ND Forum - Dzień dobry POLSKO! Strona Główna ND Forum - Dzień dobry POLSKO!
Ludzie z sercem i głową

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: admin
10 Październik 2009, 09:32
Ewolucja - rzeczywistość czy domniemanie
Autor Wiadomość
Coltrane

Wysłany: 13 Grudzień 2009, 14:49    [Cytuj]

kreska napisał/a:
Trzeba było uważniej słuchać na lekcjach. Teoria Bohra od początku mówiła coś innego. Dodawała – „bez naruszenia właściwości fizycznych i chemicznych”. W ten sposób powstają mity o bezsilności nauki. To, że nauka jeszcze czegoś nie wyjaśniła nie znaczy, że nie wyjaśni. W każdym razie nauka wyraźnie rozróżnia teorie od prawd. Mieszanie tych pojęć jest nieporozumieniem.

Ależ ten kreska bełkocze :lol: I w koło macieju wykrzykuje : "to nieporozumienie!", "to oszczerstwo!" :mrgreen:

Tak, tak Panie AD Seniorze. Trzeba było uważniej słuchać na lekcjach, to teraz nie naraziłbyś się na ataki wszystkowiedzącego Kreseczki ;-)
[Profil] [PM] [E-mail]

Krzysztof

Wysłany: 13 Grudzień 2009, 15:48    [Cytuj]

Coltrane napisał/a:
[Ależ ten kreska bełkocze :lol: I w koło macieju wykrzykuje : "to nieporozumienie!", "to oszczerstwo!" :mrgreen:

Colcik, wykazujesz się naiwną tolerancja pozwalając na pisanie bredni POwiedzmy zwiadowi tumanofilów przestrojonych na aniołków pokoju. ;-)
My się nie boimy żadnych zarzutów. Niech nam mówią, że jesteśmy lewicowi, może i trochę jesteśmy. Ja już będę od dziś używał tego słowa, nie będę używał słowa "postkomunizm", którego używałem. (Jarosław Kaczyński)
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 13 Grudzień 2009, 15:55    [Cytuj]

Krzysztof napisał/a:

Colcik, wykazujesz się naiwną tolerancja pozwalając na pisanie bredni POwiedzmy zwiadowi tumanofilów przestrojonych na aniołków pokoju. ;-)

No cóż, Kreska to też człowiek (nie sądzę że to jakiś cyborg :lol: ). Może kiedyś natchnie go jakiś chrześcijański odruch. Może w końcu zacznie myśleć jak wrażliwy człowiek, a nie jak cyborg bez krzty wrażliwości.

I tak sobie myślę, jak to możliwe, że współczesna technika potrafi zrobić z człowieka takiego cyborga :-D
[Profil] [PM] [E-mail]

kreska
cogito ergo sum

Wysłany: 13 Grudzień 2009, 16:06    [Cytuj]

Cytat:
Colcik, wykazujesz się naiwną tolerancja pozwalając na pisanie bredni POwiedzmy zwiadowi tumanofilów przestrojonych na aniołków pokoju.

Przyporządkowanie treści postu do bredni i zaszeregowanie kogoś do tumanofilów wymaga niewątpliwie wielkiej wiedzy, doświadczenia i kultury, co wielce szanowny kolega jest uprzejmy raz po raz pokazywać na tym forum. Jestem pod wrażeniem wiedzy kolegi i doświadczenia politycznego pozwalającego jednoznacznie klasyfikować wrogów. Brawo. Akurat teorie naukowe, w tym zmodyfikowana teoria Darwina nic z polityką wspólnego nie mają. Zabranianie informowania o wszelkich teoriach naukowych, nawet tych najbardziej kontrowersyjnych oraz dyskutowanie na temat takich teorii przypomina najgorsze czasy systemów totalitarnych.
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 13 Grudzień 2009, 16:14    [Cytuj]

kreska napisał/a:

Przyporządkowanie treści postu do bredni i zaszeregowanie kogoś do tumanofilów wymaga niewątpliwie wielkiej wiedzy, doświadczenia i kultury, co wielce szanowny kolega jest uprzejmy raz po raz pokazywać na tym forum. Jestem pod wrażeniem wiedzy kolegi i doświadczenia politycznego pozwalającego jednoznacznie klasyfikować wrogów. Brawo. Akurat teorie naukowe, w tym zmodyfikowana teoria Darwina nic z polityką wspólnego nie mają. Zabranianie informowania o wszelkich teoriach naukowych, nawet tych najbardziej kontrowersyjnych oraz dyskutowanie na temat takich teorii przypomina najgorsze czasy systemów totalitarnych.

Tekst godny cyborga. Jak na prawdziwego psychomanipulatora przystało :mrgreen:
[Profil] [PM] [E-mail]

adsenior

Wysłany: 13 Grudzień 2009, 16:36    [Cytuj]

Coltrane napisał/a:
kreska napisał/a:
Trzeba było uważniej słuchać na lekcjach. Teoria Bohra od początku mówiła coś innego. Dodawała – „bez naruszenia właściwości fizycznych i chemicznych”. W ten sposób powstają mity o bezsilności nauki. To, że nauka jeszcze czegoś nie wyjaśniła nie znaczy, że nie wyjaśni. W każdym razie nauka wyraźnie rozróżnia teorie od prawd. Mieszanie tych pojęć jest nieporozumieniem.

Ależ ten kreska bełkocze :lol: I w koło macieju wykrzykuje : "to nieporozumienie!", "to oszczerstwo!" :mrgreen:

Tak, tak Panie AD Seniorze. Trzeba było uważniej słuchać na lekcjach, to teraz nie naraziłbyś się na ataki wszystkowiedzącego Kreseczki ;-)

Widocznie musiałem przespać nie tylko odnośne lekcje ale również wykłady na uczelni o kierunku ścisłym!
[Profil] [PM] [E-mail]

kreska
cogito ergo sum

Wysłany: 13 Grudzień 2009, 18:12    [Cytuj]

Cytat:
Widocznie musiałem przespać nie tylko odnośne lekcje ale również wykłady na uczelni o kierunku ścisłym!
Atom (z gr. ἄτομος atomos: "niepodzielny") – najmniejszy składnik materii, któremu można przypisać właściwości chemiczne. (Wikipedia), tak uczą w szkołach od 1913 roku. Nie ma się co przejmować, bywa że się czasem coś przeoczy.
[Profil] [PM] [E-mail]

Rafał

Wysłany: 19 Grudzień 2009, 06:08    [Cytuj]

A'propos ewolucji i debat.
Na blogu, skąd skasowano mi 14 postów i odebrano prawo publikowania z powodu tej ilości poszło coś takiego:

Cytat:
Po raz kolejny potwierdziło się, że ewolucjoniści mają stracha przed jakąkolwiek dyskusją.
Ewolucjonizm NIGDY nie opierał się na dowodach, więc jedynym sposobem “argumentacji” ze strony ewolucjonistów jest argumentacja ad personam.
Ewolucjoniści zupełnie bezpodstawnie uznają swoje poglądy za naukę, ponieważ ich poglądy opierają się na dogmatach, na ideologii. Ewolucjonista nie podaje żadnych dowodów, lecz wszystko INTERPRETUJE TAK, ABY PASOWAŁO DO DOGMATU NATURALIZMU.
Nie da się uznać ewolucjonizmu za coś naukowego, ponieważ ewolucjoniści A PRIORI odrzucają jakąś wersję powstania świata i A PRIORI przyjmują dogmat naturalizmu.
Nauka polega na tym, że z góry się nie wyklucza żadnych rozwiązań i krok po kroku dochodzi się do prawdy. Ewolucjonizm na pewno tego kryterium nie spełnia.
Gdyby ewolucjoniści mieli jakiekolwiek argumenty merytoryczne, to tak panicznie nie uciekaliby przed polemikami.
Ewolucjonizm to wyjątkowo prymitywny i nieracjonalny pogląd.

Chętnie bym tam rzeczowo odpowiedział, ale nie mam tam uprawnień. I to podobno ewolucjoniści unikają debaty!
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 19 Grudzień 2009, 08:15    [Cytuj]

A więc jesteś zwolennikiem teorii ewolucji. Mnie tam pasuje to co podaje Biblia, czyli że to Bóg jest siłą sprawczą stworzenia świata. I nie ma co wymyślać. Odrzucając istnienie Boga, skazujemy się na niebyt. Odrzucając fakt, że to On jest Stwórcą świata, jakby odbieramy Mu jego Wszechmoc. My wierzący wierzymy w to że Bóg stworzył świat, ponieważ Bóg posłał nam swojego Syna Jezusa Chrystusa, który objawił się w postaci dla nas ludzi widzialnej. A najważniejsze jest to, że JChr został ukrzyżowany i że z martwych powstał. Fakt zmartwychwstania uświadamia nam że jest Bogiem. My Mu wierzymy i ufamy, wierzymy że jest Synem Boga Najwyższego, a więc Tego który stworzył świat. I wszystko co Jezus usłyszał od Ojca który jest w Niebie, przekazał nam, a to wszystko przeczytać możemy na kartach Biblii. Jeżeli więc wierzymy w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, to wierzmy też w Boga, Stworzyciela świat. Wierzmy też w to co przekazuje nam Pismo Święte, a więc żywe Słowo Boże. A Ono jest nieomylne, bo pochodzi od Boga.
[Profil] [PM] [E-mail]

Rafał

Wysłany: 19 Grudzień 2009, 12:59    [Cytuj]

Cytat:
A więc jesteś zwolennikiem teorii ewolucji.

To chyba oczywiste: jestem osobą wykształconą i inteligentną. Popełniałbym na sobie zbrodnię głupoty, gdybym odrzucał naukę. Podobnie jestem zwolennikiem teorii grawitacji - z tego samego powodu. Mam wymieniać jeszcze inne teorie, których jestem zwolennikiem?
Kwestia bycia osobą wierzącą (a za taką się również uważam, choć pewnie nie w takim radykalnym wydaniu) nie wpływa na posiadaną wiedzę naukową. I raczej nie wpłynie na zasób wiedzy, jaki jest w posiadaniu całej cywilizacji. Ten zasób rośnie (mniej więcej) zgodnie z prawem Moora i nie ucieknie się od niego.
Kwestia działalności rabiego Jehoszuy ben Josefa (jeśli trzymać się dokładnie historii) nie wpływa na prawdziwość żadnej ze znanych nam teorii naukowych.
[Profil] [PM] [E-mail]

Coltrane

Wysłany: 19 Grudzień 2009, 13:16    [Cytuj]

W takim razie, mimo że deklarujesz się jako osoba wierząca, odrzucasz biblijny opis stworzenia świata. Natomiast bez szemrania przyjmujesz naukowy punkt widzenia, czyli teorię ewolucji, pomimo że nauka nie ma pewnych nie budzących wątpliwości dowodów że świat powstał inaczej niż mówi nam Biblia. A także że pojawienie się człowieka na ziemi jest dziełem ewolucji, jaką przeszedł od małpy do dzisiejszej postaci. Czyli że na początku nie był istotą rozumną, że rozum pojawił się dopiero później :lol: Zakładasz więc że obecna postać z czasem zaniknie, że w przyszłości człowiek stanie się jakimś cyborgiem czy też jakąś zaprogramowaną maszyną ;-)
[Profil] [PM] [E-mail]

Rafał

Wysłany: 19 Grudzień 2009, 16:48    [Cytuj]

Odrzucam dosłowną interpretację Biblii ze względu na:
1. Wewnętrzne sprzeczności przy odczytywaniu dosłownym.
2. Niemoralne postawy opiewane w Biblii i przy dosłownym odczytywaniu przymus ich pochwalania (tyczy się opisów działań tak ludzi jak i jednostki opisanej jako elochim*)
3. Nienaukowość tematyki (to chyba oczywiste) przy dosłownym odczytywaniu i co za tym idzie wymuszony konflikt z nauką.

Co do kwestii powstania świata, to nie rozumiem związku z ewolucją. To tematyka dla fizyki cząstek elementarnych. Należy o tym rozmawiać raczej z uczniami Hawkinga a nie z biologami (ewolucjonizm to podgałąź biologii).

Cytat:
że pojawienie się człowieka na ziemi jest dziełem ewolucji, jaką przeszedł od małpy do dzisiejszej postaci

Połowa tego sformułowania jest wadliwa a na drugą odpowiem rzeczowo.
Ta pierwsza połowa to sprawa "od małpy do" - te gatunki, które nazywamy małpami są gałęźmi mającymi wspólnego przodka z nami, np. szympans (pan troglodites) jest gatunkiem młodszym od homo sapiens, nie można pochodzić od czegoś, co pojawiło się później.
Druga sprawa (ta poważna) - pojawienie się na arenie dziejów Ziemi gatunku homo sapiens jest dziełem ewolucji, co do tego nie wątpliwości. Wątpliwości są jedynie w kwestiach szczegółowych: jak dawno temu, jaki były wszystkie wyróżnialne fazy pośrednie, jak postępował rozwój intelektu wewnątrz gatunku itp.

Cytat:
Czyli że na początku nie był istotą rozumną, że rozum pojawił się dopiero później

Na to już odpowiadałem opisując znane nauce efekty występujące w złożonych sieciach neuronowych, tzw. efekty kognitywistyczne. Nie ma w tym nic nadnaturalnego, takie sieci już pracują.

* Słowo, którym we fragmentach Biblii nazywano Boga, w hebrajskim występuje jedynie w liczbie mnogiej.
[Profil] [PM] [E-mail]

kreska
cogito ergo sum

Wysłany: 19 Grudzień 2009, 17:27    [Cytuj]

Byli tacy, którzy dokonali dosłownego odczytania biblii i wyszła im bajeczka, w której świat został stworzony w ciągu kilku dni. Nie tędy droga. Nie można w biblii wyczytać niczego, co wskazywałoby na opis technologii stworzenia. Podobnie nieznana jest technologia stworzenia gatunku homo sapiens. Nie można w związku z powyższym wykluczyć, że Bóg użył metody ewolucji w procesie stwarzania życia, w tym rozumnego.
[Profil] [PM] [E-mail]

Rafał

Wysłany: 19 Grudzień 2009, 18:58    [Cytuj]

Byli?
Znam przynajmniej 2 takie blogi, a ilu takich siedzi po różnych forach?
Nie licząc wszystkich, którzy na takim widzeniu świata zbijają niezła kasę, jak niejaki "dr" Kent Hovind.
[Profil] [PM] [E-mail]

kreska
cogito ergo sum

Wysłany: 19 Grudzień 2009, 20:07    [Cytuj]

Celowo użyłem słowa „byli”. Miałem bowiem na myśli Świadków Jehowy. Ich dość swoista teoria stworzenia oparta jest na niemal dosłownym czytaniu biblii. Nie wiem, czy przynosi im to zyski, ale w Polsce mamy około 128.000 członków Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy. Teoretycznie, powinni być wszyscy kreacjonistami i to w dodatku fanatycznymi, z powodów jak w zdaniu trzecim. Jestem w stanie zrozumieć, że może im ze względów ideologicznych zależeć na propagowaniu kreacjonizmu. Nie bardzo natomiast rozumiem, dlaczego to niby teoria ewolucji miałaby przeczyć istnieniu Stwórcy wobec następującej deklaracji, że według Kościoła katolickiego teoria ewolucji nie stoi w sprzeczności z wiarą w stworzenie świata i ludzi przez Boga. W związku z powyższym nie bardzo rozumiem, po co walczyć z teorią ewolucji? W końcu to ewolucjoniści są „motorem” postępu. Z punktu widzenia nauki mają dodatni wpływ na jej postępy. Kreacjoniści natomiast nie.
[Profil] [PM] [E-mail]

[ ODPOWIEDZ ]