Wulkan Etna na Sycylii znów się obudził

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AnnaE

Wulkan Etna na Sycylii znów się obudził

Post autor: AnnaE » 27 października 2013, 08:05

Z jego południowo-wschodniego krateru unosi się widoczna z odległości wielu kilometrów chmura popiołu wulkanicznego. Wulkan wznowił swą aktywność o północy z soboty na niedzielę; już po raz 14. w tym roku.

Obecna aktywność najwyższego i największego wulkanu w Europie oczekiwana była przez ekspertów od dłuższego czasu. W nocy (25/26 X) poprzedziły ją trzy wstrząsy sejsmiczne o sile do 3 w skali Richtera.

Od świtu wypływają z krateru płynące wartko strumienie lawy. Obecna faza jest wyjątkowo spektakularna. Pokaz siły natury podziwiają turyści, którzy przypłynęli w sobotę do Katanii na pokładzie statków wycieczkowych.

W czerwcu tego roku Etna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, między innymi dlatego, że uważana jest za niezwykłe naturalne laboratorium naukowe, w którym prowadzane są liczne badania geologiczne.

PAP

Awatar użytkownika
adsenior

Post autor: adsenior » 27 października 2013, 08:34

Pamiętam, jak kilkanaście lat temu, byłem na Sycylii, i wtedy też Etna dymiła, wspaniały widok, szczególnie nocą.

Awatar użytkownika
AnnaE

Post autor: AnnaE » 27 października 2013, 08:41

Nie bałeś się? Pełno turystów, no nie boją się. Mnie ten żywioł przeraża. Zawsze wtedy przypominają mi się Pompeje.
Niby badają go naukowcy, ale ziemia nie da się ujarzmić.

Awatar użytkownika
adsenior

Post autor: adsenior » 27 października 2013, 08:58

Nie Pani Aniu, byłem wtedy w okolicach Palermo, następnie pojechałem do Syrakuz. Po drodze widziałem, iż teren to wytwór Etny, co i rusz, na skałach były wykwity soli i siarki. A tak. nb, nie chciałbym tam na stałe mieszkać.

ODPOWIEDZ