Pobudka dla forum

Luźne pogaduchy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 22 sierpnia 2018, 03:03

Witam w środę 22 sierpnia, do końca roku 131 dni. Dziś mają imieniny: Filip i Magdalena, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:36, zachód 19:50, dzień będzie trwał 14:14, 2:28 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Są ludzie
Sa ludzie z duszą zrzedną
Przy takich, kwiaty więdną.


KALENDARIUM:
1157 – Wojna polsko-niemiecka: cesarz Fryderyk I Barbarossa przekroczył Odrę i wkroczył na ziemie polskie na czele silnej armii wspomaganej przez posiłki z Czech i Moraw. Powodem wyprawy była interwencja na rzecz wygnanego księcia senioralnego Władysława II Wygnańca.
1920 – Wojna polsko-bolszewicka: zwycięstwo wojsk polskich w bitwie białostockiej.
1944 – 22. dzień powstania warszawskiego: utrata przez polskie oddziały Arsenału przy Placu Bankowym.

Bitwa białostocka – bitwa stoczona 22 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy 1 Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami rosyjskiej 16 Armii oraz towarzyszącymi im oddziałami 3 Armii. Przeprowadzona na terenie Białegostoku zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich. Rozpoczęte 16 sierpnia kontruderzenie znad Wieprza już po dobie walk zagroziło tyłom 16 Armii (2, 8, 10, 17, 27 Dywizja Strzelców). Od 19 do 20 sierpnia jednostki polskie opanowały przeprawy na Bugu w Drohiczynie i Frankopolu. 16 Armia, zmuszona do zmiany kierunku odwrotu, ruszyła na Białystok. Cofające się wojska bolszewickie ogarniał chaos, mnożyły się dezercje, wiele dywizji i brygad traciło zwartość organizacyjną. W kierunku miasta zdążała też forsownymi marszami 1 Dywizja Piechoty Legionów. Jej dowódca, pułkownik Stefan Dąb-Biernacki, po przeanalizowaniu sytuacji wydał wieczorem 20 sierpnia rozkaz uderzenia na Białystok, aby opanować węzeł komunikacyjny i odciąć przeciwnikowi drogę odwrotu. 22 sierpnia o godzinie 2:00 zgrupowanie polskie ruszyło na Białystok z 2 batalionem 1 Pułku Piechoty Legionów w straży przedniej.
Podczas krótkiego postoju w Kurianach dowódca Pułku, kapitan Zygmunt Wenda (zastępujący czasowo podpułkownika Jana Kruszewskiego), wydał rozkazy do natarcia na Białystok. Miasta broniła 164 Brygada Strzelców z 55 Dywizji Strzeleckiej z dywizjonem artylerii, dywizjonem kawalerii baszkirskiej i pociągiem pancernym numer 22 (około 2400 żołnierzy, 13 dział i 35 ckm-ów). Na stacji stały transporty wojskowe gotowe do ewakuacji. Mimo że załogę postawiono w stan alarmu, 3 batalion 1 Pułku Piechoty Legionów, dowodzony przez kapitana Józefa Marjańskiego, o świcie 22 sierpnia brawurowym atakiem przerwał linię obrony 492 Pułku Strzelców i wdarł się do miasta od strony przedmieścia Skorupy, torując drogę innym pododdziałom pułku.
Podczas walk ulicznych żołnierzy wsparła ludność cywilna. Do godziny 7:00 miasto opanowano. Rozbito doszczętnie 164 Brygadę Strzelców, biorąc ponad 2 tysiące jeńców, 13 dział, około 30 ckm-ów oraz 3 pociągi z zapasami i sprzętem wojskowym. Bitwa o Białystok zakończyła się pogromem resztek 16 Armii i towarzyszących im oddziałów 3 Armii. Na wschód w stanie zorganizowanym wycofały się tylko: 79 Brygada Strzelców, część 80 Brygady Strzelców, 27 Pułk Kawalerii, artyleria 27 Dywizji Strzelców (ocalałe pułki liczyły po 100–200 żołnierzy). Straty polskie to 209 poległych i rannych a sowieckie to przeszło 600 poległych i rannych, 8200 jeńców, 22 działa, 147 ckm-ów, 1 samolot, 3 pociągi wyładowane bronią, zapasami i sprzętem. Setki żołnierzy sowieckich rozproszyło się po lasach. Polacy wyłapywali ich kilka dni po bitwie. Żołnierzy polskich pochowano w różnych mogiłach z czasem przenosząc ich prochy na Cmentarz Ofiar Wojny 1920 roku przy ulicy Zwierzynieckiej. Żołnierzy sowieckich pochowano na cmentarzu żołnierzy niemieckich z I wojny światowej przy ulicy Świerkowej.

Obrazek

Pomnik „Chwała Bohaterom” poświęcony żołnierzom 1 Pułku Piechoty Legionów poległym w obronie Białegostoku


WIADOMOŚĆ DNIA:
Zadymiarze sprzed Sejmu uniewinnieni! Sąd zdecydował, że uczestników "puczu" z grudnia 2016 nie spotka żadna kara.
/od admina: nie żaden "sąd". lecz kolejna ludzka szmata, kanalia ze specjalnej kasty, dalej szarogęsi się, w naszym, POLAKÓW imieniu. Kolejny dowód, by rozpędzić, na cztery wiatry ta mafię sędziowską/POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kto w lecie nie orze, nie sieje, w zimie z frasunku niszczeje.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: gwiazdnica wielkokwiatowa [Stellaria holostea].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 23 sierpnia 2018, 01:06

Witam w czwartek 23 sierpnia, do końca roku 130 dni. Dziś mają imieniny: Apolinary i Róża, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:38, zachód 19:47, dzień będzie trwał 14:09, 2:33 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Odkrywca
Kolumb, jak wiemy, odkrył Amerykę,
Historia wspomina go czule.
Jam odkrył więcej, odkrywszy Ludwikę,
Bo naraz obydwie półkule.


KALENDARIUM:
1794 – Insurekcja kościuszkowska: powołano Sąd Kryminalny Wojskowy.
1944 - 23. dzień powstania warszawskiego: sukcesy powstańców w Śródmieściu: zdobyto Stację Telefonów przy ul. Piusa XI, kościół św. Krzyża, gmach Komendy Głównej Policji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jednocześnie odbito zakładników z rąk niemieckich.
1944 - 250 polskich oficerów więzionych przez soviecki NKWD na Majdanku zostało wywiezionych do łagrów w ZSRR.

Sąd Kryminalny Wojskowy – sąd wojskowy insurekcji kościuszkowskiej powołany 23 sierpnia 1794 przez Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej gen. Tadeusza Kościuszkę.
Opieszałość rozpatrywania spraw o zdradę narodu przywódców konfederacji targowickiej przez Sąd Kryminalny Księstwa Mazowieckiego oraz uleganie członków sądu wpływom kół zachowawczych doprowadziły 28 czerwca 1794 do niekontrolowanego wystąpienia ludności warszawskiej, która powywieszała podejrzanych. Kościuszko chcąc spacyfikować nastroje, uległ jakobinom polskim i zawiesił formalnie Sąd Kryminalny Księstwa Mazowieckiego, wprowadzając w jego miejsce Sąd Kryminalny Wojskowy. Posunięcie to sterroryzowało najbliższe otoczenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, które widziało w tym sądzie odpowiednik Trybunału Rewolucyjnego we Francji. Przejął wszystkie kompetencje Sądu Kryminalnego Księstwa Mazowieckiego. Orzekał jednak według artykułów wojskowych, tylko w wyjątkowych przypadkach odnosił się do zaleceń cywilnych Rady Najwyższej Narodowej. Skład sędziowski składał się z 3. sędziów, którzy mogli sobie dobrać audytora wojskowego i oskarżyciela publicznego. Swoje wyroki i czynności miał komunikować Wydziałowi Sprawiedliwości RNN. Otrzymywał od Wydziału Bezpieczeństwa RNN listy osób podejrzanych o zdradę narodu i powstania. /od admina: najwyższa pora powołać taki sąd w aktualnej Polsce, sąd który dokona również ocenę postępków kryminalnych, specjalnej kasty./

WIADOMOŚĆ DNIA:
Brak słów! Misiło: "Gdyby Jezus Chrystus zszedł dziś nie ziemię to nie miałby nic przeciwko koszulce z napisem 'Konstytucja' na krzyżu"

– powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Nowoczesnej Piotr Misiło. Jak widać, obsesje polityków totalnej opozycji znów dały o sobie znać. Trudno nawet komentować wypowiedzi posła Misiły, który dla doraźnego interesu politycznego jest gotów powoływać się na… Boga.
/od admina: takie ludzkie szmaty powołujemy na posłów???/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Gdy księżyc w Pannie przynosi grzmoty, pięćdziesiąt dni pluszczą słoty.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: gwiazdnica trawiasta [Stellaria graminea], roślina trująca.

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 24 sierpnia 2018, 03:37

Witam w piątek 24 sierpnia, do końca roku 129 dni. Dziś mają imieniny: Bartłomiej i Malina, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie pogodnie, temperatura 20 stopni. Wschód słońca 5:39, zachód 19:45, dzień będzie trwał 14:06, 2:36 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS:

Tak wszyscy...
Tak wszyscy ganią porubstwo i ruję,
Nazwa okropna - ale jak smakuje...


KALENDARIUM:
1675 – Król Jan III Sobieski pokonał Tatarów w bitwie pod Lesienicami.
1939 – Ogłoszono powszechną mobilizację.
1944 - 24. dzień powstania warszawskiego: walki o Stare Miasto.

Bitwa pod Lesienicami (zwana też bitwą pod Lwowem[1] - Lesienice położone są 7 km od Lwowa - lub bitwą na trakcie gliniańskim) została stoczona 24 sierpnia 1675 podczas wojny polsko-tureckiej 1672-1676.
W końcu czerwca armia turecka pod wodzą Ibrahima Szyszmana (Tłuściocha) (20-30 tys. żołnierzy) przeprawiła się przez Dniestr pod Tehinią i opanowała Bar. W lipcu pod Manaczynem dołączyła do nich armia tatarska (ok. 30 tys. ordyńców).
Gdy król Polski Jan III Sobieski dowiedział się o tym, obsadził zamki podolskie częścią swych skromnych sił w celu opóźnienia marszu armii Ibrahima Szyszmana. Resztę swych sił skoncentrował w okolicach Lwowa. Dnia 27 lipca Turcy zajęli zamek w Zbarażu i zdobyli zamek w Podhajcach. Po Podolu i Wołyniu rozlały się zagony tatarskie. Na wieść o koncentrujących się pod Lwowem wojskach polskich, 22 sierpnia Ibrahim Szyszman wysłał ok. 10 tys. Tatarów pod Lwów w celu ich zlikwidowania.
Sobieski miał do dyspozycji 6 tys. żołnierzy, w tym połowę jazdy. Gdy dowiedział się o idących na niego Tatarach, rozstawił część swych sił (głównie dragonia i lekka jazda) na czterech kierunkach, skąd mógł przybyć nieprzyjaciel, natomiast husaria została w odwodzie (ok. 1,2-1,5 tys. żołnierzy). Piechota stanęła w ufortyfikowanym obozie pod miastem. Na trakcie gliniańskim 24 sierpnia pojawili się Tatarzy, idąc wzdłuż rzeki Pełtwi. Była to zwężająca się równina umieszczona między wzgórzami a bagnami rzeki. Dwa jedyne wyjścia z tej doliny zostały obsadzone przez dragonię i lekką jazdę. Ponadto Sobieski za wzgórzami ustawił pachołków z kopiami, mających udawać, że stoi tam potężna masa kawalerii. Tatarzy, chcąc wyjść z obozu, zaatakowali pilnującą wyjścia grupę Bidzińskiego i Lubomirskiego (400 żołnierzy). Gdy zostali odparci, uderzył na nich Sobieski z dwoma tysiącami jazdy (głównie husaria oraz 300 jeźdźców litewskich, których przywiódł hetman polny litewski Michał Radziwiłł).
Stłoczeni Tatarzy nie mogli wykorzystać swej przewagi liczebnej. Do tego paraliżowała ich myśl o gotowej do natarcia kawalerii za wzgórzami. Walka była zatem krótka i Tatarzy zostali rozbici.


WIADOMOŚĆ DNIA:
Tragedia w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Pociąg wjechał w auto z uwięzioną wewnątrz kursantką W Szaflarach na Podhalu w czwartek pociąg wjechał w samochód, w którym odbywał się egzamin na prawo jazdy.
Zdająca egzamin kobieta nie zdążyła uciec z pojazdu. Z ciężkimi obrażeniami została przewieziona do szpitala i tam zmarła.
/od admina: jakie czynności podjął egzaminator, by uchronić kursantke? Wieczny odpoczynek, racz jej dać Panie, wyrazy współczucia dla rodziny/

POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Po Bartłomieju, jedz kluski na oleju.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: kościenica wodna [Myosoton aqaticum].

Obrazek

Awatar użytkownika
adsenior
Posty:6186
Rejestracja:25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja:Łódź

Post autor: adsenior » 26 sierpnia 2018, 00:50

Witam w niedzielę 26 sierpnia, do końca roku 127 dni. Dziś mają imieniny: Aleksandra i Marii, wszystkiego najlepszego dla solenizantów! W tej chwili w Warszawie obłoki znikające, temperatura 16 stopni. Wschód słońca 5:42, zachód 19:41, dzień będzie trwał 13:59, 2:43 krótszy od najdłuższego w roku. Pobudki również na łącze: http://www.sprawypolakow.fora.pl Na początek utwór mistrza JIS

Tęcza...

Tęcza
Wszystko bieli zawdzięcza.


KALENDARIUM:
1939 - Eksperymentalna stacja telewizyjna w Warszawie wyemitowała pierwszy film (Barbara Radziwiłłówna w reżyserii Józefa Lejtesa).
1943 – Żołdacy niemieccy dokonali masakry 58 mieszkańców wsi Jasionowo na Podlasiu.
1944 – 26. dzień powstania warszawskiego: Stare Miasto było nadal celem najsilniejszych ataków niemieckich z ziemi i powietrza. W ostrzelanejKamienicy Łyszkiewicza na Nowym Mieście podczas odprawy zginęło pięciu członków sztabu Armii Ludowej.

Napaść na wieś Jasionowo – masowy mord na ludności cywilnej oraz towarzyszące mu grabieże i dewastacja zabudowań, dokonane przez okupantów niemieckich 26 sierpnia 1943 roku we wsi Jasionowo w gminie Lipsk. W trakcie napadu zamordowano 58 Polaków, w tym wiele kobiet i dzieci. Jasionowo leży na skraju Puszczy Augustowskiej. Przed wojną liczyło 18 gospodarstw i około 90 mieszkańców. Antoni Kulmaczewski z Jasionowa, który swoją furmanką wiózł dwóch żołnierzy Armii Krajowej oraz żywność dla polskiego oddziału kwaterującego w okolicy Studzienicznej. Gdy Niemcy usiłowali zatrzymać wóz, doszło do wymiany strzałów, w której wyniku zginął jeden z partyzantów, a jeden z żandarmów został ranny. Drugi polski żołnierz zdołał mimo odniesionych ran uciec do lasu.
Po tych wydarzeniach część mieszkańców Jasionowa uciekła ze wsi w obawie przed niemieckimi represjami. Przez kilka tygodni okupanci nie podejmowali jednak żadnych działań odwetowych. W rezultacie czujność mieszkańców osłabła, a uciekinierzy powrócili do swych domów. W nocy z 25 na 26 sierpnia w rejon Jasionowa przybyła niemiecka ekspedycja karna, w której skład wchodzili żandarmi z posterunku w Lipsku, funkcjonariuszeGestapo z Grodna i żołnierze specjalnej jednostki operacyjnej (Jagdzug) z Krasnego. Akcją dowodził SS-Oberscharführer Kurt Wiese z grodzieńskiego Gestapo. W pacyfikacji uczestniczył też niemiecki Amtskommissar (pol. kierownik gminy) z Lipska.
Pozostawiwszy samochody w pewnej odległości od wsi, Niemcy rozwinęli się w tyralierę, po czym otoczyli zabudowania. Mieszkańców wypędzono z domów, a następnie zgromadzono w zabudowaniach należących do Franciszka Sztukowskiego. W międzyczasie kilkunastu mężczyzn sprowadzonych pod przymusem z sąsiednich wsi (Skieblewo, Kurianka, Krasne) wykopało masowy grób w pobliżu gospodarstwa. Gdy zakończyli pracę, Niemcy zaczęli wyprowadzać ofiary z zagrody i mordować strzałem w potylicę nad krawędzią mogiły. Rannych dobijano. Kilkoro małych dzieci wrzucono żywcem do masowego grobu. Po wojnie Jasionowo częściowo odbudowano. Wieś straciła jednak zabudowę zwartą, gdyż w miejscu gdzie uprzednio była położona, odbudowano tylko jedną zagrodę.
Zbiorowa mogiła ofiar pacyfikacji położona jest w polu przy polnej drodze z Jasionowa do Krasnego, w pobliżu kaplicy i zabudowań Jasionowa. Jest otoczona metalowymi przęsłami z bramką, na betonowym fundamencie. Wewnątrz znajduje się kamienny pomnik z krzyżem i wykutym napisem na stronie czołowej: Tu spoczywają zwłoki 58 mieszkańców wsi Jasionowo zamordowanych 26 sierpnia 1943 r.
/lista nazwisk/
Boże przyjm Ich do Królestwa Twojego.

WIADOMOŚĆ DNIA:
Jaki: Pieniądze trafiały do mafii. PO na to pozwalała

Koalicja Obywatelska PO i Nowoczesnej w prowadzonej kampanii prezentuje billboardy z wizerunkiem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na banerach oprócz zdjęcia prezesa PiS zamieszczono również hasło "PiS wziął miliony", które dopełniają podtytuły m.in: "a wszystko drożeje", "i chce być bezkarny", "a tanich mieszkań nie ma". Poręba zaprezentował na sobotniej konferencji prasowej billboard przedstawiający twarz dziecka z napisem "PiS odebrał złodziejom miliony i dał je dzieciom", który odpowiada na akcję billboardową PO i Nowoczesnej.
/od admina: mafie ukryte pod szyldami PO i PiS, dają spektakl, dla gawiedzi, w który tylko mikrocefale uwierzą!/


POWIEDZONKO NA DZISIAJ:
Kiedy w sierpniu spieka wszędzie, zima długo białą będzie.


Kwiaty i zioła dedykuję Paniom uważającym, że najpiękniejsze są polskie zioła i kwiaty.......: łyszczec polny [Gypsophilia muralis.

Obrazek

Wczoraj, nie mogłem zmieścić pobudki:

Obrazek

DLACZEGO??

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty:17740
Rejestracja:31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja:Polska

Post autor: Coltrane » 29 sierpnia 2018, 10:15

adsenior pisze:Wczoraj, nie mogłem zmieścić pobudki:
Obrazek

DLACZEGO??
U mnie wszystko w porządku.
Widocznie coś w systemie poleciało.
Trzeba to wyjaśnić.

ODPOWIEDZ