ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
A ja lubię czytać
Autor Wiadomość
Coltrane
Gość
Wysłany: 25 Listopad 2008, 15:26    [Cytuj]

kiedyś miałem taką manię kupowania amerykańskich powieści, głównie w antykwariatach, i nawet sporo tych książek posiadam, a Faulknera to nawet kilkanaście, ale odkąd zaczął mnie interesować temat religii, to zarzuciłem czytanie tych powieści, niemniej ksiąąki nadal stoją na półce ...

kiedyś, jako młody chłopak zaczytywałem się w pięcioksiągu przygód Sokolego Oka autorstwa Jamesa Fenimore Coopera, wspaniała lektura ...

teraz jakoś czasu nie ma na czytanie ... :-/

mniemanologia

Wysłany: 25 Listopad 2008, 16:09    [Cytuj]

Czy za manią kupowania szła mania czytania? Innymi słowy - co Faulknera czytałeś?
GRZECHY PRZECIWKO BLINIEMU: (...) pogarda: odmawianie godnoœci drugiemu człowiekowi; obmowa: krytyczne mówienie o bliŸnim, które nie przynosi mu korzyœci; oszczerstwo: mówienie nieprawdy odnoœnie drugiego człowieka (...).
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane
Gość
Wysłany: 25 Listopad 2008, 16:22    [Cytuj]

właśnie najpierw była mania kupowania, a potem miała być mania czytania, w sumie niewiele z tych powieści które kupiłem przeczytałem :-/

najchętniej czytałem powieści o murzynach, których biali okrutnie traktowali i wściekałem się na niesprawiedliwość :-/

Bronyk

Wysłany: 15 Styczeń 2010, 20:12    [Cytuj]

a ja teraz czytam Asturiasa "Gwatemala". Ciekawa księga.
[Profil] [PM] [E-mail]

Wanda

Wysłany: 23 Styczeń 2010, 17:45    [Cytuj]

A ja czytam 'NOWOŚCI' bo Nasz Dziennik -jest wydawany tylko na zamowienie w kiosku,
a powinien być dostępny normalnie tego chciala kiedyś 'solidarność'
[Profil] [PM] [E-mail]

adsenior

Wysłany: 23 Styczeń 2010, 17:50    [Cytuj]

Wanda napisał/a:
A ja czytam 'NOWOŚCI' bo Nasz Dziennik -jest wydawany tylko na zamowienie w kiosku,
a powinien być dostępny normalnie tego chciala kiedyś 'solidarność'

Pani Wando, ja rozpoczynam dzień od przeczytania internetowego wydania ND podaję łącze:
w tej chwili jakieś zakłócenia, jak będzie dostępne, to podam je Pani na PW.
[Profil] [PM] [E-mail]

Gitka
Gitka

Wysłany: 27 Styczeń 2010, 11:17    [Cytuj]

Kiedyś dużo czytałam, a głównie były to biografie sławnych ludzi.
Książki wypożyczałam z biblioteki. Od kilkunastu lat kupuję książki i mam ich bardzo dużo, kilkaset, około tysiąca.
Niestety większość z nich nie przeczytałam. Są to głównie książki o tematyce religijnej, politycznej oraz historycznej.
Nasz Dziennik kupuję prawie codziennie i pomimo, ze jest w sklepie spozywczym tylko kilka numerów, można kupić jeszcze po południu.
Zazwyczaj rano zaglądma do wydania internetowego ND, adres jest łatwy do zapamietania, ale nie muszę zapisywać, gdyż mam w ulubionych na wysokiej, bo drugiej pozycji.
www.naszdziennik.pl
[Profil] [PM] [E-mail]

Endek
Józef

Wysłany: 27 Styczeń 2010, 15:32    [Cytuj]

Polecam książki Pana Henryka Pająka Strach być Polakiem, Prosto W Ślepia, Bestie Końca Czasów czy Nowotwory Watykanu oraz tematykę religijną nieskażoną błędami modernizmu wydawnictwa Te Deum

longinus9

Wysłany: 28 Styczeń 2010, 15:11    [Cytuj]

Gitka napisał/a:
Kiedyś dużo czytałam, a głównie były to biografie sławnych ludzi.
Książki wypożyczałam z biblioteki. Od kilkunastu lat kupuję książki i mam ich bardzo dużo, kilkaset, około tysiąca.
Niestety większość z nich nie przeczytałam. Są to głównie książki o tematyce religijnej, politycznej oraz historycznej.
Nasz Dziennik kupuję prawie codziennie i pomimo, ze jest w sklepie spozywczym tylko kilka numerów, można kupić jeszcze po południu.
Zazwyczaj rano zaglądma do wydania internetowego ND, adres jest łatwy do zapamietania, ale nie muszę zapisywać, gdyż mam w ulubionych na wysokiej, bo drugiej pozycji.
www.naszdziennik.pl

Zazdroszczę Ci Gitko tego zbioru {nie jest to zawiść) napewno jest dobry. Nasz Dziennik dla mnie jest chlebem powszednim z którego czerpię wiadomości na co dzień. Analizując czasem "różne wiadomości" Nasz Dziennik stawiam na czele dobrych informacji medialnych.

Jest w Łodzi dobra księgarnia "wojskowa" w której można nabyć wiele dobrych pozycji między innymi i Pana Pająka.

Ja ostatno czytałem "Sprawa granic Polski" na Konferencji Pokojowej w Paryżu 1919r autor Stanisław Kozicki uczestnik Konferencji i bliski współpracownik Dmowskiego.
Polecam i na te nasze czasy...
[Profil] [PM] [E-mail]

Gitka
Gitka

Wysłany: 7 Luty 2010, 21:07    [Cytuj]

Sięgnęłam na półkę po trzy książki:"Sztygar Bożej Kopalni", autor ks.Bronisław Kant, tę ksiązkę przeczytałam. Są to obrazki z życia Sługi Bożego ks.kardynała prymasa Augusta Hlonda salezjanina.
Zdaża się, że mam dedykacje, niekoniecznie od autora, np"O dwóch takich...
ALFABET braci Kaczyńskich".
W książce wpis:"Dla p.Brygidy Jolanta Szczypińska Konwent PiS Gdańska Hala Oliwia
25.08.2007" Tej ksiązki niestety nie przeczytałam, a mamy dzisiaj 7 luty 2010.
Trzecia książka również z dedykacją, tym razem autora J.R.Nowaka-Czerwone dynastie, przeczytane tylko fragmenty, między innymi:"Jadowita Olejnik, córka pułkownika MSW.
P.S A co się dzieje teraz ze Szcypińską, nie widać jej i nie słychać?
[Profil] [PM] [E-mail]

longinus9

Wysłany: 16 Luty 2010, 06:00    [Cytuj]

W polu dobra i zła
Wzór dla polityków?

Marek Czachorowski

--------------------------------------------------------------------------------

Zagrzewanie w moich dwóch poprzednich felietonach do przejęcia lub wsparcia jeszcze w tym roku władzy prezydenckiej przez mędrca - ewentualnie mędrców, zapewne natrafiło na wiele także intelektualnych oporów. Pierwszym z nich może być żywa pamięć o doradztwie politycznym tych filozofów, którzy w rozpowszechnionej świadomości społecznej zapisali się raczej jako doradzający znanym złym władcom. Na wspomnienie imienia Nerona dzisiaj chyba wszystkim robi się nieprzyjemnie. Tymczasem akurat ten najbardziej ze wszystkich rzymskich cesarzy opanowany szaleństwem otrzymał w swojej młodości za życiowego i naukowego doradcę Senekę, najwybitniejszego przedstawiciela rzymskiego wydania filozofii stoickiej. Tego złego wrażenia nie zaciera nawet powszechna wiedza, iż Neron skazał na śmierć swojego nauczyciela i wychowawcę. Jeśli wychowanie jest dobre, to nie może przynosić aż tak złych owoców, jak to widzimy w biografii szalonego cesarza, wpędzonego w zbrodnie lękiem o władzę, sławę i używanie życia. Do dzisiaj zatem wielu historyków szydzi z powodu zawodności pracy pedagogicznej Seneki, oskarżając go wpierw o dwulicowość. Tak twierdzi np. jeden z najbardziej znanych historyków starożytności greckiej i rzymskiej, który znakomicie sobie radził także w PRL. Pisze on dzisiaj, iż doradca i nauczyciel Nerona sam miał poważne problemy z małżeńską wiernością, co jakoby miało być jasne w karze zesłania pod zarzutem cudzołóstwa, dzięki akcji legendarnej w rozpustności Messaliny. Jeśli już w coś wierzyć tej "żonie" cesarza Klaudiusza, to z pewnością nie w jej troskę o czystość małżeńską. Nic zatem dziwnego, że poważni historycy (np. nasz Tadeusz Zieliński) uważają za niepoważny akurat ten zarzut pod adresem Seneki. Nie on był odpowiedzialny za rozpustność Nerona.
Szkodę tej powadze pedagogicznej i politycznej Seneki uczynili też niektórzy nowożytni gawędziarze obwołani przez współczesnych im "pijarowców" jako nowi Senecy, jak to uczyniono np. z Michelem Montaignem. Bezwstydne wyznanie tego ostatniego, iż od młodości poddawał się rozmaitym "apetytom" seksualnym, z góry musi go wykluczać jako spadkobiercę ducha rzymskiego filozofa, zawsze przecież zachwalającego seksualne opanowanie, a nie rozwiązłość. Szkoda tylko, że nie tylko Montaigne, ale także Neron z tej dobrej, bo rozumnej rady nie zechcieli skorzystać. Z tego powodu "nowy Seneka" zachwalał w swoich esejach homoseksualne występki swojego władcy, a Neron porzucił i zamordował uczciwą Oktawię dla rozpustnej i żądnej absolutnej władzy Poppei.
Seneka nie ma nic wspólnego z tym obliczem swojego wychowanka. Specjalistyczne czasopisma naukowe wyjaśniają także, iż nad wykształceniem i charakterem Nerona pracowało jeszcze czterech innych wychowawców. Widać, że pozostawiono nieletniemu uczniowi swobodę wyboru pomiędzy rozmaitymi życiowymi opcjami zamiast wskazania na właściwość tylko jednej z nich. Najgorszym przewodnikiem Nerona była wpierw jego matka Agrypina, która swoimi znanymi politycznymi zbrodniami za czasów Klaudiusza (włącznie z zamordowaniem jego samego) już przygotowała duszę swojego syna do takiego samego działania. Korzystając z tego wzoru, również i ją zamordował, ale nieraz obciąża się tą zbrodnią także Senekę. Według przywołanego już Tadeusza Zielińskiego (czołowego w świecie historyka starożytności greckiej i rzymskiej), "sprawiedliwy sędzia powinien uwzględnić konieczność w jego postępowaniu. Starał się hamować dzikie zapędy swego wychowanka, póki mógł; kiedy to stało się niemożliwe, starał się ratować jego legendę". Z pewnością Seneka nie miał nic wspólnego z okrucieństwem Nerona, skoro w jednym ze swoich listów ostro gani swojego przyjaciela za przyglądanie się jatkom gladiatorów (i chrześcijan) w amfiteatrze.
Za rozpustność Nerona trzeba także obwiniać adoptującego go cesarza Klaudiusza, który nawet nie potrafił rozeznać rozpustności swojej Messaliny, chociaż inni o tym doskonale wiedzieli. Natomiast Seneka w swoich listach zachwala nam zawsze i konsekwentnie panowanie nad sobą w dziedzinie seksualnej. Nie zwalniał od tego także małżonków, postulując, aby nie traktować własnej żony tak jakby była prostytutką. Skoro żonie należna jest miłość, to powinno to być wyrażone odpowiednim sposobem postępowania, czego nie zauważają niektórzy nam współcześni doradcy "życia małżeńskiego". Rację miał zatem Dante, umieszczając Senekę (w "Boskiej komedii") w gronie starożytnych sprawiedliwych, którzy nie doczekali się przyjścia Chrystusa.
[Profil] [PM] [E-mail]

adsenior

Wysłany: 16 Luty 2010, 07:06    [Cytuj]

W uzupełnieniu wpisu Pana Longinusa, jest to artykuł z dzisiejszego ND.
[Profil] [PM] [E-mail]

longinus9

Wysłany: 9 Sierpień 2011, 23:14    [Cytuj]

„Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!” - Ferdynand Antoni Ossendowski (z książki Lenin)
[Profil] [PM] [E-mail]

Mariola

Wysłany: 28 Listopad 2011, 12:25    [Cytuj]

ja lubię kryminały szczególnie te szwedzkie , są świetnie napisane i mają w sobie bardzo wiele autentyzmu, ale także lubię wpaść w zadume przy wierszach, lubię polskich pisarzy młodego pokolenia i dlatego staram się szukać ciekawych nowych pozycji i dlatego ostatnio natrafiłam na takie wydawnictwo goneta.net które własnie specjalizuje się w wydawaniu nowych talentów , fajnie, bo można tam znaleźć wiele niekomercyjnych pozycji jak np Smoleńskie okruchy, tematyka raczej pominięta w poezji Anny Pasławskiej -Mioduszewskiej.
[Profil] [PM] [E-mail]

emilia.buldog

Wysłany: 23 Październik 2013, 14:53    [Cytuj]

Moja ulubiona książka ?

Hm, jest ich naprawdę mnóstwo.
Oskar i Pani Róża i dwie genialne moim zdaniem książki Doroty Terakowskiej Poczwarka i Ono :-)
[Profil] [PM] [E-mail]

[ ODPOWIEDZ ]