ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pro Ecclesia et Populo
Autor Wiadomość
Gitka
Gitka

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 09:44   Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Czy wiecie coś na temat tego odznaczenia:"Pro Ecclesia et Populo"?
W sobotę 9 stycznia byłam na spotkaniu opłatkowym Civitas Christiana, a druga częśc to spotaknie ruchów i stowarzyszeń katolickich Archidiecezji Gdańskiej w Dworze Artusa.
W spotkaniu uczestniczył nasz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i były wręczane wyróżnienia
Pro Ecclesia et Populo.
Wśród siedmiu wyróżnionych z naszej Archidiecezji, dyplom i odznakę otrzymała nasza przewodnicząca z Pruszcza Gdańskiego.
Wyróżnienie to przyznawane jest od 1999 roku dla osób wyróżniających się aktywnąścią dla dobra Kościoła oraz Polski.
Sprawa jest bardzo słabo nagłaśniana, mozna nawet powiedzieć przemilczana przez media.
W naszy lokalnym tvpinfo na 15 minutowy czas antenowy była migawka o tym wydarzeniu trawjąca zaledwie minutę.
Wydaje mi się, że my katolicy za mało czy nawet wcale nie upominami sie o to, aby dobre inicjatywy oraz wspaniałe wydarzenia pokazywane były w mediach.
[Profil] [PM] [E-mail]

Amid

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 10:13   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Gitka napisał/a:
Czy wiecie coś na temat tego odznaczenia:"Pro Ecclesia et Populo"?

"Pro Ecclesia et Populo" - czyli "Dla Kościoła i Narodu" jest to odznaczenie przyznawane dla osób świeckich z różnych ruchów i wspólnot za jakieś tam osiągnięcia na tym polu w swojej działalności. Np. Akcja katolicka, z biur Radia Maryja, etc....Akurat w Archidiecezji Gdańskiej jest takie odznaczenie, taki medal. W mojej diecezji jak pamiętam to wcześniej były wręczane srebrne pierścienie.

Gitka napisał/a:
Sprawa jest bardzo słabo nagłaśniana, mozna nawet powiedzieć przemilczana przez media.

To są sprawy poszczególnych diecezji i rózne mogą mieć formy odznaczeń i nie jest to o jakimś zasięgu ogolnym, a raczej lokalnym.

Gitka napisał/a:
Wydaje mi się, że my katolicy za mało czy nawet wcale nie upominami sie o to, aby dobre inicjatywy oraz wspaniałe wydarzenia pokazywane były w mediach.

Ma pani tu pole do popisu, żeby zacząć działać. Biorąc przykład z mojego podwórka, to raczej nikt się nie kwapi o rozgłaszanie takich inicjatyw, bo są to kółka wzajemnej adoracji i nie widać w jaki sposób przyczyniają się dla Koscioła i Narodu. Bo spotkać sie w biurze AK czy RM i wypić kawkę, pojeść ciasta i zorganizować pielgrzymkę to jeszcze za mało. Zresztą wg. mnie, to uważam że nie potrzebne są ordery i odznaczenia , że ktoś pracuje dla Koscioła i Narodu. Wszak należy pracowac dla Królestwa Chrystusa Pana tu na ziemi i dla Jego chwały, bezinteresownie, a On mnie kiedyś udekoruje. Kościół to nie nie jakiś urząd demokratyczny.
[Profil] [PM] [E-mail]

Endek
Józef

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 10:22   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Amid napisał/a:
zorganizować pielgrzymkę

Do Medjugorie? :mrgreen:

Coltrane

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 10:33   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Endek napisał/a:
Amid napisał/a:
zorganizować pielgrzymkę

A czemu nie. Byłem tam, i chętnie jeszcze raz bym pojechał :->
[Profil] [PM] [E-mail]

Amid

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 10:47   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Endek napisał/a:
Amid napisał/a:
zorganizować pielgrzymkę

Wszędzie. U mnie teraz będzie do Francji, poprostu wielu uważa że Kościól to dobra turystyka. Broń Boże! nie neguje pielgrzymek, bo sama tez z nich korzystam ( najczęściej na zjazd Tradycji do Domu Matki ) Do Medjugorie oficjalnych u mnie nie organizują już :mrgreen: I wychodzi ludzka obłuda i zakłamanie, oficjalnie nie!, a po cichu tak! Czyli Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.
[Profil] [PM] [E-mail]

Amid

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 10:56   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Coltrane napisał/a:
Endek napisał/a:
Amid napisał/a:
zorganizować pielgrzymkę

A czemu nie. Byłem tam, i chętnie jeszcze raz bym pojechał :->

Przecież prywatnie możesz sobie jechać i jak masz ochotę to wal tam! I najlepiej to skontaktować się z kard. Christophem Schönbornem. Przeciez przez Austrię tam się chyba jedzie. W ostatnim wywiadzie za e-KAI :

http://ekai.pl/wydarzenia...k-w-medjugorju/

wiele powiedział, ale dla uważnego katolika, nie "katolika" bardzo znamienne słowa powiedział na końcu:

Cytat:
I po trzecie: „Kraljica mira” – Królowa Pokoju jest tutaj czczona przez wszystkie trzy religie. Prawosławni mają długą tradycję oddawania czci Maryi. Islam także nie zna innej postaci w tradycji chrześcijańskiej, która byłaby otaczana podobną czcią jak Maryja. A dla katolików, właśnie dla mniejszości chorwackiej w Bośni i Hercegowinie, jest wielką pociechą fakt, że Maryja jest im bliska w szczególny sposób. Maryja – jak żadna inna postać religijna – łączy więc narody. Myślę, że nikogo innego nie da się z nią w tym porównać.

Taka nauka jak z jednego "orędzia":

W orędziu z 1 października 1981 r. czytamy m.in.: "Wszystkie religie są równe i można osiągnąć zbawienie w każdej religii. To ludzie stworzyli podziały religijne, gdy Bóg panuje nad nimi wszystkimi. Należy szanować wyznanie każdego i respektować jego sumienie. Duch Boży działa we wszystkich wspólnotach, nawet jeśli nie wszędzie z taką samą mocą"

Wydawałoby się, że ten cytat nie wymaga komentarza - jednak jakoś umyka uwagi rzeszy zwolenników Medjugoria. Jednak biskupi (może nie wszyscy) dobrze znają naukę Kościoła i dogmat: chrzest konieczny jest do zbawienia, by ograniczyć się tylko do tego.

Kard. Schonborn od lat szuka jakiejś recepty na ożywienie kukły jaką jest austriacki KK. Medugorje zapłenia mu seminaria to i co ma mówić? Niemniej jednak, zarówno sam kardynał nie jest w mocy uznać nieuznanego przez Kościół "objawienia", podobnie jak i "owoce" budzą watpliwosci:
http://www.kosciol.pl/art...004081316350689
A swoją drogą, druga sprawa, trzeba jednak pamiętać, że "dobre owoce" nie są jedynym kryterium stosowanym przez Kościół do rozeznawania objawień.

Ale cóż! nie prawda, nie płeć :mrgreen: ale uczucia się liczą. Miłej podróży do Medjugorie życzę!
[Profil] [PM] [E-mail]

Gitka
Gitka

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 11:25    [Cytuj]

Amid! To prawda, że "Pro Ecclesia et Populo" oznacza dla Kościoła i Narodu, ale nieprawda, że otrzymują to odznaczenie aktywne osoby z biur Radia Maryja.
Przynajmniej w naszej Gdańskiej Archidiecezji. Mam przed soba wydruk wszystkich osób
uhonorowabych tym odznaczeniem od 1999 roku i ani jedna osoba nie otrzymała tego odznaczenia za działalność w biurze RM.
Było to zrozumiałe, gdy naszym pasterzem był abp Gocłowski. Teraz od kwietnia 2008 roku mamy nowego pasterza abp. Sławoja Leszka Głódzia i na razie to sie ie zmieniło, a znam kilka osób, które swoim zaangażownaiem zasłuzyły na otrzymanie tego wyróznienia.
Mam nadzieję, że na kolejnej uroczystości/dopiero w styczniu 2011roku/ pojawią sie również osoby, czy osaoba, która aktywnie działa w biurze RM.
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 16:39   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Amid napisał/a:
A swoją drogą, druga sprawa, trzeba jednak pamiętać, że "dobre owoce" nie są jedynym kryterium stosowanym przez Kościół do rozeznawania objawień.

Ojca Pio też posądzano o różne rzeczy, nawet o to że ma kontakty z diabłem. O.Pio kazano na jakiś czas odizolować się od świata. Dopiero później przekonano się że jednak to co działo się z o.Pio i wokół niego ma związek z Bogiem.

Co do Medjugorje, to nie będę się sprzeczał. Pożyjemy zobaczymy kto miał rację.
Póki co, to pokaż mi gdzie można znaleźć w necie treść orędzia z 1 X 1981 roku. Bo kto wie, czy ktoś nie przekręcił tego orędzia.
[Profil] [PM] [E-mail]

Amid

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 20:17   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Coltrane napisał/a:
Amid napisał/a:

Ojca Pio też posądzano o różne rzeczy, nawet o to że ma kontakty z diabłem. O.Pio kazano na jakiś czas odizolować się od świata. Dopiero później przekonano się że jednak to co działo się z o.Pio i wokół niego ma związek z Bogiem.

Całkowicie chybione porównanie. Ten wielki święty nie miał takich "wizji" , w przypadku o. Pio była to kwesta czysto dyscyplinarna. A tu jak wygląda sprawa dyscypliny aż za nadto widać.

Coltrane napisał/a:
Co do Medjugorje, to nie będę się sprzeczał. Pożyjemy zobaczymy kto miał rację.

Ja wogóle nie mam zamiaru pisac o tym, a co dopiero sie sprzeczać, szkoda czasu i klapania w klawiaturę. Nie wiem wogóle po co nawet zacytowałeś tę moja wypowiedź, skoro ci nie pasuje, zresztą jak wszystko, ale jest ona jak najbardziej prawdziwa, pochodzi z tych kryteriów KK, które sie bierze przy uznawaniu jakis wogóle objawień.

Coltrane napisał/a:
Póki co, to pokaż mi gdzie można znaleźć w necie treść orędzia z 1 X 1981 roku. Bo kto wie, czy ktoś nie przekręcił tego orędzia.

Ty to powinieneś wiedzieć, szukaj, ja mam z pewnego żródła, zaraz po objawieniach. Przestudiuj "orędzia" Gospy z lat 1981 do 1985 . Gwarantuję Ci że na stronach promedjugorskich nie znajdziesz większości z nich. Dlaczego? Bo zawierają tresci niezgodne z nauką Kościoła. Dopiero jak powstało tzw. Centrum Mir, które wysyła "orędzia" w swiat to wszystkie one stały się nagle koszer.
Jak napisał jeden ze zwolenników tych "objawień" na stronie jezuitów że:

"Dopiero po 1984 roku są orędzia do świata, które przechodzą cenzurę MIRa, aby nie było do czego się już przyczepić, bo w razie błędów, Watykan zabroni pielgrzymek."

I w tym jest cała tajemnica.

I proszę mnie tu nie wywoływać do tablicy żebym pisała o czymś co mnie nie interesuje.
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 20:33   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Amid napisał/a:

"Dopiero po 1984 roku są orędzia do świata, które przechodzą cenzurę MIRa, aby nie było do czego się już przyczepić, bo w razie błędów, Watykan zabroni pielgrzymek."

I proszę mnie tu nie wywoływać do tablicy żebym pisała o czymś co mnie nie interesuje.

Jak to nie interesuje ? Na swoim forum Traditia poświęciłaś zagadnieniu Medjugorje wiele stron.

A co do cenzury MIR-a, to niby komu zależało by na oszukiwaniu ? Jeżeli Medjugorje to faktycznie nieczysta sprawa, to Watykan przyjąłby postawę zdecydowanie negatywną wobec zjawisk mających miejsce w M. A czy jest gdzieś w internecie oficjalne stanowisko Watykanu odnośnie Medjugorje ?
[Profil] [PM] [E-mail]

Amid

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 21:01   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Coltrane napisał/a:
...........................................

Tematem wątku jest: Pro Ecclesia et Populo

I proszę sobie o tym pisać!!! A jak jakaś choroba trapi, to trzeba się leczyć.
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 12 Styczeń 2010, 21:55   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Amid napisał/a:
A jak jakaś choroba trapi, to trzeba się leczyć.

Ahaha, coś sugerujesz ? :mrgreen:

A na temat Medjugorje to nie ja zacząłem :->
[Profil] [PM] [E-mail]

Gitka
Gitka

Wysłany: 13 Styczeń 2010, 10:39   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Amid napisał/a:
Coltrane napisał/a:
...........................................

Tematem wątku jest: Pro Ecclesia et Populo

I proszę sobie o tym pisać!!! A jak jakaś choroba trapi, to trzeba się leczyć.

Dziękuje Ci Amid za przypomienie tematu tego wątku.
Uważam, że można w tym temacie dyskutować, czy w ogóle przyznawanie jakichkolwiek wyróżnień dla wyróżniających się, aktywnych katolików jest zasadne.
Ja je popieram. Wśród wyróżnionych osób były dwa małżeństwa i to mi się bardzo podobało. Powinno to być przykładem dla innych małżeństw. Oczywiście łatwiej udzielać się, gdy dzieci są już dorosłe i jest się już na emeryturze.
Warto organizować również spotkania na których przyznawane są te wyróżnienia.
Jedna z odznaczonych pań w tak pięknych słów dziękowała Bogu za wszysto, co pozwala jej działać na rzecz Kościoła i Narodu, że dla samego słuchania tych pieknych słów warto to organizować.
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 13 Styczeń 2010, 10:49   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Ja jeszcze wrócę do sprawy Medjugorje. Otóż nie ma czegoś takiego jak oficjalne stanowisko Watykanu odnośnie Medjugorje. To co widziałem na Twoim forum czyli http://ekai.pl/wydarzenia...n-o-medjugorie/ - to podaje KAI. Dla mnie KAI to to samo co Tygodnik Powszechny czy Gość Niedzielny, więc mam na temat KAI takie samo mniemanie jak Ty na temat oficjalnej strony Medjugorje, którą Ty raczyłaś wykasować (to był mój wpis), bo uważałaś że to szatańska strona.

Pokaż mi proszę, gdzie oprócz na KAI mogę zobaczyć oficjalne stanowisko Watykanu w sprawie M. oraz proszę o pokazanie tego stanowiska w innym języku niż polski.

Pozdr.
[Profil] [PM] [E-mail]

Amid

Wysłany: 13 Styczeń 2010, 20:34   Re: Pro Ecclesia et Populo [Cytuj]

Coltrane napisał/a:

Pokaż mi proszę,.... proszę o pokazanie....

Niesamowite! :roll: Jeździ sobie po jakiejś "Teresie" jak po łysej kobyle, a teraz jeszcze prosi Amid , żeby mu pokazała! Nie proś bo i tak ci nie pokażę :mrgreen: Ja mam komu pokazywać :mrgreen:

Coltrane napisał/a:
gdzie mogę zobaczyć M.

Rozgladaj się lepiej, pomódl się, to może i zobaczysz. A najlepiej to przytulić się do żony, a nie rozglądać się za M.

Coltrane napisał/a:
Pozdr.

Dziękuję i nawzajem :mrgreen:
[Profil] [PM] [E-mail]

[ ODPOWIEDZ ]