PrzemĂłwienie Jakuba Bermana do ĹźydĂłw w Polsce

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Przemówienie Jakuba Bermana do żydów w Polsce

Post autor: Coltrane » 28 marca 2010, 09:52

http://web.1asphost.com/Tara2/judeopolonia.htm

Wkleję całe przemówienie, każdy Polak powinien je poznać.STENOGRAM Z TAJNEGO REFERATU TOW. JAKUBA BERMANA WYGŁOSZONEGO NA POSIEDZENIU EGZEKUTYWY KOMITETU ŻYDOWSKIEGO W KWIETNIU 1945 ROKU

Żydzi maja okazje do ujęcia w swoje ręce całości życia państwowego w Polsce i rozszerzenia nad nim swojej kontroli. Nie pchać się na stanowiska reprezentacyjne. W ministerstwach i urzędach tworzyć tzw. Drugi garnitur. Przyjmować polskie nazwiska. Zatajać swoje żydowskie pochodzenie. Wytwarzać i szerzyć wśród społeczeństwa opinie i utwerdzic go w przekonaniu, ze rządzą wysunięci na czoło Polacy, a Żydzi nie odgrywają w państwie żadnej roli.

Celem urabiania opinii i światopoglądu narodu polskiego w pożądanym dla nas kierunku, w rękach naszych musi się znaleźć w pierwszym rzędzie propaganda z jej najważniejszymi działami - prasa, filmem, radiem.

W wojsku obsadzać stanowiska polityczne, społeczne, gospodarcze, wywiad. Mocno utwierdzać się w gospodarce narodowej.

W ministerstwach na plan pierwszy przy obsadzaniu Żydami wysuwać należy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Skarbu, Przemyślu, Handlu Zagranicznego, Sprawiedliwości. Z instytucji centralnych - centrale handlowe, spółdzielczość.

W ramach inicjatywy prywatnej, utrzymać w okresie przejściowym silna pozycje w dziedzinie handlu. W partii zasotosowac podobna metodę - siedzieć za plecami Polaków, lecz wszystkim kierować.

Osiedlanie się Żydów powinno być przeprowadzone z pewnym planem i korzyścią dla społeczeństwa żydowskiego. Moim zdaniem, należy osiadać w większych skupiskach, jak: Warszawa, Kraków; w centrum życia gospodarczego i handlowego: Katowice, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, Łódź, Bielsko.

Należy również tworzyć typowe ośrodki przemysłowe i rolnicze, głownie na ziemiach odzyskanych, nie poprzestając na Wałbrzychu i Rychbachu - obecnie Dzierżoniów. W tych ośrodkach możemy przystosować przyszłe kadry nasze w tych zawodach, z którymi bylibyśmy słabo obeznani.

Uznać antysemityzm za zdradę główna i tępić go na każdym kroku.

Jeżeli stwierdza się, ze jakiś Polak jest antysemita, natychmiast go zlikwidować przy pomocy władz bezpieczeństwa lub bojówek PPR jako faszystę, nie wyjaśniając organom wykonawczym sedna sprawy.

Żydzi musza pracować dla swego zwycięstwa, pracując jednocześnie nad zwycięstwem i gruntowaniem komunizmu w świecie, bo tylko wtedy i przy takim ustroju naród żydowski osiągnie najwyższa pomyślność i zabezpieczy sobie najsilniejsza pozycje.

SA niewielkie widoki na to, by doszło do wojny. Jeśli Ameryka zacznie się szybko socjalizować, to ta droga mniejszych lub większych wstrząsów wewnętrznych i tam musi zapanowc komunizm.

Wtedy reakcja żydowska, która dziś trzyma z reakcja międzynarodowa, zdradzi ja i uzna, ze racje mieli Żydzi stojący po drugiej stronie barykady. Podobny przypadek współdziałania Żydów całego świata, wyznających dwie rożne koncepcje ustrojowe - komunizm i kapitalizm - zaistniał w ostatniej wojnie. Dwa największe mocarstwa światowe, całkowicie kontrolowane przez Żydów i będące pod ich wielkim wpływem, podały sobie ręce. Trud Żydów pracujacaych wokół Roosevelta doprowadził do tego, ze USA wspólnie z ZSRR wystąpiły zbrojnie do walki przeciwko Europie środkowej, gdzie była kolebka nowej idei, opartej na nienawiści do Żydów. Zrobili to Żydzi, gdyż wiedzieli, ze w przypadku zwycięstwa Osi, a głownie hitlerowskich Niemiec, które doskonale przejrzały plany polityki żydowskiej, niebezpieczeństwo rasizmu stanie się w USA faktem dokonanym i Żydzi znikną z powierzchni świata.

Dlatego tez Żydzi sowieccy poświecili dla tego celu krew narodu rosyjskiego, a Żydzi amerykańscy zaangażowali swoje kapitały.

Należy się liczyć z dalszym napływem Żydów do Polski, ponieważ na terenie Rosji jest jeszcze dużo Żydów. Przed wkroczeniem Niemców, w poszczególnych miastach ZSRR było kilka skupisk Żydów polskich: Charków - 36.200, Kijów - 17.800, Moskwa - 53.000, Leningrad - 61.000, w zachodnich republikach 184.730.

Żydzi skupieni w tych ośrodkach to przeważnie inteligencja żydowska dawne kupiectwo żydowskie. Element ten jest obecnie szkolony w ZSRR. SA to kadry budowniczych Polski - tzn. Zgodnie z projektem Politbiura - fachowcy ci obsadzać będą najważniejsze dziedziny życia w Polsce, a ogol Żydów będzie rozlokowany głownie w centrach kraju.

Stara polityka żydowska zawiodła. Obecnie przyjęliśmy nowa, zespalająca cele narodu żydowskiego z polityka ZSRR. Podstawowa zasada tej polityki jest stworzenie aparatu rządzącego, złożonego z przedstawicieli ludności żydowskiej w Polsce.

Każdy Żyd musi mięć świadomość, ze ZSRR jest wielkim przyjacielem i protektorem narodu żydowskiego, ze jakkolwiek liczba Żydów w stosunku do stanu przedwojennego ulęgła olbrzymiemu spadkowi, to jednak dzisiejsi Żydzi wykazują większa solidarność. Każdy Żyd musi mięć wpojone to przekonanie, ze obok niego działają wszyscy inni, owiani tym samym duchem prowadzącym do wspólnego celu.

Kwestia żydowska jeszcze jaki czas będzie zajmowała umysły Polaków, lecz ulegnie to zmianie na nasza korzyść, gdy zdołamy wychować choć dwa pokolenia polskie.

Według danych wojewódzkiego Komitetu Żydowskiego na terenie Śląska Górnego i Dolnego jest obecnie ponad 40.000 Żydów. Około 15.000 Żydów ma być zatrudnionych w osadnictwie. Powiat Rychbach (Dzierżoniów) i Nysa sa przewidziane do tych celów. Akcja osadnicza jest finansowana z żydowskich funduszów zagranicznych i państwowych. Żydzi celowo tworzą nowa, choć chwilowo nieznaczna koncentracje elementu żydowskiego, kładąc podwalinę pod zawód rolnika i robotników przemysłowych.

Jest to budowanie podłoża szerszych celów politycznych.


Powyższy tekst jest przedrukiem z książki "O Narodowych Siłach Zbrojnych - SZ." plk. dypl. Stanisława Żochowskiego, byłego Szefa Sztabu Dowództwa SZ., Wyd. Retro, Lublin, 1994.

W kwietniu 1945 roku Żyd Jakub Bergman był Sekretarzem Stanu Rady Ministrów, członkiem Biura Politycznego PPR, członkiem Tymczasowego Rządu Jedności Narodu i Sekretarzem Polej Syjonu.

Polak, który wykradł stenogram referatu BERMANA, został skazany na karę śmierci zmieniona w drodze laski na karę dożywotniego wiezienia.

Awatar użytkownika
adsenior
Posty: 6186
Rejestracja: 25 czerwca 2009, 04:06
Lokalizacja: Łódź

Post autor: adsenior » 28 marca 2010, 10:44

I tak to wcielając. po dzień dzisiejszy te doktryny, żydostwo, jak robactwo oblazło Polskę i Polaków, wysysając z niego wszelkie fundusze, stanowiące krew i siłę współczesnych organizmów państwowych.

Wątpiący
Posty: 50
Rejestracja: 31 marca 2010, 08:53
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Wątpiący » 31 marca 2010, 18:08

Ciekawe czy JP II znał te " rewelacje " ????? Jak sądzicie.
Ja, Pan, BĂłg twĂłj, jestem Bogiem zazdrosnym, ktĂłry karze win? ojcĂłw na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych

Iliadek
Posty: 5
Rejestracja: 16 listopada 2010, 13:26
Lokalizacja: Rz-Ăłw

Post autor: Iliadek » 16 grudnia 2010, 12:25

Cóż zrobić - Żydzi w Polsce byli, są i będą. To już głębokie zakorzenienie

Awatar użytkownika
Coltrane
Posty: 17740
Rejestracja: 31 marca 2008, 23:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: Coltrane » 16 grudnia 2010, 15:17

Iliadek pisze:Cóż zrobić - Żydzi w Polsce byli, są i będą. To już głębokie zakorzenienie
Niech sobie będą, ale żeby Polsce nie szkodzili, i nie brali się za rządzenie. To właśnie jest najgorsze, ze żydzi w Polsce rządzą, i wyrządzają Polsce ogromną krzywdę. Zresztą ta negatywna postawa żydów względem Polaków trwa już bardzo długo, bo aż od czasów rozbiorów. Wtedy to, gdy Polacy wykrwawiali się w Powstaniach, żydzi rośli w siłę, przejmowali majątki po Polakach powstańcach, i tych wysłanych na Syberię, i z dnia na dzień stawali się siłą, która poważnie zagrażała Polakom. Żydzi mieli wówczas poważne plany, aby na terenach Rzeczypospolitej utworzyć tzw. Judeopolonię. Ten plan nie powiódł się tylko dlatego, że Niemcy przegrały wojnę. Myślę że niedługo zacznę na naszym forum przedruk książki Andrzeja Leszka Szcześniaka pt. "Judeopolonia" która przybliży nam tamte czasy, z której dowiemy się w jaki sposób rosła siłą i rola żydów w Polsce, oraz jak to wówczas Polskę oczerniano na łamach pism całego świata. Także tutaj niewiele pod tym względem się zmieniło. Dzisiaj żydzi to samo robią, też pokazują Polaków jako najgorszych obywateli świata. Główną rolę w tym pełni tow. Michnik ze swoją antyklerykalną GW.

W 1944 roku żydzi z pomocą wujka Stalina przejęli ster władzy w Polsce. I tę władzę dzierżą aż po dzień dzisiejszy.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 1140
Rejestracja: 6 kwietnia 2008, 04:32
Lokalizacja: Babia GĂłrka

Post autor: Krzysztof » 17 grudnia 2010, 15:02

Coltrane pisze:To właśnie jest najgorsze, ze żydzi w Polsce rządzą, i wyrządzają Polsce ogromną krzywdę.
Tak bardzo, że zamykają usta Polakom którzy próbują , jak śp. dr Ratajczak ujawniać publicznie ich cele i zdradzieckie, podstępne plany, jak podane tu na wstępie powojenne plany eksploatacji Polaków.
Wklejam to w odpowiedzi na niektóre filosemickie zachowania niby Polaków, a jednak świadczących mimowolnie lub dobrowolnie przysługi w kwestii umacniania żydowskiej ekspansji w Polsce. Jest to podwójna moralność, która wg prawdziwie chrześcijańskiej moralności jest niczym innym jak judaszowskim zachowaniem.
Motto:
CZY TEN PTAK KALA GNIAZDO, CO JE KALA. CZY TEN, CO MÓWIĆ O TYM NIE POZWALA ? !!
Cyprian Kamil Norwid

"Strzeż się obojętnych - nie zabijają i nie zdradzają, ale za ich milczącą zgodą mord i zdrada istnieją na świecie." - Robert Eberhardt, w: Cesarz Pithekanthropus Ostatni


17 grudnia 2010
Ratujmy rodaka przed antypolskimi represjami prokuratora

Zaloguj się

E-mail
OnetHasło
Niepoprawne dane


Objaśnienia
Loguj się bezpiecznie Zapomniałem hasła
Anuluj

Są jeszcze odważni Polacy w Polsce, ale antypolski aparat państwa represjonuje ich i zamęcza na śmierć (przypadek dra Ratajczaka)Obrazek

“ Mieszkaniec wsi Antoninów (łódzkie) Stanisław B. proklamował na własnej posesji państwo - Polanię. Jej granicę wyznacza płot. Na bramie widnieje godło z orłem bez korony i zakaz wstępu księżom.
Na płocie od strony ulicy wiszą na wyciągnięcie ręki przechodniów szyldy: "Nielegalna, zbrodnicza, pomroczna, mafijna 3 RP to sracz szwabskich, żydowskich i brukselskich paserów", "Edwardzie Gierek, przepraszamy Cię za naszą niezawinioną ciemnotę i robotniczo-chłopską przerażającą głupotę. A teraz za to poniewiera nami złodziejski kapitał, żydowski HIV i kolaboranckie sprzedajne świnie - Słowianin", "Żydowska syfilistyczna lafirynda 3 RP wel. Jueopolonia to obóz koncentracyjny masowej zagłady dla zniewolonych polskich idiotów. Komendantem obozu kaźni w 3 RP jest zbrodniarz, oszust, kłamca i wazeliniarz, tłusty świński ryj, rezydent Żyd Olo Sztolcman ksywa Kwaśniewski". ”

Obrazek
Pod Łodzią istnieje Polania – oaza prawdziwej Polski

We wsi pod Łodzią powstało państwo. Jego przywódca, zdaniem prokuratury w 2008 r. nie popełnił przestępstwa. Rozsądną prokurator, których jak na lekarstwo, „wylano” więc z pracy. W grudniu br. zaś, nowy prokurator wszczął haniebny proces od nowa.Relacja TVN24

05:32, 07.05.2010 /tvn24.pl

Czy na płocie prywatnej posesji możemy wieszać szyldy z „rasistowskimi i antysemickimi” sloganami? Tak uznał mieszkaniec miejscowości pod Łodzią, z którego podwórka powiewają też obraźliwe transparenty pod adresem Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, a na dachu domu biało-czerwona flaga ze swastyką. - To nawoływanie do nienawiści i ma charakter publiczny - ocenia wątpliwej wiedzy karnistka. - Nie doszukaliśmy się znamion popełnienia przestępstwa - komentuje prokuratura.

Mieszkaniec wsi Antoninów (łódzkie) Stanisław B. proklamował na własnej posesji państwo - Polanię. Jej granicę wyznacza płot. Na bramie widnieje godło z orłem bez korony i zakaz wstępu księżom.

Obrazek
Kolejny szyld: rysunek z zaciśniętymi pięściami i podpis: "A to spontaniczne i perwersyjne szczere gesty wdzięczności zbrodniczego żydowskiego HIV-a, za tysiącletnie darmowe komorne na słowiańskiej ziemi. Złodzieje! Żydowscy! Zapłaćcie! Z należytymi odsetkami i won!".

- Jeśli szyldy są umieszczone po zewnętrznej stronie płotu, przy drodze, to znaczy, że są dostępne dla nieograniczonej ilości osób. Mają więc charakter publiczny - ocenia mecenas Zbrojewska.

"To ekscentryczny człowiek"

Mieszkańcy wsi Antoninów przyzwyczaili się do kontrowersyjnych zachowań ich sąsiada. Zastrzegają jednak anonimowość.- To ekscentryczny człowiek. Nie wchodzę z nim w polemikę. Kiedyś nas bulwersował, teraz go ignorujemy - mówi sąsiadka.

- Ma koło sześćdziesiątki, jest łysy, dobrze się prowadzi, nie pije. Często jeździ na rowerze - mówi inny mieszkaniec wsi. - Zawsze pomoże jak trzeba, ale na tematy polityczne nie dyskutujemy, bo się wścieka - dodaje.

- Stanisławowi odbiło po śmierci żony. To będzie jakieś dziesięć lat jak wiesza te szyldy - dodaje tynkarz z Antoninowa.

Próbowaliśmy się skontaktować z B. - niestety bezskutecznie.

- Wyjechał. Nie wiadomo kiedy wróci - mówi sąsiadka.

Za przestępstwa z artykułu 256 grozi do 2 lat więzienia, a z artykułu 257 - do 3 lat więzienia.

Źródło: TVN, Maciej Wasielewski/ola/k

http://www.tvn24.pl/-1,1655104,0,1,pod- ... omosc.html

Odpowie za obelgi wobec Żydów, Sejmu i Senatu

MB / PAP 17.12.2010Do 3 lat więzienia grozi mieszkańcowi jednej ze wsi w gminie Poddębice (Łódzkie) oskarżonemu o znieważenie Sejmu i Senatu oraz osób narodowości żydowskiej. Mężczyzna wywiesił na ogrodzeniu swojej posesji tablice zawierające obelżywe sformułowania pod ich adresem.Prokuratura Rejonowa w Poddębicach oskarżyła Stanisława B. o znieważenie konstytucyjnych organów RP oraz znieważenie grupy ludności z powodu jej przynależności rasowej. Proces w tej sprawie będzie się toczyć przed miejscowym sądem.Jak poinformował w komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, Józef Mizerski, ustalono, że Stanisław B. przytwierdził do ogrodzenia swojej nieruchomości, znajdującej się przy drodze publicznej tablice, które zawierały obelżywe sformułowania pod adresem osób narodowości żydowskiej a także wobec Sejmu i Senatu.Zdaniem śledczych, tablice wystawione na widok publiczny były dostępne dla wszystkich osób poruszających się drogą obok posesji Stanisława B.Według Mizerskiego w prokuraturze oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i utrzymuje, że ma prawo do wyrażania swoich opinii. - Poglądy rasistowskie, a taki charakter miały niektóre napisy, nie mogą być akceptowane w cywilizowanym społeczeństwie - zaznaczył prok. Mizerski.Źródło:

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/od ... omosc.htmldemaskator.
Żydzi to subkultura obecnie, nie żadna inna rasa, czy inny naród !!!
Kiedy urzędnicy opłacani z naszych podatków (prokuratorzy) douczą się elementarnych rzeczy.
Prof. historii S. Sand z Izraela już ten temat wyjaśnił w obszernym naukowym opracowaniu. Zabrać nieukom te togi prokuratorskie.
Czy subkulturę/sektę scjentologów, mormonów, gotów, czy zielonoświątkowców prokuratorzy też nazwą narodem, czy rasą? Dość tych absurdów !
Semici, to Palestyńczycy mordowani przez wojska Izraela, czemu nikt nie nazywa Izraelitów antysemitami za ich zbrodnicze represje wobec Semitów - Palestyńczyków?
Pytanie oczywiście jest retoryczne.
Większość żydów, czy Izraelitów nie jest Semitami dzisiaj. Te elementarne fakty trzeba umieć rozróżniać, tym bardziej gdy się jest sędzią, czy prokuratorem.Który rodzaj dyskryminacji jest w Polsce najbardziej zauważalnym problemem społecznym (sonda onet.pl)?

Dyskryminacja rasowa 15%

Dyskryminacja religijna 28%

Dyskryminacja etniczna 5%

Dyskryminacja światopoglądowa 41%

Inna 8%


Oddanych głosów: 11’153 w dniu 17.12.2010r. godz. 1:27 (czasu polskiego)
zobacz aktualne wynikiCo na to Internauci?

„BRONMY tego ODWAZNEGO CZLOWIEKA poprzez ZASTRASZANIE SKORUMPOWANYCH prawnikow, prokuratorow-SSyjonistow-ZBRODNIARZY i SSyjonistow-sedziow”.Jak widać nie wszyscy Polacy utracili instynkt samozachowawczy, na szczęście, więc jest jakaś nadzieja, że naród Polski przetrwa obecną aksamitną okupację ONYCH.

Jednak nie z samych lemingów składa się współczesny naród polski, gdzie większości już jest wszystko jedno...
Maciej P. Krzystek (02:24)
http://socjologiakrytyczna.blog.onet.pl ... index.html
My się nie boimy żadnych zarzutów. Niech nam mówią, że jesteśmy lewicowi, może i trochę jesteśmy. Ja już będę od dziś używał tego słowa, nie będę używał słowa "postkomunizm", którego używałem. (Jarosław Kaczyński)

Awatar użytkownika
Endek
Posty: 2948
Rejestracja: 24 listopada 2008, 20:37
Lokalizacja: Nieporęcki Las

Post autor: Endek » 18 grudnia 2010, 16:00

Go czego doprowadza zwyczajnych ludzi kolaboracja solidarnościowych elit oraz przedstawicieli posoborowego Kościoła z żydostwem. Ten człowiek zaczyna winić księży i tęsknić za Edwardem Gierkiem.Powinno to coś dać do myślenia zwolennikom żydowskiej obecności w Polsce czyli partiom post solidarnościowym z Kaczyńskim i Macierewiczem na czele.
Liberał to fanatyk na rzecz niezależności, który wychwala ją w każdej dziedzinie, aż do granic absurdu(abp, Marceli Lefebvre)

Syriusz
Posty: 4297
Rejestracja: 3 października 2008, 14:56

Post autor: Syriusz » 18 grudnia 2010, 16:41

Problemy pracowników MSZ.

RZ / PAP
Sześć spraw lustracyjnych przedstawicieli MSZ czeka na rozpatrzenie w warszawskich sądach - ustaliła PAP w źródłach sądowych. To główna kategoria osób publicznych dziś lustrowanych przez IPN, oprócz przedstawicieli samorządów. - To nie jest liczne grono, jak na 3,6 tys. pracowników MSZ. Każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie oraz poczekać na wyrok - komentuje rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

W czwartek pion lustracyjny warszawskiego IPN skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Tomasza Turowskiego i o wydanie orzeczenia, że złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Jak podał IPN na swej stronie internetowej, jest on lustrowany jako osoba "pełniąca obowiązki ambasadora tytularnego, szefa wydziału politycznego ambasady RP w Moskwie".

- Pan Turowski kończy już swoją misję i w kilka tygodni wraca do Polski - powiedział Bosacki. - Będzie w dyspozycji kadr do czasu wyjaśnienia sprawy lustracyjnej i nie będzie brany pod uwagę przy nominacjach - dodał. Zaprzeczył, by Turowski był ambasadorem tytularnym w Moskwie. Dodał, że to najwyższy stopień dyplomatyczny, ale nie funkcja, a ambasadorem w Moskwie jest Wojciech Zajączkowski. Rzecznik wyjaśnił, że Turowski jest "dyplomatą średniego szczebla, szefem wydziału politycznego ambasady".

Według sobotniej "Rzeczpospolitej", IPN podejrzewa Turowskiego, iż miał on zataić, że był tzw. nielegałem wywiadu PRL, skierowanym w 1975 r. jako oficer wywiadu do zakonu jezuitów w Watykanie. Miał być przez 10 lat dopuszczany do "największych tajemnic Watykanu dotyczących polityki wschodniej". W 1986 r. wystąpił z zakonu, a w 1993 r. rozpoczął pracę w MSZ. Był ambasadorem na Kubie.

- Po objęciu funkcji szefa MSZ przez Radosława Sikorskiego Turowski szybko staje się jedną z jego najbardziej zaufanych osób. Według naszych informacji ma zasadniczy wpływ na proces zbliżenia polsko-rosyjskiego - napisała "Rz". - Nie jest prawdą, by był on "jedną z najbardziej zaufanych osób ministra" - skomentował to rzecznik MSZ.

Sprawa ma się toczyć niejawnie, bo akta nadal są objęte tajemnicą państwową.

W czwartek warszawski IPN skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie także wniosek o uznanie za "kłamcę lustracyjnego" Janiny Biernackiej z kancelarii MSZ, lustrowanej jako członek "służby zagranicznej".

W listopadzie taki wniosek wysłano wobec Jarosława Spyry, ambasadora Polski w Peru. Po tym, jak "Rzeczpospolita" napisała, że według IPN miał on zataić, iż przez 10 miesięcy pracował w SB, Spyra podał się do dymisji, a Radosław Sikorski ją przyjął. Jak ustaliła PAP, w końcu stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie zdecyduje, czy wszcząć postępowanie lustracyjne wobec Spyry.

W listopadzie do sądu trafił też wniosek IPN wobec Mieczysława Kowalskiego, lustrowanego jako radca ambasady RP w Montevideo.

We wrześniu Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wszczął proces lustracyjny Andrzeja Towpika, b. wiceszefa MSZ i głównego negocjatora sprawy wstąpienia Polski do NATO. Pion lustracyjny IPN podejrzewa, że 71-letni Towpik (ostatnio przedstawiciel RP przy ONZ w Nowym Jorku) zataił w oświadczeniu lustracyjnym fakt, że w latach 80. podjął tajną i świadomą współpracę z wywiadem PRL Wniosek IPN o jego "kłamstwo lustracyjne" trafił do sądu w maju br.

Towpik zaprzecza, by był tajnym i świadomym współpracownikiem wywiadu. Mówił PAP, że dopiero w IPN dowiedział się, że był traktowany przez niego jako "kontakt operacyjny" i że nadano mu "jakiś kryptonim". Wyjaśnił, że podczas swej służby dyplomatycznej rozmawiał z różnymi osobami, nie zawsze wiedząc, kim naprawdę jest rozmówca.

Od grudnia 2009 r. w warszawskim sądzie czeka na rozpatrzenie wniosek IPN o lustrację innego b. wiceszefa MSZ i b. ambasadora w Izraelu Macieja Kozłowskiego. Według IPN, w latach 1965-1969 miał on być najpierw kandydatem, a potem tajnym współpracownikiem SB w Krakowie. 66-letni Kozłowski - opozycjonista z PRL, skazany na kilka lat więzienia w tzw. procesie taterników w 1969 r. - zaprzecza, by złożył nieprawdziwe oświadczenie. Sprawę opisał w styczniu br. "Tygodnik Powszechny", według którego Kozłowski podpisał wprawdzie w 1966 r. zobowiązanie do współpracy z SB, ale ją pozorował, udzielając informacji ogólnodostępnych i unikając kontaktów z oficerem SB, a w czerwcu 1968 r. w ogóle ich odmówił.

Zgodnie z obowiązującym od 1997 r. modelem lustracji w Polsce osoby, które przyznają się do służby lub pracy w organach bezpieczeństwa PRL albo też tajnej z nimi współpracy, mogą obejmować funkcje publiczne - decyduje o tym organ powołujący lub wyborcy. Osoba, której oświadczenie o braku związków ze służbami PRL sąd prawomocnie uzna za nieprawdziwe, traci pełnioną funkcję publiczną i nie może ich pełnić na czas od 3 do 10 lat.

Do końca 2009 r. do pionu lustracyjnego IPN wpłynęło ok. 150 tys. oświadczeń lustracyjnych osób publicznych podlegających lustracji; ponad 1,7 tys. z nich przyznało się do pracy, służby lub współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. W 2009 r. IPN uznał, że brak jest podstaw do kwestionowania prawdziwości 5,3 tys. oświadczeń. W 2009 r. do sądów skierowano 79 wniosków o stwierdzenie "kłamstwa lustracyjnego".

ODPOWIEDZ