261 dni. Dziś mają imieniny: Justyna i Krzysztof, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie płatki mgły, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 5:47, zachód 19:36, dzień będzie trwał 13:49, 6:02 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

POCIECHY
Niejednej bokiem wyszły grzechy;
Za karę ma pociechy.


KALENDARIUM:
966 – W Wielką Sobotę Mieszko I przyjął chrzest w obrządku łacińskim, prawdopodobnie na Ostrowie Tumskim w Poznaniu lub na Ostrowie Lednickim.
1430 – Grupa rycerzy-rozbójników pochodzących z Moraw, Czech i Śląska dokonała napadu na klasztor paulinów na Jasnej Górze, zabijając kilku zakonników, łupiąc część kosztowności i uszkadzając obraz Czarnej Madonny.
1944 – Uzbrojeni polscy mieszkańcy odparli napaść ukraińskich morderców z bandy UPA na wieś Bitków położoną w dawnym województwie stanisławowskim.

Napaść ukraińskich morderców na Bitków – na osiedle polskie (administracyjnie należące do wsi Bitków) położone w powiecie nadwórniańskim województwa stanisławowskiego dokonana 14 kwietnia 1944 roku przez obandytów z UPA.
Polacy w Bitkowie mieszkali na osobnym osiedlu; wielu z nich pracowało w miejscowej kopalni ropy naftowej. Uzbrojona niemiecka bądź węgierska ochrona kopalni dawała poczucie bezpieczeństwa polskim mieszkańcom, zagrożonym czystką etniczną ze strony bandytów ukraińskich. Część Polaków pracujących w kopalni także otrzymała broń jako ochrona.
W drugiej dekadzie kwietnia 1944 roku Niemcy opuścili Bitków wobec postępów ofensywy sowieckiej. Ukraińscy bandyci z UPA postanowili wykorzystać chaos panujący w przyfrontowej strefie do ataku na Polaków. 14 kwietnia 1944 roku polskie osiedle w Bitkowie zaatakował 85-osobowa watacha ukraińskich bandytów z UPA. Wcześniej odcięto miejscowość od świata - wysadzono mosty i odcięto łączność telefoniczną.
Według świadectw zebranych przez Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni ukraińskich morderców we Wrocławiu uzbrojeni Polacy stawili skuteczny opór. Po kilku godzinach walki ukraińscy bandyci wycofali się na odgłos strzałów, które w ich kierunku oddał oddział sowiecki, który dotarł w tym czasie do pobliskiego Pniowa. Według świadków w wyniku walki zginął jeden Polak. Następnego dnia oddział sowiecki wkroczył do Bitkowa. Komitet Ziem Wschodnich w swoim sprawozdaniu informował o 1 zabitym i 4 rannych Polakach.
Według bandytów z UPA w trakcie tego napadu zginęło 100 Polaków i 40 "bolszewików". Straty własne UPA miały wynieść 2 zabitych i 2 rannych.
W późniejszym czasie w wyniku pojedynczych napadów w różnych okolicznościach z rąk upowców zginęło 15 Polaków z Bitkowa.


WIADOMOŚĆ DNIA:
USA: Mamy dowody, że Asad użył broni chemicznej

/od admina: taki sam, jak swego czasu dowód posiadania przez Husajna w Iraku, broni atomowej, co posłużyło za pretekst, napaści na Iran, i zagrabienie ich ropy! USrael, najbardziej bandyckie państwo na świecie./POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na Świętego Justyna siew się w polu zaczyna.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: rzepik pospolity [Agrimonia eupatoria], roślina lecznicza i kosmetyczna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 15 kwietnia 2018, 00:42

Witam w niedzielę 14 kwietnia, do końca roku 260 dni. Dziś mają imieniny: Anastazja i Cezary, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 10 stopni. Wschód słońca 5:45, zachód 19:37, dzień będzie trwał 13:52, 6:05 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

ŁATWIEJ
Dotrzymać słowa łatwiej dawałbym rady,
Gdyby zamiast wierności przysięgała zdrady.


KALENDARIUM:
1499 – Wojna polsko-turecka (1485-1503): w Krakowie zawarto układ polsko-mołdawski na mocy którego hospodar Stefan III Wielki przestał być lennikiem króla polskiego Jana I Olbrachta. Oba państwa oraz Węgry i Litwę połączyło przymierze antytureckie.
1972 – Rozpoczęto budowę Huty Katowice.
1983 – Rozpoczęto budowę metra warszawskiego.

Jako miejsce lokalizacji huty ustalono obszar o powierzchni ponad 1000 ha w Zagłębiu Dąbrowskim, pomiędzy Gołonogiem, Ząbkowicami Będzińskimi, Łośniem i Strzemieszycami. Decyzja o wybudowaniu w tym miejscu ówcześnie największego i najnowocześniejszego w PRL kombinatu metalurgicznego zapadła na VI Zjeździe PZPR, a podjęta została de facto przez Edwarda Gierka.
Skutkiem tej decyzji, nie licząc rozpoczęcia 15 kwietnia 1972 budowy samego zakładu, były późniejsze ogromne zmiany struktury gospodarczej i społecznej na skalę całego kraju. Oprócz zupełnego przeobrażenia zagłębiowskiego regionu, polegającego zarówno na poważnych zmianach urbanistycznych, jak i wielkiej fali migracji ludności (szczególnie z terenów wschodniej Polski), równocześnie rozpoczęto realizację innych, wielkich inwestycji centralnych, takich jak budowa Linii Hutniczej Szerokotorowej wraz z taśmociągiem transportowym rudy żelaza, czy dziesiątków zakładów pomocniczych. Wymiernej, sumarycznej wartości pieniężnej tej decyzji nigdy nie ustalono.
Obecnie Oddział Dąbrowa Górnicza, wyposażony m.in. w trzy wielkie piece, dwie walcownie (Walcownia Duża i Walcownia Średnia), trzy linie ciągłego odlewania stali oraz własną elektrociepłownię, znany jest przede wszystkim z produkcji szyn tramwajowych i kolejowych, na których – pomimo zmiany właściciela – nadal znajduje się znak towarowy „HK”. W roku 2006 w zakładzie zatrudnionych było 4073 osób (nie licząc dużej grupy pracowników zatrudnionych w wielu spółkach zależnych). W styczniu 2014 Walcownia Duża, jako jeden z nielicznych zakładów na świecie, rozpoczęła produkcję szyn kolejowych o długości 120m. W roku 1992, huta zatrudniała – 23 240 osób.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Gigantyczna demonstracja w Budapeszcie. „Europo pomóż”

Dziesiątki tysięcy Węgrów protestowało w stolicy kraju przeciwko systemowi wyborczemu, który pozwolił partii Viktora Orbana na wysokie zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.
/ od admina: jak to żyd soros i jego suto opłacani agenci, próbują destabilizować Węgry!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jak w kwietniu rosa, to dosiewaj chłopie mocno prosa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: rannik zimowy [Eranthis hyemalis]./481744

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 16 kwietnia 2018, 01:15

Witam w poniedziałek 16 kwietnia, do końca roku 259 dni. Dziś mają imieniny: Joachim i Julia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 15 stopni. Wschód słońca 5:42, zachód 19:39, dzień będzie trwał 13:57, 6:10 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

DOBRE WYCHOWANIE
Na widok karmiącej matki dobre wychowanie każe
Mówić o mlecznej drodze, a nie mlecznym barze.


KALENDARIUM:
1927 – Polskie Radio po raz pierwszy transmitowało w południe Hejnał Mariacki z Krakowa.
1936 – W krwawych zamieszkach antyrządowych we Lwowie zginęło kilkadziesiąt osób.
1944 – Ukraińscy bandyci z 14. Dywizji Grenadierów SS dokonali masakry od 250 do 862 Polaków w Chodaczkowie Wielkim w dawnym województwie tarnopolskim.

Zbrodnia w Chodaczkowie Wielkim – dokonana 15/16 kwietnia 1944 roku (pojawia się też data 17 kwietnia 1944) napaść bandytów ukraińskich na Polaków we wsi Chodaczków Wielki, położonej w byłym powiecie tarnopolskim województwa tarnopolskiego, w wyniku której śmierć poniosło od 250 do 862 osób. Napaści dokonali ukraińscy bandyci z 4 Pułku Policyjnego SS sformowanego z ukraińskich ochotników do dywizji SS-Galizien. 15/16 kwietnia 1944 wieś została zajęta przez ukraińskich bandytów z 4. pułku policyjnego SS. Mordercy przystąpili do systematycznego palenia i niszczenia zabudowań oraz mordowania mieszkańców wsi. Chwytanych palono w zamkniętych chatach i stodołach, do uciekających strzelano. Wrzucano granaty do pomieszczeń, w których ukrywali się ludzie. Napastnicy zniszczyli większość budynków na ulicach: Dremewka, Długa, Mazurówka, Odetroka, Tarnopolska i Zacerkiew. Ocałały zagrody głównie przy ulicach: Ruska, Cygańska, Zagrody i Zakłąb. Ocalał także kościół i plebania. Według ukraińskiego IPN spalono 520-680 zabudowań.
Źródła podają różne liczby ofiar masakry: od około 250 (R.Kotarba), przez 275 lub 365 (ukraiński IPN), 250-854 (Grzegorz Hryciuk) po 862 (H.Komański i Sz.Siekierka)mieszkańców Chodaczkowa Wielkiego.
Ofiary pochowano w zbiorowej mogile. Po wojnie ocalałych Polaków z Chodaczkowa Wielkiego wypędzono na tzw. Ziemie Odzyskane. Część z nich zamieszkała w Gajkowie, gdzie na cmentarzu rzymskokatolickim usypali symboliczną mogiłę ofiar zwieńczoną krzyżem. U stóp krzyża znajduje się urna z ziemią zabraną z mogiły w Chodaczkowie.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Niemcy. Imigrant złapał dziecko i rzucił się pod pociąg

23-letni imigrant, w Wuppertal na zachodzie Niemiec, złapał dziecko i rzucił się pod pociąg. Kiedy maszynista pociągu zobaczył, co dzieje się przed maszyną, zaczął gwałtownie hamować. Było już jednak za późno i maszyna przejechała nad mężczyzną i dzieckiem. Okazało się jednak, że wyszli ze zdarzenia bez większych obrażeń. Sprawca został schwytany przez świadków zdarzenia i przekazany w ręce policji.
/od admina: ubogacają, oj ubogacają kulturowo, goście kanclerzycy anieli szkopów!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jaskółka i pszczółka lata, znakiem wiosny to dla świata.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: rannik zimowy [Eranthis hyemalis].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 17 kwietnia 2018, 03:01

Witam we wtorek 17 kwietnia, do końca roku 258 dni. Dziś mają imieniny: Klara i Robert, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie słaby deszcz, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:40, zachód 19:41, dzień będzie trwał 14:01, 6:14 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Na bezkarność zbrodni
Zwycięzcy nie ponoszą konsekwencji zbrodni,
Ach, któż by śmiał im zbrodnię udowodnić.
A i pobici swoją drogą
Migają się jak mogą.KALENDARIUM:
1848 – Pod wpływem wydarzeń Wiosny Ludów rząd austriacki uwłaszczył chłopów w Galicji.
1945 – Ukraińscy mordercy z band OUN i UPA dokonali masakry około stu Polaków w Wiązownicy.
1995 – 22 osoby zginęły w wyniku wybuchu gazu w bloku mieszkalnym przy ul. Wojska Polskiego w Gdańsku.

Zbrodnia w Wiązownicy – atak na wieś Wiązownica, położoną w byłym powiecie jarosławskim województwa lwowskiego, połączony z zamordowaniem około 100 Polaków, dokonany 17 kwietnia 1945 roku przez watahę ukraińskich bandytów z UPA. 17 kwietnia 1945 o świcie (gdy warty samoobrony opuściły stanowiska) oddziały UPA (bandy „Bałaja” i „Szuma”) wspomagane przez ukraińskich chłopów z SKW zaatakowały wieś od strony Sanu, gdzie był folwark, oraz od strony lasu. Bandyci przystąpili do podpalania zabudowań oraz mordowania napotkanych mieszkańców. Jednocześnie trwał rabunek mienia, które było ładowane na wozy oraz zwierząt gospodarskich (konie, krowy).
Atak spotkał się z odporem samoobrony wsi poderwanej do walki przez ks. Józefa Misia oraz plutonu Ludowego Wojska Polskiego stacjonującego w folwarku. Ponadto na pomoc obrońcom przybył oddział NSZ „Radwana” z Piwody i samoobrona z Szówska. Kontratakującym udało się odebrać ukraińskim bandziorom z UPA zabrane mienie oraz uderzyć na jej obóz, gdzie zabito 5 przeciwników. Walki trwały 5 godzin. Zginęło około 100 Polaków, w tym w walce 4 żołnierzy WP oraz kilku członków samoobrony; pozostałe ofiary to ludność cywilna. Według wspomnień świadków zginęło 13-17 napastników. Spaliło się 165 zagród, tj. około połowa budynków we wsi; 21 osób zostało rannych.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Niemcy: 94-letni strażnik z Auschwitz usłyszał zarzuty

Byłemu strażnikowi w obozie koncentracyjnym Auschwitz postawiony został zarzut pomocnictwa w zamordowaniu kilkunastu tysięcy ludzi - poinformowała prokuratura w Stuttgarcie. Jak informuje portal thelocal.de, podejrzany 94-latek jest obywatelem Niemiec, urodzonym w Serbii. Nie ujawniono nazwiska mężczyzny.
Prokuratura twierdzi, że pod koniec 1942 i na początku 1943 roku był on strażnikiem w Auschwitz, gdzie „wspierał operacje obozowe, a więc akty eksterminacji” /od admina: szkopi, tak jak żydzi, są mistrzami bicia się w piersi, ALE CUDZE, nazwiska nie ujawniono, bo takie czysto szkopskie DUBAREWICZ?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Suchemu kwietniowi chłop się nie raduje, bo kwiecień mokry dobry rok zwiastuje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: czarnuszka polna [Nigella arvensis], roślina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 18 kwietnia 2018, 01:02

Witam w środę 18 kwietnia, do końca roku 257 dni. Dziś mają imieniny: Bogumiły i Ryszarda, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie niewielkie zachmurzenie, temperatura 9 stopni. Wschód słońca 5:38, zachód 19:43, dzień będzie trwał 14:05 , 6:18 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

PROŚCIE
Proście, a nie będzie wam dano.
Kobieta chce być zdobywaną.


KALENDARIUM:
1025 – W katedrze gnieźnieńskiej odbyła się koronacja Bolesława I Chrobrego na pierwszego króla Polski.
1922 – Litwa Środkowa została przyłączona do Polski.
1937 – Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.

18 kwietnia 1937 roku – miał miejsce w Racławicach strajk chłopski z udziałem ponad 8 tys. chłopów. Podczas strajku doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło dwóch chłopów oraz aresztowano 200 osób. Wypadki te stały się przyczyną dalszych napiec na wsi oraz późniejszym wybuchu w sierpniu Wielkiego Strajku Chłopskiego. Racławic przybyło ok. 8 tys. ludzi. Rząd, w obawie przed manifestacją, ściągnął kilka plutonów policji, które miały za zadanie nie dopuścić do zgromadzenia w pobliżu kopca. Policjanci oblegli kordonem wzgórze, zabraniając zbliżenia się chłopom. Wśród ludu zawrzało. Siłą odebrali wzgórze, rozpędzili policję i zamanifestowali wierność ziemi ojczystej. Walka z policja trwała około dwóch godzin. Policjanci, pod naporem ludu, cofała się w kierunku kopca, używając przy tym granatów dymnych, pałek, szabli. Około godz. 12.00 część policji konnej opuściła wzgórze, a część policji pieszej zajęła piramidę kopca i przyłączyła się do manifestantów. Kiedy jednak ludzie rozeszli się do swoich domów, drogę od kościoła do Racławic zastąpił pluton policji przybyły z Miechowa, który oddał strzały w kierunku ludności. Padli zabici i ranni. Zginęli wtedy: Józef Karkowski z Muniakowic i Wincenty Kowalski z Miroszowa. Po tej demonstracji aresztowano 200 chłopów przeważnie z powiatu miechowskiego.

Obrazek

18 kwietnia 1937 roku – Strajk w Racławicach.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Kryzys w Armenii: Ormianie walczą o demokrację

Prezydent, który przez dziesięć lat rządził krajem, przeforsował zmianę konstytucji i został premierem. Sytuacja w Erywaniu coraz bardziej przypomina Kijów sprzed czterech lat. Protestujący blokują budynki rządowe, stacje metra i główne ulice armeńskiej stolicy. Po dwóch dniach starć z policją kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali. We wtorek lokalne media donosiły o dziesiątkach zatrzymanych.
/od admina: kolejny kraj byłego ZSRR, który ogarnia rebelia finansowana przez żydowskich banksterów!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Mokre dni kwietnia zazwyczaj wróżą, że w lecie będzie owoców dużo.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: czerniec polny [Actaea spicata], roślina lecznicza.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 19 kwietnia 2018, 03:36

Witam w czwartek 19 kwietnia, do końca roku 256 dni. Dziś mają imieniny: Emma i Jerzy, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 10 stopni. Wschód słońca 5:36, zachód 19:44, dzień będzie trwał 14:08, 6:21 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Na czerwień maku
Gdy mak swą główkę z gęstwiny zbóż wyłania,
Czy kokieteria to, czy przekonania?


KALENDARIUM:
1539 – Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.
1919 – Wojna polsko-bolszewicka: polskie wojsko zajęło Wilno.
2005 – Sejm RP uznał przez aklamację turecką rzeź Ormian za ludobójstwo.

Zajęcie Wilna (ofensywa wileńska, wyprawa wileńska) w kwietniu 1919 było jedną z pierwszych polskich operacji wojskowych podczas wojny polsko-bolszewickiej. W listopadzie 1918 RFSRR, po kapitulacji Cesarstwa Niemieckiego przed Ententą uznała traktat brzeski za nieistniejący, rozpoczęła natarcie na zachód siłami Armii Czerwonej, celem wprowadzenia rządów bolszewickich na terenie dawnego Imperium Rosyjskiego. Skutkiem natarcia bolszewickiego był upadek rządu białoruskiego i ewakuacja Litwinów z Wilna. 15 grudnia 1918 powołano tam Radę Delegatów Robotniczych, która zapoczątkowała dyktaturę proletariatu, choć miasto było wówczas niemal zupełnie pozbawione przemysłu i klasy robotniczej. 1 stycznia 1919 w Mińsku utworzono Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Reakcję społeczności polskiej na powyższe wydarzenia było zorganizowanie Komitetu Obrony Kresów oraz utworzenie Samoobrony Wileńszczyzny. Wilno przejściowo trafiło w ręce polskie, jednak już 5 stycznia przejęła je Armia Czerwona. Siły Samoobrony wycofały się na Grodzieńszczyznę, a w mieście utworzona została Litewska Rada Komisarzy Ludowych, na czele której stanął Vincas Mickevičius-Kapsukas. 5 lutego w Białymstoku doszło do porozumienia polsko-niemieckiego dotyczącego przemarszu wojsk polskich przez tereny objęte ewakuacją niemiecką na Wileńszczyznę i Białoruś. 16 kwietnia 1919 wojska polskie rozpoczęły ofensywę. Główne zadanie, jakim było zajęcie Wilna, realizowała grupa jazdy pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego (9 szwadronów kawalerii i pluton artylerii konnej) oraz grupa piechoty generała Rydza-Śmigłego (3 bataliony piechoty).
Równocześnie na Lidę uderzyły oddziały generała Zygmunta Lasockiego, na Baranowicze i Nowogródek grupa generała Stefana Mokrzeckiego, a na Łuniniec generała Antoniego Listowskiego. 17 kwietnia opanowano Lidę, 18 kwietnia Nowogródek, 19 kwietnia Baranowicze. Wojska polskie dotarły do Wilna 19 kwietnia rankiem i jeszcze tego samego dnia, korzystając z wydatnego wsparcia mieszkańców miasta, zwłaszcza robotników ze Stowarzyszenia św. Kazimierza („kaziuków”), objęły kontrolę nad większością miasta . Jedynie w niektórych miejscach bolszewicy utrzymali się do 21 kwietnia. Wyparcie bolszewików, którzy zwłaszcza w początkowej fazie polskiego ataku mieli przewagę liczebną, było możliwe również dzięki ofiarności kolejarzy węzła wileńskiego, którym pomimo bolszewickiego ostrzału udało się uruchomić pociąg do Lidy, co umożliwiło szybsze wsparcie piechoty. Fakt ten upamiętniono w dwudziestoleciu międzywojennym tablicą pamiątkową na budynku dworca .

Obrazek

Wilno, Plac Łukiski, 19 kwietnia 1919. Przegląd oddziałów Wojska Polskiego po zajęciu miasta. Za Józefem Piłsudskim generałowie: Edward Śmigły-Rydz, Stanisław

WIADOMOŚĆ DNIA:
Idą zmiany w TVP. Znika abonament, popłyną rządowe pieniądze

Praktycznie jest już zdecydowane, że od przyszłego roku abonament RTV będzie pokrywany z budżetu państwa - zapowiedział Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Zdaniem ekspertów, na tę zmianę nie zgodzi się Komisja Europejska.
/od admina: najwyższa pora, wszak media publiczne, to tuba propagandowa, wykorzystywana przez wszystkie kolejne ekipy rządowe. A straszenie, że biurokracji z UE się nie zgodzą? Wszak pamiętamy, jak pomoc POLSKIM STOCZNIĄ, była niedopuszczalna, natomiast analogiczne wspomożenie STOCZNI SZKOPSKICH, w pełni dozwolone- OLAĆ UE!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Chcesz mieć kęs płótna dobrego, siej len na św. Jerzego.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: orlik pospolity [Aquilegia vulgaris], roślina lecznicza.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 20 kwietnia 2018, 01:54

Witam w piątek 20 kwietnia, do końca roku 255 dni. Dziś mają imieniny: Agnieszka i Czesław, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 11 stopni. Wschód słońca 5:34, zachód 19:46, dzień będzie trwał 14:12, 6:25 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

NA WARSZAWIANKĘ
Gdy ci warszawianka
Nie chce oddać wianka,
Powodem nie trema,
Lecz, to że go nie ma.


KALENDARIUM:
1585 – Dania, po otrzymaniu odszkodowania od Rzeczypospolitej, zrezygnowała ze swych pretensji do Piltynia w Inflantach.
1945 – Ponad 60 Polaków zostało zamordowanych we wsi Borownica w byłym powiecie dobromilskim województwa lwowskiego przez ukraińskich morderców z bandy Samoobronych Kuszczowych Widdiłów (SKW).
1947 – Powołano Grupę Operacyjną „Wisła”, związek operacyjny LWP pod dowództwem gen. Stefana Mossora, przeznaczony do walki z ukraińskimi bandami w rejonie Sanok-Przemyśl-Lubaczów i do przeprowadzenia wraz z Państwowym Urzędem Repatriacyjnym akcji „Wisła”.

Zbrodnia w Borownicy – zbiorowe zabójstwo ponad 60 Polaków połączone z podpalaniem budynków i grabieżą mienia, dokonane 20 kwietnia 1945 roku we wsi Borownica położonej w byłym powiecie dobromilskim województwa lwowskiego, przez ukraińskich morderców z bandy Samoobronych Kuszczowych Widdiłów (SKW). Atak na Borownicę rozpoczął się z opóźnieniem około godziny 4. Po sygnale rakiety wystrzelonej przez „Hromenkę”, wataha dowodzona przez „Chrina” ostrzelała przysiółek Czarny Potok z karabinów maszynowych i granatników. Od amunicji zapalającej ogniem zajęły się domy. Nacierający bandyci zdobyli stanowiska polskich wartowników na skraju lasu, następnie cały przysiółek, łamiąc stawiany w niektórych miejscach opór samoobrony. Jeden z domów, którego mieszkańcy stawili szczególny opór, został spalony wraz z obrońcami. Ludność cywilna rzuciła się do ucieczki do lasu, do uciekających strzelano.
Widząc atak grupy „Chrina” „Hromenko” dał rozkaz do ataku swojej grupie, której celem był przysiółek Czechy i okolice kościoła. Kościół stojący na górce był miejscem prowadzenia ognia przez samoobronę i schronieniem dla ludności, która napływała z zaatakowanych miejsc. Atakujący ukraińscy bandyci nie zdołali go zdobyć, jak i prawdopodobnie plebanii. Obrońców kościoła związano ogniem a w tym czasie napastnicy podpalali zabudowania i wyłapywali Polaków, którzy uciekli do lasu. Z rozkazu „Hromenki” mężczyzn oddzielono od kobiet i dzieci i zamordowano.

Obrazek

Pomnik w Borownicy


WIADOMOŚĆ DNIA:
Fundacja Sorosa wycofuje się z Budapesztu. Powodem „wroga atmosfera”?

George'a Sorosa Open Society Foundations (Fundacje Społeczeństwa Otwartego) zamyka biuro w Budapeszcie i przenosi swoje centrum operacyjne na Europę Środkowo-Wschodnią do Berlina - podały w czwartek węgierskie media powołując się na austriacką gazetę „Die Presse”.
/od admina: kiedy Polacy, wzorem Braci Węgrów, strząsną z siebie to robactwo?/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Śnieg w kwietniu goi rolę, hamuje niedolę.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: ostróżeczka polna [Consolida regalis].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 21 kwietnia 2018, 04:45

Witam w sobotę 21 kwietnia, do końca roku 254 dni. Dziś mają imieniny: Aleksandra i Bartosz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 8 stopni. Wschód słońca 5:32, zachód 19:48, dzień będzie trwał 14:16, 6:29 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Na ludzkie sądy
Jak cię widzą - tak cię piszą!
Chyba żeś jest wielką fiszą...


KALENDARIUM:
1944 – Ukraińscy mordercy z bandy UPA dokonali w dniach 19-21 kwietnia masakry ok. 200 Polaków i polskich Ormian w Kutach w dawnym województwie stanisławowskim.
1980 – 7 górników zginęło w katastrofie w KWK „Barbara-Chorzów”.
1988 – W krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce wyrok śmierci.

Zbrodnie w Kutach nad Czeremoszem – zbrodnie popełniane przez morderców ukraińskich w marcu i kwietniu 1944 roku na ludności polskiej i ormiańskiej w miasteczku Kuty położonym w powiecie kosowskim województwa stanisławowskiego II RP. W zbrodniach tych zginęło około 200 Polaków i Ormian. Kulminacja mordów nastąpiła w dniach 19-21 kwietnia 1944 r. W nocy z 19 na 20 marca 1944 r. załoga niemiecka ewakuowała się z miasteczka. Od tego momentu do 21 kwietnia 1944 r. (zajęcie Kut przez Armię Czerwoną) datują się pogromy dokonywane przez banderowców na polskich i ormiańskich mieszkańcach miasteczka.
Mordy odbywały się tylko w nocy, według ustalonej listy. Początkowo zabijano mężczyzn uznanych za zdolnych do stawiania oporu, później także kaleki, kobiety i dzieci. Banderowcy wchodzili do mieszkań i sprawdzali, czy wszyscy mieszkańcy są w domu, następnie ich mordowali. Po zabiciu obecnych osób dom podpalano i czekano, aż z kryjówek wyskoczą ukrywający się. Zdarzały się przypadki torturowania ofiar, np. ukrzyżowano inż. Zarembę.
Jako podżegającego do mordów a nawet biorącego w nich udział świadkowie wskazują księdza greckokatolickiego Władimira Zakrzewskiego. Pod wpływem mordów większość Polaków uciekła z Kut. Z około 1000 polskich mieszkańców w miasteczku pozostało ok. 100 osób. Zginęło około 200 osób, w tym 140 o ustalonej tożsamości.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Rafał Ziemkiewicz pozwie dyrektora muzeum POLIN. „Musi odszczekać kłamstwa, które na mój temat rozpowszechnia”

Muzeum POLIN zorganizowało wystawę „Obcy w domu” z okazji 50. rocznicy Marca 1968 roku. Oprócz historycznych pamiątek prezentujących wydarzenia sprzed połowy wieku postanowiono pokazać przykłady współczesnego antysemityzmu, które zdaniem placówki są bardzo podobne do treści, które padały w PRL w latach 60-tych. Wśród takich materiałów muzeum pokazało wpisy na Twitterze, które opublikowała Magdalena Ogórek oraz publicysta „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz. Dzień po tym jak Anna Azari, ambasadorka Izraela w Polsce, skrytykowała nowelizację, Ziemkiewicz napisał: „Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant”. Te słowa sprawiły, że dziennikarz znalazł się także w dorocznym spisie antysemitów publikowanym przez Uniwersytet w Tel Avivie.
/ od admina: kolejny przykład rozpasania i panoszenia się żydostwa w Polsce, za naszą wspólna ogromną kasę, wybudowano im instytucję, która utrzymywana przez Polaków, słuzy do znieważania i obrażania POLSKI I POLAKÓW!!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy kwiecień chmurny, a maj z wiatrami, rok żyzny przed nami.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: przylaszczka pospolita [Hepatica nobilis], roślina lecznicza.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 22 kwietnia 2018, 05:07

Witam w niedzielę 22 kwietnia, do końca roku 253 dni. Dziś mają imieniny: Gaja i Łukasz, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 6 stopni. Wschód słońca 5:30, zachód 19:49, dzień będzie trwał 14:19, 6:32 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

APEL
Myjcie się, dziewczyny,
Nie znacie dnia ani godziny.


KALENDARIUM:
1368 – Król Kazimierz III Wielki wydał statut żupny, regulujący sprawy związane z wydobyciem i handlem solą na ziemiach polskich.
1714 – Podpisano polsko-turecki traktat pokojowy potwierdzający pokój w Karłowicach z 1699 roku.
2002 – W warszawskiej fabryce Daewoo-FSO zawieszono produkcję Poloneza. W praktyce oznaczało to jej zakończenie.

Statut żupny – zwany także Statutem Żup Krakowskich – ordynacja wydana przez króla Kazimierza Wielkiego 22 kwietnia 1368 roku. Spisana ręką podskarbiego królewskiego Dymitra z Goraja, opracowana została przez kolegium monarszych doradców. Ordynacja regulowała zasady związane z wydobyciem i sprzedażą soli. Nadawała moc prawną starym, zwyczajowym normom oraz wprowadzała nowe przepisy, mające poprawić funkcjonowanie żup i zwiększyć ich dochodowość.
Na mocy ordynacji solnej w Królestwie Polskim - m.in. żupy w Bochni i w Wieliczce - przekształcone zostały w przedsiębiorstwa królewskie. Ich dzierżawę objęli nowi urzędnicy mianowani przez króla zwani odtąd żupnikami. W dokumencie określone zostały przepisy regulujące handel solą z żup krakowskich, przepisy regulujące produkcję soli, opodatkowanie handlu solą oraz warunki jej eksportu. Król wziął pod opiekę górników. Ordynacja określała wysokość ich zarobków, gwarantowała pomoc materialną dla pracowników żup i ich rodzin w razie wypadku podczas pracy oraz wprowadzała stałe składki górnicze na rzecz samopomocy. Powołany został też specjalny szpital przeznaczony dla górników.
Ordynacja przyznawała monopol handlu solą mieszczanom krakowskim, bocheńskim i wielickim. Dochody z eksportu soli król przeznaczał na utrzymanie powołanej przez siebie cztery lata wcześniej Akademii Krakowskiej.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Właściciel kantoru oddał cztery strzały do uciekającego złodzieja. Ziobro polecił umorzenie sprawy

Prokuratura w Olsztynie prowadzi śledztwo dotyczące rozboju dokonanego na właścicielu kantoru wymiany walut. Doszło do niego 16 lutego 2018 roku na ulicy Rybackiej w Piszu. Nieznany, zamaskowany sprawca uderzył pokrzywdzonego właściciela kantoru Mieczysława S. i zabrał mu plecak, w którym znajdowało się około 100 tysięcy złotych. Następnie napastnik uciekł w kierunku zaparkowanego nieopodal samochodu, w którym czekało na niego dwóch kolejnych sprawców. Gdy pojazd ruszył, pokrzywdzony oddał w tył auta cztery strzały z legalnie posiadanej przez siebie broni. Po pierwszym strzale rozsypała się tylna szyba samochodu. Porzucony przez sprawców uszkodzony pojazd został odnaleziony następnego dnia. Ustalono, że miał on przykręcone skradzione wcześniej tablice rejestracyjne. Dotychczas nie ustalono sprawców napadu.
/od admina: wreszcie, może przestanie obowiązywać kodeks zolla, który chronił bandytów a nie poszkodowanych? ps. szkoda, że właściciel kantoru, nie zastrzelił któregoś z bandytów!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy w kwietniu grzmoty, szron już nie ma roboty.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: sasanka zwyczajna [Pulsatilla vulgaris]./483130

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 23 kwietnia 2018, 04:38

Witam w poniedziałek 23 kwietnia, do końca roku 252 dni. Dziś mają imieniny: Jerzy i Wojciech, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 5 stopni. Wschód słońca 5:28, zachód 19:51, dzień będzie trwał 14:23, 6:36 dłuższy od najkrótszego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

KALENDARIUM:
997 – Męczeńska śmierć biskupa Wojciecha podczas misji ewangelizacyjnej do kraju Prusów.
1943 - Około 600 Polaków zostało zamordowanych w Janowej Dolinie na Wołyniu przez ukraińską grupę powstałą z połączenia sił UPA, kolaboracyjnej policji ukraińskiej i tzw. „czerni” (okolicznego chłopstwa).
2007 – 2 górników zginęło, a 3 zostało rannych w wyniku zawału w KWK „Staszic” w Katowicach.

Zbrodnia w Janowej Dolinie – wymordowanie około 600 polskich mieszkańców Janowej Doliny na Wołyniu w Wielki Piątek 23 kwietnia 1943 w wyniku napadu ukraińskich morderców z bandy UPA oraz tzw. "czerni" – okolicznego ukraińskiego chłopstwa. Janowa Dolina była osiedlem robotniczym przy kopalni bazaltu, zamieszkiwanym przez 2,5 tys. osób. Po pierwszych atakach UPA na Polaków na Wołyniu, od początku 1943, liczba ta powiększyła się o kilkuset uciekinierów. Bandy UPA zgrupowały się w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 wokół Janowej Doliny. W ataku, rozpoczętym około północy wzięły udział pierwsza wataha UPA pod dowództwem "Jaremy" oraz wataha "Szauli". Bandom UPA towarzyszyli mieszkańcy okolicznych ukraińskich wsi (w tym duża grupa osób ze Złaźnego), którym wyznaczono zadanie podpalania zabudowań. Całością osobiście dowodził Iwan Łytwyńczuk ps. "Dubowyj". Według Grzegorza Motyki Janowa Dolina została ostrzelana z broni maszynowej i ręcznej; osobne grupy szturmowe podpalały kolejne domy lub wrzucały do nich granaty. Uciekający Polacy byli zabijani strzałami z broni palnej lub siekierami, być może również widłami, według wspomnień Janiny Pietrasiewicz-Chudy także nożami, zaś część dzieci wbito na pale. Inni zginęli w płomieniach lub udusili się dymem w piwnicach, gdzie usiłowali się schronić. Następnie uukraińscy bandyci podpalili szpital, po uprzednim wyniesieniu z niego pacjentów narodowości ukraińskiej. Trzyosobowy personel szpitala został zamordowany siekierami, natomiast polscy pacjenci zginęli w płomieniach. Napastnikom stawiła opór jedynie grupa Polaków na osiedlu "C", z jego murowanych budynków mieszkalnych. Ze swojego obiektu otworzył ogień garnizon niemiecki. Według wspomnienia byłej mieszkanki Janowej Doliny Janiny Pietrasiewicz-Chudy strzelali również cywilni Polacy, którzy przebywali w noc ataku w obiektach garnizonu. Iljuszyn i Siemaszkowie uważają, że załoga garnizonu zachowywała się pasywnie podczas zbrodni i otworzyła ogień dopiero przy próbie ataku na jej umocnione pozycje.
Oddziały UPA wycofały się z Janowej Doliny ok. czwartej, gdy nad miejscowością pojawił się niemiecki samolot zwiadowczy. Według Ihora Iljuszyna szacunki liczby ofiar ataku na Janową Dolinę wahają się od 300 do 800 zabitych. Władysław Filar przytacza liczbę ponad 500 ofiar, Grzegorz Hryciuk - 500-600. Najczęściej podaje się, że ofiarą masakry padło około 600 Polaków. Większość z nich zginęła wskutek wywołanych w osiedlu pożarów. Spłonęło ok. 100 domów. Ocaleni mieszkańcy Janowej Doliny zostali wywiezieni do Kostopola przez Niemców.

Obrazek

Pomnik Polaków zamordowanych w Janowej DolinieWIADOMOŚĆ DNIA:
Anteny od internetu w koronie Chrystusa w Świebodzinie

Figura Jezusa Chrystusa w Świebodzinie ma zamontowaną na szczycie aparaturę do komercyjnego nadawania sygnału internetowego - informuje portal fakt24.pl. Sprzęt zainstalowano w koronie figury.
/ od admina: no i bardzo dobrze, po co budować osobną wieżę, i jeszcze jedno co to za znawcy szukający taniej sensacji, co nie rozróżniają stacji przekaźników telefonii GSM???/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy Jerzy skryje wronę w życie, będzie zboża obficie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty........: zawilec żółty [Anemone ranunculoides].

Obrazek

ODPOWIEDZ