Pobudka dla forum

Luźne pogaduchy
Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 23 lipca 2018, 01:43

Witam w poniedziałek 23 lipca, do końca roku 161 dni. Dziś mają imieniny: Bogna i Bolesław, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 22 stopnie. Wschód słońca 4:49, zachód 20:43, dzień będzie trwał 15:54, 0:48 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Nocleg
Cnota z okazją razem noc przespały,
Cnoty nie było, kiedy rano wstały.


KALENDARIUM:
1792 - Król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej.
1944 - Kolaboracyjny Ukraiński Legion Samoobrony dokonał masowego mordu na 44 lub 45 Polakach oraz grabieży i podpaleń we wsi Chłaniów oraz
1944 - PKWN, marionetkowy komunistyczny rzad lubelski, wydał dekret o podporządkowaniu spraw dotyczących Armii Krajowej i innych polskich organizacji kompetencji sądów wojskowych ZSRR.

Pacyfikacja Chłaniowa i Władysławina – masowy mord na ludności cywilnej oraz grabieże i podpalenia przeprowadzone we wsi Chłaniów oraz przyległych koloniach Chłaniów i Władysławin, w gminie Żółkiewka, w powiecie krasnostawskim województwa lubelskiego przez służący Niemcom Ukraiński Legion Samoobrony. Napaść miała miejsce w godzinach rannych 23 lipca 1944 roku. Ofiarą zbrodni padło 45 Polaków. 22 lipca 1944 roku wieczorem podczas odwrotu Niemców pod naporem Armii Czerwonej, Chłaniów znalazł się na drodze przejazdu Ukraińskiego Legionu Samoobrony. W tym czasie we wsi znajdowali się partyzanci sowieccy i aelowcy. Prawdopodobnie kolumna Legionu poruszała się bez należytego rozpoznania i zabezpieczenia; na jej czele jechał samochód osobowy z dwoma oficerami niemieckimi, dowódcą ukraińskim o ps. „Kotio” oraz niemieckim kierowcą. Na głównej drodze doszło do spotkania samochodu z furmankami, na których znajdowali się ranni sowieccy partyzanci. Wywiązała się wymiana ognia, w wyniku której zginął niemiecki dowódca legionu SS-Hauptsturmführer Siegfried Aßmuß, a szofer został niegroźnie ranny. Drugi oficer niemiecki oraz „Kotio” zdołali zbiec i dołączyć do pododdziałów ULS, które zatrzymały się przed wsią i pozostawały w pogotowiu. Ranny kierowca ukrył się w zbożu i następnego dnia rano dołączył do legionistów.
W nocy siły ULS dokonały rozpoznania terenu i otoczyły Chłaniów. Zanim to nastąpiło, wieś opuścili partyzanci i większość ludności cywilnej. Nad ranem ukraiński dowódca Legionu płk. Wołodymyr Herasymenko wydał rozkaz napaść na Chłaniow w odwecie za zabicie Aßmussa.
23 lipca 1944 około godziny 6 rano do wsi i kolonii wkroczyli ukraińscy bandyci z ULS strzelając do napotkanych osób oraz podpalając część zabudowań. Mieszkańcy miejscowości, którzy w nich jeszcze pozostali, ukrywali się w stodołach i rowach.
Podczas napaści, który trwał ponad godzinę, zamordowano 45 POLAKÓW, w tym pięcioro dzieci oraz spalono 41 gospodarstw. Większość ofiar została zastrzelona; niektóre osoby miały także rany cięte. Katarzynę Król, matkę miejscowego dowódcy AL Gustawa Króla „Cygana”, przed śmiercią torturowano łamiąc jej ręce.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Polacy nie chcą "prezydenta Tuska"?

Czy Donald Tusk powinien startować w wyborach prezydenckich w 2020 roku? – tak brzmiało pytanie zadane Polakom przez portal rp.pl.
43 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie na tak zadane pytanie. Zwolenników startu Tuska w wyborach w 2020 roku jest mniej o 4 proc. 39 proc. ankietowanych popiera taki pomysł. 18 proc. badanych nie ma wyrobionego zdania w tej kwestii.
Co ciekawe najwięcej przeciwników były premier ma wśród ludzi młodych. Aż 51 proc. pośród osób, które nie chcą, aby Tusk został prezydentem, jest poniżej 25 roku życia.
/od admina: w/g mojej oceny, wszystkim sondażowniom nie wierzę, a podane tutaj wyniki uważam za zawyżone, nie przypuszczam, by tylu POLAKÓW, popierało tą rudą kanalię z Gdańska./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jak poranek mglisty, wieczór przezroczysty.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: szczwół plamisty [Conium maculatum], silnie trujaca.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 23 lipca 2018, 23:53

Witam we wtorek 24 lipca, do końca roku 160 dni. Dziś mają imieniny: Kinga i Krzesimir, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 21 stopni. Wschód słońca 4:51, zachód 20:42, dzień będzie trwał 15:51, 0:51 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Miły czytelniku...

Miły czytelniku, upraszam cię wielce,
Nie pij fraszek haustem - sącz je po kropelce.


KALENDARIUM:
1792 - Król Stanisław August Poniatowski złożył na ręce posła rosyjskiego Jakowa Bułhakowa żądany przez Katarzynę II akces do konfederacji targowickiej.
1944 – W Lesie Grabińskim koło Iwonicza-Zdroju ukraińscy bandyci z batalionu SS Galizien zamordowali 72 Polaków.
1993 – Ukazało się ostatnie wydanie Świata Młodych.

Las Grabiński znajduje się na pagórku na granicy miejscowości: Iwonicz, Lubatowa oraz Lubatówka. W lesie Grabińskim, w poniedziałek 24 lipca 1944 pod wodzą barona Engelsteina, komendanta niemiecko-ukraińskiego batalionu SS-Galizien w Iwoniczu, i jego zastępcy, ukraińskiego majora lek. wet. Władimira Najdy zamordowano strzałem w tył głowy 72 POLAKÓW przywiezionych z więzienia w Jaśle. Byli to w większości członkowie Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, w tym: 38 Lubatowian aresztowanych 3 lipca 1944 (pochowano ich 9 maja 1945 w Lubatowej w jednej mogile przy kościele parafialnym), 3 z Iwonicza, 2 z Krościenka Niżnego, 2 z Brzostka, 2 z Korczyna, 1 z Krosna, 1 z Sanoka, 1 ze Strzeszyna, 2 z Biecza i 20 osób nierozpoznanych. Uroczystości żałobne odbyły się w miejscu mordu w lesie Grabińskim w dniu 9 maja 1945, po czym kondukt pogrzebowy podzielił się na dwie części. Pierwszy to mieszkańcy Lubatowej; uformowali orszak z 38 trumien i poprowadzili do uroczystego pochówku we wspólnej mogile przy kościele parafialnym w Lubatowej. Druga część konduktu (3 trumny z Iwonicza, 20 osób nierozpoznanych i 11 rozpoznanych z różnych miejscowości) udała się na cmentarz w Iwoniczu. 20 nierozpoznanych zostało pochowanych we wspólnej mogile na nowym cmentarzu w Iwoniczu. Pozostali zostali zabrani przez rodziny i pochowani na rodzinnych cmentarzach.

Obrazek

Pomnik zamordowanych Polaków w Lubatowej.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Oszaleli? Pójdzie za kraty za "PZPR"?!

Absurd goni absurd. Policja zatrzymała 48-letnią kobietę, która na oknie biura posła Krzysztofa Czabańskiego (PiS) napisała farbą hasło "PZPR". Zdumiewa zarzut, jaki usłyszała kobieta. Zamiast zarzutu wandalizmu - jak można się było spodziewać - kobieta usłyszała zarzut "propagowania ustroju totalitarnego", co wywołało serię komentarzy.
/od admina: taka sama głupota prawnicza, ja wsadzenie do wiezienia za spalenie kukły żyda!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy pająk w lipcu przychodzi, to za sobą deszcz przywodzi, gdy swą pajęczynę snuje, bliską burzę czuje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: okrzyn szerokolistny [Laserpitium latifolium].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 25 lipca 2018, 04:39

Witam w środę 25 lipca, do końca roku 159 dni. Dziś mają imieniny: Jakub i Krzysztof, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 4:52, zachód 20:41, dzień będzie trwał 15:49, 0:53 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Nos i los

Niejedne rozproszyłem chmury
Nosem zadartym do góry.


KALENDARIUM:
1939 – W ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom wywiadów brytyjskiego i francuskiego rezultaty prac nad złamaniem szyfru Enigmy.
1944 - II wojna światowa: nocą z 25 na 26 lipca została przeprowadzona akcja „Most III”, polegająca na dostarczeniu kurierów Rządu RP na uchodźstwie na tereny okupowanej Polski i w drodze powrotnej zabranie elementów zdobytego nad Bugiem pocisku V-2 oraz kurierów.
1945 – Zakończyła się obława augustowska zwana „Małym Katyniem”

Obława augustowska (inaczej: obława lipcowa) – operacja przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez oddziały 50 Armii radzieckiej i wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB.
Miała ona na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”. Od 10 do 25 lipca 1945 oddziały należące do 3 Frontu Białoruskiego (według innych źródeł 1 Frontu Białoruskiego[5]) (według ustaleń IPN były to oddziały 50 Armii) i jednostki 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, osłaniane i wspomagane przez UB i pododdział złożony z dwóch kompanii w sile ok. 110-160 żołnierzy 1 Praskiego Pułku Piechoty (dowodzony przez żyda por. Maksymiliana Sznepfa /ojca późniejszego ambasadora w USA/, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną obejmującą tereny Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Wśród żołnierzy polskich wspomagających Rosjan udział w pacyfikacji brał późniejszy szef MSW Mirosław Milewski, ówczesny pracownik Urzędu Bezpieczeństwa w Augustowie (który wykazywał się wielką gorliwością w pomocy organizatorom obławy). Oddziały radzieckie otaczały tamtejsze wsie, aresztując ich mieszkańców podejrzanych o kontakty z partyzantką niepodległościową. Cała operacja kierowana była prawdopodobnie z Augustowa, gdzie ulokowane było lokalne dowództwo sowieckiego kontrwywiadu wojskowego Smiersz. Zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, które więziono w ponad pięćdziesięciu miejscach. Sowieci utworzyli obozy filtracyjne, gdzie torturowano i przesłuchiwano zatrzymanych, przetrzymując ich skrępowanych drutem kolczastym w dołach zalanych wodą pod gołym niebem. Część z nich po przesłuchaniach wróciła do domu. 252 aresztowanych Litwinów, zaangażowanych w litewski ruch niepodległościowy, przekazano miejscowym organom NKWD-Ludowego Komisariatu Bezpieczeństwa Państwowego Litwy. Około 600 osób narodowości polskiej zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął; aresztowania tych osób dokonały organy Smiersz 3 Frontu Białoruskiego. W listopadzie 1945 roku mieszkańcy gminy Giby wysłali do Bolesława Bieruta delegację, która miała dowiedzieć się o losach zaginionych mieszkańców. Pod koniec lat 50. dwaj posłowie, Jan Kłoczko i Antoni Palczak, także próbowali zasięgnąć informacji na temat wydarzeń sprzed kilkunastu lat. Obie te inicjatywy napotkały mur nie do przebycia, a ich inicjatorów represjonowano. W 1987 roku utworzono Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w lipcu 1945 roku. Wówczas także rozpoczęto ekshumację grobów w lesie koło Gib, ponieważ przypuszczano, że tam mogą być pochowani Polacy. Okazało się jednak, że groby kryły ciała żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej.
Władze PRL nigdy oficjalnie nie potwierdziły faktu obławy. Rzecznik rządu Jerzy Urban negował nawet sam fakt zaginięcia obywateli polskich. W 1992 roku śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura w Suwałkach, potem zostało ono zawieszone, a w 2000 podjął je Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Początkowo śledztwo było kwalifikowane przez prokuratorów IPN jako zbrodnia komunistyczna, a od lipca 2009 roku również jako zbrodnia przeciwko ludzkości.

Obrazek

Krzyż w Gibach poświęcony pamięci pomordowanychWIADOMOŚĆ DNIA:
TRAGICZNE POŻARY W GRECJI. WŚRÓD OFIAR POLACY

Turyści z Polski - matka i syn - zginęli w wyniku tragicznych pożarów w Grecji. Rodzina zmarłych została już powiadomiona - informuje dziennikarz RMF FM. Polacy prawdopodobnie zginęli w czasie ewakuacji jednego z hoteli. Na razie nie ma potwierdzenia, by ucierpieli inni turyści z Polski. W Grecji obecnie na wakacjach jest kilka tysięcy Polaków. Bilans śmiertelnych ofiar pożarów, które od poniedziałku szaleją na wschód od Aten, wzrósł do 74 osób. "Liczba wciąż rośnie" - poinformował burmistrz Rafiny, leżącej 20 km od Aten, Ewangelos Burnus.
/od admina: wieczny odpoczynek, racz im dać Panie. Wyrazy współczucia, dla rodzin osób które poniosły taka straszna śmierć./POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Święty Jakub zwykle z pogodą się głosi, ale nieraz ulewą wody rzek podnosi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: kminek zwyczajny [Carum carvi], roślina lecznicza i przyprawowa.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 26 lipca 2018, 01:34

Witam w czwartek 26 lipca, do końca roku 158 dni. Dziś mają imieniny: Anny i Grażyny, wszystkiego najlepszego dla solenizantek! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 22 stopni. Wschód słońca 4:54, zachód 20:39, dzień będzie trwał 15:45, 0:57 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Mimo najszybszych...

Mimo najszybszych samolotów,
Do wczoraj nie ma już powrotu...


KALENDARIUM:
1400 – Król Władysław II Jagiełło zainaugurował działalność odnowionej Akademii Krakowskiej.
1941 - We Lwowie, po odmowie utworzenia kolaboracyjnego rządu, został rozstrzelany na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera były wielokrotny premier RP, prof. Kazimierz Bartel.
1943 – Oddział partyzancki NOW-AK pod dowództwem por.Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan” zaatakował wieś Bukowina (powiat biłgorajski), dokonując spalenia 31 gospodarstw zasiedlonych przez Ukraińców, które zostały zabrane POLAKOM, zabijając około 10 i ciężko raniąc 7 z nich.

Kazimierz Władysław Bartel (ur. 3 marca 1882 we Lwowie, zm. 26 lipca 1941 tamże) – polski matematyk (jego prace dotyczyły głównie geometrii), profesor, rektor Politechniki Lwowskiej, poseł na sejm, pierwszy premier Polski po przewrocie majowym, premier pięciu rządów Rzeczypospolitej, senator, w latach 1919–1920 kierownik Ministerstwa Kolei Żelaznych, wicepremier oraz minister wyznań i oświecenia publicznego w pierwszym rządzie Józefa Piłsudskiego, podpułkownik saperów Wojska Polskiego, wolnomularz. Po zajęciu Lwowa przez niemieckich zoładaków (po ataku Niemiec na ZSRR) został aresztowany przez bandytów z gestapo, a po trzech tygodniach zamordowany na rozkaz Heinricha Himmlera. Według niektórych źródeł Niemcy zaproponowali Bartlowi utworzenie marionetkowego rządu okupowanej Polski. Były premier odmówił, co stało się powodem wydania rozkazu jego likwidacji przez Heinricha Himmlera. Informację taką podał generał Sikorski podczas konferencji prasowej w Kairze w listopadzie 1941.

Obrazek

Kazimierz Władysław Bartel

WIADOMOŚĆ DNIA:
Skandaliczne porównanie Gasiuk-Pihowicz. Ziemkiewicz: Czy ta głupia kobieta w ogóle wie, o czym mówi?!

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz wystąpiła podczas protestu pod hasłem "Jedź pod Senat, Polsko!" zorganizowanego przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Protest to sprzeciw wobec wprowadzenia do porządku obrad projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. – Wstydem i hańbą będzie znalezienie się na liście sędziów Sądu Najwyższego, która leży już pewnie na biurku Jarosława Kaczyńskiego – mówiła posłanka. – Ci sędziowie zapiszą się na liście hańby, będą na czarnych kartach polskiej historii, tuż koło sędziów z czasów stalinowskich – dodawała. "Ale właśnie stąd m. in to czyszczenie, że sędziowie czasów stalinowskich nie zostali w IIIRP osądzeni ani potępieni bo „stan sędziowski” stał za nimi i ich immunitetami murem. Nie można było nawet pokazać ich fotografii na wystawie! Czy ta głupia kobieta w ogóle wie, o czym mówi?!" – skomentował na Twitterze Rafał Ziemkiewicz.
/od admina: wali w czachy tym totalniakom, oj wali!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Szczęśliwy, kto na Annę wyszuka sobie pannę.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: biedrzeniec wielki [Pimpinella major], roślina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 27 lipca 2018, 02:03

Witam w piątek 27 lipca, do końca roku 157 dni. Dziś mają imieniny: JULIA I TOMISŁAW, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 19 stopni. Wschód słońca 4:55, zachód 20:38, dzień będzie trwał 15:43,0:59 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Nudystce
Przykryj ciało,
By działało.


KALENDARIUM:
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona zajęła twierdzę Osowiec.
2006 – 4 górników zginęło w wyniku tąpnięcia w KWK „Pokój” w Rudzie Śląskiej.
2016 – Rozpoczęła się podróż apostolska papieża Franciszka do Polski.

Twierdza Osowiec – twierdza z drugiej połowy XIX wieku, położona na terenie osady Osowiec-Twierdza należącej do gminy Goniądz w powiecie monieckim w Polsce, znana z 6,5-miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku zaliczana do najnowocześniejszych twierdz świata. Klęska Rosji w wojnie krymskiej pokazała, że armia rosyjska jest przestarzała i ustępuje siłom zbrojnym innych państw europejskich. Ocena położenia strategicznego Rosji w przyszłej wojnie według studium „Uwagi o obronie Rosji” gen. Mikołaja M. Obruczewa, m.in. zakładała utrzymanie terenów między rzekami Niemen – Biebrza – Narew – Bug – Wisła. Aby osiągnąć zamierzony cel, należałoby zbudować system umocnień, który by w pełni zabezpieczał północno-zachodnią granicę Imperium Rosyjskiego. 29 maja 1873 r. car Aleksander II wydał rozkaz rozpoczęcia prac przygotowawczych do budowy twierdzy w miejscowości Osowiec, która jednocześnie broniłaby linii kolejowej na trasie Białystok – Królewiec. Twierdza zbudowana została w latach 1882–1887 (pierwsze prace projektowe prowadzone były już od 1873) i modernizowana do 1892 r. W I wojnie światowej garnizon twierdzy prowadził walki obronne od 20 września 1914 roku, odpierając szturm jednej niemieckiej dywizji piechoty wspartej 8 bateriami oblężniczymi (60 dział kalibru 150 mm i 210 mm). W późniejszym okresie (30 stycznia – 8 sierpnia 1915) twierdzę bezskutecznie oblegał niemiecki korpus w składzie 40 batalionów piechoty, wsparty ogniem 17 baterii oblężniczych (68 dział, w tym 4 moździerze 420 mm, 16 kalibru 350 mm, 16 dział kalibru 210 mm, 20 dział kalibru 150 mm i 12 dział kalibru 107 mm). Jednak przez kilka miesięcy wojska niemieckie nie uzyskały powodzenia ostrzałem artyleryjskim i szturmami piechoty. Ostatecznie do zdobycia twierdzy Niemcy zdecydowali się na użycie gazów bojowych (30 baterii miotaczy gazu). Rankiem 6 sierpnia 1915 roku pod Osowcem armia pruska użyła gazów bojowych – gazowych związków chloru i bromu. Chmura gazu po pokonaniu 10 km osiągnęła szerokość 8 km i wysokość 10-15 m. Wojska rosyjskie w tym czasie nie miały na wyposażeniu masek przeciwgazowych, w wyniku użycia gazów Rosjanie ponieśli olbrzymie straty.
Twierdza została ewakuowana dopiero na rozkaz dowództwa rosyjskiego 23 sierpnia 1915 roku w związku z ogólną sytuacją na froncie. Przed ewakuacją wojska rosyjskie zdołały zniszczyć część budowli (prawie w całości fort II Zarzeczny).
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i opuszczeniu ziem polskich przez Niemców 23 lutego 1919 roku twierdzę przejęła armia polska. Obecnie spośród czterech fortów Twierdzy Osowiec tylko dwa są w stanie „używalności” (Fort I i Fort III). Fort II (Zarzeczny), zniszczony podczas działań wojennych, jest pod nadzorem starostwa powiatowego w Mońkach i wejście na teren fortu jest niebezpieczne. Fort IV (Nowy) jest również zniszczony, znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i przez jego teren została wytyczona turystyczna trasa historyczno-przyrodnicza. Fort I (Centralny) i Fort III (Szwedzki) są własnością wojska; Fort III jest niedostępny, jednak Fort I (Centralny) dzięki działaniom Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego (OTF) w chwili obecnej jest częściowo udostępniony dla turystów i ma wytyczone trasy do zwiedzania. Na terenie Fortu Centralnego znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec, którym opiekuje się Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne.
Twierdza Osowiec jest jednym z największych zimowych skupisk nietoperzy w kraju.

Obrazek

Fort I (Centralny) Twierdzy Osowiec

WIADOMOŚĆ DNIA:
Nazwał przeciwnika ch***m i zapłacił cenę. SLD ogłasza decyzję ws. Celińskiego

"Janie Śpiewaku z ciebie po prostu CH*J" – wypalił w środę na Facebooku Andrzej Celiński, kandydat SLD na prezydenta Warszawy, a zatem i konkurent lidera stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. W czwartek okazało się, że już były konkurent. Sojusz wycofał dla niego poparcie.
/od admina: no bo jak tak obrażać facia z klasy samozwańczej szlachty polskiej, "polaka jerozolimskiego", towarzysze ze szczujni, wierchuszkę SLD stanowią żydzi, nie mogą pozwolić, tak wyzywać, swojego ziomala!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: podagorycznik pospolity [Aegopodium podagaria], roślina lecznicza.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 28 lipca 2018, 05:48

Witam w sobotę 28 lipca, do końca roku 156 dni. Dziś mają imieniny: Urban i Wiktor, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 18 stopni. Wschód słońca4:57, zachód 20:36, dzień będzie trwał 15:39, 1:03 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Naga...
Naga - to ona nie była wcale,
Miała pończochy i korale!


KALENDARIUM:
1844 – W Karpaczu poświęcono sprowadzoną z Norwegii drewnianą, ewangelicką Świątynię Wang.
1948 – Karol Wojtyła przybył do swej pierwszej parafii w Niegowici.
2004 - Do kraju sprowadzono prochy dowódcy powstania warszawskiego gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter”.

Antoni Chruściel ps. „Monter”, „Sokół”, „Cięciwa”, „Dozorca”, „Konar”, „Madej”, „Nurt”, „Ryż”, „Kaliński”, „Rzeczyca”, „Andrzej Smalawski”, „Adam” (ur. 16 czerwca 1895 w Gniewczynie Łańcuckiej, zm. 30 listopada 1960 w Waszyngtonie) – generał brygady Wojska Polskiego, komendant Okręgu Warszawa ZWZ. W powstaniu warszawskim faktyczny dowódca całości sił powstańczych. Od 20 września 1944 dowodził Warszawskim Korpusem AK. Za udział w powstaniu awansowany rozkazem gen. Kazimierza Sosnkowskiego do stopnia generała brygady. Po kapitulacji powstania w Oflagu XIII D Nürnberg-Langwasser, a następnie w Oflagu IV Colditz. W maju 1945 został uwolniony z niewoli przez armię amerykańską. 26 września 1946 r. Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej, na podstawie ustawy z 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego, pozbawił Chruściela obywatelstwa polskiego i stopnia generała w związku z „przyjęciem bez zgody właściwych władz polskich, urzędu publicznego państwie obcym, a to podejmując się funkcji współorganizowania Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczeń, będącego formacją paramilitarną stanowiącą część armii brytyjskiej”. W 1971 Rada Ministrów PRL, na czele której stał premier Jaroszewicz, uchyliła decyzję TRJN, ale uchwała w tej sprawie nie została opublikowana. W dniu 15 marca 1989 r. rząd PRL premiera Mieczysława Rakowskiego uchylił uchwałę pozbawiającą Chruściela obywatelstwa. W 1956 przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie do śmierci pracował jako tłumacz i radca prawny. 28 lipca 2004 w 60. rocznicę powstania warszawskiego urny z prochami generała i jego małżonki Walerii zostały uroczyście sprowadzone do Polski i złożone w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. 30 lipca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbył się pogrzeb generała. Jego prochy zostały złożone w kwaterze żołnierzy Polski Walczącej.

Obrazek

Antoni Chruściel w mundurze PSZ na Zachodzie 1945


WIADOMOŚĆ DNIA:
Stalowa Wola: Wjechał ciągnikiem w market i wyjął siekierę Później staranował bramę komendy

Była godzina 10:00 rano, kiedy policjanci z komendy w Stalowej Woli otrzymali telefoniczne zgłoszenie o szalonym kierowcy, który wjechał ciągnikiem rolniczym do supermarketu, znajdującego się na ulicy Przemysłowej. Za pomocą pojazdu uszkodził drzwi wejściowe i bankomat, a następnie wziął do rąk siekierę i rozbił witrynę jednego ze sklepów znajdujących się wewnątrz supermarketu. Po zdemolowaniu drzwi oraz witryn, mężczyzna odjechał traktorem w stronę ulicy Popiełuszki, udając się w stronę komendy stalowowolskiej policji. Podobnie jak w przypadku supermarketu, uszkodził bramę przed komendą. W tym miejscu został zatrzymany
/od admina: czy w markeie zniszczył stoisko z malinami z UPAdliny? Podziękował tak za wspieranie rolnictwa, przez warszawkę, na UPAdlinie, zamiast w Polsce!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy się grzmot w lipcu od południa poda, drzewom się znaczy szwank i nieuroda.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: kropidło piszczałkowate [Oenathe fistulosa].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 29 lipca 2018, 04:31

Witam w niedzielę 29 lipca, do końca roku 155 dni. Dziś mają imieniny: Marta i Teodor, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie płatki mgły, temperatura 21 stopni. Wschód słońca 4:58, zachód 15:37, dzień będzie trwał 5:37, 1:05 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

O Polskę realną
Pozwól pokochać, dobry Panie Boże,
Polskę bez złudzeń - od może do może.


KALENDARIUM:
1423 – W Przedborzu nad Pilicą król Władysław II Jagiełło nadał prawa miejskie Łodzi, w tym prawo odbywania targów w środy i dwóch jarmarków rocznie.
1921 - W Prószkowie koło Opola zanotowano najwyższą temperaturę w historii na terenie obecnej Polski (+40,2 °C).
1943 – Oddział sztabowy Gwardii Ludowej pod dowództwem Jana Choiny ps. „Doktor” zaatakował między Zwierzyńcem a Biłgorajem pociąg wojskowy z niemiecką jednostką pacyfikacyjną, wykolejając lokomotywę i staczając półgodzinną walkę, w wyniku której zabito kilkunastu Niemców oraz zdobyto broń i amunicję.

Jan Choina pseud. Doktor (ur. 23 lutego 1910 w Warszawie, zm. 18 grudnia 1951 tamże) – oficer AL i UB.
W latach 30. działał w KZMP. Brał udział w wojnie obronnej 1939. Wiosną 1942 wstąpił do PPR i GL. W marcu 1943 został członkiem Grupy Operacyjnej im. Tadeusza Kościuszki dowodzonej przez Grzegorza Korczyńskiego "Grzegorza", a w kwietniu 1943 - dowódcą oddziału sztabowego tej grupy (do jej rozwiązania w sierpniu 1943). Zorganizował i dowodził wieloma akcjami, m.in. 12 maja 1943 urządził zasadzkę na kolumnę niemieckich samochodów ciężarowych na szosie Biłgoraj-Zwierzyniec (spalono dwa samochody), 14 maja 1943 rozkręcił szyny na moście kolejowym między Tereszpolem a Bukownicą, w wyniku czego most zawalił się pod przejeżdżającym pociągiem, lokomotywa wpadła do rzeki, a dwa wagony zostały rozbite. 18 maja 1943 zaatakował pociąg na trasie Krasnobród-Zwierzyniec, zabijając 7 hitlerowców. 22 maja 1943 zaatakował i spalił niemiecki samochód na szosie Biłgoraj-Zwierzyniec, zabijając hitlerowca. 18 czerwca 1943 ostrzelał pociąg wojskowy między stacjami Krasnobród-Zwierzyniec, zabijając kilku hitlerowców. 29 lipca 1943 zaatakował między Zwierzyńcem a Biłgorajem pociąg wojskowy z niemiecką jednostką pacyfikacyjną, wykolejając lokomotywę i staczając półgodzinną walkę z Niemcami, w wyniku której zabito kilkunastu Niemców i opanowano dwa wagony oraz zdobyto broń i amunicję. W sierpniu 1943 wrócił do Warszawy i tam kontynuował działalność w GL-AL. Został mianowany kapitanem. Od 1945 pracował w UB. Został pochowany na Wojskowych Powązkach. Był odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Partyzanckim.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Marta Kaczyńska wyszła za mąż. Wśród gości Jarosław Kaczyński

Marta Kaczyńska, córka Marii i Lecha Kaczyńskich, po raz trzeci stanęła na ślubnym kobiercu. Cywilna uroczystość odbyła się w sobotę w Warszawie. Wśród gości pojawił się prezes Prawa i Sprawiedliwości, poseł Jarosław Kaczyński, stryj panny młodej.
/od admina: taka "kobita przechodnia", ciekawe dla ilu jeszcze chłopów, będzie "żoną"???/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Około dnia świętej Marty, ze żniwami już nie żarty.Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: szalej jadowity [Cicuta virosa], bardzo trujący!/515692

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 30 lipca 2018, 05:04

Witam w poniedziałek 30 lipca, do końca roku 154 dni. Dziś mają imieniny: Julita i Piotr, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 5:00, zachód 20:33, dzień będzie trwał 15:33, 1:13 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Nawet mnisi...
Nawet mnisi
Śnią o skromnisi.


KALENDARIUM:
1920 – Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski ogłosił Manifest do polskiego ludu roboczego miast i wsi, w którym zapowiedział utworzenie polskiej republiki radzieckiej.
1943 – Rzeź wołyńska: ukraińscy mordercy z bandy UPA zamordowali 33 Polaków w Antonówce nad Horyniem i okolicach.
1944 -Ukraińscy mordercy z bandy UPA zamordowali w lesie pod Baligrodem 11 mieszkańców Średniej Wsi.

Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski (TKRP), Polrewkom (ros. Польревком) – zaczątek władz komunistycznych na terenach Polski zajętych przez Armię Czerwoną w trakcie ofensywy letniej 1920. Organizacja utworzona przez żydów kolaborancji sovietów, w napaści na POLSKĘ. Składała sie z 90% żydów i niewielkiej ilości szbesgojów. Oto władze tej sovieckiej przybudówki:
Julian Marchlewski – przewodniczący,
Jakub Hanecki – wiceprzewodniczący,
Edward Próchniak – sekretarz,
Feliks Dzierżyński – przewodniczący de facto,
Feliks Kon – oświata,
Józef Unszlicht – sprawy partyjne,
Bernard Zaks – przemysł,
Stanisław Bobiński – rolnictwo,
Tadeusz Radwański – propaganda i agitacja.
Przedstawicielem Komitetu Centralnego Rosyjskiej Partii Komunistycznej (bolszewików) przy Polrewkomie był komisarz Iwan Skworcow-Stiepanow. Współpracownikami byli również Aleksander Fornalski, Marceli Nowotko oraz Józef Lewartowski.
W wyniku zwycięskiej kontrofensywy wojsk polskich, 22 sierpnia komitet zmuszony był w pośpiechu opuścić Białystok wraz z wycofującymi się wojskami Armii Czerwonej i udał do Mińska, gdzie znalazł się 26 sierpnia. Wkrótce zaprzestał działalności, a jego członkowie zostali przydzieleni do sztabów frontowych lub obozów jenieckich w celu bezskutecznego jak się okazało werbowania ochotników do Polskiej Armii Czerwonej.
Stefan Żeromski poświęcił Polrewkomowi opowiadanie Na probostwie w Wyszkowie.

Obrazek

Polrewkom, początek sierpnia 1920. W centrum: Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski, Feliks Kon


WIADOMOŚĆ DNIA:
Amnesty International interweniuje ws. użycia gazu w trakcie protestów

Organizacja twierdzi, że "W ciągu ostatnich dwóch lat (...) rząd zainicjował szereg zmian legislacyjnych mających na celu zwiększenie wpływów politycznych i kontroli nad sądownictwem oraz ograniczenie praw człowieka, w tym praw kobiet, w całym kraju".[/color /od admina: tak totalniactwo jest wspierane, przez wszelkiej maści agentów, opłacanych, w/g mojej oceny, przez żydobanksterów, pod wodza sorosa./

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: kmin koński [Laser trilobum], roślina lecznicza.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 31 lipca 2018, 00:37

Witam we wtorek 31 lipca, do końca roku 153 dni. Dziś mają imieniny: Ignacy i Helena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 24 stopnie. Wschód słońca 5:01, zachód 20:32, dzień będzie trwał 15:31, 1:11 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

O czterech szczeblach

Jej drabina do kariery
Ma cztery litery.


KALENDARIUM:
1847 – We Lwowie zostali powieszeni organizatorzy antyaustriackiego powstania krakowskiego: Józef Kapuściński i Teofil Wiśniowski.
1853 – Ignacy Łukasiewicz zapalił publicznie lampy naftowe na sali operacyjnej szpitala miejskiego we Lwowie.
1940 – W odwecie za śmierć niemieckiego żandarma została przeprowadzona akcja pacyfikacyjna w Olkuszu

Powstanie krakowskie, rewolucja krakowska (od 21 lutego do 4 marca 1846 roku) – próba ogólnonarodowego powstania pod hasłami demokracji, podjęta w Wolnym Mieście Krakowie (do nielicznych nieudanych wystąpień zbrojnych doszło także w trzech zaborach, głównie w Galicji). Po niepowodzeniach wcześniejszych zrywów narodowych zaczęto brać pod uwagę rolę chłopów w walkach powstańczych. Powstanie w Krakowie chciano oprzeć na sile chłopskich rąk. W zamian za pomoc utworzony tu Rząd Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej obiecał uwłaszczenie chłopów, przydzielenie im ziemi i utworzenie warsztatów narodowych. Jednak zamiar przyciągnięcia chłopów do powstania nie powiódł się, gdyż głoszeniem i tłumaczeniem obietnic wśród najniższej warstwy społeczeństwa zajęła się jedynie niewielka garstka ludzi, wśród nich m.in. Edward Dembowski. 18 lutego 1846 r., gdy niewielki oddział austriacki wkroczył do Krakowa[2], władze powstańcze postanowiły odwołać termin powstania, potem jednak – nie wiedząc o rozpoczętej już tego dnia rzezi galicyjskiej – postanowiły utrzymać go.
20 lutego 1846 r. – w Krośnie, w mieszkaniu kupca Marcelego Myczkowskiego, dowódca Franciszek Wolański (rysownik i skryptor Wincentego Pola), po otrzymaniu od Rządu Narodowego decyzji, ogłosił odezwę o wybuchu powstania w nocy z 21/22 lutego.
W wyznaczonym czasie powstańcy rozpoczęli ostrzeliwanie oddziałów zaborczych. W Krakowie przerażony Ludwik Collin wyprowadził je z miasta.
Tego dnia Rząd Narodowy ogłosił Manifest do narodu. 24 lutego 1846 władzę dyktatora objął Jan Tyssowski zwany Tyssowieckim, którego posunięciami kierował rewolucjonista Edward Dembowski. 22 lutego Kraków i okolice były już wolne. Do powstańczych oddziałów zgłosiło się 6 tys. ochotników, ale z uwagi na niedostatek broni, w samym Krakowie wyposażono jedynie ok. 2 tys. ludzi. Nie prowadzono też energicznych starań w celu pozyskania większej ilości broni, aby skutecznie przeciwstawić się Austriakom.
Jedyna bitwa w tym powstaniu odbyła się 26 lutego 1846 r. pod Gdowem. Maszerujący na Kraków austriacki pułkownik Ludwig von Benedek wraz z okolicznymi chłopami pokonał po krótkiej walce, wysłany przeciwko niemu, oddział powstańczy. Mimo tej porażki najbardziej radykalny działacz podziemia, Edward Dembowski nie rezygnował. Chciał przemówić do chłopów i w tym celu 27 lutego 1846 r. wyruszył z krzyżem w ręku z procesją do Podgórza. Nie zdołał jednak zrealizować swych zamiarów. Drogę idącemu tłumowi zastąpiła austriacka armia gen. Ludwiga Collina, która oddała kilka salw do tłumu, w wyniku czego Dembowski zginął. Austriacy stanęli pod Krakowem 1 marca i zażądali od miasta kapitulacji w ciągu 48 godzin. 3 marca Tyssowski zdołał opuścić Kraków i na czele znacznego oddziału udał się na granicę z Prusami. Tymczasem wojska austriackie wkroczyły do Krakowa. Powstanie krakowskie położyło kres istnieniu Wolnego Miasta Krakowa. 16 listopada 1846 miasto włączono do Austrii, zgodnie z tajnym porozumieniem państw zaborczych zawartym w Cieplicach jeszcze w 1835 roku. Wywołało to co prawda sprzeciw – w formie not dyplomatycznych – Francji i Wielkiej Brytanii, gdyż było to złamanie postanowień kongresu wiedeńskiego, ale mimo to nie zdecydowano się na poważniejsze działania. Austriacy zaś, anektując Kraków, przemianowali zajęte terytorium na Wielkie Księstwo Krakowskie. Nie miało to jednak żadnego praktycznego znaczenia.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Radna PiS pozwana przez synów Tadeusza Mazowieckiego. Chodzi o jej wypowiedź o ich ojcu

Pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko radnej PiS z Lublina, Annie Jaśkowskiej złożyli do sądu w Lublinie synowie Tadeusza Mazowieckiego. Wszystko z powodu słów, jakimi Jaśkowska określiła byłego premiera – m.in., że był stalinowcem i agentem NKWD.

/od admina: prawda jak zwykle jest bolesna. Przypomnijmy, to ten ludzik, sprzedajna qoorwa dziennikarska tak pisał: 22 września skazano na 12 lat więzienia biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. W kilka dni po aresztowaniu, Tadeusz Mazowiecki napisał we „Wrocławskim Tygodniku Katolickim” (redaktor naczelny 1953-55): „Ludowa ojczyzna przywróciła godność milionom prostych ludzi, w olbrzymiej większości wierzących (…) i buduje w niezwykle trudnych warunkach powojennego życia podstawy lepszego bytu. (…) Ku szkodliwej działalności kierowały ks. bp. Kaczmarka i współoskarżonych poglądy prowadzące do utożsamienia wiary z wsteczną postawą społeczną, a dobro Kościoła z trwałością i interesem ustroju kapitalistycznego. (…) Proces ks. bp. Kaczmarka udowodnił również naocznie, i to nie po raz pierwszy, jak dalece imperializm amerykański, pragnący przy pomocy nowej wojny, a więc śmierci milionów ludzi, narzucić panowanie swojego ustroju wyzysku i krzywdy społecznej krajom, które wybrały nową drogę dziejową, usiłuje różnymi drogami oddziaływać na duchowieństwo oraz ludzi wierzących i kierować ich na drogę walki z własną ojczyzną, stanowiącą wspólne dobro wszystkich obywateli”. (…)
25 września 1953 roku uwięziony został prymas Stefan Wyszyński./


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Jeśli upały w sianokosy i żniwa, to zima ostra i dokuczliwa, a jeżeli słota, to w zimie dużo błota.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: dzięgiel leśny [Angelica sylwestris], roślina lecznicza.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 1 sierpnia 2018, 03:24

Witam w środę 1 sierpnia, 74 rocznica POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, do końca roku 152 dni. Dziś mają imieniny: Justyna i Polikop, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 5:03, zachód 20:30, dzień będzie trwał 15:27, 1:15 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

O jednej
Każda jej pozycja
To już propozycja


KALENDARIUM:
1944 - 17:00 (Godzina „W”) wybuchło powstanie warszawskie.
1951 – Część załogi trałowca ORP Żuraw sterroryzowała dowództwo i uprowadziła okręt do Ystad w Szwecji. 12 członków załogi wystąpiło o azyl polityczny, a okręt z resztą załogi powrócił do kraju 3 sierpnia.
1975 – 18 osób zginęło w katastrofie promu na Motławie w Gdańsku.

Katastrofa promu na Motławie – katastrofa, do której doszło 1 sierpnia 1975 w Gdańsku. W jej wyniku zginęło 18 osób. Prom łączył w Śródmieściu ul. Wiosny Ludów z ul. Sienna Grobla, przez Motławę.
Feralnego dnia promem podróżowało blisko 40 osób. Do katastrofy doszło, kiedy o napięte liny stalowe, po których prom był prowadzony, zaczepił przepływający tam statek. Statek wciągnął prom pod wodę i spowodował jego zatonięcie w ciągu niecałej minuty. Środkowa część promu była osłonięta blaszanym dachem, a boki brezentowymi ściankami. W momencie katastrofy to rozwiązanie stało się pułapką dla pasażerów. Zginęli ludzie, którzy zostali uwięzieni w obudowie promu oraz wciągnięci wirem, spowodowanym przez tonącą jednostkę. W wyniku katastrofy życie straciło 18 osób.

Obrazek

Inny gdański prom, podobny do zatopionego, 1967

WIADOMOŚĆ DNIA:
Pawełczyk-Woicka: Przeniesienie sędziego Żurka uzasadnione merytorycznie
Propozycja przeniesienia sędziego Waldemara Żurka z II wydziału cywilno-odwoławczego do I wydziału cywilnego Sądu Okręgowego była uzasadniona merytorycznie – napisała prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka w oświadczeniu opublikowanym na stronie tego sądu.
/od admina: może wreszcie zostanie zrobiony porządek, w tej stajni Augiasza, w jaka zamienili ludziki specjalnej kasty, polskie sady, tworząc układy mafijne!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na świętego Polikopa, spłonie niejedna kopa.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: marchew zwyczajna [Daucus carota]

Obrazek[/b]

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 2 sierpnia 2018, 04:08

Witam w czwartek 2 sierpnia 2 dzień POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, do końca roku 152 dni. Dziś mają imieniny: Joanna i Gustaw, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, 21 stopni. Wschód słońca 5:04, zachód 20:28, dzień będzie trwał 15:24, 1:18 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Nic tak...
Nic tak serca nie studzi,
Jak poznawanie ludzi.


KALENDARIUM:
1755 – Biskup łucki Antoni Erazm Wołłowicz poświęcił odbudowany klasztor bernardynów wraz z kościołem św. Antoniego w Zbarażu
1943 - Rzeź wołyńska: około 150 Polaków zostało zamordowanych przez ukraińskich morderców z bandy UPA w Leonówce (gmina Tuczyn).
1944 - 2. dzień powstania warszawskiego: Stare Miasto zostało całkowicie opanowane przez oddziały powstańcze. Powstańcy wycofujący się ze stolicy stoczyli bój pod Pęcicami.

Zbrodnie w Leonówce – zbrodnie dokonane przez partyzantów Ukraińskiej Powstańczej Armii w kolonii Leonówka, położonej w gminie Tuczyn w powiecie rówieńskim województwa wołyńskiego, podczas tzw. rzezi wołyńskiej. Na początku sierpnia 1943 roku w różnych okolicznościach zamordowano w Leonówce około 190 Polaków. W nocy z 1 na 2 sierpnia 1943 roku Leonówka, w której mieszkało około 300 Polaków i kilka rodzin ukraińskich, została otoczona przez 100-osobow bandę UPA przybyłą od strony wsi Żelanka. Ukraińscy bandyci wrzucali do izb granaty, wchodzili do domów i mordowali ich mieszkańców. Do uciekających strzelano; wszystkie zabudowania zostały podpalone. Szacuje się, że zabito około 150 osób. Około godziny 2 w nocy banda ukraińska opuściła spaloną miejscowość.
2 lub 3 sierpnia 1943 roku grupa ukrańskich bandytów na koniach zatrzymała przejeżdżających przez Leonówkę polskich uchodźców ze wsi Kudranka. Polakom odebrano przewożone mienie, doprowadzono do pobliskiego lasu i tam wymordowano. Ukraińscy bandyci zamordowali tam 42 Polaków.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Warszawski ratusz rozwiązał marsz narodowców. Brudziński: Powód "totalnie od czapy"

Marsz środowisk narodowych został rozwiązany w związku z naruszeniem przepisów karnych - poinformował rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk. Zdaniem stołecznych urzędników, uczestnicy mieli flagi i koszulki z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny. Po dostarczeniu decyzji z magistratu kordon policji na placu de Gaulle'a nie pozwalał przejść manifestantom w kierunku Nowego Światu. Minister potwierdził też, że powodem rozwiązania marszu była koszulka jednego z uczestników z sierpem i młotem. Potwierdzam, że powodem rozwiązania przez Hannę Gronkiewicz-Waltz Marszu była koszulka jednego z uczestników z sierpem i młotem. Takie uzasadnienie otrzymała Policja od przedstawiciela ratusza. Powód moim zdaniem totalnie od "czapy" Mam nadzieję, że nie chodziło o wywołanie kolejnej awantury - napisał Brudziński.
/od admina: żydostwo, które dopuściliśmy do władzy w Polsce, udowadnia POLAKOM, ze nie tylko kamienice ale i ulice, stanowią ich własność! POLACY, JAK DŁUGO JESZCZE???/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Na święty Gustaw kopy w polu ustaw.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: pasternak zwyczajny [Pastinaca sativa], roślina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 2 sierpnia 2018, 23:46

Witam w piątek 3 sierpnia, do końca roku 150 dni. Dziś mają imieniny: Lidia i Nikodem, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 22 stopnie. Wschód słońca 5:06, zachód 20:26, dzień będzie trwał 15:20, 1:22 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

O każdym

Jedna, druga, trzecia mila,
Człek coraz bardziej się pochyla,
Coraz pokorniej, coraz ciszej chodzę,
Znać na mnie drogę - mnie nie znać na drodze...


KALENDARIUM:
1944 - 3. dzień powstania warszawskiego: Niemcy wprowadzili do walk z powstańcami sztukasy. Biuro Informacji i Propagandy uruchomiło w Śródmieściu 6 patroli megafonowych. W pacyfikacji Wawrzyszewa zamordowano 30 osób.
1946 – Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na karę śmierci Danutę Siedzikównę ps. „Inka”, sanitariuszkę 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, a w 1946 roku w 1. szwadronie Brygady działającym na Pomorzu.
1954 – Milicja przeprowadziła akcję „X-2”, w wyniku której do obozów pracy wysiedlono ponad 1500 zakonnic oraz skonfiskowano 323 obiekty zakonne.

Akcja „X-2” – operacja wysiedlenia zakonnic i likwidacji domów zakonnych, dokonana w 1954 przez władze PRL.
Decyzję o przeprowadzeniu akcji podjął premier Józef Cyrankiewicz. Uzasadniano ją koniecznością likwidowania niemieckich wpływów w środowiskach zakonnych. Akcji nadano kryptonim „X-2”. Brały w niej udział UB, milicja, Rady Narodowe i tzw. czynnik społeczny. Przygotowano środki transportu i miejsca odosobnienia. 3 sierpnia 1954 w nocy milicja wtargnęła do domów zakonnych. Zakonnicom pozwolono zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy i wywieziono je do obozów pracy w całej Polsce. Wysiedlono w ten sposób ponad 1500 sióstr zakonnych z klasztorów na terenie województw: opolskiego, wrocławskiego i stalinogrodzkiego.
Represje objęły dziesięć zgromadzeń (m.in. sióstr elżbietanek i sióstr św. Jadwigi).
W latach 1956-1958 zakonnice odzyskały wolność - nie miały jednak do czego wracać. Władze zagrabiły siostrom 323 obiekty, w tym szpitale, domy opieki, przedszkola, sierocińce oraz grunty i budynki klasztorne.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Papież Franciszek oszalał. Kościół Katolicki po stronie morderców?

Watykan opublikował w czwartek wydaną 11 maja bieżącego roku decyzję papieża Franciszka, nakazującą prefektowi Kongregacji Nauki Wiary wprowadzenie do Katechizmu Kościoła Katolickiego stanowczej tezy, że kara śmierci jest niedopuszczalna.
Jak podawał dotąd artykuł 2267 Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wyklucza stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.
/od admina: od długiego czasu twierdzę, ze na Święty Tron Piotrowy, wdrapał sie ambasador szatana, antychryst!/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Pogoda na Nikodema - cały miesiąc deszczu nie ma.

Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: barszcz zwyczajny [Heraclum sphondylium], roślina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 4 sierpnia 2018, 05:08

Witam w sobotę 4 sierpnia, do końca roku 149 dni. Dziś mają imieniny: Dominik i Franciszek, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie płatki mgły, temperatura 19 stopni. Wschód słońca 5:07, zachód 20:25, dzień będzie trwał 15:18, 1:24 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Nie zna...
Nie zna imienia pana,
A już randka rozbierana.


KALENDARIUM:
1863 – Powstanie styczniowe: zwycięstwo powstańców w II bitwie pod Chruśliną.
1924 – Uzbrojony oddział sowiecki napadł w nocy z 3 na 4 sierpnia na Stołpce w województwie nowogródzkim.
1944 - 4. dzień powstania warszawskiego: dowodzenie siłami niemieckimi zwalczającymi powstanie przejął SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach-Zelewski.

Atak na Stołpce – sowiecki dywersyjny napad zbrojny na miasteczko Stołpce latem 1924 r.
Atak na Stołpce stanowił apogeum sowieckiej dywersji zbrojnej we wschodniej części II Rzeczypospolitej prowadzonej od zakończenia wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Do napadu doszło w nocy z 3 na 4 sierpnia 1924 r. Dokonał go oddział terrorystyczny pod dowództwem Stanisława Waupszasowa, oficera wojska bolszewickiego i kadrowego czekisty litewskiego pochodzenia. Dywersantów było ponad 50 (według innych źródeł ok. 150); do Polski przedostali się nielegalnie przez granicę z Rosją Sowiecką. Następnie połączyli się z mniejszymi grupami. Byli podzieleni na cztery plutony wyposażone w karabiny ręczne i granaty. Każdy pluton dysponował również 3 karabinami maszynowymi. W wyniku ataku została zniszczona komenda Policji Państwowej, podpalony dworzec kolejowy i budynek starostwa oraz zdewastowane i ograbione wszystkie sklepy i magazyny handlowe. Głównym celem było jednak wtargnięcie do więzienia i oswobodzenie ok. 150 więźniów, a przede wszystkim przywódców Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi, Josifa K. Loginowicza i Stanisława Mertensa. Straty polskiej strony wyniosły 7 policjantów zabitych i 3 rannych. Podczas strzelaniny zginął też urzędnik starostwa. Za wycofującymi się w kierunku granicy dywersantami został wysłany pościg w postaci pododdziału ułanów, ale zostali oni powstrzymani ogniem karabinów maszynowych. Oddział rozproszyła Straż Graniczna, biorąc do niewoli 2 Sowietów. Podczas obławy schwytano kilku innych. Zeznali oni, że przeszli szkolenie dywersyjne w Mińsku prowadzone przez oficerów bolszewickich. Skutkiem napadu na Stołpce była decyzja władz polskich o utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Kancelaria Prezydenta: Polska nie jest arystokracją sędziowską

Kancelaria Prezydenta już w czwartek zabrała głos ws. decyzji Sądu Najwyższego. Siedmiu jego sędziów zwróciło się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniami prejudycjalnymi ws. ustawy o Sądzie Najwyższy. Chodzi m. in. o zasadę nieusuwalności sędziów i odwoływanie ich ze względu na wiek. Prezydent nie zamierza się do niej stosować.
/od admina: kiedy wreszcie państwo zdyscyplinuje warchołów ze SPECJALNEJ KASTY???/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: pokrzywa zwyczajna [Urtica dioica], roslina lecznicza i kulinarna.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 5 sierpnia 2018, 02:16

Witam w niedzielę 5 sierpnia, do końca roku 148 dni. Dziś mają imieniny: Oswald i Wirginia, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 23 stopnie. Wschód słońca 5:09, zachód 20:23, dzień będzie trwał 15:14, 1:28 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

O swoim sercu
Zegar w kieszeni, serce w piersi tyka.
Jak długo będzie współgrać ta muzyka?


KALENDARIUM:
1772 – I rozbiór Polski: w Petersburgu podpisano trzy traktaty rozbiorowe pomiędzy Rosją, Prusami i Austrią, ustalające granice zaboru.
1944 – 5. dzień powstania warszawskiego: Rozpoczęła się rzeź Woli.
1945 – W Kielcach zgrupowanie oddziałów poakowskich pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps. „Szary” uwolniło kilkuset więźniów z więzienia MBP przy ul. Zamkowej.

Rzeź Woli – eksterminacja mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola dokonana przez oddziały SS i policji niemieckiej w pierwszych dniach powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku.
Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem prawdopodobnie największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim.
Eksterminacja ludności Woli dokonana przez oddziały Reinefartha i Dirlewangera była bezpośrednim następstwem oraz wykonaniem rozkazów Hitlera i Himmlera, nakazujących zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. Szymon Datner określił rzeź Woli jako „jedną z najkrwawszych kart w dziejach martyrologii narodu polskiego”. Norman Davies uznał natomiast 5 i 6 sierpnia 1944 za „dwa najczarniejsze dni w historii Warszawy”. Zdaniem Piotra Gursztyna rzeź Woli była prawdopodobnie największą jednorazową masakrą ludności cywilnej dokonaną w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem prawdopodobnie największą w historii pojedynczą zbrodnią popełnioną na narodzie polskim.
Ustalenie dokładnej liczby ofiar ludobójstwa dokonanego na Woli nie było możliwe ze względu na spalenie większości zwłok przez Niemców oraz niewielką liczbę ocalałych świadków, którzy mogliby wskazać nazwiska zamordowanych (w trakcie rzezi ginęły bezimiennie całe rodziny). Jako pierwszy próby ustalenia przybliżonej liczby ofiar podjął się Antoni Przygoński. W swej pracy z 1980 roku obliczył on, iż w czasie rzezi Woli zostało zamordowanych ponad 65 tys. Polaków, z czego 59 400 miało zginąć w dniach 5-7 sierpnia[208]. Przygoński opierał się przy tym m.in. na wcześniejszych ustaleniach Stanisława Płoskiego i Ewy Śliwińskiej, a także na wynikach przedwojennych i powojennych spisów ludności, które wskazywały, iż między styczniem 1938 a majem 1945 liczba mieszkańców Woli zmniejszyła się z 84 424 do 19 964, tj. o ponad 64 tysiące.
W niektórych źródłach liczba ofiar rzezi Woli szacowana jest na około 50 tys. Zdaniem Adama Borkiewicza, Władysława Bartoszewskiego oraz Krzysztofa Dunina-Wąsowicza w sierpniu 1944 roku zamordowano na Woli około 38 tys. Polaków. Joanna K.M. Hanson oceniała, że liczba ofiar rzezi oscylowała między 30 tys. a 40 tys. Komendant Główny AK, generał Tadeusz Komorowski ps. „Bór”, szacował, iż liczba zamordowanych sięgnęła 30 tys.. Maria Turlejska, Marek Getter i Andrzej Janowski szacowali ją na co najmniej 20 tys. Z kolei zdaniem zachodnioniemieckiego historyka Hansa von Krannhalsa w trakcie rzezi Woli zamordowano jedynie ok. 10–15 tys. polskich cywilów.
Na skutek podpaleń i wysadzeń dokonywanych przez oddziały niemieckie uległo zagładzie 81% zabudowy mieszkalnej Woli. Z powodu dewastacji i grabieży zrujnowany został także wolski przemysł. W latach 50. i 60. na Woli prowadzono intensywne wyburzanie ruin, na których miejscu stanęły nowe osiedla mieszkaniowe. Dawną zwartą zabudowę, częściowo drewnianą i zazwyczaj nieprzekraczającą wysokości 2-4 pięter, zastąpiło zbiorowisko luźno stojących bloków mieszkalnych (często 7-9 kondygnacyjnych lub wyższych). W ten sposób na skutek wymordowania i wypędzenia ludności Woli, wojennych zniszczeń oraz powojennych zmian urbanistycznych wygląd i charakter dzielnicy uległy niemal całkowitemu przeobrażeniu. Przedwojenna Wola ze swą oryginalną specyfiką i folklorem przestała istnieć.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Katastrofalny stan grobu, w którym spocznie generał Ścibor-Rylski. Ogłoszono zbiórkę na renowację
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł w wieku 101 lat. Uczestnik Powstania Warszawskiego spocznie w grobie, w którym spoczywa jego żona, Zofia Rapp-Kochańska. Jednak nagrobek znajduje się w fatalnym stanie, dlatego zorganizowano zbiórkę na renowację.

/od admina: a co ten ludzik, pobierający wielką emeryturę robił z kasa, ze nie dbał o mogiłę żony, co następna mu zabierała kasę??/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W pierwszym tygodniu sierpnia spieka, zima ciężka, śnieżna i długa nas czeka.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: pokrzywa zwyczajna [Urtica dioica], roslina lecznicza i kulinarna./517579

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 6 sierpnia 2018, 01:43

Witam w poniedziałek 6 sierpnia, PRZEMIENIENIE PAŃSKIE, do końca roku 147 dni. Dziś mają imieniny: Jakub i Stefan, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, 19stopni. Wschód słońca 5:10, 20:21 zachód , dzień będzie trwał 15:11, 1:31 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

O czem...
O czem
To mówić z warkoczem?


KALENDARIUM:
1943 – Żołdacy niemieccy zamordowali 24 mieszkańców wsi Wirkowice na Lubelszczyźnie i 17 mieszkańców Podstoły na Kielecczyźnie.
1944 - 42 Polaków zostało zamordowanych w czasie napadu bandy ukraińskich morderców z UPA na Baligród.
1944 - 6. dzień powstania warszawskiego: drugi dzień rzezi Woli; w Śródmieściu zaczęła działać Harcerska Poczta Polowa.

Zbrodnia w Baligrodzie – zbrodnia dokonana w niedzielę, 6 sierpnia 1944 roku na polskich mieszkańcach z Baligrodu, w powiecie leskim, przez ukraińskich morderców z bandy UPA hersztem był Szczygielski ps. Burłaka. Mord dokonany był w ramach planowej eksterminacji polskiej ludności w Małopolsce Wschodniej. 30 lipca 1944 r. banderowcy uprowadzili 11 Polaków, mieszkańców Średniej Wsi, powieszono ich koło Baligrodu. Pod wpływem tych wiadomości część Polaków uciekła z Baligrodu do Leska, pozostali szukali porozumienia ze społecznością ukraińską. 3 sierpnia delegacja polskich mieszkańców została zapewniona przez jednego z lokalnych dowódców UPA, sotennego Wasyla Szyszkanynca „Bira”, że nic im nie grozi. 3 lub 4 sierpnia został uprowadzony i zamordowany przez bandziorow z UPA mieszkaniec Baligrodu Jan Szpot. 4 sierpnia sowieccy partyzanci zabili kilku Ukraińców w pobliskiej Stężnicy. Doszło do potyczki z upowcami, którzy ostrzelali Sowietów, zginęło kilku upowców. 5 sierpnia zdaniem historyka IPN Artura Brożyniaka referent wojskowy OUN-B Wasyl Cebeniak „Bohdan” wyznaczył „Burłace” zadanie rozstrzelania w Baligrodzie około 40 osób, których nazwiska znajdowały się na liście proskrypcyjnej sporządzonej przez ukraińskich bandziorów.
Banda UPA przybyła od strony Stężnicy i Huczwic, otoczyła ludność polską zgromadzoną w kościele. Kiedy część osób wyszła z kościoła, ukraińscy bandyci wyselekcjonowali część mężczyzn, odprowadzili na miejsce mordu (zbiegły 2 osoby) i zamordowali. Część mężczyzn, która została w kościele uratowała interwencja księdza greckokatolickiego Olenki. W tym samym czasie podzieleni na małe grupy ukraińskich bandziorów, posługując się listą zabrali z domów wybranych mężczyzn na rozstrzelanie, kilku zamordowano w domach. Zabrano również pod nadzorem Burłaki lekarstwa z apteki. Po otrzymaniu informacji o pojawieniu się okolicy partyzantów sowieckich, bandyci z UPA wycofali się ze wsi.

Obrazek

Pomnik upamiętniający w BaligrodzieWIADOMOŚĆ DNIA:
Polscy strażacy w Szwecji: Sytuacja została opanowana, jesteśmy w drodze do domu

Sytuacja w sektorze, w którym pracowaliśmy została opanowana i wydaje się stabilna; jesteśmy w drodze do domu - poinformował PAP dowódca polskich strażaków w Szwecji mł. brygadier Michał Langner z KG PSP. Strażacy dotrą do Świnoujścia w poniedziałek rano.
/od admina: kolejny raz pytam, ile ta pomoc kosztowała, i kto za nią zapłaci? Czy kolejny raz biedna Polska, za friko, pomaga bogatej Szwecji???/POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
W Przemienienie Pańskie są burze szatańskie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: pokrzywa żegawka [Urtica urens], roślina lecznicza.

Obrazek

ODPOWIEDZ