ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
11 LISTOPADA 1918 R.
Autor Wiadomość
Coltrane

Wysłany: 11 Listopad 2010, 12:04   11 LISTOPADA 1918 R. [Cytuj]

11 LISTOPADA 1918 R. - WIELKI SUKCES POLSKIEGO NARODU

To jeden z najbardziej chwalebnych dni w polskiej historii. 92. lata temu wspólnym wysiłkiem udało się Polakom odzyskać niepodległą ojczyznę. Był to dopiero początek trudnej drogi
do wolności, ale stał się symbolem naszego wspólnego zwycięstwa.

11 listopada to data symboliczna. Tego dnia Rada Regencyjna, sprawująca władzę nad terenem Królestwa Polskiego, narzucona przez zaborców, zdecydowała się, na fali społecznego entuzjazmu, przekazać Józefowi Piłsudskiemu władzę nad tworzącym się polskim wojskiem. Także tego dnia wojska niemieckie rozpoczęły wycofywanie z ziem przyszłej odrodzonej Polski.

Wydarzenie to było tylko jednym z kamieni, jakie wybrukowały polską drogę do wolności, ale dzień ten stał się symbolem także dlatego, że 11 listopada zakończyła się I wojna światowa, w wyniku której Rzeczpospolita ponownie zagościła na mapie Europy.

Warto jednak pamiętać, że Polaków czekały jeszcze ciężkie dni wytężonej pracy i walki o granice przyszłego państwa.

Niepodległość uwieńczyła lata walki w powstaniach, tworzenia nielegalnych organizacji, a przede wszystkim ciężkiej pracy nad zachowaniem ojczystego języka, historii i kultury. Tylko dzięki temu udało się powołać do życia i utrzymać niepodległość.

11 listopada jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski ustanowiony został ustawą z 23 kwietnia 1937 r. Przed wojną świętowano więc zatem jedynie dwukrotnie. Po II wojnie światowej ważniejszy stał się manifest PKWN z 22 lipca i dopiero 15 lutego 1989 r. w kalendarzu ponownie pojawiło się Narodowe Święto Niepodległości, które dziś hucznie obchodzimy w wolnej i demokratycznej ojczyźnie.

http://niezalezna.pl/arty..._narodu/41182/1
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 11 Listopad 2010, 12:22   Re: 11 LISTOPADA 1918 R. [Cytuj]

Rozbrajanie Niemców.
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 11 Listopad 2010, 12:26   Re: 11 LISTOPADA 1918 R. [Cytuj]

11 Listopada. Święto Niepodległości czy Rocznica Odzyskania Niepodległości ?

Świeto Niepodległości tak naprawde obchodzono w Polsce jedynie 4 razy. Ustanowiono je dopiero w 1937 a więc przed wojna obchodzone je DWA razy a póżniej ,nie liczac rzadów Okraglego Stołu, tylko dwa razy za rządu PiS.

Teraz ciężko powiedzieć że jesteśmy państwem niepodległym po przystąpieniu do TL czyli króto mówiąc do Targowicy Lizbońskiej. Trudność polega na tym, że ciężko jest ocenić kto tak naprawdę kontroluje tereny nadwiślańskiego grubiaństwotorstwa. Przygladając sie śledztwu smolenśkiemu można mniemać że Moskwa, patrząc na negocjacje gazowe z Moskwą wygląda że Bruksela , ktora zatwierdza kontrakt negocjowany i podpisany przez Rząd Polski . Rząd panśtwa podobno NIEPODLEGŁEGO, ale bez zgody KOMISARZY ( czyz to znowu nie Moskwa) nie ma prawa nic juz zrobić. Nawet podważaja wyroki polskich NIEZALEŻNYCH (ponoć) sądów.

Wiec co o tym, nomen omen , sądzic ?

Myślę, że najlepszym wyjasnieniem będzie krótka relacja z dzisiejszego popoludnia:

Odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. Zabiegały o nie rodziny 37 tragicznie zmarłych. Ich zdaniem, jest ono konieczne w związku z istniejącymi wątpliwościami, z których najważniejsze dotyczą m.in. identyfikacji ciał i sekcji zwłok. Oprócz szefa rządu w spotkaniu wzięli udział m.in. minister zdrowia Ewa Kopacz oraz szef MSWiA Jerzy Miller. Wcześniej bliscy ofiar byli gośćmi pierwszej damy Anny Komorowskiej. W trakcie spotkania premier Tusk dzwonił do prokuratorów, by otrzymać odpowiedzi na pytania nurtujące rodziny ofiar.( Czyzby Premier nie interesował się śledztwem na bieżąco?)

W warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona została msza święta w intencji 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu Tu-154M.Na koniec nabożeństwa zgromadzeni odśpiewali „Boże coś Polskę” z frazą „Ojczyznę wolną, racz nam wrócić Panie”

Sprzed kościoła pod Pałac Prezydencki przeszedł kilkutysięczny pochód.

Porównianie tych dwóch wydarzeń daje najwierniejszą odpowiedź na tytułowe pytanie. Pytanie które każdy Polak powinien roztrzygnąć w swoim sercu.

Dzisiaj.

http://blogmedia24.pl/node/39814
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 11 Listopad 2010, 12:42   Re: 11 LISTOPADA 1918 R. [Cytuj]

I jeszcze jeden tekst.

11 listopada

Data, która w sercach Polaków ma szczególne miejsce jest symbolem ciągłości państwa polskiego. Chciałbym przytoczyć tutaj rozmowę pomiędzy kapitanem Mieczysławem Lepeckim, a Marszałkiem Józefem Piłsudskim podczas podróży powrotnej z Rumunii do Polski w październiku 1931 roku.
"- Jesteśmy już w Polsce.
Marszałek uśmiechnął się.
- W Polsce - wyrzekł w zamyśleniu. - Czy Wy rozumiecie co to dla Was znaczy, że możecie tak sobie od niechcenia powiedzieć: "W Polsce"? Nie Prywislinium, Galizien, Posen, lecz w Polsce. Pomyślcie tylko: wszystko tu polskie, własne. I ta kolej, i ten wagon, i szyny i cały ten kraj naokoło. Jak Wy myślicie, może to sen? Może my teraz sobie śpimy smacznie, a jutro ockniemy się i będziemy musieli zamyśleć się porządnie nad tym, jak przemycić się z Prywislinia do Galizien... No jak myślicie?"

Tak Polska jest nam zadana. Co możemy dla Niej zrobić? Jakie są nasze możliwości? Tak ciśnie się na usta "przecież ja nic nie mogę, nie mam wpływu na cokolwiek". Ale tutaj przychodzi nam z pomocą Mickiewicz wkładający słowa pełne mądrości w usta ducha, który wypowiada je nad śpiącym Konradem: "Człowieku! Gdybyś wiedział, jaka twoja władza! Kiedy myśl w twojej głowie, jako iskra w chmurze, zabłyśnie niewidzialna, obłoki zgromadza i tworzy deszcz rodzajny lub gromy i burze; gdybyś wiedział, że ledwie jednę myśl rozniecisz, już czekają w milczeniu, jak gromu żywioły; Tak czekają twej myśli - szatan i anioły: czy ty w piekło uderzysz, czy w niebo zaświecisz; Ale ty jak obłok górny, ale błędny, pałasz i sam nie wiesz, gdzie lecisz, sam nie wiesz, co zdziałasz. Ludzie! każdy z was mógłby, samotny, więziony myślą i wiarą zwalać i podźwigać trony."

W dniu tego jakże ważnego dla nas Polaków święta, życzę wszystkim, aby Polska zawsze miała te szczególne miejsce w naszych sercach i abyśmy tej naszej, z jakim trudem zdobytej i zasłużonej polskości nie zaprzepaścili.

[Profil] [PM] [E-mail]

KASIA
Huragan Katrina

Wysłany: 11 Listopad 2010, 17:02    [Cytuj]

[Profil] [PM] [E-mail]

KASIA
Huragan Katrina

Wysłany: 11 Listopad 2010, 21:59    [Cytuj]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TNdy0ea6gc4[/youtube]
[Profil] [PM] [E-mail]

arwas

Wysłany: 12 Listopad 2010, 11:22    [Cytuj]

Ciekawe czy "konserwy" prawicowe wiedzą co naprawdę wydarzyło się 11 listopada 1918 roku i dlaczego 11 listopada 1918 roku ustanowiono świętem niepodległosci???

Widzimy, że na Alaskę do KASI wiedza historyczna dotarła z plakatem kampanii 1920 roku :lol: To nie ta data KASIU, a człowiek którego pomnik wkleiłaś takich jak ty cytujących Popiełuszke pierwszych zamknałby w Berezie Kartuskiej :-D

Coltrane był bliżej prawdy, bo wkleił obraz z Powstania Wielkopolskiego :-D Ale to jeszcze nie to.

CO WYDARZYŁO SIĘ 11 LISTOPADA 1918 ROKU:

11 listopada 1918 podpisano akt kapitulacji Niemiec kończący I wojnę światową.

Przywódca ruchu niepodległościowego Polskiej Partii Socjalistycznej - Józef Piłsudski, uwolniony został pod naciskiem opinii publicznej z więzienia w Magdeburgu gdzie przebywał za przewodzenie "lewicowej organizacji terrorystycznej" - przyjechał do Warszawy 10 listopada.
Dzień później - 11 Listopada 1918 r. - Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, 14 listopada przejął on władzę cywilną, a 16 listopada w depeszy do państw Ententy, Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego.

Tak więc 11 Listopada 1918 roku nie był ani datą proklamowania niepodległości Polski, ani datą faktycznego wyzwolenia ziem polskich, ani datą scalenia po rozbiorach. 11 Listopada 1918 roku był datą przekazania władzy wojskowej Piłsudskiemu przez tworzący się już wczesniej rząd narodowy.

W 1937 roku "piłsudczycy" ustanowili dzień 11 Listopada 1918 roku oficjalnym świętem niepodległości na cześć objęcia władzy przez Piłsudskiego. Najwybitniejszego Polskiego socjalisty i antyklerykała.

Warto pamiętac że "piłsudczycy" rządili niepodzielnie w Polsce od zbrojnego zamachu stanu w maju 1926 roku, kiedy to zablokowali powrót do władzy skompromitowanemu rządowi Chieno-Piasta (katolicko-chłopskiego). Od tego czasu Piłsudski oraz jego nastepcy i polityczni stronnicy (piłsudczycy) rozpoczeli leczenie Polski z endeckich i narodowosocjalistycznych ugrupowań prawicowych. W ramach tego leczenia coraz bardziej zaciesniali dyktaturę, w 1934 roku doprowadzjąc do powstania obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej dla elemnetów nasjonalistycznych, faszystowskich, skrajnych i zagrażającyhc bezpieczeństwu publicznemu.
Okres ten nazywa się w historii Polski sanacją państwa. Czyli odnowieniem, po okresie rządów katolickich prawicowców, przez socjalistów oraz ich stronników z Piłsudskim na czele.

Należy zapamiętać kim był Piłsudski i jaką polityczną opcje reprezentował i jakiej opcji zawdzieczamy niepodległość, zanim powołując się na szowinistyczne prawicowe i katolickie hasła przywołamy jego postać. Gdyby Piłsudski żył w naszych czasach, to ludzie tego typu jak Macierewicz, Ziobro, Rydzyk, Kaczyński siedzieliby w obozie. I niebyłby to obóz letni ;-)

Endek
Józef

Wysłany: 12 Listopad 2010, 11:46    [Cytuj]

arwas napisał/a:

Należy zapamiętać kim był Piłsudski i jaką polityczną opcje reprezentował i jakiej opcji zawdzieczamy niepodległość

Fragment wypowiedzi pana H. Pająka autora książki pt. ,,Ponura prawda o Piłsudskim"

http://suwerennosc.blogsp...edna-hanba.html

Mam pełną świadomość, że dotykam, że tak powiem, uczuć politycznych wielu z Państwa, mówiąc tak krytycznie o Kaczyńskich i o tym jego pochówku. Ale ja jestem przecież autorem książki pt. "Ponura prawda o Piłsudskim", gdzie udowodniłem, że to był skończony łotr. To był człowiek, który zostawił polską armię owsianą.

Absolutny dyletant wojskowości. Ale to jest najmniejszy jego grzech. Otóż Piłsudski to był socjalista, sockomunista, dywersant, sabotażysta, który wywołał słynną rzeź Polaków na Placu Grzybowskim 1905, gdzie jego prowokatorzy zaczęli strzelać do policji podczas mszy, kiedy już ludzie wychodzili z kościoła. Wtedy policja carska oddała salwy. Zginęło kilkanascie osób, ileś tam osób było rannych. A jego przyszła żona, kochanka Żydówka Szczerbińska, Szczerbiner, siedziała w kościele i pod suknią i pod taką podstawą do chrzcielnicy ukrywała broń tych prowokatorów, którzy strzelali do policji.

Ale zapomnijmu mu ten 1905. A zbrodnia - pucz majowy? Obalenie legalnie wybranego, demokratycznie wybranego rządu? Ponad 400 ofiar śmiertelnych, ponad 800 rannych. Ale pozwolę sobie podwoić te liczby, chociaż nie mamy oczywiście dowodów. Rzeź po prostu.

I terrorystyczne rządy Piłsudskiego, który był przecież agentem austriackim, agentem niemieckim i... japońskim.

Jego agenturalną robotę zbilansował w sposób absolutnie naukowy pan Ryszard Świętek w książce pt. "Lodowa ściana", taka księga, na podstawie absolutnie dokumentów, z których wiele tam też cytuję. I wykazuję, ze to był nędzny agent austriacko-niemiecki. Ale jednocześnie członek masonerii, który miał wyznaczone zadania - masonerii niemieckiej i angielskiej.

To była praca doktorska pana Świętka. Po po opublikowaniu tej książki stracił, chłopisko, pracę. Tak kończą ci, którzy obalają postacie "charyzmatyczne".

(Pytanie z sali: W którym roku opublikował?)

Jakieś cztery lata temu, najpóźniej. Ale to książka, która chodziła, jak to się mówi, bokami. Poza tym ona kosztuje ponad 50 zł. To są 2 kg dobrej szynki. Ja tu brutalizuję, ale mówię konkretnie. Ja też mógłbym tę swoją nową książkę "Lękajcie się" wydać w jednym tomie. Ale kto z Państwa zapłaci u mnie w wydawnictwie co najmniej 50 zł, podczas gdy jak ja tę książkę dostarczę do hurtowni, to hurtownik musi wziąć 6-7 zł rabatu od księgarza, który do niego przyjedzie. Bo przecież hurtownik z tego żyje. A księgarz też musi wziąć co najmniej 7-8 zł. No i kto mi kupi książkę za 70 zł.?

Piłsudski był sprawcą samobójczej śmierci czterech jego kochanek. Nie kochanek, bo jego pierwsza żona Juszkiewiczowa już właściwie sama wykończyła się z głodu itd. w Krakowie. Nawet nie przybył na jej pogrzeb. Na ten czas wyjechał do Druskiennik. Przyjechał tylko jego brat, zresztą mason, Jan. Potem były 2-3 inne. W końcu była lekarka jego rzekomo osobista, pani dr Lewicka. Bardzo przystojna niewiasta. Wziął ją na Maderę na wczasy. Z tych wczasów gwałtownie wróciła, jakiś był konflikt, czy coś takiego, no i doszła do wniosku, że zbrzydło jej życie - popełniła samobójstwo.

Młoda, przystojna niewiasta, lekarka. ktoś jej widocznie pomógł.

Tak jak pomógł generałowi Rozwadowskiemu, kiedy go Piłsudski zapuszkował w więzieniu. Bo generał Zagórski to w ogóle zaginął, jak go wypuścili z więzienia.

I oczywiście mamy 11 listopada - święto narodowe. Jakie święto narodowe? Nasze święto narodowe to jest reanimacja Polski podczas konferencji w Wersalu. Bo Niemcy przywieźli w zaplombowanej salonce Piłsudskiego z rzekomego internowania do Warszawy. I to był handel wymienny. On przyrzekł, ze jeżeli zostanie premierem i w ogóle dyktatorem, to nie będzie zerkał na Zachód, na polskie ziemie, tylko będzie parł na Wschód. I Niemcy go za to właśnie zwolnili i forsowali na wodza.

A twórcą Polski Niepodległej był Roman Dmowski. Hrabia Zamojski. I paru innych patriotów z narodowej demokracji. No, to jak się Piłsudas obszedł z nimi, jak tępił tzw. endeków? To było najgorsze wyzwisko: A, to endek jest. Przed wojną i po wojnie.

Kiedy zbudowano pomnik Romana Dmowskiego? No, bodaj w zeszłym roku, czy kiedyś tam. na jakimś placyku. Na drugi dzień był już oblany farbą.

A ile mamy pomników Piłsudasa? W Lublinie ni stąd ni z owąd wyrósł pomnik Piłsudskiego na placu Litewskim - piękny spiż. Zdjęli żołnierzy radzieckich, wyzwolicieli Lublina i postawili tam Piłsudskiego. To samo Łódź itd. itd.

No i przecież słynna Faustyna Kowalska miała dwie, trzy wizje, kiedy po śmierci Piłsudasa ona opisywała, jak widzi potępioną duszę ginącą w ogniu piekielnym. Ja to opisałem w tej książce "Ponura prawda o Piłsudskim".

Ale to przecież nie ja wymyśliłem te fakty. Ja tylko korzystałem z dokumentów, dokumetalistów.

Tak pan Antoni Położyński, wojskowy przedwojenny, napisał książkę przeciwko Piłsudskiemu. Gdzie ją możecie Państwo dostać? Tylko spod lady. Taki Świętek. Stracił karierę naukową. Ja nic nie moge stracić oprócz głowy, bo jestem emerytem i mam emeryturę i niue zdejmą mnie z funkcji itd.

Mówią: pan jest odważny. Nie, ja jestem tylko niezależny. Ale o mojej odwadze to... porozmawiajmy na trzecim planie. Jestem niezależny materialnie itd.

Otóż ja w tej książce "Ponura prawda [o Piłsudskim]" zamieściłem fotokopie dokumentów chrztu synka starosty puławskiego, chrztu z 15 sierpnia 1920, godz. 18.00. Dokument wystawiony przez księdza proboszcza, gdzie wśród rodziców chrzestnych widnieje podpis Józefa Piłsudskiego.

15 sierpnia 1920 Polacy pod wodza Sikorskiego, Rozwadowskiego, Zagórskiego, Hallera pędzą już bolszewików do przodu, że nie nadążają za nimi czołgi francuskie Renault, kóre rozwijały wtedy 5-6 km/godz., ale wojsko polskie "pieszkom" to chyba szybciej parło, a ten sobie biesiaduje na chrzcinach.

Tam zgromadziło się około 150 oficerów sztabu Piłsudskiego, który przecież już 12 sierpnia złożył rezygnację z funkcji naczelnego wodza na ręce premiera Witosa. Tylko premier Witos był na tyle przytomny, można powiedzieć - dyskretny, że tę jego rezygnację zadziuplował w sejfie i kiedy już po bitwie... nie przed bitwą jeszcze niemeńską, oddał mu ten dokument osobiście. I ta jego rezygnacja wyszła na jaw dopiero w 1962 r. W 1964 r. opublikowało to jakieś pismo emigracyjne, londyńskie, nie pamiętam jakie. A potwierdziała to wszystko Aleksandra Piłsudska-Szczerbińska. Że 12-go sierpnia wieczorem Piłsudski przyjechał do niej do Bobowej. To jest tam gdzieś pod Krakowem (Bobowa to była wyjątkowo zażydzona miejscowość), załamany kompletnie. Pobył tam jakiś czas i wyjechał z przeświadczeniem, że widzą się po raz ostatni.

Zresztą swoją armię usytuował tak, że gdyby przełamany został front warszawski, to by on szybko wycofał swoją armię bez walki.

Kiedy ktoś w Radio Maryja zapytał tego agenta Szaniawskiego, bo on ciągle jest apologetą Piłsudskiego, a śmiertelnym wrogiem Rosji, co sądzi o tej metryce opublikowanej w książce Pająka, odpowiedział, że on nie będzie dyskutował o tej metryce, bo to jest drugorzędna sprawa.

W Radio Maryja. Ja w Radio Maryja miałem sześciogodzinną gawędę w 1998 r. w listopadzie i miałem wtedy pełną świadomość, że to jest moja pierwsza i ostatnia audycja. No i tak to było.

Jędrzej Giertych, ojciec Macieja, dziad Romana, napisał pełen żalu list do Jana Pawła II w związku z tym, że kiedy JPII był w Szwajcarii i w Rapperswillu - ta słynna biblioteka polska - gdzie JPII wychwalał pod niebiosa Piłsudskiego i tylko Piłsudskiego. "Twórcę Odrodzonej Polski".
Jędrzej Giertych poczuł się zniesmaczony, wręcz obrażony, bo to był jeden z czołowych endeków, i w tym liście, który wysłał do JPII napisał, że narodowa demokracja to jest Roman Dmowski, to jest Wersal itd. Że to jest w ogóle Odrodzona Polska. A Piłsudski to jest ten, ten i ten.

I w tym liście uniżenie poprosił Ojca Świętego o audiencję. Oczywiście nie otrzymał odpowiedzi. Jeszcze dwukrotnie zwrócił się osobistym pismem do Watykanu o audiencję u Jana Pawła II. Nawet nie otrzymał odpowiedzi. I on to pisze, Jędrzej Giertych w tej swojej... skardze. Ale to się wszystko komponuje z dniem dzisiejszym. Bo przecież Kaczyński to jest zatwardziały piłsudczyk. Oni realizowali tę samą politykę. To znaczy on szedł tropami swojego duchowego wodza.

I mamy tutaj perspektywę realizacji polityki Piłsudskiego in corpore w momencie, kiedy Kaczyński wróci do władzy jako prezydent. To jest iluzoryczne, co prawda, ale jako hamulcowy może dużo kijów w szprychy każdej rządzącej partii nawtykać.

Ot i tyle, proszę Państwa tej mojej, że tak powiem, gadki wstępnej.

arwas

Wysłany: 12 Listopad 2010, 12:01    [Cytuj]

Nie rozumiesz Endek. Ja rozumiem ze ty jako endek nie możesz pisac inaczej o Piłsudskim bo on takich jak ty w pierdlu trzymał dla dobra Polski.

Ale lepiej nie cytować idiotów nawet jesli się z nimi utożsamiasz.

Piłsudski niebył dyletantem wojskowym ani niczyim szpiegiem. Powtarzasz tromtadrackie brednie przedwojennych endeków, którzy Piłsudskiemu do pięt nie dorastali. Pojęcie "cud nad Wislą" stworzyli sukienkowi endecy zeby zdyskredytować sukces militarny Piłsudskiego, który okazał się znakomitym strategiem wojskowym.

W tamtych czasach w Europie wszędzie panowały dyktatury, mniejsze lub większe w róznym stopniu powołane do bytu politycznego dzieki demokratycznym wyborom.

Natomiast politycznie w Rosji po 1917 roku wygrała opcja skrajnie lewicowa - komunizm czyli skrajny socjalizm społeczny i państwowy.

W Niemczech po 1933 roku na gruncie socjalnym (ze strachu przed rewolucją) zrodził się nazizm skrajny nacjonalizm (prawicowy) wspierający się również na hasłach społecznych, socjalnych ale w tym rasowych.

Polska po 1926 roku znalazła się pomiędzy tymi ustrojami. Socjalizm Niepodległościowy Piłsudskiego, nie kładł nacisku na rewolucyjne przemiany ale faktycznie większość inwestycji w óczesnej wolnorynkowej gospodarce prywatnej prowadziło bezpośrednio Państwo. To wtedy powstały spółdzielnie mieszkaniowe i robotnicze, rozpoczęto reforme rolną (dokończoną intensywnie przez władze ludową w PRL). Budowano przemysł państwowy - GOP i Gdynię, rozbudowywano kolej.

Z jednej strony Panował polityczny socjalizm, ekonomiczny etatyzm z drugiej połączony z dążeniami i ideologią niepodległościową - bo to własnie socjalistom Polska zawdzięczała niepodległość.
Przy tym dążeniu niepodległościowym Piłsudski nie był nacjonalistą. Jego pierwotnym pomysłem było państwo federalne - państwo różnych narodowości, wyznań i rządów. Dopiero kiedy nie udały się rozmowy z Litwą i Ukrainą o utworzeniu federacji w granicach dawnego królestwa Polskiego i Litwy, Piłsudski postawił na działania bardziej radykalne (dlatego dopuścił tzw. tunt Zeligowskiego, dlatego odpuszczenie po kampanii kijowskiej i póżniej po 1920 roku całkowite odejście od ideii federacji, która musiała być na wschodzie konkurencją dla zysków terytoriarnych nowej Rosji Radzieckiej).

Piłsudski był nowoczesnym - nawet jak na dzisiejsze czasy - socjalistą. Działając w Państwie wykorzystyjącym etatyzm ekonomiczny i prowadzącym bezpośrednio działaność gospodarczą - podobnie jak się to dzieje w całej Europie od zakończenia II Wojny Światowej.

Coltrane

Wysłany: 4 Listopad 2011, 08:31   Re: 11 LISTOPADA 1918 R. [Cytuj]

[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 11 Listopad 2014, 14:21   Re: 11 LISTOPADA 1918 R. [Cytuj]

96. lat od odzyskania niepodległości

Dzisiaj mija 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Od kilku dni w całym kraju organizowane są różne uroczystości upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie. Na znak naszej pamięci i oddanie hołdu polskim bohaterom wywieśmy na naszych domach flagę narodową.

W całej Polsce i wszędzie tam, gdzie przebywają nasi rodacy, organizowane są obchody Święta Niepodległości. Zaangażowani w nie są kombatanci, społecznicy, a także dzieci i młodzież. Biegi niepodległościowe, Apele Pamięci, marsze, capstrzyki, czy rekonstrukcje wydarzeń sprzed 96 lat - to wybrane formy uczczenia odzyskania przez naszą Ojczyznę nieodległości. Udział w obchodach jest nie tylko żywą lekcją historii, to także wyraźny znak, że Polska i Polacy pamiętają swą historię i chcą oddać hołd wszystkim bohaterskim rodakom walczącym o jej wolność.

Państwowe obchody Święta Niepodległości rozpoczną się złożeniem wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny. Początek Mszy św. o godz. 9.00. W południe na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na płycie grobu zostaną złożone wieńce. Prezydent tradycyjnie wygłosi przemówienie. Po zakończeniu odprawy, po godz. 13.00, z placu Piłsudskiego wyruszy marsz zorganizowany przez Bronisława Komorowskiego „Razem dla Niepodległej”.

W Krakowie pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego odbędą się społeczne obchody Święta Niepodległości. Dzisiaj ok. godz. 15.30 prezes największej partii opozycyjnej w kraju złoży kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, na grobie śp. Pary Prezydenckiej, na grobie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pod Krzyżem Katyńskim (plac im. o. A. Studzińskiego). Lider PiS kwiaty złoży również przed pomnikiem Legionistów. Następnie weźmie udział w spotkaniu patriotycznym, które odbędzie się w sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Tradycją stało się, że w dniu Narodowego Święta Niepodległości ulicami Warszawy przechodzi powstały z inicjatywy społecznej Marsz Niepodległości. Jego hasłem będą słowa „Armia Patriotów”. Marsz rozpocznie się o godz. 15.00 na rondzie im. Romana Dmowskiego w Warszawie. Wcześniej o godz. 13.00 w warszawskim kościele pw. św. Barbary (ul. Wspólna 68) odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.

- Marsz jest nie tylko ograniczony do święta, ale jest także formą cyklicznego protestu. Sprzeciwu wobec wszelkim ideologiom kosmopolitycznym czy modernistycznym. Ideologie te są w opozycji do naszej tradycji i natury. Podważają wszystko to, co święte dla wielu Polaków. Marsz Niepodległości jest więc manifestacją. Jest okazją do protestu świadomych środowisk, które pokazują, że niepodległość i Naród są bardzo ważnymi dobrami, o które trzeba się troszczyć. Szczególnie młode pokolenia się tego domaga. Oni mają już dość panujących ideologii kosmopolityzmu. To oni walczą o niepodległość – wyjaśnia w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl prof. dr hab. Mieczysław Ryba.

Transmisję Marszu Niepodległości w Warszawie przeprowadzi Telewizja Trwam. Początek o godz. 15.00.

Zachęcamy do wywieszania w naszych mieszkaniach i domach flag narodowych. Niech biało-czerwone morze ogarnie wszystkie zakątki Polski. W ten symboliczny sposób każdy z nas może dziś oddać cześć bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Ojczyznę oraz wyrazić swój szacunek dla Polski i jej historii.

Izabela Kozłowska

http://www.naszdziennik.pl/
[Profil] [PM] [E-mail]

DarekMirror
Defensor RM

Wysłany: 2 Listopad 2015, 05:37   Zapraszam na V Szczeciński Marsz Niepodległości. [Cytuj]

Z okazji 97 Rocznicy Odzyskania Niepodległości ulicami Szczecina po raz piąty przejdzie Marsz upamiętniający to wydarzenie jakże ważne dla naszej historii, Ojczyzny i nasz wszystkich

ZAPRASZAM WSZYSTKICH PATRIOTÓW

[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 3 Listopad 2015, 16:47    [Cytuj]

pozdrowienia dla Szczecina :)
[Profil] [PM] [E-mail]

DarekMirror
Defensor RM

Wysłany: 3 Listopad 2015, 19:12    [Cytuj]

sonia napisał/a:
pozdrowienia dla Szczecina :)

Dziękuję Soniu ... odwzajemniam, mam nadzieję że w Twoim regionie nie zabraknie patriotów co to wezmą udział w miejscowych obchodach czy pojada do Warszawy ... miłego wieczoru :-)
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 3 Listopad 2015, 23:50   Dobry wieczór :) [Cytuj]

Oczywiście,ze Tak,szykuje się uroczysty Dzień z wieczornym pokazem ogni sztucznych...
pozdr :)
[Profil] [PM] [E-mail]

[ ODPOWIEDZ ]