ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
O czym pisały katolickie Gazety przed wielu,wielu laty
Autor Wiadomość
sonia
sonia

Wysłany: 24 Styczeń 2015, 15:43   O czym pisały katolickie Gazety przed wielu,wielu laty [Cytuj]

pozwolę sobie zacząć ten nowy wątek fragmencikiem Gawędy Janka Obleciświata ze str nr 8 w/w Przewodnika

" Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"
Dlaczego podpisałem się w ostatniej Gawędzie,tak szumnie,bo nawet z herbem,Janek herbu Kurzy pazur Obleciświat ?
Takie pytania spotykają mnie z różnych stron .Ano,by myślę ,że od Nowego Roku będzie tylu nowych ,którzy chcą wiedzieć z kim mają do czynienia,z kim mają honor .
Przecież i tak już niektórzy moi przyjaciele,którzy od niedawna dopiero poznali mnie z mojego pisania w Przewodniku ,ciekawi są mojej przeszłości ,czem jestem kto mnie zrodził ,czego się uczyłem,gdzie bywałem.Nawet miła warszawska Maseczka ,której listy są zawsze interesujące ,przyznaje się, że zna mnie bardzo niedawno i rada by wiedzieć,com zacz ?....."

c.d n
czyżby niki były już wtedy normalnością ...a internet to takie prapczątki rózmów listowych ?
Ten wątek dedykuję moim Przyjaciołom...
Kasieńko...moze to nie za bardzo z pod podłogi ale ze starej biblioteki mojej Babci ...napewno ...:)
i pomyśleć,że pisano TO wszystko 10 lat po słynnym Cudzie nad Wisłą...do którego też dojdziemy...w odpowiednim czasie >>>> :)
sobotnie pozdrowienia
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 24 Styczeń 2015, 16:11   a teraz z innej strony Przewodnika styczniowego z przed 85 l [Cytuj]

strona 15 "Co słychać w KRAJU ? i kilka tytułów z tej strony...
"Z całej Polski,"czy wiesz,że

1. w Polsce jest około 8000 lekarzy ,2000 dentystów 2350 felczerów i 6500 akuszerek ?
2.czy wiesz,ze w Polsce jest około 28.000 ociemniałych ?
Bezrobocie :
nie potrafimy zaś zaradzić klęsce społecznej,którą nazywamy bezrobociem,a klęska ta gnębi naszą Ojczyznę najwięcej w trzech pierwszych miesiącach każdego roku Liczba bezrobotnych zbliża się już obecnie do cyfry 160 000.Powstaje więc
Konieczność emigracji
Tysiące robotników muszą się zatem zdecydować na opuszczenie ojczyzny
Oto przychodzi propozycja rządu francuskiego ,zgłaszająca zapotrzebowanie na 96 000 robotników polskich ,w tem 13 tysięcy kobiet.Rząd polski wypuści kraju jedynie jeden tysiąc kobiet .Za wielkie są bowiem niebezpieczeństwa moralne ,na które naraża sie dziewczyna polska ,wyjeżdżając w nieznane jej strony na obczyznę/../
Robotników do Francji wypuści rząd polski w 1930 roku tylko 61. 500"
i jeszcze super rodzynek...

Warszawa.Urzędnikom nie wolno przebywać w restauracjach podczas godzin urzędowania....
Premjer Bartel rozesłał do wszystkich urzędników okólnik,polecający ścisłe przestrzeganie przepisanych godzin urzędowania i zakaz przebywania w godzinach urzędowania w restauracjach i kawiarniach..."

ciekawe co na to powiedzieliby dzisiejsi bohaterowie afery taśmowej ..???
serd pozdrowienia :)
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 31 Styczeń 2015, 19:16   c.d "z kraju" [Cytuj]

WILNO.Rzemieślnik wileński wynalazł aeroplan bez motoru.Pan Kazimierz Rolka,uczeń były szkoły rzemieślniczej w Wilnie ,dokonał wynalazku,który może okazać się bardzo poważnym
krokiem w rozwoju lotnictwa.
P.Rolka skonstruował aeroplan zdolny do poruszania się bez motoru spalinowego ,nawet pod wiatr
Wynalazkiem P.Rolki zajmą się prawdopodobnie odpowiednie sfery ,wydając o nim swoją opinię.
PRZEDBOŻ nad Pilicą
diecezja sandomierska
Nocna adoracja Najśw. Sakramentu w noc Sylwestrową
BZIN
W sprawie uroczystości poświęcenia Pracownicy w fabrykach amunicyjnych przebywają w ustawicznym niebezpieczeństwie życia/.../ Z inicjatywy wielce zasłużonego inżyniera p. Stefanowskiego wybudowano pomnik Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 1 Luty 2015, 15:39   2 luty 1930 Poznań,Tygodnik Katolicki [Cytuj]

Pierwszy Krajowy Kongres Eucharystyczny w Polsce
Podawaliśmy już ,że w dniach 26 do 29 czerwca b.r odbędzie się w Poznaniu pierwszy w Polsce Krajowy Kongres Eucharystyczny.Bedzie to wielka manifestacja katolików całej Polski na cześć Chrystusa Eucharystycznego Ma ono być nie tylko publicznem wyznaniem naszej wiary i czci dla Najświętszego Sakramentu ,ale przedewszystkiem podniesieniem naszej żarliwości i pomnożeniem chwały Bożej w Polsce..
Oprócz Arcypasterzy i przedstawicieli katolików z całej Polski przybędą także rodacy nasi z wychodztwa ,a więc z Ameryki, Francji,Niemiec ,aby obecnością swą zaznaczyć swój żywy udział w życiu katolickiem w Polsce /.../
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 1 Luty 2015, 15:50   Zdania i myśli [Cytuj]

Zdania i Myśli
/zebrał X H.Weryński/
Spójrz tam,gdzie mleczna wyiskrza się droga,
Zajrzyj wewnątrz siebie i poszukaj Boga!
/Franciszek Wężyk: Smutno mi Panie/

"Spotykałem ludzi ,którzy żałowali,ze nie kochali
Boga,alem nigdy nie spotkał nikogo,co by żałował,
że GO nie kochał "
/Sw,Jan Marja Viannety/
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 2 Luty 2015, 03:53   2 luty 1930 Poznań,Tygodnik Katolicki [Cytuj]

"Zapalić wszystkie światła !
Swięto Oczyszczenia - Swięto Matki Boskiej Gromnicznej -
jest jak gdyby świętem światła

Za dawnych,bardzo dawnych czasów był to okres ,gdzie ludziom stała przed oczami groza rozsrożonych stad wilczych
Niejeden z ludzi starszych pamięta z czasów dzieciństwa,jaką grozą przejmowały go
te oczy wilcze,patrzące ku niemu ze starych sztychów,rozwieszonych na ścianach ojcowego domostwa - nieraz tuż obok gromnicy przy świętym obrazku ,obok lampki ,co chwiała się ciągle,ale nigdy nie gasła, a obok niej te wpatrzone wilcze oczy
Gromnica - symbol idącej śmierci ,wiodącej w lepsze życie wiekuistego światła...
Ogień...- światło- symbol oczyszczenia od wszelkiego brudu - od wszystkiego ,co nam życie jaśniejsze przyćmiewa../../
Nie chowajcie światła w skrytości : - zapalmy wszystkie światła !
fragmenty tekstu podpisanego przez "Przechodzień "
ponizej wiersz na Dzień Matki Boskiej Gromnicznej
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 2 Luty 2015, 03:55   Matka Boska Gromniczna [Cytuj]

"Matka Boska Gromniczna
Cicha,posłuszna Bogu do ostatka
Stawa przed świętym starcem Symeonem
Ona- Chrystusa przenajświętsza Matka
Składa podzięki kornym swym pokłonem

Wszędzie w kosciołąch światło gromnic płonie
Z duszy strwożonej idą prośby drżące
Wznoszą się ręce ,chylą grzeszne skronie ,
Tyle jest grzechów! płyną łzy palące

Smutni,znękani
Życiem złamani
Stoimy pośród burz
Tyś Gwiazda nasza
Która rozprasza
Ciemności naszych dusz/...../ "
X. Ewaryst Nawrowski
Przewodnik Katolicki 2 luty 1930 rok
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 2 Luty 2015, 12:40   Re: 2 luty 1930 Poznań,Tygodnik Katolicki [Cytuj]

sonia napisał/a:

Gromnica - symbol idącej śmierci ,wiodącej w lepsze życie wiekuistego światła...
Ogień...- światło- symbol oczyszczenia od wszelkiego brudu - od wszystkiego ,co nam życie jaśniejsze przyćmiewa../../

Ogień - światło - symbol oczyszczenia od wszelkiego brudu ...

Otóż to !
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 3 Luty 2015, 14:59    [Cytuj]

z dawnych lat z połowy 20 wieku,było to wielkie świeto...i te Gromnice ...prawdziwe zapalone i pełne blasku i żródlana woda do obmycia twarzy :)
serdeczności :)
[Profil] [PM] [E-mail]

sonia
sonia

Wysłany: 31 Październik 2015, 18:41   O czym pisali poeci na cmentarnych grobowcach...przed wielu [Cytuj]

Jutro pójdziemy na Groby naszych Bliskich i nie tylko Jutro

zapalimy znicze na grobach Naszych Bliskich ale i na tych samotnych,opuszczonych,bo taka jest nasza piękna Tradycja

Pozwólcie,ze przypomne piekny wiersz,znaleziony w Albumie"Cmentarz łyczkowski we Lwowie"

i zapalę wirtualny Znicz na tym TAK Polskim kawałku Ziemi,Ziemi,gdzie leży Kwiat Polski przedwojennej

Łyczaków,kłaniam CI sie nisko
i wirtualnie zapalamy znicze wraz z mężem,podobnie jak robiliśmy to przed laty osobiście
a teraz ulubiony wiersz

1. "Zaduszki"

gość z drogi, pon., 31/10/2011 - 11:09
"Co roku, między groby nieciekawe,bo obce,
Dróżką tą samą,w Zaduszki
Szłam z Tatkiem i Mamą,
Malutka z wiankami,
Za nami obie staruszki
Widzę ich wszystkich jak dzisiaj ...
Ciocia,przygarbiona ku ziemi,
Kłebuszek w sutym futerku lisim,
I Babcia,z wargami jakby pacierzem drżacymi
Bez przerwy
Prosta ,w czarnej aksamitnej salopce

Do Grottgera szło sie zawsze najpierwej.

Wiedziałam ,że Mama
Nim ucałuje kamień
Nim na grobie złoży wieńce
Wpierw zawsze zdejmie rękawice,
Z płyty i obramień
Dłońmi liść suchy odgarnie
Wyjmie zapałki i świece świecę
I sama zapali latarnię.

Tak dobrze pamietam Jej ręce,
Ręce z "Lituanii" i "Wojny"
ten wiersz co roku wpisywałam na Blogmedia24.pl dzisiaj dedykuję go nieżyjącemu już
Blogerowi sp Panu Michałowi Stanisławowi de Zieleśkiewiczowi...
[Profil] [PM] [E-mail]

[ ODPOWIEDZ ]